Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-07-2019, 15:51   #1
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,069
Thanks: 3,504
Thanked 2,823 Times in 1,907 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
"Humor rus"

Kurthi i komedianėve rusė, Zoran Zaev: Ndarja e Kosovės, skenar rusKryeministri maqedonas Zoran Zaev ėshtė vėnė nė shėnjestėr tė dy humoristėve rusė, Vlladimir Kuzencov dhe Leksus Aleksej Stollarov tė cilėt pėrmes telefonit i janė prezentuar si ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko dhe Sekretari i Pėrgjitshėm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Njė gjė e tillė, bėri bujė nė Shkup pasi Zaev nė bisedė dėgjohet duke folur pėr gjėra tė konsideruara si sekrete shtetėrore pėr ēka ka reaguar ashpėr opozita maqedonase. Zaev gjatė njė konference shtypi sot kėrkoi falje duke thėnė se ishte bėrė viktimė e mashtruesve me orientime anti-NATO.

Aktualitet
Kurthi i komedianėve rusė, Zoran Zaev: Ndarja e Kosovės, skenar rus
Publikuar nė : 19:12 - 09/07/19 |


Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ėshtė vėnė nė shėnjestėr tė dy humoristėve rusė, Vlladimir Kuzencov dhe Leksus Aleksej Stollarov tė cilėt pėrmes telefonit i janė prezentuar si ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko dhe Sekretari i Pėrgjitshėm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Njė gjė e tillė, bėri bujė nė Shkup pasi Zaev nė bisedė dėgjohet duke folur pėr gjėra tė konsideruara si sekrete shtetėrore pėr ēka ka reaguar ashpėr opozita maqedonase. Zaev gjatė njė konference shtypi sot kėrkoi falje duke thėnė se ishte bėrė viktimė e mashtruesve me orientime anti-NATO.

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev u kishte besuar telefonatave nė fund tė gushtit 2018 dhe nė janar tė 2019-s nga persona tė prezantuar si ish-presidenti ukrainas Petėr Poroshenko dhe Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s Jens Stoltenberg. Ai e kuptoi mashtrimin vetėm pasi dy humoristėt e njohur rusė Vovan dhe Leksus e publikuan kėtė tė hėnė mbrėmje nė youtube bisedėn telefonike.
Komikėt rusė duke u shtirur si Poroshenko, i thonė Zaev se do tė mund tė ndihmonin nė lidhje me njohjen e autoqefalisė sė Kishės ortodokse maqedonase por se pėr kėtė duhej t’i paguante 100 mijė euro Patriarkut Bartolomej, me ēka kreu i qeverisė maqedonase duket tė ishte pajtuar.

Nė bisedėn telefonike flitet edhe pėr ēėshtje si Marrėveshja e Prespės, raportet me Rusinė, BE-nė e NATO-n, teksa Zaev shprehet i shqetėsuar pėr ngjarjet midis Kosovės dhe Serbisė, pėr ēka dėgjohet duke thėnė se “ato po pėrpiqen tė shkėmbejnė territore” duke u hamendėsuar nga ana tjetėr se kėtu mund tė ketė ndikim rus dhe duke theksuar frikėn pėr tė ardhmen e Ballkanit.

Zaev reagoi kėtė tė martė dhe u shpreh se thotė se ishte bėrė viktimė e strukturave mirė tė organizuara qėllimi i tė cilave ėshtė qė t’i shkaktojnė dėme direkte interesave strategjike Maqedonisė sė Veriut nė lidhje me integrimin nė NATO. “Manipulimet, – shton Zaev, – vinin nga media propaganduese me orientim anti-Nato pėr shtrirjen e ndikimit tė palėve tė treta”.

Kryeministri maqedonas pranon se nuk ishte viktima e parė e kėtyre mashtruesve dhe se para tij nė shėnjestėr tė kėtyre manipulimeve kishin qenė Sekretari i NATO-s, Stoltenberg, ish-ministri i jashtėm britanik Boris Johnson dhe personalitete tė tjera tė jetės politike apo shou-biznesit. Opozita e drejtuar nga VMRO-DMNE-ja e ka quajtur njė skandal serioz bisedėn e kryeministrit me dy mashtruesit rusė, ndėrsa ka kėrkuar dorėheqjen e Zaev dhe tė ministrit tė jashtėm Nikolla Dimitrov pėr shkak tė lėshimeve nė protokollin diplomatik.

Kryeministri Zaev i hodhi poshtė akuzat se kishte folur pėr sekrete shtetėrore nė kėto biseda tė manipuluara me telefon. Ndėrkaq, la tė kuptohej se qeveria e tij do ta shqyrtojė mundėsinė e ndryshimeve tė protokolleve nė lidhje me sigurinė e komunikimit dhe kundėr pėrhapjes sė dizinformatave.

Biseda e zbardhur nė shqip:

Zaev: Alo

Poroshenko (i rremė): Alo, pėrshėndetje zoti Kryeministėr jam shumė i lumtur qė ju dėgjoj

Zaev: Ėshtė kėnaqėsia ime, Zorani po ju flet! Zoti President ju jeni?

Poroshenko: Po unė jam. Shpresoj qė koha tė jetė e mirė nė Maqedoni…

Zaev: Po e mirė, ėshtė verė si ėshtė koha nė Ukrainė?

Poroshenko: Ėshtė pak ftohtė, por shpresoj tė kemi mot tė mirė ditėt nė vijim.

(Mė tej gjatė bisedės “Poroshenko i rremė” e pėrgėzon pėr marrėveshjen me Greqinė, firmosjen e tė cilės Zaev e konsideron si mjaft tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e Maqedonisė)

Zaev: Unė dua tė ndaj njė shqetėsim qė kam pėr diēka qė po ndodh kėtu nė rajonin tonė, ku Presidenti i Serbisė dhe Presidenti i Kosovės, kanė nisur disa negociata pėr ndarjen e territoreve dhe ndryshimin e kufijve. Ne jemi shumė kundėr kėsaj, kancerlarja Merkel ėshtė shumė kundėr kėsaj, i gjithė rajoni ėshtė kundėr sepse ne kemi frikė se ka disa qėllime tė fshehura tė Rusisė pėr tė pėrdorur kėtė si njė praktikė ndėrkombėtare. Unė dua qė t’iu vė nė dijeni juve qė tė jeni tė fokusuar, sepse unė dje kam folur me kancelaren Merkel pėr kėtė ne kemi pasur gjysėm ore bisedė telefonike pėr kėtė ēėshtje sepse unė e shikoj qė dikush kėrkon ta pėrdorė kėtė fenomen si njė praktikė tė re ndėrkombėtare pėr tė ndryshuar kufijtė dhe qė janė vende qė kanė plane tė lidhura nė kėtė drejtim siē ėshtė rasti i Turqisė me Qipron apo si Rusia me Abkazinė dhe Ukrainėn. Unė jam shumė i shqetėsuar se kėtoj lloj hapash do tė pėrbėjnė njė dėm tė madh si rajonit tuaj ashtu edhe tonit. Ne jemi komplet kundėr kėtij modeli dhe ne do tė bėjmė gjithēka. Ne kemi informuar forcat politike amerikane. Madje unė kam informur edhe vetė Zv/ Presidentin Pence dhe shefin e Departamentit Amerikan Z. Pompeo. Por ne i kemi kėrkuar zyrtarėve tė lartė tė Bashkimit Europian dhe sidomos zonjės Mogherini qė tė ndalojė kėtė lloj aktiviteti sepse do t’i shkakojė njė dėm tė madh Ballkanit.

Poroshenko i rremė: Po ēfarė ka bėrė Rusia nė kėtė drejtim?
Zaev: Serbia ėshtė shumė e lidhur me Rusinė, normal qė ata e kanė atė lloj raporti. Por pėr momentin problemi ėshtė me Kosovėn. Mbase ju e dini kėtė ēėshtje. Zgjidhja qė po diskutojnė ėshtė qė 10 komuna nė pjesėn veriore tė Kosovės t’i jepen Serbisė, dhe disa komuna nė jug tė Serbisė t’i jepen Kosovės. Ky ėshtė ndryshim kufijsh dhe nuk ėshtė i mundur sepse pėrtej vijave tė reja kufitare sėrish ka andej e kėtij kufirit si serbė edhe kosovarė dhe kjo vetėm se do tė prodhonte luftėra. Ballkani do tė ishte sėrish njė fuēi baruti. Por pėrtej kėsaj. Unė kam parė aktivitet tė mundshėm, ndoshta unė jam gabim por ne duhet tė jemi tė fokusuar sepse disa forcat nė Rusi dhe por edhe Turqia kėrkojnė ta pėrdorin kėtė si njė praktikė tė re ndėrkombėtare, Rusia pėr Abkazinė dhe Turqia pėr Qipron dhe problemet qė kanė me Greqinė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 10-07-2019 nė 16:06
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 16:30   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,833
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Zaev : rama, thaēi, vuēiq, erdogan dhe putin po e pėrgatisnin zhdukjen e Kosovės

Zaev tregon pahiri qė rama, thaēi, vuēiq, erdogan dhe putin po e pėrgatisnin ndarjen e KosovėsKryeministri i Maqedonisė sė Veriut, Zoran Zaev, ka zbardhur planin sekret pėr ndryshimin e kufijve tė Kosovės, duke thėnė se mbrapa kėtyre qėllimeve qėndrojnė interesat e Rusisė dhe Turqisė.
Zaev ka rėnė pre e dyshes gazmorėve rusė, Aleksei Stoljarov dhe Vladimir Kuznetsov, tė cilėt duke pėrdorur identitete tė rreme liderėsh shtetesh telefonojnė personalitete tė ndryshme dhe zhvillojnė me ta biseda tė gjata.
Nė njė telefonatė qė ėshtė publikuar njė ditė mė parė nė faqjen e tyre nė You Tube, duke u shtirur si ish presidenti i Ukrainės Petro Poroshenko, ata i kanė telefonuar kryeministrit tė Maqedonisė sė Veriut Zoran Zaev.
Nė bisedė e sipėr Zaev duke menduar se po fliste me Poroshenkon, ka deklaruar se pėr idenė e ndryshimit tė kufijve Hashim Thaēi dhe Aleksandėr Vuēiē kanė rėnė dakord, por kjo mund tė shkaktojė njė luftė tė re nė Ballkan dhe se kancelarja Merkel ėshtė totalisht kundėr idesė.
Mė poshtė biseda e zbardhur nė shqip:
Zaev: Alo
Poroshenko (i rremė): Alo, pėrshėndetje zoti Kryeministėr jam shumė i lumtur qė ju dėgjoj
Zaev: Ėshtė kėnaqėsia ime, Zorani po ju flet! Zoti President ju jeni?
Poroshenko: Po unė jam, shpresoj qė koha tė jetė e mirė nė Maqedoni…
Zaev: Po e mirė, ėshtė verė si ėshtė koha nė Ukrainė?
Unė dua tė ndaj njė shqetėsim qė kam pėr diēka qė po ndodh kėtu nė rajonin tonė, ku Presidenti i Serbisė dhe Presidenti i Kosovės, kanė nisur disa negociata pėr ndarjen e territoreve dhe ndryshimin e kufijve. Ne jemi shumė kundėr kėsaj, kancerlarja Merkles ėshtė shumė kundėr kėsaj, i gjithė rajoni ėshtė kundėr sepse ne kemi frikė se ka disa qėllime tė fshehura tė Rusisė pėr tė pėrdorur kėtė si njė praktikė ndėrkombėtare. Unė dua qė tju vė nė dijeni juve qė tė jeni tė fokusuar, sepse unė dje kam folur me kancelaren Merkel pėr kėtė ne kemi patu gjysėm orė bisede telefonike pėr kėtė cėshtje sepse unė e shikoj qė dikush kėrkon ta pėrdorė kėtė fenomen si njė praktikė tė re ndėrkombėtare pėr tė ndryshuar kufijtė dhe qė janė vende qė kanė plane tė lidhura nė kėtė drejtim siē ėshtė rasti i Turqisė me Qipron apo si Rusia me Abkazinė dhe Ukrainėn. Unė jam shumė i shqetėsuar se kėtoj lloj hapash do tė pėrbėjnė njė dėm tė madh si rajonit tuaj ashtu edhe tonit. Ne jemi komplet kundėr kėtij modeli dhe ne do tė bėjmė gjithėcka. Ne kemi informuar forcat politike amerikane. Madje unė kam informur edhe vetė Zv/ Presidentin Pence dhe shefin e Departamentit Amerikan Z. Pompeo. Por ne kemi kėrkuar zyrtarėve tė lartė tė Bashkimit Europian dhe sidomos zonjės Mogherini qė tė ndalojė kėtė lloj aktiviteti sepse do ti shkakojė njė dėm tė madh Ballkanit.
Poroshenko i rremė: Po ēfarė ka bėrė Rusia nė kėtė drejtim?
Zaev: Serbia ėshtė shumė e lidhur me Rusinė, normal qė ata e kanė atė lloj raporti. Por pėr momentin problemi ėshtė me Kosovėn. Mbase ju e dini kėtė ēėshtje. Zgjidhja qė po diskutojnė ėshtė qė 10 komuna nė pjesėn veriore tė Kosovės ti jepen Serbisė, dhe disa komuna nė jug tė Serbisė ti jepen Kosovės. Ky ėshtė ndryshim kufijsh dhe nuk ėshtė i mundur sepse pėrtej vijave tė reja kufitare sėrish ka andej e kėtij kufirit si serbė edhe kosovarė dhe kjo vetėm se do tė prodhonte luftėra. Ballkani do tė ishte sėrish njė fuēi baruti. Por pėrtej kėsaj. Unė kam parė aktivitet tė mundėshėm, ndoshta unė jam gabim por ne duhet tė jemi tė fokusuar sepse disa forcat nė Rusi dhe por edhe Turqia kėrkojnė ta pėrdorin kėtė si njė praktikė tė re ndėrkombėtare, Rusia pėr Abkazinė dhe Turqia pėr Qipron dhe problemet qė kanė me Greqinė.
_____________________________________
https://www.gazetaexpress.com/zaev-t...jen-e-kosoves/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 18:05   #3
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,076
Thanks: 15,630
Thanked 9,261 Times in 6,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Humor rus"

Ka e gjeten numrin keta....shpijunat
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 22:21   #4
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,631
Thanks: 10,991
Thanked 5,967 Times in 2,827 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: "Humor rus"

Citim:
Zgjidhja qė po diskutojnė ėshtė qė 10 komuna nė pjesėn veriore tė Kosovės ti jepen Serbisė, dhe disa komuna nė jug tė Serbisė ti jepen Kosovės. Ky ėshtė ndryshim kufijsh dhe nuk ėshtė i mundur sepse pėrtej vijave tė reja kufitare sėrish ka andej e kėtij kufirit si serbė edhe kosovarė dhe kjo vetėm se do tė prodhonte luftėra.
10 komuna!
Po dojkan me ardhė deri nė Vushtrri!!!
Tash te dajtė e mi ( Koshtovė) po m'u dashka me pasaportė me shkue!!!

Eu prite Hashim
he piēkin dim!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur