Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-01-2014, 22:43   #41
vergogc
Anėtar i ri
 
Avatari i vergogc
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 13
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
vergogc ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
nuk ka si te jete borxhi problemi kryesor.
korrupsioni eshte problemi numer 1 ne shqiperi. me zbritjen e korrusionit rritet ekonomia dhe si rrjedhoje zvoglohet edhe borxhi.

serbia aq sa shqiperia e ka afersisht borxhin.
edhe kroacia, sllovenia, sllovakia aty jane...

po te shikosh shume vende te medha, i sheh te mbytur ne borxhe.
2 nder shtete me ekonomi me te zhvilluar ne planet kane borxhet publike nder me te medhate. flas per japonine dhe ameriken. borxhi amerikan eshte ne rrithje te vazhdueshme.
edhe gjermania ka borxh mbi 80%.

borxhi sdq dihet qe nuk eshte gje e mire, por nuk eshte ky problemi kryesor.
Nga te gjitha keto shtete, vetem Serbia eshte afer nivelit te Shqiperise. Dhe bashke me Shqiperine do jene shtetet nga Ballkani qe do kene ne te ardhmen probleme me borxhin.
U mundova te ta shpjegoja rrendesin qe ka niveli i borxhit per shtete kaq te varfer dhe pa vler ne harten ekonomike te botes dhe ti perseri me krahason U.S.A, Japonine dhe Germanine me Shqiperine.....
__________________
Ju lutem te me korrigjoni sa herė qė shihni gabime nė mėnyrėn qe shkruaj Shqip!
vergogc nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 23:06   #42
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vergogc Shiko postimin
Nga te gjitha keto shtete, vetem Serbia eshte afer nivelit te Shqiperise. Dhe bashke me Shqiperine do jene shtetet nga Ballkani qe do kene ne te ardhmen probleme me borxhin.
U mundova te ta shpjegoja rrendesin qe ka niveli i borxhit per shtete kaq te varfer dhe pa vler ne harten ekonomike te botes dhe ti perseri me krahason U.S.A, Japonine dhe Germanine me Shqiperine.....
ah. u mondove te ma shpjegosh? hahaha. shume faleminderit per "mundimin".
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 23:16   #43
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vergogc Shiko postimin
Nga te gjitha keto shtete, vetem Serbia eshte afer nivelit te Shqiperise. Dhe bashke me Shqiperine do jene shtetet nga Ballkani qe do kene ne te ardhmen probleme me borxhin.
U mundova te ta shpjegoja rrendesin qe ka niveli i borxhit per shtete kaq te varfer dhe pa vler ne harten ekonomike te botes dhe ti perseri me krahason U.S.A, Japonine dhe Germanine me Shqiperine.....
Pershendetje vergoc. Nje pyetje sepse me dukesh i pregaditur ne makroekonomi.

Shqiperia dhe Serbia tashme e kane prekur dhe tejkaluar tabanin sa i perket borxhit publik.

A ke informacione sa jane rezervat shteterore te Shqiperise dhe sa jane ato te Serbise, duke perfshi rezervat valutore, rezervat ne ar etj.

Si dhe, sa mund te ndikojne keto rezerva ne kthimin e ketyre dy vendeve ne kuoten nen 60% te borxhit publik?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 23:30   #44
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Pershendetje vergoc. Nje pyetje sepse me dukesh i pregaditur ne makroekonomi.

Shqiperia dhe Serbia tashme e kane prekur dhe tejkaluar tabanin sa i perket borxhit publik.

A ke informacione sa jane rezervat shteterore te Shqiperise dhe sa jane ato te Serbise, duke perfshi rezervat valutore, rezervat ne ar etj.

Si dhe, sa mund te ndikojne keto rezerva ne kthimin e ketyre dy vendeve ne kuoten nen 60% te borxhit publik?

Kjo eshte pyetje interesante.
Ma ha mendia qe per Serbin edhe mund te gjesh ndonje informacion,ndersa per Shqiperine kam idene se as guvernatori i Bankes Shqiptare nuk di te pergjigjet,me shifra te sakta.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 23:39   #45
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

rezervat e arit jane zyrtare.
shqiperia renditet ne vendin 98 dhe zoteron 1,6 ton.

shifrat jane nga world gold council.

https://www.gold.org/download/value/...ry2013_IFS.pdf
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2014, 23:46   #46
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
rezervat e arit jane zyrtare.
shqiperia renditet ne vendin 98 dhe zoteron 1,6 ton.

shifrat jane nga world gold council.

https://www.gold.org/download/value/...ry2013_IFS.pdf
Bazuar ne keto te dhena, Serbia i paska 15.9 ton rezerva ne ar, qe i bie perafersisht dhjete here me shume se Shqiperia.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 00:31   #47
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,985
Thanks: 121
Thanked 809 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Bazuar ne keto te dhena, Serbia i paska 15.9 ton rezerva ne ar, qe i bie perafersisht dhjete here me shume se Shqiperia.
Borxhi i jashtem del rreth 13x leverage llogaritur vetem mbi arin e raportuar. Zor se mund te llogariten assetet kombetare (taksat, depozitat, pasurite natyrore e energjetike qe posedon shteti etj.) e aq me shume te verifikohet likuideti i tyre, per c'arsye shtetet jane me te ngaterruara se kompanite.

Menyra me e mire eshte shikohet grada qe i jep OECD shtetit perkates bazuar ne nje seri faktoresh. Shqiperia eshte goxha nga fundi, por ne nje nivel me Serbine (#6), ndersa Kosova (#7).

http://www.oecd.org/tad/xcred/cre-cr...nt-english.pdf
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 00:36   #48
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
rezervat e arit jane zyrtare.
shqiperia renditet ne vendin 98 dhe zoteron 1,6 ton.

shifrat jane nga world gold council.

https://www.gold.org/download/value/...ry2013_IFS.pdf
Flm per mundimin Admiral.Por per rezervat e Shqiperise dyshoj,mbase e kam gabim.

Per kuriozitet,egzistoje statistikat e vitete te meparshme,viteve 80,90,2000 ?(Para 90 ato shqiptare)
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 00:50   #49
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,985
Thanks: 121
Thanked 809 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Admiral, si e llogarite rezerven e Shqiperise?

Ke dhe nje shifer tjeter ne tabelen qe ke sjelle qe thote se 1.6 Ton perben 3.3% te rezerves totale, qe i bie te jete rreth 48.5 ton.
Me kete perafrim, Serbia ka rreth 236 ton, pra 4.8 here me shume ar se Shqiperia.

Nderkohe qe analiza qe bera me lart duhet revizionuar dhe na thote se vetem kjo rezerve ne ar vlen ~ $2.3 miliard (1/3 e borxhit).

Me thuaj ne se e shikoj gabim une.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 01:26   #50
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Admiral, si e llogarite rezerven e Shqiperise?

Ke dhe nje shifer tjeter ne tabelen qe ke sjelle qe thote se 1.6 Ton perben 3.3% te rezerves totale, qe i bie te jete rreth 48.5 ton.
Me kete perafrim, Serbia ka rreth 236 ton, pra 4.8 here me shume ar se Shqiperia.

Nderkohe qe analiza qe bera me lart duhet revizionuar dhe na thote se vetem kjo rezerve ne ar vlen ~ $2.3 miliard (1/3 e borxhit).

Me thuaj ne se e shikoj gabim une.
E ēfare eshte rezerva totale... Floriri jashte bankes kombetare,floriri privat ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 01:33   #51
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
E ēfare eshte rezerva totale... Floriri jashte bankes kombetare,floriri privat ?
Rezerva totale perfshin ne brendine e saj edhe aksionet, obligacionet, letrat me vlere pervec pasurise se arit dhe fondit monetar gjendje. Mgjth Shqiperia nuk besoj se ka shume aksione jashte vendit.
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 01:35   #52
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,985
Thanks: 121
Thanked 809 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Shenimet ne fund te tabeles se admiralit thone se vendet pjesemarrese ne FMN deklarojne sasine e arit qe mbajne ne depozitat e huaja. Disa vende thote qe nuk e deklarojne sasine e arit, mirepo FMN e nxjerr ate indirekt.

Nuk besoj se FMN merret me arin privat. Ne fakt, ka cmime te ndryshme te arit zyrtar dhe atij per tregti/privat. FMN ka cituar kurset bankare te LBMA ( London Bullion Market ) qe mesa di une eshte tregti me shumice e arit ku marrin pjese vec bankat dhe askush tjeter.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 01:37   #53
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,985
Thanks: 121
Thanked 809 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Rezerva totale perfshin ne brendine e saj edhe aksionet, obligacionet, letrat me vlere pervec pasurise se arit dhe fondit monetar gjendje. Mgjth Shqiperia nuk besoj se ka shume aksione jashte vendit.
Dakord. Por ketu behet fjale vec per rezerven totale te arit, dhe jo per rezerven totale te vendit. Arsyeja pse e them kete eshte se ne table citohet nje World gold Council qe merret me kete perllogaritje. Nuk ma do mendja qe keta konvertojne ne ar tere assetet e rezerves. Por mund te jem ne gabim.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 01:39   #54
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Admiral, si e llogarite rezerven e Shqiperise?

Ke dhe nje shifer tjeter ne tabelen qe ke sjelle qe thote se 1.6 Ton perben 3.3% te rezerves totale, qe i bie te jete rreth 48.5 ton.
Me kete perafrim, Serbia ka rreth 236 ton, pra 4.8 here me shume ar se Shqiperia.

Nderkohe qe analiza qe bera me lart duhet revizionuar dhe na thote se vetem kjo rezerve ne ar vlen ~ $2.3 miliard (1/3 e borxhit).

Me thuaj ne se e shikoj gabim une.
po, por ajo nuk eshte rezerva totale e arit, por e valutave te huaja (shumica dollare amerikane)...
pra sasia e arit qe ka amerika eshte nje ekuivalente e 76% te shumes se rezerves valutore.
eshte per te bere nje krahasim.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 01:45   #55
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Avantazhi absolut per te ulur borxhin qeveritar eshte aftesia e nje vendi per te prodhuar, me te njejtat burime, nje sasi me te madhe produkti sesa vendet e tjera. Shqiperia ka kapacitetin e sigurimit nga burimet natyrore te lendeve te para por ky kapacitet po u lihet ne duar kompanive te huaja, qe permes disa lekesh nen dore nuk deklarojne sa duhet dhe si duhet gjendet e tyre reale per taksim, qe do te thote nje ulje takse dhe te ardhure per buxhetin shteteror.
Eksporti do te luante nje rol kryesor (sipas kendveshtrimit tim) ne rritjen e te ardhures se buxhetit shteteror. Sepse qe te prodhohej ne vend do te thoshte te ulej edhe norma e papunesise, do te thoshte nje rritje te taksave dhe rrjedhimisht nje fryrje te buxhetit shteteror.
Nga ana tjeter, simotra e qemotshme e Shqiperise, Kina, eshte mbytur nga pronesia e kompanive amerikane dhe pse produktet dalin nen marken "made in China". Bumi ekonomik i Kines lidhet me shume me shitjen e forces punetore me lire se sa do te kushtonte ne USA. Kinezet dolen te zgjuar. Nje gje te tille shteti yne nuk e shfrytezoi psh.
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 01:53   #56
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,985
Thanks: 121
Thanked 809 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
po, por ajo nuk eshte rezerva totale e arit, por e valutave te huaja (shumica dollare amerikane)...
pra sasia e arit qe ka amerika eshte nje ekuivalente e 76% te shumes se rezerves valutore.
eshte per te bere nje krahasim.
Depozitat me FMN jane kryesisht ne dollare, mirepo ari eshte ekuivalentuar. Llogaritjet e trasha qe bera me lart jane te peraferta me realitetin. Shiko kete tablen tjeter qe raporton depozitat ne USD me FMN.

Une llogarita rreth $2.3mld ne 2013, keta kane rreth $2.6mld per Shqiperine ne 2012.

http://data.worldbank.org/indicator/FI.RES.TOTL.CD
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 01:56   #57
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,985
Thanks: 121
Thanked 809 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Avantazhi absolut per te ulur borxhin qeveritar eshte aftesia e nje vendi per te prodhuar, me te njejtat burime, nje sasi me te madhe produkti sesa vendet e tjera. Shqiperia ka kapacitetin e sigurimit nga burimet natyrore te lendeve te para por ky kapacitet po u lihet ne duar kompanive te huaja, qe permes disa lekesh nen dore nuk deklarojne sa duhet dhe si duhet gjendet e tyre reale per taksim, qe do te thote nje ulje takse dhe te ardhure per buxhetin shteteror.
Eksporti do te luante nje rol kryesor (sipas kendveshtrimit tim) ne rritjen e te ardhures se buxhetit shteteror. Sepse qe te prodhohej ne vend do te thoshte te ulej edhe norma e papunesise, do te thoshte nje rritje te taksave dhe rrjedhimisht nje fryrje te buxhetit shteteror.
Nga ana tjeter, simotra e qemotshme e Shqiperise, Kina, eshte mbytur nga pronesia e kompanive amerikane dhe pse produktet dalin nen marken "made in China". Bumi ekonomik i Kines lidhet me shume me shitjen e forces punetore me lire se sa do te kushtonte ne USA. Kinezet dolen te zgjuar. Nje gje te tille shteti yne nuk e shfrytezoi psh.
Kina mban nden thua $ Ameriken dhe mbase ka depozitat me te medha te dollarit ne bote. Nderkohe qe Kina e mban te palevizur (ekstremisht te zhvleresuar juanin/renmin). Duhet ta projektosh Kinen me fuqine reale qe ka sot.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 01:57   #58
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Dakord. Por ketu behet fjale vec per rezerven totale te arit, dhe jo per rezerven totale te vendit. Arsyeja pse e them kete eshte se ne table citohet nje World gold Council qe merret me kete perllogaritje. Nuk ma do mendja qe keta konvertojne ne ar tere assetet e rezerves. Por mund te jem ne gabim.
Edhe une kete mendim kam, qe World Gold Council merret vetem me gjendjen faktike te thesarit te nje shteti, pra pa konvertuar ne ar te ardhura te tjera te mundshme te nje shteti. Mgjth po i bej nje check up per siguri. (1 min se jam nga cel lol)
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 01:59   #59
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kina mban nden thua $ Ameriken dhe mbase ka depozitat me te medha te dollarit ne bote. Nderkohe qe Kina e mban te palevizur (ekstremisht te zhvleresuar juanin). Duhet ta projektosh Kinen me fuqine reale qe ka sot.
Ps. Besoj e ke degjuar lajmin qe Amerika i ka borxh Kines 3 billiard $- Mos gaboj eshte deklaruar diku para tre javesh
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:01   #60
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,985
Thanks: 121
Thanked 809 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Ps. Besoj e ke degjuar lajmin qe Amerika i ka borxh Kines 3 billiard $- Mos gaboj eshte deklaruar diku para tre javesh
C'eshte ky billiard moj?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur