Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-06-2013, 21:34   #41
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

e bukur kjo foto....e marre nga autostrada e re Tirane - Elbasan...!


__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 23:35   #42
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
e bukur kjo foto....e marre nga autostrada e re Tirane - Elbasan...!


Standard dhe e bukur eshte,por tunel nuk quhet
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 23:35   #43
POKO
V.I.P
 
Avatari i POKO
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 403
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
POKO ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

"Kanali me prestigjoz grek "MEGA" jep cdo gjysem ore spotin e Edi Rames"

p.s edhe greket kan fillu te bejn tifo me te madhe per edi ramen...e po cedo,rraces se vet duhet ndihmuar domosdo...bravo rilindasit e gerrqis

e kerkova ta gjej diku ate regjistrim spoti,por spoe gjeja kundi...dikush qe jeton ne greqi,munde te na ndimoje nje cik...

"Sapo u nisen 3 autobuzet e pare nga Athina per t'ju bashkuar #RILINDJES"
fest te madhe do bej gerrqia po fitoje ky vegla e gjate e tyre,te na rrojne kocot e kristaqet gjithandej pastaj
POKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 23:41   #44
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga POKO Shiko postimin
"Kanali me prestigjoz grek "MEGA" jep cdo gjysem ore spotin e Edi Rames"

p.s edhe greket kan fillu te bejn tifo me te madhe per edi ramen...e po cedo,rraces se vet duhet ndihmuar domosdo...bravo rilindasit e gerrqis

e kerkova ta gjej diku ate regjistrim spoti,por spoe gjeja kundi...dikush qe jeton ne greqi,munde te na ndimoje nje cik...

"Sapo u nisen 3 autobuzet e pare nga Athina per t'ju bashkuar #RILINDJES"
fest te madhe do bej gerrqia po fitoje ky vegla e gjate e tyre,te na rrojne kocot e kristaqat gjithandej pastaj
Kemi temat e ujrave territoriale,mjafton per zhytsit....sepse vinin me mase nga bjeshket per trojet
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 23:47   #45
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,247
Thanks: 6,721
Thanked 7,943 Times in 5,074 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

70 % e emigranteve shqiptareve ne greqi jane nga myzeqeja,gjirokastra e korēa

o enver e ke gojen me sheqer
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 23:51   #46
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nuredin Maliqi Shiko postimin
Standard dhe e bukur eshte,por tunel nuk quhet
pse , ku e lexove ne ate foto fjalen tunel ti?
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 23:58   #47
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
pse , ku e lexove ne ate foto fjalen tunel ti?
E kisha fjalen per titullin e temes
Ky tuneli ka xhepa,apo dyer hermetike ne rast karambolazhi???
Sepse kane ndodhur diku tjeter fatkeqesira!
Pasiqe jemi te dytet
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 00:00   #48
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,064
Thanks: 1
Thanked 50 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 101
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
pse , ku e lexove ne ate foto fjalen tunel ti?
lere ti ku e lexove;
Ajo gjeja aty ne fotografi mua me duket >>autostrade<< me "A" te madhe te shtypit.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 00:02   #49
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nuredin Maliqi Shiko postimin
E kisha fjalen per titullin e temes
Ky tuneli ka xhepa,apo dyer hermetike ne rast karambolazhi???
Sepse kane ndodhur diku tjeter fatkeqesira!
Pasiqe jemi te dytet
disa miqt e mi qe kaluan ne tunelin e krrabes me than qe eshte me standartet maksimale europiane.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 00:02   #50
POKO
V.I.P
 
Avatari i POKO
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 403
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
POKO ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

te fala keni nga shkoder locja


tirane-pogradec,1 ore e 10 min me makine...me ndertimin e ketyre arterije, munde te them qe tirana po behet megjithe mend kryeqyteti i gjithe trungut shqipetare.
POKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 00:04   #51
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
disa miqt e mi qe kaluan ne tunelin e krrabes me than qe eshte me standartet maksimale europiane.
Shume dakord.Skam cfar te shtoj!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 00:05   #52
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
lere ti ku e lexove;
Ajo gjeja aty ne fotografi mua me duket >>autostrade<< me "A" te madhe te shtypit.
lol


jo te gjithe e kan te zhvilluar shqisen e orientimit
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 00:20   #53
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,187
Thanks: 1,735
Thanked 1,841 Times in 1,378 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga user010 Shiko postimin
Nuk e di, ėshtė e mundur tė ketė dikush dijeni 100% tė numrave.. p.sh sa kushtoi, po ėshtė marrė borxh, me ēa interes, sa kompani konkurruan, pėrse fitoi ajo qė e fitoi, ishte mė e lira, mė e mira, pagoi kompania taksat e duhura, detyrimet sociale etj etj. Tė vihet ky informacion nė internet online ėshtė njė punė e thjeshtė nė ditėn e sotme (duke llogaritur dhe kontributin falas qė mund tė japin studentėt e degėve tė posaēme).

E kam njė zakon tė keq, nuk mė pėlqen tė "blej" me sy mbyllur.

Pyetja e dytė ėshtė.. jam unė njėri i keq qė kjo vepėr nuk ma bėn pozitiv konsiderimin qė kam pėr qeverinė e sotme (tė njėjtin opinion kam dhe pėr ata qė nuk janė nė qeveri)??! E them sepse e kam pak si vėshtirė tė bėrtas "urra"! pėr njė grup njerėzish (i quajtur qeveri) me vepra dhe mentalitet (pa asnjė dyshim) armiqėsor ndaj popullit dhe kombit. Pėrse ti quaj hero pėr njė rrugė tė bėrė me lekėt e mia, mos gėrmuan gjė vetė apo e bėrėn nga xhepi i tyre.

Nuk e di, jam unė i keq dhe mosmirėnjohės qė quaj ofendim tė gėzohem nė 2013-ėn pėr njė rrugė?!

Jam unė i keq qė mendoj se duhej sot tė bėnim biseda pėr gjėra tė tjera dhe jo pėr rrugė dhe pėr drita. Pėrse duhet tė gėzohem pėr njė rrugė (e bukur nuk e mohojė) qė gjendet nė njė shtet qė po i afrohet greminės figuratively (lexoni numrat e ekonomisė) dhe litteraly sepse Shqipėria ėshtė mbushur me rrugė copė copė.

Jam unė i keq qė mendoj se tė detyrosh popullin tė merret me gjėra elementare drita, ujė, rrugė, bukė ėshtė njė metodė mė se e mirė pėr tė hedhur valle hajdutėt dhe populli tė thėrrasė "urra"!

Nga eksperienca qė kam (jashtė Shqipėrisė) jam i besimit se asnjė herė nuk do ketė rrugė tė kompletuara. Afėr apo larg njė rruge tė mirė do ketė njė tjetėr copė copė, ėshtė e rrezikshme ta mėsosh popullin me rrugė, liri, spitale etj etj! Politikanė e njohin mirė kėtė!

Pėr fat tė keq Shqiptari shpesh ėshtė i tė ftohtit dhe tė ngrohtit.. tė bėn nga shok armik (dhe e kundėrta) nė sekondė. Shqiptari harron lehtė, jepi sot njė copė bukė dhe harron ēa i punove dje.
Shiko kete faqen ketu

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1430299
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gold Shiko postimin
Tuneli eshte nje veper madhore qe nuk do t'i sherbeje vetem Elbasanit e Tiranes, por do t'i sherbeje te gjithe Shqiperise e me gjere, edhe rajonit. Mos harrojme se tani perveēse nga Elbasani vihet ne tirane me nje vrap pele, shkurtohet distanca jashtezakonisht shume edhe me doganen e Qafe-Thanes. Eshte nje rruge nevralgjike per trafikun e udhetareve dhe mallrave ne Republiken e Shqiperise.

Ndoshta sot njerezit flasin sipas orekseve, dikush flet me superlativa e dikush e nxin rrugen, por kjo rruge eshte nje nder veprat me te medha te ndertuara ne keto 22 vite demokraci. Enveri vertet ndertoi hidrocentrale e uzina, por tere ato u ndertuan me skllever te shfrytezuar nga sistemi. Ndersa kto vepra qe po ndertohen sot kane shume here me shume veshtiresi, sepse aty cdo gje paguhet.
Qe kjo eshte ne te mire edhe qyteteve te tjera shqiptare kete se ve njeri ne dyshim.

Te thuash kjo eshte dicka madhore ne kete kohe, ne shekullin e 21 eshte per te ardhur keq, kjo stregon gje tjeter vecse sa mbrapa eshte Shqiperia ne krahasim me vendet e tjera ne Europe. Kjo mund te jete dicka madhore per nje Shqiptar injorant qe eshte mesuar me kushte primitive por per nje Shqipetar te vetedijshem kjo autostrade dhe ky tunel duheshin ndertuar shume me heret.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 00:20   #54
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga POKO Shiko postimin
te fala keni nga shkoder locja


tirane-pogradec,1 ore e 10 min me makine...me ndertimin e ketyre arterije, munde te them qe tirana po behet megjithe mend kryeqyteti i gjithe trungut shqipetare.
Me duhet te hap fjalorin shqip,ne pergjithesi.
Pune germash....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 00:29   #55
POKO
V.I.P
 
Avatari i POKO
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 403
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
POKO ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nuredin Maliqi Shiko postimin
Me duhet te hap fjalorin shqip,ne pergjithesi.
Pune germash....
hape ndue hapeeee
POKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 00:35   #56
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga POKO Shiko postimin
hape ndue hapeeee
Po Nue.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 11:05   #57
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,165
Thanks: 338
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rekedhe ne Shkoder i paska ly edveri pallatet bojna-bojna ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 13:44   #58
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,906
Thanks: 1,111
Thanked 1,228 Times in 677 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Tuneli i Kėrrabės


ELSA BALLAURI


Ndjesia pėr rrugėt, me sa duket, ėshtė e veēantė nė shoqėri tė ndryshme dhe ne shqiptarėt kemi histori rrugėsh shumė mė tepėr se fqinjėt apo banorė tė tjerė tė Europės. Pėr fat tė keq kjo histori lidhet me mungesėn e tyre, me mungesėn e komunikimit tė gjatė, gjė qė ka ndikuar shumė edhe nė karakterin dhe kulturėn tonė.
Qė ēėshtja e rrugėve ėshtė edhe ēėshtje kulture dhe ideologjie, pėr kėtė u binda mė shumė nė inaugurimin e tė shumėpriturit tunel tė Kėrrabės. “Qava kur shkova dhe kur u ktheva, dhe kujtova mamanė time qė nė vitin 1971, kur u martova nė Tiranė, mė qetėsonte duke mė thėnė se tuneli do ndėrtohet shpejt dhe se Elbasani do afrohet”. Kėshtu mė thoshte njė mikja ime e mallėngjyer. Ndėrsa unė nga kujtesa zbulova pak udhėtim Kėrrabe. Pashė veten time dhe motrėn, dy vuajtėse tė vogla qė pėr tė veruar nė Korēėn e dashur tė gjyshėrve, e dinin mirė se duhej tė kalonin nėpėr kalvarin e qafės sė malit, nė autobusin qė mbante erė naftė dhe tė vjella, duke ndėrtuar njė ėndėrr tė thjeshtė, njė ėndėrr pėr njė tunel. Ishte koha kur thashethemet nga Blloku pėrhapėn lajmin e rremė, por frymėzues, pėr tė mjerėt njerėz, se Kėrraba do shpohej. Mė vonė lajmi u zbeh sė bashku me shpresėn.
Ėshtė e natyrshme qė ēdo njeri e pėrjeton ndryshe edhe ndėrtimin e rrugėve tė reja, e lidhjeve tė reja tė qyteteve me njėra-tjetrėn. Dikush ka nevojė tė lėvizė mė shumė nė veri, tė tjerė nė jug, tė tjerė nuk kanė shumė dėshirė dhe nevojė tė udhėtojnė, ėshtė interesi vetjak i ēdo qytetari qė pėrcakton edhe njė shkallė entuziazmi. Por unė mendoj se nėse jemi tė gjithė koshientė se Shqipėria ka mbetur prapa edhe nga mungesa e rrugėve, tė gėzohesh pėr ėndrra qė realizohen, ėshtė mė shumė se sa personale, ėshtė njė gjest atdhedashurie. Ndjesinė e njė identiteti mė tė plotė ma jep ēdo metėr rrugė e ndėrtuar nė Tiranė dhe nė Shqipėri. Nervozohem nga pakujdesia e institucioneve, nga mungesat e sinjalistikės qė rrezikon jetė shtetasish, dhe kėto ne e dimė qė nuk janė tė pakta. Nervozohem edhe nga indiferenca e qytetarėve qė nėse ankohesh pėr rrugė tė prishura, tė lėna pas dore, ta kthejnė me batuta absurde: “Epo kjo ėshtė Shqipėria”. Nervozohem nga mungesa e reagimit dhe tulatja qytetare sepse njė qėndrim i tillė nuk na lė t’i ndryshojmė gjėrat dhe nuk na lė gjithashtu t’i vlerėsojmė ato. Nėse nuk kritikojmė, as do mėsohemi tė vlerėsojmė. Dhe tė dyja kėto i lė tė parealizuara njė tjetėr fenomen ndėrhyrės – politika. Vetėm nė Shqipėri mund tė shohėsh rrugė qė politizohen.
Ironikisht kjo psikologji vazhdon pothuajse e njėjtė edhe tani. Rrugėt u bėnė objekt politik. Diktatura nuk i la tė ndėrtoheshin pėr arsye kryesisht politike. Deri nė vitin 1991, edukimi i shkollave komuniste pėrmbante edhe njė nga teoritė e pėrhapura kundėr pushtimit tė atdheut. Dhe pėrgjigjja e ndonjė pyetje tė nxituar dhe tė dyshimtė se pėrse Shqipėria nuk ka rrugė tė vėrteta, ishte: “Se nėse do t’i kishim mė tė gjera, do tė jetė e lehtė pėr armiqtė tė zbresin me avionė luftarakė e tė desantojnė nė tokėn tonė dhe tė na pushtojnė”. Duket si pėrrallė me klounė pėr tė rinjtė e sotėm, por pėr tė rinjtė e atyre viteve ishte kthyer kushedi se sa here nė pėrrallė me burg. Hoxha ndėrtoi sistemin e rrugicave nacionale dhe jo tė rrugėve nacionale.
Rrugėt e ideologjizuara dhe tė cunguara tė Shqipėrisė ndihmuan dhe ushqyen filozofinė e pėrsosur tė izolimit tė shqiptarėve nga njėri-tjetri. Pas ardhjes sė parė tė refugjatėve kosovarė nė zonėn e Tropojės, u ndodha nė njė mal mrekullisht tė bukur si njė ėndėrr e butė, shumė afėr kufirit nė malėsinė e Gjakovės. Njė djalė i ri vendas, pėrkthyes i oficerėve tė NATO-s, mė tregoi dy fshatra tė padukshme qė fshiheshin mes bjeshkėve nė tė djathtė dhe nė tė mėngjėr dhe fliste me fjalė tė zbehta se motrat e tij ishin martuar prej vitesh atje. Kur e pyeta se sa herė kishin qenė nė Bajram Curri, m’u pėrgjigj: “Vetėm 2 herė”. Dy herė nė rreth 15 vjet…. “S’ka rrugė, – tha ai, – e vėshtirė tė ecėsh nė kėmbė nga kaq larg”. Mė ka mbetur nė mendje ajo ngjarje, e cila faktoi edhe njė herė mė shumė idenė time se rrugėt ishin njė nga mjetet ideologjike mė tė egra, mė tė gjetura dhe mė tė realizuara nėpėrmjet tė cilave sistemi komunist bėri tė mundur depersonalizimin e shqiptarėve. Politika mbi rrugėt e pėrsosi izolimin dhe njėkohėsisht shtoi egėrsinė, individualizmin, varfėrinė dhe urrejtjen ndaj shtetit. Mungesa e rrugėve gjithashtu ka luajtur rol nė mungesėn e afrimit me atdheun, e njohjes me tė, e dashurisė pėr tė. Jam e bindur qė shumė shqiptarė mburren se njohin vende tė ndryshme tė botės, se shumė prej tyre kėnaqen kur tregojnė vende tė rralla tė Greqisė dhe Italisė, por shumė pak shqiptarė “marrin mundimin” tė shėtisin Shqipėrinė apo tė krenohen se e njohin atė. Dhe njė nga arsyet frenuese kanė qenė rrugėt. Rrugėt janė dashuri mė shumė pėr vendin dhe mė shumė vlerėsim dhe respekt pėr veten.
E di qė kam thėnė gjėra tė thjeshta, qė shumė nga ne i dimė dhe jemi dakord. Por mė duket e frikshme dhe aspak normale mungesa e bashkėpunimit tė ndjenjės pozitive pėr atė qė bėhet pėr tė mirėn e tė gjithėve, sepse nė kėtė kontekst ndiejmė njėsoj, vuajmė njėsoj, gėzohemi njėsoj. Prandaj nuk mė duket aspak normal politizimi i tunelit tė Kėrrabės, mungesa e kryetarit tė Bashkisė sė Elbasanit nė inaugurim, diskutimet mbi politizimin e asfaltit, tė cilat i kanė ndarė edhe mė shumė shqiptarėt, duke i bėrė shumė socialistė tė mos gėzohen dot dhe shumė demokratė ta shndėrrojnė gėzimin nė sfidė. Vėrtet s’jemi nė gjendje t’i imponohemi ne politikės dhe politikanėve tė skajshėm dhe t’i lėmė ata akoma tė tallen me ndjenjėn tonė tė gėzimit?
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 14:42   #59
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Me kismet Zotit ket vere kom per te ik me honger dark n'Poradec n'byth t'liqenit.

P.S. Ishalla nuk e rrisin cmimin e koranit, meqe u hap tuneli ...
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2013, 14:45   #60
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Oqean njerezish Shkodra !!!Me siguri kan shku njerez me autobuza nga Elbasoni, Pogradeci e Korca meqe eshte hap tuneli.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur