Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-11-2013, 10:15   #1
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

A ėshtė Shqipėria njė vend i sigurtė pėr shkatėrrimin e armėve kimike? Kjo ėshtė njė pyetje qė duhet tė shtrohet nė njė moment kur flitet pėr ardhjen e tonelatave me mbetje kimike nga Siria nė vendin tonė pėr tu shkatėrruar. Njė pyetje qė nuk lė shumė hapėsirė pėr pėrgjigje pozitive pasi tė lexosh njė letėrkėmbim mes ish-ambasadorit amerikan nė Tiranė John Withers me Departamentin Amerikan tė Shtetit. Letra e marrė nga kabllogramet e Wikileaks tregon hapur frikėn e ambasadės amerikane pėr mbetjet kimike. Nė mėnyrė paradoksale tashmė janė amerikanėt qė po i kėrkojnė Shqipėrisė tė bėhet mikėpritėse e mbetjeve akoma mė tė rrezikshme dhe nė sasi tė mėdha, kur vetėm ato qė ne kemi aktualisht brenda vendit pėrbėjnė njė rrezik tė madh (sipas vetė ambasadės amerikane).

Letra e plotė e Withers pėr DASH-in

“Kjo ėshtė njė kėrkesė pėr veprim.


Rrjedhja e mbetjeve tė rrezikshme nga kontenierėt qė janė lėnė pas nga kontraktorėt amerikanė, pas njė programi tė suksesshėm tė eliminimit tė agjentėve kimikė, ka sjellė sėrish interesimin e Ministrisė sė Mbrojtjes pėr ndihmė pėr ndėrtimin e njė objekti pėr magazimimin e kėtyre mbetjeve tė rrezikshme.

Sipas kimistit tė Ministrisė sė Mbrojtjes, Fadil Vucaj, i cili ishte kontakti i parė pėr programin e agjentėve kimikė, Shqipėria zotėron sasi tė madhe tė kėtyre lėndėve tė rrezikshme kimike, pjesa mė e madhe e tyre nė baza ushtarake, tė cilat duhen spastruar. Shtojmė se shpėrthimi i Gėrdecit pėrhapi agjentė kimikė toksikė nė njė zonė tė gjerė.

Pasi arsenali i pashpėrthyer tė pastrohet nga Gėrdeci, pjesėt e kontaminuara duhen zhvendosur. Edhe pse pastrimi i mjedisit nuk ėshtė priorotet, presioni pėr tė pastruar zonėn do tė rritet, ndersa Shqipėria ėshtė nė rrugėn pėr anėtarėsimin nė BE. Qeveria shqiptare po pret ende njė pėrgjigjje pėr kėrkesėn ndaj SHBA-sė, qė t’i ndihmojė pėr ndėrtimin e njė strukture pėr ruajtjen e mbetjeve tė rrezikshme, tė gjeneruara nga programi i eliminimit tė agjentėve kimikė. Kur Shqipėria u bė vendi i parė nė korrik tė 2007-ės qė eliminoi rezervat e saj tė armėve kimike, pati njė shqetėsim tė vogėl pėr 30 konteinerėt e mbetjeve tė rrezikshme, qė dilnin nga ky proces. Fillimisht, qeveria shqiptare ra dakord pėr tė marrė pėrsipėr pėrgjegjėsinė pėr mbetjet. Megjithatė, mė pas, agjencia zbatuese, DTRA (Agjencia e Mbrojtjes pėr Reduktimin e Rrezikut) pranoi qė tė paketonte mbetjet nė konteinerė me veshje tė dyfishtė kundėr rrjedhjes, qė do t’i mbanin mbetjet tė sigurta pėr 20 vjet nė strukturėn e Qafė Mollės. Kjo do tė lejonte kohėn e mjaftueshmė pėr tė ndėrtuar njė strukturė pėr mbetjet e rrezikshme, e cila do tė ishte e aftė t’i pėrballonte ato.

Agjencia e Mbrojtjes pėr Reduktimin e Rrezikut mori paratė dhe u largua pėrpara se ta pėrfundonte punėn dhe la pas disa konteinrė shtesė pėr mbetjet qė do tė menaxhoheshin nga shqiptarėt. (Shėnim: Nė njė letėr tė bardhė qė i ėshtė dhėnė ministrit tė atėherėshėm tė Mbrojtjes, Fatmir Mediu, nga Drejtori i Anti-Narkotikėve, Anti- Pėrhapjes sė shpejtė dhe Politikave tė Kėrcėnimeve Globale, Kenneth Handelman, mė 1 Shtator 2007, Agjencia e Mbrojtjes pėr Reduktimin e Rrezikut binte dakord pėr tė shkurtuar dhe paketuar pajisjet qė do tė hiqte nga vendi, siē ishte planifikuar fillimisht. Agjencia e Mbrojtjes pėr Reduktimin e Rrezikut angazhohej gjithashtu qė tė paketonte tė gjitha mbetjet qė ngeleshin nga projekti dhe merrte pėrsipėr se mbetjet e magazinuara do tė ishin tė sigurta pėr 20 vjet, siē thuhet nė njė dokument tė Vlerėsimit tė Ndikimit nė Mjedisin dhe tė Informacionit tė Detajuar tė Strukturės. Mediu pranoi qė tė mbajė mbetjet shtesė, por kėrkoi ndihmė nga USG qė tė ndėrtohet njė strukturė pėr mbetjet e rrezikshme qė do t’i magazinonte ato pėr njė kohė tė gjatė.

Edhe pse Agjencia e Mbrojtjes pėr Reduktimin e Rrezikut planifikoi tė ēmontonte strukturėn dhe tė bėnte dorėzimet te GOA nė vjeshtė tė vitit 2007, testet zbuluan prova pėr ndotje me metale tė rėndė i vendit ku ishte ndėrtuar struktura. Agjencia e Mbrojtjes pėr Reduktimin e Rrezikut solli njė ekspert mjedisor, njė specialist nga Britania e Madhe, i cili u shpreh se problemi ishte mė i rėndė nga sa mendohej fillimisht. Nė shumė prej konteinerėve po rridhnin kripėra metalesh tė rėnda, fillimisht arsenik, plumb dhe mėrkur. Veē kėsaj, ato nuk ishin tė papėrshkueshėm nga uji dhe pėrderisa pėrbėrėsit e ndotur nuk ishin pastruar siē duhet pėrpara se tė vendoseshin nė konteinerė, kondensimi dhe rrjedhja po bėnin qė tė shpėrbėheshin disa prej lėndėve ndotėse dhe tė rridhnin jashtė. Ekspertėt mjedisorė u rikthye sėrish nė pranverė dhe parashikoi problemin e rrjedhjes. Kripėrat e metaleve tė rėnda ishin vendosur nė fuēi ēeliku, tė cilat nisėn tė gėrryheshin shumė shpejt.

Ekspertėt i transferuan kripėrat nė konteinerė tė mėdhenj plastikė, tė cilėt nuk do tė gėrryheshin, dhe ato konteinerė do tė futeshin nė objekte tė tjera. Ata do tė pastrojnė gjithashtu pjesė tė ndotura nga procesi teknik dhe do tė magazinojnė materialet e ndotura nė konteinerė plastikė gjithashtu. Ekspertėt mjedisorė vlersuan se konteinerėt plastikė tė Agjencisė sė Mbrojtjes pėr Reduktimin e Rrezikut shėrbenin vetėm pėr pesė deri nė 10 vjet pėr ruajtjen nga kontaminimi dhe jo 20 vjet siē pretendohej. Edhe pse nė Qafė Mollė ėshtė njė zonė e izoluar nė njė anė mali, qė rrethohet nga tela me gjemba dhe e ruajtur nga forca ushtarake, ekziston mundėsia e njė katastrofe natyrore, qė mund tė shkaktohet nga ndonjė tėrmet, apo zjarr nė pyll. Nga kjo mund tė derdhen jashtė mbetjet e rrezikshme.

Mbetjet nė Qafė Molle janė njė pjesė e vogėl e lėndėve tė rrezikshme nė tė gjithė vendin, pjesa mė e madhe nė bazat ushtarake. Ndėrsa njerėzit kanė ndėrtuar shtėpitė pranė bazave ushtarake, dhe nė disa raste, janė strehuar brenda nė kėto baza, shumė prej tyre nuk e kuptojnė rrezikun qė u kanoset.

Rrezik tjetėr ekziston nga mbetjet industriale dhe spitalore, tė cilat nuk janė trajtuar siē duhet dhe janė shpėrndarė nė tė gjithė vendin. Pastaj ėshtė Gėrdeci: Mė 15 Mars, shpėrthimi pėrhapi lėndė kimike toksike nė shumė hektarė. Zona qendrore, e cila ka shtatė kratere tė mėdhenj, tregon prova tė ndotjes nga shumė pėrbėrės tė rresikshėm kimikė. Pasi arsenali i pashpėrthyer tė pastrohet nga sipėrfaqja, nevojitet ndėrtimi i njė landfilli. Shqiptarėt janė tė pavetėdijshėm pėr rrezikun e kėtyre materialeve dhe vėmendja e qeverisė dhe burimet e saj janė tė pėrqendruara nė njė infrastrukturė tė nevojshme pėr kėtė. Komisioni Europian u pėrpoq tė ndėrtontė njė strukturė tė tillė pėr disa vjet nėn programin CARDS, por banorėt lokalė tė zonės e bllokuan projektin e KE-sė.

(Marre nga faqja Shqiperia.com)
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i IronMan pėlqehet nga
i vjetėr 14-11-2013, 11:30   #2
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,165
Thanks: 338
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

ja pra si po na projektohet rilindja e edverit: ka hipur ne karrigen qe e ka enderruar prej kohesh, dhe problemi madhor i tij eshte mberthimi, perforcimi dhe betonizimi pas asaj karrigeje.

tani nuk kane vlere demet e krimet e shkaktuara ketij vendi ne te kaluaren deri ne kete te aferme, as edhe masat urgjente ne venien ne udh te ligjshmeris te ekonomis dhe te rendit etj, etj ... edveri leshon premtime boshe e shpifarake sa majtas e djathta, pa piken e pergjegjesis, si brenda vendit ashtu dhe jashte ... deri sa erdhi ne kete pike, qe te ftoje armet luftarake helmuese te Sirise te sillen ne Shqiperi ...

don kishot katastrofik, me delir te papermbajtur madheshtie qysh ne hapat e para te qeverisjes ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2013, 13:28   #3
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Gazeta “DITA” posedon nga burime diplomatike, njė informacion: Atė se ēfarė kanė qenė tė gatshėm amerikanėt tė ofrojnė nė kėmbim tė pėrfshirjes sė Shqipėrisė nė kėtė ēėshtje. Burime diplomatike thanė se Pala Amerikane, ka hedhur nė tryezė njė ofertė me sė paku 5 pika.

Paketa Amerikane e hedhur dje nė tryezė:

1. Ndihmė pėr sigurimin e Statusit tė Vendit Kandidat brenda Dhjetorit
2. Ndihmė pėr aderimin e plotė tė Shqipėrisė nė BE brenda mandatit tė parė tė qeverisė Rama
3. Mbulim financiar sa 3-fishi i Buxhetit tė Shqipėrisė (Buxheti i Shqipėrisė ishte 4 miliardė USD pėr vitin 2012)
4. Garantimi dhe dhėnia e njė statusi tė veēantė pėr Shqipėrinė nė raport me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ku nė proces pėrfshihet dhe heqja e vizave
5. Propozimin e Shqipėrisė pėr ēmimin “Nobel” pėr paqen.

(Shqiperia.com)
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2013, 13:42   #4
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,165
Thanks: 338
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IronMan Shiko postimin
Gazeta “DITA” posedon nga burime diplomatike, njė informacion: Atė se ēfarė kanė qenė tė gatshėm amerikanėt tė ofrojnė nė kėmbim tė pėrfshirjes sė Shqipėrisė nė kėtė ēėshtje. Burime diplomatike thanė se Pala Amerikane, ka hedhur nė tryezė njė ofertė me sė paku 5 pika.

Paketa Amerikane e hedhur dje nė tryezė:

1. Ndihmė pėr sigurimin e Statusit tė Vendit Kandidat brenda Dhjetorit
2. Ndihmė pėr aderimin e plotė tė Shqipėrisė nė BE brenda mandatit tė parė tė qeverisė Rama
3. Mbulim financiar sa 3-fishi i Buxhetit tė Shqipėrisė (Buxheti i Shqipėrisė ishte 4 miliardė USD pėr vitin 2012)
4. Garantimi dhe dhėnia e njė statusi tė veēantė pėr Shqipėrinė nė raport me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ku nė proces pėrfshihet dhe heqja e vizave
5. Propozimin e Shqipėrisė pėr ēmimin “Nobel” pėr paqen.

(Shqiperia.com)
1. Ndihmė pėr sigurimin e Statusit tė Vendit Kandidat brenda Dhjetorit. Nuk ka me ēfar te ndihmohet, ne Dhjetor vendos BE - ia kan dhen Serbis, po deshen mos t'na e japin ne!
2. Ndihmė pėr aderimin e plotė tė Shqipėrisė nė BE brenda mandatit tė parė tė qeverisė Rama. Ēfardo lloj ndihme te jepet, aderimi i plote i Shqiperise (neqoftese ekziston BE deri at'here) mund te behet jo para 2030!
3. Mbulim financiar sa 3-fishi i Buxhetit tė Shqipėrisė (Buxheti i Shqipėrisė ishte 4 miliardė USD pėr vitin 2012) Fondi miratohet nga Kongresi, dhe jo nga administrata - ai mbetet premtim!
4. Garantimi dhe dhėnia e njė statusi tė veēantė pėr Shqipėrinė nė raport me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ku nė proces pėrfshihet dhe heqja e vizave. Shih komentin per piken 3!
5. Propozimin e Shqipėrisė pėr ēmimin “Nobel” pėr paqen. Propozimi eshte propozim, dhe mbetet propozim!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2013, 14:38   #5
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Perballe nje pakete te tille lind pyetja qe nese ceshtja refuzohet sic ka shume gjasa, atehere nuk do te na mbeshtesin ne te pakten 2 pikat e para? Perballe nje pakete te tille bie disi edhe miti i Amerikes qe na do fort sepse praktikisht ngelet vetem ceshtje interesi (sic besoj qe ka qene gjithmone sepse nese sdo kishin pasur interesa nuk eshte qe do kishin kryer edhe nderhyrjen ne Kosove)
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 00:55   #6
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,165
Thanks: 338
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

kur nuk ka interesa, nuk ka se cfar te luhet, ruhet e mbrohet - nuk ka politike dhe dhipllomaci.

interesat jane per plitiken dhe dhipllomacine si puna e mallit per kerkesen dhe oferten ne treg - e thash mire???
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 01:58   #7
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IronMan Shiko postimin
Gazeta “DITA” posedon nga burime diplomatike, njė informacion: Atė se ēfarė kanė qenė tė gatshėm amerikanėt tė ofrojnė nė kėmbim tė pėrfshirjes sė Shqipėrisė nė kėtė ēėshtje. Burime diplomatike thanė se Pala Amerikane, ka hedhur nė tryezė njė ofertė me sė paku 5 pika.

Paketa Amerikane e hedhur dje nė tryezė:

1. Ndihmė pėr sigurimin e Statusit tė Vendit Kandidat brenda Dhjetorit
2. Ndihmė pėr aderimin e plotė tė Shqipėrisė nė BE brenda mandatit tė parė tė qeverisė Rama
3. Mbulim financiar sa 3-fishi i Buxhetit tė Shqipėrisė (Buxheti i Shqipėrisė ishte 4 miliardė USD pėr vitin 2012)
4. Garantimi dhe dhėnia e njė statusi tė veēantė pėr Shqipėrinė nė raport me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ku nė proces pėrfshihet dhe heqja e vizave
5. Propozimin e Shqipėrisė pėr ēmimin “Nobel” pėr paqen.

(Shqiperia.com)
Perveē ēmimit Nobel,per kryeministrin me diletant,nuk kishin se ēfare te jipnin tjeter.
Kush i shkruan keto idiotsira aman ! Se nuk duhet t'ia ket haberin se ēfare eshte si BE e si Amerika,se Shqiperin nuk duhet ta njohi fare.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 11:57   #8
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 14,453
Thanks: 692
Thanked 1,044 Times in 776 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

u be edhe shqiperia si kadareja..i shkoi nobeli per shalesh
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 14:28   #9
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Fatos Lubonja: Protesta, fillimi i luftės pėr tė ndryshuar, Rama, mallkime nė vend tė ndjesės

Tanimė qė e gjitha u mbyll me njė “Jo”, publicisti Fatos Lubonja sheh njė dritė nė fund tė tunelit, por edhe rrezik. Fatos_LubonjaSidomos pas fjalimit tė kryeministrit! Nervozizmin e popullit e krahason me atė tė ’97, sepse kėtė herė, kjo kastė politikanėsh tentoi tė shkojė shumė larg. Nė kėtė intervistė pėr MAPO-n, Lubonja analizon protestėn dhe sėmundjet e Shqipėrisė, marrėdhėniet me SHBA-nė dhe fjalimin e kryeministrit. “Nga pikėpamja e gjendjes sė tij psikologjike (fatmirėsisht jo e pasojave) mė kujtoi Hitlerin, qė kur po humbte luftėn pėr fajin e tij, mallkoi popullin gjerman qė nuk e meritonte njė lider si ai”,- thotė Lubonja pėr Ramėn, ndėrsa shpreh shqetėsim pėr ē’vjen mė pas….

Zoti Lubonja, shqiptarėt dolėn nė rrugė, tė frikėsuar nga sjellja e armėve kimike pas njė bllokade informacioni prej mėse trejavėshe nga qeveria, ndėrsa mediat ndėrkombėtare raportonin se vendimi ishte thuajse pėrfundimtar. Mė nė fund protesta popullore fitoi kundėr marrjes sė kėtij vendimi, ndėrsa kryeministri na transmetoi idenė se kjo ishte njė fitore e gabuar. Ju si e komentoni kėtė situatė?

Pėr mua ky ishte si ai rasti kur njė sėmundje, qė e kemi nė trup prej kohėsh, shpėrthen me virulencėn e saj maksimale duke bėrė qė i sėmuri kėsaj here tė kuptojė se po i rrezikohet jeta dhe prandaj duhet tė marrė masa serioze. Kjo qė ndodhi ishte reagimi i popullit ndaj sėmundjes. Cila ėshtė sėmundja dhe agjentėt e saj? Paaftėsia jonė pėr tė ndėrtuar njė shtet dinjitoz, qė ka gjetur shprehjen e saj mė tė shėmtuar tek politikanėt e korruptuar e tė pandėshkuar e paranojakė qė kemi, tė cilėt, duke qenė edhe tė paaftė pėr tė ndėrtuar ekonomi tė shėndoshė, kėrkojnė tė rrinė nė pushtet duke mashtruar, manipuluar e shantazhuar njerėzit e duke kėrkuar tė fitojnė legjitimitetet e para me mbėshtetjen e tė huajve, duke u bėrė atyre ēdolloj koncesioni. Kėtė sėmundje tonėn e kanė shfrytėzuar nė kėtė rast amerikanėt pėr interesat e tyre, edhe tė paqes, por jo tė Shqipėrisė. Shqipėria nė kėtė rast, pėrsa i pėrket amerikanėve, ishte nė rolin e tė sakrifikuarit pėr njė ēėshtje shumė mė tė madhe. A e lexuat ē’thoshte deputeti gjerman Jan van Aken: “…kėrkohet hallka mė e dobėt e njė zinxhiri dhe Shqipėria si njė vend i vogėl, nė borxh, vihet nėn trysni pėr ta kryer kėtė punė. Politikisht, teknikisht dhe nga aspekti shkencor nuk ka asnjė arsye pėr tė zgjedhur Shqipėrinė…”. Kjo mpleksje interesash bėri qė midis kėsaj race politikanėsh qė kemi dhe amerikanėve tė arrihet njė marrėveshje e turpshme kulisash, si ato qė amerikanėt, pėr interesat e tyre, kanė bėrė me regjime autoritare dhe jopopullore, jo nė pak vende tė botės. Por Shqipėria dhe shqiptarėt, megjithė mangėsitė e mėdha pėrsa i pėrket demokracisė, treguan edhe kėsaj here, siē e kanė treguar nė raste ekstreme, se ka njė kufi autoritarizmi dhe abuzimi qė ata s’e lejojnė mė tė kalohet. Sepse kėsaj here, kjo racė politikanėsh tentoi tė shkojė shumė larg. Njė nervozizėm tė tillė tė popullit unė e kam pėrjetuar vetėm nė vitin ’97, kur u vodh nga piramidat financiare.

Si e komentoni fjalimin e Ramės? Ē’duhet tė bėjė njė kryeministėr pas kėsaj ngjarjeje, si e parashikoni tė ardhmen e Ramės nė qeverisje?

Unė bėj pjesė ndėr ata qė janė shprehur se kjo klasė politike duhet tė ndėshkohet e tėra dhe jo tė ketė luksin e rotacionit mes vetit. Megjithatė jam shprehur edhe se nuk ėshtė racionale tė vėsh bast pėr dėshtimin e kėsaj qeverie dhe tė Ramės nė krye tė saj, pasi ky dėshtim do tė bjerė mbi kurrizin e tė gjithėve, prandaj duhet mbėshtetur ēdo gjė qė na duket pozitive, nė interesin publik. Jam i vetėdijshėm se tregohem kontradiktor, kur edhe kėrkoj tė gjej zgjidhjen jashtė kėsaj klase politike, duke mos pasur besim tek ajo dhe duke mbėshtetur selektivisht ndonjė zgjedhje tė Ramės. Por kjo vjen pėr tė vetmen arsye se zgjidhja e parė mė duket shumė e vėshtirė. Ndėrkaq, ngjarja e fundit duke pėrfshirė edhe fjalimin e Ramės, ma ka thelluar edhe mė kontradiktėn, pasi ėshtė sinjal i pastėr se ky Kryeministėr, qė nuk duhet t’ia uronim asesi dėshtimin, e ka dėshtimin tė shkruar nė ballė. Fjalimi i tij ishte ogurzi pėr mua nė kėtė drejtim. Nga pikėpamja e gjendjes sė tij psikologjike (fatmirėsisht jo e pasojave) mė kujtoi Hitlerin, qė kur po humbte luftėn pėr fajin e tij, mallkoi popullin gjerman qė nuk e meritonte njė lider si ai. Fjalimi ishte njė shoshė me gėnjeshtra qė kėrkonte tė mbulonte diellin e sė vėrtetės qė e pa ēdo shqiptar: e para, se ajo qė ai donte tė bėnte ishte nė dėm tė Shqipėrisė dhe vetėm nė interes tė tij e tė pushtetit tė tij personal e prandaj dhe e kishte mbajtur fshehur – sepse pėrndryshe do tė na e kishte thėnė me gaz qė ditėn e parė, siē na tha, pa u bėrė ende kryeministėr, se do tė shkonte nė luftė nė Siri – dhe e dyta, se atė e detyroi tė sprapset presioni i madh popullor, ku duhen futur edhe njerėzit e tij, dhe jo opozita e mallkuar dhe grupe mediatike qė e paskan manipuluar rininė. Shkurt, nė vend se tė dėgjonim njė ndjesė tė madhe, madje edhe njė dorėheqje, dėgjuam mallkimet e fyerjet e njė njeriu qė tė kujtonte nė disa pasazhe fjalimet e Enver Hoxhės kur fliste pėr Bashkimin e lavdishėm Sovjetik. Nė njė vend normal do tė kėrkohej menjėherė dorėheqja e Kryeministrit, pasi ai paraqet njė rrezik tė madh me pushtetin qė ka, papėrgjegjshmėrinė, mungesėn e serioziteti ndaj popullit qė e ka zgjedhur, mungesėn e transparencės, me hiletė dhe mashtrimet qė pėrdor. Nga ana tjetėr nuk mund tė mos mendosh se ēfarė vjen prapa. Sepse Berisha na ka krijuar bindjen se do tė kishte bėrė tė njėjtėn gjė sikur tė ishte nė pushtet. Madje, ndoshta do tė gjendeshim edhe mė keq, sepse nė partinė e tij nuk do tė dilnin dot zėra kundėr, siē dolėn nė PS kėsaj here. Personalisht ndjehem shumė i shqetėsuar pėr ēfarė na pret, megjithė entuziazmin e kėsaj fitoreje qė i ka kapur disa. Imagjinoni, Rama hapi njė betejė pėr kontrollin e territorit dhe kundėr ndėrtimeve pa leje, hapi edhe atė kundėr lojėrave tė fatit, edhe kundėr evazionit fiskal – pėr tė cilat e kemi mbėshtetur. Vetėm njėra nga kėto kėrkon pėrqendrim e energji tė jashtėzakonshme pėr t’u realizuar dhe do tė mjaftonte pėr t’i shtuar pikė qeverisė po tė realizohej. Dhe befas krijoi njė situatė tė tillė, qė e zhvendosi krejtėsisht vėmendjen, duke na humbur besimin nė seriozitetin e kėtyre betejave. Ky njeri kujton se tė qeverisėsh do tė thotė thjesht tė bėsh ndonjė gjė spektakolare, qė tė dalėsh nė televizion dhe gazeta tė huaja dhe tė bėsh ndonjė fotografi me Obamėn dhe jo siē, ka thėnė vetė duke vjedhur ndonjė frazė tė cilėn nė fakt nuk e ndjen: tė punosh pėr tė kryer me pėrkushtim, modesti dhe durim detyrat qė tė ngarkon populli qė ėshtė nė pushtet. Nė kėto kushte, kjo protestė, minimalisht duhet tė ndikojė nė korrigjimin e kėsaj klase politike, e me ēka kuptoj edhe mundėsinė e zgjedhjen sė njė kryeministri tjetėr nga kjo mazhorancė. Vetėm gatishmėria pėr tė protestuar pėr ēdo gjė tė mbrapshtė mund tė krijojė njė shpresė se mund tė fillojmė tė hapim tunelin ku jemi ngujuar e tė dalim nė dritė. Pėrndryshe, do tė na zėrė brenda. Si mund tė vijė kjo? Imagjinoni, pa kėtė protestė, helmet do tė silleshin dhe imagjinoni pastaj njė aksident qė do tė mbyste me mijėra njerėz. Atėherė do tė vinte fundi edhe i kėsaj klase politike, edhe i joni. Kėtė shikojeni edhe si mundėsi reale, qė u evitua, por edhe si metaforė tė gjendjes nė tė cilėn jemi.

Protesta tek Ambasada amerikane mund tė quhet “njė ngjarje brenda ngjarjes” pėr njė popull qė ėshtė konsideruar si mė pro-amerikani nė botė. Rama i mėshoi shumė detyrimeve tė tradhtuara, sipas tij, ndaj Amerikės nė fjalimin e tij. A po rritet bashkė me protestėn njė frymė anti SHBA nė Shqipėri dhe nė kėto rrethana, a mund tė konsiderohet e dėmshme? Dashuria jonė e madhe pėr Amerikėn ėshtė njė manipulim i trashėguar nga kultura propagandiste e Enver Hoxhės. Ju kujtoj se edhe nė dashurinė midis dy njerėzve, ka njė fazė qė quhet “dashurimi”, ajo e fillimit, kur ndjenja ėshtė e fortė, quaje po deshe irracionale, ku tjetrit nuk arrin t’i shohėsh edhe defektet, por kjo mbaron shpejt pėr t’ia lėnė vendin kthjellimit, institucionalizimit tė raportit, ēka nėnkupton se ai kthehet nė dashuri. Dhe kjo dashuri bazohet mbi njohjen dhe respektin reciprok, mbi kritikat reciproke. Njė dashuri e tillė nuk ekziston midis nesh dhe Amerikės sepse, sikurse e thashė, kjo nėnkupton respekt tė ndėrsjelltė dhe barazi. Me fjalėn “partneritet” ėshtė abuzuar shumė kėto ditė duke harruar se partneriteti nėnkupton barazi, ndėrkohė qė vetėm barazi midis SHBA dhe Shqipėrisė nuk ka nė kėtė histori. Veē nėse shohim ėndrrat me sy hapur tė kohės sė Hoxhės, kur na dukej vetja (nė fakt i dukej atij paranojakut) si tė barabartė me Kinėn. Sikur tė bėhej fjalė pėr njė raport tė tillė dashurie, edhe sikur ne tė donim t’i merrnim helmet e Asadit, amerikanėt do tė na thoshin: jo, do t’i marrim ne, se jemi njė vend shumė herė mė i madh, mė i pajisur, mė i sigurt e mė me kompetenca e ekspertizė. Po e citoj edhe njė herė deputetin gjerman kur tha se kriteret duhet tė ishin ose afėrsia – duke pėrmendur Turqinė dhe Qipron, ose pėrgjegjėsia qė kanė shtetet pėr fabrikimin e kėtyre armėve, duke pėrmendur Gjermaninė, megjithėse ai vetė ėshtė gjerman. Ka nė botė edhe politikanė tė ndershėm, e shihni! E pra, e vėrteta e dashurisė sonė pėr Amerikėn ėshtė se ne vuajmė nga komplekse tė thella inferioriteti. Kjo vjen ngaqė jemi mbajtur pėr njė kohė tė gjatė nė stadin e fėmijės qė i ėshtė imponuar nga prindėrit e paaftė, injorantė e impotentė, adhurimi pėr Dajėn, nėnshtrimi apo bindja ndaj tij, sepse Daja ėshtė i pushtetshėm, na mbron, ka para etj.. Fatkeqėsisht mesa duket, edhe me ndihmėn e Dajės. Ne kemi nevojė tė rritemi e ta shikojmė Amerikėn ashtu si edhe gjithė shtetet e tjera: si miq nė pozitat e tė barabartit nė dinjitet. Them nė dinjitet, nuk po them nė pasuri dhe as nė fuqi ekonomike apo ushtarake. Tek e fundit, kjo do tė thotė qė ne, si individė, tė ndjehemi tė barabartė nė dinjitet me ēdo individ amerikan. Pastaj ju kujtoj se Amerika nuk ėshtė njė gjė e vetme qė duhet adhuruar si njė e tėrė. Amerika ka kontradiksionet e veta brenda saj, ka qėndrime tė ndryshme brenda Amerikės edhe pėr politikat e jashtme amerikane, edhe pėr ēėshtje si kjo qė po diskutojmė. Po ashtu, Amerika ka bėrė mjaft punė tė mira nė botė, por ka bėrė edhe gafa tė rėnda edhe punė tė pista – pėr interesat e amerikanėve, qė nė mjaft raste kanė rezultuar edhe kundėr vetė amerikanėve. Mjaft t’ju kujtoj mbėshtetjen e diktaturave nė Amerikėn Latine, qė edhe sot ndikojnė aq shumė pėr ndjenja antiamerikane atje, apo mbėshtetjen qė i kanė dhėnė Bin Ladenit e talebanėve. Apo luftėn nė Irak, qė u mbėshtet edhe mbi njė gėnjeshtėr tė madhe: atė se Sadami kishte armė tė shkatėrrimit nė masė. Prandaj, nė kėtė kontekst, mendoj se protesta para ambasadės ėshtė njė ngjarje krejt normale, madje pėr t’u parė me gėzim, sepse tregon se shqiptarėt po rriten, dhe jo si njė shqetėsim. Sot pėr sot nė pėrqindje popullsie, ka mė shumė antiamerikanė – nė kuptimin e atyre qė janė kundėr politikave tė qeverive amerikane – nė SHBA sesa nė Shqipėri. Kėtu nuk shtrohet problemi i tė qėnit “anti”, por i tė qėnit “pėr” mbrojtjen me forcė tė interesave tona, tė dinjitetit, tė vizionit qė kemi pėr vendin tonė dhe pėr botėn, tek e fundit. Edhe nė tė gjithė vendet perėndimore ka njė pjesė shumė tė madhe, veēanėrisht tė majtėt, qė janė kundėr politikave amerikane, nganjėherė sipas rastit, nganjėherė edhe vazhdimisht. Dhe kjo ėshtė normale nė demokraci. Anormale – madje antiamerikane nė kuptimin se si e idealizojmė ne Amerikėn si vend i demokracisė – ėshtė qė ambasadori amerikan, qė na ka dhėnė kaq e kaq leksione pėr demokracinė nė Shqipėri, tė marrė vendime nė errėsirė me Edi Ramėn duke shpėrfillur institucione e ligje tė vendit. Dhe mė keq akoma, edhe kur sheh njė vullnet masiv tė popullit kundėr kėtij vendimi, tė shantazhojė shqiptarėt me forcėn e shtetit mė tė fuqishėm nė botė.

A shihni ju njė shpresė pėr ndryshim tek forca e protestės, nė mos pėr tė diktuar vendime, pėr tė detyruar klasėn politike tė jetė mė e pėrgjegjshme?

Idealisht do tė thosha se lėvizja e Aleanca Kundėr Importimit tė Plehrave duhet tė shndėrrohet nė lėvizjen “Aleanca kundėr plehrave” – duke nėnkuptuar me kėtė aleancėn e shqiptarėve pėr pastrimin e kėsaj kaste politikanėsh dhe jo vetėm, qė boll dėme i ka bėrė kėtij vendi. Ju vė nė dukje se lėvizje tė tilla ka sot edhe nė vende me njė klasė politike shumė mė tė suksesshme se e jona, si p.sh nė Bullgari, Rumani, por edhe nė Itali. Unė shpresoj shumė qė rinia veēanėrisht tė ndėrgjegjėsohet pėr kėtė dhe tė gjejė rrugėt e menēura pėr ta bėrė kėtė. Por nga ana tjetėr, e shoh edhe shumė tė vėshtirė njė gjė tė tillė, sepse njė gjeneratė e re e shėndoshė lind nga suksesi dhe jo nga dėshtimi i paraardhėsve. Tė jeni tė sigurt se ishte dėshtimi aq i rėndė dhe total i komunizmit qė na ka sjellė kėtė Shqipėri kaq tė dėshtuar. Dhe ju kujtoj se ishte njė regjim, qė erdhi duke u pėrkeqėsuar, jo duke u pėrmirėsuar, si sa i pėrket ekonomisė, ashtu edhe moralit tė shoqėrisė e tė njerėzve, derisa i ra tuneli mbi shpinė. Shoh me dėshpėrimi se tė njėjtėn rrugė dėshtimesh tė njėpasnjėshme, kemi marrė me klasėn politike qė ka njėzet vjet qė abuzon, pėrdhunon e poshtėron shqiptarėt. Prandaj e shoh shumė tė vėshtirė kthimin e njė lėvizjeje si kjo e kėtyre ditėve nė diēka mė tė strukturuar, qė e quajta “Aleanca kundėr plehrave”, sepse gjatė kėtyre njėzet vjetėve, shqiptarėt janė shumė tė pėrēarė, shumė individualistė, pa aftėsinė pėr t’u bėrė bashkė pėr ideale, pa besim tek njėri- tjetri dhe shumė egoizėm dhe njė sistem vlerash ku mbizotėron suksesi apo pasurimi i shpejtė, banal, individual dhe jo ai i komunitetit. Nė kėtė protestė i mblodhi rreziku i madh qė ndjenė. Sidoqoftė, njė ngjarje si kjo e shoh edhe me shpresė. Sepse ajo ishte si ato tragjeditė greke, ku pesha e gjėmės i trondit thellė njerėzit pėr tė keqen qė kanė bėrė apo qė kanė brenda tyre, duke prodhuar katarsis, duke ndarė tė ndreqshmit nga tė pandreqshmit Sepse tek e fundit, asnjė nga ne nuk ėshtė engjėll. Papa Franēesku kur e pyeti njė gazetar se cili ėshtė Franēesku, u pėrgjigj: “njė mėkatar”. Ne tė gjithė kemi kohė tė pendohemi e tė ndryshojmė kėtė qė i kemi bėrė vetes, e qė na solli deri nė kėtė pikė, sa mund tė na sillnin helmet nė shtėpi.

Njė koment tė fundit pėr imazhin e Shqipėrisė nė arenėn ndėrkombėtare pas kėsaj ngjarjeje….

Unė mendoj se kjo ngjarje, ky refuzim pėr t’u nėnshtruar e pėr t’u bėrė kosh plehrash e ngre imazhin e Shqipėrisė nė sy tė botės. Aq sa do tė thosha se njė figurė si Rama, i aftė pėr ta bėrė tė bardhėn tė zezė dhe tė zezėn tė bardhė si pa gjė tė keq, tė dalė pas ca kohėsh e tė mburret pėr vendimin qė mori pėr ta ruajtur Shqipėrinė tė pastėr. Sepse jam i bindur se do t’i vijnė edhe shumė komplimente. Por nga ana tjetėr, kjo ngjarje duhet parė vetėm si fillimi i njė lufte pėr tė ndryshuar vėrtet Shqipėrinė dhe jo imazhin e saj, qė shpeshherė ėshtė manipulativ e virtual e pėrmbyset menjėherė. Me kėtė dua tė them se duhet tė ndryshojmė Shqipėrinė reale, qė vazhdon tė vuajė rėndė nga sėmundja qė pėrmenda nė krye tė intervistės e qė ėshtė shkaku kryesor qė ende pas njėzet vjetėsh, nuk kemi pastruar as ato 31 hot-spotet me helme qė pėrmendi Rama, e qė vazhdojmė tė prodhojmė tė tjera.

(Marre nga Mapo Online)
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 14:51   #10
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Ne kete ngjarje ka shum te drejte Lubonja.Shkrim e shpegim perfekt.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 15:20   #11
Altin Kocaqi
Anėtar
 
Avatari i Altin Kocaqi
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 93
Thanks: 2
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Altin Kocaqi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ne kete ngjarje ka shum te drejte Lubonja.Shkrim e shpegim perfekt.
i perket historis kjo ceshtje.

Lubonja.....hemmmmm

Ai plehra serbe dinte dicka me shume ndaj dhe nuk donte qe te merrnim superzhvillim e jo se i u be vone per plehrat plehres.
Altin Kocaqi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2013, 10:48   #12
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Mė 22 nėntor, rreth 100 mijė aktivistė, vullnetarė, ekologjistė pritet tė pastrojnė tė gjitha zonat e papastra nė vend. Bėhet fjalė pėr ato vende ku nuk paraqitet rrezikshmėri dhe pastrimi bėhet nė kushte tė thjeshta. Estonia dhe Kosova, qė e kanė kryer aksionin e madh dhe kanė zbatuar projektin qė pritet tė realizohet edhe nė vendin tonė, pritet tė vijnė e tė japin kontributin e tyre nė mes tė javės sė re. Tė rinj, tė reja kryesisht, por edhe vullnetarė tė tė gjitha moshave, pėr njė kohė tė gjatė kanė ngritur rrjetin e parė tė hartės sė parė dixhitale, ku paraqiten zonat dhe vendgrumbullimet e mbeturinave mė problematike. Kėto tė dhėna do t’i vihen nė dispozicion qeverisė qendrore dhe asaj vendore pėr tė marrė mė pas vendime se ku janė zonat ku nevojitet ngritja e landfilleve me urgjencė dhe mėnyra se si do tė administrohet mė tej pastrimi i vendit dhe kryesisht i zonave turistike.

Njė autobus me 40 vullnetarė, pėr dy javė me radhė kanė shėtitur nė zonat turistike dhe kanė evidentuar problematikat nga terreni, duke pėrfshirė nė projektin e tyre pėrfaqėsues nga Ministria e Mjedisit dhe Ministria e Mirėqenies Sociale dhe Rinisė, mbėshtetėsi kryesor i kėtij aksioni.

“Nėpėrmjet kėtij projekti ne duam tė pastrojmė grumbullimet ilegale tė mbeturinave nga zonat natyrore nė tė gjithė vendin nė njė ditė. Grumbullimet ilegale tė mbeturinave qė do tė identifikohen dhe do tė pastrohen gjatė kėsaj fushate, janė ato tė cilat janė hedhur nė zonat natyrore nga qytetarėt (shtetasit vendas apo turistė). Ne nuk do tė ndėrhyjmė nė zonat ku mbeturinat janė depozituar nė mėnyrė sistematike (nė kėto zona do tė pastrohet me ndėrhyrjen e ushtrisė dhe strukturave tė specializuara). Zonat qė janė pjesė e targetit tonė mund tė jenė nė tokė dhe nė ujė”, tha Ervin Shehaj, drejtuesi i lėvizjes nė Shqipėri.

Vullnetarėt shqiptarė kanė pėrkthyer dhe pėrshtatur programin e fotografimit, evidentimit dhe shėnimit tė zonave nėpėrmjet punės sė tyre nė terren, nga vende qė e kanė zbatuar planin e aksionit.

Ashtu si edhe nė aksionin e organizuar nė Estoni nė vitin 2008 (vend i cili ėshtė iniciatori i lėvizjes botėrore) dhe atyre tė organizuar nė 107 shtete tė botės, aksioni nė Shqipėri nėnkupton pėrfshirjen e qytetarėve, autoriteteve qendrore dhe lokale, kompanitė private, ndėrmarrjet e pastrim-gjelbėrimit, operatorėt e grumbullimit tė mbeturinave legale, figura publike dhe mediat, nė mėnyrė qė tė mobilizojė tė gjithė popullin dhe t’i ftojė tė gjithė tė dalin jashtė pėr tė pastruar mbeturinat nė ditėn e caktuar sipas planit tė pėrgatitur nga lėvizja “Ta pastrojmė Shqipėrinė”.

Sipas Shehajt, objektivat afatgjata qė projekti propozon lidhet me ndėrgjegjėsimin e qytetarėve, tė cilėt duhet tė jenė mė tė pėrgjegjshėm ndaj mjedisit dhe tė bashkėpunojnė me autoritetet, nė mėnyrė qė tė gjithė sė bashku tė pėrmirėsojmė infrastrukturėn dhe sistemin e gjobave.

Tė gjithė ata qė nuk do tė mund tė pėrfshihen nė aksionin e qytetarėve, nėse nuk u mungon dėshira le tė dalin nė rrugė, lagjet e tyre, komunitetin ku jetojnė dhe tė pastrojnė, ashtu siē organizohej pastrimi edhe para viteve ’90. Kėshtu, ata qė do tė pastrojnė dhe do tė bėhen pjesė e kėsaj iniciative, do tė jenė edhe mė tė predispozuar pėr tė mos bėrė pis nė vazhdim…

“Shqipėria u gdhi e qetė, por jo e pastėr”

Ministri i Mirėqenies Sociale dhe Rinisė, Erion Veliaj, u bėri thirrje tė gjithė qytetarėve shqiptarė qė t’i bashkohen nismės “Ta pastrojmė Shqipėrinė nė njė ditė” mė 22 nėntor, si mėnyra mė e mirė pėr treguar pėrgjegjėsi ndaj mjedisit ku jetojmė.

Veliaj deklaroi se pas debatit pėr lėndėt kimike, Shqipėria mund tė jetė gdhirė mė e qetė, por nuk ėshtė gdhirė mė e pastėr, sepse 31 hot spot-et e rrezikshme qė shkaktojnė sėmundje e vrasin ēdo ditė njerėz, janė ende aty.

Fushata

Kjo fushatė e organizuar nga “Greenline Albania”, si pjesė e njė nisme botėrore e zbatuar me sukses nė Slloveni dhe nė shumė vende tė tjera tė botės, mbėshtetet fort edhe nga qeveria shqiptare, e cila tashmė ėshtė bėrė pjesė e nismės qė do tė pastrojė Shqipėrinė nga mbetjet me gjithė fuqinė vullnetare qė ka qytetaria shqiptare nė datėn 22 nėntor.

(Marre nga Shqiperia.com qe i referohet Gazetes Shqip)
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2013, 10:59   #13
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Nje lajm...shume menyra te ndryshme per ta sjelle para popullit:

Shqiperia.com (14 Nentor 2013)
Ish kryeministri Berisha dhe kryetari i PD-sė i bashkohet protestuesve. Basha tha "Jemi kėtu pėr t’i thėnė jo armėve kimike, jo transparencės.”, Ish kryeministri Berisha tha "Ftoj tė ngrihen tė gjithė tė rinjtė nė protest tė fuqishme kundėr armėve kimike nė Shqipėri”. Por prezanca e tyre nė shesh zgjati pak minuta. Berisha ngriti gishtat nė protestė dhe qytetarėt thėrrisnin: Largohu. Janė dėgjuar dhe tė rinjtė tė cilėt bėnin thirrje “mos politizoni protestėn”. Duke dėgjuar thirrjet Berisha dhe Basha janė larguar nga protesta.

Gazeta Tema: http://www.gazetatema.net/web/2013/1...e-ate-temesit/

Albania Plus: http://albaniaplus.com/berisha-dhe-b...sit-i-perzune/

Kombetare : http://www.kombetare.al/lajm-i-fundi...te-kauza-juaj/

Epoka e Re : http://www.epokaere.com/index.aspx?S...=31258&Ctype=1

Rilindja Demokratike Online:
Berisha dhe Basha priten si heronj nė protestėn e tė rinjve
(15 Nentor 2013)
Kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha dhe ish-Kryeministri Sali Berisha, iu bashkuan dje nė mesditė protestės sė studentėve dhe gjimnazistėve pėrpara godinės sė Kryeministrisė, kundėr importit tė armėve kimike. Ata u pritėn me entuziazėm nga studentėt dhe gjimnazistėt protestues. Kreu i PD-sė tha se, demokratėt i bashkohen protestės sė tė rinjve pėr t’i thėnė jo armėve kimike.
Basha dhe Berisha u bėnė thirrje tė rinjve nė tė gjithė vendin qė tė bashkohen nė protestė pėr tė detyruar qeverinė tė mos vendosė pėr importin dhe demontimin e armėve. Nė momentin kur Basha dhe Berisha flisnin, protestuesit kanė mirėpritur mbėshtetjen e tyre me ovacione.
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2013, 19:02   #14
admiral
V.I.P
 
Avatari i admiral
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Ke kodra e kuqe
Posts: 317
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
admiral do tė bėhet i njohur mjaft shpejtadmiral do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

gjeja me jo qytetare,,,,,,,,qe ka ndodhur ate dite ne proteste,,,,,, edhe pse kishin dale te gjithe per nje qellim,,,,''refuzimin e armeve kimike'' teresisht nje skenar i trilluar,,,,,,,, do te kene qene ata ''studentet'' qe ju paguhej ''rruga'' me 2000 lekeshe,,, per sherbime te shquara,,, po ''blushin'' pse nuk e perzune,,,, po meten,,,,,,apo ata nuk ishin ''politikane'' nejse,,,,,, jane shume te thella keto pune.
__________________
♥ Asnjėherė mos debato me njė budalla. Njė tjetėr qė mund tė jetė duke shikuar, nuk do tė dijė tė bėjė diferencėn...!! ♥``shqipe````shqipe``
admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2013, 21:55   #15
Alb
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tirane
Posts: 229
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Alb do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Admiral ketu nuk jam dakort me ty, Basha me Salen u munduan qe ta kthenin ne favorin e tyre ta politizonin protesten Sala u munu me bo ate qe boni ne 91 te merte protesten ne dore dhe mire ua bene qe i ndoqen kishte dhe deputet te tjere te djathte ne proteste qe protestonin si prinder
__________________

Live Your Life With No Regrets.
Alb nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2013, 09:59   #16
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

E verteta se kush jan shqipetaret dhe greket e lashte.

O trima shqipetar
O bijt e Skanderbeut...

Shenim:

Me falni lexus, ndoshta u veshtiresoi pak leximin se ini ambientu me ni shkrim disi me ndryshe, dhe une (j)am mundu ta shkrui si ne lashtesi (pa: ''h, q, j, ė, nj'' qe (j)an fut me von ne shqipe). Kio menyr shkrimi gjen me let perputhien edhe me greqishten e lashte dhe leteson zberthimin etimologjik te fialve.

Diku mund te ket nevoi per ni interpretim disi me ndryshe te ndoni fiale, por parimi esht i nit, baza ne ndertimin e fialve jan dy foliet shqipe ‘’i = hy’’ dhe ‘’ri = ry’’, dhe kto dy folie jan baza ne ndertimin e gjith gjuheve(gluve). Kto folie (j)an vetem te shqipes, prandai them se shqipia(illirishtia) esht baza ne ndertimin e gjith gjuheve(gluve).

Ne parathenie ka disa gjana qe thuhen e rithuhen, por ma mir keshtu, se gjer me sot na e kan shkel istorin me kamb dhe tashti duhet ta ngulisim mir ne koke te verteten se kush (j)emi. Kjo e vertet del vetem nga zberthimi i gjuheve(gluve), i cili baet vetem me shkipen.

Ne istorin e lashte greke qe behet ne shokllat e mesme greke(ne Likio), ne kapitullin mbi romaket thuhet:
Romaket e quiten detin Ion = mare nostrum, pra deti Jon, emer qe e kishin ven me pare shqiptaret(illiret).

Ne faqet 45 - 100 te gramatikes se gjues se lashte greke, thuet se: greket e lashte e thirrnin niri - tietrin me ''o'', ''o Perikli, o Akili''; -tradit qe edhe sot e kan vetem shqiptaret, pavarsisht se gjutaret e sotem ''shqiptar'' e kan hek(ek) rasen thirrore nga gramatika e gjues se sotme shqipe, ashtu siē kan be me zhdukien e shume fialeve fialformuse te shqipes se veriut qe i kan zhduk nga fialori i sotem i shqipes, duke prish dhe piesen tieter te mbetur ne fialor, duke zvendesu ''i'' me ''j'', duke shtu kot ''h, ė, nj, etj'', kan be ē'esht e mundur per ta largu sa me shum greqishten e lashte nga shqipia, per ta mbulu te verteten, qe greket e lashte jan shqiptar(illir). Dhe vet emri ''ellin = illin = illir'', por esht me dialektin verior te fisit te Dorve(= gigeni), te cilet perdorin kryesisht ''i,in'' ndai jugut qe perdor me shum ''i, ir; ri'', sikurse ''gegeni, -ne veri = gegeri, -ne jug; -shqipni, ne veri = shqiperi, -ne jug; -emni, -ne veri = emri, -ne jug''. Doret(gigenia) paten zbritie dreit jugut ne vitin 1200-900 para krishtit, sipas dy istorianve lashte greke qe beet ne shkollen e mesme Likio, pra sipas Irodotit e Thukidhidhit(faqe 77-78 e istoris se lashte greke te Likios, botim i 2007-2008).
Athina ka te dreit per Makedonin, por ''greket'' duet te pranoin me pare qe jan shqiptar(=illin = illir). Emri ''illin'' eshte ''illir'', por ne dialektin e Doreve(=gigenia), sikurse: ''shqipni, gegeni, emni, illini(ellini), i tyne'', -ndaj jugut qe thot ''shqiperi, gegeri, emri, illiri, i tyre, etj''.

Ne fialorin latinisht-greqisht te ''grekut'' Stef. Kumanudhi, botim i 2005, faqe 654, fiala ''Macedonianus'' thuet: Makedonasit kan ne fuqi ligjin mbi diemte(kur lind dial feston e gezoin te gjith). Por kio tradit edhe sot e ksai dite esht tradit vetem e shqiptarve.(aty pran esht dhe fiala ''mac-ellarius = vend i shities mishit'', qe tregon se romaket perdornin fialen e sotme shkipe ''mish = mac'', dhe greket e lasht perdornin fialen ''mis = mish'').

Ne vikipedhian greke thuet se emri i lasht ''fratria = ēeta luftarake te organizu ne baz fisi, fshati e kraine'' ishin tradit vetem e shqiptareve, dhe se ky emertim i lasht qe i shqiptareve, etj, etj.
Greket s'jan gje tieter veē se ajo pies e popullsise illire qe ietonte ne qytete ku mesoei gjuha e re qe u formulua me bashkime te fialve te shqipes(= illirishtes) me rastin e shkrimit te glues(rreth 800 viet para krishtit), ku u be dhe shtimi i disa mbaresave, psh:

Nekros(= i vdekur) = nek - ro - os = nuk - rro(ry, levis) - esht; -me greq. e sotme do qe ''dhen - zi - ine''.

Dramatopios(ai qe ben drama per teater) = drama- to - pi - os = drama - te - be - esht (dihet se ne lashtesin greke nuk kish ''ė'' dhe ''b''); -me greqishten e sotme do qe ''drama - na - kani - ine'', perputhia eshte vetem me shqipen.

Baza nė krii'min e gjues qė nė lashtėsi kan qėn foliet shqipe ''hy = i' '', dhe ''ry = ri' '', folie qe i ka vetem shqipia, tė ndėrtu' kto folie me tė gjith lloiet e zanoreve pėr tė rrit diversitetin midis fialėve, qė fialėt tė (j)en tė dallushme nga nira-tietra. Kto folie kan tė nitin kuptim pavarsisht se (j)an zanore tė ndryshme(i, a, e, o, u; in, an, en, on, un; ir, ar, er, or, ur = hy; hyn; hyr; -dhe: ri, ra, re, ro, ru, rin, ran, ren, ron, run = ri, rin = ry, ryn), etj(pasi perfshien 5 ‘’I’’ greke dhe 2 ‘’o; ω’’), -te kthyme nga ''i'' ne ''hy'' dhe nga ''ri'' ne ''ry'' qe nge koa e futies se Turqis.

Shto ktu nyiet(niet) baze te shqipes ''k,t''; -folien ndimse ''(j)am'', por ne format ''a, e, i, o; am, em, im; as, is, es, os; ast, ist, esht, ost; etj''; -si dhe mbaresat e fialve qe u vendosen me rastin e shkrimit te gjues ne greqin e lashte, ne (illiri = illini).

Bashkeinglloret: ''t, th; d, dh'' -(j)an derivate te ''t'' dhe kan te nitin kuptim me ''t'', por jan ndar keshtu per ti ber fialet te ndryshme, qe te ken ndryshim e te en te dallueshme nga nira-tiera;
-po keshtu: ''c, ē, k, kh(x,-grek.), h, g, gj, x, xh, z, zh, j, q'' te gjitha me kuptimin ''k = q'';
-dhe: ''p, b, f(ph), m, v'' me kuptimin e sotem ''b'';

-si dhe: ''l, ll; -n; -r, rr; -s, sh''; -pra si bashketingellore baze jane pak (7 bashketingellore baze); -holl-holl te gjitha bashketinglloret mund te meren me kuptimin e nies(nyes) ''k = q''; -ku ''k,g,gj,etj'' dhe ''t, d'' jan perdorur edhe si nye ne ndertim te fialve.

Zanoret (j)an te gjitha me ni kuptim: '' i = 1- hy; 2- ish, esht; po; 3- jo'', -kto (j)an 3 kuptimet baze per te gjitha zanoret dhe qe u japin kuptim te gjitha fialeve, por (j)an te ndryshme, me qellim qe edhe fialet te been te dallushme nga nira-tietra, dhe jan 3 format qe perdoren qeniet e gjalla per komunikim qe ne gjenez(sikurse komunikojn edhe sot kafshet e shpendet ne det e ne tok). Komunikimi fillestar ka ken vetem me zanore(se zanoret kan mundesin e depertimit ne largesi), me von, me lindjen e nevojes per te shtu gamen e fialve, u be dal nga dal dhe futia e bashketinglloreve duke i kombinu me zanoret, por kto bashketingellore duke qen ne rrokie me ni zanore perseri ishin ne fungsion te formimit te folieve ''i=hy'' dhe ''ri=ry''; -shifni volumin e tret te ''Fialorit special etimologjik te shqipes'' ku skiarohen me kiart kto.

Mė poshte po apim disa shembui te tier:

Akro’poli = a – kre – poli = a kre i polit, kreu i qytetit; -me greq. e sotme do qe ‘’ine – kefalo – poli’’, perputhia esht vetem me shqipen.

Presvi'a(= ambasa'da, trup diplomati'k) = pres(pris, prijs) - ve - a; -me greq. e sotme do qe: ''dhiefthinti's, proe’dhros - va'lo - i'ne'', asnji pėrputhie, pėrputhia ėsht vetėm me shqipen.(edhe fiala shqipe ''mbret = pret, pres = pris, prijs = pari - is = i pari esht'').

Euro'pi(= Euro'pa, -qe shqip e shkruin gabim ''Evro'pa'', -kur gjithe bota e shkrun ''Europe'') = E - ur - opi(pamia) = esht - hyr - pamia = perėndimi(e kundėrta e ''orienti = ori(Dielli; pamia) – en - it''; -dhe ''Asi = a - si(shikim) - i(hy)'') = lindia/ -ose: ''as - i(hy) = asht - hyria = hyria, lindia e Diellit''.

Me greq. e sotme do qe: ''Europi = ine - bi – opi'', pėrputhia asht vetėm me shqipen.

Kali'ma(= mbule'sė; kali’dhe) = ka - l - i(hy) - ma = qe - l - hy - ba = hyn, mbulon; mbules, kalidhe. Me greq. e sotme: ''pu - afini - bi - kani'', pėrputhia esht vetėm me shkipen.

Αpoka'lips = ap, hap + kali'ps(mbulesen) = zbuloi; zbulim; -ku: ''kalips = ka - l - i(hy) - b - is(ish) = qe - l - hy - b - ish = hyn, mbulon; mbulese''.

Dramatopi'os = drama - to - pi(be) - os = drama - te - be - esht = ai qe ben drama per teater. Me greq. e sotme do qe: ''drama - na - kani - ine'', asni perputhie, perputhia esht vetem me shkipen.
Ama'rantos = [a(jo) - maro'n - t - os(ish) = jo - maron - t - ish] - ajo qe nuk maro'n; qe nuk thaet, qe nuk vyshket; qe nuk shter/ lulia e pavdeksise qe mbillet ne vorre.

Presviti's, presvi's(= ambasado'r) = pres(pris, prijs) - vi - t - is = pris - ve - t - ish = prijes ve, udhėheqes(dreitus) ve. Me greq. e sotme do qe: ''dhiefthinti's, proedhros - valo - na - ine'', asni pėrputhie, pėrputhia ėsht vetėm me shkipen.

Shenim: Para fillimit te shkrimit (qe u be rreth 800 viet para krishtit), glua ka ken e folur pa mbaresat qe kam nenvizu me siper e me posht, kto mbaresa u shtun ne koen e shkrimit te glues, pra kur u shkru glua e plote per here te pare, rreth 800 viet para krishtit, kio pranoet edhe nga gjutaret ''grek''.

Glutaret grek akoma nuk e thon apur qe greqishtia e lasht zbertheet me shqipen, pavarsisht se ata ne fakt e bein kte zberthim me shkipen, nuk e thon esht shqip, por thon esht greqishte e lasht. Profesori i njiohur i gjuhes lasht greke ''Babinioti'' ne ni emision qe quet ''tet a tet = ball per ball'', emisione qe epen pas ores nji te nates(per te mos i degjuar te gjith) i dha spiegim me shqipen fialve qe e pyeti dreitusia e emisionit ''mesa(=brenda) = me - so = be - sho = to vlepo'' tha Babinioti; -dhe ''ekso(= jasht) = ek - sho = uk, nuk - sho = dhen to vlepo'' tha Babinioti, pra e zbertheu me fial shqipe, por kur e pyeti dreitusia e emisionit se: nga e kan orgjinen kto fial ''be-sho'' dhe ''uk - sho'' ?, -ai i tha se jan greqishte e lasht, pra nuk i tregoi se ato ishin fial te shqipes.

Vazhdoim me disa shembui te tier:

Mesi'tis(= ndermie'tes, ai qe hyn ne mes per te zgjith ni problem) = mes - i(hy) - t - is = mes - hy - t - ish. Me greq. e sotme: ''mes-bi-na-ine'' asni perputhie, perputhia esht vetėm me shki'pen.
Komiko's(= komi'k, i humo'rit) = ko - m - i(hy) - k - os = qe - b - hy - q - ish = hyn, shpon, ngacmon. Me greq. e sotme: ''pu - kani - bi - pu - ine'', asni perputhie, perputhia ėsht vetėm me shkipen.
Katara'ktis(= katara'kt, ui qė bie nga ni lartesi nė vendet malore; ēdo gjė qė bie(qė rrėzohet) poshtė) = kato(posht) - ra - k - t - is = posht – ra(ry) - q - t - ish. Me greq. e sotme do qe: ''kato - e pese - pu - na - ine'', perputhia esht vetėm me shkipen.

Ko’nos – [k – on(hyn) – os = q – hyn – esht; -me greq. e sotme do qe: ‘’pu – beni – ine’’, perputhia esht vetem me shqipen] – trupi ne formen e ni koni gjeometrik(me baze te gjere e te rrumbullaket poshte dhe me mai nga siper).

Kono’pi(konu’pi) = mushko’na(= mushko’ia, mishko’ia) e ‘’konu’pit’’ = k – on(hyn) – opi = q – hyn – opi(vrim; thumb; sy, pamie, etj) = qe ben vrim, te shpon; -me greq. e sotme do qe: ‘’pu – beni – opi’’, perputhia si kudo eshte vetem me shqipen.

Konopi’on, konopie’ra - [kono’pi – on(hyn)/ kono’pi – er(hyr); -mbaresat ‘’οn; er’’ jan nga folia shqipe ‘’hy = i’’ por te ndertume me zanore te tiera, ne kte raste me (o = on(hyn); e = er(hyr)); -greqishtia e sotme thot ‘’beni’’, si kudo perputhia eshte vetem me shqipen] = rrietat qe vinin rreth shtratit te fieties ne Egjiptin e lashte per te kap mushkonat.

Nekros(i vdekur) - [nek - ro(rro) - os = nuk - ro(= ry; levis) - esht; -me greq. e sotme do qe: ''dhen - zi - ine'', asni perputhie, perputhia eshte vetem me shqipen] - i vdekur.

Afrodhiti - [afro - dita = ylli i mengjezit(qe lind afer dites); -me greq. e sotme do qe: ''koda - mera'', asni perputhie, perputhia esht vetem me shqipen] - aferdita, ylli i mengjezit.

Zeus(= Posidon) - [ze - u(hy) - is = ze - hy - ish = hyn ze, ben ze, gjemon; -me greq. e sotme do qe: ''foni - beni - ine'', asni perputhie, perputhia esht vetem me shqipen] - perendia e gjemimeve dhe vetetimave; dhe: ''Posidon = po - si(shi) - d - on(hyn) = bo - shi - t - hyn = hyn shi(ui)''.

Atina - [ati - in - a = Ati - yn - a(asht) = ati(zoti) - yn - asht; -me von u vu dhe emer femre ''Athina' ''; -me greq. e sotme do qe: ''pateras - mas - ine'', asni perputhie, perputhia esht vetem me shqipen] - Athina.

Ira - [ir - a = hyr - a = hyn, lind(= land, piell), krion, ben, prodhon; -me greq. e sotme do qe: ''beni - ine'', si kudo perputhia esht vetem me shqipen] - Ara, Dhe, Dheu(teu, toka), land(=lind, piell, ben, prodhon).

Deukalioni - [Dheu - ka - lioni = Dheu - qe - luan(tundet/shkatrroet); -me greq. e sotme do qe: ''gi - pu - lioni''; -si kudo perputhia esht vetem me shqipen(veriore), se ''gi(gji) = Dhe, Toke'' esht i dialektit te Ionve(fisit jugor te Illiris); -por tonin ne zhvillimin e Greqis se lashte e dhan Doret(gigenia) qe kishin zbrit ne Ioni ne 1200-900 para krishtit] - Shkatrrimi i dheut pas permbyties se madhe te koes se Noes(ndoshta ka pas lidhie edhe me renien e ndoni komete ne Toke).

Apollon(= dia, dios, dillos) - [ap - oll - on = ap(= ip, hip = lart) - yll - hyn = ylli mbi gjith yiet = Dilli, Dielli] - perendia me e lart nga gjith perendite (fiala ka qen per Di-ellin).
Dhimitra - [Dhe - mitera(= nena)] - perendia a Dheut; Dhe Mitera(Dheu Nen), atdheu, memedheu.

Delfus - [del - fus = del(= nxier) + fut = barku; kerthiza e barkut; mitra; -nga kio ka mar kuptimin greqisht ''a-delfus = vllezer = te ni barku''; -po keshtu: ''delfin = del + fin = del + futet = se delfini esht e vetmia kafshe detare qe noton keshtu''] - qendra e sheit e gjith grekve te lashte qe ndodhei ne Epir(ku: delfus = barku; kerthiza).

Gigeni' - [gi + geni = Toke(=Dhe) + lind = lind ne kte Dhe, vendas, autokton; -qe vertetoet edhe ni here nga greket e lashte te fisit Ion se shqiptaret e veriut(Doret=gigenia) jan autokton ne kto troie(ne kundershtim me theniet e ''grekve'' te sotem)] - gigeni(gegeni, gegeri), i lindur ne kte toke, vendas, autokton.

Epir - [ep - ir(hyr) = ep(=ap, ip, hip = lart) + hyr = lart - hyr = vend i larte, vend malor; -a s'themi ne ''Shqiperia e Eperme(= siperme)''; -ku: ''eper = epir'' se diet qe ''ė'' nuk ka ekzistuar ne lashtesi] - Epiri, zona e Epirit(nga Durrsi deri ne Preveze te ''greqis'').

Ballkan - [balli - k - an(= jan; hyn) = balli qe jan, ne ball qe hyn = balli(te paret) jan; -se dikur illiret ishin te paret (ishin balli(apo ''illi = ylli'' i te gjithve)]- Ballkani, gadishulli i Ballkanit.
Albani - [alb - an - i(ish) = te bardh(alba) - hyn - ish; -thon se ''alba = i bardh'' vien nga romakia(latinishtia); -por ne se themi se romaket gjeten Alban ne Shqiperin e sotme, ne Angli dhe ne Kaspik, kio do te thot se ky emen(emer) qe illir dhe qe pararomak, ose ka qen emer i nit edhe per illiret edhe per romaket(se i niti trung qen, gjith Europa qe e trungut illir(illin) por kish edhe futie te fenikasve qe mereshin shume me tregeti(qe mendoi se (j)an ēifutet e sotem))] - shqiptar, rrac e bardhe.

Un mendoi se duet te et e gabume fiala e me siperme italiane ''alban'', me e dreit duet te et fiala sllave dhe angleze ''allban'' se kio esht fiala qe ben lidhien me fialen ''illin = illir'' nga fiala ''all, yll, ill, illios = ylli; dielli, di-ellin''.

Ellin(=grek) = ellin(= illin = illir) = por esht me dialektin verior, sigurse ''gegeni = gegeri; shqipni=shqiperi; emni=emri; i tyne = i tyre, -thot jugu; etj''.

Shenim: Them se duet te ket ni lidhie midis fialve ''balli, ballkan; illi; ellin, illin; illir; Dilli(dielli); illios(=dilli, dielli, -shqip); Pella(p - ell(yll; illios) - a) = emri i Egjiptit te lashte.

Pra: ''balli = b - all(yll) - i(ish) = ylli (qe shkelqen) = balli''; - dhe: ''ballkan = balli(apo: ylli) - k - an(jan; hyn);

Ellin(illin) = ell(ill=yll) - in(hyn); -dhe: illir = ill(yll) - ir(hyr)'' te cilat lidhen me fialen ''ill = yll''(se greket e lasht ''y'' i epnin kuptimin e ''i''; -kurse ''y'' u shqiptu keshtu si e themi sot qe nga koa e Turqise).

Pra ''illi = ylli/ dilli; illios = ylli; dilli, dielli'', -pra: ''(j)ane te paret = ylli(dilli, illiosi)''. Me gjithse si simbol i illirve ka qen shqipia me dy krena(ndoshta me par ka ken ''illi(ylli)'', apo ''dilli, illios = dielli'', ndai dhe macedonasit kishin si simbol ''Di-ellin'', me von me bashkimin e dy fiseve te mdhaia illire(Ionve ne jug) dhe Dorve(gigenia, -ne veri) u vendos shqipia me dy krena, qe simbolizon bashkimin e dy fiseve illire.
Kremidhe - [kre - mi - Dhe = kre - be - nė Dhe] = qepa(kepa, kapa, koka); -diet ''q'' u fut von ne shqipe nga Vaso Pasha(sipas librit mbi kongresin e manastirit).

etj, etj, gjith greqishtia e lasht esht bashkim i fialve te thieshta illire ku u shtun dhe disa mbaresa, fenomen qe ndodhi kur u shkru glua e plot per her te pare, rreth 800 viet para krishtit.
Ne lashtesi nuk kish shum rendesi zanoria, se pak a shum ato epnin te nitat kuptime, gje qe mund ta shikoim edhe te fiala ''ip = hip'' e cila qe ''emer'' dhe ''folie''. Ku ''ap = ip = ep = op = up = hip(folie)/ lart(emer)''; Pra pavarsisht se qen me zanore te ndryshme, ato kishin te nitin kuptim, duke vertetu ate qe kemi thene, se zanoret te gjitha ishin me kuptim te nit, dhe se kuptimet baze te tyre ishin 3: (i = hy/ish, esht, po/ jo), kto qen tre kuptimet baze per ē'do zanore me te cilat kan komuniku gjallesat qe ne gjenez(ne lindie, ne krii'm). Komunikimin nepermiet tinguive zanor e perdorin sot gjith kafshet ne det, tok dhe air. Se zanoret (j)an ato qe kan mundesin e depertimit dhe te komunikimit ne largesi; -vet fiala ''zanore = zan - or(hyr) - e = hyn(perēon) zen ne largesi''. Menyra e shprehies se tre kuptimeve baze (qe thame) me an te zanoreve, ka qen e dallushme nga menyra e thenies se tyre(e shpeit, e prer; e qet; e nervozuar, e gezuar, etj). Por me von, me rritien e nevoies per te rrit gamen e fialve, u be dal e ngadal dhe futia e bashketinglloreve duke i kombinu me zanoret. Sa me shum rritei nevoia per fial te reia, aq me shum shtoeshin bashketinglloret dhe kombinimi i tyre me zanoret.

Vazhdoim me disa kuptime fialesh te greq. lashte etj, qe zbertheen vetem me shqipen:

Glosa(greqisht, -shqip ''glua'') - [g - los - a = q - los - a = qe los, qe lun, qe levis; -me greq. e sotme do qe: ''pu - kunai - ine'', perputhia esht vetem me shqipen;

glua(ne shqip, rilindasit tan e shkrunin ''glua'') = [g - lu - a = q - lu(lun) - a; -pra tregon vetin e glus, qe lun, los, levis].

lingua(italisht) = [lin - gu - a = lun - qe - a].

linguish(ne anglisht) = [lin - gu - ish = lun - q - ish = lun, levis] = glua(= gjuha, -me deformimin qe i kan fut glutaret ''tan'').

Iatros(=doktor) = [iat(iet) - ro - os = iet - ry - esht = te ry ne iet, te sheron].

Venecia(=veneti) - [ne lashtesin greke quei ''uenet = ui - en(hyn) - et = ui - hyn - esht = vend i fut ne ui, vend me shume lageshti''; -qe tregon se Venecia e lasht ka ken Illire; -shiko fialorin romak te grekut Stef. Kumanudhi; -por romaket kan kthy shume raste nga ''u'' greke ne ''v'', si kemi kthyer ne gabimisht ''Europe'' ne ''Evrope''] - kraina dhe qyteti i Venecias.

Romaket jan te fisit verior te Dorve(gigenia). Illiret qen futur edhe me pare ne gadishullin italik, si nga veriu i Italis edhe nga jugu(nepermiet detit), por ishte futia e dyte masive e fisit te Dorve nga ana veri-lindore e Italis, aio qe krioi shtetin e fuqishem romak. Po te shikosh fialorin romak, ne te do vresh shume fiale shqipe(qe nuk i ka as vet italishtia e sotme, kurse ne shqip jan), dhe glua romake zbertheet e gjitha me shkipen, po keshtu mbaresat e fialve te glus lasht romake perputhen ma shum me shkipen se sa me vet italishten e sotme.

Edhe fiala ''Itali'' = vital - i(ish) = vital, jetsor, i gjall, i shkathet - ish; -por ajo nuk esht ''Vitali'' por ''Itali''; -pra esht shqip ''Ita - l - i(hy) = ita(ieta) - l - hy''; -ose ''ita(ieta) - al(an=hyn) - ish = iet - hyn - ish = hyn iet, ben iet; i gjall; ietsor; dinamik; -kto kuptime jan mar nga fialori romak dhe nxierin kuptimin shqip te fiales ''Itali''.

Dikush do thot qe illiret ben shum luftra me romaket. Po, illiret e fuqizuar ne itali donin te shtrinin sundimin ne gjith piesen tieter te Illiris, gje qe s'mund te pranohei nga te tieret(me gjithse edhe luftuan por edhe bashkpunun). Ne Angli ne kohen e Mbretit Lir, dy motrat luftonin kundra nira-tietres me ushtri te rregullt, per te zen fronin e mbretit, kio nuk duet te ēudis askend. Sot ne Shqiperi po vriten vllai me vllan per ni rrip toke apo per ni vi ui.

Edhe ''nji'' esht e shkru gabim ne shqipen e sotme, dikur ka ken ''ni''= in = hyn = hyria, fillimi, nisia; -sikurse jane edhe ne gjuet e tiera(ena, is, -greqisht; uno, -italisht; one, -anglisht; adin(at-in = asht - in(hyria), -nė rusisht).

Shenim: Sllavet jane kryesisht dege lindore e fisit illir qe u largu qe ne 1100 para krishtit deri ne Siberi ku u perzie me rracen Mongole te Siberise(me Macuket e Mongolise qe ietonin ne Siberi). Po te shikosh gjith sllavet ne pergjithsi, jane me pak qime, hund shkurter e me mai perpiete, koke rrumbullaket, qe tregon orgjinen e tyre te perzier me Macuket mongol te Siberise. Kio rrac illire e perzier rikthehet prap ne shek. e 6 pas krishtit, pra rreth 1700 viet me vone. Natyrisht, aty ku erdhen u perzien edhe me illiret vendas te fisit te Dardanis.

Dardani - [dar(dor) - dan - i(ish) = dor - dan(dhan) - ish = popull dor dan(dhan), popull qe te ndimon, te ep doren; popull shpirt mir, shpirt gjer e xhentil; -por se kio shpirtgjeresi e shqiptarve duke i ndimu te tjeret, me von ka siell demtimin e vet shqiptarve, sikurse me serbet, qe i ndimun e i strehun aty si te pa stre qe erdhen nga Siberia, serbi tani u zgjerua dhe thot ik ti tashti nga shpia e nga vendi i jot se kjo tok tash asht e imia] - fisi verior i Illiris(Illinis), pra fisi i Dorve(gigeni = gi-geni = gi(tok) + geni(lind) = lind ne kte tok, vendas, autokton), kuptim qe epet nga greqishtia e lashte dhe verteton se Doret(gigenia) jan autokton ne ato troje, ne kundershtim me theniet e ''grekve'' te sotem qe akoma nuk din kush jan vete, dhe na thon neve se gjoja kemi ardhur nga Kaspiku; -me gjuhen(glune) e jugut shqiptar esht ''gigeri, gegeri = gigeni, -thot veriu shqiptar''. Interpretimi i prof. Ēabeit se ''dardan = dardh - han'' esht i gabum.

Edhe ni fakt tieter, shpesh nė sllavet(serbet) etj sllav do shikosh tek-tuk dhe lindie me pamie kreit mongole, gje qė tregon orgjinen sllave te ardhies nga Siberia. Perse nuk lindin mongole edhe tek shqipetaret ?. Ky esht ni fakt i padiskutushem qė nuk tė le ma per me diskutu dhe qė u ve piken tė gjithave mbi orgjinen sllave, qė jane ni perzierie e ksai dege te fisit illir me fisin mongol tė Maēukeve tė Siberis dhe se jan te zbritur prej andej, dhe ndoshta ''serb = siber(siberian)''. Ne fialoret e gluve te lashta greke e romake nuk ekziston fiala ''serb'' qe tregon se ata nuk kan ken banor te Ballkanit, ekziston vetem ''serv = servil; sherbetor, skllav'', qe ndoshta lidhet edhe me emertimin e serbve, se serbet kur erdhen nga Siberia dhe u strehun ktu nga illiret vendas, ishin pa prona, pronat qen te illirve vendas. Por dal e ngadal ata u dynden ktu gjithni e me shume sa arriten tu thon Dardanve(illirve vendas) ikni qe ktu se kio esht toka jon tani. Pra bamirsia e Dardanve u shfrytezua nga te ardhurit, si tek istoria e gjarpit te ngrir qe fshatari e futi ne gji per ta ngrohur dhe per ta shpetu, por pasi u ngro mir ai e kafshoi fshatarin qe e kish futur ne gji.

Kosov - kose - o - v = kose - o(esht) - v = ve kose, mban kose. (tradita e kosovarve ka ken qe mbanin kose ne bres, kurse jugu i Shqiperise mbante spata te vogla ne bres).

Sa per dieni, vet jam nga jugu, por emri ''tosk'' nga italishtia e vieter esht ''tosco = i hidhur; helm shum i fort'', pra e kunderta e e kuptimit te fisit verior ''dore; dor-dan = dor-dhan''. Pra ''tosk = i hidhur/ i keq; koprac, etj'', pra esht emertim i kundert me ate ''dor'' dhe ''dardan'' qe kish fisi verior i illiris.

Vazhdoim me element te tier te gjuhes(glues).

Greq. e sotme nuk ka elementet perberse te fialve te greq. se lashte, kta element perberes jane vetem te gjuhes shqipe;

-greq. e sotme nuk ka nyiet(niet) ‘’k, g, c, ē = q’’(por ka ‘’pu’’);
-nuk ka ‘’t, te’’(por ka ‘’na’’);
-nuk ka ‘’pi; ma; fa = bė, ba’’(por ka ‘’kano’’);
-nuk ka ‘’l, le; leshoi’’(por ka ‘’afino’’);
-nuk ka folien ndimese ‘’a, ash, asht, esht, isht, etj forma te ksai folie me te tiera zanore(por ka ‘’ine’’);
-nuk ka foliet ‘’i = hy’’; dhe ‘’ri = ry’’(bor ka ‘’bi’’), etj, etj, elemente baze qe formoin fialet e greq. se lashte dhe qe ekzistoin sot vetem ne gluen shqipe dhe qe fakton se kush jane greket e lashte orgjinale.

-nuk ka ''ek = hek'', ''ap = hap; jap; lart'', etj elemente fial formuse te greqishtes se lashte, te cilat i perkasin vetem shqipes dhe qe tregon se kush jan greket e lashte te vertete.

''Greket'' nuk kan fare arsye pse te veēohen nga shqiptaret; -ne se shqiptaret kan ni far ndarie ''veri - jug = gigeni - toskeni = Doret - Ionet''; -''greket'' jan ni perzierie e te dy ktyne fiseve qe u be ne 1200 - 900 para krishtit, dhe emni ''ellin = illin = illir'' u vu prei Dorve te zbritur ne Peloponez, dhe se qen Doret(gegenia) ata qe bashkun gjith ''greqin'' me emnin ''ellin = illin'', dhe se ishin Doret(gegnia) e zbritur ne Pelopones ata qe i dhan edhe tonin gjues(glus) se lashte greke.

Shenim: Ne lashtesi emri i Egjiptit ka ken ''Pella = vend me diell(auto)''; -pella = p - ell(yll; illios = diell) - a = ellin'', etj; -apo: ''Pella = piell - a = piell, ben, prodhon = vend i begat''; -''Pella = Egjipt'' esht ne fialorin latinisht-greqisht, ribotim ne greqisht ne 2005(autori grek Stef. Kumanudhi)''; -ndoshta nga ka dal edhe fiala ''pellasgi'', se fisi jugor Illir (i Ionikve) kish shku ne Egjipt para 1200 se para Krishtit dhe ne 1100-900 para krishtit ri dolen perseri ne Lindien e Mesme te dy fiset Illire(Illine)(Doret dhe Jonet); -edhe sot, kraina ne te mait te lumit Nile(ne anen e shkretetires) quet kraina ''Toska''; -ni pies nga kta Illir te fisit Ionik qe kishin ikur qe me pare, u rikthyn me von perseri ne ''Pelloponez'' me Danain ne krye. Kio duet te et edhe arsyia e emrit ''Pellopones = Pello(= egjiptian) - p - on(hyn) - es = Egjiptian - b - hyn - esht''; -si dhe orgjin e emrit ''pellasgi = pella(Egjipt) - as - g - i(hy) = Egjipt - asht - q - hy''; -por kta egjiptian qen illiret qe kishin shku me pare ne Egjipt dhe u rikthyn ne Greqi(Illiri) me Danain, (para zbrities Dorike ne Joni). Bile kta te kthyer, kerkonin per soin e tyre ne Athin, se u kishin then te paret qe ishin me orgjin nga Athina e Illiris.

A se kini ven re se kudo qe ka shqiptar ka edhe ''grek'' ?.

Georgi ne Kaspik dhe Albani po ne Kaspik(illiret u hapen ne Lindien e Mesme dhe ne Europ qe ne 1100 para krishtit, rreth 1000 viet para romakve).

Shqiptar ne perendim te Turqis, po keshtu edhe ''grek'' ne perendim te Turqis, po kio perzierie esht edhe ne Greqi, edhe ne Shqiperi, edhe ne Italin e jugut e kudo. Se jan dy fiset Illire(Doret=geget, e zbritur nga veriu dhe Jonet e jugut), bashkim qe u be ne shek. e 12-9 para krishtit sipas Irodotit e Thukidhidhit(historia greke e vitit par Likio, botim i 2007-2008, faqe 77-78). Dhe se 'greket' jan popullsia e qyteteve te atershme(Dor dhe Ion), ku mesohei kio glu e formulu me bashkime te fialve te shqipes(= illirishtes).

Emri ''grek'' u vu von nga romaket, me par qe ''ellin = illin; illir'', dhe akoma me par qen qytete-shtet te Ilirise (Athina, Teba(Thiva), etj).

Emri ''Ellin = illin = illir'' u vu nga nga fisi gegenisi(= i Doreve) te zbritur ne Peloponez pas 1200 se parakrishtit(sipas dy istorianve te lashte grek Irodoti e Thukidhidhi qe ietun ne shek e 5 para krishtit). Doret(= gegenia) kan pas dialektin e tyne, duke perdor me shum ''i, in'' ndai jugut qe perdorte me shume ''i, ir, ri'', sikurse: ellin, illin = illir, ne jug; -gegeni = gegeri, -ne jug; -shqipni = shqiperi; -emni = emri; -i tyne = i tyre(thot jugu), etj, etj''; -dallim ka pas edhe ne perdorimin e ''v, f'' ndaj jugut qe perdorte ''dh; th''; si: fem = them, -ne jug; -me vem foi = me dhem thoi; -fika = thika, -ne jug; etj.

Pra greket e lasht (Illinet=Illiret) kan pas dy fise(Ionet dhe Doret), dhe kto dy fise te mdhei edhe sot i kane pikerisht shqiptaret. Pra greket e lashte jan shqiptaret, por deri tani historia esht shtremberu dhe esht mbaitur e fshete nga shovinistet fqi dhe nga te korruptuarit(te blere nga agjentura e vendeve fqine) qe dreitoin shtetin dhe institucionet gjusore dhe te istoris kombtare shqiptare.

Edhe ni here:

Greket e than vet ne Tv Skai se kush jane.

Ata e thane se Greqia u ēlirua nga Arvanitet dhe se shumica e Greqis fliste shqip, por me imponim te Europes dhe te princit gjerman te Bavarise qe u caktua te dreitoi Greqin e pas lufte me Turqin(Ludoviku, se i biri ''Otto'' atere qe 17 vieē), nga qe 'greket' s'mereshin vesh ndermiet tyre, ashtu si ndodhi ne Shqiperi me princin Vid dhe me Ferdinantin ne Jugosllave. Duke pas deshiren per te ringjallur Greqin e lashte, ata nxoren nga kishat gjuhen e greqishtes se lashte dhe ja vun si kusht popullit ta mesonte per te ringjallur Greqin e lasht. Por megjithate ne mbarim te luftes se dyt botrore shumica e Greqise, Ishuit dhe e vet Athines fliste shqip (sipas vet vikipedhias greke dhe Tv. SKAI), me gjith ardhiet e shumta nga Turqia(me 1923-1924 u ndoqen nga Turqia 1,5 milion ''grek'' qe zinin 54% te popullsis greke te atershme dhe duke ndiekur nikohesisht myslimanet shqip foles per Turqi e me vone per ne Shqiperi).

Pra lufta ne 'Greqi' pas ndiekies turqve kish me teper karakter fetar duke kunderven shqiptaret ortodoks kunder shqiptareve musliman, e nxitur kio edhe nga dreitusit Europian te asai koe.
Po te shikoni edhe flamuri grek ka si simbol kryqin, por paradoksi esht se vet kisha ''greke'' ka si simbol te vetin (qe e mban brenda kishes) shqipen Illire me dy krena.

Me gjithate (thuet ne vikipedhian greke dhe nga Tv grek Skai) ne mbarim te luftes 2 botrore ne shumicen e 'Greqis' dhe vete Athines flitei shqip, duke menduar se flisnin greqishten e lashte,(ne fakt qe greqishte e lashte e formes me fial te ndara, e formes se para shkrimit te gjues ne greqin e lashte, se glua ne greqin e lashte u shkrua me bashkime fialesh te thieshta illire ku u shtuan dhe disa mbaresa).

Ne vazhdim te politikes per kthim ne gjuhen e greq. se lashte u vu edhe qeveria 'greke' e pas luftes, gje qe dal nga dal arriten ta kthein ne greqisht folse shumicen e popullates Arvanite.
Po ē'ishte kio greqishtia e lashte ?

Greqishtia e lashte s'qe gje tieter, veē se shqipe(= illirishte) qe u be me bashkime te fialve ku u shtun dhe disa mbaresa (a,e,i; as, es, is: ast, est, ist; k-is; k-t-is(=q-t-ish), etj), fenomen qe ndodhi ne kohen e shkrimit te gjuhes(rreth 800 viet para krishtit) ne kohen kur u shkru gjuha e plote per her te par, si:

Nekros(i vdekur) = nek - ro - os = nuk - rro(ry, levis) - esht; -me greq. e sotme do qe: ''dhen - zi - ine'';

Dramatopios(ai qe ben drama per teater) = drama - to - pi - os = drama - te - be - esht; -me greq. e sotme do qe ''drama - na - kani - ine'', -perputhia ne zberthim per gjith fialet e greqishtes se lashte esht vetem me shqipen dhe aspak me greqishten e sotme. Une kam dashur te gjei sikur edhe ni fial te vetme te thiesht qe te ndertoet me greqishten e sotme, por s'ishte e mundur, te gjitha dalin me shqipen.

Kio gjuhe(= glu), ne pergjithsi u mesua ne qytetet e lashta greke dhe u pervetsua mir pergjithsisht nga te shkolluarit e atershem. Ai qe e pervetsoi mir, ai e trasmetoi edhe te pasardhesit dhe e trashgoi deri ne ditet tona. Pra jan popullsia illire e asai kohe qe pervetsoi kte gjuhe te formulu me bashkime te fialve shqipe(= illire). Kio gje me teper u be me ndikim te popullsis illire Dore(= gegenia) e zbritur nga veriu i Illirise, ku edhe vet emri ''ellin = illin = illir'' u vu prei dorve, dhe ''ellin'' esht e dialektit gegnis. Ata kryesisht perdoin ''i,in'' dhe jugu perdor ''i,ir'', psh: ''gegeni, -ne veri = gegeri, -ne jug''. Por aktiviteti dhe shkollat e shtetit te lashte grek u nderpren me pushtimet romake(edhe kta te fisit Ilir qen), pastai pushtimet sllave e turke. Keshtu qe, ai qe e mesoi mir ne fillim dhe e trashgoi, ata e ruiten deri ne ditet tona(dhe u vetquiten ''grek''). Pra esht e nita rrace illire. Pra greket e lashte te vertete jan shqiptaret dhe se greqishtia zbertheet vetem me shqipen e aspak me greqishten e sotme. E verteta duhet te dal ne shesh, shikoni dhe hisorin e lashte greke te vitit par likio faqe 77-78 botim i 2007-2008 se ē'thon istorianet e lashte greke Irodoti e Thuqidhidhi, ku thuhet se emri 'ellin, illin = illir' u vu nga Doret(= gegenia) qe kishin zbrit ne Peloponez ne shek 12-9 para krishtit. Shkurt greket e lasht jan shqiptar(= ellin = illin = illir), por eshte me dialektin e fisit te Dorve(= gigeni).

Por fai per kte te vertete esht i istorianeve dhe i gjutareve te dy palve(''grekve'' dhe shqiptarve), qe nuk kan then kte te vertet istorike deri me sot. Mendoi se tanet e kan be edhe nga budallalleku, edhe se ni pies e mir qe kan dreitu kto institucione kan qen te shitur te agjenturat e huaia dhe kan punu per mbulimin e ksai te vertete e per te na nxier te ardhur offsaid ketu nga Kaspiku.
U ēudita, ne Nentor te 2012 bem ni vizit ne muzeumin ton arkeologjik ne Tirane(te universiteti, pran QSU, te sheshi Nen Tereza) bashke me disa studius amator te Allbanologjis. Spikeria na ēoi te ni harte e lashtesise dhe ne harte qe Illiria(Lezha e Shkodra) ???!!!.

Kam pare harte te Illiris edhe ne Greqi(jugosllavia dhe ni pies e veriut shqiptar), por harte te Illirise (te ber nga vet shqiptaret) vetem me Lezhen e Shkodren, une vetem ne muzeumin arkeologjik te Shqiperis kam par ???!!!; -kush i ben kto harta dhe i ve pa asni frik ne mes te muzeumit ton kombetar ???!!!. Nuk e kuptoi se i kuit esht ky shtet dhe nga kush komandoet ky shtet???!!!. Ja bera kte vreitie spikeres, ''ohu, paske shum llafe ti'', -me tha...???!!!, etj, etj qe tregoin se instiucionet dreituse te Akademis, gjues, arkeologjis dhe i gjith shteti shqiptar nuk komandoet nga shqiptaret por nga agjenturat fqinje.
Shenim: Ne muzeumin Amerikan qe u ndertu para 200 vietesh, esht dorzu ni harte e vieter e Ballkanit ku tregoet nga Austria deri ne Krete ''I LL I R I A''.
Ne harten e muzeumit ton kombetar, Epiri qe nga Preveza deri ne Durres(por ka ken grek na tha spikeria); -Makedonia nga bregdeti i Lezhes deri siper Durrsit dhe perfundonte ne Turqi; -i bei perseri ni pyetie: ''sipas mendimit tuai shkencor, ē'popull ka pas Epiri dhe Makedonia'', ''ohu'' me tha ''mos pyet per kto, se jan probleme te nxeta, ne kemi pranuar qe Makedonia esht greke'' -me tha; -''dhe Makedonia vinte deri ne bregdetin ton, midis Durrsit e Lezhes'' -i thash; ''ohu'' me tha perseri.
Me tei spikeria na tregoi ca zbulime arkeologjike ne Apollonin e lashte dhe tha gjith qef se ato qene ndertime ''elline = greke'', ''mir i thash, por ē'popull qen kta ellinet sipas mendimit tuai shkencor ? '', -''ohu'' me tha ''popui te ardhur nga deti thon''; -i thashe: dy istorianet e lashte greke Irodoti e Thukidhidhi thon se ''ellinet = illinet, illiret'' qen ni bashkim i dy fiseve ''Ioneve, qe ishin ne jug'' dhe ''Doreve = gigenia'', qe zbriten nga veriu i Ionise ne 1200 - 900 para krishtit, dhe se e gjith greqishtia e lashte zbertheet vetem me shqipen'', -''ohu'' me tha perseri.

Degjova ne ni debat televiziv, se kur vinin te huai per te vizituar Apollonin edhe qendra te tiera arkeologjike, spikeri qe u fliste turisteve ishte grek, shoqerusi shqiptar kishte urdher nga ''tanet'' qe te largoei qe aty kur flisnin e spiegonin spikerat e ardhur nga greqia(te cilet u spiegonin turisteve se ato qen toka greke e serbe) ???!!!, -vetem ni budalla nuk do kuptonte se kush po na qeverris.
Popull shqiptar, zgjou dhe ēou e zhduke kte agjenture te rrezikeshme antishqiptare, mer ne dore vete fatin tend, mos leio te grabisi e te sundoi agjentura e vendeve fqine shoviniste.

Shqiptaret qe te dalin nga ku llum, duet pa tieter te marin vet ne dor fatet e veta, te ven ne dreitim te shtetit dhe te ktyre institucioneve te rinj patriot e me die.
Qellimi i ktyre dreitusve te kapur nga agjenturat e huaia, esht shkatrrimi i plot ekonomik, kulturor, shpirteror e kombetar i popullit shqiptare, per te mbulu ni te vertet te madhe istorike, se shqiptaret jan illiret, se shqiptaret jan greket e lashte te vertete(illinet).

''Greqia'' per 15 viet rresht, ka pagu me pag te rregullt muiore ēdo gjift, ēoban, minoritar jo shqiptar qe banon ne Shqiperi, per te mar prei tyre votat dhe per te thene se jan shum ''grek'' ne Shqiperi.

Mendoni se Greqia nuk ka investu ne kto institucione te rendesishme te Akademis, gjues, istoris, arkeologjis dhe me agjenturen e tyre qe e kan fut ne shtetin shqiptar ???!!!, -vetem gjiftet e ēobanet kan paguar me pag te rregullt muiore per 15 viet rresht, mereni vet me mend se sa kan investuar ne sektoret e gjuhes, arkeologjis dhe akadamis ne Shqiperi, i kan bler me flori ???!!!.
Fiale te tiera:
Etnikos(= kombetar, i kombit) – [etni - k - os = komb(i kombit) - q - esht; -me greq. e sotme do qe ''etni - pu - ine'', -perputhia eshte vetem me shqipen].

ku ''etni = et - ni(nji) = esht - nji = nji rrac; komb''; -me greq. e sotme ''ine - ena'', -perputhia esht vetem me shqipen; -ose : ''et(eter) - ni(nji) = kan et(at) te ni rrace''.

Epidemia(= semundie infektuse qe i kap te gjith) = epi(= ipi, hipi; mbi; teper, shume) - dem - i(hy) - a = mbi - dem - hy - esht = hyn(ben) mbi - dem''; -me greq. e sotme do qe: ''pano - xalazma - beni - ine'', -perputhia esht vetem me shqipen; -ose ''epi(ipi, mbi) - d -e(hy) - mi - a = epi(ipi, mbi; shume) - t - hy - be - a = shum hyn(perapet), -me greq. e sotme do qe: ''pano - na - beni - kani - ine'', -perputhia esht vetem me shqipen.
Utopia(= qe nuk te baet, e parealizushme) = u(uk, nuk, jo) - to - pi - a = uk - te - be - a = qe u(uk) baet.(dihet se ''ė'' dhe ''b'' ne lashtesin ''illine = illire'' nuk kish); -me greq. e sotme do qe ''dhen - na - gjini - ine'', -perputhia si kudo esht vetem me shqipen.
Energia(= energji’a) = en(hyn) - ergi(= pune) - a = hyn(= ben) - pune - a; -me greq. e sotme do qe: ''beni - ergi - ine'', -vec ''ergi'' qe ne dialektin Dorik qe ''pono = pune'' te tierat jan shqipe si e sotmia.

Se illinet(= illiret) kishin dy fise (Ionet dhe Doret(= gigeni)), dhe natyrisht qe kish edhe ndryshime dialektore. Sot me gjith kto shkolla, komunikim, telekomunikim e komunikacion dhe perseri ekzistoin dialektet, po atere kur nuk qen kto a s'ishin ma te shumta dialektet ?.

Iperbole(= e zmadhuar tei mase) = iper(= ip, hip, mbi; teper) - b - o(hy) - le = teper - b - hy - le; -me greq. e sotme do qe: ''iper - kani - bi - afini'', -perputhia si kudo esht vetem me shqipen.
Antidoto(= e kundert me diēka) = anti - d - o(hy) - t - o = anti - t - hy - t - o(= a, asht); -dhe: ''anti-dhoto(dhenie)''.

Labirinto(= vend me shum hyrie e dalie) = la - be - rin - t - o = la - be - ryn - t - o(a, asht); -me greq. e sotme do qe ''afini - kani - bi - na - ine'', -si kudo perputhia eshte vetem me shqipen. Mund te et dhe ''lapirinto = l - ap(shum, mbi) - rin - t - o''.

Aromatiko(= aromatik(a), gje apo bim me arom) = aroma - t - i(hy) - k - o; -me greq. e sotme do qe: ''aroma-na-beni - pu - ine''; -si kudo perputhia esht vetem me shqipen.

Ku ''aroma = ar(er) - o - ma = er - o - ma(ba; mba)''; -me greq. e sotme do qe ''anemo - ine - krata(kani)''; -si kudo perputhia eshte vetem me shqipen.

Profet(= qe i para fot(thot) gjerat) = pro - fet - o = para - fot(thot) - o; -me greq. e sotme do qe ''prin-pi-ine'', -si kudo perputhia esht vetem me shqipen; -‘’fot(=thot)’’ esht e gegerishtes.

Enigma(= e fshet, e pa zbulushme) = eni - g - ma = eni(hyn) - q - ba = hyn; e fshet, e mbulu; -me greq. e sotme do qe ''beni - pu - kani'', -si kudo perputhia esht vetem me shqipen.

Kroniko(= e kohes; qe ndoth shpesh) = kron - i(hy) - k - o = kron(= koe) - hy - q - o; -me greq. e sotme do qe: ''kron - beni - pu - ine''; -si kudo perputhia esht vetem me shqipen veē ''kron(= koe)'' qe vien nga ''keros = ke(ko, koh) - ro - os = ko - ry - esht''; -dhe ''kron = k(o) - ron(ryn) = ke(ko) - ryn(shkon, kalon) = ko - ryn(shkon, kalon''; -me greq. e sotme do qe: ''pu - beni''; -si kudo zberthimi baet vetem me shqipen. etj, etj, nuk esht nevoja ti analizojm te gjitha por te gjith e kuptojn qe greqishtia e lashte zbertheet vetem me shqipen.

Natyrisht ka pas edhe dialekte me disa ndryshime fialesh te fisit Ionik ndai atij Dorik.

Zgjedhimi i folieve ''hy = i', dhe ''ry = ri'' -siē ka ken perdor nė greq. e lashte(illini = illiri)''; -zanoret dhe kto folie te shkipes(te ndertume me gjith lloet e zanoreve), niet shkipe ''k,g,ē; d,t'' dhe folia ''est = esht'', jane baza e ndertimit te fialorit gluesor te gjithe Europes, se shqiptaret(dy fiset illire ''Ionet dhe Doret(= gigenia)''), jan greket e lashte te vertete.

Ni nga gabimet me te mdha ishte hekia e dialektit te gegerishtes, duke zhduk bashk me zhdukien e sai edhe shume fiale te rendesishme fialformuse te greqishtes se lashte(mir menyra e te folurit, por fialet qe jan ende ne perdorim te perditshem perse i kan zhdukur nga fialori ???!!).
Folia ''hyj; hy = i' ''.(shikoni dhe deformimet e bera ndai folies ''hy; hyj = i' '' me shkrimin e ri te shkipes, ku (j)an shtu ‘’h; y; j; ė).
Menira Defto're
Koha: E tashme E pa kry'er E kry' e thieshte

sot - greq.lashte sot - gr.lashte sot - gr.e lashte
hyj -i' hyja -i'-a hyra -ir-a
hyn -in hyje -i'-e hyre -ir-e
hyn -in hynte -in-te hyri -ir-i
hyjmė -im hynim -i'n-im hymė -im
hyni -i'ni hynit -i'n-it hytė -it
hyjnė -i'n hynin -inin hynė -in
Shiko dhe deformimet qe ndodhin ne shqip me futien e shkrimit te ri te shqipes, ku u shtuan ''h, y, j, ė''.
Menirat: Lidho're(koha e tashme): Urdhero're(e tashme)

tė hyj -t-i' hyr -ir
tė hysh -t-is(hysh) hy -i;
tė hyjė -t-i'
tė hyjmė -t-im
tė hyni -t-ini hyni -i'ni
tė hyni -t-in

Folie tieter qe esht fial formuse qe ne lashtesi, esht folia e shkipes ‘’ri = ry’’; -por kte folie te shqipes e sho se esht zhdukur nga fialori i sotem i shkipes???!!!; -kio folie ‘’ri = ry’’ esht ni nga foliet baze te kri'imit te fialve te greq. se lashte dhe qe aktualisht esht ne perdorim te perditshem ne gjithe Shqiperine, dhe esht simotra e folies tieter ''hy; hyj = i' ''; -perse esht zhdukur nga fialori qe kan ber gjutaret dhe ''akademiket tan'', kur ajo esht ne perdorim te perditshem dhe ne ni menyr krei normale ???!!!. ''OOO po s'esht nevoia'' me than te instituti i gjuhes dhe gjutaret tan te fakultetit e te Akademis(S. Mansaku dhe R. Memushaj), ''deri sa esht folia hyi, skemi pse ta vem edhe ryi'', -me than. Shume e ēudiēme kur i degjon kto fial nga profesoret dhe nga ''Akademiket tan'' ???!!!. Sipas tyre ne duhet ti zhdukim gjith fialet sinonime dhe te lem vetem nga ni fial per ēdo emertim ???!!!.

Shkruar nga Margarit Lilo (Marre nga Shqiperia.com)
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2013, 18:31   #17
admiral
V.I.P
 
Avatari i admiral
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Ke kodra e kuqe
Posts: 317
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
admiral do tė bėhet i njohur mjaft shpejtadmiral do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alb Shiko postimin
Admiral ketu nuk jam dakort me ty, Basha me Salen u munduan qe ta kthenin ne favorin e tyre ta politizonin protesten Sala u munu me bo ate qe boni ne 91 te merte protesten ne dore dhe mire ua bene qe i ndoqen kishte dhe deputet te tjere te djathte ne proteste qe protestonin si prinder
Shume e drejte,,,qe te mos jesh dakort me mua,,,, po me standarte(te dyshimta)te dyfishta nuk maten gjerat,,,, per mendimin tim opozita i bente nder protestes,,,, kurse pozita i bente nder hipokrizise
__________________
♥ Asnjėherė mos debato me njė budalla. Njė tjetėr qė mund tė jetė duke shikuar, nuk do tė dijė tė bėjė diferencėn...!! ♥``shqipe````shqipe``
admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2013, 13:41   #18
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Dhjetėra qytetarė fierakė udhėtojnė ēdo ditė drejt Tiranės pėr tė kryer njė sasi analizash specifike tė gjakut qė lidhen kryesisht me pėrcaktimin hormonal, hemoglobinėn, etj, pasi poliklinika e qytetit nuk e ofron kėtė shėrbim. Aparatura e posaēme qė i ėshtė dhuruar poliklinikės nga njė firmė farmaceutike ėshtė mė defekt dhe sipas drejtuesve tė shėndetėsisė nė Fier, riparimi i saj ėshtė i pamundur pėr shkak tė ēmimit tė lartė. Ndėrsa askush nuk mund tė japė shpresė pėr riparimin e kėsaj aparature apo blerjen e njė tė reje, analizat e posaēme tė gjakut nuk kryhen as nė klinikat private tė qytetit, ēka bėn qė pėrditė drejt QSUT nė kryeqytet tė paraqiten qytetarė nga Fieri qė kanė nevojė pėr njė shėrbim tė tillė.

(Vizion Plus)
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2013, 15:50   #19
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Borxhet e kompanisė “Belle Air” ndaj buxhetit tė shtetit janė 6 milionė euro, nė banka tė ndryshme detyrimet janė 10 milionė euro, rreth 4 milion euro janė detyrime tė pashlyera ndaj furnitorėve dhe klientėve tė tjerė, ku pėrfshihen edhe biletat e prera nė avancė nga pasagjerėt. Me kėtė bilanc detyrimesh kompania ka shpallur falimentin dhe mė pas ka vijuar tė pres edhe 52 mijė bileta tė tjera, tė cilat sipas ligjit tė falimentit nė fuqi rrezikojnė tė mos u dėmshpėrblehen qytetarėve. Shifrat janė bėrė tė ditura nga tre ministra tė kabinetit “Rama”. Tre ministrat e linjės, pėrkatėsisht ai i Financave. Shkėlqim Cani, i Ekonomisė, Arben Ahmetaj dhe i Transporteve, Edmond Haxhinasto, kanė raportuar pėrpara deputetėve tė Komisionit tė Ekonomisė nė lidhje me falimentin e kompanisė.

Ministri i Financave, Shkėlqim Cani, deklaroi se kjo kompani kishte 5 vite qė nuk paguante taksa. Sipas tij, “Belle Air”, kishte 6 milionė euro taksa pėr tė paguar, pėr tė cilat qeveria i kishte ofruar qė t’i paguante me kėste. Ndėrsa ministri Arben Ahmetaj tha se, “Belle Air” siguronte 3.5 milionė euro fitim nė vit. Ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto ka deklaruar se, kompania “Belle Air” kishte pozita monopol, por nuk respektonte asnjė kusht dhe kompania nuk pėrfillte ankesat e pasagjerėve dhe slotet e fluturimeve. Ndėrkohė, ish ministri i Financave, Ridvan Bode, u ndal nė dėmin qė iu ėshtė shkaktuar qytetarėve nė kėtė rast tė cilėve iu janė shitur bileta dhe qė tashmė janė tė parimbursuara. Pėr tė mos u pėrsėritur raste tė tilla nė tė ardhmen, Bode kėrkoi garanci pėr qytetarėt, ēka ligji aktual nuk ua ofron. Madje, jo vetėm pėr shėrbimin ajror, por masa duhet tė merren pėr tė gjitha kompanitė qė ofrojnė shėrbime ndaj qytetareve: si telefonia; shėrbimi urban, ai detar, etj. Komisioni

Sipas tyre, faktorėt kryesorė qė sollėn kėtė faliment ishin favorizimi i kompanisė nga qeveria e mėparshme nė mos pagimin e taksave, monopoli qė kishte nė treg dhe keqmenaxhimi i saj. Sipas ministrit tė Financave, Shkėlqim Cani, Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve po pėrgatit dosjen e plotė tė kėsaj kompanie dhe dėrgimin pėr ndjekje penale. Ndėrkohė ai i bėri thirrje drejtuesve tė kėsaj kompanie qė tė hyjnė nė negociata me qeverinė pėr shlyerjen me kėste tė vlerės prej 6 milionė eurove qė i ka detyrim administratės fiskale. Do tė hapim tregun pėr tė zhdukur monopolin, tha ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto, sipas tė cilit, kanė filluar shqyrtimet e kėrkesave nga kompani tė tjera. "Nė fund, fare afėrsisht ne shkojmė nė njė shumė prej 6 milionė euro dhe ka njė pyetje dhe pėr kėtė.

Themi qė kjo ėshtė njė shoqėri qė ka zhvilluar njė aktivitet me njė xhiro relativisht tė lartė mbi 100 milionė euro nė vit. Ėshtė pak e errėt qė mbetet pėrsėri njė pikėpytje pėr tu zgjidhur nė kohė se tė gjitha detyrimet qė kjo shoqėri tregtare ka ndaj bankave, detyrime ndaj tė tretėve, aeroportit, etj si dhe detyrime ndaj buxhetit, ėshtė mbi 20 milionė euro. Kjo ėshtė njė ēėshtje mjaft pėr t'u vėnė nė dyshim si organe shtetėrore nuk kanė bėrė njė analizė tė gjendjes"- tha ministri Shkėlqim Cani. "Pėr qytetarėt qė ndoshta nuk e dinė se ēfarė do tė thotė kjo ėshtė njė pagesė e drejtpėrdrejtė qė qytetarėt bėj- nė nė ēmimin e biletės prej 10 euro, e cila shkon nė buxhet tė shtetit drejtpėrdrejt dhe kompania apo aeroporti janė agjentė tė buxhetit tė shtetit. Pra, njė 10 euro e cila ėshtė paguar nė kohė reale dhe nuk ka shkuar nė buxhet tė shtetit.

Pra, kompania nė rastin konkret ka pėrdorur nė operacionet e veta para tė cilat i takojnė buxhetit tė shtetit. Ka operuar me paratė e tatim paguesve nė dėm tė buxhetit tė shtetit"- tha ministri Arben Ahmetaj. "Kemi njė situatė thuajse monopoli nė treg, mbi 50 % tė tregut. Asnjė avion i kėsaj kompanie nuk ishte regjistruar nė Tiranė, qė ėshtė kėrkesė ligjore. Pra, ishte njė favor i madh qė i ishte bėrė kėsaj kompanie. Cilėsia e operacioneve tė saj linte shumė pėr tė dėshiruar. Ėshtė kompania emblemė pėr mosrespektimin e sloteve dhe tė orareve. Dhe emblemė pėrsa i takon vonesave"- tha ministri Haxhinasto.

Biletat nė avancė

Ministria Arben Ahmetaj ka deklaruar se, “Belle Air” siguronte 3.5 milionė euro fitim nė vit. Sipas tij, kompania gjatė falimentimit shiti nė avancė 52 mijė bileta. Ahmetaj tha se, deri nė momentin e falimentit kompania kishte 53 pėr qind tė tregut ajror. Ministri i Ekonomisė, Arben Ahmetaj ka deklaruar nė komision se, kompanisė i ishte kėrkuar qė tė mos priste bileta, por ajo ka vazhduar. Ministri i Transporteve, tha se, qeveria kishte interes qė tė mos bllokonte kompaninė pasi kishte prerė 52 mijė bileta, ndėrsa punėsonte qindra njerėz. Sipas tij, kjo kompani nuk ka respektuar dhe nuk ka paguar asnjė detyrim aeroportual.

Braēe: Qeveria “Berisha” favorizoi kompaninė 8 vjet

Kompania “Belle Air” ėshtė krijuar ne vitin 2005 dhe prej atij viti ėshtė favorizuar nė mėnyrė qeveritare, kuptuar nė kėtė mbėshtetjen e ēdo agjencie shtetėrore si rregullator i fushės. por edhe nga organet fiskale tė Qeverisė. Kompania pėr shkak tė kėsaj ndihme ėshtė rritur aq sa nė vitin 2013 zotėronte rreth 53- 56% tė tregut dhe nė njė pjesė tė madhe tė destinacioneve tė saj ka operuar si monopol i pastėr. Kompania “Belle Air” nuk ka patur asnjė avion tė saj tė regjistruar nė Shqipėri nė shkelje tė ligjit dhe ka patur deri tani nė fund vetėm 7 avionė nė operim njė numėr shumė i vogėl kur ke parasysh destinacionet e saj. Cilėsia shėrbimit ishte skandaloze, kur referohen shifrat 30% tė fluturimeve tė deklaruara tė anuluara dhe 12% tė fluturime me vonesa tė thella.

Bllokimi i llogarive ka zgjatur vetėm 2 ditė, pas tyre llogaritė janė zhbllokuar pas njė marrėveshje mes Qeverisė dhe kompanisė e cila parashihte shlyerjen e detyrimit me kėste, nė kohė, por pėrmes njė garancie bankare pėr shlyerjen e kėtyre detyrimeve. Kompania pavarėsisht kėrkesės pėr faliment ka vijuar tė shesė bileta deri me datėn 27 nėntor; kjo ka ndodhur edhe pse qė nė muajin tetor kompanisė Belle Air i ėshtė kėrkuar tė ndėrpresė shitjen e biletave. Qeveria garantoi se ka nisur njė hetim gjithpėrfshirės pėr kėtė kompani dhe nė rast tė konsumimit tė veprave penale nga ana e kompanisė dhe zyrtarėve tė shtetit, atėherė nga hetimi administrativ do tė kalohet nė hetim penal. Qeveria garantoi se agjencia e parandalimit dhe luftės ndaj pastrimit tė parave ka nisur njė hetim tė plotė nė gjurmim tė parave tė kompanisė, zbulim tė destinacionit tė tyre.

(Shekulli)
Marre nga Shqiperia.com
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2013, 10:19   #20
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me Terhoqi Vemendjen Ky Shkrim...

Policia e Tiranės pas njė hetimi njė mujor nė kuadėr tė operacionit policor “Skaner 2013”, nė ambjentet e Qėndrės Spitalore Universitare “Nėnė Tereza”, ka bėrė arrestimin nė flagrancė tė shtetasve, Arben Mhill Doda, 48 vjeē banues nė Tiranė.

Ai pasi dyshohet se ka konsumuar veprėn penale “Ushtrim i ndikimit tė paligjshėm ndaj personave qė ushtrojnė funksione publike”.

Ndėrsa shtetasit tjetėr Ilir Luigj Broqaj, 41 vjeē, me detyrė shef i sektorit tė kirurgjisė pranė QSUT-sė, ėshtė arrestua nga autoritetet vendase pasi dyshohet se ka konsumuar veprėn penale, “Korrupsion pasiv i personave qė ushtrojnė funksione publike”.

Nga hetimet e kryera nė kuadėr tė kėtij procedimi penal, ka rezultuar se shtetasi Arben Doda, ish punonjės i sigurimit tė QSUT-sė, u merrte qytetarėve tė ndryshėm shuma nga 15.000 deri nė 17.000 lekė tė reja nė funksion tė kryerjes sė skanerit tė pėrgjithshėm nė Qendrėn Spitalore Universitare “Nėnė Tereza”. Ē'ėshtja do t’i kalojė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsorė Tiranė, pėr hetim tė mėtejshėm.

Shekulli
(Marre nga Shqiperia.com)
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i IronMan pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur