Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-07-2014, 13:26   #1
lind
☆☆☆
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,732
Thanks: 84
Thanked 246 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
lind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėm
Supervjedhja nė bankėn e shtetit

“Nė sekret tė plotė nė kėtė sallė, nė kėtė sallė, Gjykata e Tiranės dha masėn e sigurisė arrest me burg pėr dy ekonomistėt e Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Bitraj dhe Mimoza Bruzia, tė arrestuar pėr shpėrdorim detyre dhe moskallėzim krimi, nė lidhje me hetimet e Prokurorisė pėr dyshimet mbi vjedhjen mė tė madhe tė Bankės sė Shqipėrisė, qė kap vlerėn e 6 miliardė lekėve. Lėvizja e autoriteteve hetimore ka nisur nga rrėfimi i Ardian Bitrajt, me detyrė pėrgjegjės i sektorit tė Arkės Stok, i cili ka rrėfyer se, prej katėr vitesh, nė bashkėpunim me kolegen e tij, dilnin nga ky sektor me shuma tė konsiderueshme lekėsh, qė ishin bėrė gati pėr t’u hedhur nė qarkullim dhe tė tjera qė ishin bėrė gati pėr t’u asgjėsuar”.

Ky ėshtė Ardian Bitraj, i punėsuar qė prej vitit 1993 nė Bankėn e Shqipėrisė, i cili kėtė tė hėnė, ditėn kur njė komision i ngritur nga Banka do tė kontrollonte sasinė e parave tė stokut, qė kishin dalė nga qarkullimi dhe do tė asgjesoheshin, ka rrėfyer se nga sektori qė ai kishte nėn pėrgjegjėsi ishin nxjerrė shuma tė konsiderueshme nga Banka.

Pasi ėshtė pėrpjekur tė shtyjė inventarizimin e gjendjes sė arkės stok, ai ėshtė rrėfyer pėrpara komisionit duke i shokuar ata. “Kam katėr vjet qė i marr lekėt nga arka stok, i tėrhiqja tė gjitha prerje 50-she, i fshihja nė trup dhe disa herė pėrfitova nga fakti qė shefi im ishte i ri dhe nuk e kishte idenė se ēfarė bėhej aty. Mė pas, nė mėnyrė qė tė mos kuptohej qė ishin tėrhequr parą, dhe qė pesha e kėtyre arkave tė dukej e njėjtė, aty vendosja libra”.

Kjo ėshtė pjesė e rrėfimit tė Bitrajt, i cili e ka lėnė pa fjalė policinė e kryeqytetit dhe Prokurorinė e Tiranės. 45-vjeēari e ka implikuar kolegen e vet, tė punėsuar nė tė njėjtin sektor, duke thėnė se ajo, para disa muajsh, kishte kuptuar qė nė arka mungonin 400 milionė lekė, e i kishte kėrkuar llogari se ku ndodheshin shumat, por “unė i premtova - thotė Bitraj - se do t’i ktheja”.

Ka pasur ditė qė unė dilja nga sektori me lekė tė fshehura nė trup, qė kapnin shifrėn e 10 milionė lekėve dhe askush s’mė kuptonte. Tė gjitha lekėt i kam lėnė nė lojrat e fatit, qė janė poshtė shtėpisė sime.

Madje, te njė kazino jam borxh 50 milionė lekė tė vjetra. Por, justifikimi paraprakisht duket i dyshimtė pėr Prokurorinė. Ndėrkohė, Mimoza Bruzia ka mohuar tė ketė lidhje e tė ketė bashkėpunuar me 45-vjeēarin nga Skrapari, inicialet e tė cilit u raportuan njė ditė mė parė, sė bashku me tė arrestuarėn me tė, si njė arrestim i thjeshtė.

T.Ch
__________________
- Failure is not falling down but refusing to get up!!

- As good and clever you are,the more you will suffer!!
lind nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 13:30   #2
lind
☆☆☆
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,732
Thanks: 84
Thanked 246 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
lind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Ky paska bo vjedhje spektakel nga ana monetare por te vjedhesh 6 miliarde lek te vjetra dhe te jesh 50 milion leke te vjetra borxh nuk mund ta besoj....nejse mund te jete edhe ndonje alibi e tije..ose eshte i semure.
__________________
- Failure is not falling down but refusing to get up!!

- As good and clever you are,the more you will suffer!!
lind nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 14:03   #3
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,674
Thanks: 789
Thanked 1,513 Times in 870 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AlbaneZ Shiko postimin
Ky paska bo vjedhje spektakel nga ana monetare por te vjedhesh 6 miliarde lek te vjetra dhe te jesh 50 milion leke te vjetra borxh nuk mund ta besoj....nejse mund te jete edhe ndonje alibi e tije..ose eshte i semure.
Bixhozi eshte smundje qe t'merr gjithcka.

Ktu po flasim per nje individ qe ka vjedh lek lirshem pa e kuptuar njeri. Dhe leku qyl gjithmone kshu perfundon ,neper lojera fati. Une njoh njerez qe ne lojra fati kane lene deri ne 20 mije euro dita. Por kam disa miq qe punojne ne kazino dhe m'tregojne per politikan te ndryshem qe kur u mbarohen leket u vjen nje person me valixhe per t'vazhduar serish lojen. Eshte mikrob ku per fat t'keq e ka fut shoqerine tone ne nje batak qe veshtire se del kollaj.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 14:03   #4
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 45,936
Thanks: 14,125
Thanked 12,201 Times in 7,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 668
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Si ka mundėsi qė kta skrapalinjtė paskan zakon tė gjithė tė vjedhin nė shuma tė mėdha nuk u kėnaqkan me pak!?


P.s. Linda mer nėn hetim burrin, pyete ku i ka fshehur ai hazinetė*?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 14:07   #5
lind
☆☆☆
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,732
Thanks: 84
Thanked 246 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
lind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Bixhozi eshte smundje qe t'merr gjithcka.

Ktu po flasim per nje individ qe ka vjedh lek lirshem pa e kuptuar njeri. Dhe leku qyl gjithmone kshu perfundon ,neper lojera fati. Une njoh njerez qe ne lojra fati kane lene deri ne 20 mije euro dita. Por kam disa miq qe punojne ne kazino dhe m'tregojne per politikan te ndryshem qe kur u mbarohen leket u vjen nje person me valixhe per t'vazhduar serish lojen. Eshte mikrob ku per fat t'keq e ka fut shoqerine tone ne nje batak qe veshtire se del kollaj.
Po jane 6 miliarde leke mer
__________________
- Failure is not falling down but refusing to get up!!

- As good and clever you are,the more you will suffer!!
lind nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 14:18   #6
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,248
Thanks: 6,722
Thanked 7,944 Times in 5,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Si ka mundėsi qė kta skrapalinjtė paskan zakon tė gjithė tė vjedhin nė shuma tė mėdha nuk u kėnaqkan me pak!?


P.s. Linda mer nėn hetim burrin, pyete ku i ka fshehur ai hazinetė*?

NA MYTEN SKRAPARLIT DHE TEPELENASIT
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 14:20   #7
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 45,936
Thanks: 14,125
Thanked 12,201 Times in 7,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 668
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

E kam dėgjuar ledio...nuk mė pėlqen.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 15:26   #8
Linda
❤❤❤❤
 
Avatari i Linda
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,900
Thanks: 3,312
Thanked 1,253 Times in 727 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Linda ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Si ka mundėsi qė kta skrapalinjtė paskan zakon tė gjithė tė vjedhin nė shuma tė mėdha nuk u kėnaqkan me pak!?


P.s. Linda mer nėn hetim burrin, pyete ku i ka fshehur ai hazinetė*?
Hahahahahahahahahah,aq sa tregon krietari i kuvendit kur vodhi,aq do me tregoj dhe ky mua

Po behen shum te rrezikshem kta sqaparllinjte

Duhet pa kjo pune me shum hollesi
__________________
Nehmen Sie die Menschen, wie sie sind, andere gibt's nicht.
Linda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 15:38   #9
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AlbaneZ Shiko postimin
Po jane 6 miliarde leke mer
Po sa e kanė vlerėn kėto miliardat se sikur nė atė Tv shown "Kush do tė bėhet milioner", ku premia mė e lartė ishte 50,000€... e ku na mbeti milioni???
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 16:03   #10
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 45,936
Thanks: 14,125
Thanked 12,201 Times in 7,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 668
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh Shiko postimin
Po sa e kanė vlerėn kėto miliardat se sikur nė atė Tv shown "Kush do tė bėhet milioner", ku premia mė e lartė ishte 50,000€... e ku na mbeti milioni???
6 Mld. lek=6+Mln$ amerikan
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 16:06   #11
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,366
Thanks: 231
Thanked 462 Times in 212 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Djalli rrin neper mexhat e katundarve dhe ne By.. e Ekonomistave te korruptuar!!
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 20:20   #12
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 641 Times in 353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Ja befte zoti hallall, nuk po e lavderoj aspak, thjesht po i jap hakun se i takon. Si more vjedh mbi 500kg kartemonedha dhe askush se ve re!!! Si mundet nje njeri i vetem menaxhon shuma te tilla te frikshme dhe sot tregon vete se do i benin inventarin!!! Me 6 milion dollare te vjedhura nuk shkoj te rri si qeni i rrahur perpara komisionit, por ja mbath vrapit dhe nderroj fytyren e te ma bejne leshin kaēurrel se lesh hamami me kapin.
Nuk e di por vjedhje te ketij lloji jane komplet te pabesueshme qe te kryhen nga nje individ i vetem.

perfundimisht hallall, ti hash me shendet e i pafsh harjrin se gjete shesh e bere pershesh.
ajo puna kazinose nuk shkon sepse aq leke eshte e pamundur te luhen vetem ne efektin kohor, plus sistemet random nuk te perlajne ne kete menyre kaq te shpejte, vetem po te kete qene qejfli rroulette sepse vetem ajo eshte pus.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 20:36   #13
mia@
V.I.P
 
Avatari i mia@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,788
Thanks: 2,262
Thanked 2,421 Times in 1,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
mia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Kaq vite si se kuptoi njeri ne banke? Kjo e bente inventarin e lekeve? Hajde drejtor qe paska patur dhe banka! Vidhej leku sheshit prej vitesh. Qesharake!
Mesa degjova ai ishte vertet bixhozxhi dhe gruaja e dinte e shkreta. E kishte problem, por se dinte qe ai vidhte banken per te luajtur. Jo vetem qe nuk fuste leke ne shtepi nga ato qe vidhte, por harxhonte dhe rrogen e tij per bixhoz. E tmerrshme! E dhimbshme!
__________________
There must be more to life than having everything.
Maurice Sendak
mia@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 22:56   #14
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,165
Thanks: 338
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

kushedi sa pare ka fituar shteti nga taksimi i bere lokalit te lojrave te fatit qe nga nje njeri i vetem ka perla 6 miliarda ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 23:25   #15
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 266
Thanked 913 Times in 575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
kushedi sa pare ka fituar shteti nga taksimi i bere lokalit te lojrave te fatit qe nga nje njeri i vetem ka perla 6 miliarda ...
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2014, 23:45   #16
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
Nje gje skuptova une: ose ishin para per tu asgjesuar ose per tu hedhur ne qarkullim
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2014, 09:04   #17
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 40 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga NIKOLA TESLA Shiko postimin
Ja befte zoti hallall, nuk po e lavderoj aspak, thjesht po i jap hakun se i takon. Si more vjedh mbi 500kg kartemonedha dhe askush se ve re!!! Si mundet nje njeri i vetem menaxhon shuma te tilla te frikshme dhe sot tregon vete se do i benin inventarin!!! Me 6 milion dollare te vjedhura nuk shkoj te rri si qeni i rrahur perpara komisionit, por ja mbath vrapit dhe nderroj fytyren e te ma bejne leshin kaēurrel se lesh hamami me kapin.
Nuk e di por vjedhje te ketij lloji jane komplet te pabesueshme qe te kryhen nga nje individ i vetem.

perfundimisht hallall, ti hash me shendet e i pafsh harjrin se gjete shesh e bere pershesh.
ajo puna kazinose nuk shkon sepse aq leke eshte e pamundur te luhen vetem ne efektin kohor, plus sistemet random nuk te perlajne ne kete menyre kaq te shpejte, vetem po te kete qene qejfli rroulette sepse vetem ajo eshte pus.
Vertete e beson se ato jane vjedhur nga nje person i vetem ?
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2014, 09:07   #18
Mr. E
V.I.P
 
Avatari i Mr. E
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 3,712
Thanks: 0
Thanked 40 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Mr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėmMr. E i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Nė kėrkim tė parave tė vjedhura

Prokuroria dyshon se njė pjesė e parave, qė u vodhėn nė Thesarin e Bankės sė Shqipėrisė, mund tė jenė transferuar jashtė shtetit.

Gazeta “Shqip” raporton se, pėrkundėr deklarimeve tė tė arrestuarit Bitraj, i cili pretendon se tė gjitha paratė e vjedhura i ka lėnė nė kumar, prokurorėt kanė dyshime tė arsyeshme se njė pjesė e tyre mund tė jenė transferuar jashtė.

Pėr kėtė qėllim, grupi hetimor ka kėrkuar informacion nga bankat private nė vend. Sipas “Shqip”-it, nė “hetime” janė pėrfshirė tė gjitha strukturat, si ato tė investigimit tė Bankės sė Shqipėrisė, ekspertė tė Drejtorisė kundėr Pastrimit tė Parave

Deri mė tani, nėn akuzė dhe tė arrestuar janė vetėm dy ekonomistėt, Ardian Bitraj dhe Mimoza Bruzi, ndėrsa hetimet po nxjerrin nė dritė edhe persona tė tjerė tė pėrfshirė, ku pėr tė paktėn tre prej tyre pritet tė ketė edhe masa shtrėnguese.

Shteti, ku banka luhet nė kumar
Dyshime mbi sigurinė, jo vetėm bankare, dhe pėrse tė gjithė heshtin?

Skandali i bujshėm nė Bankėn e Shqipėrisė, ku Thesari i shtetit u vodh pėr katėr vjet me radhė, ngre njė sėrė pikėpyetjesh tė forta mbi rolin e disa institucioneve njėherėsh, qė prekin deri sigurinė kombėtare.

Sė pari, mbi vetė Bankėn e Shqipėrisė. Detyra themelore e bankės ėshtė tė garantojė sigurinė e sistemit financiar, duke e mbikqyrur atė pėr tė mos lejuar keqmenaxhimin, abuzimet apo dhe korrupsionin brenda bankave private, qė do tė vinin nė rrezik paratė e qytetarėve.

Dėshtimi dhe paaftėsia pėr tė ndalur njė vjedhje disavjeēare nė shuma marrėmendėse, brenda vetė strukturave tė saj dhe nė kasafortėn, qė duhej tė ishte mė e sigurta nė vend, pėrveē se cėnon rėndė imazhin e autoritetit qė qeveris sistemin financiar, pėrcjell njė mesazh tė fortė negativ pėr publikun.

Pėr shumė kritikė, ngjarja reflekton mėnyrėn se si administrohet prej vitesh Banka Qendrore. Pėr disa vjet, posti i zv/guvernantorit administrativ, i cili duhet tė merret me ēėshtjet e brendshme, ėshtė mbajtur vakant, edhe pse organigrama e bankės ėshtė e pėrcaktuar me ligj.

Nga ana tjetėr, rekrutimet e stafit kanė qenė shpesh tė pėrfolura pėr nepotizėm dhe shkėmbim favoresh me pushtetin. Koincidencė apo jo, vetė drejtori i departamentit, nė tė cilin ka ndodhur vjedhja, ėshtė njeri shumė i afėrt me Guvernatorin.

Grabitja e Thesarit mund tė jetė edhe krim ordiner i njė magazinieri, por nė thelb ajo dėshmon rėnien e njė sistemi tė tėrė. Atij sistemi, qė duhet tė garantojė, sė pari, sigurinė financiare, dhe, mė shumė akoma, atė kombėtare. Pasi pėrtej bankės, ngjarja hedh pėrgjegjėsi zinxhir mbi njė sėrė institucionesh tė tjera.

Miliona dollarė tė xhiruara me lehtėsi nė industrinė e kumarit, ngrenė pikėpyetje me radhė mbi autoritetin e lojrave tė fatit, agjencinė e pastrimit tė parave, shėrbimet inteligjente dhe institucione tė tjera, qė merren me sigurinė kombėtare.

Pasi, nėse kanė dėshtuar kaq vjet tė diktojnė njė punonjės tė thjeshtė, tė xhirojė miliarda lekė nė kumar, sa gjasa ka qė e kanė bėrė kėtė me grupet e fuqishme kriminale, paratė e tė cilėve mund tė burojnė nga trafiqet apo kanale tė tjera kriminale?

Nė fund, superskandali ka nxjerrė nė pah edhe njė tjetėr ēėshtje. Kurrė mė parė, Parlamenti dhe politika nuk ka heshtur pėrballė njė ngjarjeje me kėto pėrmasa. Madje, lufta politike ka qenė e ashpėr edhe pėr skandale shumė mė tė vogla, pa pyetur nėse ēėshtjet mund tė ishin apo jo nėn hetim.

Kėtė herė, ndonėse ka kaluar mė shumė se njė javė nga shpėrthimi i skandalit, vjedhja nė Bankėn e Shqipėrisė ka qenė jashtė axhendės sė tė gjithėve. Sė pari, jashtė axhendės sė mazhorancės, e ardhur nė pushtet me premtimin pėr tė drejtuar ndryshe. Pėr tė ndėrtuar shtet, aty ku s’kishte, dhe pėr tė luftuar korrupsionin.

Sė dyti, jashtė axhendės sė opozitės dhe organeve tė saj tė shtypit. Asaj opozite, qė del ēdo ditė nė media, edhe kur nė rrugė ka njė aksident, por qė hesht kur vidhet Thesari. Njė fenomen, qė ngre njė tjetėr pikėpyetje, mbi atė nėse, a janė apo jo marrėdhėniet mes Parlamentit, dhe politikės nė tėrėsi, me Bankėn, thjesht dhe vetėm institucionale? Apo janė deformuar nga tė tjera interesa, tė cilat sot mund tė kenė blerė heshjten e pėrgjithshme.

Nė media janė publikuar nė masė emra familjarėsh tė deputetėve, qė punojnė nė Bankėn e Shqipėrisė. Njė marrėdhėnie, qė ngjan mė shumė me njė biznes. Dhe ky nuk ėshtė njė lajm i mirė. Pasi, Parlamenti ėshtė institucioni i vetėm, qė ka autoritetin dhe detyrėn pėr tė korrektuar sistemin e rėnė. / Top Channel
Mr. E nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2014, 13:27   #19
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,165
Thanks: 338
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Shteti, ku banka luhet nė kumar
Dyshime mbi sigurinė, jo vetėm bankare, dhe pėrse tė gjithė heshtin?

... Thesari i shtetit u vodh pėr katėr vjet me radhė, ngre njė sėrė pikėpyetjesh tė forta mbi rolin e disa institucioneve njėherėsh, qė prekin deri sigurinė kombėtare.
Deri dje "shteti" fajsonte Suden a ndonji kavje tjeter - kjo eshte piramide kulminante, sepse perkon me piramiden financiaro-monetare te shtetit, tashme te ri-pjerdhur, pra te rilindur.

Te gjithe heshtin, sepse aty jane "punesuar" me konkurim e testim , duke filluar nga e shoqja e presidentit.

Pikpyetjet jan te forta (une do te thojsha alarmante) per institucionet, por ky nuk eshte shtet qe e shqeteson siguria kombetare - kjo eshte ne fund te listes, ne mos prapa liste!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2014, 02:52   #20
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,695
Thanks: 2,892
Thanked 1,907 Times in 856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Nqs i gjithe stafi i bankes eshte i paafte, atehere ky mund t'ja arrinte qe te vidhte i vetem, por duhet qe dhe eprori i tij, eprori i eprorit te tij e keshtu me radhe te jene te paafte se jam e sigurte qe eproret marrin raportime nga departamentet e ndryshme te bankes, nqs jo ne menyre ditore, apo javore, te pakten ne menyre mujore ose cdo tre-mujor.

Mundesia e dyte eshte qe jane te gjithe te lidhur dhe nqs prokuroria ben punen e vete, do e nxjerrin te verteten ne shesh pasi eproret e ketij zoterise jane automatikisht fajtore dhe duhet te arrestohen dhe denohen.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur