Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-04-2013, 18:34   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!



Metush Zenuni
(Metush Zenuni) 07 Prill 2013 08:10
Fushata e LDK-se dhe gazetes antikombetare ,, Bota sot,, te cilat ne stilin e shkolles se Kumrovcit,, rrej shume, sepse diqka do te mbetet,, po mundohen qe ē`do dite te sajojne rrena bajate per luften ēlirimtare te viteve 1993 -1999, ne Kosove. Po ti lexosh shkrimet e kesaj periudhe ne gazeten ,, Bota sot,, dhe qendrimet e LDK-se e te ,,presidentit,, Rugova dhe ti krahasosh me ato qe thone dhe genjejne keto paqavura te deshtuara komuniste, vertete shihet qarte se ata, si dikur qe benin punen e armikut ne demtimin e luftes ēlirimtare edhe sot kane po ate qellim dhe po ate porosi, te shkaktojne huti ne popull, te marrin meritat qe nuk I kane dhe te hiqen per viktima, kur dihet se jane djalli vet. Ketyre penave te dryshkura relikte te komunizmit Jugosllav ne krye me ISA Mustafen, meqe nuk e vlejne te mirrem shume me ta, dua te ju them se eshte mire qe te ndalni gjuhen e neperkes dhe te genjeshtrave, sepse koha po e deshmon se koha juaj ka ikur, projekti juaj i pergjumjes ka deshtuar dhe Jugosllavija juaj eshte shkaterruar.

Ne vend se te merren me genjeshtra, eshte mire qe LDK dhe ,,Bota sot,, ta njoftojne opinionin shqipetar se:

1. Kush e formoi LDK-nė

2. Cili ishte subjekti politik, i cili vepronte edhe para vitit 1989, dhe i cili nuk u mashtrua asnjėherė nga demokracia pa liri qė e ofronte LDK,

3. Pse dėshtoi Ministria e Mbrojtjes,

4. Kush e formoi UCK-nė dhe cili ishte qėndrimi i LDK-ė,

5. Pse u formua FARK-u dhe cili ishte roli i tij gjatė periudhės mars 1998 –qershor 1999,

6. Kush e udhėheqte FARK-un dhe cila ishte biografia e vertete e Tahir Zemės dhe Ahmet Krasniqit (Fikret Abdiqėt e Kosovės),

7. Pse LDK udhėhoqi propagandėn anti UCK deri nė fund tė luftės,

8. Pse Fondi i 3% nuk u derdh pėr luftėn e UCK-sė dhe kush e financonte UCK-nė,

9. Cili ishte roli i Qeverisė tradhėtare tė Bujar Bukoshit nė perėndim, e shumė e shumė pyetje tjera tė cilat njė pjesė e madhe e popullit ende 15 vjet pas l
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2013, 16:20   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!



Metush Zenuni
(Metush Zenuni) 07 Prill 2013 08:10
Fushata e LDK-se dhe gazetes antikombetare ,, Bota sot,, te cilat ne stilin e shkolles se Kumrovcit,, rrej shume, sepse diqka do te mbetet,, po mundohen qe ē`do dite te sajojne rrena bajate per luften ēlirimtare te viteve 1993 -1999, ne Kosove. Po ti lexosh shkrimet e kesaj periudhe ne gazeten ,, Bota sot,, dhe qendrimet e LDK-se e te ,,presidentit,, Rugova dhe ti krahasosh me ato qe thone dhe genjejne keto paqavura te deshtuara komuniste, vertete shihet qarte se ata, si dikur qe benin punen e armikut ne demtimin e luftes ēlirimtare edhe sot kane po ate qellim dhe po ate porosi, te shkaktojne huti ne popull, te marrin meritat qe nuk I kane dhe te hiqen per viktima, kur dihet se jane djalli vet. Ketyre penave te dryshkura relikte te komunizmit Jugosllav ne krye me ISA Mustafen, meqe nuk e vlejne te mirrem shume me ta, dua te ju them se eshte mire qe te ndalni gjuhen e neperkes dhe te genjeshtrave, sepse koha po e deshmon se koha juaj ka ikur, projekti juaj i pergjumjes ka deshtuar dhe Jugosllavija juaj eshte shkaterruar.

Ne vend se te merren me genjeshtra, eshte mire qe LDK dhe ,,Bota sot,, ta njoftojne opinionin shqipetar se:

1. Kush e formoi LDK-nė

2. Cili ishte subjekti politik, i cili vepronte edhe para vitit 1989, dhe i cili nuk u mashtrua asnjėherė nga demokracia pa liri qė e ofronte LDK,

3. Pse dėshtoi Ministria e Mbrojtjes,

4. Kush e formoi UCK-nė dhe cili ishte qėndrimi i LDK-ė,

5. Pse u formua FARK-u dhe cili ishte roli i tij gjatė periudhės mars 1998 –qershor 1999,

6. Kush e udhėheqte FARK-un dhe cila ishte biografia e vertete e Tahir Zemės dhe Ahmet Krasniqit (Fikret Abdiqėt e Kosovės),

7. Pse LDK udhėhoqi propagandėn anti UCK deri nė fund tė luftės,

8. Pse Fondi i 3% nuk u derdh pėr luftėn e UCK-sė dhe kush e financonte UCK-nė,

9. Cili ishte roli i Qeverisė tradhėtare tė Bujar Bukoshit nė perėndim, e shumė e shumė pyetje tjera tė cilat njė pjesė e madhe e popullit ende 15 vjet pas l



LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!
(Metush Zenuni) 07 Prill 2013 08:10
Fushata e LDK-se dhe gazetes antikombetare ,, Bota sot,, te cilat ne stilin e shkolles se Kumrovcit,, rrej shume, sepse diqka do te mbetet,, po mundohen qe ē`do dite te sajojne rrena bajate per luften ēlirimtare te viteve 1993 -1999, ne Kosove. Po ti lexosh shkrimet e kesaj periudhe ne gazeten ,, Bota sot,, dhe qendrimet e LDK-se e te ,,presidentit,, Rugova dhe ti krahasosh me ato qe thone dhe genjejne keto paqavura te deshtuara komuniste, vertete shihet qarte se ata, si dikur qe benin punen e armikut ne demtimin e luftes ēlirimtare edhe sot kane po ate qellim dhe po ate porosi, te shkaktojne huti ne popull, te marrin meritat qe nuk I kane dhe te hiqen per viktima, kur dihet se jane djalli vet. Ketyre penave te dryshkura relikte te komunizmit Jugosllav ne krye me ISA Mustafen, meqe nuk e vlejne te mirrem shume me ta, dua te ju them se eshte mire qe te ndalni gjuhen e neperkes dhe te genjeshtrave, sepse koha po e deshmon se koha juaj ka ikur, projekti juaj i pergjumjes ka deshtuar dhe Jugosllavija juaj eshte shkaterruar.

Ne vend se te merren me genjeshtra, eshte mire qe LDK dhe ,,Bota sot,, ta njoftojne opinionin shqipetar se:

1. Kush e formoi LDK-nė

2. Cili ishte subjekti politik, i cili vepronte edhe para vitit 1989, dhe i cili nuk u mashtrua asnjėherė nga demokracia pa liri qė e ofronte LDK,

3. Pse dėshtoi Ministria e Mbrojtjes,

4. Kush e formoi UCK-nė dhe cili ishte qėndrimi i LDK-ė,

5. Pse u formua FARK-u dhe cili ishte roli i tij gjatė periudhės mars 1998 –qershor 1999,

6. Kush e udhėheqte FARK-un dhe cila ishte biografia e vertete e Tahir Zemės dhe Ahmet Krasniqit (Fikret Abdiqėt e Kosovės),

7. Pse LDK udhėhoqi propagandėn anti UCK deri nė fund tė luftės,

8. Pse Fondi i 3% nuk u derdh pėr luftėn e UCK-sė dhe kush e financonte UCK-nė,

9. Cili ishte roli i Qeverisė tradhėtare tė Bujar Bukoshit nė perėndim, e shumė e shumė pyetje tjera tė cilat njė pjesė e madhe e popullit ende 15 vjet pas luftės nuk i din apo i ka tė mjegulluara, nė masė tė madhe edhe me vet fajin e bartėsve tė luftės, tė cilėt pėr interesa tė ngushta personale e partiake, po e mohojnė tė kaluarėn e tyre tė lavdishme dhe po trubullojnė tė vėrtetėn e tė kaluarės jo tė largėt.

- Krijimi i LDK-sė nė vitin 1989, nė kohėn e pėrfundimit tė luftės sė ftohtė dhe rėnien e sistemeve komuniste nė Evropėn Juglindore kishte efekt pozitiv vetėm nė ate se, populli u largua nga LKJ dhe doli nė LDK, gjė qė do tė ndodhte edhe pa formimin e LDK-sė. E vėrteta tjetėr poashtu ėshtė se sido qe tė jetė, organizimi i LDK-sė krijoi klimėn pluraliste tė veprimit nė kuadėr tė mundėsive dhe kohės, mbajti gjallė arsimin shqip.

- E gjithė e kaluara tjetėr dhe ekzistimi i LDK-sė ishte njė fatkeqėsi pėr popullin e Kosovės, i cili nga njė popull kryengritės dhe luftarak u shėndrrua nė njė popull qyqar, lypės deri nė monotoni, i pa aftė pėr tė ndryshuar situatėn dhe gjendjen e robėrisė qė e kishte krijuar okupimi serb.

- Nė kėtė mes fati i Kosovės ishte ekzistimi i LPK-sė, kėsaj organizate politiko – ushtarake e atdhetare tė shqipėtarėve nėn ish –Jugosllavi, e tė cilėn Titistėt e LDK-sė e akuzonin se ėshtė organizatė Marksiste –Leniniste, Enveriste dhe terroriste, duke i shkaktuar dėm tė madh Lėvizjes atdhetare dhe ēlirimtare nė Kosovė.

- Lėvizja Popullore e Kosovės edhe pas vitit 1989, kur nė luftime ra heroikisht udhėheqės i saj Afrim Zhitia, edhe pas viteve 1991 -1995, e deri nė pėrfundim tė luftės nė vitin 1999, asnjėherė nuk rreshti sė kėrkuari rrugė tė mundshme pėr ēlirimin e Kosovės pėrmes luftės sė armatosur dhe njėkohėsisht duke e demaskuar politikėn qyqare tė Rugovės dhe LDK-sė, qoftė me komunikata, qoftė me shkrime nė gazetėn e saj ,,Zėri i Kosovės“ dhe nė gazetėn e studentėve ,, Bota e Re“.

- Pas konferencės sė Daytonit mė 1995, LPK, e cila tanimė kishte themeluar UCK-nė dhe fondin e saj ,,Vendlindja Thėrret“filloi tė veproj aktivisht nė terren duke organizuar sulme tė armatosura kundėr policisė dhe ushtrisė pushtuese serbe. LDK aksionet e UCK-sė i quante si akte terroriste dhe djemt mė tė mirė tė kombit i akuzonte se janė dorė e zgjatur e serbisė, ndėrsa delegacione tė LDK-sė nė krye me Ibrahim Rugovėn udhėtonin pėr Beograd dhe takoheshin me xhelatin e Ballkanit Sllobodan Millosheviq.

- Athua sipas jush organizimi i ,,zgjedhjeve tė lira nėn robėri“ nė kohėn e fillimit tė luftės sė armatosur nė mes tė UCK-sė dhe forcave ēetnike serbe nė Kosovė nė mars 1998, ėshtė veprim i njė lėvizje politike atdhetare siē pandehni ta quani ju LDK-nė, apo veprim qyqar, dashakeqės dhe antikombėtar?

- Athua krijimi i FARK-ut dhe qėndrimi anti UCK i Qeverisė Bukoshi nė mėrgim dhe i LDK-sė brenda dhe jashtė shtetit duke pėqarė popullin dhe duke rrezikuar edhe luftė tė brendshme quhet Lėvizje kombėtare?

Jo. Formimi dhe aktiviteti i LDK-sė nė vitet 1989 -1999 ishte me qėllimin mė tė keq pėr tė penguar Lėvizjen ilegale pėr ēlirimin e Kosovės, veēanarisht LPK-nė. Qėndrimi i Ibrahim Rugovės, Bujar Bukoshit dhe strukturės sė LDK-sė, me pėrjashtime tė vogla ishte ana e kundėrt e Lėvizjes atdhetare dhe si e tillė ėshtė e denuar tė pėrfundojė nė pjesėn mė tė errėt tė historisė sė Kosovės nė kėto vite tė lavdishme.

Prandaj ėshtė jo logjike, jo demokratike dhe jo njerėzore qė njė Lėvizje antikombėtare siē ishte LDK ende tė dalin individ dhe intelektual dhe tė mundohen ta shtrembėrojnė historinė dhe faktet kokėforte qė flasin tė kundėrtėn e asaj qė thoni ju.

*(Autori eshte historian, veprimtar i LPK-sė dhe veteran i luftės ēlirimtare)
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2013, 16:20   #3
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2013, 17:53   #4
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

NE apo ATA
(Metush Zenuni) 14 Prill 2013 16:29

ose kush jane meritor per clirimin e Kosoves: LPK, UCK, ZERI I KOSOVES apo LKJ, UDB, LDK, FARK, BOTA SOT

Vertete nganjehere nuk me punojne as gishtat te shkruaj e as mendja te mendoj. Ne kete Kosoven tone te qudirave nga viti 1981 e deri ne vitin 1999, ndodhen shume ngjarje te medha e te rrufeshme, saqe njera e mbulonte tjetren, e secila behej me heroike se tjetra, per te ardhur deri te kulmi, kur ne mars 1998, Adem Jashari dhe Jasharajt bene historine. Edhe me heret, por qe nga viti 1981, shqipetaret e pushtuar ne Jugosllavi ishin te ndare ne dy grupe: NE dhe ATA.

1. NE: Ne njeren ane ishin djemt me te mire te kombit, profesor, mesues, punetor, student, nxenes, bujq dhe e gjithe shtresa e neperkembur e popullit shqipetar te vuajtur, te cilet ishin apo nuk ishin te organizuar ne LPRK, apo ne ndonje grup ilegal, por te gjithe kishin nje ide, nje qellim, nje deshire, nje vizion, nje dhimbje. Secili ne ne formen e vet merrte pjese ne demonstrate, lexonte diqka te ndaluar, fliste me nje shok per Shqiperi dhe Kosoven Republike, shkruante nje parolle ne mur, ne rruge, ne dritare: KOSOVA REPUBLIKE. Shumica nga ata nuk e dinin ne aspektin juridik dallimi ne mes Autonomise dhe Republikes, por shpirti i tyre i pervuajtur e dinte shume mire kete dallim, e dinte qe eshte njeri i dores se dyte ne Jugosllavi, e dinte se eshte ndare padrejtesisht nga SHQIPERIA dhe e dinte se Jugosllavia nuk ishte shteti i tij.Komandant i kesaj shtrese me te mire te kombit ishte ADEM DEMACI.

2. ATA: Ana tjeter e shqipetarve ne Jugosllavi, qe fatkeqesisht flisnin shqip, ishin, veprimtaret e LJK-se, policet, UDB/-ashet, profesor e drejtor shkollash, mesues, bujq, student e punetor, qe ia kishin fale idealet e tyre armikt Jugosllav. Ata percillnin cdo gje dhe cdo kend. Inskenonin afera e skenare kunder popullit te tyre, i lajmeronin ne polici, i perjashtonin nga shkolla, i qonin ne burg, i diferenconin, ua leqitnin familjet, femijet i etiketonin, ua mohonin te drejtat. Komandant i kesaj fare te prishur ishte AZEM VLLASI. Ky tradhetar i kombit, bashke me sejmenet e tij, Rrahman Morinen, Jusuf Karakushin, Remzi Kolgecin, Ali Shukriun, Sinan Hasanin, Muhamet Bicaj, Isa Mustafa, Jusuf Buxhovi, Avni Spahiu, Fahredin Gunga, Ibrahim Rugova, Ali Olloni, Agim Muhaxheri, e shume tjere. Ne vitin 1989, pas renies se sistemit komunist ne Europen Juglindore, pas renies se murit te Berlinit dhe perfundimit te luftes se ftofte dhe turrit te kriminelit Millosheviq ne Kosove, komunistet e titos ne Kosove, pane se tani ata jane te pa dobishem per jugosllavine dhe UDB-ne. Si nxenes te shkolles se Kumrovcit te trajnuar per nuhatje, keta lakej te LKJ-se, formuan LDK-ne dhe nga LKJ, brenda nates u bene LDK, patriot.

3. NE: Megjithe nderrimin e kursit politik te komunisteve te TITO-s, Levizja Ilegaqe qe strumbullar e kishte LPRK-ne, Levizjen Popullore per Republiken e Kosoves, nu hamenden nga endrrat inzare te titisteve. LPRK, vazhdoi edhe me tutje luften ilegale, duke pergatitur terrenin per lufte clirimtare deri ne clirim. Ne vitin 1993 edhe juridikisht LPK formoi UCK-ne. Komandant i UCK-se ishte Adem Jashari. LPK brenda dhe jashte vendit formuan fondin ,, Vendlindja Therret,, kishin gazeten ,,Zeri i Kosoves,, dhe bashke me studentet e UP-se e me gazeten ,,Bota e re,, ishin krah i UCK-se.

4. ATA: Ndersa LDK, Ibrahim Rugova, Bujar Bukoshi, Isa Mustafa, Muhamet Bicaj, Azem Vllasi, Jusuf Buxhovi e komunistet tjere ishin kunder UCK-se, bashke me 3% patriotet dhe gazeten e tyre BOTA SOT. Ky soj i prishur i kombnit deri ne funde te luftes ishin kunder clirimit te Kosoves, i gezoheshin fitoreve te Millosheviqit dhe i gezoheshin renjeve te pikave te luftetareve te lirise.

Tasha 15 -vjet pas luftes, ata nuk mund te jene njejte si NE, sepse jane dy bote te kunderta. Nese Nait Hasani, eshte veteran i UCK-se, Azem Vllasi nuk mund te jete i tille. Ose duhet te nderrohen rolet. Dikush ketu e kishte gabim. Ose LPK, ose LDK, ose fondi ,, Vendlindja Therret,, ose ,,3%,,. ose ,,Zeri i Kosoves,, ose ,,Bota sot,,. Tendenca e atyre qe sot mundohen qe per interesa politike te thone,, edhe djalli ishte engjull, do te ndikoj qe engjulli te behet djalle,, sepse djalli e engjulli kurre nuk mudn te jene nen nje strehe, kurre nuk kane pasur nje ide, kurre nuk jane pajtuar.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2013, 18:06   #5
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

thx oi llap qe na tregove nje nga frymezuesit e vrasjeve ne kosove.. metush e paska emrin.. e zenun mbi emrin..

flmn..

shkrimi tregon qarte se cila filozofi e cilet persona nXiten e organizian vraSJET..

mirpo i them ketij zenun khmer rruzhit se.. sado te derdhni helm.. nje gje smund ta mjegulloni..

qe kosoven e shpetoj nato..
ju..thuaj zenunit kini vetem nje merite..

i bet ftese ushtrise serbe.. me ardh ne kosove e me masakrue femijt grat e varzat e kosoves..

kjo eshte merita juaj..
me kte mburruni..

ja cfar thot polpotisti zenun metushi mes tjerash..

lexoni mire ju..

-------
Ne vitin 1993 edhe juridikisht LPK formoi UCK-ne. Komandant i UCK-se ishte Adem Jashari.
-----

pra dhe e quanin komandant qe nga 93 adem jasharin.. dhe e lan vec me gra e fmi perball ekspedites ndeshkuse serbe..
dhe serbet erdhen.. e rrethuan e i masakruan ckish mbrenda shpis.. e iken kur deshen..

kujtimet e asaj dite i ka sjell ademi i danimarkes..
i ka shkrue nji qik e katundit..

lexojani cka thot ajo vajza..


.
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2013, 21:30   #6
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Ja ēka i thotė njė simpatizant i LDK-sė Agim Veliut, pėr moralin e tij tė mykur:
Lumni Lepaja Agim Veliu me tradit je tradhtar. Se fundmi na tradhtove neve antarve te LDK-se per interesa personale. Baba yt ka qene deshmitar kunder intelektualve NDSH-ist, ne rrethin e Llapit. Ne lufte ma shume ke sabotue dhe ke shantazhuar njerzit me te mire te Llapit veq me ardhe ne pozit. Vete plagosja jote ka qen inskenim, te kan nxan te gruja e X-filanit... Keshtu qe ty pak te ka mbete ftyre dhe moral ne Llap!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 02-05-2013, 07:32   #7
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Nuk e njollosin vepren e UCK-se,do skipetare 3%-sh.Por problemi eshte se ne kopukat i bejme heronj,dhe heronjt i damllosim me vulen e tradhetise.Asnji histori e cdo shteti qofte,nuk i vret clirimtaret per te dyten here(moralisht),perjashto ne qe jemi ne vendin e FUNDIT,ne Europe ne cdo ASPEKT.
Diten e mire.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2013, 11:36   #8
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 211
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Shkau mori tankset e i futi ka udha e dhive,duel ne maje Ahishte e po vezhgonte edhe zvarraniket rreth e per qark.Ishte dit e ngroht maji,data 01.Rruhu ne te terun o njeri se po na pan me mjekrra e dijn se jemi njerz te malit e vaj halli per ne tha Komananti nji ish voe shites para lufte,I mesym me dal ne shehrin e Vushtrris per me pshtu koken ne ate Allbani ,ne skaj te botes.
Masakra e studimes duhet pak metushit ti a mbyll gojen ,po sesht e vetmja masaker qe e kryen serbet ,ndersa Uck ja mbathi,ja mbathi se skishte as municione se i kishin hargju tu ba qef e zef her me qifteli e her qupa -kumri tu vallzu e kqi .
O rrangj magjupi ishit kan bre flaka ju dalt po pjell shkau ishit kan.E ne ven se po punu rinia e me ja mesu rruget e jetes,vini ktu e shitni biqak me Uqk e lpk e ldk,,,mosni mor per hir te vertetes se shkau nuk i rren fmit e vet po ju thot Uck u mbeshtillen me popull.,Ata na i sollen te kembet tona,ata u perdrodhen e iken si minjet.Ata qe siken u vran ,ca keq varrue e ca iken si grat e kqia edhe shesin biqak e nji numer i vogel i vje keq se mbajti ato harrna te punuara ne Beligrad.

O sesht kan budall Ibrahim Rugova kure thoshte Udb e ka stacionu nji njisit te Uck ne te djatht te kronit te Fazlis.
O bill Klinton dhe ju o gjaku i deshmorve e martirve u qofsha fal se per Hashim Thaqin skish perkun nana shqiptare djep e as sikish knu ninanana.
kjo esht Uck-ja e llovaqkav qe ua banen zanin top.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ganimet pėlqehet nga
i vjetėr 02-05-2013, 11:55   #9
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 211
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Ku i kishte zyrat Lpk?
Cilen pjes te teritorit e ka kontrolluar Uck? perveq te shkembi i Majdanit per 10 dit nga Brigada Meh Uka dhe 3 dit Adem Jashari te kullat ne Prekaz.
Kush i ofroi ndihm me kuptimin e plot Adem Jasharit?,se me llovaqka edhe esht gjujt me i tut sorrat.
Ku i kishte zyrat selia e shtabit te UCK?
Cili nga Komandantet perveq Shaban Shala,Regjep Selimi e noj tjeterr esht paraqitur para medjumeve me emer ?shumica me maska e me nofka se i druheshin Serbis...esht nji fakt i pa mohueshem.
Kush e financoi Uck!mbase Serbija sipas jush.
Mos mor Metrush mjerani se i din populli sa kishte takat Bujari e per gjith Bujarat tjer,po





jeni duke e vra ket shtet me keq ne paq se sa Serbija ne luft dhe kto deshtime te juajat qe
vijn si pasoj e hajnis suaj te pa turp,dhe tani flisni..Ku ishe me heret se droja e shkaut u paska shoqruar si hija qe 13 vjet
Adem Jashari ua shkroi Serbin ta sillni ne veri!te pa sojt.




Ps.Kush e solli SERBIN NE VERI!mbase ktu ska dilem,perveq per te pa rruget.JU,ju ,ju te pa udhet ,ju hajnat e PDK.me gjith AAK DHE LDK, nji mut ini,perveq se se ju bashkojn shum bashkveprimemju bashkon hajnia dhe lakmija per pushtet.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2013, 19:49   #10
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2013, 20:09   #11
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,980 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!



__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2013, 20:12   #12
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

po pra edhe ne luft e mundi edhe ne paq daqiqin e vogel
edhe prap shkavellat i perkulen Hashimit
Ky eshte Komandant Gjarperi
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2013, 20:14   #13
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

po pra edhe ne luft e mundi edhe ne paq daqiqin e vogel
edhe prap shkavellat i perkulen Hashimit
Ky eshte Komandant Gjarperi
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2013, 20:21   #14
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,980 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
po pra edhe ne luft e mundi edhe ne paq
edhe prap shkavellat i perkulen Hashimit
Njerez si Hashimi lindin nje here ne 2 mije vjet. E ka nje defekt te vogel qe nuk din me shkru shqip, por s'ka lidhje. Askush nuk eshte perfekt.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2013, 10:05   #15
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!


Deshtimi i madh i lakejve te Lidhjes Komuniste te Jugosllavise, LDK-se dhe Ibrahim Rugoves

(Metush Zenuni) 11 Maj 2013 12:56
Levizja kombetare shqiptare gjate gjithe shekullit qe lame pas, punoi dhe luftoi me pene e me pushke per clirim kombetar nga perandoria Osmane, nga sllavet e jugut dhe nga greket, me qellim te clirimit dhe bashkimit te trojeve shqiptare te copetuara me dhune nga fuqite e medha.

Me gjithe perpjekjet e atdhetareve si Hasan Prishtina, Fan Noli, Bajram Curri, Azem Bejta, Gjon Serreqi, Adem Gllavica, Shaban Polluzha, Avdyl Dura, Fazli Greiqevci, Kadri Zeka, Rexhep Mala, Afrim Zhitia, Fehmi Lladrovci, Adem Jashari, e shume te tjere, gjithehere ne anen e kunder te levizjes atdhetare, dolen bij gjak prishur si Ahmet Zogu, Esad Pasha, Ali Shkuria, Sinan Hasani, Rrahman Morina, Azem Vllasi e Ibrahim Rugova, Tahri Zemaj, Ahmet Krasniqi etj, te cilet te verbuar nga perkrahja qe u jepnin atyre pushtuesit, mohonin kombin e tyre dhe punonin per interesa te armikut.

Perderisa nga viti 1945 deri ne vitin 1990, keta komunist te Titos e te Rankoviqit, kishin te gjitha privilegjet e shtetit Jugosllav dhe luftonin me cdo , burgosnin e vrisnin, ata nacionalist qe guxonin te kerkonin Kosoven Republike dhe bashkimin me Shqiperi, pas vitit 1990, ne emer te gjoja demokracise, keta komunist kaluan brenda nates ne radhet e LDK-se, per te vazhduar te njejtin projekt, per te njejtin qellim, te pengojne clirimin e Kosoves dhe bashkimin e saj me shqiperine, ashtu siq i paguante dhe porosnin shefat e tyre ne Kalimegdan.

Eshte per tu quditur se po te njejtit njerez, funksionar te sistemit te kalbur Jugosllav, ministra e deputet, drejtor fabrikash e ndermarrjesh, oficer e zyrtar te mbrojtjes territoriale, aktivist te LKK-se e LSPP-se, ne te gjitha institucionet e Kosoves, ne media si RILINDJA e TVP, ishin te gjithe ne nje front te perbashket kunder ,, nacionalizmit dhe seperatizmit shqiptar,, kunder ,, marksist –leninisteve te Kosoves,, kunder ,,Enveristeve,, qe donin ta shkaterronin Jugosllavine e kalbur dhe punonin per Kosoven Republike dhe bashkimin me Shqiperine. Komunistet Jugosllav, diferenconin, denonconin, burgosnin e vrisnin bij e bija me te mira te kombit, ne emer te ruajtjes se fryteve te ,, revolucionit Jugosllav,,.

Me qindra djem e vajza u burgosen dhe vuajten ne kazamatet Jugosllave, u vrane ne burgje e demonstrata, jo te denuar gjithehere nga policia dhe UDB-a Jugosllave, por shumicen e rasteve te spiunuar nga shqiptaret e LKJ-se te cilet ishin barinj te mire te shefave te tyre serbo-maqedono- malazez. Cak i sulmeve te tyre ishin atdhetaret shqiptar te organizuar neper levizje e organizata atdhetare, si ne LPRK, OMLK, dhe ne grupe tjera me te vogla. Duke bere punen e djallit, keta shqiptar gjakeprishur, ngriteshin ne pozita te larta, merrnin dekorata e benificione, merrinin tituj akademik e shkencor, shkonin ne pushime ne vendet me te bukura te Jugosllavise, por edhe ne vende tjera te ballkanit dhe eurpoes.

Vitet 1989 – 1990, jane vite te zgjimit te madh kombetar, vite kur shumica e popullit filloi te kuptoj lojen e felliqur te komunisteve Jugosllav dhe ,,shqiptar,, dhe iu bashkuan levizjes ilegale ne demonstrata dhe lufte kunder tiranise Titiste – Jugosllave. Komunistet e LKJ-se, LKK-se, LRJ-se dhe LSPP-se, me kohe hetuan se pushtetit te tyre po i vie fundi dhe se populli po rreshtohet krah levizjes ilegale, prandaj te porositur nga UDB, Rrahman Morina e Jusuf Zejnullahu moren iniciativen per reformimin e LKJ-se ne LDK nen petkun e demokracise, por me njerez te njejte dhe me qellim te njejte, luftimin dhe minimin e rolit te levizjes ilegale, veqanarisht te LPRK-se.

Ata duke e pare se situata tani nuk eshte ne favor te tyre dhe se serbia e Jugosllavia qe i ledhatonte e ju jepte ofiqe, tanime po i ndjek edhe ata, sepse megjithate ishin shqiptar, te edukuar ne shkollen e Kumrovcit per tu gjindur ne situata te caktuara, nderruan lekuren, nga djall e sherbetor te armikut, u bene engjuj, filluan te marrin pjese ne tubime popullore te shqiptareve, ne pajtimet e gjaqeve, madje kishin fillluar edhe te behen burra te mire e te dilnin ne staf te pare ne xhami. Ne emer te patriotizmit keta titiste beheshin gjoja po duan ti kursejne te burgosurit politik, duke i derguar ata ne pushim, sepse thonina ata, tash ne duam te luftojme kunder armikut. Megjithate, ujku qimen e nderron, por zanatin jo. Sapo filluan te knsolidojne deget e nendeget e LKJ-se se re LDK, keta Kumrovcian, filluan tash luften e re kunder atdhetareve e te burgosurve politik.

Meqe kishte filluar te hapej Shqiperia socialiste, me levizjet e studenteve ne Tirane dhe me ndryshimet rajonale ne Europen Juglindore, te paret qe shkaun atje ishin pikerisht komunistet e Kumrovcit. Ata tash filluan te akuzojne se ja Enver Hoxha e ka lene Shqiperine te varfer, ka burgosur dhe ka vrare, prnadaj ne kur ishim ne LKJ e kemi share Enver Hoxhen dhe Shqiperine, poashtu akuzonin te burgosurit dhe LPRK-ne se meqe ishin Enverist, jane bashkepunetor te regjimit komunist ne Shqiperi, pra jane armiq te popullit shqiptar, jane anti demokrat, jane marksist –leninist, stalinist, e ckajo tjeter. Kush thoshte keshtu, ishte vertete per tu quditur…. !!! Ata qe deri dje ishin vellezer me Stojana e Dragana, qe betoheshin en Jugosllavi e ne Tito-n, qe shanin e burgosnin vellezerit e vet, qe ishin bere roje e Jugosllavise.

Parulla e tyre ,, te ndertojme shetetin e Kosoves me llafe e konferenca shtypi,, ishte me qellim te topitjes se vullnetit te popullit shqiptar per clirim dhe bashkim, ishte opium per te vene popullin ne gjume dhe per te vazhduar sundimin e tyre nen kthetrat e Millosheviqit dhe me perkrahjen e tij.

Formimi i UCK-se nga LPK-ja, dhe injorimi i krahut pacifist ne Konferencen e Daytonit, do te trondit themelet e fjetura te pacifisteve Jugosllav. Ata para serbise dhe bashkesise nderkombetare do te vrapojne per te etiketuar UCK-ne ,, dore e zgjatur e serbise,, ,, inekzistente,, dhe perseri ,, krijese e enveristeve e marksist –leninisteve,,. Fondin e 3%, qe e udhehiqnin Bujar Bukoshi e Isa Mustafa, ky i fundit ne ish- keshilltar i Rrahman Morines dhe funksionar i LKJ-se, nuk e ndanin per UCK-ne, por i kishin deponuar ne bankat gjermane siq thonin ata ,, per dite me te veshtira.

Me gjithe bojkotimin dhr fyerjet e LKJ-se se re LDK, Levizja Popullore e Kosoves – LPK, krijoi fondin e UCK-se ,, Vendlindja Therret,, dhe nuk e ndali punen ne propagandimin dhe financimine UCK-se. Pas renies se Komandantit te UCK-se, Adem Jasharit, nxenesit e Kumrovcit te strehuar ne LDK, oficere te serbise e jugosllavise, kontrabandiste droge e rengat te Jugosllavise, te strehuar ne Zvicer, Gjermani dhe vende tjera perendimore, u organizuan rreth nje organizate gjoja per clirim te Kosoves te quajtur FARK, dhe njihnin per komandant, njeriun e bere tape nga rakia e tradhetia Ibrahim Rugova. Ne fakt qellimi i tyre nuk ishte lufta kunder armikut, por pengimi i luftes dhe mbajtja me cdo kusht e primatit te organizimit politik, deri te xhelozia e tyre per vonese dhe pergjumje deri ne tradheti kombetare.

Deshtimi i fundit edhe ne luften clirimtare i komunisteve Jugosllav ne krye me Ibrahim Rugoven, Isa Mustafen e oficeret e KOS-it Jugosllava, Tahir Zeza e Ahmet Krasniqi, eshte rezultat i punes se tyre antikombetare kunder vet popullit te tyre, eshte mallkim i gjakut te derdhur per liri e bashkim kombetar. Zera te mekur e bajat te gzetaruceve te ,,Botes sot,,dhe zhurma e tyre per gjoja ,, presidentin historik,, per ,, betejen e Koshares,, e ,,betejen e Logjes,, se gjoja vetem aty ku ka luftuar dy tri dite Tahir Zeza, Agim Ramadani e Sali Ceku, eshte bere lufte clirimitare, jane zera te mjeraneve, te deshtakeve, te gjakut te prishur qe neper dekada e shekuj ishin ne sherbim te armikut dhe kunder clirimit, bashkimi dhe perparimit te kombit shqiptar. Keta deshtak, kot mundohen te shkarravisin neper gazeta, mbeturina te Jugosllavise Rankoviqiste e Titiste, sepse tanime populi e di mire punen e tyre antikopmbetare dhe se i ka denuar e po i denon qdo dite duke i ruajtur frytet e luftes clirimtare, duke e ndertuar shtetin e Kosoves dhe duke luftuar pa u ndale per bashkim te natyrshem me Shqiperine. / Autori eshte Historian dhe veteran i luftes clirimtare /
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2013, 10:11   #16
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

NE apo ATA
(Metush Zenuni) 14 Prill 2013 16:29

ose kush jane meritor per clirimin e Kosoves: LPK, UCK, ZERI I KOSOVES apo LKJ, UDB, LDK, FARK, BOTA SOT


Vertete nganjehere nuk me punojne as gishtat te shkruaj e as mendja te mendoj. Ne kete Kosoven tone te qudirave nga viti 1981 e deri ne vitin 1999, ndodhen shume ngjarje te medha e te rrufeshme, saqe njera e mbulonte tjetren, e secila behej me heroike se tjetra, per te ardhur deri te kulmi, kur ne mars 1998, Adem Jashari dhe Jasharajt bene historine. Edhe me heret, por qe nga viti 1981, shqipetaret e pushtuar ne Jugosllavi ishin te ndare ne dy grupe: NE dhe ATA.

1. NE: Ne njeren ane ishin djemt me te mire te kombit, profesor, mesues, punetor, student, nxenes, bujq dhe e gjithe shtresa e neperkembur e popullit shqipetar te vuajtur, te cilet ishin apo nuk ishin te organizuar ne LPRK, apo ne ndonje grup ilegal, por te gjithe kishin nje ide, nje qellim, nje deshire, nje vizion, nje dhimbje. Secili ne ne formen e vet merrte pjese ne demonstrate, lexonte diqka te ndaluar, fliste me nje shok per Shqiperi dhe Kosoven Republike, shkruante nje parolle ne mur, ne rruge, ne dritare: KOSOVA REPUBLIKE. Shumica nga ata nuk e dinin ne aspektin juridik dallimi ne mes Autonomise dhe Republikes, por shpirti i tyre i pervuajtur e dinte shume mire kete dallim, e dinte qe eshte njeri i dores se dyte ne Jugosllavi, e dinte se eshte ndare padrejtesisht nga SHQIPERIA dhe e dinte se Jugosllavia nuk ishte shteti i tij.Komandant i kesaj shtrese me te mire te kombit ishte ADEM DEMACI.

2. ATA: Ana tjeter e shqipetarve ne Jugosllavi, qe fatkeqesisht flisnin shqip, ishin, veprimtaret e LJK-se, policet, UDB/-ashet, profesor e drejtor shkollash, mesues, bujq, student e punetor, qe ia kishin fale idealet e tyre armikt Jugosllav. Ata percillnin cdo gje dhe cdo kend. Inskenonin afera e skenare kunder popullit te tyre, i lajmeronin ne polici, i perjashtonin nga shkolla, i qonin ne burg, i diferenconin, ua leqitnin familjet, femijet i etiketonin, ua mohonin te drejtat. Komandant i kesaj fare te prishur ishte AZEM VLLASI. Ky tradhetar i kombit, bashke me sejmenet e tij, Rrahman Morinen, Jusuf Karakushin, Remzi Kolgecin, Ali Shukriun, Sinan Hasanin, Muhamet Bicaj, Isa Mustafa, Jusuf Buxhovi, Avni Spahiu, Fahredin Gunga, Ibrahim Rugova, Ali Olloni, Agim Muhaxheri, e shume tjere. Ne vitin 1989, pas renies se sistemit komunist ne Europen Juglindore, pas renies se murit te Berlinit dhe perfundimit te luftes se ftofte dhe turrit te kriminelit Millosheviq ne Kosove, komunistet e titos ne Kosove, pane se tani ata jane te pa dobishem per jugosllavine dhe UDB-ne. Si nxenes te shkolles se Kumrovcit te trajnuar per nuhatje, keta lakej te LKJ-se, formuan LDK-ne dhe nga LKJ, brenda nates u bene LDK, patriot.

3. NE: Megjithe nderrimin e kursit politik te komunisteve te TITO-s, Levizja Ilegaqe qe strumbullar e kishte LPRK-ne, Levizjen Popullore per Republiken e Kosoves, nu hamenden nga endrrat inzare te titisteve. LPRK, vazhdoi edhe me tutje luften ilegale, duke pergatitur terrenin per lufte clirimtare deri ne clirim. Ne vitin 1993 edhe juridikisht LPK formoi UCK-ne. Komandant i UCK-se ishte Adem Jashari. LPK brenda dhe jashte vendit formuan fondin ,, Vendlindja Therret,, kishin gazeten ,,Zeri i Kosoves,, dhe bashke me studentet e UP-se e me gazeten ,,Bota e re,, ishin krah i UCK-se.

4. ATA: Ndersa LDK, Ibrahim Rugova, Bujar Bukoshi, Isa Mustafa, Muhamet Bicaj, Azem Vllasi, Jusuf Buxhovi e komunistet tjere ishin kunder UCK-se, bashke me 3% patriotet dhe gazeten e tyre BOTA SOT. Ky soj i prishur i kombnit deri ne funde te luftes ishin kunder clirimit te Kosoves, i gezoheshin fitoreve te Millosheviqit dhe i gezoheshin renjeve te pikave te luftetareve te lirise.

Tasha 15 -vjet pas luftes, ata nuk mund te jene njejte si NE, sepse jane dy bote te kunderta. Nese Nait Hasani, eshte veteran i UCK-se, Azem Vllasi nuk mund te jete i tille. Ose duhet te nderrohen rolet. Dikush ketu e kishte gabim. Ose LPK, ose LDK, ose fondi ,, Vendlindja Therret,, ose ,,3%,,. ose ,,Zeri i Kosoves,, ose ,,Bota sot,,. Tendenca e atyre qe sot mundohen qe per interesa politike te thone,, edhe djalli ishte engjull, do te ndikoj qe engjulli te behet djalle,, sepse djalli e engjulli kurre nuk mudn te jene nen nje strehe, kurre nuk kane pasur nje ide, kurre nuk jane pajtuar.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2013, 10:54   #17
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

LDK – ishte sabotatore e luftės clirimtare


Erald Selca

LDK ditėve tė fundit nėpėrmes shtypit afėrt me tė po tenton ta rehabilitojė vetvetėn ,duke dezinformuar opinionin publik kinse ajo na paska ndihmuar Komandantin legjendar tė UCK-sė Adem Jashari familjen e tij dhe vetė UCK-nė kur dihet botėrishtė se LDK kishte zgjedhur rrugėn e turpit pacifizmit pasiv Rugovist qė mė 1989 kur u themelua si parti -lėvizje .
LDK -ja kurrė nuk e ka ndihmuar nė asnjė rast rrethanė luftėn antipushtuse clirimtare tė UCK-sė kundėr okupatorit serbosllav ,LDK nga Presidenti Rugova e deri te Aktivisti i vetė mė i vogel shumica dėrrmuse e tyre organizonin fushatė mediale Anti-UCK,dhe LDK vetėm pak ditė pas masakres rėnies se Adem Jasharit organizoi zgjedhje ,nė pikė luftės .
Emisaret esaj nė LDK ,Presidencė Qeveria Bukoshi ja kishin caktuar vetit detyrė pengimin e luftes ,nė njerėn anė grumbullonin miliona marka nė emėr tė Kosoves ,dhe ato mjete ata i pėrdornin pėr blerje vilash,jetė mondane dhe UCK -ja mezi mbijetonte nė zonat e luftimeve .
Po mos deshtonte LDK ,vecanti pas Dejtonit ku Kosova as qė u pėrmend ishte normale se nuk do flitej pėr Kosovėn sic rrente lidershipi LDK -sė nė Dejton Kosova normal nuk do pėrmendej nuk ishte palė ndėrluftuse .
UCK -ja ishte themeluar dihet botėrisht nga LPK -ja dhe aktivistet esaj mė tė devotshėm nga mbarė hapesira shqiptare,LDK ishte ajo qė pengoi cdo nisme ushtarake ,madje ishte shumė aktive nė terren me zyrtaret esaj Eqrem Kryeziu,Nekibe Kėlmendi,Agim Krasniqi,Ymer Muhaxheri ,akademiku llafazan Sabri Hamiti ,e satelitet e LDK -sė Liberali Gjergj Dedaj dhe Demokristiani Mark Krasniqi delnin nė Drenicė ,Llap,Dukagjin dhe kėrkonin ti gjuanim armėt dhe dezertonim kauzen tonė shenjtė pėr liri dhe bashkim kombėtar.
Mediumet e LDK -sė gazeta Bujku ,Rilindja ,Qik-u Bota Sot , dhe ato Sali Berishės nė Tiranė Rilindja Demokratike ,55 ,radio kontakti ishin nė sinkron me mediumet serbe tė Beogradit na quanin dorė e zgjatur Serbe ,pjellė marksiste -enveriste ,kriminelė ,etj dhe kush na quante kėshtu ne strukturat e ish LKJ tash LDK akamedikėt matuf tė cilėt ashtu si vetė Akademia heshtėn dhe kurrė nuk dolėn nė pėrkrahje tė UCK -sė ,keta jugonostalgjikė shanin bijat dhe bijt mė te mirė te kombit ,tė cilet kishin marrė pėrsipėr dėbimin e Serbisė nga Kosova dhe viset tjera etnike ,UCK-ja ėshtė projekti shekullor i shqipėtarevė.
Dėshmorėt e Kombit Adem Jashari ,Fehmi Lladrovci ,Sali Ceku ,Agim Ramadani ,Xheva ,Hyrė Emini ,e mijėra te tjerė ranė pėr clirim dhe bashkim ,por LDK kėta deshmorė me shkrime tera fejtone i quanin tė kuq ,LDK e ka nė traditen esaj manipulimin pas lufte me vite tera manipulonte me emrat e deshmorve Sali Ceku,Agim Ramadani,Adem Jashari etj pėr vota me paftyresin esaj mė te madhe .
Rugova ,Bukoshi dhe sejmenet e tyre mbi 900 milione marka i keqperdorėn pėr qellime tyre ,pėr luftėn kanė dhanė me ndonjė rast shuma modeste .
Sa herė LDK zihet ngushtė nga kompleksi i saj i inferioritetit ,mungesa e kredive kombetare e ka berė ketė parti tė tregohet aktive nė dezinformata kinse ajo paska ndihmu luftėn ,aktivistat e LDK -sė kanė dorėzuar armė nė Shtator 1998 pas ofensives madhe serbe kundėr UCK-sė ,kanė shkaktuar pėrcarje tė mėdha luftė ,me tė ashtuquajturin FARK i cili me uniformė nuk ka ekzistuar terren,jam dėshmitar vetė si ish luftėtar i UCK -sė ZOD ,dhe SHP UCK -sė .
LDK sabotoi QPK e Kryeministrit UCK -sė Hashim Thaci me 1999 ,LDK ka formuar komisione e nėnkomisione luftė e pas lufte pėr hetimin e kinse krimeve tė kryera te UCK-sė mjerim ,nė vend se LDK pėrkrahte luftėn ajo sabotoi atė ,hartonte dosje kundėr ish Eprorėve e ushtarve tė UCK-sė Fatmir Limaj ,R.Haradinaj,Sali Veseli etj.
LDK -e ka nė ADN esaj manipulimin ,mashtrimin e opinionit publik ,pėrcarjen ,LDK dhe ish presidenti Rugova nuk morėn kurrė mundimin me vizitu Prekazin mitik Adem Jasharit ,Gllogjanin,Recakun ,Shalen e Bajgores ,Rugova kurrė nuk vizitoi njė lapidar dėshmori tė UCK -sė .
LDK dhe ish presidenti Rugova nuk kėrkuan falje kurrė pėr rolin etyre kapitullues luftė nė vitet 1997-1999 ,LDK pas lufte u amnestua nga ish strukturat e UCK -sė AAK-PDK qė qeverisen me tė .
Ju tė LDK -sė tė me falin ata pak aktivista mirė qė u distancuan nga ajo politikė shterpe ,duhet kėrkojnė ndjese publike pėr rolin etyre negativ disfatist nė luftė .
ERALD SELCA -Ish luftėtar i UCK -sė ./gazetaditore
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2013, 20:32   #18
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,636
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!




Sofra Llapjane


Jo ēdo kush e din se gjatė luftės bėheshin disa aventura nga njerėzit e LDK-sė, kur njerėz tė posaēėm krijonin lista se cilat fshatra duhet te sulmoheshin nga forcat serbe! Cilat fshatra sipsa tyre ishin rebeluar kunder LDK-se dhe vijes “instutucionale”.
...Neve s’na mbetet tjetėr veēse tė falėnderojmė UĒK -ėn, Amerikėn, Gjermaninė dhe vendet tjera tė Perėndimit demokratik qė pėrmes NATO-s e sulmuan Serbinė antishqiptare, duke ia prishur planin aleancės sllavo-ortodokse, dhe pse jo, edhe jugosllavo-komunistėve tė Kosovės, tė strehuar nė LDK. Fati ynė qė doli nė skenė UĒK-ja dhe hyri NATO-ja nė Kosovė. Po tė mos hynte NATO, jugosllavėt e Kosovės (komisjonete LDK-sė) kishin berė lista per Serbin t’i vrasin nė mėnyra tė ndryshme, jo vetėm ata qė i vranė, por edhe 300 mijė shqiptarė tjerė qė ishin nė anėn e UĒK -sė. Nė listė figuronin emra nga fshatari i thjeshtė, bujku, bariu, rojtari, gazetari, mėsuesi, profesori, akademiku, ish i burgosuri politik, mėrgimtari, polici e tjerė, duke i pėrfshirė edhe tė gjithė ata qė ishin tė rreshtuar nė radhet e UĒK -sė.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2013, 20:45   #19
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 211
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Tek minuta e 1.34sec kryministri serb i hedh nji su cernogores
http://www.youtube.com/watch?v=_JUVapDyA_o
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2013, 20:54   #20
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

"Gjeneralėt" pa ushtarė, kishin ikur tė parėt

Bota Sot | 04.06.2013 17:49


Share on facebookShare on twitterShare on emailShare on printMore Sharing Services8



Mos e falsifikoni historinė / 12 Qershori 1999 daton ēlirimin e Kosovės

Mė 12 qershor tė motit tė shkuar, njė biēim "gjenerali", po e pėrshkruante hyrjen e UĒK-sė nė Prishtinėn e ēliruar dhe gėzimin e popullatės! Njė ngatėrresė e qėllimshme e "gjeneralit". E vėrteta ėshtė se populli iu gėzua tankeve tė NATO-s. Pse tė vijė, pikėrisht, atė ditė UĒK-ja?! Ajo ka qenė aty, bile duke "luftuar", sepse ajo e "ēliroi" Prishtinėn, Kosovėn! Ironia mė e madhe ėshtė se ky "gjeneral" ėshtė dėnuar pėr krime gjatė dhe pas luftės! Madje ka pėrvetėsuar kundėrligjshėm troje e tokė shtetėrore e shoqėrore, duke u bėrė njė profiterė i neveritshėm i luftės. Thonė se turpi nuk e ka mbytur askėnd!

Dihet, Kosova u mund nė fushė-betejė, u pushtua e tėra, u boshatis nė masėn mė tė madhe. Kosova u pėrkallė, u shkretua, u okupua. Shqiptarėt u degdisėn, u refugjuan nėpėr botė. Tė mbeturit kėrkonin shteg pėr ikje. "Gjeneralėt" pa ushtarė, kishin ikur tė parėt ose ishin strukur nė qoshe tė sigurta. Tashmė, vetėm nė malet e Koshares dėgjoheshin ende krisma armėsh, ndonėse qiellin e zotėronte pakti NATO dhe pamundėsonte gjuajtjet armike nga ajri.


(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė mėrkurėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsia e abonimit ėshtė nė Zvicėr.














Komentet

Komente (22) | Kthehu



burimi @ 04/06/2013 21:39 kur UQKja hyri ne prishtin e gjeti paktin e natos te zbarkuar ne ter Kosoven athere u kthye edhe Mustaf muqa e Besa qeku edhe refugjatet nga bllaca po du me than kur UQKja e shkeli prishtinen populli edhe pakti nato ishin aty ,ma von e pershkrij se kur UQKja hyri ne prizren se si kfori gjerman i deboj nga qyteti

Guri i madh @ 04/06/2013 22:13


Gjeneralet e maleve po mos tė ishte NATO- kurrė as qė do tė shifnin nė ėnderr Prishtinen e lirė. Kush e pregaditi Rugoven UĒK-nė dhe planin pėr ēlirimin e Kosovės NATO dhe vėm NATO. UĒK-ja ishte e armatosur pėr luftė guerile me instruktor nga NATO dhe pregaditjet ishin nga NATO. Profiteret e luftės dhe milionerat e pasėluftes qė po e quajnė veten tani Komandanta e Gjeneralė janė hajdutet qė e tradhtuan edhe popullin shqiptarė edhe NATO-n dhe perendimin.

ken30 @ 04/06/2013 22:00


Guri i madh @ 04/06/2013 21:10 mos e ngo RTK-en se kjo puna e infraktit u ba si perditshmeri.

rreshteri @ 04/06/2013 21:51


kur erdh UCK-ja ne prishtin edhe tisa gjenerala qita komentusit u juv edhe ju bota sot u mshefshit hala neper beograd zoti le ta din se ka, po leni kto sen se e dim mir na kush liftoj e kush i kapercejke llugat .......

burimi @ 04/06/2013 21:39


une ende nuk e takova po as nuk ndegjova se filan fisteku ka qen zavends komandant ,kur po i ndegjoj do emisone dokumentare te nė RTK e krijoj pershtypjen se ne veq kena lavdata ani emisone te Besa qekut e Mustaf muqes nji perfitus i luftes veq deshta me ju tregue se ky Mustaf muqa esht perfitus shum i madh perfitus matrialisht e kam fjalen nga lufta ne Kosov tani mė RTKja nuk po e qun luft po konflikt te armatosur mos besofshi sante ne lajmet qendrore e ka qujt konflikt te armatosur

Guri i madh @ 04/06/2013 21:10


shiqo ZOTRI ZEF DODA -Tom Frruku ka qen ne luft ka qen ne Zvicerr sot se di a asht gjall ajo nese asht ai e din mir qysh ka kalue me komandantet qe po i thojn veti sot -te pershendes klm

kur zgjidhen kaluan @ 04/06/2013 21:08


Zef Doda Ch@ te pershendes je Legjend, ju mas miri e dini Historin e Dukagjinit. ndersa per Drenas, Gjeneralat apo mamir te them Udhheqsit krysor thuajse 95%te gjith kan ra Heroikisht neper Beteja, mund te tham lirisht, se te gjithz Komandantet dhe Ushtaret ikan mbet besnik Popullit prej dites se par deri ne diten e fundit, Populli jan deshmitar.

Fazi @ 04/06/2013 20:36


Komandanta ,komandanta,komandanta dhe gjeneral,gjeneral,gjeneral a ka pas vlla ushtar ne UCK se per komandanta pe dina qe ka pas sa dush ne tirane edhe aty ktu neper do biruca ne kosove ose me shki tuj vra shqiptar e tuj dhunu femra shqiptare

kuksi @ 04/06/2013 20:22


Ishte kenaqsi me lexue ket shkrim.Bota Sot,jeni ma te miret,sinqert dhe guxumtar asnjiher nuk e kyrsyet vetn edhe pse patet viktima nga komandantet qe lan ushtaret dhe iken by.. e sot tregojn heroizem si me qen koha e gurit e harrojne,kompujterin qe i percjelli prej dites se par kur dhunuan popullin,e shtetin.

dardani 2 @ 04/06/2013 19:57


Ka pasė shum njerėz qė kishin mbetur nė Kosovė.Me qindra e mija dhe nė tė gjitha anėt.Ata njerėz po mos tė ishin ndėr mbrojtje tė Uēk-sė,policija dhe armata serbe,do ta bėnte namin mbi ta.Tė vdesish nuk ėsht trimėri por paragjykim.Tė luftosh dhe tė shpėtosh ėshtė fati tė jetosh por edhe trimėri.Na u vranė shum luftėtarė por me pushkė kundėr armikut duhet tė krenohemi edhe me ata trima.Pra unė nga familja e ime na kishte mbetė njė djalė i vllaut dhe tėra kampet neper Shqipėri i kontrolluam dhe nuk e gjetėm.Kur u krye lufta u gjet shėndosh e mirė te hallat e veta.Tė cillėt ruheshin nga Uēkeja mbi 400 vetė.Gėzimi qė u gjet 10 vjeqari ishte mė i madh se qdo gjė.Por edhe nė shqipėri Uēk-ja i ruante kampet nga keqperdorimet etj.Natyrisht se kur u krye u veshėn edhe shum tė pa merita.Klm

Zef Dodaj Ch @ 04/06/2013 19:49

bota sot

---


Komentet

Komente (22) | Kthehu



Po keta ,,Gjenaral te UCK-se' sot jane zyrtare te larte politike,poashtu jane vrares,kriminel,hajna,bajraktare,tradhtare,shpiune ,mercenare te huaj ku shumica jane ne hetime,ne arrestime shtepiake,paraburgim kurse kane bere pasuri marramendes qe nuk ju dihet prejardhja e pasurise gjithashtu disa Gjeneral te rraskapiture dhe te lodhte te UCK-se, ne te cilen ende jane ne frymen e lirise qe presin arrestimin e tyre per te gjitha veprat te renda penale te vrasjeve,dhunime seksuale,hajni........, te bere para lufte dhe mbas lufte ne popull!!!

luani u.s.a. @ 04/06/2013 19:43


Keta gjeneral jan falso se une isha ne luft dhe kam pervoja nga luftrat republikat jugoslave gradat mirren ne baz te meritave do me than ne baz te aksioneve ne luft apo planeve te zbatuara gjat luftes qe kan pas per qellim nje qlirim teritori por keta te ashtuquajtur gjeneral kur pushka bam nuk ju ka bere keta jan mar ma shum me shqiptar e per luft duhet me i pyetur ushtaret e thjesht tregojn qe sod mezi e sigurojn kafshaten e gojes,.E sot a ka ma turp se per status te veterani t me vendos ata qe kur pushka nuk ju ka bere BAAAM. KREJT KOMANDANTA E ZONAVE NE PERJASHTIM TE RAMUSHIT nuk muajn me u krenuar se nuk kan bere sen veq i kan grdat nga meritat e ushtarve te tyre se kur nuk kan pasur nje aksion kunder forcave serbe e keta jan profiterat e medhej dhe miljonerat. qe jan sod ne pusht qe kan varfruar popullin e vet.

Veterani nga Gjilani @ 04/06/2013 19:41


Keta far Gjeneprrallat e kan ndegjue Kangen e qorr Ilazit Nato eshte Qorr Ilazi E baba jan keta Gjeneprrallat Qe i veshen teshat mas Natos e U rane taman Spranuen graden kapetane Gjene prralla U bane te tane Si nuk kan turp Po tequhet gjeneral nje njeri pa e krye shkollen nja 20 vjet eshte nenqmim per ata te vete shpallun gjenprralla Mos per tjeter vetem per keto rrene duhet te denohen Po sa ushtar duhet ti kete nje gjenneral nen komande?!! Hajde ta dijm Po keta kurr nuk e kan pase mundesine e nje Rreshteri 40 vete nen komande Keta as dhetar nuk ishin Qaprrapika her dy e her tre Kur jan ba 10 jan vra e jan deke Ky eshte realitetiti I gjeneprrallve qe nuk i myte turpi nga se kuptohet te quhesh qka nuk je eshte nenqmim !

mali @ 04/06/2013 19:34


PO QFAR XHENARAL A QFAR BAKRRAQI ALAHILE PO KTA E KAN QUJTE VETIN XHENERALA VEQ HARADINAJT JAN KON 4 POR NJI PUNE DIHET SHUM USHTAR TE UQK SE VDIQEN SI HERO E KTA E MOREN LAVDIN KOSOVA KA PAS MA SHUM KOMANDANTA SE USHTAR MERRNE ME MEND 72 DIT BOMBARDIME NGA 200 AEROPLANA NE AJR TE NATOS PER ME BIND SERBIN MU TERHJEK NGA KOSOVA QKA KISHIN MUJT ME BA UQK QDO MERIT E QDO LAVDAT TE GJITH ATYRE QE LUFTUAN E TE GJITH ATYRE QE VDIQEN POR ASNIHERE KTYRE FAR KOMANDANTAVE TE VETE SHPALLUR QE E BANEN HARAB KOSOVEN

ITALIANI @ 04/06/2013 19:14


shum koment i vertet se ne kohen e luftes me ushtar te shkret nuk ka pas as ni gjeneral por kur u shlirue kosova nga notoja ngan edhe u bonen gjenerala shum a populli edhe ushteret vdiqen pa mas, edhe kush nuk pat shpin edhe qe luftoj edhe u plagos mbet pa strehim pa ekzistenc per veti edhe per familje kurse ata qe nuk kan pa luft me sy u ban gjenerala edhe milonera edhe karjerista, edhe po lujn me popul edhe me ushtar te shkret, qysh po dojn

hajrulla zeqiri @ 04/06/2013 19:11


te nderuar komentues lufta dhe qlirimi i kosoves ka qen pik synimi i joni i juaji.ne nuk kemi luftuar qe te perfitojna miliona ero por per ta goditur armikun dhe per ta larguar nga kosova rrespekt per ju i juaji i kosoves gjeneral MICI

gjenerali @ 04/06/2013 19:02


Po mire pra,pse at“here NATO-ja nuk intervenoje para se UCK-ja te fillonte luften?Shqiptaret jene vrare qe nga viti 81, ne demonstratat e vitit 89,pse nuk na qliroj NATO?Asnje shtet sot nuk mundet vetem,pa aleat.Pse duhet ne te turperohemi apo te akuzojme njeri tjetrin pse na paska ndihmuar Nato-ja?Eshte mekat te injorohet gjaku i derdhur i gjithe te reneve per liri.NATO na ka ndihmuar pa diskutim por neve jemi sakrifikuar ne toke,asnje ushtare i huaj nuk e ka shkelur token tone per te luftuar,kane qene djemte dhe vajzat tona kembesoria e Nato-s.Bashkimi i ketyre dy forcave solli LIRIN.Historia nuk vizatohet,ajo eshte e shkruar me gjakun e derdhur,me emer e mbiemer te te reneve per LIRI,qe fatmiresisht nuk mundet askush ta ndryshoje kete realitet.

prizrenasi bonn gjer @ 04/06/2013 18:58


Burrat e dheut si thot nje fjal ,a ini te qmendur apo nga merija e keni si skeni mjt nje pjes me ja ba bam,e tashėshtiri si kurvat etregone ju o tėmenqur cili e fitoj luften vetė pa ndihmen e aleatve ,kush esht aj shpejt tregone more pisa, po

Sali Rama @ 04/06/2013 18:55


NATO eshte formu dikun ne vitet 50 dhe besoi une qe kan dit qe ekziston nje popull nen sundimin Sllav por NATO nuk ka mund te nderhyn deri sa UCK dhe komandantet e saj i dulen zot atedheut.

qamili @ 04/06/2013 18:45


Edhe kėta "Gjeneral" do tė na bėjnė nji histori te famshme si xhaxhi Enver!

Bejtullahu @ 04/06/2013 18:04

--

Se pari duhet me fole me emra dhe cka,kush ka bo,nese vazhdojme me kete avaz shume keq kemi me perfundu. Shihemi se shpejti.

luan @ 04/06/2013 18:03


Historia duhet tė shkruhet ashtu siq ėshtė. Unė kam parė fotografi origjinale tė Adem Jasharit dhe Hamzės dhe nė asnjė foto nuk kam mund tė identifikoj amblemėn e UĒK-sė. Ashtu kam lexu dhe pėrcjell shtypin se Ushtria e NATO-sė ēliroj vendin tonė, ndėrsa UĒK-ja veq ishte dėrmu, Generallėt kishin ikur atje ku dreēi nuk do jetonte, popullata ishte dorzu te ushtria barbare serbe dhe shpėtimi i popullit Shqiptarė ėshtė NATO bekimi i saj vjen nga "vula" e Nėnė Terezės. Ne kemi berė sakrifica dhe i dham tė dashurit tanė pėr Liri, por Kosova ėshtė ēliruar nga NATO-ja ketė duhet tė mėsojnė nxėnėsit nė shkolla, nė qoft se jo NATO-ja e thot fjalėn e vet!!!

Shi Mali @ 04/06/2013 17:56
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur