Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-06-2013, 15:47   #41
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Kosova e qudirave dhe sherbetoret e Kralit


(Metush Zenuni) 20 Maj 2013 09:48
Ne Kosoven e lodhur nga pushtetaret dhe varferia, vertete ndodhin qudira, jo per te mire, por qudira qe te bejne per te qeshur dhe per te qare njekohesisht, pra ne Kosove pozhvillohet nje tragjikomedi e llojit te veqante, e pa pare ndonjehere ne boten e qyteteruar, apo siq do te thoshte euriditi, atdhetari e njeriu i madh i letrave shqipe Fan Noli ,, ka ardhur koha kur brend nates, patrioti te quhet tradhetar, e tradhetari patriot,,.

Keto dite tek po bisedoja me nje mikun tim te mire per situaten aktuale ne Kosoven e pasluftes, qe te dy ishim te mendimit se vertete ketu po ndodh diqka e quditshme dhe e veqante qe do studim nga psikologet me me name boterore. Analiza jone shkoi aq larg, saqe filluam ti marrim neper goje njerez e figura te rendesishme te pushtetit, te artit e te kultures, por sikur kjo nuk na mjaftonte, filluam te bejme analiza psikologjike edhe per njerez te rendomt, duke filluar sepaku nga koha e kralit te serbise, apo te Mbreterise se dikurshme SKS, periudhe e cila i shkaktoi shqiptareve te Kosoves shume dhimbje, vrasje, shperngulje, dhunime e qka jo tjeter, gati deri ne shfarosje, per te vazhduar me periudhen Titiste, Rugoviane, UCK-ne e deri te pushteti i diteve te sotme i ,, partise se luftes,, qe e udheheqin ,, shoket,, tane te dikurshem.

Ne bisede e siper me mikun tim, qe den baba den siq thone ne populli kishte qene ne sherbim te qeshtjes se kombit dhe kishte vuajtur te gjitha katrahurat e regjimeve serbo – bullgare, titiste- komuniste e Millosheviqiane, analizat tona filluan nga ushtaret e Kralit e deri ne dite e sotme, pra me nje kafe dhe disa gota uj te thjesht, beme analize per afer 100 vjet. Meqe analiza jone ishte e thelle dhe studimore, filluam ti marrim si shembuj disa figura qe ende edhe sot kane arritur qe fale biografise se trasheguar brez pas brezi ne sherbim te te gjitha pushteteve edhe sot jane ne pushtet. Ketan njerez, te trajnuar me shkollen profesionale te servilizmit, te gjeturise ne kohe dhe situata te caktuara, dijne te jene ne hap me kohen, nderrojne lekuren si gjarperi ne baze te kushteve klimatike dhe pozites gjeografike ne te cilen gjinden ne momentin e caktuar.

Meqe te kritikosh pushtetaret sot, eshte bere e tepert dhe jashte modes, madje edhe rrezik di dikur, une dhe miku im dolem jashte lagjes se tyre dhe filluam te analizojme nje kategori tjeter te shqiptareve te Kosoves, ate kategori qe ne shikim te pare eshte e parendesishme, por kur i futesh nje analize te thelle dhe kur ke kohe te matesh uje me shoshe, siq ishim bjerrakohesh, une dhe miku im, krejt badihavgji, na u duk shume e rendesishme te merremi me to. Zbulimi yne ishte epokal, zbulim qe ndoshta rrallekujt do ti jete kujtuar, jo pse nuk ka ditur, por pse i lodhur nga jeta e rende dhe zhvillimet e shpejta politike, nuk iu eshte dukur hiq e rendesishme. Ne biesede e siper une mora si shembull nje te aferm timin dhe tema rreth tij u zhvillua me ore te tera, sikur e gjetem fillin e gjithe problemeve dhe arsyen e te gjitha deshtimeve ne Kosove.

Eshte e quditshme se si me ra ne mend, ky i afermi im, keto javet dhe muajt e fundit dhe fillova ta marr si rast te mire per analizen tone te rendesishme, teksa po pinim kafe tere diten ne nje kafene, si te pa pune qe jemi, anipse edhe une edhe miku im, ne sirtaret tona ne shtepi, kishim dy e tri diploma universitare, kishim vite e vite aktivitet, pune e lufte te pandalur per qeshtjen kombetare, kishim mirenjohje e libreza, si deshmi e punes sone ne kohera te veshtira, por qe tash asnjera nuk po hyn ne pune, askujt nuk po i duhen ato dhe qe te dy kemi mbetur pa pune e larg mundesise qe te jemi te dobishem per pushtetin dhe shtetin, pra thejsht jemi badihavgjinje.

Le te me fal i afermi im nese i lexon keto rreshta, le te me falin te gjithe ata qe mund te jene te ngjajshem me ta, le te me falin ministra e deputet, drejtor qeverie e drejtor shkollash te mesme e fillore, ne fshatra te thella e ne qytete, por vertete dua te rrefej per zbulimin tim te fundit.

Dikur ne vitet e 30-ta te shekullit qe lame pas, paska qene njefare Dani, sherbetor i Krajlit qe paska bere shume pune ne sherbim te tij. Si njeri i ndegjueshem dhe servil, ne dem te kombit te tij e ne sherbim te kralit, Dani pas nje kohe, qenka ftuar drejt e ne pallatin mbreteror ne Kalimegdan dhe paska pasur nderin te marre dekorata per sherbimet e tij, dekorata qe do ti sherbenin si motiv per punen e metutjeshme dhe per ngritje ne poste te rendesishme ne banovinen e Anamoraves. Me tu kthyer nga pallati i kralit ne fshatin e tij, fshataret e mjere e te varfer, i kishin shkuar ne konak dhe i kishin bere nderime e lavdata me shume se Islamit qe kishte shkuar ne Qabe dhe ishte bere Haxhi. Shumica nga ata e dinin shume mire se po ky Dani i kishte rrahur e malltretuar shume here ne bashkepunim me Velen, i kishte bere per lekure te dashit e disa i kishte detyruar edhe te shpernglueshin nga fshati dhe ua kishte marre pasurine e gjene e gjalle, por beheshin sikur kane harruar, nga frika se mund tu ndodh edhe me keq.

Ata qe guxuan te dalin kunder Danit me dekorata te Kralit, u detyruan te dalin ne mal si kacak dhe te bejne jete te rende ne malet e sharrit dhe te karadakut, duke mbetur pa shpi e katandi, por edhe duke u leqitur nga fshataret. Kishte nga ta edhe disa qe tinez i perkrahnin kaqaket, por nese hetoheshin nga Dani dhe sejmenet e tij, e paguanin rende me lekuren e tyre e bashke me ta edhe grate dhe femijet e pafajshem, prandaj shumica zgjidhnin rrugen me te lehte duke heshtur, apo duke u bere qe gjoja jane me Danin.

Furtunat dhe rrethanat politike qe sot po i thone turbulenca, ne Ballkanin e trazuar nga luftrat e panderprera gjate gjithe shekullit XX, ndryshonin brenda nates dhe me ardhjen e luftes partizane, Dani i tregimit tim ne perfundim te luftes qenka gdhire ushtar partizan, i armatosur dei ne dhembe dhe fshataret e nderonin si clirimtar, ani pse e dinin se kemba e tij asnje dite nuk kishte shkelur ne mal. Tash Dani kishte marre edhe nje dekorate, kesaj radhe jo nga krali, por nga shoku Tito, si luftar partizan dhe njeri qe i sherbente vellazerim - bashkimit. Meqe nuk kishte ndonje shkolle qe mund te merrte shume pushtet, Dani qenka emruar komandir i policise rajonale, por kjo i mjaftonte te kishte pushtet dhe respekt nga fshataret, qe perseri nga frika se mund tu ndodh ndonje e keqe e nderonin aq shume saqe, nuk behej dasem apo ndonje aheng pa qene ne ball te oxhakut edhe Dan komandiri i policise.

Ne vitin 1981, kur rinia studentore u ngrit ne demonstrata per te kerkuar Republike, Danin e shkrete tashme e kishte leshuar fuqia dhe nuk i duhej me pushtetit, prandaj ashtu i lodhur siq ishte, i kishte hipur kalit te tij dhe kishte shkuar deri ne zyrat e UDB-se ne Ferizaj per te kerkuar nga shefat e tij qe te vazhdonte sherbimin ne interes te pushtetit, duke ua ofruar djalin e tij te madh Lushin qe te behej polic, sepse siq thoshte ai ,, ne kemi tradite ne mbrojtje te shtetit kunder kacakeve dhe bijve te tyre nacionalist, irredentist, marksist – leninist dhe Enverist, qe po duan te shkaterrojne shtetin dhe frytet e revolucionit e te vellazerim – bashkimit,,. Meqe Dani kishte nje krah dekorata te kralit e te titos, Lushi pranohet ne polici dhe fale punes se tij ne luftimin e irredentisteve, shpejt u be i madh dhe me pushtet. Ai merrte pjese ne dasma e ahengje ne fshatin e tij dhe fshatrat per rreth, ndegjonte qka po flitet e qka po kendohet dhe pasi i zbukuronte pak, per te qene sa me bindes i lajmeronte ne zyrat e UDB-se.

Nuk shkonte pak kohe dhe djemt e kacakeve e ballisteve, studente te dalluar e punetore, burgoseshin se kishin kenduar kenge te ndaluara, apo se kishin lexuar nje liber te Shqiperise, apo thjesht se kishin shkruar nje parolle K.R, qe do te thonte Kosova Republike. Djemt e niperit e kacakeve, prape ishin ,, kunder shtetit,, ndersa policet dhe ish – ushtaret e kralit, prape ne ,, sherbim dhe mbrojtje te shtetit… ?!!!,,.

Perderisa miku im miratonte ate qka thoja une me nje levizje te kokes dhe me buzeqeshje plot mllef e ironi, sikur donte te me thoshte se nejejte ka ndodhur edhe ne provincen e tij kryengritese ne shekuj, une meqe isha skuqur nga inati dhe mllefi, vazhdoja me rrefimin tim, sikur doja te hiqja nga vetevetja mllefin dhe urretjen kunder ketij soji servilesh qe dijne te pershtaten ne te gjitha rrethanat. Tani vazhdova une, ne fillim te vitit 1990, kur ne krye te Jugosllavise post- titiste kishte arritur Milosheviqi, nje ultranacionalst dhe shkurtpames, keta ish –sherbetor te Kralit e Titos, sikur ishin bere te pa rendesishem, sepse Millosheviqi, per dallim nga pushtetaret e mehershem serb, ishte ngritur kunder cdo gjeje qe ishte shqiptare dhe nuk i duheshin as ish – sherbetoret e regjimeve te kaluara dhe nje nga nje i kishte larguar nga puna. Ata, pra sherbetoret shqiptar te regjimeve serbe, meqe mbeten ne rruge dhe te pa pune, vendosen te nderrojne edhe nje here lekuren, sepse u duhej pushteti qofte edhe fiktiv, u duhej ,, nderimi dhe respekti,, qe kishin ne popull. Shpejte e shpejte ata krijuan Lidhjen e Dyte Komuniste te Kosoves te cilen e emertuan LDK. Nderruan edhe ,,orientimin ideologjik,, dhe nga komunist te perbetuar u bene ,,demokrat te perbetuar,,. Gjuha e tyre e neperkes, fillimisht ishte e bute, e embel, e dhimbshme. Diku diku nje pjese e tyre filluan te kerkojne falje per punet e keqija ne dem te popullit, por egoizmi i tyre nuk i lejonte te dorezoheshin dhe thonin se ,, keshtu ishte koha dhe dikush duhej te ishte ne sherbim te pushtetit, ani pse ai pushtet nuk ishte ne sherbim te popullit, por te pushtetit,,.

Meqe Jugosllavia e Tito-s po shkaterrohej, shumica e te burgosurve politik u amnestuan dhe u kthyen ne shtepite e tyre pas shume vitesh burgimi. Ne balle te oxhakut i prisnin po ata ish – sherbetor te kralit e ish- sherbetor te Rankoviqit e Titos, tani nen masken e Demokratit patriot, nen masken e kryetarit te Deges apo nen-deges se LDK-se ne fshat apo ne qyetet. Shumica e te burgosurve atdhetar, habiteshin me kete ndryshim kaq te madhe te ketyre ish- pushtetareve, por ata arsyetoheshin se gjerat kane ndryshuar dhe tash eshte koha jone te punojme per qeshtje kombetare dhe se juve u duhet pak pushim per tu qmalle me familje e me shoke, por edhe kohe per reflektim, sepse ideja juaj per Enver Hoxhen dhe marksizem – leninizmin ishte e gabuar dhe se duhet te ndryshoni mendjen, duhet qe edhe ju te beheni Demokrat. Ata kenaqeshin duke pasur pushtet qe nuk i hynte askujt ne pune, por per ta mjaftonte qe prape ishin ,, ne balle te popullit,, dhe se me ta si ,,demokrat,, bota do ta perkrahte shtetin fiktiv te Kosoves demokratike.

Ish – te burgosurt, djem e nipa te ish – kacakeve atdhetar, e dinin se nga ky soj i servileve e spiujve te regjimeve serbe nuk mund te pritet diqka e mire dhe ne interes per kombin, prandaj filluan te peshperisnin njejt si dikur ne ilegalitet se Kosova nuk mund te fitoje pavaresine me fjale e me llafe, por se shkau mund te largohet nga Kosova vetem me lufte te armatosur. Ata iu perveshen edhe nje here punes si dikur, gjeten shoke e bashkemendimtar dhe filluan te mendojne seriozisht per clirimin e Kosoves dhe viseve shqiptare te pushtuara nga jugosllavet. Popullit i pelqente ideja e tyre per rezistence aktive dhe kryengritje te armatosur, por lideret ,, demokrat,, tani kishin marre perseri ,, pushtetin,, politike, ate te mediave te shkruara dhe atyre pak mediave elektronike dhe i etiketonin ish – te burgosurit se ende kane mbetur me mentalitetin Enverist, se ende nuk po mund ta kuptojne sistemin demokratik dhe se ideja e tyre i ben dem qeshtjes shqiptare, madje madje po quaka uje ne mullirin e pushtetit te Milllosheviqit… ?!!!.

Pasi pashe se kafja qe kisha porositur para shume oresh ishte hargjuar dhe se nuk kisha te holla per te pire diqka tjeter, thirra kamarierin dhe kerkova nga ai nje gote uje te thjeshte, sikur doja te marre force per te vazhduar tregimin deri ne fund per Danin dhe sojin e tij tani demokrat. Lushi, djali i Danit, ish sherbetorit te kralit e titos, ish –polic i veshur ne vitin 1981 per te burgosur nacioanlsit e irredentiste, me vone edhe funksionar i LKK-se, tani ishte udheheqes i nje dege te LDK-se ne rrethin tim dhe po te kishe nderin te rrije me te, vertete pendoheshe per urrejtjen qe kishe pasur ndaj tij dikur, kur ishte ne sherbim te UDB-se. Ai tani si politikan i rryer dhe me pervoje, fliste plot patos per vizionin e njeriut me shall, per mendjen e tij te ndritur, per aftesite e tij politike qe po ua ka lakmi gjithe bota e qyteteruar dhe nuk denjonte ta falenderonte edhe zotin, (sepse tani shkonte edhe ne xhami dhe i falte pese vakte), qe e dergoi njeriun me shall si profet, per ti sherbyer kauzes shqiptare ne kohen me te veshtire. Nese dikush me gjysem zeri e pyeste Lushin, per ata qe kishin dale perseri ne mal, ai levizte pak nga vendi, merrte nje qendrim qortues dhe po ne stilin e vjeter akuzonte ,,kacaket e rinje,, se po i bejne shume dem idese se profetit me shall, dhe se jane vegla te serbise, sepse thoshte ai, profeti yne do ta cliroj kosoven me llafe e kafe dhe se nuk ka nevoje te vritem kot, kur lirine do ta fitojme edhe pa lufte. Edhe ata qe mendonin ndryshe nga Lushi, nuk guxonin te flisnin, sepse ,,dikush,, i njfotonte policine dhe dihej se cka mund te ndodhte, prandaj heshtnin shumica dhe beheshin sikur shikojne punet e hallet e tyre.

Kur zullumi kishte filluar te trashej, rinia dhe populli i vuajtur kishte filluar te dal ne anen e ,,kacakeve te rinje,, Lushi dhe soji i tyre, nuk ndegjoheshin te gjalle. Ata me te hetuar situaten, iken ne Maqedoni dhe Mal te Zi, apo edhe ne vende te perendimit tek te afermit e tyre, por jo ne Shqiperi, sepse e kishin urrejtur gjithe kohen sa ishin ne sherbim dhe nuk ua thoshte zemra qe te shkojne atje. Me mire per ta ishte te shkonin te pobratimat e tyre qe dikur ishin shperngulur per shkak te ,,zullumit,, qe kishin pasur nga ,,nacionalistet – Enverist,,.

Pas perfundimit te luftes, Lushi dhe soji i tij, pasi kishin qendruar afer nje vit ne vende te ndryshme dhe e kishin pare luften vetem ne televizion, ishin kthyer ne Kosoven e lire, por nuk i gezoheshin kesaj lirie, kur shihte se marksist- leninistet, eneveristet dhe kaqaket, ishin ne balle te Ushtrise Clirimtare dhe te pushtetit, prandaj thurrin lloj- lloj rrenash e intrigash kunder luftetareve te lirise. Ne fytyrat e tyre te zverdhura, sikur hetohej urrejtja per clirimtaret dhe malli e deshira per te pasur edhe me tej ,, miqt e tyre te vjeter,, pa te cilet veshtire e kishin te jetonin. Ata, shin mbledhur tinezisht ne oda e vende tjera gjysem ilegale dhe kishin bere planin se si te gjinden tash ne kushte dhe rrethana te reja. Meqe kishin pasur afer 100 –vjet force dhe pushtet, ata kishin edhe para, kishin edhe diploma, kishin edhe aftesi politike e oratorike, kishin rrethin e tyre qe kishin ne dore mediat, nderrmarrjet e medha, por mbi te gjitha kishin kryer shkollen politike te Kumrovcit dhe dinin te pershtateshin sipas vendit dhe kuvendit. Ata filluan tu silleshin verdalle si prostituta komandanteve dhe gjeneraleve te luftes, te beheshin sherbetor te tyre, ti joshnin me para dhe me femra dhe keshtu e dinin se mund te rimarrin perseri pushtetin. Ata nuk u nguten, por punuan vite te tera per te ardhur deri ne vendet kyqe ne poste, ne KEK, ne aeroport, ne spital, ne Universitet, ne TV e ne Radio publike, ne shkolla fillore e te mesme, dhe ne nendege e dege te ,,partise se luftes,, qe quhej - PDK.

Lushi dhe shoket e tij, ish pushtetar te LKK-se, ushtar e polic te Kralit, me nuk kishin force te mirreshin me politike, nje pjese e tyre kishte vdekur, por djemt e tyre sherbetor te regjimit te Tito-s e te Rugoves, tani per qudi kishin krijuar rrethin e vete me kujdes dhe shiheshin gjithnje e me shume ne vendet publike duke qendruar me luftetar dhe pushtetar te rinje.

Agroni djali i madh i Lushit, qe mbi dhjete vite kishte bere qejfe ne shtetet e perendimit, tani ishte bere deputet ne paralment, Petriti, djali i dyte i Lushit qe kishte studiuar per Ekonomi ne Beograd ne kohen e luftes, tani eshte bere drejtor financiar ne Komune, Drita vajza e Lushit qe ishte martuar me nje polic serb para luftes, tash punon ne nje pozite te larte ne poste, Lulja, vajza tjeter e Lushit, eshte gazetare ne RTK, ndersa Iliri, qe njihej ne popull se kishte punuar hapur me policet e Millosheviqit dhe paramilitaret e Arkanit, tashme eshte udheheqes i nje firme te madhe dhe biznesi i tij me tendera e hajni bashke me pushtetaret e rinj i kalon miliona euro dhe eshte kryetar i nje nen-dege i ,,partise se luftes,,.

Une dhe miku im Jurist i diplomuar, ish – i burgosur politik, te varfer e te nenqmuar edhe pse kishim hequr te zite e ullirit neper llogore serbe, edhe pse kishin vrapuar dite e nate per te bindur popullin se duhet perkrahur UCK-ne, edhe pse me kaqikun tone kishim ardhur ne lufte bashke me shoke ne male dhe kishim prishur rahatine e luksin ne perendim, tash bredhim rrugeve ne Kosoves se lire, pa shtepi e katandi, pa respekt ne familje, neper oda e tubime, sepse prap ne balle dhe ne pushtet, jane djemt e vajzat e ish sherbetoreve te kralit, te policeve e sherbetoreve te Titos, te spiujve te Millosheviqit e bashkepuntoreve te Arkanit, tash milioner. Populli prap shkon pas tyre, i respekton ata, i voton dhe u thurre ndere e lavde, sepse ata dijne te nderrojne lekuren ne baze te kohes dhe rrethanave, ndersa une dhe shoku im, akuzohemi qe nga familja e te afermit, por edhe nga shoket, se nuk po dijme te ecim ne hap me kohen, se ende kemi mbetur nacionalist te demoduar dhe me kete mentalitet nuk mund ti sherbejme as shtetit e as kombit, prandaj nuk meritojme as pune, as nder e as pushtet…. !!!

/Mr.sc Metush Zenuni, veprimtar i LPK-se, i fondit ,, Vendlindja Therret,, ushtar i UCK-se, qe nuk i duhen asgje as vertetimi i burgut, as diplomat e as librezat e luftes dhe te partise…..i pa pune, i diferencuar ideo – politikisht si ne kohen e Jugosllavise se Tito-s… !!! /
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2013, 15:50   #42
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Pse po arrestohen dhe po akuzohen ushtarėt e UĒK-sė

(Metush Zenuni) 24 Maj 2013 09:57
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės lindi, si pasojė e shtypjes sė vazhdueshme 100 vjeēare tė pushtuesit serb kundėr popullit shqiptar nė Kosovė. E inicuar nga grupe ilegale nė Kosovė dhe e formuar juridikisht nga Lėvizja Popullore e Kosovės - LPK, nė vitin 1994, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės deri nė fund tė vitit 1997, organizoi njė varg aksionesh guerile kundėr forcave policore dhe ushtarake serbe, por edhe kundėr tradhėtarėve dhe bashkėpunėtorėve tė pushtuesit Serb qė ishin nė kuadėr tė policisė lokale serbe, nė kuadėr tė partive serbe dhe si bashkėpunėtor tė sigurimit sekret serb.

Me fillimin e luftės sė armatosur nė Kosovė nė mars 1998, dhe rėnies sė Komandantit Adem Jashari, radhėt e UĒK-sė filluan tė shtohen me tė madhe dhe UĒK-ja filloi tė shtrihet njėkohėsisht nė tė gjitha fshatrat dhe qytetet e Kosovės. Gjatė aktivitetit tė shtrirjes dhe zgjerimit tė radhėve tė UĒK-sė bartėsit dhe misionarėt e propagandimit tė luftės shpeshherė kanė hasur nė vėshtirėsi veprimi sa nga policia dhe ushtria e okupatorit, po aq edhe nga bashkėpunėtorėt e tyre qė fatkeqėsisht ishte gjak i prishur i popullit shqiptar.Pėrkundėr faktit se ata bashkėpunonin me armikun, njė pjesė me tė kuptuar realitetin janė larguar nga rruga e dėmshme qė kishin hyrė me apo pa dėshirė, ndėrsa njė pjesė tjetėr edhe pėrkundėr vėrejtjeve me shkrim dhe me goje, tė sqaruara edhe pėrmes Komunikatave tė SH.P tė UĒK-sė, nuk kishin pranuar tė largohen nga rruga e tyre e gabuar dhe e dėmshme pėr popullin e tyre tė pushtuar.

Ėshtė rregull ndoshta i pashkruar qė secili popull qė lufton pėr ēlirim, ti denoj dhe vrasė sė pari tradhėtarėt e vet, andaj edhe gjatė luftės sė popullit shqiptar nė krye me UĒK-nė, njė pjesė e tradhėtarėve u vranė nė luftime tė armatosura kundėr Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės, ndėrsa njė pjesė tjetėr u ekzekutuan pėr.shkak se drejtėpėrsėdrejti dėmtonin dhe rrezikonin luftėm ēlirimtare tė UĒK-sė kundėr forcave serbe, duke dalur nė pėrkrahje tė forcat terroriste armike. Kėshtu kanė vepruar tė gjithė vendet Europiane kur kanė luftuar pėr ēlirim dhe ata nuk duhet tė na shesin mend neve tash kur dihet se kjo ėshtė praktikė e tė gjithė popujve qė luftojnė pėr ēlirim kombėtar.

Gabimi sipas mendimit tim ėshtė bėrė qė pas luftės, SHP i UĒK-sė duhet ta ketė pasur regjistrin e saktė se kush ishin bashkėpuntorėt e Serbisė, ēfarė nivelesh kanė qenė, kush ėshtė ekzekutuar, kush ėshtė falur dhe arsyetimet pse ka ndodhur kėshtu. Pse ėshtė dashur qė UĒK-ja tė ketė frikė ta thotė tė vėrtetėn, ndėrsa sot po ata bashkėpunėtorė tė armikut nuk po kanė frikė ta thonė tė pavėrtetėn dhe pa fije turpi shpifin e gėnjejnė me gjuhėn e nėperkės siē e kanė pasur zakon gjithėherė.

Ēka ndodhi pas pėrfundimit tė luftės sė armatosur nė Kosovė dhe ardhjes e forcave ndėrkombėtare. UNMIK-u dhe OSBE, duke pasur nevojė tė bashkėpunojė me shqiptar tė Kosovės, tė cilėt duheshin tė jenė pėrkthyes, shofer etj, punėsoi nė masė tė madhe ata qė ose ishin nė bashkėpunim me serbėt ose ishin anėtar tė LDK-sė dhe kishin propaganduar kundėr UĒK-sė. Nė anėn tjetėr, asnjė ushtar i UĒK’sė, pavarėsisht profesionit dhe njohjeve tė gjuhėve tė huaja, nuk ėshtė pranuar nė kėto institucione ndėrkombėtare. Shumica e tė punėsuarėve nė UNMIK, KFOR dhe OSBE, ishin tė pėrzgjedhur tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar me institucionet ndėrkombėtare dhe pėr tė propaganduar kundėr UĒK-sė e bartėsve tė tyre.

Tė trimėruar nga propaganda e madhe qė bėhej kundėr UĒK-sė, por edhe tė pėrkrahur nga UNMIKU e KFOR-i, ish bashkėpunėtorėt e armikut, filluan denoncimin dhe ndjekjen e luftėtarėve tė UĒK-sė, nė vend se tė ndodhte e kundėrta. Ata, hartuan lista me emra te ushtarėve dhe komandantėve tė UĒK-sė, i denoncuan para organeve tė UNMIK-ut pėr gjoja vrasjet dhe torturimet qė u kanė bėrė atyre luftėtarėt dhe komandantėt e UĒK-sė nė kohėn kur njė pjesė e tyre ishin burgosur gjatė luftės nga UĒK-ja. Shumė komandant dhe ushtar tė UĒK- sė u arrestuan nė mėnyrė spektakolare nga UNMIK’u dhe KFOR-i, nėn akuza tė rėnda pėr vrasje dhe keqtrajtim gjatė luftės, u mbajtėn me vite tė tėra nė burg dhe shumica nga ta, nė mungesė faktesh u liruan tė pa fajshėm, por kurrė nuk iu dha kurrėfar dėmshpėrblimi, siē ėshtė rregull nė vendet demokratike Evropiane prej nga vijnė KFOR-i dhe UNMIK-u.

Nė anėn tjetėr LDK, e cila nė gjirin e saj pėrfshiu shumicėn nga anėtarėt e LKJ-sė dhe tė LKK-sė e tė strukturave tjera komuniste nė Kosovė, duke pretenduar tė jetė njė Lėvizje paqėsore deri nė fillim tė luftės nė vitin 1998, nuk pėrkrahu grupet e armatosura tė UĒK-sė, ndėrsa me fillimin e luftės nė Kosovė, LDK dhe Qeveria Bukoshi formuan FARK-un, gjoja pėr tė luftuar armikun nė mėnyrė institucionale dhe profesionale, por nė fakt FARK-u ishte formuar nga Qeveria e Kosovės pėr tė sabotuar luftėn ēlirimtare tė UĒK-sė.

Mė 19 Nėntor 1998, Kryesia e LDK-sė formoi njė komision pėr tė hetuar krimet e lufės tė kryera nga forcat serbe, vrasjeve enigmatike dhe kėrcėnimeve tė aktivistėve tė LDK-sė, i cili udhėhiqej nga Eqrem Kryeziu anėtar i Kryesisė sė LDK-sė. Qėllimi i kėtij komisioni ishte qė tė mbledhin sa mė shume fakte dhe argumente kompromituese kundėr UĒK-sė dhe sipas logjikės sė tyre pas luftės edhe tė denohen atdhetarėt qė kanė vrarė spiujt e serbisė dhe sabotatorėt e luftės, ēka nė fakt po ndodh nė Kosovė qe 12 vitė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

Pas pėrfundimit tė luftės, LDK dhe mbeturinat e FARK-ut poashtu sikur edhe mbeturinat e serbisė dhe UDB-sė, hartuan lista e plane pėr tė denoncuar dhe etiketuar ushtarėt dhe komandantėt e UĒK-sė, tek UNMIK-u dhe KFOR-i, duke shpresuar kėshtu qė do tė arsyetohen para popullit pėr dėshtimet e vijės sė tyre politike dhe sabotimin e tyre qė kishin bėrė gjatė luftės nė Kosovė. Sipas propagandės sė LDK-sė dhe tė sabotatorėve tė luftės e bashkėpunėtorėve tė serbisė, vetėm dėshmorėt e rėnė ishin luftėtarė tė mirė, ndėrsa tė gjithė ata qė shpėtun tė gjallė janė kriminel dhe duhet tė etiketohen, tė shahen e injorohen, por edhe duhet tė arrestohen pėr gjoja sipas tyre dėmin qė i kanė shkaktuar Kosovės duke djegur dhe vrarė qytetar tė pa fajshėm, sepse prap sipas propagandės sė tyre Kosova do tė ēlirohej edhe pa luftė. Kjo politikė pacifiste, etiketonte luftėtarėt e UĒK-sė, se gjoja ata na qenkan marksist - leninist, Enverist, komunist e ēka jo tjetėr…ndėrsa veten e tyre kėta komunist tė rryer tė TITO-s e quajnė demokrat..!!!

Njė segment tjetėr me rėndėsi qė prishi mjaft shumė imazhin e luftės sė UĒK-sė, ėshtė edhe sjellja agresive e vet bartėsve tė luftės pas pėrfundimit tė saj dhe euforia qė kaploi ata pas triumfit tė tyre dhe pas krijimit tė partive legale dhe institucioneve Vetėqeverisėse tė Kosovės. Krijimi i partive politike tė dalura nga LPK-ja e paraluftės dhe nga ushtarėt e komandantėt e UĒK-sė, solli nė skenėn politike edhe njė frymė tė re tė bėrjes sė politikės tani legale tė pas ēlirimit. Partitė e ashtuquajtura ,,tė luftės” fillimisht nė radhėt e saja angazhuan shumicėn nga veprimtarėt e LPK- sė, ish tė burgosurit politik dhe luftėtarėt e UĒK-sė, por duke e ndjerė nevojėn dhe interesin e zgjerimit e tė masovizimit tė partisė nė radhėt e veta futėn intelektual, veprimtar, student e qytetar shtresave tė ndryshme. Mė vonė nėpėr nėndegėt, degėt e deri nė qendėr tė kėtyre partive ,,tė luftės”, depėrtuan edhe ish UDB-ash, LDK-istė, Farkist, e deri te biznesmenėt dhe kundėrshtarėt e luftės, tė cilėt duke qenė tė hendikepuar qė nuk kishin kontribuar gjatė luftės ose kishin qenė edhe kundėr saj, tani e konsideronin veten me fat tė jenė nė njė parti me njerėzit e luftės dhe bėheshin servil tė pushtetit dhe tė ish komandantėve tė luftės.

Njė pjesė e tyre kishte bėrė shumė mėkate nė tė kaluarėn dhe tani merrnin azil politik duke gjetur forma tė ndryshme pėr tu futur nė kėto parti, shpeshėherė edhe duke dhėnė para tė majme tek bartėsit kryesor tė kėtyre partive nė Prishtinė ose nėpėr komun tė ndryshme tė Kosovės. Kjo kategori, duke qenė shumica ish anėtar tė LKJ-sė, LDK-sė etj, kishin edhe qėllimet e tyre tė rrezikshme dhe djallėzore pėr tė realizuar nė tė ardhmen siē ishte rasti me Bexhet Pacollin, njė proserb dhe njeri me tė kaluar shumė tė dyshimt qė arriti pa meritė, falė njerzve tė luftės tė bėhet Kryetar i Kosovės. Kėsaj gjuetie kundėr vlerave tė UĒK-sė, i ndihmoi mjaft shumė edhe njė pjesė e qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt meqenėse po dilnin nga robėria 100 vjeēare nėn sundimin serb, nuk ishin nė nivelin e duhur tė vetėdijes pėr tė kuptuar drejtė bartėsit e luftės ēlirimtare, por si popull qė beson lehtė nga propaganda e rrugės dhe kafeneve, njė pjesė e madhe e tyre u pėrfshi nė propagandėn e fėlliqur qė filluan struktura tė LDK-sė dhe tė mbeturinave tė UDB-sė e frikacakė, tė cilėt shkruanin nė gazetėn ,, Bota Sot” dhe bėnin propagandė kundėr UĒK’sė dhe bartėsve tė luftės.

Tė gjitha kėto qė thamė lart dhe lakmia pėr pushtet dhe keqpėrdorimet e disa prej pjestarėve tė UĒK-sė, sollėn deri tek demonizimi i luftės sė UĒK-sė, rrėnimi dhe shkatėrrimi i vlerave tė luftės, shantazhimi dhe izolimi i bartėsve tė luftės nė Kosovė deri nė atė masė saqė tė identifikohesh si pjestar i UĒK-sė, ėshtė vėshtirė tė gjesh njė vend pune, tė inkuadrohesh nė jetėn institucionale, kulturore dhe politike tė Kosovės sė pasluftės. Kjo propagandė e pa skrupullt e segmentėve tė caktuar anti UĒK, siq janė LDK, UDB dhe forcat antikombėtare dhe antiēlirimtare nė Kosovė, sollėn Kosovėn nė njė krizė morale dhe politike deri nė atė masė saqė nė pushtet dhe nė Qeveritė e Kosovės erdhėn forca tė dyshimta politike, pa bagazh atdhetar, jo profesionalist, tė cilat Kosovės ia paraqitėn njė fytyrė dhe imazh tė keq para bashkėsisė nderkombėtare, ndėrsa atdhetarėt e vėrtetė ose mbetėn nė rrugė dhe tė izoluar, ose u burgosėn me shumė vite burg, me tė vetmin faj pse morėn armėt dhe i dolėn armikut nė ballė. Tash 15 vjet pas luftės, edhe vet bartėsit e luftės sė UĒK-sė, shpeshėherė po e harrojne luftėn dhe vetėm kur po arrestohet ndonjė Komandant po na kujtohet tė themi Rroftė UĒK. Nėse nuk jemi pėr ēdo ditė ushtar tė Atdheut, shqipėtarėt dhe Shqipėrinė nuk mund tė bėjmė kurrė !!!

* ) Autori ėdhtė Magjistėr i Historisė Bashkohore.
Metush Zenuni
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2013, 10:34   #43
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-07-2013, 10:59   #44
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Rreth veprimeve tė djeshme nė Kuvend


RAMIZ SHALA

Tė nderuar lexues! Pėr ta shkruar kėtė vėshtrim, gjithsesi se patėm njė “provokim”, i cili na erdhi nga njė Subjek Politik Opozitar (LDK). Nė motin kur u botua i ashtuquajtur Fjalor enciklopedik maqedonas, njė mik I imi aq shumė qe i zemėruar, saqė nė njė gazetė tė Tiranės botoi njė shkrim, sa simpatik, po aq edhe provokues, ku, pos tė tjerash, kishte thurur edhe kėtė paragraf “…, akademikėt maqedonas arritėn, me disa rreshta, tė zgjojnė historianėt shqiptarė nga njė pėrgjumje tė vdekurish…,” dhe mė tutje “…, keni parė a dėgjuar qė ndonjė historian tė udhėtojė bashkė me studentėt e tij nė qytetin ku u ndėrtua kėshtjella e tėrėsisė sė shkronjave tė gjuhės shqipe respektivisht nė Manastir…, apo tė shohė zbulimet arkeologjike ilire nė qytetin e Ohrit?! Keni parė njė historian tė ftojė studentėt e tij pėr tė kaluar sė bashku njė natė tė vetme nė Bllacė…, aty pranė hekurudhės, ashtu si qindra-mijėra shqiptarė tė Kosovės gjatė luftės?! Nuk kam parė dhe as nuk kam dėgjuar!”, thotė nė fund miku.
Unė, do bėjmė pėrpjekje qė shkrimit tė mikut tim, tė mos i shtojmė e as tė mos i heqim as njė pikė a presje, thjesht do tė themi se ai e ka qėlluar nė shenjė. Ata (ldk) qė e ka zaptuar katrahura sot e gjithė ditėn e Perėndisė u mbetet qė pa “vullnetin” tyre, “…, tė flasim shqip, tė flemė shqip, tė flasim jerm, tė pėshpėritim qosheve shqip, tė pėshtyjmė shqip, tė fyejmė njėri-tjetrin shqip, tė sėmuremi shqip, tė (mos) sfidohemi shqip, tė kurohemi shqip, tė bėjmė seks shqip, tė urrejmė shqip, tė fantazojmė shqip, tė shumohemi shqip, tė emocionohemi shqip, tė ēoroditemi shqip, tė inatosemi “arnavutēe”, tė marrėzohemi shqip, tė dėshpėrohemi e tė mpakemi shqip, tė bėjmė politikė shqip, tė bėjmė turizėm shqip, tė synetohemi shqip, tė luajmė kumar shqip, tė ėndėrrojmė shqip, tė moralizojmė shqip, tė premtojmė shqip, tė rebelohemi shqip, tė ēmendohemi shqip, tė vishemi shqip, tė harrojmė shqip, tė filozofojmė shqip, tė bėjmė analiza, vėshtrime, kolumna dhe editoriale boshe shqip, tė rrugėtojmė shqip, tė (a) socializohemi shqip, dhe… sė fundi, ngandonjėherė fare dhe fare pak tė sikletosemi a tė shqetėsohemi shqip sa u pėrket punėve qė nuk na bėjnė…”!??
Lexuesi me plot tė drejtė mund thotė se tė gjitha kėto veprime gjithsesi se do t’i bėjmė shqip, nga fakti se “toptan” jemi shqiptarė. Po edhe unė, dua s’dua, do pajtohem me kėtė konstatim, por ama nė mė jepet e drejta edhe unė do parashtroj pyetjen: Sa ne, vėrtet, rezonojmė shqip, sa bėjmė analiza shqip, sa shkruajmė shqip, sa menēurohemi shqip, sa ndėrgjegjėsohemi shqip, sa tolerohemi shqip, sa mėshirohemi shqip, sa bėjmė ndryshime shqip, sa vetėndėshkohemi, sa vetėkritikohemi shqip, sa sugjerojmė shqip, sa (nuk) bėhemi fener ndriēues shqip, e tė tjera koncepte a nocione gjithmonė dhe gjithmonė shqip dhe vetėm shqiptarēe.
Nga sa lexuat mė sipėr, kushedi pėr tė satėn herė pėrmenda fjalėn SHQIP (kjo fjalė sa e bukur, aq edhe humane), andaj le tė mė lejohet t’i referohem konceptit, Ēlirimatrė shqip. Ju, tė nderuar lexues pa tarafe, a mund tė mė thoni se nga shkon Ēlirimi shqip. Pa mė thoni, ē’drejtim ka zgjedhur kjo veprimtari shoqėrore!? A mos vallė, kėshtu siē e menaxhojmė, nuk e shembim pėrdhe…, a nuk e kontrabandojmė e kriminalizojmė, po edhe e anatemojmė ndjenjė e atėdhedashurisė tek brezat qė vijnė duke demonstruar “piēkizėm” madje ne sasinė me tė madhe e bash midis Kuvendit tė Republikės sė Kosovės duke u terhequr zvarrė nga salla per te vetmen arsye (te pa-arsye) pse flitet per fabrikim, montim, falsifikim her shqip e her italisht te njė hetimi banal e shum tendecioz, tendenc kjo qe nuk dallon shum me ato te viteve 90-ta e qe forcohej nga I njejti subject LDK me deklarime shqip e serbisht se kta djem e vajza tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės janė “DOR E ZGJATUR E SERBISĖ”. Pa mė thoni, tė nderuar mėsimdhėnės, prindėr dhe ju qė ndėrtoni politikėn shqip, mos vallė nuk doni tė hetoni provat e pakontestueshme sa i pėrket zbehjes sė vlerave Kombetare, zbehjes sė edukimit tė fėmijėve tanė nė atė frymė, qofshin ata tė pėrfshirė nė shkollat fillor, tė mesme a ato universitare! Pa mė thoni, a mos vallė neve na mungon kultura e kontrollit, kultura e pėrgjegjėsisė, a edhe ajo e ndėshkueshmėrisė…, apo jemi tė etur pėr bashibozllėk…, pėr atė “kulturėn” e ashtuquajtur vetėkėnaqėsi kolektive qe e ksihte LDK-ja dikur! Dashamirėsit dikur thonin se kjo veprimtari, sa e shenjtė dhe po aq humane, nė oborrin e saj nuk duron prezencėn e armikut tė popullit, nuk duron prezencėn e “lolove”, a njerėzve tė vetėshpallur (pseudo) intelektualė, (pseudo) pedagogė, (pseudo) doktorė shkencash, diversantė, dezertorė e tjerė, qe sot janė edhe me te theksuar ne ket subjekt erotiko-politik qe diten e djeshme si shumė her tregoj “PIĒKIZMIN” politiko- erotik duke dale nga salla si prostitutkat pas pallimit me ndonjė plak te pa force,pra tė palarėe tharė madje edhe te pakrehur! Nuk ushtruan te drjeten e tyre ligjore te votes PRO, KUNDER, APSTENIM, tė njė shqetsimi tė pėrbashkėt qytetarė.
Kėsaj veprimtarie politike nuk i duhen me njohuri “virane”, nuk i duhen mėsues kampesh tė diktatorėve, nuk i duhen Deputet me asi njohuri tė cunguara, qė nuk janė as pėr politik, as pėr “dynja” e mė pak pėr “ahiret”!…, nuk i duhen njerėz qė u mungon lidhja organike me tė, nuk i duhen njerėz qė nuk janė tė mishėruar me tė, nuk i duhen njerėz qė do tė “prodhojnė diploma pėr (gjysmė) analfabetė”, nuk i duhen njerėz qė dalin nga listat e aktivistėve politikė gjithsesi tė papunėsuar, nuk i duhen njerėz qė do tė tregtojnė me tė, nuk i duhen njerėz qė do t’ia vėnė kazmėn e… Tekefundit, politkės, partisė (ldk) sot e gjithė ditėn e Perėndisė, i duhen profesionistė, njerėz mendjendritur, vetėkritikė, njerėz tė pėrgjegjshėm, njerėz tė cilėt kėtė zallamahi do ta luftojnė pa mėshirė dhe nėse duhet edhe barbarisht. Pėr kėtė dhe arsye tė tjera, ēdonjėri nga ne detyrimisht duhet tė ngritė shqetėsimin kolektiv a individual. Ndryshe nuk bėn sepse keshtu do jenė n’opozitė deri sa tė shkoj edhe njeriu I fundit me ideI sllavizmi, nėnshtrimi, pėrulje e derit tte aj milloshoviqjani me fanatik. —
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2013, 21:18   #45
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

LDK-ja sot - njė rrėfim i zbrazėt i njė partie tė boshatisur!

Shkruan ILIR A. TAHIRI
15.08.2013

Gjatė viteve 80-ta, nė Shqipėri kishte shkuar njė i huaj pėr vizitė! Njė ciceron po e shoqėronte vizitorin nė tė gjithė Shqipėrinė dhe po i tregonte tė arriturat - tė gjitha qė i kishte bėrė "partia", ndonėse s'kishte parti tjetėr edhe ashtu! Tė gjitha tė arriturat i atribuoheshin asaj - Partisė sė Punės!
Ciceroni i tregoi tė huajit arritjet nė tė gjithė vendin, qė nga Veriu e deri nė Jug tė Shqipėrisė - shkolla, spitale, rrugė, ujėsjellės, lulishte, parqe, fusha tė mbjella, pyje tė pyllėzuara e ēka jo tjetėr - deri sa arritėn nė bregdet dhe ciceroni u zu ngushtė nga pyetja e vizitorit!
- Po kėtė, detin, kush e ka bėrė?! - pyeti vizitori i habitur nga gjithė ajo punė e nga gjithė ai lavd i ciceronit pėr partinė, duke pritur qė edhe deti do t'i atribuohet partisė!
- Eh, detin e kemi qė nga koha e Zogut! - u pėrgjigj me zgjuarsi ciceroni!
Ishte e vėrtetė! Bile deti ishte aty edhe para kohės sė Zogut - por, mirė qė mbeti edhe nė kohėn e tij - pse mos t'i atribuohej - se mund tė mos ishte, siē nuk ėshtė mė "Shėn Naumi" pėr shembull e shumė pasuri tė tjera shtetėrore!

Kur po lexoja kėtė rrėfim, po kujtoja se ēfarė do t'i atribuojmė kohės sė LDK-sė sė Lutės, kur tė na vijė ndonjė vizitor nė Gjilan?! Se vėrtetė, s'mė kujtohet se ēfarė mė na ka mbetur nga ajo kohė?!

Vėrtetė nuk do tė dukej e ndershme e do tė ngjanim si ciceronė tė Partisė sė Punės, nėse tė gjitha tė arriturat do t'ia atribuonim Partisė Demokratike tė Kosovės! Pėr shembull: Parkun e bėri PDK-ja; Rrethin e bėri PDK-ja; Asfaltimin e rrugėve e bėri PDK-ja; Ndriēimin e rrugėve e bėri PDK-ja; Shkollat i ndėrtoi PDK-ja; Ambulancat i ndėrtoi PDK-ja; Lumenjtė i pastroi PDK-ja; Kėnetat i thau PDK-ja; Ujėsjellėsin e rregulloi PDK-ja; Punėsimet pa kritere tė pėrkatėsisė partiake; financimin e grupeve tė ndryshme tė studentėve; Ndėrtimin e monumenteve tė ndryshme; Rritjen e pagave pėr shėrbyesit civilė e bėri PDK-ja; Rritjen e pensioneve pėr familjet e dėshmorėve e bėri PDK-ja; Dėrgimin e njė grupi studentėsh nga Gjilani nė Itali, financimin e studimeve deri nė diplomim e bėri PDK-ja... gjithēka! Por ē'faj kemi ne qė i kemi bėrė tė gjitha kėto punė!

Prandaj, po dua tė gjej diēka edhe nga LDK-ja, qė tė mos e habis ndonjė vizitor, sepse, do tė ishte paradoksal fakti qė LDK s'paska bėrė asnjė punė nė kėtė vend!

Mendoja tė thosha qė "soliterin" e qytetit e kemi prej kohės sė LDK-sė - por i shkreti, edhe ai, ėshtė edhe mė herėt! Madje edhe punimet nė tė, ngjyrosja nga jashtė, renovimi, ngjyrosja dhe ndriēimi brenda, pėrsėri janė kontribut i qeverisjes sė PDK-sė!

Pėrpara se ndonjė militant fanatik i LDK-sė tė shfrytėzojė mundėsinė rrjeteve sociale nė internet, pėr tė sharė tė paktėn (pa pasur parasysh historinė e vet dhe tė tjetrit), siē do tė bėnte nė disa raste ndonjė bashkėpunėtor i ngushtė i Lutfi Hazirit, nga qė s'mund tė ketė kundėr-argumente - po dua ta mbyll tregimin me faktin qė edhe LDK-nė ua kemi formuar ne - PDK-ja e sotme!

Pra as themelimi i vetė LDK-sė, s'ėshtė vepėr e tyre - pasi qė asnjė anėtar i kryesisė sė LDK-sė sot, nuk ėshtė nga ata qė themeluan LDK-sė nė Gjilan, ani pse nė disa raste ka pasur disa deklarata tė papėrgjegjshme kur persona tė vonshėm nė LDK, i atribuonin vetes edhe meritat pėr themelimin e saj, duke harruar qė ne nuk kemi harruar! Pra, asnjė nga themeluesit e degės sė LDK-sė nė Gjilan, sot nuk ėshtė nė kėtė kryesi, madje as anėtar i saj!

Gjithashtu njerėzit qė e drejtuan LDK-nė nė vitet e sajė tė shkėlqimit, prej themelimit e deri nė ndarjen nė kuvendin e vitit 1997, si: Basri Musmurati, Hydajet Hyseni, Zenun Pajaziti, Qemajl Mustafa, Izmi Zeka, Shefik Surdulli, Bujar Nevzati e shumė tė tjerė, sot janė nė PDK, dhe ajo histori nė tė cilėn bėjmė pjesė ne, s'mund tė ndryshohet dhe s'lejohet tė pėrvetėsohet si periudhė e lavdishme e LDK-sė sė sotme! Ndėr kėta emra qė pėrmenda tė PDK-sė, i dhashė vetes tė drejtė pasi i pėrkasim tė njėjtit subjekt.
Kėta janė vetėm njė pjesė e asaj historie, tė cilės nėse do t'i hynim me rrėnjė, do duhej tė pėrmendnim tė parin Dalip Dalipin, themeluesin dhe kryetarin e kėshillit themelues deri nė kuvendin e parė, pastaj Xhemajl Xhemajlin, Ahmet Isufin, Xhelil Pajazitin, Ismail Kurteshin, Bejtush Isufin, Irfan Shaqirin, Nexhmedin Shaqiri etj. Pastaj disa biznesmenė tė sotėm si Ali Avdyli, Mejdi Zymberi, Nehat Mustafa, e qindra tė tjerė, qė kam bindjen qė anėtarėt e LDK-sė sė sotme, as qė i njohin - e lėre mė tė jenė ndėr ata, a t'i njihnin qė ishin themelues!

E kur i heq edhe kėto atribute - nuk e di mė ēfarė quhet LDK sot?!

Dua pra, jo njė kundėr-reagim mllefi, jo sharje militantėsh; por njė pėrgjigje tė sinqertė nga selia e LDK-sė nė Gjilan! Tė na numėrojė tė paktėn njė vepėr tė sajė, qė nė tė ardhmen, njė vizitori tė huaj tė dimė t'ia themi tė paktėn njė fjalė tė mirė pėr LDK-nė - qoftė pėr njė dru nga ata qindra qė ne kemi mbjellė! Tė paktėn pėr njėrin! Po e zgjedhim njė mė tė mirin, tė themi qė ja, kėtė dru e ka mbjellė LDK-ja - pasi qė duam tė jemi modestė dhe gjithėpėrfshirės edhe nė ndėrtimin e rrėfimit pėr qytetin tonė!

Nėse jeni dakord pra - zgjidhni drurin! Vetėvendosja veē e ka zgjedhė - ajo bile ka zgjedhur hijen e njė druri para Ekzekutivit - pėr tė shprehur pakėnaqėsitė e veta! Juve ju preferoj tė zgjidhni drurin, pasi ėshtė mė i qėndrueshėm se hija dhe rrjedhimisht nga kjo, mund tė keni nė zotėrim edhe hijen!
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2015, 18:33   #46
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!
DEKLARATĖ E DEGĖS SĖ LDK-sė NĖ ZVICĖR


(Solothurn, 06.06.2015)

“Lidhja Demokratike e Kosovės ka qenė shkatėrruese e Lidhjes sė Komuniste tė Jugosllavisė, kurse akad. Isa Mustafa me klanin e tij po i hakmerret LDK-sė pse ia ka shkatėrruar atij LKJ-nė”.


Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr nė mbledhjen e saj tė jashtėzakonshme, nė pjesėmarrje tė shumicės absolute tė anėtarėve tė kryesisė, mbajtur nė Solothurn mė 06.06.2015, i shqyrtoi rrjedhat politike nė Lidhjen Demokratike tė Kosovės, veēmas ato gjatė dhe pas Kuvendit tė VIII-tė zgjedhor, me theks tė veēantė raportet e Kryesisė Qendrore nė Prishtinė me Degėt e LDK-sė nė Zvicėr dhe Gjermani, e cila si sjellje ėshtė jodemokratike, (autokrate) dhe e papranueshme.
Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr e konsideron tė papranueshėm vendimin e Kryesisė Qendrore nė Prishtinė pėr anulimin e Kuvendit tė VIII-tė zgjedhor tė Degės sė LDK-sė nė Zvicėr, i cili u mbajt konform statutit dhe rregullores mbi zgjedhjet si dhe nė pėrputhshmėri me tė gjitha normat demokratike, duke u zgjedhur tė gjitha organet legjitime me votėn e fsheht dhe me kundėrkandidatė - ashtu siē i parasheh rregullorja pėr zgjedhje dhe statuti i LDK-sė.
Pėr kryesinė e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr ėshtė e papranueshme mėnyra e komunikimit pėrmes mjeteve tė informimit publik qė ka pėrdorur Kryesia Qendrore e LDK-sė nė Prishtinė, e cila, jo vetėm qė nuk pėrkon me kulturėn demokratike, por bie ndesh me tė gjitha parimet dhe procedurat statutare qė i ka vet LDK-ja.
Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr e sheh si tė papranueshme edhe mėnyrėn e komunikimit tė Kryesisė Qendrore me individėt qė i kanė humbur zgjedhjet nė Zvicėr, si dhe injorimin nė komunikim qė ia ka bėrė kryesisė legjitime tė dalur nga kuvendi i VIII-tė zgjedhor. Po ashtu, Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr ndjehet shumė e indinjuar pse Kryesia Qendrore e LDK-sė nė Prishtinė nuk ka qenė e gatshme tė pres e takoj Kryetarin e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr i cili ishte pėr vizitė zyrtare nė Kosovė. Edhe pse zyrtarisht iu ka bėrė kėrkesa pėr njė takim zyrtar, qoftė krytarit tė LDK-sė z. Isa Mustafa dhe sekretarit tė LDK-sė z. Ismet Beqiri, ata nuk e kanė pranuar fare nė takim. Nė kėto pėrpjekje, kryetari i Degės sė LDK-sė nė Zvicėr, zotėri Shefqet Dibrani, me datėn 26 maj 2015, e ka protokoluar nė mėnyrė zyrtare kėrkesėn edhe nė sekretariatin e LDK-sė, pėrkatėsisht tek personi i autorizuar nė sekretariat - z. Selver Doda, i cili, pėrkundėr premtimve, nuk ka qenė nė gjendje ta informojė kryetarin e Degės sė LDK-sė pėr arsyet pse Kryetari apo dikush nga Kryesia e LDK-sė nė Prishtinė nuk kanė shprehur gatishmeri pėr t’u takuar dhe pėr tė komunikuar. (Kėtė sjellje Kryesia e LDK-sė e kanė treguar edhe ndaj Donika Gėrvallės dhe delegatėve nga Dega e LDK-sė nė Gjermani).
Kryesia e Degės sė LDK-sė ėshtė indinjuar nga vendimi i Kryesisė Qendrore nė Prishtinė i datės 26 maj 2015, i cili u publikua nė mjetet e informimit publik, duke mos ia dėrguar zyrtarisht kėtė vendim kryesisė sė Degės, e cila, pėr kėtė vendim, u informua vetėm nga mjetet e informimit. Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr kėtė vendim arbitrar e konsideron tė papranueshėm, jodemokratik dhe antistatutar, sepse vendimet e tilla pėr ripėrsėritjen e zgjedhjeve duheshin tė mirreshin nė njė kohė ku asnjė Degė e LDK-sė nuk do tė duhej tė pėrjashtohej nga e drejta demokratike pėr tė zgjedhė dhe pėr t’u zgjedhur.
Kryesia e LDK-sė nė Prishtinė ka qenė hollėsisht e informuar pėr procesin dhe fushatėn zgjedhore e cila ka shkuar nė pėrputhje tė plotė me rregulloret pėr zgjedhje. Procesin e zgjedhjeve e kanė pėrcjellur dhe udhėhequr vet tashmė ish kryetari z. Haki Latifi dhe ish nėnkrytari i Degės sė LDK-sė nė Zvicėr z. Arif Baftiu, tė cilėt vazhdimisht kanė raportuar vetėm pėr rregullėsi tė kėtij procesi zgjedhor.
Po ashtu Kuvendi i VIII-tė zgjedhor i Degės sė LDK-sė nė Zvicėr ėshtė udhėhequr nga ish kryetari i Degės sė LDK-sė nė Zvicėr z. Haki Latifi, i cili ishte kandidat pėr kryetar dhe ish nėnkryetari z. Arif Baftiu, tė cilėt, nė njė garė demokratike dhe me votėn e fsheht, e kanė humbur garėn karshi kundėrkandidatit Shefqet Dibranit, i cili fitoi nė mėnyrė tė rregullt, sepse votimi ishte i fshehtė dhe ka qenė transparent, madje ēdo gjė ėshtė bėrė pėrpara syve tė delegatėve, kurse punimet e kuvendit janė pėrcjellur edhe me kamerė.
Zgjedhjen e kryetarit e kanė uruar edhe Haki Latifi dhe Arif Baftiu tė cilėt fillimisht e kanė pranuar procesin tė rregullt dhe transparent. Madje Haki Latifi ka pranuar dhe ėshtė zgjedhur edhe nėnkryetar i Degės sė LDK-sė, si dhe, njėherit, ka qenė i zgjedhur edhe si delegat pėr kuvendin e VIII-tė zgjedhor nė Prishtinė.
Duke i pasur parasysh tėrė procesin dhe kėto zhvillime tė drejta e demokratike nė Degėn e LDK-sė nė Zvicėr, duke e pasur parasysh deklaratat e Haki Latifit nė dy mbledhjet e para tė kryesisė, (nė tė parėn kur pranon postin e nėnkryetarit dhe nė tė dytėn edhe kryetar i komisionit pėr bashkėpunim me CVP), shkuarja e tij nė Prishtinė ėshtė parė me sy kritik, e sidomos qėndrimi i tij jodemokratik, jokolegial dhe minues pėr tė mbajtur Kuvend tė ri. Kėto sjellje tė zotėriut Latifi, jo qė janė tė papranueshme, por konsiderohen thellėsisht manipuluese e tė dėmshėm dhe me qėllime tė porositura.
Andaj, kryesia e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr apelon tek veprimtarėt e saj dhe tek antarėsia e gjerė qė tė mos bien pre e manipulimeve tė individėve tė cilėt nė proces dhe nė mėnyrė demokratike i kanė humbur zgjedhjet, kurse tani janė nė shėrbim tė koncepteve antidemokratike dhe diktatoriale.
Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr, jo vetėm qė ėshtė e indinjuar me sjelljen e kryesisė Qendrore nė Prishtinė, por edhe ėshtė thellėsisht e zhgėnjyer me faktin qė Kryesia e LDK-sė nė Prishtinė nuk i ka pranuar as si mysafir delegatėt nga Zvicra dhe Gjermania, por ka shkuar aq larg sa ka futur kuisling nė kuvend.
Po ashtu pėr Kryesinė e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr janė tė papranueshme tė gjitha rezultatet e zgjedhjeve qė janė mbajtur me deklarim tė hapur nėpėr Degėt e LDK-sė si dhe ato nė Kuvendin e VIII-tė zgjedhor ku ėshtė rizgjedhur (rikatapultuar) zotėri Isa Mustafa nė postin e kryetarit tė LDK-sė.
Pėr Degėn e LDK-sė nė Zvicėr ėshtė e papranueshme pėrjashtimi qė Kryesia Qendrore e LDK-sė nė Prishtinė ua ka bėrė Degėve tė LDK-sė nė Zvicėr dhe Gjermani si dhe asaj nė Skėnderaj tė Drenicės. Pastaj pėr pėrjashtimin e mediave dhe mjeteve tė informimit publik si dhe proteston ashpėr pėr injorimin dhe mosftesėn qė ua ka bėrė trupi diplomatik nė Kosovė, veēmas ambasadave Amerikane, Gjermane, Angleze dhe asaj Zvicerane.
Kryesia proteston ashpėr sidomos pėr pėrjashtimin nga punimet e Kuvendit tė VIII-tė qė ia kanė bėrė delegatėve, zonjės Donika Gėrvalla, e bia e Heroit tė Kosovės Jusuf Gėrvalla, z. Behxhet Krasniqi, vėllai i ministrit tė mbrojtjes kol. Ahmet Krasniqi, z. Blerim Hajdaraj, i biri i komandantit tė Dukagjinit Smajl Hajdaraj, z. Emrush Ēekaj familjar i Heroit tė Kosovės Salih Ēekaj si dhe z. Shefqet Dibrani, babai i tė cilit ėshtė vrarė nė Luftėn e Kosovės.
Shikuar nė pėrgjithėsi Isa Mustafa dhe klani i tj kanė pasur njė luftė tė ashpėr jo vetėm me dy Degėt ma tė fuqishme tė LDK-sė nė Europėn Perėndimore, por e goditėn dhe plagosėn rėndė Drenicėn, duke u hamerrur ligsisht kundėr familjarėve tė dėshmorėve dhe heronjėve tė Kosovės. Andaj kryesia e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr shtron pyetjen pėr zyrtarėt e LDK-sė dhe delegatėt e Kuvendit tė VIII-tė zgjedhor: kur votuat kundėr pjesmarrjes sė Diasporės dhe Drenicės nė Kuvendin e VIII-tė, a keni votuar edhe kundėr baballarėve dhe familjarėve tė tyre, apo Heronjtė e pėrmendur juve ju duhen vetėm pėr fushata zgjedhore sa pėr t’u fotografuar para varreve tė tyre?! Ju qė votuat kundėr Diasporės dhe Drenicės a keni votuar edhe kundėr luftės, qėndresės dhe sakrificės qė ka bėrė Drenica dhe kundėr ardhmėrisė demokratike tė Kosovės?
Prandaj, Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr, mbėshtetur nė parimet dhe tė drejtėn e reciprocitetit, ka vendosur qė tė mos e njoh Isa Mustafėn Kryetar tė LDK-sė dhe as vendimet me aklamacion tė marra nė Kuvendin e VIII-tė, pasi ai Kuvend nuk ka qenė demokratik, kurse Isa Mustafa nuk ėshtė zgjedhur me votėn e fsheht dhe me kundėrkandidat - ashtu siē e pėrcakton rregullorja dhe statuti i LDK-sė.
Dega e LDK-sė nė Zvicėr do tė jetė kurdoherė mbėshtetėse aktive e reformave demokratike qė do tė ndodhin nė LDK dhe nė Kosovė, por jo mbėshtetėse e klaneve tė interesit dhe diktaturave komuniste. Dega e LDK-sė nė Zvicėr apelon edhe tek faktori ndėrkombėtar qė tė ushtroj trysni tek kryesia qendrore e LDK-sė nė Prishtinė, pėr tė mos lejuar instalimin e formave tė diktaturės dhe diktatit nė LDK dhe nė Kosovė.
Dega e LDK-sė nė Zvicėr me tė gjitha strukturat e saj organizative dhe udhėheqėse do ta vazhdojė punėn e saj si kėrkesė e antarėsisė dhe bashkatdhetarėve duke u bazuar nė rezultatet dhe vendimet e Kuvendit tė VIII-tė Degės, mbajtur mė 10.05.2015, dhe do tė jetė kurdoherė mbėshtetėse e reformave demokratike qė do tė ndodhin nė LDK dhe pėrgjithėsisht nė Kosovė!

Zvicėr, 07.06.2015.
Pėr kryesinė e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr
Shefqet Dibrani - kryetar
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 22:55   #47
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!


Ekskluzive/Fatos Klosi: Isa Mustafa, i trembej UĒK-sė, fshihej gjatė luftės nė Kosovė-Ora News


Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2017, 22:50   #48
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!Dokument: Kur ushtarėt e FARK'ut tė Bujar Bukoshit i dorėzonin armėt tek serbėt dhe ia mbathnin
GazetaExpress E hėnė, 31 Mars 2014 18:10


Gazeta “Epoka e re” pėr herė tė parė publikon fakte pėr numrin dhe llojin e armėve tė dorėzuara tek forcat serbe nga oficerėt me pagė mujore tė Qeverisė Bukoshi nė rajonin e Deēanit gjatė luftės ēlirimtare nė Kosovė.

Miratimi nė lexim tė parė i Projektligjit pėr Veteranėt e UĒK-sė nga Kuvendi i Kosovės ka ngjallur pėrsėri debat rreth formacionit ushtarak tė formuar nga Ministria e Mbrojtjes e Qeverisė sė Kosovės nė ekzil pas dėshtimit pėr ta futur nėn kontroll UĒK-nė. Nė kėtė projektligj nuk figuron askund asnjė formacion tjetėr ushtarak, por tashmė dihet se po sipas kėtij ligji asnjė ushtar qė ka luftuar nėn emblemėn e UĒK-sė nuk do tė mbetet i anashkaluar.

Pėr ta argumentuar domosdonė e pėrfshirjes sė formacionit ushtarak tė formuar nga Qeveria Bukoshi nė Ligjin pėr Veteranėt e UĒK-sė, LDK-ja vazhdon tė thirret nė Marrėveshjen e Oslos, e cila, sipas saj, ishte bėrė pėr ta vėnė UĒK-nė nėn kontroll. Por, ekzistenca e njė marrėveshjeje tė tillė, e arritur me Ahmet Krasniqin, ėshtė hedhur kategorikisht poshtė nga pėrfaqėsuesit e UĒK-sė. “Mbledhja e Oslos ekziston. Mbledhja e Oslos ėshtė mbajtur me qėllim pėr ta ndihmuar UĒK-nė dhe Qeveria e Bukoshit me dhanė pare dhe bashkėrisht me u ndihmu kryengritja e cila ėshtė zhvilluar nė Kosovė nėn udhėheqjen e UĒK-sė”, ka deklaruar kėto ditė Adem Demaēi, njėri nga pėrfaqėsuesit e UĒK-sė, pjesėmarrės nė takimin e mbajtur nė Oslo. Por ēfarė bėnė nė tė vėrtetė oficerėt e paguar me pagė mujore nga Qeveria e Bujar Bukoshit ?

Nė kohėn kur ushtarėt e UĒK-sė po rezistonin nė pėrballje me forcat serbe gjithandej Kosovės, disa ushtarė, nėn komandėn e disa oficerėve tė Qeverisė sė Bujar Bukoshi, ua kishin dorėzuar mijėra armė, nga mė tė ndryshmet, policisė dhe ushtrisė serbe nė rajonin e Deēanit, konkretisht nė Isniē, mė pas ishin larguar nga Kosova, duke lėnė nėn mėshirėn e fatit qindra ushtarė tė UĒK-sė tė plagosur.

Pėr kėtė ngjarje tė pazakontė qė ndodhi gjatė luftės tashmė kanė folur edhe ushtarė e politikanė tė ndryshėm. Sė fundi ka folur edhe Adem Demaēi. “Kur i dėshtoi mundėsia Bukoshit me shti nėn kontroll UĒK-nė me anė tė parave - unė jap para, ju luftoni dhe unė vij e bėhem ēlirimtar - atėherė u kthyen dhe u kapėn me Tahir Zemajn, oficerin e KOS-it tė Serbisė dhe u munduan tė formojnė njėfarė 'Farku' , i cili dihet se si pėrfundoi. Erdhėn me luftu e ikėn duke i lėnė 600 e kusur tė plagosur nė fushėbetejė dhe i lanė me mijėra armė nėpėr fusha”, pati deklaruar para disa ditėsh Demaēi.

Lėnia e kėtyre armėve nėpėr fusha si dhe dorėzimi masiv i tyre tek forcat serbe, ky ėshtė fokusi i dosjes sė siguruar, i mbėshtetur mbi argumentin e procesverbaleve dhe listave tė kėtyre armėve tė dorėzuara. “Sot 29.09.1998 ėshtė kryer pranimdorėzimi i kėtyre armėve, municionit dhe lėndėve tė tjera shpėrthyese, tė gjetura nga ana e punėtorėve tė SPB-sė dhe tė dorėzuara nga ana e qytetarėve tė fshatrave me pėrkatėsi shqiptare tė cilėt jetojnė nė Komunėn e Deēanit”, shkruan nė njė dosje tė dokumenteve tė Sigurimit tė Punėve tė Brendshme nė Gjakovė, Njėsia e Punėve tė Brendshme nė Deēan.

Kjo dosje pėrmban numrin e armėve dhe numrin serik tė tyre tė dorėzuara nga oficerėt me pagė mujore tė Qeverisė Bukoshi. Sipas kėsaj dosje, janė hedhur dhe dorėzuar kėto armė: pushkė automatike tė prodhimit kinez, kalibri 7.62 mm, me numrin vijues, gjithsejtė 735 (mbyllet me numrin rendor 735) (armėt nga faqja 2, 3, 4, 5), 222 copė pushkė automatike kineze me karikatorė, kalibri (i palexueshėm qartė), 419 pushkė gjysmautomatike tė prodhimit kinez tė kalibrit 7.62 mm, 23 copė pushkė tė ndryshme (“M-48”, “Leninka”, “Taljanka”, “Karabina” tė kalibrit 7.9 mm dhe tė tjera, 7 automatikė rus “Ahpagini”, 82 pushkomitraloza tė kalibrit 7.62X39, 70 pushkomitraloza tė kalibrit 7.62X 54, pushkomitraloza “Broving” 35 copė, 53 mortaja dore tė prodhimit kinez, 6 topa pa dridhje, njė minahedhės i kalibrit 82 mm, 7 copa minahedhės tė kalibrit 60 mm, granata pėr topin pa dridhje 62 copa, (jo i lexueshėm lloji i armatimit) 1 050 copa, 7 granata pėr minahedhės 60 mm dhe 82 mm, 196 granata pėr mortaja dore, 5 mina kundėrtanke, eksploziv tritol 4 kg, 225 054 copė fishekė tė kalibrit 7.62x39 dhe 7.32x54 dhe 392 karikatorė pushkėsh automatike. Kjo ėshtė vetėm njė pjesė e tė bėmave tė oficerėve tė paguar nga Qeveria Bukoshi, qė e dėmtuan seriozisht luftėn ēlirimtare nė Kosovė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 00:53   #49
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,137
Thanks: 10,391
Thanked 5,586 Times in 2,635 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Shkau mori tankset e i futi ka udha e dhive,duel ne maje Ahishte e po vezhgonte edhe zvarraniket rreth e per qark.Ishte dit e ngroht maji,data 01.Rruhu ne te terun o njeri se po na pan me mjekrra e dijn se jemi njerz te malit e vaj halli per ne tha Komananti nji ish voe shites para lufte,I mesym me dal ne shehrin e Vushtrris per me pshtu koken ne ate Allbani ,ne skaj te botes.
Masakra e studimes duhet pak metushit ti a mbyll gojen ,po sesht e vetmja masaker qe e kryen serbet ,ndersa Uck ja mbathi,ja mbathi se skishte as municione se i kishin hargju tu ba qef e zef her me qifteli e her qupa -kumri tu vallzu e kqi .
O rrangj magjupi ishit kan bre flaka ju dalt po pjell shkau ishit kan.E ne ven se po punu rinia e me ja mesu rruget e jetes,vini ktu e shitni biqak me Uqk e lpk e ldk,,,mosni mor per hir te vertetes se shkau nuk i rren fmit e vet po ju thot Uck u mbeshtillen me popull.,Ata na i sollen te kembet tona,ata u perdrodhen e iken si minjet.Ata qe siken u vran ,ca keq varrue e ca iken si grat e kqia edhe shesin biqak e nji numer i vogel i vje keq se mbajti ato harrna te punuara ne Beligrad.

O sesht kan budall Ibrahim Rugova kure thoshte Udb e ka stacionu nji njisit te Uck ne te djatht te kronit te Fazlis.
O bill Klinton dhe ju o gjaku i deshmorve e martirve u qofsha fal se per Hashim Thaqin skish perkun nana shqiptare djep e as sikish knu ninanana.
kjo esht Uck-ja e llovaqkav qe ua banen zanin top.
Pėr 2013 ky koment paska qenė goxha bombastik!
__________________
Sami Frashėri e ka thėnė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 00:56   #50
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,653
Thanks: 1,234
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Ballistet,komunistet. UCK, LDK? Keshtu do vazhdojme ne shqiptaret me percarje? Po shqiptare jane te tere o te mjere,si ballistet si zogistet si komunistet.Mjaft me keto politika fisnore se jemi ne vitin 2018
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2019, 09:29   #51
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!Sherif Krasniqi: Mbollėt erė korrni furtunė! (Letėr e hapur Hashim Thaēit dhe Kadri Veselit)

26/05/2019

Tė nderuar zotėrinj,

Kėtyre ditėve, kur mbi ju janė sulur shumė hiena qė po i duan kokat tuaja, mė e pakta qė mund tė prisni nga unė ėshtė kjo “akuzė” publike qė sot do t’ua bėjė. Mė vije keq qė po ju drejtohem kėshtu me kėtė letėr tė hapur, pėr t’ju thėnė diēka e shumėēka. Njė fjalė e urtė e popullit tonė thotė: ēka tė mbjellėsh – do tė korrėsh! Ju mbollėt erė, tani korrni furtunė! Mė duhet t’ju them se, sot po ju vret buka juaj. Prandaj, kujdes, se, siē thotė populli, mėkati i bukės peshon randė!

E, si u bė kjo punė!?

Pėr 20 vjet ju i ndatė vlerat e luftės, tė lirisė dhe tė shtet-ndėrtimit me njerėz tė gabuar; me ata tė cilėt gjithmonė ia kanė kthyer shpinėn kėtij populli e kėtij vendi, e kanė tradhtuar kėtė popull e kėtė vend sa herė kanė dashur, dhe tė mirat e tij i kanė keqpėrdorur pėr qėllimet tyre tė errėta.

Pak ėshtė t’ju thuhet: “tani mirė po ua bėjnė”!

Ju i besuat hienave tė politikės; atyre tė cilėt kurrė nuk besuan nė idealin e lirisė dhe tė pavarėsisė sė Kosovės; ju i besuat atyre qė gjithmonė ju kanė parė e ju kanė trajtuar me pėrbuzje e dyshim! Veprimtaria juaj ēerekshekullore nė shėrbim tė lirisė dhe shtet-ndėrtimit, nė sytė e tyre s’ka qenė tjetėr veēse tallje e pėrbuzje … dhe ju kėtė kurrė s’e kuptuat … ndoshta e keni kuptuar – e nėse ėshtė kėshtu – aq mė keq, sepse na mashtruat edhe ne bashkėluftėtarėve tuaj.

Sot pėrball jush i kanė hequr maskat shumė hijena tė politikės, shumė argatė mediatikė tė dreqit e tė birit, shumė mercenarė tė drejtėsisė e tė pushtetit … dhe po kėrkojnė kokat tuaja. Tani ata po i tregojnė fytyrat e vėrteta.

Nė krye tė krejt kėsaj maskarade s’ka se si tė mos jetė vetė kryeideatori dhe kryefrymėzuesi u luftės sė pėrheshme kundėr lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės: Veton Surroi, ndėrkaq pas tij radhiten edhe dhjetėra sivėllezėr tė tij qė flasin shqip por mendojnė serbisht.

Sot nuk dua ta bėjė avokatin pėr ju, por dua t’ju sjell ndėrmend disa “mėkate” qė i bėtė pėr kėto 20 vjet.

Nė fushėn e politikės ju jo vetėm qė i amnistuat argatėt e devotshėm tė Titos e Millosheviqit, por atyre u rezervuat edhe privilegje. Nė kohėn kur mėsuesit dhe frymėzuesit e vėrtetė tė idealeve tuaja kombėtare dergjeshin tė injoruar dhe tė harruar nga shteti (larg nga Qeveria, nga Parlamenti, nga Presidenca), ju u pajtuat qė nė krye tė institucioneve tė viheshin ish-komunistėt dhe aparatēikėt e Serbisė. U bėtė tė verbėr dhe nuk patė, siē thotė populli “nasihat” kur nė majėn e pushtetit tė drejtėsisė pėrsėri erdhėn argatėt e devotshėm tė Lidhjes sė Komunistėve Jugosllav. U bėtė tė verbėr dhe nuk patė “nasihat” kur kėta ish-argatė tė Serbisė iu sulėn shokėve tuaj tė luftės, duke i dėnuar me burgje sikur nė vitin 1981. As nuk ishte parė e as nuk ishte dėgjuar kurrkund: prokurorėt e kohės sė Titos e tė Millosheviqit sėrish i ndiqnin shqiptarėt pa kurrfarė mėshire; ata i dėnuan pamėshirshėm ish-luftėtarėt e UĒK-sė sipas devizės serbe: “dėnoni pa mėshirė qytetarėt e rendit tė dytė”! Djemtė e luftės u ndoqėn nga kėta prokurorė pa kurrfarė mėshire, ndėrkaq dosjet e kriminelėve serbė i hodhėn pas shpine. Pėr turpin e Zotit, kryesit serbė tė masakrave mbi popullin tonė u falėn, por jo dhe luftėtarėt e lirisė.

Zotėrinj, Thaēi e Veseli, gjallė keni qenė ju nė atė kohė, tash ata po i duan kokat tuaja. Jugosllavėt nuk ju falin!

UJDI-i (Udruzenje za Jugosllvavensku Demokratsku Inicijativu) nuk ju falė pėr tė bėmat tuaja, sepse ju dhe ish-luftėtarėt e UĒK-sė e keni rrėnuar ėndrrėn jugosllave. A e shihni se sa me pezėm po reagon kompania e Veton Surroit “Koha Group” tani kur ka njė pėrpjekje dhe njė bashkėrendim tė klasės politike pėr ta institucionalizuar kėrkesėn e drejtė tė Kosovės pėr ta dėshmuar e dokumentuar krimin e gjenocidit tė Serbisė mbi shqiptarėt? Streha e jugosllavėve “Koha Group Company” ėshtė e shqetėsuar pėr faktin se shprushja nė tė kaluarėn rrėnon mitin e rrejshėm tė Surroit dhe sivėllezėrve tė tij ideologjikė e politikė. A e shihni se sa me pezėm dhe nervozė reagon Surroi dhe sivėllezėrit e tij ideologjikė e politikė sa herė qė ka pėrpjekje brenda shoqėrisė kosovare pėr tė nisur njė proces purifikimi nga e kaluara, njė proces tė ēeljes sė dosjeve dhe vetting-ut?

Surroi e din mirė se ēfarė tė zezash fshihen nė dosjet e sė kaluarės, sidomos pėr babanė e tij (biologjik), komunist dhe shėrbėtor tė Serbisė gjerė nė grahmėn e fundit, pėr babanė e tij politik dhe ideologjik, Fadil Hoxhėn, mbi tė shpirtin e tė cilit rėndon gjaku i dhjetėra mijėrave shqiptarėve tė masakrave tė Anamoravės e Drenicės nga viti 1945 deri mė 1949.

Qershori i vitit 1999 Veton Surroin e gjeti, si i thonė njė fjale popullore, pa brekė, por nė vitin 2007 pasuria e tij u bė 40 milionėshe. Si u bė kjo punė kėshtu? Gjatė kėsaj kohe kush pėrfitoi dhe si pėrfitoi? Si i bėri Veton Surroi vetėm pėr mė pak se 10 vjet 40 milionė pasuri? Kjo mbase kurrė nuk do tė merret vesh, sepse zagarėt e drejtėsisė “qėlluan” shokė ideologjikė tė tij e sidomos tė tė baballarėve tė tij.

Veton Surroi nuk ju falė sepse ai me kohė e ka quajtur luftėn tuaj fashiste, tek ju ai ka parė gjithmonė rrezikun e tė bėrit Kosovėn Shqipėri. E, tė bėrit Kosovėn Shqipėri ėshtė makthi mė i madh pėr Veton Surroin. Ėndrra e tij e madhe nuk ėshtė shqiptarėt nė njė shtet, por jugosllavėt nė njė shtet.

Surroi nuk ju falė, sidomos pėr luftėn tuaj, sepse ajo i dha fund administrimit tė shtetit serb dhe Kosova u bė zonjė mė vete. Lufta e juaj bėri qė tė dėshtojė projeksioni autonomist i Surroit dhe i shumė shokėve tė tij.

Surroi nuk ju duron dot tė jeni nė ballė tė kėtij vendi, pėr shkak se, siē e ka thėnė aq shpesh, sidomos nė librat e tij, ju jeni “historianė” nga Drenica, e ai ėshtė djalė sheherliu. Nuk ju duron Veton Surroi, sepse ai ėshtė bir i njė sėre qė ka shėrbyer nė tė gjitha oborret e sunduesve tė kėtij populli, qė prej krajlit tė Serbisė, tė Rankoviqit e tė Titos, e deri tek zyrat e shokut Azem Vllasi e Rrahman Morina.

Dhe mirė ua bėnė qė s’ju duron, sepse pas luftės ju i amnistuat tė gjithė gjynahēarėt e zullumēarėt e lirisė sė Kosovės. Edhe “babain” politik e ideologjik tė Veton Surroit, Fadil Hoxhėn, ju e falėt. Ju e falėt atė pėr mėkatet e tij tė tipit “bira e minit shtaqind grosh”, bile e varrosėt nė Gjakovė me nderime ushtarake tė Ushtrisė sė Kosovės. A e meritoi atė nderė Fadil Hoxha?

Dhe mirė ua bėnė qė s’ju duron tani pinjolli i Fadil Hoxhės Veton Surroi, sepse media e tij (nė tė cilėn ju ende shkoni sikur nė Teqe tė Babės Sheh) gjithmonė ka qenė pėr juve sikur dera e UDB-sė. Sot ajo media ėshtė vėnė nė krye tė njė lufte speciale pėr t’ju diskredituar publikisht, dhe atė me ēdo kusht, duke inskenuar e fabrikuar informacione tė pavėrteta, krejt sipas shkollės sė TANJUG-ut.

E, si u bė kjo punė!?

Pasuria 40 milionėshe e Surroit tė mos quhet hajni e korrupsion? Tė bėmat e tij politike nė dėm tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės askush tė mos guxojė t’i hetojė? Pėr shpifjet, falsifikimet, manipulimet, shantazhet me videoincizime etj., tė cilat po terrorizojnė opinionin, askush tė mos kėrkojė llogari dhe pėrgjegjėsi? Ku ėshtė Kėshilli i Mediave, ku ėshtė Prokuroria, pse heshtin? Si u bė kjo punė, kush e paska kapur shtetin?

Tė nderuar zotėrinj, Thaēi e Veseli, pėrderisa institucionet qė ju drejtoni nuk arrijnė t’i dėnojnė krimet e tė gjitha ngjyrave e fytyrave, qofshin ato tė tito-komunistėve, qofshin ato tė socialistėve tė Millosheviqit, shoqėria e Kosovės dhe sistemi ynė shtetėror do tė mbeten peng e hipotekave tė sė kaluarės. Dhe e fundit, pėrderisa institucionet qė ju i drejtoni nuk arrijnė qė ta dėshmojnė dhe dokumentojnė tė vėrtetėn e sė kaluarės, ju do tė vazhdoni tė jeni njerėzit mė tė keqkuptuar tė historisė mė tė re shqiptare. Pėr argatėt kosovarė tė Serbisė, pėr sa tė jeni gjallė, do tė jeni vrasės, kriminelė, e ēka mos tjetėr. Ėshtė koha e fundit qė seriozisht t’i kundėrviheni kėtyre hienave me guxim pėr tė vėrtetėn.(Autori ėshtė mėsues veteran, ish-i burgosur politik, baba i dėshmorit, Fatos Krasniqi dhe ish-ushtar i UĒK-sė)
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 16:06   #52
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,925
Thanks: 3,805
Thanked 4,099 Times in 2,752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: LDK dhe UҪK janė dy botėra tė kundėrta!

Po dy botera jane, ajo e krimit dhe e paqes

Kosnett gėzohet qė u shkarkua Sylejman Selimi, pret tė largohet edhe Remi nga Presidenca


Gazeta Express
7 Qershor 2019 17:12
Ambasadori Kosnett e sheh inkurajuese shkarkimin e Sylejman Selimit nga pozita e kėshilltarit tė Haradinajt ndėrsa ka tė njėjtat pritje edhe pėr Rrustem Mustafėn qė e kėshillon Hashim Thaēin.

Ambasadori amerikan nė Kosovė, Philip Kosnett, i cili kėmbėngulte qė Sylejman Selimi, si i dėnuar pėr krime lufte, tė shkarkohet nga pozita e kėshilltarit tė kryemistrit, Ramush Haradinaj.


Tash ai ėshtė i kėnaqur qė Selimi ėshtė larguar nga pozita qė mbante nė kabinetin e kryeministrit.

“Inkurajuese tė shohėsh disa individė tė dėnuar duke u larguar nga pozitat shtetėrore – dhe kjo duhet tė bėhet standard i Qeverisė”, ka shkruar ambasadori amerikan nė Tėitter, transmeton Gazeta Express.

Ai po ashtu po gėzohet qė po flitet edhe pėr shkarkimin e njė kėshilltari nga Zyra e Presidentit. Bėhet fjalė qė Rrustem Mustafėn qė ėshtė i angazhuar si kėshilltar i Hashim Thacin, ndėrsa ka qenė i dėnuar pėr krime lufte.

“I kėnaqur tė shoh mediat duke folur pėr njė kriminel tjetėr tė luftės, i emėruar nė detyrė. Shkarkimet do tė vėnė nė pah respektimin e ligji”, ja shkruar Kosnett.

Selimi u shkarkua javėn e kaluar pasi i kėrkoi kryeministrit ta lironte nga detyra. Sipas Haradinajt, ai e kėrkoi largimin pėr arsye personale. /Express/

Bile mungon ketu ke lista edhe Davut Haradinaj pdhus ca kriminedha te denuar me vendim te plotfuqishem nga gjykatat.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur