Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-02-2014, 15:12   #21
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,923
Thanks: 120
Thanked 1,121 Times in 831 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

une mendoj se gjithsesi po ti kesh nuk eshte keq.

pasi keshtu si po flitet ketu duket se ne vend te naftes kemi gjetur koleren dhe na ka zene hall i madhe.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 15:16   #22
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
une mendoj se gjithsesi po ti kesh nuk eshte keq.

pasi keshtu si po flitet ketu duket se ne vend te naftes kemi gjetur koleren dhe na ka zene hall i madhe.
Keshtu thone dhe per leket e Metes Berishes e Rames;"ti kesh nuk eshte keq,por po mos ishin do ishte me mire".

Edhe puna e naftes,do shkoje fitimi per personat e lartepermendur.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 15:21   #23
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,923
Thanks: 120
Thanked 1,121 Times in 831 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

nese une pa flas me teorit e saliut kur eshte ne pozit ti po flete me teorit e saliut kur eshte ne opozite

po e mere ndonjehere ne konsiderat qe shteti sdo jete gjithmone kaq i korruptuar. keto rezerva do te jene ne shfrytezim per nje kohe shume afatgate. noshta pas nje kohe te gjate nje pjes te mire do ta shfrytezojme sic duhet.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 15:22   #24
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,344
Thanks: 136
Thanked 700 Times in 548 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 141
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

O kanina shqiptaret kan tradite veq bagti e bujqesi. Industria i trem lol
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 16:15   #25
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,203
Thanks: 1,740
Thanked 1,844 Times in 1,381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

kur naften e shfrytezojn te huajt eshte e kot
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 16:48   #26
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,308
Thanks: 23
Thanked 2,389 Times in 1,489 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 171
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Po nuk dolen rezervat e medhaja te Naftes me siguri do dali grup Puēist.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 21:10   #27
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 10 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Mire mor mire,keto politikanet tane tash e tutje do i vem nofka sheikesh,si psh sheik al-rama...,sheik al-berisha,etj...
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 21:42   #28
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 211
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Si gjithmone, populli ferkon duart pa lidhje...

Ps...Ganimet , kerko ne sa vende te tjera kane rezerva gjigande k'to firma, dhe ka perparuar ai vend pikerisht nga ky fakt
Shpresojm se do te vin dit me te mira per Shqiperin.Eksploatimi i pasurive komtare shpresoii qe i takon se kaluares.
duhet perpjekje,vetdijsim,pergjegjsi edhe ndaj brezave te tashme te ardhme,Si do qe te jet shpresoi qe gjerat do te levizin ne drejtimin pozitiv dhe te progresirt ,sidomos ne economi dhe ne mirqenje te t'gjith qytetarve pergjithsisht.
Shqiperia ka gjasa edhe mė qe te gjej pasuri nentoksore ,mbase eshte i vetmi vend ne Evrop ku hulumtimet kan qen te pjeseshme ne nentoken shqiptare.


Do kaloj edhe pak kohe sa ta marin veten shqiptaret sepse siq jom ngop une premtime do te ngopen edhe ata...do te thuash se paskem pas te drejt,madje jo larg ne kohe.
amiN.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2014, 23:39   #29
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 488 Times in 319 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Jo, qe jane gjigande... gjigande jane ato.

Nje tregim i shkurter i asaj qe me ndodhi mua ne lidhje me temen tuaj.
Ja une dje pa dashje u perplasa me nje gjigand. Jo shume larg ketij vendburimi, por ne aren perkarshi, maces time i shkau kemba dhe ra nga fiku, duke ndiekur nje mi. Dhe theu qafen ajo. Per fatin e saj te keq, por per fatin e mire te historise qe po ju tregoj, une nuk kisha marre me vete zamken ngjtese, qe ta ngjisja praprap qafen e saj te thyer. Keshtu qe ngordhi ajo. Ngordhi ajo, por lindi legjenda. Lindi legjenda qe Shqiperia ka rezerva gjgande.
Sepse qe thoni ju te nderuar miq, macja e ngordhur do gropen e saj ku te flej kollaj. Dhe ia bera gropen une. Mirpo ishte aty nga fundi i gropes, qe filloi te me vinte era mua. Ajo ere nuk kishte te krahasuar me asnje arom natyrore, vetem ne banjot publike dhe ne bulevardin e Beratit mund te shijoje te tille arom. Ah po! Atje ne bulevardin e Beratit kenaqesh me nje arom te till. Nejse ta leme aromen ne punen e saj dhe t'i kthehemi perseri historise sone qe akoma vazhdon.
Ne ato caste vjen nje bari, qe e kishte sjell rruga andej, se donte te mbyllte delet ne shtepi. Mire, deri ketu ne rregull. Deri ketu nuk ka asnje cudi. Cudia vjen me vone. Cudia erdhi ateher kur aroma kundermuese arriti deri tek e patatje e shtrember qe ai e quante hunden e tij. Me afrohet dhe me pyet.

- Cfare po ben aty
- Ja po hap nje grope - iu pergjigja.

Rrotulloi nje here pataten(hunden) verdall pastaj...
- Po me vjen si era nafte - thote
- Era pordhe po vjen. Pordhi macja para se te ngordhte nga dhimbjet dhe zori
- Or po kur do te ma hedhesh - me thot - Ti po kerkon te vjedhesh naften time. E di ti qe eshte toka ime ketu.
- Po nuk eshte nafte or zotri.
- Pse nuk njoh eren e naftes une - ma kthehu dhe nje drite djallzore veshi sarratin e tij.
- Pse cfare ere ka nafta
- Era para(leke) mbane.
- Nuk e di ku i mban ti parat qe i ke ndiere ate ere, por ketu era hale po vjene. - iu pergjigja i bezdisur.

- Ik ore nga prona ime te them. Te ardhka dhe ere. Une per nje muaj do behem milioner. Nuk e degjove televizorin, qe tha se jane gjetur rezerva gjigande nafte? Ja ketu posht bahces time jane.
- Dhe ti bertet - i thashe. - Ik or mavri mos u ndje se ta perlau token ndojne amerikan.

Dhe ika une pastaj. Pse i mbushej mendja atij, qe nuk ishte era nafte ajo, por mund te kishte shkelur nevojen qe kishte rruges ndonje femije. Ja keto gjera bejne gazetaret tane. Ngaterrojne dynjane dhe mua macja me ngeli pa varrosur.

Pershendetje te dashur miq!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2014, 09:26   #30
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,867
Thanks: 736
Thanked 442 Times in 266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

*

Kjo ma perkujtoi nje reportazh mbi Rebubliken e Kongos ne Afrike. Mbi gjysma a popullit vuajne urie, kurse vendi eshte aq i pasur me diamant, sa qe po te perdorej gjysma e te ardhurave nga diamanti, jo qe do te shuhej uria ne ate vend por dhe ne gjysmen e kontinentit Afrikan.
Njesoj ka shume gjasa te ndodhe eme me Shqiperine (nese ky lajm eshte i vertete).
Pushtetareve iu jipet nje shume e caktuar (korrupsion)...qeveria pastaj kete "marreveshje" (me "Shell") e paraqet i investim te huaj per krijimin e vendeve te punes...
Keshtu krijohen aq shume vende te punes sa qe, nuk kalojne ca vite, populli serish ia mesyen diku jashte vendit... per ta siguruar ekzistencen...
Me nje fjale, nga nje "investim" Shqiperia (populli) "perfiton" nje gjysme kocke...


*
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2014, 12:26   #31
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,214
Thanks: 4,679
Thanked 5,342 Times in 2,651 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Shpresojm se do te vin dit me te mira per Shqiperin.Eksploatimi i pasurive komtare shpresoii qe i takon se kaluares.
duhet perpjekje,vetdijsim,pergjegjsi edhe ndaj brezave te tashme te ardhme,Si do qe te jet shpresoi qe gjerat do te levizin ne drejtimin pozitiv dhe te progresirt ,sidomos ne economi dhe ne mirqenje te t'gjith qytetarve pergjithsisht.
Shqiperia ka gjasa edhe mė qe te gjej pasuri nentoksore ,mbase eshte i vetmi vend ne Evrop ku hulumtimet kan qen te pjeseshme ne nentoken shqiptare.


Do kaloj edhe pak kohe sa ta marin veten shqiptaret sepse siq jom ngop une premtime do te ngopen edhe ata...do te thuash se paskem pas te drejt,madje jo larg ne kohe.
amiN.
Kot nuk thone Shpresa vdes e fundit. looool
Eshte si puna e atij ilacit qe nuk sheron ,por vetem zgjat/sin vuatjen
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2014, 14:17   #32
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,884
Thanks: 5
Thanked 10 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Shpresojm se do te vin dit me te mira per Shqiperin.Eksploatimi i pasurive komtare shpresoii qe i takon se kaluares.

amiN.
Per qe eksploatimi i takon te kaluares harroje,ai eshte evident per tere kohrat,per ndryshim nga kohet e kaluara,sot eshte me agresiv,kur krahason teknologjine ate te sodit me te kaluren!Eksplaotimi i energjetikes kudo qe behet ka impaktet e veta negative ne nje zone te gjere,e cila rezulton me fenomene kontaminuese si dhe termete te asaj zone,m,varsisht nga teknika qe perdoret!...
Por mire na e bejne,kur nuk jemi te zote qe te eksplaotojme nentoken tone,dhe te perfitojme vete nga keto, ua kemi falur te huajve,se keshtu do te jemi me rehat me "ndergjegjen"tone delirante!...
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2014, 14:32   #33
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

do te dalim me fusha me diamante neve tani prralla me mbret
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2014, 14:44   #34
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Shqiperia, ne menyre hipoteze,se me politikanet e sotem nuk ben dot asgje perveē korrupsionit,do ishte mire ti falte pasurite e mbedhaja minerale,mjafton qe ti japi me nje afat firmave "serioze" te vendeve te njohura,pa taksim fare,vetem kusht punesimin dhe ambjentin.Do zhdukej nje pjese e mire e firmave te vogla "greke-turke" dhe da zvogelohej dhe vjedhja e korrupsioni qe sjellin ankandet e privatizimeve.Se shteterore nuk kemi as mentalitet e as kapacitet.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2014, 14:51   #35
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhebraili Shiko postimin
do te dalim me fusha me diamante neve tani prralla me mbret
Shqiperia nga ana e mineraleve eshte vend i pasur,o ka qene...nafte,krom,hekur,baker etj etj
Ne kohen e Italise,Shqiperia plotesonte 30 % te konsumit te naftes ne Itali,e me bitumin e kromin ariti ne 100%.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2014, 18:47   #36
admiral
V.I.P
 
Avatari i admiral
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Ke kodra e kuqe
Posts: 317
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
admiral do tė bėhet i njohur mjaft shpejtadmiral do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Marshallah,,,,marshallah,,,, me gjithe keto rezerva nafte gjynah qe nuk e blejme me 300 lek (te reja) litrin
__________________
♥ Asnjėherė mos debato me njė budalla. Njė tjetėr qė mund tė jetė duke shikuar, nuk do tė dijė tė bėjė diferencėn...!! ♥``shqipe````shqipe``
admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2014, 22:31   #37
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 47 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Shqiperia nga ana e mineraleve eshte vend i pasur,o ka qene...nafte,krom,hekur,baker etj etj
Ne kohen e Italise,Shqiperia plotesonte 30 % te konsumit te naftes ne Itali,e me bitumin e kromin ariti ne 100%.
Italia tere konsumin e vet me bitum dhe krom e mbulonte vetem me cfare nxirrej ne Shqiperi? Frike.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2014, 06:59   #38
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Italia tere konsumin e vet me bitum dhe krom e mbulonte vetem me cfare nxirrej ne Shqiperi? Frike.

Rizervat e kromit ne Shqiperi llogariteshin nga Italianet mbi 500 mije ton,nevoja e Italise per krom ,ne nje vit,llogaritej 20-25 mije ton ne vit.(Relacioni i Zenone Beninit per Duēen )

Ne fund te vitit 1940 shoqeria Italiane Ferraalba ariti ne 40 mije ton ne prodhimin e kromit ne Shqiperi,qe mbulonte 100 % nevojat e Italise.(Il fabbisogno cromifero dell'Italia era comunque coperto interamente dall'Albania.Banca Nacionale d'Albania,Studi)

Per bitumin e Selenices mbase jo,por mbulonte nje pjese te mire...
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2014, 20:07   #39
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Pamje ilustruese mbi gjeologjinė e zonės
Burimi:http://www.stockhouse.com/opinion/in...e-multi-bagger
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2019, 05:22   #40
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,653
Thanks: 1,234
Thanked 763 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Rezerva gjigante nafte nė Shqipėri

Shqiperia ka rreth 300 milione fuci nafte rezerva te provuara dhe reth 6 miliarde meter kub gaz rezerva te provuara.Perllogaritet qe rezerva te paprovuara te shkojne ne disa miliarda fuci.Keto te gjitha ne toke pa llogaritur rezervat ne det.Ka rreth 100 vjet qe kur filloi shfrytezimi i naftes ne Shqiperi,mirepo populli kurre nuk ia pa hajrin kesaj pasurie kolosale. Jo vetem zonat prane burimeve te naftes,por e tere Shqiperia duhet te ishte ndertuar me keto pasuri.Ne realitet kemi vetem rrenim te shtepive dhe ndotje te tokave ne zonat naftembajtese.Milionat e dollareve i fitojne disa kompani te huaja duke paguar rrushfet pushtetareve e duke shmangur qindra miliona taksa qe duhet ti shkonin shtetit dhe si rrjedhoje te konvetroheshin ne mireqenie per popullin.
Mirepo kete popull nuk e do njeri.Nuk e do as greku,as turku,as serbi,as italiani as gjermani,as arabi e as amerikani.Kete popull nuk e do qevria e vet e ky popull nuk do as veten e vet.Keshtu qe me mire mos e kishim fare ate kodosh nafte.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur