Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-05-2013, 15:02   #41
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Mendoj se po Serafim. Nje tubacion fillon nga Shqiperia vazhdon per ne Mal te Zi e Bosnje dhe shkon deri ne Kroaci.

Me kollaj e ka te dali Greqi - Maqedoni - Kosove

Te pakten keshtu duket nga Harta
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2013, 15:26   #42
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
Me kollaj e ka te dali Greqi - Maqedoni - Kosove

Te pakten keshtu duket nga Harta
Ashtu duket nga harta por me siguri ekziston nje arsye ekonomike (ose tjeter) pse jane percaktuar qe Shqiperia te jete perfaqesuese dhe shperndarese gasit te Azerbajxhanit ne shtetet e Ballkanit.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2013, 22:48   #43
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

TAP, Memorandum bashkėpunimi me Kroacinė, Malin e Zi dhe Bosnjen

TIRANE- Shqipėria ka firmosur sot Memorandumin e Bashkėpunimit nė realizimin e gazsjellėsit TAP me Malin e Zi, Bosnje dhe Herzegovinėn dhe Kroacinė. Memorandumi u nėnshkrua nga katėr ministrat e Jashtėm, nė prani edhe tė kryeministrit Sali Berisha.
Kryeministri, Berisha tha se drejtim kryesor i gazsjellėsit ėshtė tregu i madh italian dhe grek, por rajoni me dinamizmin e tij sjell njė treg tė shtuar nė hapėsirėn e furnizimit me gaz.
Sipas tij, Memorandumi qė firmoset sot me mirėkuptimin e plotė tė qeverisė sė Greqisė dhe Italisė, ėshtė dėshmi e njė urie edhe mė tė madhe pėr gaz nė rajon.
TAP, tha kryeministri, ka tė gjitha shanset pėr tė qenė projekti fitimtar, ndėrsa shtoi se, ka qenė inkurajues, qėndrimi konstruktiv neutral i BE-sė, SHBA-sė dhe Turqisė.
Vendimi pėrfundimtar pėr projektin fitues pritet tė merret nė javėt nė vazhdim nga Konsorciumi Shah Deniz 2 nė Azerbajxhan. Zgjedhja do te behet mes dy projekteve TAP, i cili kalon nepermjet Shqiperise, dhe Nabucco West./panorama.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2013, 18:52   #44
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

TAP “mbledh” ministrat dy javė para vendimit

Ministrat e Jashtėm tė vendeve ku kalojnė projektet e gazsjellėsve Transadriatik dhe atij Jonian, u takuan nė Dubrovnik dje, pėr tė shprehur edhe njė herė mbėshtetjen e kėtyre projekteve. Ky takim ndėrministror vjen dy javė para vendimit final tė konsorciumit tė Shah Deniz, ku pritet tė vendoset edhe se cili do tė jetė projekti qė do tė transportojė gazin azer drejt Europės. Nė njė deklaratė tė pėrbashkėt, ministrat e gjashtė vendeve janė shprehur se takimi nė Kroaci erdhi pėr tė treguar angazhimin politik dhe mbėshtetjen e plotė pėr Gazsjellėsin Transadriatik. “TAP ėshtė planifikuar tė transportojė gazin e Azerbajxhanit nga Greqia pėr nė Itali nėpėrmjet Shqipėrisė – si njė pjesė integrale e korridorit jugor tė gazit dhe, sipas nesh, ėshtė alternativa mė e favorshme nga ana tregtare”, thuhet nė deklaratė. Nė takimin e djeshėm ishin tė pranishėm pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Jashtme tė Shqipėrisė, Greqisė dhe Italisė, si vende ku kalon projekti TAP, por edhe ministri i Jashtėm i Kroacisė dhe Malit tė Zi dhe Bosnjė- Hercegovinės. Njė ftesė e veēantė nė takim ka qenė e rezervuar pėr Turqinė, Azerbajxhanin dhe Komisionin Europian si aktorė tė rėndėsishėm. Ministrat e Jashtėm kanė marrė angazhimin qė tė zhvillojnė tregun e gazit nė vend si njė hap qė duhet tė ecė njėkohėsisht me ngritjen e gazsjellėsve.

HYN NĖ LOJĖ IZRAELI

Gazsjellėsi Transadriatik po shihet me vėmendje nga Bashkimi Europian si njė alternativė mjaft e mirė pėr tė pėrfituar nga rezervat e gazit tė Izraelit. Deklarata vjen as mė pak e as mė shumė sesa nga zėvendėspresidnetja e Kėshillit tė Rregullatorėve tė Energjisė sė Europės, Valeria Tremini, e cila ka mbajtur njė takim me kreun e Ministrisė sė Energjisė dhe ujit nė Izrael. Mundėsia e transportit pėrmes TAP do tė ishte njė mėnyrė e mirė sipas Treminit qė t’i kursente para Izraelit pėr tė mos ndėrtuar njė linjė tė re, qė vlerėsohet se do t’i kushtonte 7-10 miliardė dollarė, ndėrkohė qė lidhja me TAP do i kushtonte vetėm 2- 3 miliardė dollarė. Pengesa e vetme nė kėtė mes ėshtė vendimi i Izraelit pro eksportit, vendim ky qė pritet tė merret nė javėt e ardhshme.

PROJEKTI

Gazsjellėsi TAP ėshtė parashikuar afėrisht 870 kilometra i gjatė dhe 550 kilometra kalojnė nė Greqi, 210 nė Shqipėri, 15 nėpėr detin Adriatik dhe 5 kilometra nė Itali. Aksionerėt e kėtij projekti janė zvicerani Axpo me 42.5%, norvegjezi Statoil me 42.5% dhe gjermania E.ON Ruhrgas me 15%/panorama.com.al
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2013, 20:01   #45
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Tap kushton me lire,ne krahasim me te tjeret
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2013, 05:44   #46
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Smile Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
TAP “mbledh” ministrat dy javė para vendimitPROJEKTI

Gazsjellėsi TAP ėshtė parashikuar afėrisht 870 kilometra i gjatė dhe 550 kilometra kalojnė nė Greqi, 210 nė Shqipėri, 15 nėpėr detin Adriatik dhe 5 kilometra nė Itali. Aksionerėt e kėtij projekti janė zvicerani Axpo me 42.5%, norvegjezi Statoil me 42.5% dhe gjermania E.ON Ruhrgas me 15%/panorama.com.al
Po shtoj dicka Rex

Eshte plani me premtues edhe TAP fillon ne qytetin grek Komotini,ku i bashkohet projektit azerbaixhane-turke TANAP.
Ne detin adriatik do punohet deri 850m nen uje.
KLM
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2013, 12:03   #47
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
TAP “mbledh” ministrat dy javė para vendimit

Ministrat e Jashtėm tė vendeve ku kalojnė projektet e gazsjellėsve Transadriatik dhe atij Jonian, u takuan nė Dubrovnik dje, pėr tė shprehur edhe njė herė mbėshtetjen e kėtyre projekteve. Ky takim ndėrministror vjen dy javė para vendimit final tė konsorciumit tė Shah Deniz, ku pritet tė vendoset edhe se cili do tė jetė projekti qė do tė transportojė gazin azer drejt Europės. Nė njė deklaratė tė pėrbashkėt, ministrat e gjashtė vendeve janė shprehur se takimi nė Kroaci erdhi pėr tė treguar angazhimin politik dhe mbėshtetjen e plotė pėr Gazsjellėsin Transadriatik. “TAP ėshtė planifikuar tė transportojė gazin e Azerbajxhanit nga Greqia pėr nė Itali nėpėrmjet Shqipėrisė – si njė pjesė integrale e korridorit jugor tė gazit dhe, sipas nesh, ėshtė alternativa mė e favorshme nga ana tregtare”, thuhet nė deklaratė. Nė takimin e djeshėm ishin tė pranishėm pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Jashtme tė Shqipėrisė, Greqisė dhe Italisė, si vende ku kalon projekti TAP, por edhe ministri i Jashtėm i Kroacisė dhe Malit tė Zi dhe Bosnjė- Hercegovinės. Njė ftesė e veēantė nė takim ka qenė e rezervuar pėr Turqinė, Azerbajxhanin dhe Komisionin Europian si aktorė tė rėndėsishėm. Ministrat e Jashtėm kanė marrė angazhimin qė tė zhvillojnė tregun e gazit nė vend si njė hap qė duhet tė ecė njėkohėsisht me ngritjen e gazsjellėsve.

HYN NĖ LOJĖ IZRAELI

Gazsjellėsi Transadriatik po shihet me vėmendje nga Bashkimi Europian si njė alternativė mjaft e mirė pėr tė pėrfituar nga rezervat e gazit tė Izraelit. Deklarata vjen as mė pak e as mė shumė sesa nga zėvendėspresidnetja e Kėshillit tė Rregullatorėve tė Energjisė sė Europės, Valeria Tremini, e cila ka mbajtur njė takim me kreun e Ministrisė sė Energjisė dhe ujit nė Izrael. Mundėsia e transportit pėrmes TAP do tė ishte njė mėnyrė e mirė sipas Treminit qė t’i kursente para Izraelit pėr tė mos ndėrtuar njė linjė tė re, qė vlerėsohet se do t’i kushtonte 7-10 miliardė dollarė, ndėrkohė qė lidhja me TAP do i kushtonte vetėm 2- 3 miliardė dollarė. Pengesa e vetme nė kėtė mes ėshtė vendimi i Izraelit pro eksportit, vendim ky qė pritet tė merret nė javėt e ardhshme.

PROJEKTI

Gazsjellėsi TAP ėshtė parashikuar afėrisht 870 kilometra i gjatė dhe 550 kilometra kalojnė nė Greqi, 210 nė Shqipėri, 15 nėpėr detin Adriatik dhe 5 kilometra nė Itali. Aksionerėt e kėtij projekti janė zvicerani Axpo me 42.5%, norvegjezi Statoil me 42.5% dhe gjermania E.ON Ruhrgas me 15%/panorama.com.al
DJALE i zgjuar dhe jo lloshpa

http://www.europeangas-conference.com/
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2013, 13:22   #48
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

TAP njė hap larg, edhe Greqia nėnshkruan marrėveshjen pritėse

Vetėm njė javė pėrpara marrjes sė vendimit pėr linjėn qė do tė transportojė gazin nga Deti Kaspik drejt Europės Perėndimore, qeveria greke dhe Trans Adriatic Pipeline (TAP), kanė nėnshkruar marrėveshjen pritėse nė Athinė. Kjo marrėveshje pėrcakton kuadrin, nga i cili do tė realizohet dhe do tė veprohet me projektin nė territorin grek. Kėtu pėrfshihen lehtėsi pėrsa i pėrket blerjes sė truallit, zbatimit teknik, sigurisė, lejes si dhe standardeve sociale dhe mjedisore.

Projekti TAP do tė jetė njė prej burimeve mė tė mėdha tė Investimeve tė Huaja Direkte nė Greqi dhe parashikohet tė ketė njė kosto prej 1.5 miliardė euro pėr seksionin grek. Gjatė ndėrtimit TAP ka parashikuar tė krijojė rreth 2000 vende pune direkte, si dhe 10 mijė indirekte nė njė sėrė industrish si manifaktura, shėrbime, transport, komunikacione si dhe shėrbime biznesi dhe financiare. Projekti tashmė bashkėpunon me njė numėr tė madh ekspertėsh dhe biznesesh greke dhe do tė zgjerojė bashkėpunimin, nė linjė me angazhimet e marra me palėn pritėse.

TAP do tė pėrmirėsojė sigurinė dhe diversifikimin, duke ofruar njė burim tė ri gazi. Gazjellėsi do tė transportojė gaz natyror nga gjigandi Shah Deniz II nė Azerbajxhan, nėpėrmjet Greqisė dhe Shqipėrisė, nė drejtim tė Italisė, nga ku mund tė transportohet edhe mė tej nė Europėn Qendrore dhe Perėndimore. Pjesa mė e gjatė e gazsjellėsit do tė jetė nė Greqi. Ai do tė fillojė nė Kipoi, nė kufirin turko-grek dhe do tė pėrshkojė njė distancė prej 550 km, duke hyrė nė Shqipėri. Projekti, si i tillė do tė mbėshtesė ambicien e Greqisė pėr t’u bėrė njė rrugė e rėndėsishme kalimi i e energjisė. Pikat e planifikuara tė ndėrlidhjes sė TAP dhe aftėsia pėr tė rikthyer rrjedhėn do tė mbėshtesin sigurinė e furnizimit pėr vendet e tjera nė rajon.

Kreu i projektit TAP, Tunglad ka deklaruar se TAP ka tė gjitha marrėveshjet politike pėr vendimin e Shah Deniz. Ai ka theksuar se mbetet absolutisht besues se propozimi i TAP ėshtė mė i fuqishmi nga kėndvėshtrimet teknike, tregtare dhe politike dhe ėshtė mbėshtetur nga pjesa mė e madhe e qeverive mikpritėse. Tungland ka falenderuar qeverinė greke pėr ofrimin e mundėsisė, si dhe pėr mbėshtetjen e vazhdueshme politike pėr TAP-in”./zhurnal.mk
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2013, 14:56   #49
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
TAP njė hap larg, edhe Greqia nėnshkruan marrėveshjen pritėse

Vetėm njė javė pėrpara marrjes sė vendimit pėr linjėn qė do tė transportojė gazin nga Deti Kaspik drejt Europės Perėndimore, qeveria greke dhe Trans Adriatic Pipeline (TAP), kanė nėnshkruar marrėveshjen pritėse nė Athinė. Kjo marrėveshje pėrcakton kuadrin, nga i cili do tė realizohet dhe do tė veprohet me projektin nė territorin grek. Kėtu pėrfshihen lehtėsi pėrsa i pėrket blerjes sė truallit, zbatimit teknik, sigurisė, lejes si dhe standardeve sociale dhe mjedisore.

Projekti TAP do tė jetė njė prej burimeve mė tė mėdha tė Investimeve tė Huaja Direkte nė Greqi dhe parashikohet tė ketė njė kosto prej 1.5 miliardė euro pėr seksionin grek. Gjatė ndėrtimit TAP ka parashikuar tė krijojė rreth 2000 vende pune direkte, si dhe 10 mijė indirekte nė njė sėrė industrish si manifaktura, shėrbime, transport, komunikacione si dhe shėrbime biznesi dhe financiare. Projekti tashmė bashkėpunon me njė numėr tė madh ekspertėsh dhe biznesesh greke dhe do tė zgjerojė bashkėpunimin, nė linjė me angazhimet e marra me palėn pritėse.

TAP do tė pėrmirėsojė sigurinė dhe diversifikimin, duke ofruar njė burim tė ri gazi. Gazjellėsi do tė transportojė gaz natyror nga gjigandi Shah Deniz II nė Azerbajxhan, nėpėrmjet Greqisė dhe Shqipėrisė, nė drejtim tė Italisė, nga ku mund tė transportohet edhe mė tej nė Europėn Qendrore dhe Perėndimore. Pjesa mė e gjatė e gazsjellėsit do tė jetė nė Greqi. Ai do tė fillojė nė Kipoi, nė kufirin turko-grek dhe do tė pėrshkojė njė distancė prej 550 km, duke hyrė nė Shqipėri. Projekti, si i tillė do tė mbėshtesė ambicien e Greqisė pėr t’u bėrė njė rrugė e rėndėsishme kalimi i e energjisė. Pikat e planifikuara tė ndėrlidhjes sė TAP dhe aftėsia pėr tė rikthyer rrjedhėn do tė mbėshtesin sigurinė e furnizimit pėr vendet e tjera nė rajon.

Kreu i projektit TAP, Tunglad ka deklaruar se TAP ka tė gjitha marrėveshjet politike pėr vendimin e Shah Deniz. Ai ka theksuar se mbetet absolutisht besues se propozimi i TAP ėshtė mė i fuqishmi nga kėndvėshtrimet teknike, tregtare dhe politike dhe ėshtė mbėshtetur nga pjesa mė e madhe e qeverive mikpritėse. Tungland ka falenderuar qeverinė greke pėr ofrimin e mundėsisė, si dhe pėr mbėshtetjen e vazhdueshme politike pėr TAP-in”./zhurnal.mk
Tek ky jam bazuar une.
http://www.ogel.org/about-author-a-z...le.asp?key=179
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2013, 10:52   #50
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 116 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

new...
Sic transmetojne mediat greke u zgjodh tapi,kujtojm se sot ishte e zgjedhjes mes tap dhe nabuco,perfundimisht u zgjodh tap,mediat shqiptare se kane dhene lajmin akoma,merren akoma me zgjedhjet...
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2013, 14:39   #51
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BLEDI_SH Shiko postimin
new...
Sic transmetojne mediat greke u zgjodh tapi,kujtojm se sot ishte e zgjedhjes mes tap dhe nabuco,perfundimisht u zgjodh tap,mediat shqiptare se kane dhene lajmin akoma,merren akoma me zgjedhjet...
Shume korrekt Bledi edhe para nje ore:
http://www.manager-magazin.de/untern...-a-907981.html

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2013, 17:28   #52
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Urime te gjithe shqiptareve.

Shume shqiptar akoma nuk jane te vetdijshem per rendesine e ketij projekti, por do t'a mesojne me kohe. Me rendesi eshte qe u perzgjodh, te tjerat behen me kohe.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2013, 11:00   #53
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,985
Thanks: 121
Thanked 809 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Urime te gjithe shqiptareve.

Shume shqiptar akoma nuk jane te vetdijshem per rendesine e ketij projekti, por do t'a mesojne me kohe. Me rendesi eshte qe u perzgjodh, te tjerat behen me kohe.
Lajmi me i mire ne keto dite. Megjithekete duket sikur do te kaloje ne zonen ekologjikisht me te paprekur detare, derin Jon. Dhe sido qe te jete do te ndikoje ne shkaterrimin ekologjik.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2013, 15:56   #54
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Lajmi me i mire ne keto dite. Megjithekete duket sikur do te kaloje ne zonen ekologjikisht me te paprekur detare, detin Jon. Dhe sido qe te jete do te ndikoje ne shkaterrimin ekologjik.
Po ZET, ndotja ekologjike do te jete ana tjeter e medaljes se ketij projekti. Shpresoj se me tekonologjite e reja ndotja do te jete sa me minimale.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-06-2013, 16:42   #55
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Po ZET, ndotja ekologjike do te jete ana tjeter e medaljes se ketij projekti. Shpresoj se me tekonologjite e reja ndotja do te jete sa me minimale.
Epo qellimi justifikon mjetin
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2013, 16:39   #56
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Epo qellimi justifikon mjetin
Po po, ja vlene. Po demtohen plazhet e pyjet cdo dite per ndertime hotelesh e motelesh. Tamam puna te mos ja bejme hallall per nje projekt te tille gjigand.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2013, 16:40   #57
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

TAP, Nishani: Kthesė e rėndėsishme nė zhvillimin ekonomik e energjetik tė vendit

TIRANE- Presidenti i Republikės Bujar Nishani pėrshėndet pėrzgjedhjen e projektit tė gazsjellėsit Trans-Adriatik, pėr transportimin e gazit nga Azerbajxhani nė Evropė.

Sipas presidentit Nishani, “zbatimi i Projektit tė Gazsjellėsit TAP do tė shėnojė padyshim njė kthesė tė rėndėsishme dhe njė hop cilėsor nė zhvillimin ekonomik dhe energjetik tė Shqipėrisė dhe pėr rolin e saj nė gjeopolitikėn e rajonit”.

“Fakti se Projekti i Gazsjellėsit Trans-Adriatik ėshtė preferuar nga Konsorciumi i Shah Deniz 2 pėr transportimin e gazit nga Azerbajxhani nė Evropė, pėrbėn njė lajm shumė tė mirė dhe tė gėzueshėm pa masė pėr Shqipėrinė, e cila bėhet pjesė e njė Projekti tejet tė rėndėsishėm nga pikėpamja gjeostrategjike, me njė efekt tė madh pėr ekonominė dhe energjinė e rajonit dhe, veēanėrisht, tė vetė Shqipėrisė.”- thuhet nė deklaratėn e Presidentit Nishani.

Kreu i shtetit pėrgėzoi tė gjithė partnerėt qė lobuan nė favor tė kėtij projekti, duke shprehur vlerėsim edhe pėr qeverinė shqiptare, pėr ato qė ka ēfarė ka bėrė nė mbėshtetje tė kėtij projekti

“Pėrfitoj nga rasti qė, nė emėr tė popullit shqiptar, t’u shpreh mirėnjohjen time tė thellė tė gjithė partnerėve dhe aktorėve, tė cilėt mbėshtetėn dhe lobuan nė favor tė Projektit TAP. Qeveria ka bėrė mė tė mirėn, duke lobuar fuqishėm nė mbėshtetje tė TAP, nėpėrmjet njė negocimi me profesionalizėm, duke realizuar marrėveshje me konsorciumin, partnerėt dhe palėt e pėrfshira, si dhe duke pėrmbushur ēdo detyrim qė rrjedh prej tyre.”- thuhet nė deklaratė.

(er.nu/BalkanWeb)
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2013, 14:02   #58
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Barroso: Zgjedhja e TAP, sukses pėr Evropėn

Komisioni Evropian e ka cilėsuar zgjedhjen e projektit “TAP” nga konsorciumi i Shah Deniz si njė sukses pėr Evropėn. Presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, nė njė deklaratė tė tij bėri me dije se tashmė pėrzgjedhja e TAP-it si projekt fitues ishte zyrtare.
Lidhur me kėtė ka reaguar edhe komisionari pėr Energjinė nė kėtė komision. “Ky ėshtė njė sukses domethėnės pėr Evropėn dhe njė arritje e madhe nė kuadėr tė sigurimit tė energjisė pėr BE-nė. Kam besim se vendimi i sotėm, qė bazohet nė njė sėrė marrėveshjesh tė nėnshkruara me presidentin e Azerbajxhanit, Alijev, do t’i japė njė impuls tė ri dhe realizim tė shpejtė gjithė korridorit tė Jugut tė gazit, si njė lidhje direkte dhe ekskluzive mes detit Kaspik dhe Bashkimit Evopian”, tha Guenther Oettinger, transmeton Panorama .
Mė herėt Komisioni Evropian kishte dhėnė lejen pėr gazsjellėsin “TAP” pėrmes njė marrėveshje. TAP zgjidh njėherė e mirė vartėsinė e Evropės nga gazi rus, i cili nė kohė tė mira dhe jo tė mira “marrėdhėniesh” mes shteteve, ėshtė bėrė problem./Indeksonline/
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2013, 13:32   #59
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

TAP-i i hap perspektivė gazifikimit tė KosovėsBerlin, 18 korrik - Ndėrtimi i gazsjellėsit Trans Adriatik Pipeline (TAP) ka hyrė nė rrugėn e realizimit tė tij. Kompania gjermane E.ON Ruhr- Gaz do tė ndėrtojė nė Shqipėri pjesėn tokėsore tė tė gazsjellėsit, bėn tė ditur DW.

Projekti i madh i transportit tė gazit nga deti Kaspik nė Evropėn Perėndimore ka hyrė nė rrugėn e realizimit tė tij. Pjesė e tij ėshte edhe ndėrtimi i gazsjellėsit Trans Adriatik Pipeline (TAP). Miratimi nė fillim tė kėtij muaji nga Kėshilli Kombėtar i Territorit tė Shqipėrisė i masterplanit tė kėtij projekti hapi rrugėn ligjore pėr planifikimin e gjithė detajeve tė ndėrtimit nga konsorciumi TAP qė pėrbėhet nga tri kompani aksionere: zvicerania AXPO me 42, 5 % tė aksioneve, norvegjezia Shtatoil me 42,5 % dhe gjermania E.ON Ruhr- gas me 15% tė aksioneve. Drejtuesi i zyrės rregullatore e menaxhuese pėr projektet dhe kontratat nė Ministrinė e Ekonomisė dhe Energjisė, Prof.As.Dr. Stavri Dhima thotė pėr DW-nė se nė cilėn fazė ndodhjet tani ky projekt.

“Projekti ndodhet nė fazėn e pėrgatitjes pėrfundimtare tė pjesės teknike tė gazsjellėsit dhe anekseve tė tij si stacionet e kompresorėve, tė valvulave etj. Pas miratimit nė fillim tė kėtij muaji tė masterplanit nga Kėshilli Kombėtar i Territorit projekti ka hyrė nė fazėn e zbatimit tė tij. Ai do tė fillojė vitin e ardhshėm me ndėrtimin e rrugėve nga do tė kalojė gazsjellėsi. Ka rreth 110 km rrugė tė reja qė do tė ndėrtohen apo ristrukturohen. Do tė happen rreth 209 km kanal ku do tė shtrihet tubacionet nė territorin shqiptar, nė thellėsi mbi 1 metėr. Ka dhe 60 km tubacion qė do tė shtrihet nė detin Adriatik, nga Shqipėria drejt Italisė. Projekti do tė vazhdojė me ndėrtimin e stacioneve tė kompresorėve. Nė vitin 2015 do tė fillojė ndėrtimi nė pjesėn detare qė lidh Shqipėrinė me Italinė dhe do tė pėrfundojė nė vitin 2020.” thotė Z. Dhima.

Kompania gjermane E.ON Ruhr- Gaz – ndėrtuese e pjesės tokėsore tė gazsjellėsit

Kompanitė aksionare nė konsorciumin TAP kane marrė pėrsipėr detyra specifike. Gjithė ndėrtimet nė pjesėn tokėsore prej 209 km nė territorin e Shqipėrisė do tė kryhen nga kompania gjermane E.ON Ruhr- Gaz qė ka njė eksperiencė tė jashtėzakonshme nė kėtė fushė dhe ėshtė e dyta pėr nga madhėsia nė shpėrndarjen e gazit pas kompanisė ruse GAZPROM. Pjesa detare do tė ndėrtohet nga kompania norvegjeze Shtatoil qė zotėron gjithe aktivitetin e gazit natyror ne Detin e Veriut. Investimi mendohet tė jetė rreth 1, 5 miliardė dollarė thotė Stavri Dhima. Sipas projektit gazsjellėsi TAP kalon nė 3 qarqe, 38 bashki e komuna qė ndodhen nė Korēė, Berat dhe Fier ku do tė ketė shpronėsime tė tokave nga ku do tė kalojė gazsjellėsi..

“Do tė ketė dy lloj shpronėsimesh tė tokave: tė pėrkohshme dhe tė pėrhershme ose private tė TAP. Mendohet qė nė pjesėn e ndėrtimit kompania do tė lidhė kontrata shėrbimi me pronarė tė tokave pėr marrjen e tyre me qera. Kurse atje kudo do tė vendosen dy stacionet e kompresorėve, njė nė Seman nė dalje tė gazsjellėsit dhe njė nė hyrje, nė Bilisht, nė Korēė, do tė kalojnė nė pronėsi tė pėrhershme tė kompanisė TAP. Ėshtė llogaritur qė toka qė do tė kalojė nė pronėsi tė TAP do tė jetė rreth 32 hektarė. Nė pronėsi tė TAP do tė kalojnė edhe sipėrfaqet ku do tė vendosen stacionet e valvolave. Ėshtė parashikuar qė nė ēdo 20 km tė ketė njė stacion valvole” shpjegon Stavri Dhima..

Pėrfitimet e Shqipėrisė nga kalimi i gazsjellėsit nė territorin e saj

Nė krye tė tyre ėshtė mundėsia qė Shqipėria tė ketė tregun e saj kombėtar tė gazit. Por njė pėrfitim imediat ėshtė hapja e vendeve tė reja tė punės.

“Ėshtė pėrllogaritur hapja e rreth 3 mijė vendeve tė reja tė punės nė vit qė nė total arrijnė nė 20 mijė vetė gjatė gjithė periudhė sė ndėrtimi tė gazsjellėsit. Nė marrėveshjen e qeverisė sė Shqipėrisė me kompaninė TAP ėshtė parashikuar qė kompania do tė shpenzojė rreth 2 milion Euro pėr tė specializuar ekspertėt shqiptarė tė fushave tė ndryshme” shpjegon Stavri Dhima.

Krijimi i tregut rajonal tė gazit

Ndėr vendet e Ballkanit vetėm Shqipėria, Mali i Zi dhe Kosova nuk janė tė lidhura me rrjetet europiane tė furnizmit me gaz. Por ndėrtimi i gazsjellėsit TAP do tė hapė perspektiva tė reja edhe nė kėtė drejtim.“Mendohet tė ndėrtohet njė gazsjellės tjetėr i quajtur Ionian- Adriatic Pipelinė qė do tė lidhė pikėn e daljes sė TAP nė Shqipėri me rrjetin e gazit tė Kroacisė. Njė tjetėr projekt mund tė jetė ai Shqipėri – Maqedoni - Kosovė- Serbi ose direkt Shqipėri- Kosovė - Serbi. Kėto projekte potenciale mundėsohen nga ndėrtimi TAP dhe do tė gazifikojnė rajonin,” thotė Stari Dhima.

Ndėrkohė Shqipėria ofron edhe depozitat nėntokėsotre tė Gazit, pasi ka vendburime gazi tė boshatisura dhe zonėn kripore tė Dumresė qė teknologjikisht ėshtė shumė e pėrshtatshme pėrtė ndėrtuar zgavra tė thella nėntokėsore pėr tė depozituar gazin nė periudhėn e verės kur konsumi i tij ėshtė mė i vogėl dhe pėr ta pėrdorur nė dimėr pėrveē sasisė qė vjen nga gazsjellėsi. Nė Shqipėri do tė mbetet njė sasi gazi prej 750 milionė metėr kub qė do tė pėrdorej si lėndė djegėse pėr tė prodhuar energji elektrike nė TEC-et e Fierit e Vlorės, metalurgjisė dhe industrive tė tjera/kohaditore.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2013, 09:08   #60
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Kosova synon gazin e AzerbajxhanitPėrfituese nga projekti me investim rreth 40 miliardė dollarė, i cili ka tė bėjė me transportimin e gazit nga Azerbajxhani pėr nė Evropė, pėrveē Shqipėrisė mund tė jetė edhe Kosova.
Vendi ynė parashihet tė preket nga ky projekt kur pėrfundimisht tė vihet nė funksion mė 1 janar tė vitit 2019. Nė njė raport analitik tė cilin e ka hartuar Ministria e Punėve tė Jashtme, njė kopje tė tė cilit e posedon Tribuna, ėshtė precizuar nė detaje se si Kosova mund tė jetė pėrfituese nga ky zinxhir i transportimit tė gazit, i cili mund tė sjellė tė hyra tė mėdha nė buxhet dhe gjenerim tė vendeve tė reja tė punės.
Projekti TAP (Trans Adriatic Pipeline) ishte iniciuar nė vitin 2000 nga tre ekspertė zviceranė tė njohur nga fusha e energjetikės, ndėrsa Shqipėria zyrtarisht nė vitin 2004 e kishte nėnshkruar marrėveshjen e mirėkuptimit me Bankėn Botėrore, pėr t’u bėrė pjesė e kėtij projekti./Tribuna/Indeksonline/
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur