Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-02-2013, 16:05   #21
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Gazi rus edhe nė Kosovė?!Moskė, 22 shkurt - Kreu i Gazprom-it rus, Alexei Miller, do tė vizitojė Serbinė mė 28 shkurt, pėr tė diskutuar ndėrtimin e tubacionit tė gazit Rrjedha e Jugut, si dhe ēmimin e gazit tė Rusisė, raporton agjencia Itar-Tass, transemton REL.

Mė 20 shkurt, Kuvendi i Serbisė ka miratuar njė ligj, i cili rregullon ndėrtimin e Rrjedhės sė Jugut.

Sipas Itar-Tass, njėri nga seksionet e tubacionit “do tė kalojė nė Kosovė, nga qyteti serb i Nishit, pėr tė furnizuar me gaz Kosovėn dhe Maqedoninė”.

Pėrveē kėsaj, seksione tė tubacionit do tė ndėrtohen edhe nė Republikėn Sėrpska dhe nė Kroaci.

Gjatėsia e seksionit tė Serbisė do tė arrijė 450 kilometra dhe pritet tė kapė vlerėn e 1.7 miliard eurove./koha.net
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2013, 23:28   #22
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

TAP, qeveria italiane Ok pr/ligjit pėr ratifikimin e marrėveshjes Shqipėri-Greqi-Itali

27.02.2013
ROMĖ-Kėshilli i Ministrave tė Italisė miratoi projektligjin pėr ratifikimin e marrėshjes sė nėnshkruar mė 13 Shkurt nė Athinė mes Greqisė, Shqipėrisė dhe Italisė pėr ndėrtimin e Gazsjellėsit Trans-Adriatik Pipeline, (TAP).

Projekti parashikon tė transportojė cdo vit 10 miliardė metėr kub gaz azerbajxhanas nga San Foca nė Pulia. Duke nisur nga Azerbajxhani, gazsjellėsi do tė pėrshkojė 800 km duke kaluar duke kaluar Greqinė, Shqipėrinė pėr tė mbėrritur mė pas nė Itali.

Por duket se projekti qe miratohet pozitivisht nga qeveria italiane nuk ka marre mbeshtetjen e banoreve te zones. Pika e mbėrritjes u identifikua fillimisht si njė zonė industriale, ndaj u zhvendos nė bregdetin e San Foca, lokalitet turistik i njohur pėr agrumet dhe mbrojtjen e disa specieve tė rralla tė breshkave.
Banorėt e kėsaj zone krijuan organizatat kundėr TAP duke theksuar se do tė ndikojė nė mjedis. Projekti i TAP parashikohet tė nisė nė teori nė vitin 2017.

(d.b/BalkanWeb)

-----
Mendojsa se do te filloj me heret se viti 2017. Megjithate me mire vone se kurre.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2013, 23:32   #23
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Gazi rus edhe nė Kosovė?!Moskė, 22 shkurt - Kreu i Gazprom-it rus, Alexei Miller, do tė vizitojė Serbinė mė 28 shkurt, pėr tė diskutuar ndėrtimin e tubacionit tė gazit Rrjedha e Jugut, si dhe ēmimin e gazit tė Rusisė, raporton agjencia Itar-Tass, transemton REL.

Mė 20 shkurt, Kuvendi i Serbisė ka miratuar njė ligj, i cili rregullon ndėrtimin e Rrjedhės sė Jugut.

Sipas Itar-Tass, njėri nga seksionet e tubacionit “do tė kalojė nė Kosovė, nga qyteti serb i Nishit, pėr tė furnizuar me gaz Kosovėn dhe Maqedoninė”.

Pėrveē kėsaj, seksione tė tubacionit do tė ndėrtohen edhe nė Republikėn Sėrpska dhe nė Kroaci.

Gjatėsia e seksionit tė Serbisė do tė arrijė 450 kilometra dhe pritet tė kapė vlerėn e 1.7 miliard eurove./koha.net
Lejimi potencial i shtrirjes se gypave te South Stream nga ana e qeverise se Kosoves si dhe nga ana e politikaneve shqiptare te Ilirides, do te ishte tradheti kombetare!

Srebia shpreson se do te fuqizohet shume me kete projekt, sepse do te jete stacion (distributor ekskluziv) i gasit rus per kete pjese te Europes, dhe nje lejim i depertimin te saj ne tregjet tona do te ishte kunder interesave kombetare.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2013, 11:44   #24
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

TAP, Shqipėria-Italia-Greqia mbyllin dokumentet, qėndrimi dėrgohet nė KE

TIRANĖ-Tė tre Autoritetet Rregullatore pėr Energjinė, tė Italisė, Greqisė dhe Shqipėrisė kanė pėrfunduar vlerėsimin e tyre nė lidhje me aplikimin e Trans Adriatik Pipeline pėr pėrjashtim nga rregullat pėr hyrjen e palėve tė treta dhe kushteve tė tjera te Paketės sė tretė.

Nė deklaraten e pėrbashkėt pėr shtyp thuhet se qėndrimi i tyre do tė paraqitet nė Komisionin Europian, teksa pėrjashtimi ėshtė akorduar sė bashku me kushte detyruese shtesė. Kėto kushte lejojnė ushtrimin e tė drejtės sė hyrjes pa diskriminim tė palėve tė treta pėr tė paktėn 50% tė kapacitetit maksimal prej 20 BCM2/vit, me tarifa qė reflektojnė kostot, dhe sigurojnė pavarėsinė e TAP AG si operator i sistemit tė transmetimit.

Me pėrfundimin e ndėrtimit, TAP do tė jetė njė Interkonektor madhor, i cili do tė hapė Korridorin Jugor tė Gazit pėr furnizimin e Europės me gaz prej burimeve tė Kaspikut. Kėto sasi tė reja gazi, parė nga njė perspektivė Europiane do tė jenė tė konsiderueshme pėr tė reduktuar vartėsinė e furnizimit me gaz tė Bashkimit Europian prej burimeve tradicionale si Rusia, Algjeria dhe Norvegjia veēanėrisht tė kombinuara me burimet e furnizimit me gaz qė importohen nė Itali prej Afrikės sė Veriut dhe vendeve tė tjera. Nė shtesė, TAP do tė bėhet njė rrugė furnizimi vitale pėr Europėn Jug Lindore sepse ai do tė lehtėsojė gazifikimin e vendeve te rajonit, do tė ulė vartėsinė e tyre prej njė burimi tė vetėm furnizimi dhe do tė kontribuojė nė zhvillimin e infrastrukturave tė tjera tė rėndėsishme sikurse Jonian Adriatik Pipeline dhe Unaza e Gazit tė Komunitetit tė Energjisė.

Pėr mė tepėr TAP do tė kontribuojė nė krijimin dhe zhvillimin e tregut tė gazit nė Shqipėri duke i dhėnė fund izolimit tė tij prej tregjeve Europiane nėpėrmjet lidhjes njėherazi me sistemet pėrkatėse tė Italisė dhe Greqisė-thuhet nė fund tė deklaratės pėr shtyp.

(d.b/BalkanWeb)
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2013, 22:16   #25
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Italianėt e "Enel" kėrkojnė me ēdo kusht tė bėhen aksionerė tė TAP

TIRANE – Gjigantja italiane e energjisė, "Enel", kėrkon me ēdo kusht tė bėhet aksionere e projektit "Trans Adriatic Pipeline". Pėr kėtė ajo po vijon lotimin nė instancat mė tė larta tė shtetit italian, i cili nga ana e tij do tė pėrdorė ndikimin e vet te palėt partnere nė projekt pėr tė bėrė tė mundur qė "Enel" tė shtijė nė dorė njė pėrqindje tė aksioneve tė gazsjellėsit. Lajmi bėhet i ditur nga agjencia e lajmeve “Reuters”, sipas sė cilės, bisedimet janė ende nė vazhdim.

Nė tetorin e vitit 2012, drejtori Ekzekutiv i ENEL, Fulvio Conti bėri tė ditur se kompania ėshtė e gatshme tė blejė njė pjesė tė gazsjellėsit qė do tė furnizojė Europėn me gazin e Azerbajxhanit.

Sipas burimeve tė Reuters, ende nuk dihet sasia e aksioneve qė synon tė blejė kompania ENEL, por pėrflitet se italianėt kėrkojnė rreth 10-20% tė aksioneve.

Drejtori i TAP-it pėr ēėshtjet e jashtme, Michael Hoffman nuk ka pranuar tė bėjė komente lidhur me kėtė ēėshtje, por ka thėnė se tubacioni mbetet i hapur pėr tė gjithė aksionerėt e rinj.

Gazsjellėsi TAP do ketė njė gjatėsi prej 800 kilometrash, ndėr tė cilat, 478 kilometra do tė kalojnė nė Greqi, 204 kilometra nė Shqipėri, 105 kilometra nė detin Adriatik dhe 5 kilometra nė Itali. Pika mė e lartė e tij do tė jetė rreth 1800 metra, nė malet e Shqipėrisė, dhe ajo mė e ulėta, 810 metra nėn nivelin e detit, pėrgjatė kalimit tė tij nė Adriatik.

Gazsjellėsi do tė transportojė gaz nga Azerbajxhani nė Greqi, Shqipėri, Itali dhe nė Europė, fillimisht me njė kapacitet prej 10-20 miliardė metra kub nė vit, duke furnizuar 7 milionė familje. Dy stacionet kompresore pėr tė siguruar transportin e gazit pėrmes tubacioneve, do tė jenė ai i Komotinit nė Greqi, pranė kufirit turk, dhe njė tjetėr nė Fier.(er.nu/BalkanWeb)

Ne harte Kosova qenka akoma pjese e Serbise, fatkeqesisht, por eshte vetem nje harte ilustruese pa ndonje rendesi te veqante. Me rendesi eshte rruga qe do te pershkojne gypat e distribuimit te gasit prej Shqiperise. Njeri gyp do te kaloj perskaj Adriatikut, duke i perfshi Malin e Zi, Bosnjen, Kroacine, Sllovenine etj. Ndersa gypi tjeter do te shtrihet kah FYROM (kryesisht ne pjesen e banuar me shqiptar), Kosove dhe do te vazhdoj deri ne Nish, ku lidhet me rrjetet tjera te gasit.
Me pak fjale mundesi e mire qe te gazifikohen te gjitha trojet e banuara me shqiptar, pa u varur nga projekti sllav South Stream.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2013, 22:25   #26
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Gazsjellėsi, ekspertėt: Nabucco West ka avantazhe

Pas disa muajsh pritet tė merret vendimi pėr rrugėn pėrmes sė cilės do tė kalojė gazi i rajonit tė Kaspikut pėr nė Evropė. Shqipėria ėshtė njė prej vendeve tė shumta tė interesuara pėr kėtė burim tė ri energjitik. Nė lojė janė dy projekte konkurrente TAP-i dhe Nabucco West. Zėri i Amerikės sjell sot zėrat e dy ekspertėve, njė nė Itali dhe njė nga Shtetet e Bashkuara, pėr tė marrė mendimet e tyre
Gianfranco Lizza ėshtė profesor i Gjeopolitikės nė universitetin Sapienza tė Romės, Jenik Radon, Profesor i Universitetit Columbia nė Nju Jork.
Sa i pėrket shanseve tė secilit projekt pėr t’u zgjedhur, tė dy ekspertėt janė tė mendimit se Nabucco West ka avantazhe ndaj TAP-it.
Profesori Radon, i Universitetit Columbia, thotė se ende nuk ėshtė e qartė se cila nga dy alternativat do tė fitojė, por sipas tij vendet e projektit Nabucco West kanė pėrparėsi, sepse kėrkesa e konsumatorėve nė atė zonė ėshtė mė e lartė.
Profesor Lizza thotė se,“Projekti Nabucco West … duket njė projekt pak mė “i pjekur” dhe mė i realizueshėm se projekti TAP. Megjithatė vendimi lidhur me zgjedhjen e njėrit prej projekteve do tė jetė vendim ekonomik, sepse kjo konkurrencė mes TAP-it dhe Nabuccos ėshtė njė ndeshje gjeopolitike qė luhet kryesisht nė Evropė.
Projekti i gazsjellėsit Trans-Adriatik, TAP, parashikon qė pas Turqisė gazi i Azerbajxhanit tė kalojė nė Greqi dhe Shqipėri pėr tė pėrfunduar nė Itali. Nėse do tė zgjidhej projekti konkurrent Nabucco West gazsjellėsi do tė ndiqte trajektoren mė nė veri (Bullgari, Rumani, Hungari, Austri).


Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/03/0...#ixzz2MnyvzdmV
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2013, 12:41   #27
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Qeveria miraton marrėveshjen pėr TAP. Berisha: Shqipėria do pėrmbushė detyrimet

TIRANĖ-Qeveria e Shqipėrisė miraton sot marrėveshjen trelaterale pėr projektin TAP mes Shqipėrisė, Italisė dhe Greqisė.
Kryeministri Sali Berisha tha sot nė mbledhjen e qeverisė se, "miratojmė sot marrėveshjen pėr projektin TAP mes Shqipėrisė, Italisė dhe Greqisė. Nė territorin e kėtyre vendeve do tė kalojė projekti i ardhshėm mė i madh i kohės pėr Europėn, siē ėshtė gazsjellėsi Transadriatik".

“Garantoj tė gjithė aktorėt e mėdhenj tė kėtij projekti tė madh se Shqipėria sikundėr deri mė sot do pėrmbushė tė gjitha detyrimet qė rrjedhin nga kjo marrėveshje pėr vendin tonė”, theksoi mė tej Berisha.

Berisha pėrshėndeti vendet fqinje pėr gatishmėrinė qė treguan pėr projektin e TAP, ndėrsa ritheksoi pėrparėsitė qė do sjellė ky projekt nė familjet shqiptare.
“Pėrshėndes ekipin negociator tė 2 vendeve fqinje, qeveritė e tyre pėr vendosmėrinė qė treguan nė pėrparėsinė qė i dhanė nė axhendėn e tyre, kėtij projekti, qė siē theksoj dhe njėherė do jetė mė i madhi projekt nė rajon dhe Europė, pėr kohėn qė vjen. Ky projekt do tė sjellė tek familjet shqiptare njė ulje tė qartė tė kostos qė ata bėjnė sot pėr ngrohje dhe gatim. Pėrbėn njė mundėsi tė madhe pėr Shqipėrinė, superfuqi energjike nė rajon. Njė burim tjetėr tė fuqishėm, energjie pėr Shqipėrinė, vend pėr zhvillim tė shpejtė dhe vend pėr rritje tė kėrkesės pėr energji. Projekti TAP pėrbėn gjithashtu nė vetvete njė nivel tė ri marrdhėniesh ekonomike me 2 vendet e tjera”.Balkanweb.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2013, 17:39   #28
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Shqipėria do qė Kosova tė kyēet nė projektin TAP tė gazit

Tiranė, 15 Mars – Ministrat e jashtėm tė Shqipėrisė dhe Kosovės kanė biseduar sot nė Tiranė pėr mundėsitė qė kjo e dyta tė kyēet nė projektin e gazsjellėsit TAP (ang. Trans Adriatic Pipeline), me tė cilin do tė furnizohet me gaz rajoni dhe BE, nga fusha Shah Deniz e Azerbejxhanit.

Edmond Panariti tha pas takimit me Enver Hoxhaj se qė tė dy i kanė biseduar mundėsitė qė Kosova, por po ashtu edhe Mali i Zi tė kenė njė kyēje, nė mėnyrė qė edhe kėto dy furnizohen me gazin qė do ta sjell projekti i cili ėshtė nėn pronėn e kompanive norvegjeze , zvicerane dhe gjermane.

“Ne shkėmbyem mendime pėr ti dhėnė mbėshtetjen e gjerė rajonale tė projektit tė gazsjellėsit TAP si dhe gjetjen e rrugėve tė pėrfshirjes edhe tė Kosovės nė kėtė projekt madhor tė karakterit strategjik. Gjeta mirėkuptimin e plotė tė mikut tim Hoxhaj lidhur me idenė e diskutuar me zėvendėskryeministrin malazez dhe ministrin e Jashtėm Lukshiq pėr tė punuar drejt nėnshkrimit tė njė memorandumi mirėkuptimi midis vendeve tė rajonit pėr tė mbėshtetur projektin TAP”, deklaroi Panariti.

Gazi i TAP kalon nėpėr Greqi e Shqipėri pėr tė marrė rrugėn pėrmes Italisė nė territorin e Bashkimit Evropian.

Axpo e Zvicrės dhe Staoil e Norvegjisė kanė nga 42.5 % tė aksioneve, pėrderisa E.ON Ruhrgas e Gjermanisė i ka 15%.

Gjatė kėtij takimit, dy ministrat e jashtėm firmosėn njė protokoll bashkėpunimi mes dy shteteve nė kryesisht nė fushėn e zhvillimit ekonomik por dhe nė disa fusha tė tjera tė rėndėsishme.

Sipas ministrit Hoxhaj protokolli i nėnshkruar me Panaritin “nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse njė partneritet strategjik mes dy vendeve, ku janė identifikuar dhe sektorėt strategjikė nė tė cilat dy vendet tona do tė vijojnė qė tė kenė bashkėpunim strategjik.”

“Nga ana jonė ky protokoll lexohet si njė plan zhvillimor pėr dy vendet tona, njė kornizė e investimeve tona tė pėrbashkėta nė sektorė tė ndryshėm”, tha ai./Balkanweb.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2013, 23:20   #29
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,196
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

1 milion % Do Realizohet Nabucco West, per arsye se percon me shum shtete te konsoliduara dhe stabile dhe me pake Byrokratike.

Ndersa TAP, percon dy shtete jo stabile si Shqiperia dhe Greqia plus nje shtet teper Byrokrate si Italia ne aspektin se duhen shum leje per arterien ku do kaloj TAP.

Ndersa ky esht nje projekte teper i kushtushem i cili ne totale arrine ne 36, Miliard euro,
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2013, 23:41   #30
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardan.Ks Shiko postimin
1 milion % Do Realizohet Nabucco West, per arsye se percon me shum shtete te konsoliduara dhe stabile dhe me pake Byrokratike.

Ndersa TAP, percon dy shtete jo stabile si Shqiperia dhe Greqia plus nje shtet teper Byrokrate si Italia ne aspektin se duhen shum leje per arterien ku do kaloj TAP.

Ndersa ky esht nje projekte teper i kushtushem i cili ne totale arrine ne 36, Miliard euro,
Shpresoj se je 1 milion % gabim.
Dhe mos fol me kaq kompetence, sikur te varej kjo pune nga nenshkrimi yt.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2013, 19:33   #31
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,196
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Shpresoj se je 1 milion % gabim.
Dhe mos fol me kaq kompetence, sikur te varej kjo pune nga nenshkrimi yt.
Shpresoj te jem i gabuar por do e shofim.

Nuk po flase me kompetence por me bindje te sigurte 1,milion % do fitoje Nabucco West,
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2013, 20:27   #32
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardan.Ks Shiko postimin
Shpresoj te jem i gabuar por do e shofim.

Nuk po flase me kompetence por me bindje te sigurte 1,milion % do fitoje Nabucco West,
Ndersa une jam 1 milion % i sigurte se ty te punojne gishtat me shpejt se truri.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2013, 20:43   #33
liu nushit
Super Anėtar
 
Avatari i liu nushit
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Vendndodhja: me ka nalu sahati te pazari vjeter
Posts: 105
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
liu nushit ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėliu nushit ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėliu nushit ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėliu nushit ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėliu nushit ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėliu nushit ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

ne mes te dy gjonave je i sigurte fare
__________________
lene mo, pisllik i modh ka t'gjitha onet
liu nushit nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2013, 19:36   #34
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,196
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Ndersa une jam 1 milion % i sigurte se ty te punojne gishtat me shpejt se truri.
Do e shofim ke durim.
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2013, 18:53   #35
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Drejtuesit e TAP njoftojnė mbylljen e fazės projektuese tė gazsjellėsit
28 Mars 2013

TIRANE - Trans Adriatic Pipeline ka pėrfunduar fazėn projektuese pėr gazsjellėsin qė do tė transportojė gazin e Azerbajxhanit nė Europė, duke kaluar edhe nė Shqipėri. Lajmi konfirmohet nga vetė drejtuesit e TAP, tė cilėt thonė se po pėrgatiten tashmė pėr fazėn e radhės si detajet inxhinierike, nisjen e procesit tė tenderimit pėr tubat metalikė dhe ndėrtimin e gazsjellėsit.

Kėshtu ekipi i inxhinierėve ka finalizuar pėrcaktimin e parametrave kyē teknikė pėr gazsjellėsin ndėrsa projekti paraprak pėrshkruan edhe aspektet logjistike qė nevojiten pėr ndėrtimin e gazsjellėsit, si burimet, makineritė, afatet kohore dhe infrastruktura e nevojshme pėr tė ndėrtuar mbi 800 km gazsjellės pėrmes Greqisė, Shqipėrisė dhe Detit Adriatik pėr nė jug tė Italisė.

TAP njofton se nė kėtė fazė ka mobilizuar ekspertizėn e dy aksionerėve tė projektit, norvegjezin Statoil dhe gjermanen E.ON Ruhrgas, qė tė dy specialistė kryesorė nė kėtė fushė. Kėshtu TAP dhe dy kompanitė e sipėrpėrmendura kanė pėrfshirė mbi 40 nėnkontraktorė dhe 200 inxhinierė pėr tė pėrfunduar hartimin e projektit.

“Ėshtė dashur njė punė e madhe inxhinierike pėr tė analizuar nė detaje tė gjitha aspektet teknike tė rrugės qė do tė pėrshkojė gazsjellėsi dhe pėr tė identifikuar zgjidhjet mė tė mira dhe mė efektive pėr transportimin e gazit tė Shah Deniz drejt Europės”-ka deklaruar drejtori menaxhues i TAP, Kjetil Tungland.

Raporti i kėtij projekti tashmė do t’i dorėzohet nga TAP, Shah Deniz nė 31 mars, ndėrsa vetė konsorciumi ka planifikuar tė marrė njė vendim brenda muajit qershor pėr tė pėrcaktuar itinerarin ku do tė kalojė gazsjellėsi. Ndėrtimi i gazsjellėsit Trans Adriatic Pipeline ėshtė planifikuar tė nisė nė fund tė 2014-ės dhe ėshtė parashikuar tė pėrfundojė brenda vitit 2018 nė kohė pėr transportimin e parė tė gazit nga Shah Deniz II nė Azerbajxhan/Balkanweb.com
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2013, 22:35   #36
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Pas Shqipėrisė, TAP kalon edhe nėpėr Kosovė
06.04.2013

Ministria shqiptare e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės dhe Projekti i Gazsjellėsit Transadriatik (TAP) nėnshkruan marrėveshjen me qeverinė e vendit pritės duke rėnė formalisht dakord mbi termat e angazhimit pėr tė ardhmen e tubacionit tė korridorit jugor tė gazit.Marrėveshja pėrcakton rregullat sipas tė cilave projekti do tė realizohet dhe do tė operojė nė territorin shqiptar.

Pas kėsaj marrėveshje dhe pas pėrfundimit tė kėtij projekti, kėto tubacione do tė kalojnė edhe nėpėr shtetin e Kosovės.

Vetė Ministri i Zhvillimit dhe Ekonomisė Besim Beqaj, para disa ditėsh ka konfirmuar se Kosova do tė jetė pjesė e Korridorit Jugor tė Gazit.

“Qeveria e Kosovės, do tė ofrojė hapėsirėn e vetė pėr korridorin Jugor tė Gazit dhe besojmė se kjo ėshtė nė interesin tonė”, ka thėnė Besim Beqaj.

Bėhet e ditur se ky projekt, pas Shqipėrisė do tė nis pėr Kosovė. Vetėm nė Shqipėri Investimi i TAP llogaritet tė jetė 1 miliard euro pėr afro 209 kilometra tubacione

Kjo pėrfshin procese tė blerjes dhe servitutit tė tokės, zbatimin e standardeve teknike, tė sigurisė pėr komunitetin, si dhe rregulloret pėr lejet. Pas ratifikimit tė pritshėm nga Kuvendi nė javėt nė vazhdim, MQP-ja do tė kthehet nė njė ligj tė plotė dhe tė zbatueshėm.

“Ėshtė firma ime e parė nė kėtė institucion dhe kjo mė bėn vėrtet krenar, qė kjo firmė pėrkthehet nė miliarda dollarė investime tė drejtpėrdrejta ose indirekte, nė mbi 20 mijė vende pune, nė mė shumė tė ardhura dhe nė jetė mė tė begatė pėr qytetarėt shqiptarė”, tha ministri Florion Mima.

TAP ėshtė njė nga burimet mė tė mėdha tė investimeve tė huaja nė Shqipėri, qė do tė sillte prurje madhore tė ardhurash nė vend. Pėr mė tepėr, projekti do tė luajė njė rol madhor nė zhvillimin e tregut shqiptar tė energjisė, si dhe nė ēuarjen pėrpara tė objektivit tė qeverisė pėr t’u kthyer nė njė nyje gazi nė Europėn Juglindore.

Pikat e planifikuara tė daljes nė vend dhe njė instrument i rrjedhjes nė drejtim tė kundėrt do tė ndihmojnė nė pėrforcimin e sigurisė sė furnizimit, ndėrsa ekziston edhe njė mundėsi pėr zhvillimin e depozitave tė gazit natyror nė Fier.

“Sot (dje) vendoset njė tjetėr gur i rėndėsishėm themeli pėr Projektin e Gazsjellėsit TransAdriatik, duke treguar edhe njėherė gatishmėrinė tonė pėr tė pėrmbushur afatet kohore tė Konsorciumit tė Shah Deniz-it”, deklaroi Kjetil Tungland, drejtori menaxhues i TAP.

Gazsjellėsi do tė transportojė gaz natyror nga fusha gjigante e Shah Deniz II nė Azerbajxhan, pėrmes Greqisė dhe Shqipėrisė, pėr nė Itali, prej ku mund tė transportohet mė tej pėr nė Europėn Perėndimore, nė sasi nga 10 deri nė 20 miliardė metėr kub nė vit. (Express)
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2013, 23:05   #37
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Rex....Do shtrohet tubacion nga Shqiperia per Kosov,ashtu mund te shtrohet per Mal te Zi...Ky eshte projekti i TAP per Kosoven ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2013, 23:11   #38
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Rex....Do shtrohet tubacion nga Shqiperia per Kosov,ashtu mund te shtrohet per Mal te Zi...Ky eshte projekti i TAP per Kosoven ?
Mendoj se po Serafim. Nje tubacion fillon nga Shqiperia vazhdon per ne Mal te Zi e Bosnje dhe shkon deri ne Kroaci.

Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2013, 23:29   #39
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Mendoj se po Serafim. Nje tubacion fillon nga Shqiperia vazhdon per ne Mal te Zi e Bosnje dhe shkon deri ne Kroaci.

Nuk e kisha pare,se vura re,kaloka nga Maqedonia e pastaj per Kosove.Ate gjat bregdetit Adriatik e kisha par..
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2013, 13:46   #40
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Gazi nė Europė, TAP merr OK nga KE pėr tregtimin 25 vjet

Gazsjellėsi Transadriatik ka nėnshkruar marrėveshjen finale nė paketėn totale tė tyre dhe kėtė herė me Komisionin Europian si palė e tretė. Nė njė njoftim tė TAP nga Brukseli, u bė me dije se Komisioni Europian pranoi aplikimin e TAP pėr “akses si palė e tretė” nė kapacitetin prej 10 bcm gaz qė do tė transmetojė ēdo vit gazsjellėsi. “Ky vendim do tė thotė qė TAP mund tė ofrojė pėr eksport gjithė kapacitetin e volumeve tė gazit nga Azerbajxhani drejt Europės pėr njė periudhė 25-vjeēare. Po kėshtu, Komisioni ka miratuar edhe tarifat e rregulluara tė shkarkimit si pėr fillimin e aktivitetit tė TAP, edhe pėr zgjerimin e kapacitetit. Aktivitete tė kėsaj natyre, siē janė gazsjellėsit apo tregtia e gazit, rregullohen me njė kuadėr tė veēantė nė BE, por sipas TAP duke qenė se kriteret e nevojshme pėr kėtė aktivitet janė arritur, atėherė ėshtė bėrė njė pėrjashtim nga ana e KE-sė. Drejtori menaxherial, Kjetil Tungland, lidhur me kėtė ėshtė shprehur se aprovimi i KE-sė ėshtė njė marrėveshje qė finalizon gjithė procedurat qė kėrkohen dhe tashmė pritet vendimi i Konsorciumit tė Shah Deniz nė muajin qershor. “Jemi absolutisht tė bindur qė gazsjellėsi Transadriatik ėshtė zgjidhja mė e mirė e transportit tė gazit tė Kaspikut nė Europė, duke pėrmirėsuar nė tėrėsi sigurinė energjetike tė rajonit. Ėshtė gazsjellėsi mė i shkurtėr dhe mė i avancuar teknologjikisht, ēka nuk kėrkon shtesa apo grante dhe, mbi tė gjitha, ėshtė projekti mė fizibėl nga ana ekonomike”, tha Tungland. Nė tė njėjtėn linjė ka vijuar edhe deklarata e drejtorit komercial tė TAP, Lutz Landwehr. “Gazsjellėsi Transadriatik ėshtė projekti i parė qė mbyll marrėveshjet e financimit, kapitalit dhe aksionerėve me konsorciumin Shah Deniz dhe gazsjellėsi i parė qė plotėson dizajnimin inxhinierik ballor fundor. Gjithė kjo, e bashkuar me vendimin e sotėm tė KE, tregon qė jemi nė pole position pėr tė fituar tė drejtėn e transportit tė gazit drejt Europės”, tha ai./panorama.com.al
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur