Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-01-2012, 22:38   #1
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,011
Thanks: 202
Thanked 426 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up “The Guardian”: Vizitoni Shqipėrinė

Turizmi shqiptar po zė gjithnjė e mė shumė vend nė faqet e shtypit britanik. Gazeta prestigjoze “The Guardian”, duke shkruar pėr destinacionet pėr pushime nė vitin 2012, u rekomandon lexuseve pėrveē Parisit, Bazilikatės nė Itali, Vjenės apo Guimaraeshit nė Portugali, edhe Butrintin nė Shqipėri.

Pasi njofton se nga fundi i marsit turistet britanik mund te udhtojne dy here ne jave me linjen e njohur britanike low-cost “Easyjet” ne Korfuz, “The Guardian” shkruan se ishulli grek pėrbėn portėn drejt Butritit vetem pak km pertej detit ne bregdetin shqiptar.

Nje vend turistik tashme pjese e trashegimise boterore te UNESCO-s, “The Guardian” shkruan se Butrinti eshte ne zemer te parkut kombetar dhe rrenojave te qytetit romak 2500-vjeēar, qe sic e cileson gazeta e madhe britanike eshte nje nga qendrat me te medha evropiane e me pak te vizituara arkeologjike me nje tempull te mrekullueshem greko-romak.

Gazeta jep dhe hollesite e udhetimit dhe oraret per turistet poteciale britanikė nga Korfuzi drejt Sarades. Nderkohe, edhe ne media te tjera anglosaksone botohen sugjerime per destiancionet qe duhen pare patjeter gjate 2012 dhe mes tyre renditin rivieren shqiptare.

Se fundmi, ne Londer u zhvillua edhe panairi boteror i turizimit, event qe ka ndikimin e vet ne promovimin e atraksioneve turistike te Shqiperise, kesaj industrie vitale te ekonomise. Por ato qe mungojne jane reklamat turistike qofte ne mediat vizive apo edhe metro apo ne mjetet e transportit publik, siē bejne Mali i Zi, Turqia apo Kroacia ne nje gare te ethshme per te konkuruar ne nje treg gjithnje e me agresiv. Pa harruar hapjen linjave britnaike loė-cost britanike, pavaresisht specifikave qe lidhen me marreveshjet koncensionare per aeroprotin e vetem te Shqiperise.

Sterlina e forte dhe pasioni i njohur i pushuesve britanik, aq me teper ne kushtet e krizes ne Eurozones, duhet te jene nje arsye me shume per te synuar thithjen e ketij tregu masiv si ai britanik nga nje vend shume i panjohur dhe i viziutar si Shqiperia.

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=sOHYNFGxN8A
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2012, 22:52   #2
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “The Guardian”: Vizitoni Shqipėrinė

Mir qe nuk kane shkruar te vizitojne Saranden,se Saranda eshte per turizem depresiv.
Butrinti eshte i bukur,po mbasi pan Butrintin ku do shkojne ?.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2012, 23:00   #3
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,011
Thanks: 202
Thanked 426 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “The Guardian”: Vizitoni Shqipėrinė

Mqns ra fjala per Saranden Serafim : kam nje teme te dedikuar Sarandes.
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2012, 23:11   #4
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “The Guardian”: Vizitoni Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DeA Shiko postimin
Mqns ra fjala per Saranden Serafim : kam nje teme te dedikuar Sarandes.
E postuar o e pergatitur .Apo e kishe fjalen qe saranda eshte jashte permbajtjes se temes ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2012, 23:15   #5
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,011
Thanks: 202
Thanked 426 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “The Guardian”: Vizitoni Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
E postuar o e pergatitur .Apo e kishe fjalen qe saranda eshte jashte permbajtjes se temes ?
Dhe kjo i perket kesaj teme sepse lidhet me Turizmin Shqiptare te rivieres, keni shume te drejte, me sollet ne mendje kete artikull .
Per kete arsye mqns po flasim per Turizmin atehere vendosa te publikoja dhe kete teme Saranda SOS
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-01-2012, 21:32   #6
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,011
Thanks: 202
Thanked 426 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Smile Shqipėria nė panairin e turizmit mbarėbotėror.

nga Xhek Preēetaj Gazeta ShekulliEdhe Shqipėria prej disa vitesh ėshtė pjesė e panaireve ndėrkombėtare tė turizmit nė vende tė ndryshme tė botės. Oferta tė ndryshme turistike, si dhe programe pėr njohjen e kėtij vendi evropian, ofrohen nga agjentė qė pėr katėr ditė qėndrojnė duke reklamuar bukuritė e vendit tonė. Njė bashkėpunim shpeshherė i Ministrisė sė Turizmit me organizatat ndėrkombėtare tė turizmit. Agjentėt qė mundėsojnė edhe fushatėn informuese dhe prezantojnė ofertat e ndryshme, janė agjencitė turistike private.Fushata informuese

“Panairet Turistike janė njė ndėr format mė efikase tė promovimit turistik tė vendit tonė, krahas njė sėrė veprimtarish tė tjera promovuese, siē janė konferencat, kongreset, spotet, reklamat turistike etj”, shprehet pėr “Shekulli”-n Fiorida Zani, administratore e njė prej agjencive turistike qė merr pjesė nė kėto panaire. “Fushata informuese nė lidhje me ofertat turistike mundėsohet nėpėrmjet katalogjeve, broshurave, DVD-ve, programeve turistike specifike, etj. Me anė tė kėtyre mjeteve ne paraqesim edhe ofertat mė tė mira turistike pėr vendin tonė. Ēdo agjenci apo subjekt tjetėr turistik shqiptar, nė materialet e veta promocionale pėrcakton njė profil tė veprimtarisė turistike nė “incoming” qė ushtron nė Shqipėri dhe mbi kėtė bazė paraqet edhe ofertat e veta turistike. Fusha ku pėrkojnė kėto oferta, lidhen me turizmin malor, detar etj”.Fillimet

“Personalisht kam rreth 2 vjet qė marr pjesė nė kėto panaire, por Shqipėria ka filluar tė jetė pjesė e tyre mbas vitit 2003. Mė pėrpara kėtij viti kanė qenė organizime sporadike dhe personale tė agjencive por pas vitit 2004 filloi edhe mirorganizimi me nė fillim 3-4 agjenci dhe mė pas pėr t’u zgjeruar dhe ardhur nė pjesėmarrjen e sotme me 13-14 agjenci”, thotė Fiorida.Vendndodhja

Aktualisht prezenca e pėrbashkėt e pėrfaqėsimit tė Shqipėrisė nė panairet turistike, bėhet nga Agjencia Kombėtare e Turizmit si institucion shtetėror, si dhe nga Komuniteti i biznesit turistik i organizuar nė shoqatat e saj, si UOTSH dhe ATA, ėshtė nė panairet e Londrės, Berlinit dhe tė Milanos. Kurse pjesėmarrje tė organizuar si grupe biznesi kryesisht nga Unioni i Operatorėve Turistik Shqiptar ka edhe nė panairet turistike nė Varshavė, Poznan, Selanik, Utreht, Helsinki, Rimini, Budapest, Pragė, Lugano, Budva, Ohėr, Sarajevė etj.Panairet

Panairet janė evenimente tė mėdha turistike ku shiten e blihen paketa turistike nga vendet kryesore tė botės. Vendet e ndryshme pjesėmarrėse marrin sipėrfaqe tė caktuara nė panair, ku vitet e fundit ka marrė karakterin e njė spektakli turistik, artistik, duke pėrcjellė ēdo vend specifikat e veta turistike dhe nė veēanti karakterin tradicional tė zhvillimit tė turizmit tė tyre. Pothuajse tė gjitha vendet pjesėmarrėse, subjektet tė cilat mund tė jenė private apo shtetėrore, tė joshin me programet dhe paketat e tyre turistike pėr tė vizituar vendet e tyre. Kėto panaire kanė karakterin “incoming” (nėnkupton thithjen e turistėve) nė vendin e tyre dhe njė pėrqindje shumė e vogėl janė me tendenca “outgoing” (turistė qė shkojnė jashtė). “Zakonisht njė panair zgjat 4 ditė, ku 2 ditėt e para janė takime tė bizneseve turistike me njėra-tjetrėn, kurse 2 ditėt e tjera janė pėr vizitorėt, tė cilėt janė kryesisht turistė idividualė qė regjistrojnė kėrkesat e tyre pėr ture apo pėr pushime verore”.Pjesėmarrja

Nė panairet e mėdha turistike, nėLondėr,Berlin,Milano,Madrid, etj. nga Shqipėria rreth 90% e atyre qė marrin pjesė janė tur-operatorė e agjenci turistike, kurse njė numėr i vogėl mund tė jenė hotele. Nė vitet e fundit pjesėmarrje tė qėndrueshme nė prezantimin e Shqipėrisė nė panairet kryesore ndėrkombėtare kanė pasur tur-operator dhe agjencitė turistike. Marrja e pjesė nė panaire ėshtė e lirė dhe kushtėzohet kryesisht nga orientimi i agjencisė shqiptare dhe vullneti i lirė i tyre pėr tė marrė pjesė nė to. Nė panairet e Londrės dhe Berlinit tė cilat organizohen pėr palėn shqiptare nga Agjencia Kombėtare e Turizmit, kriter pėr pjesėmarrje nė stendėn e Shqipėrisė ėshtė profili i krijuar i agjencisė kryesisht nė turizmin “incoming”, si dhe kriteret pėr tė pasur njė faqe tė plotė interneti e pasuruar me ture e oferta, prodhimin e katalogjeve, broshurave e fletė-palosjeve etj. Ndėrsa dy shoqatat UOTSH dhe ATA bėhet pėrzgjedhja e subjekteve pjesėmarrėse nė kėto panaire sipas shoqatės. Nė tė gjitha panairet e tjera pjesėmarrja nė to ėshtė mbi bazėn e ftesave tė bėra nga organizatorėt dhe pjesėmarrja ėshtė individuale apo e organizuar nė grupe agjencish sipas pėrkatėsisė sė tyre nė shoqatat turistike.
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-12-2018, 08:38   #7
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 669
Thanks: 398
Thanked 152 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: “The Guardian”: Vizitoni Shqipėrinė

BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BARAT pėlqehet nga
i vjetėr 27-12-2018, 12:34   #8
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: “The Guardian”: Vizitoni Shqipėrinė

Andej nga Vlora,po vrasin....pastaj kto REKLAMAT do ishte ADEKUATE qe ti jipni ne troje te huaja.NEVE i DIME.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur