Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-12-2013, 16:32   #21
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,011
Thanks: 202
Thanked 426 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Krahinat e Gjermanis nuk prodhojn vetem universitete private me shit dipllomat.
Nuk e prodhojne kete squtesi Krahinat e Gjermanis.
Ne jemi te dytet ne BE pas Gjermanis (kete donte te me thoshte drague). Une prandaj e kisha hapur temen qe te matnim arritjet e bilancit.

__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 16:42   #22
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
borxhi eshte 2 bilion dhe merre me long
Borxhi nuk llogaritet vetem sa eshte,(nga ana teorike)si shume,por edhe sa vlen shteti,sikur ai shtet te shesi gjitheēka publike.
Duhet pare sa vlen Gjermania si shtet,(e vlen shume e shume here me teper se borxhi qe ka) e duhet pare sa vlen Shqiperia....Vlen Shqiperia 6 miliarde si pasuri publike ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 16:51   #23
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Italia e ka 2 mije miliard.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-12-2013, 14:45   #24
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,912
Thanks: 120
Thanked 1,120 Times in 830 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga atrevido Shiko postimin
Italia e ka 2 mije miliard.
2 mije miliard borxhe po dhe ka 9 mije miliard aktive. teorikisht smund te faimentoje.
po neve sa aktive kemi dini gje?!
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-12-2013, 14:46   #25
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,912
Thanks: 120
Thanked 1,120 Times in 830 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Sa e kemi mesataren e vdekjes ne Shqiperi??????????????
nuk e di!!

perse pyet per vdekjet?!
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-12-2013, 14:51   #26
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 14,448
Thanks: 691
Thanked 1,044 Times in 776 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

keto jane borxhet qe i ka mare shteti ne emrin tone,pa llogaritur borxhet qe i kemi mare ne njeri-tjetrit.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-12-2013, 15:08   #27
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
2 mije miliard borxhe po dhe ka 9 mije miliard aktive. teorikisht smund te faimentoje.
po neve sa aktive kemi dini gje?!
E vertet.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-12-2013, 15:15   #28
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
keto jane borxhet qe i ka mare shteti ne emrin tone,pa llogaritur borxhet qe i kemi mare ne njeri-tjetrit.
Ishte nje artikull perpara disa vjetesh per borxhet ne vendet e pazhvilluara qe ishin te drejtuar nga diktatore o njerez te korruptuar. E ne pergjithesi borxhi i ēdo vendi perputhej afersisht me pasurin e diktatorit o te qeveritarit,qe e kishte derguar o depozituar jashte vendit.
Kete krahasim e bera me Shqiperin,qe do te thote qe pasuria e politikaneve ne Shqiperi duhet te jete minimumi afersisht sa borxhi.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2013, 11:53   #29
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 14,448
Thanks: 691
Thanked 1,044 Times in 776 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ishte nje artikull perpara disa vjetesh per borxhet ne vendet e pazhvilluara qe ishin te drejtuar nga diktatore o njerez te korruptuar. E ne pergjithesi borxhi i ēdo vendi perputhej afersisht me pasurin e diktatorit o te qeveritarit,qe e kishte derguar o depozituar jashte vendit.
Kete krahasim e bera me Shqiperin,qe do te thote qe pasuria e politikaneve ne Shqiperi duhet te jete minimumi afersisht sa borxhi.
I bie para e madhe!

Duhet ndonje kodosh qe tua mbledhe keto para dhe tja shperndaje fukarase po ata kodosha jane vete dhe nuk e lene te linde nje kodosh te tille...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2013, 12:44   #30
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
keto jane borxhet qe i ka mare shteti ne emrin tone,pa llogaritur borxhet qe i kemi mare ne njeri-tjetrit.
njoni tjetrit ska shifer qe ta llogarise!
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2013, 14:40   #31
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 10,963
Thanks: 2,015
Thanked 2,189 Times in 1,458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 342
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Kjo eshte, Katastrofe !

-------------------

.... se per ta shlyer, duhen rritur taksat ne maximum... te tatohen te papunet.
Te ardhurat e mbledhura, te hyjne ne thesarin e shtetit te qeverise se lene pas, te garantohen pagat e deputeteve...financimet e partive, ndonje lek menjane per fushatat...a per ndonje projekt rrugesh... dhe cfare te mbetet te paguajne borgjin e jashtem....

*Ky eshte mendim kompetent ekonomisti- bashkekohor*....
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2013, 15:18   #32
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 14,448
Thanks: 691
Thanked 1,044 Times in 776 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

si te tatohen te papunet ?!
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2013, 19:03   #33
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
2 mije miliard borxhe po dhe ka 9 mije miliard aktive. teorikisht smund te faimentoje.
po neve sa aktive kemi dini gje?!
E ke gabim. Italia e ka borxhin 130% ne krahasim me GDP. Ndersa Shqiperia diku te 72%. Italia duhet te beje racionalizoje shume shpenzimet qe ben, perndryshe del me deficit dhe do paguaje gjithmone e me shume interesa sa me te larta.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2013, 19:18   #34
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 211
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Shqiperia e ka keq me kto borgje.Borgjet nuk jon menagjuar dhe thuaje se shum pak jon para qe riprodhojn dhe sjellin lek.Perveq disa fabrokave dhe portit te Durrsit as kund nuk eshte investuar qe te riprodhoj ,ta ngrit prodhimtarin dhe as nji investim fitim prures.
Shqiperia do ta ket pick punen me kthimin e borgjeve...Ne menyre drastike do te ulet mirqenja popullore,dhe kjo do ta bej edhe me te mjerueshme jeten edhe ashtu me te rend e me mė shum halle e varferi ne familjet shqiptare.
Vetem nji menagjim perfekt ,dhe nji qeveri shum e pergjegjshme mund te trejkalohet pa pasoja per shtetin dhe qytetarin shqiptar.Vetem uria ose modernizimi dhe forcimi i Ushtris popullore do te ishin arsyjet e borgjeve ...por as per njeren as per tjetren ska mar borgje shoqja qarveri ,qe nuk ka ber qare.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 20:56   #35
vergogc
Anėtar i ri
 
Avatari i vergogc
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 13
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
vergogc ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Mos beni gabimin te krahasoni borxhet thjesht si numur ne euro ose dollar. Kur bejem krahasime midis shteteve, marrem parashisht treguesin Borxhe/GDP.
Gabimi tjeter eshte te krahasosh shtete si Shqiperia me Gjermanine, Italine etj. Krahasime behen vetem me shtete te njejtin niveli, si Maqedoni, Mali i Zi etj.
Shqiperia ne rajone ka % me te lart te borxhit.
Sipas IMF per vitin 2012 Shqiperia kishte borxhe sa 60%(Sot 67%) e GDP(Prodhimi Bruto Vendor), ndersa shtetet e rajonit ne te ''njejtin'' niveli:

Maqedonia ---> 33%
Mali i Zi ----> 51%
Bullgaria ---> 18%
Serbia ----> 63%
Bosnia ----> 44%
Kroatia ---> 56%
Moldavia ---> 20%
Rumania ---> 37%

Nje shtet qe te uli borxhin si % e PBV, ka dy menyra.
E para eshte te kaloje nga nje bilance deficit ne bilance suficit.
Menyra e dyte eshte te rriti GDP me rritme me te madhe se deficiti i bilancit. Pershembull....
Sipas IMF rritja e GDP per 2012 ishte 1.3% ndersa deficiti i buxhetit ishte -3.5%. Κeto te dy shifrat na tregojen se borxhi si % e GDP per vitin 2012 u rrite 4.8%.
Nese Shqiperia per vitin 2014 arrin nje rritje 4% e GDP dhe deficiti i buxhetit eshte 1%, kjo do te thote se Shqiperia ule borxhin 3%.

Burimet IMF, ISTAT
vergogc nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 21:13   #36
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

67%?!
nuk eshte ndonje shifer kush e di se cfare...
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 21:34   #37
vergogc
Anėtar i ri
 
Avatari i vergogc
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 13
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
vergogc ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
67%?!
nuk eshte ndonje shifer kush e di se cfare...
Per nje shtet e nivelit e Shqiperise eshte nje % shume e madhe.
Shtete si Shqiperia kan nevoje per investime per permisimin e
- Infrastuktures.
- Nivelit te Korrupsioni.
- Efikasitetin e ulet te administrates publike.
Dhe investime te tilla, financohen me borxhe.

Nese Shqiperia ishte pershembull si Slovenia, nje % e tille borxhi do ishte normale. Po me gjithe keto qe ka per te berre Shqiperia, borxhi eshte shume i larte.
Sipas B.E dhe Stability and Growth Pact niveli kritik i % e borxhit eshte 60%.

__________________
Ju lutem te me korrigjoni sa herė qė shihni gabime nė mėnyrėn qe shkruaj Shqip!
vergogc nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 21:40   #38
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vergogc Shiko postimin
Per nje shtet e nivelit e Shqiperise eshte nje % shume e madhe.
Shtete si Shqiperia kan nevoje per investime per permisimin e
- Infrastuktures.
- Nivelit te Korrupsioni.
- Efikasitetit i ulet te administrates publike.
Dhe investime te tilla, financohen me borxhe.

Nese Shqiperia ishte pershembull si Slovenia, nje % e tille borxhi do ishte normale. Po me gjithe keto qe ka per te berre Shqiperia, borxhi eshte shume i larte.
Sipas B.E dhe Stability and Growth Pact niveli kritik i % e borxhit eshte 60%.
nuk eshte borxhi problemi kryesor i shqiperise jo.
kete nivel borxhi kane shume shtete te tjera europiane dhe jo.

problemet e verteta te shqiperise jane te tjera.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 22:07   #39
vergogc
Anėtar i ri
 
Avatari i vergogc
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 13
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
vergogc ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
nuk eshte borxhi problemi kryesor i shqiperise jo.
kete nivel borxhi kane shume shtete te tjera europiane dhe jo.

problemet e verteta te shqiperise jane te tjera.
Shqiperia ka shume probleme, normale. Po nga ana e ekonomise problemi me i madhe i Shqiperisi eshte borxhi. Shqiperia qe nga viti 2009 ka humbur rrugen e treguesve makroekonomik.
Me borxhe te lart shteti nuk ka mundesi te investoje per rritjen e GDP ---> Kjo ka si pasoje mos te ulet papunsia ---> Papunsia e lart mba rroget ne nivel te ulet ---> Konsumi ulet ---> Taxat ulen ---> Deficiti i buxhetit rritet ---> Borxhi rritet ---> % e Borxhit/GDP rritet ---> Rritet risku qe nje investitore te kredikoje Shqiperine ---> Kredit behen akoma me te shtrejta per shtetin Shqiptare ---> ......... ....... .....

E thash dhe me lart, krahaso Shqiperin me Maqedonin, Bullgarin etj, jo me Italin, Greqin etj. Shtete si Italia, Franca etj e kane ndertuar shtetin, Shqiperia nuk ka asgje dhe e ka borxhin 67%.
__________________
Ju lutem te me korrigjoni sa herė qė shihni gabime nė mėnyrėn qe shkruaj Shqip!
vergogc nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 22:31   #40
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

nuk ka si te jete borxhi problemi kryesor.
korrupsioni eshte problemi numer 1 ne shqiperi. me zbritjen e korrusionit rritet ekonomia dhe si rrjedhoje zvoglohet edhe borxhi.

serbia aq sa shqiperia e ka afersisht borxhin.
edhe kroacia, sllovenia, sllovakia aty jane...

po te shikosh shume vende te medha, i sheh te mbytur ne borxhe.
2 nder shtete me ekonomi me te zhvilluar ne planet kane borxhet publike nder me te medhate. flas per japonine dhe ameriken. borxhi amerikan eshte ne rrithje te vazhdueshme.
edhe gjermania ka borxh mbi 80%.

borxhi sdq dihet qe nuk eshte gje e mire, por nuk eshte ky problemi kryesor.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur