Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-08-2014, 15:20   #41
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,165
Thanks: 338
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Fullani do bjere AUTOMATIKISHT.............klientela ka humbur <besimin>.
Fullani do bjere (nga fitorja ne fitorje), por jo "i perfshire"!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2014, 15:46   #42
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,674
Thanks: 789
Thanked 1,513 Times in 870 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Pastruesja mund edhe te dali "e perfshire", por Fullani jo - perndryshe bie "arkitetkura" e shemtuar e shtetit Shqiptar!
Arkitektura nuk bie ,ska cfare te bie jo per gje sepse e shemtuar ka qene qe nga 1945 ,dhe popullit si ben pershtypje. Gjithsesi me kto ritme qe po ecin hetimet sigurisht qe regjia eshte e komanduar nga lart dhe kerkojne prerje kokash. Ne t'kundert nuk do kishte dale ne media ky lajm. Une nuk besoj tek rastesia e ksaj ngjarje ,"e thirri komisioni dhe i pandehuri direkt pranoi skemen e vjedhjes" Eshte shume e dobet si sajes ,eshte amatore komplet. Ne nje lokal te punosh dhe kur ke t'besh me leket do kaloje ne 2-3 duar ,nga kamarieri tek pergjegjsi ,financa e subjektit e kshu me rradhe. Ndersa ne banke perfshihen shume me shume persona dhe firma dhe seicili ne kontraten e punes ka nje paragraf qe ne rast mashtrimi ,vjedhje apo ku di une e pret burgu. Me pak fjale qe ti biem shkurt ,duhet te ndizet drita jeshile nga lart qe ky puntori 20 e kusur vjecar te vjedhe nga 10 milion lek n'dite.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2014, 16:07   #43
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Arkitektura nuk bie ,ska cfare te bie jo per gje sepse e shemtuar ka qene qe nga 1945 ,dhe popullit si ben pershtypje. Gjithsesi me kto ritme qe po ecin hetimet sigurisht qe regjia eshte e komanduar nga lart dhe kerkojne prerje kokash. Ne t'kundert nuk do kishte dale ne media ky lajm. Une nuk besoj tek rastesia e ksaj ngjarje ,"e thirri komisioni dhe i pandehuri direkt pranoi skemen e vjedhjes" Eshte shume e dobet si sajes ,eshte amatore komplet. Ne nje lokal te punosh dhe kur ke t'besh me leket do kaloje ne 2-3 duar ,nga kamarieri tek pergjegjsi ,financa e subjektit e kshu me rradhe. Ndersa ne banke perfshihen shume me shume persona dhe firma dhe seicili ne kontraten e punes ka nje paragraf qe ne rast mashtrimi ,vjedhje apo ku di une e pret burgu. Me pak fjale qe ti biem shkurt ,duhet te ndizet drita jeshile nga lart qe ky puntori 20 e kusur vjecar te vjedhe nga 10 milion lek n'dite.
Kam lexuar librin``Boset e dollarit,,(mbase shoku tanku i mban mend personazhet ne liber) qe drejtuesi i filiales asaj latines,kur ajo se kishte mendjen i vodhi numrin secret te kasafortes.
Pastaj ketij i hodhen ACID ne sy por shpetoi,sepse i mbylli qepallat.
Ne liber....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2014, 18:20   #44
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 45,931
Thanks: 14,122
Thanked 12,199 Times in 7,608 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 668
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Ju lutem mos e merni seriozisht


Citim:
Fullhani letėr tė hapur kryeprokurorit pėr vjedhjen nė bankė

Shkruar nga: TemA Online


I nderuar zoti kryeprokuror!

Po detyrohem tė thėrras sekretaren nė zyrė dhe tė lė mėnjanė disa pjesė tė rėndėsishme tė axhendės sime tė sotme, siē janė dy dreka pune, tre mėngjese pune dhe gjashtė kafe pune, tė cilat kanė rėndėsi pėr mua dhe Bankėn e Shqipėrisė.

Siē tė thashė, po mė detyron tė thėrras sekretaren nė zyrė dhe tė ulet e tė tė shkruajė njė letėr tė cilėn do t’ia diktoj vetė, por ngaqė nuk e pėrdor kompjuterin, mė duhet ta daktilografoj.

Siē e dini, nė Bankėn qė unė drejtoj ka ndodhur njė veprim i papėlqyeshėm, dhe njė djalė pa edukatė, ka mbushur nė mėnyrė sistematike tė mbathurat me lekė dhe na ka vjedhur 7 milion e ca dollarė.

Ky ėshtė njė akt i shėmtuar edhe nga ana etike, pasi leku shqiptar, i cili ka ruajtur dinjitetin nė kohė tė forta krize, nuk mund tė pėrfundojė nė brekėt e njė maskarai tė pasjellshėm.

Do tė thosha dhe ca fjalė tė tjera qė i kupton vetė, por nuk ja diktoj dot sekretares, se mė vjen zor, pasi jam djalė qyteti, “ēun tirone”, dhe s’pėrdorim fjalė tė pista.

Ky veprim i papėlqyeshėm nga ky rrugaē, mė ka shqetėsuar shumė. Siē e dini ju, unė jam njeri liberal dhe i mbaj mirė punėtorėt, por kjo qė ka bėrė ky ėshtė kulmi, pasi ky ka tentuar tė bėjė para mė shumė se unė. 7 milion si kam bėrė unė akoma, kurse ai ka tentuar t’i bėjė me njė dorė.

Ky veprim mė ka shqetėsuar shumė si mua, dhe opinionin publik. Tė dy palėt jemi tė shqetėsuar pėrse nuk flasin politikanėt shqiptarė.

Ky nė fakt ėshtė njė gjest i papranueshėm. Ata duhet tė dalin e tė ngrenė zėrin kundėr kėtij maskari qė na ka vjedhur lekėt nė sytė e tė afėrmve dhe kushėrinjve tė politikanėve.

Ēuditem si hesht Sali Berisha, kur paratė janė vjedhur nė sytė e Mirandės, kunatės sė tij.

Ēuditem si hesht Ridvani, kur hajduti ka vjedhur vjazėn e tij Adelėn.

Ēuditem si hesht Topalli, kur hajduti ishte nė njė korridor me Megin, vajzėn e saj.

Ēuditem si hesht presidenti, kur hajduti pėrshėndetej ēdo ditė mė Odetėn, gruan e tij.

Ēuditem si hesht Strazimiri, ky luftėtar i madh antimafie, kur hajdutin duhet ta kapte motra e tij.

Ēuditem si hesht Keltis Kruja, kur motra e tij e kishte nė zyrė hajdutin.

Ēuditem si hesht Arben Imami, ku kunata e tij ishte shoqe me hajdutin etj.

Por, nėse kėta heshtin, ty zoti kryeprokuror nuk tė falet tė heshtėsh, pasi dhe ti ke kunatėn tėnde tek burimet njerėzore dhe ka pėrgjegjėsi pėr sjelljet e pahijshme tė kėtij personi.

Unė mund ta vazhdoj pa fund listėn e atyre qė kanė pėrgjegjėsi pėr kėtė vjedhje.

Janė rreth 50 politikanė dhe persona publik qė kanė tė punėsuar nė bankė njerėzit e tyre.

Ē’po bėjnė kėta njerėz tani? Pėrse heshtin? Kujt i shėrben heshtja e tyre? Pėrse nuk e sulmojnė hajdutin? A mos vallė kanė merak se tė afėrmit e tyre janė kolegė me tė?

Zoti kryeprokuror. Pyll pa derra nuk ka dhe natyrisht bankė pa hajdutė s’mund tė ketė. Ndaj unė po tė drejtohem ty dhe gjithė atyre qė keni njerėzit tuaj nė bankė, tė ngrini zėrin dhe tė reagoni pėr kėtė vjedhje tė turpshme. Ju duhet ta vini me shpatulla pėr muri hajdutin dhe duhet t’i tregoni vendin atyre qė u kritikojnė pėrse nuk flisni.

Ta them kėtė, se kam katėr ditė qė jam tmerrėsisht i shqetėsuar.

Para katėr ditėsh kisha lėnė njė drekė me Fevzon dhe Sandrin dhe sapo mora vesh lajmin, e anullova. Kisha lėnė njė darkė me dy biznesmenė, e anulova dhe atė, se nuk mė hahej, gjė qė ėshtė ngjarje e madhe. Tė nesėrmen kam ngrėnė drekė nė zyrė, tre pica me porosi. Dhe dje kam hėngėr njė tavė peshku me porosi, i vetėm. Nuk mė dilet nga zyra, nuk mė punohet dhe jam pa gjumė. Kjo situatė duhet tė marrė fund. Politikanėt duhet tė flasin. Shtypi duhet tė flasė. Ju duhet tė flisni. Hajdutit duhet t’i dridhen kėmbėt dhe unė kam nevojė pėr qetėsi dhe kushte tė mira tė vazhdoj punėn.

Me shpresė se do tė ndjeni detyrim tė reagoni pas kėsaj,

I yti Fullhani!


Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2014, 21:00   #45
Rimi.
arapēiu
 
Avatari i Rimi.
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: perball komshiut
Posts: 5,057
Thanks: 6,564
Thanked 2,509 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 95
Rimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

ore kot per muhabet..
kesaj bankes tone , me duket mua apo i osht bo ves ti ndodh naigjo cdo 4 vjet,,? sidomos keto dy te fundit..

si shum tekanjoze osht bo kjo..ppp
__________________
Il miglior modo di credere nell' aldila e non rompere
il cazzo nell' aldiqua.
Rimi. nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2014, 21:53   #46
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,410
Thanks: 0
Thanked 196 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Thesari i bankes 50 roje nė godinė dhe sistem i sofistikuar gjurmimi

Pėrmasat e kėsaj vjedhjeje dhe mėnyra se si ėshtė realizuar kanė ngritur pikėpyetje tė shumta mbi sistemin e sigurisė sė njė prej godinave qė konsiderohet nga mė tė sigurtat nė vend. Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė ka urdhėruar njė hetim tė brendshėm pėr procedurat e ruajtjes tė parave stok, por sėrish dyshimet mbeten. Vetė banka njoftoi dy ditė mė parė se kishte kallėzuar nė prokurori dy punonjės, tė cilėt dyshoheshin pėr vjedhje, por pa dhėnė detaje tė tjera pėr shkak se ėshtė njė ēėshtje qė prek sigurinė kombėtarė. E megjithatė ekspertėt thonė se ndėrtesa e Emisionit tė Monedhės, apo siē njihet ndryshe “Thesari” ka kushte maksimale sigurie pas rikonstruksionit tė kryer nė vitin 2012. Nė kėtė godinė ka sisteme elektronike gjurmimi, ka protokolle hyrje dhe dalje tė sofistikuara, ka rreth 43 punonjės si dhe 50 roje sigurie, tė cilėt ndjekin dhe zbatojnė protokollin e hyrje-daljeve nga godina. Vetė Banka e Shqipėrisė thotė se godina ėshtė rikonstruktuar mė 26 tetor tė vitit 2012 duke u bėrė njė prej objekteve mė tė sigurta nė vend, nė pėrputhje me standardet e Bankės Europiane. “Ambientet kryesore operacionale tė kėsaj ndėrtese pėrfshijnė vend-hyrjen e automjeteve tė blinduar qė realizojnė transportin e parasė, sportelin e kryerjes sė veprimeve me degėt e Bankės sė Shqipėrisė dhe bankat tregtare, dhomat kasafortė, sallėn e pėrpunimit tė kartėmonedhave, sallėn e grirjes offline dhe briketimit tė kartėmonedhave tė dėmtuara, sallėn e prodhimit dhe pėrpunimit tė monedhave metalike, laboratorin e Qendrės Kombėtare tė Analizės”, thuhet nė njė pėrshkrim qė Banka e Shqipėrisė i bėn godinės sė Emisionit tė Monedhės. Kjo ndėrtesė karakterizohet nga njė nivel i lartė infrastrukture dhe ėshtė e pajisur me sisteme teknologjike tė pėrparuara qė do tė pėrdoren pėr pėrpunimin e parasė. “Vlen tė pėrmendet qė sistemet e pėrpunimit tė instaluar nė Qendrėn e Emisionit janė tė njėjta me ato qė pėrdoren edhe nė bankat e tjera qendrore evropiane. Pas pėrpunimit, kartėmonedhat e pėrshtatshme pėr riqarkullim kalojnė nė sistemin e paketimit, ndėrsa kartėmonedhat e dėmtuara asgjėsohen nė mėnyrė automatike”, thotė Banka e Shqipėrisė, e cila tashmė ka nisur njė hetim pėr tė gjetur arsyet perse rreth 6 miliardė lekė nuk janė asgjėsuar nė mėnyrė automatike sikundėr pėrshkruhet nė sistem.
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2014, 22:09   #47
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,410
Thanks: 0
Thanked 196 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Arrestohet Dorian Collaku,ish drejtori i thesarit

Tiranė- Prokuroria e Pėrgjithshme ka lėshuar mbrėmjen e sotme njė urdhėr ndalimi pėr ish-drejtorin e emisionit tė parasė nė Thesarin e Shtetit nė Linzė, Dorjan Ēollaku, nė kuadėr tė hetimeve qė janė duke u zhvilluar pėr vjedhjen e 713 milionė lekėve nė depozitė.*
Organi i akuzės e akuzon atė*pėr shpėrdorim detyre dhe pritet qė forcat e policisė tė kryejnė ndalimin e tij.
Nė kėtė mėnyrė shkon nė 10 numri i personave tė akuzuar pėr super skandalin e ndodhur nė bankėn e Shqipėrisė, ku u arrit tė vidhej njė shumė prej 713 milion lekė tė reja.
I akuzuari kryesor pėr kėtė ngjarje ėshtė*Ardian Bitraj, ish-punonjės nė departamentin e Thesarit, i cili mundi tė vidhet shumat gjigande dhe tashmė pretendon se ato i ka lėnė tė gjitha nė bixhoz.
Pak ditė mė parė gjykata e Tiranės dha masėn e sigurisė arrest me burg pėr shtatė prej tė ndaluarve pėr vjedhjen e Bankės sė Shqipėrisė.
Petrit Ramohitaj, me detyrė pėrgjegjės i arkės nė veprim, Liljana Tusha, specialiste e arkės nė veprim, Lavdim Cani, specialist i arkės stok, Myzejen Belba, specialiste e arkės stok, Dhimitėr Davidi, me detyrė vėzhgues-operator dhe Bashkim Xhilaga, pėrgjegjės i tė dyja arkave, dėgjuan gjatė masave tė sigurisė me dyer tė mbyllura qėndrimin e Prokurorisė, sipas sė cilės, punonjėsit me veprimet e mosveprimet e tyre kanė shkaktuar vjedhjen e bankės nga kolegu i tyre, Ardian Bitraj.
Mėsohet se tė dyshuarit janė mbrojtur duke u shprehur se nuk njihnin rregulloren dhe nuk dinin specifikisht se cilat ishin detyrat e tyre pėrkatėse. Ata e kanė mohuar implikimin nė kėtė ēėshtje.
Banka e Shqipėrisė kallėzoi dy punonjėsit e saj mė 21 korrik Ardian Bitraj dhe Mimoza Bruzia.
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 02:15   #48
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,410
Thanks: 0
Thanked 196 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Hetimet: Bitraj ka bashkėpunuar me punonjės tė tjerė

(Lajm i ores se fundit)
Hetimet e Prokurorisė kanė zbuluar se, Ardian Bitraj ka bashkėpunuar me persona tė tjerė nė vjedhjen e kryer gjatė katėr viteve. Nė dosjen e Prokurorisė tregohet dhe detyra e secilit prej punonjėsve tė arrestuar, tė cilėt nuk kanė vepruar siē duhet duke shkelur rregulloren e vetė Thesarit tė Shtetit dhe dhėnė mundėsi Ardian Bitrajt tė hapė dyert e dy kasafortave, duke marrė prej andej shuma tė konsiderueshme parash, qė pėrllogaritet nė 7.13 milionė lekė tė reja.
Prokuroria ka marrė nė pyetje Petrit Ramohitajt, me detyrė pėrgjegjės i Arkės nė Veprim, dhe Bashkim Xhilagėn, ish-kontrollor mbikėqyrės. Tė dy ata janė pyetur veē e veē nė mesditė nga grupi i hetimit dhe tė dy ata kanė fajėsuar drejtuesit, se kishin lėnė pa rregullore Departamentin e Emisionit, ēka ka sjellė njė punė nė rrėmujė nė Departament, e ka shkaktuar edhe vjedhjen e 713 milionė lekėve.
Burimet e Prokurorisė bėnė tė ditur se, asnjėri nuk foli pėr persona konkretė, megjithėse prokurorėt kanė tentuar tė marrin mė tepėr tė dhėna prej tyre. Gishti i akuzės ėshtė drejtuar nė adresė tė eprorėve, me argumentin se prej tre vitesh ata kishin lėnė pa rregullore Degėn e Thesarit, ēka i bėn prokurorėt dyshues se, nė tė vėrtetė, ky sektor mund tė ketė funksionuar pa rregullore pėr njė periudhė kohe. Ndėrkohė, gjatė javės do tė pyeten edhe tė arrestuarit e tjerė. Prokuroria pretendon se Xhilaga, sipas rregullores sė marsit 2014 tė miratuar nga Kėshilli Mbikėqyrės, kishte pėr detyrė tė kryente kontrolle periodike pėr gjendjen fizike tė kartmonedhave nė Arkėn Stok, si dhe tė mbikėqyrte veprimet nė Arkėn nė Veprim, te tė cilat nė vazhdimėsi ėshtė kryer vjedhja 713 milionėshe.
Oficerėt e Policisė Gjyqėsore kanė qėndruar pėr mė shumė se 6 orė nė zyrat e Departamentit tė Emisionit tė Monedhes sė Bankės sė Shqipėrisė ku kontrolluan tė gjithė dokumentacionin e kėtij sektori. Veprimet hetimore u kryen nė njė kohė, qė njė pjesė e mirė e punonjėsve aty ishin zėvendėsuar. Prania e tyre mėsohet se u kėrkua nga Prokuroria pėr tė parė nga afėr dokumentat pas pėrfundimit tė punės sė auditit tė Bankės, i cili doli nė pėrfundimin se aty u vodhėn 713 milionė lekė tė reja. Nga ana tjetėr, drejtuesit e Bankės sė Shqipėrisė kanė marrė masa, qė tė mos cenohet normaliteti i veprimtarisė sė Bankės nė Departamentin e Emisionit, si dhe nė Departamentin e Sigurimit dhe tė Mbrojtjes. Banka e Shqipėrisė u shpreh e vendosur pėr vėnien pėrpara pėrgjegjėsisė tė ēdo punonjėsi qė, me veprime dhe mosveprime, ka lejuar tė ndodhė vjedhja.

Shoqata Shqiptare e Bankave siguron klientėt

Shoqata Shqiptare e Bankave, siguron klientėt se aktiviteti financiar i bankave tregtare vijon normalisht. Nė njė deklaratė pėr mediat, shoqata thekson se, nisur nga konstatimet pėr parregullsitė nė funksionimin e disa aktiviteteve nė Departamentin e Emisionit nė Bankėn e Shqipėrisė, ato nuk ndikojnė nė aktivitetet operacionale tė bankave tregtare.
Shoqata Shqiptare e Bankave, shprehet se pavarėsisht ngjarjes sė rėndė, janė marrė masat e nevojshme pėr tė siguruar vazhdimin normal tė veprimtarisė, pėr furnizimin me likuiditet tė tregut ndėrbankar. Nė deklaratė thuhet se bankat tregtare, janė gjithmonė tė angazhuara tė zbatojnė kuadrin rregullator dhe masat e nevojshme pėr realizimin e funksioneve tė sigurimit dhe mbrojtjes.

(Rilindja Demokratike)
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 02:26   #49
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,410
Thanks: 0
Thanked 196 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Rrėzohet propozimi pėr dorėheqjen e Fullanit

TIRANĖ- Ėshtė rrėzuar nga ana e Kėshillit Mbikėqyrės propozimi i hedhur nga ish-deputetja e Partisė Socialiste, Ermelinda Meksi, aktualisht anėtare e kėtij Kėshilli pėr dorėheqjen e Guvernatorit Ardian Fullani. Mėsohet se nė mbledhjen e jashtėzakonshme tė zhvilluar sot, 6 anėtaret votuan kundėr propozimit tė Meksit, e cila ka qenė e vetmja qė ka votuar pro.

Zonja Meksi nė kėtė mbledhje ka kėrkuar rishikimin e pozicionit tė guvernatorit Ardian Fullani, nė njė kohė qė Kėshilli ka diskutuar dhe pėr pėrgjegjėsinė, e anėtarėve nė lidhje me skandalin e vjedhjes sė 713 milionė lekėve tė reja. Nga ana tjetėr ka reaguar banka nuk mohon se nuk ka pasur njė mbledhje tė tillė pikėrisht sot, por mohon qė njė votim i tillė tė jetė bėrė.

“Nė vijim tė lajmit tė publikuar sot “Fullani, propozohet shkarkimi”, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė informon publikun se ky lajm nuk ėshtė i vėrtetė. Nė diskutimet e zhvilluara gjatė mbledhjes sė sot me tė Kėshillit Mbikėqyrės ju bėjmė me dije se nuk ka pasur asnjė propozim nga anėtarėt e Kėshillit Mbikėqyrės pėr shkarkimin e Guvernatorit tė Bankės sė Shqipėrisė.” thuhet nė njoftimin e Bankės sė Shqipėrisė.

Por ka qenė vetė, Ermelinda Meksi, pėrmes njė postimi nė Facebook, nuk ka mohuar lajmin pėr propozimin e bėrė nga ajo pėr shkarkimin e Fullanit, teksa thekson se pėr skandalin e vjedhjes sė BSH, pėrgjegjėsit duhet tė pėrballen me drejtėsinė. Meksi shton se do tė pėrdorė tė gjithė instrumentet qė zotėron si anėtare e bordit tė Kėshillit tė Ministrave pėr tė ndėshkuar autorėt e vjedhjes. Ajo ka theksuar se vendimet e Kėshillit Mbikėqyrės tė BSH, janė konfidenciale dhe ato mund tė bėhen publike vetėm me aprovimin e shumicės.

"Ne respekt te informimit publik pėr qėndrimin tim ne mbledhjen e sotme te Kėshillit Mbikėqyrės, me pergjegjesine e anėtares se Kėshillit Mbikėqyrės, kam kėrkuar qe krahas detyrės pėr rishikimin e kuadrit rregullator qe nxori ngjarja e rende ne BSH, Kėshilli Mbikėqyrės duhet te pėrdore te gjithė instrumentet ligjorė tė disponueshėm pėr adresimin e plote te pėrgjegjėsive nė gjithė strukturėn e Bankės: nga Administratorėt, Kėshilli Mbikėqyrės, e deri te specialisti mė i fundit. Vetėm kėshtu mund ti rikthehet besimi publikut se ngjarje te tilla nuk do pėrsėriten ne te ardhmen. Pavarėsia e njė banke qendrore ecėn paralel me pergjegjshmerine e te zgjedhurve pėr drejtimin e saj.

Kjo situate ka vene te gjithė strukturėn e BSH para njė sprove te vėshtire qe duhet pėrballuar me maturi e pjekuri. Pėr me shume, ne respekt te etikes dhe ligjit mund te shprehem vetėm para Kuvendit, si organi me i larte i Sovranit qe me ka zgjedhur Sqarim: Deklaratat dhe vendimet e Kėshillit Mbikėqyrės bėhen me aprovimin e shumicės. Interesi i madh pėr ketė ngjarje dhe respekti pėr transparencėn dhe qartėsimin e opinionit publik, brenda kuadrit ligjor dhe rregullativ, me obligoi pėr sa me sipėr nėpėrmjet medias sociale." shkruan Meksi nė Facebook.

(BalkanWeb)
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 02:28   #50
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,410
Thanks: 0
Thanked 196 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Ardian Bitraj i fuste paratė nė kasafortė personale

Filmimet e kamerave, prokurorėt: Ardian Bitraj i fuste paratė nė kasafortė personale

TIRANE- I akuzuari pėr vjedhjen e 713 milionė lekėve nga Banka e Shqipėrisė, Ardian Bitraj kishte njė kasafortė personale nė ambientet e Departamentit tė Emisionit, ku ai punonte si pėrgjegjės i arkės stok. Kjo rezulton nga kėqyrja e kamerave tė sigurisė nga ana e prokurorisė.

"GSH" publikon sot pjesė nga dosja e prokurorisė me akuzėn ndaj 6 punonjėsve tė BSH-sė pėr shpėrdorim detyre dhe ndaj kushėririt tė Bitrajt pėr moskallėzim krimi.

Thelbi: Arka stok duhet tė hapej me 3 ēelėsa dhe me komision, por nė filmime rezulton se kėtė punė Bitraj e kryente i vetėm. Arkat me para ishin tė dėmtuara dhe kjo shihej me sy tė lirė, por asnjė nga departamenti i Sigurisė nuk begenisi tė jepte alarmin pėr diēka tė tillė.

(Shkrimin e plotė mund ta lexoni sot nė Gazeta Shqiptare)
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 02:33   #51
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,410
Thanks: 0
Thanked 196 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Punėtorėt e thesarit nė 'shėrbim tė??

Punėtorėt e thesarit nė 'shėrbim' tė
Bitraj, tė gjithė neglizhuan detyrėn


TIRANĖ - Tė gjithė punėtorėt e Departamentit tė Qendrės sė Emisionit nė Linzė, ku mbahen lekėt e thesarit tė Shtetit, kanė qenė nė “shėrbim” tė Ardian Bitraj.


Nė dosjen e prokurorisė tregohet qartazi roli dhe detyra e secilit prej punonjėsve, tė cilėt nuk kanė vepruar siē duhet duke shkelur rregulloren e vetė Thesarit tė Shtetit dhe dhėnė mundėsi Ardian Bitrajt tė hapė dyert e dy kasafortave, duke marrė prej andej shumė tė konsiderueshme parash, qė deri nė kėto momente pėrllogaritet nė 7.13 milionė dollarė. BASHKIM XHILAGA
Shtetasi nėn Bashkim Xhilaga me detyrė e kontrollorit mbikėqyrės nė
departamentin e Emisionit, i ushtron funksionet dhe detyrat e tij nė mbėshtetje tė rregullores Nr. 26 datė 27.03.2014 “Mbi organizmin dhe funksionimin e Departamentit tė Emisionit” tė miratuar nga kėshilli mbikėqyrės. Sipas kėsaj rregulloreje, detyrat dhe pėrgjegjėsitė e kėtij funksioni paraqitet si mė poshtė: Ushtron kontroll dhe mbikėqyrje periodike tė brendshme, mbi veprimtarinė e departamentit tė Emisionit, me konkretisht– ushtron kontroll nė: Zyrėn e arkės stok.

Siē ėshtė provuar nga hetimi si nė arkėn stok ashtu dhe nė arkėn pėr veprim janė kryer vjedhje nė vazhdimėsi tė shumave tė mėdha monetare, vjedhje kėto qė janė lejuar nga kontrollori Bashkim Xhilaga pėr shkak tė mos ushtrimit tė funksioneve tė tij. Si rezultat i kėsaj, pėrgjegjėsi i arkės stok shtetasi Ardian Bitraj, ka arritur tė pėrvetėsojė nga tė dy arkat nė fjalė shuma tė mėdha monetare. Nga kėqyrja e dokumentuar rezulton se arkat e prekura nė arkėn pėr veprim kanė dhe mangėsi fizike nė pamje tė jashtme, pra ju mungojnė shirita qė ishin tė vendosura nė dy anėt e arkės.

DHIMITER DAVIDHI
Nga procesverbali i kqyrjes sė vendeve i datės 22.07.2013, konkludohet se rrethanat dhe mekanizmi i shpjeguar nga personi nėn hetim Ardian Bitraj, pėrputhet plotėsisht nga konstatimet e bėra nė kqyrje. Po kėshtu me procesverbalin e sekuestrimit tė datės 22.07.2014 janė sekuestruar gjurmė qė kanė lidhje me veprėn penale. Nga kqyerja e pamjeve filmike konstatohet se shtetasi Ardian Bitraj pasi ėshtė futur nė ambientet e arkės stok dyshohet se ka marrė shuma tė konsiderueshme parash,i ka nxjerrė jashtė saj dhe i ka vendosur ato nė njė kasafortė personale.

Ky fakt ėshtė konstatuar nga shtetasi Dhimitėr Davidhi i cili mbikėqyr ambientet e godinės nėpėrmjet monitorėve qė ndodhen nė katin e dytė tė kėsaj godine. Nga aktet rezulton se shtetasi nėn hetim Dhimitėr Davidhi ka qenė nė shėrbim referuar grafikut tė punės, por detyra e tij e pėrcaktuar nė aktet pėrkatėse ligjore e nėnligjore nuk ėshtė respektuar, e konkretisht:
Sipas manualit tė departamentit tė sigurimit dhe mbrojtjes datė 09.01.2014 i cili normon punėn e vėzhguesit, ky i fundit duhej tė informonte eprorėt e tij direkt pėr ēdo anomali tė ndodhur gjatė shėrbimit.

LAVDIM CANI
Nga hetimet e zhvilluara rezulton se shtetasi Lavdim Cani ėshtė me detyrė specialiste i arkės stok(tranzit), pranė Departamentit tė Emisionin nė B.Sh. Nga kqyerja e kamerave tė sigurisė, qė mbikėqyrin ambientet e brendshme tė Godinės sė Departamentit tė Emisionit, ka rezultuar se shtetasi Ardian Bitraj, gjatė orarit tė punės ka hapur i vetėm derėn kasafortė tė zyrės stok (tranzit). Ky veprim i kėtij shtetasi ėshtė nė kundėrshtim me udhėzimin Nr.741 datė 28.03.2014.

Ēelėsat e dhomės sė tranzitimit, tė mbyllur nė pliko tė veēantė, depozitohen dhe ruhen nė kasafortė nė arkėn pėr veprim. Treshja e arkės pėr veprim, ku bėn pjesė dhe shtetasja Liljana Tusha, vendos plikon nė kasafortė brenda mjediseve tė dhomės kasafortė tė arkės “pėr veprim” dhe ēelėsat e kėsaj kasaforte vendosen nė modulin e menaxhimit tė ēelėsave. Referuar pamjeve filmike, procesverbalit tė kqyrjes sė tyre si dhe deklarimeve tė shtetasit Ardian Bitraj nė cilėsinė e pėrgjegjėsit tė arkės stok ka rezultuar se kjo procedurė nuk ėshtė zbatuar, dhe kjo ka sjellė pėr pasojė qė shtetasi Ardian Bitraj tė pėrfitojė nga kjo situatė dhe tė pėrvetėsoj shuma tė mėdha parash.

LILJANA TUSHA
Nga hetimet e zhvilluara rezulton se shtetasja Liljana Tusha ėshtė me detyrė specialiste e arkės nė veprim, pranė Departamentit tė Emisionin nė B.Sh. Nga kqyerja e kamerave tė sigurisė, qė mbikėqyrin ambientet e brendshme tė Godinės sė Departamentit tė Emisionit, ka rezultuar se shtetasi Ardian Bitraj, gjatė orarit tė punės dhe konkretisht nė datė 15.07.2014, rreth orės 08:45 min ka hapur i vetėm derėn kasafortė tė zyrės stok (tranzit). Ky veprim i kėtij shtetasi ėshtė nė kundėrshtim me udhėzimin Nr.741 datė 28.03.2014. Fakti qė shtetasi Ardian Bitraj ka hapur i vetėm derėn kasafortė tė arkės stok, tregon se nga ana e shtetases Liljana Tusha nė cilėsinė e specialistes sė arkės pėr veprim, ku duhej dhe tė vendoseshin ēelėsat nuk ėshtė zbatuar rregullorja pėrkatėse Nr.741 datė 29.03.2014.

MYZEJEN BELBA
Nga hetimet e zhvilluara rezulton se shtetasi Myzejen Belba ėshtė me detyrė specialiste i arkės stok (tranzit), pranė Departamentit tė Emisionin nė B.Sh. Nga kqyerja e kamerave tė sigurisė, qė mbikėqyrin ambientet e brendshme tė Godinės sė Departamentit tė Emisionit, ka rezultuar se shtetasi Ardian Bitraj, gjatė orarit tė punės ka hapur i vetėm derėn kasafortė tė zyrės stok (tranzit). Treshja e arkės stok, ku bėn pjesė dhe shtetasja nėn hetim Myzejen Belba, vendos plikon nė kasafortė brenda mjediseve tė dhomės kasafortė tė arkės “pėr veprim” dhe ēelėsat e kėsaj kasaforte vendosen nė modulin e menaxhimit tė ēelėsave.

Referuar pamjeve filmike, procesverbalit tė kqyerjes sė tyre si dhe deklarimeve tė shtetasit Ardian Bitraj nė cilėsinė e pėrgjegjėsit tė arkės stok ka rezultuar se kjo procedurė nuk ėshtė zbatuar, dhe kjo ka sjellė pėr pasojė qė shtetasi Ardian Bitraj tė pėrfitojė nga kjo situatė dhe tė pėrvetėsoj shuma tė mėdha parash. Fakti qė shtetasi Ardian Bitraj ka hapur i vetėm derėn kasafortė tė arkės stok, tregon se nga ana e shtetases nėn hetim Myzejen Belba nė cilėsinė e specialistit tė arkės stok, nuk ėshtė zbatuar rregullorja pėrkatėse Nr.741 datė 29.03.2014, duke shkaktuar pasoja tė rėnda.

PETRIT RAMOHITAJ
Nga hetimet e zhvilluara rezulton se shtetasi Petrit Ramohitaj ėshtė me detyrė Pėrgjegjės i arkės nė veprim, pranė Departamentit tė Emisionin nė B.Sh. Nga kqyerja e kamerave tė sigurisė, qė mbikėqyrin ambientet e brendshme tė Godinės sė Departamentit tė Emisionit, ka rezultuar se shtetasi Ardian Bitraj, gjatė orarit tė punės ka hapur i vetėm derėn kasafortė tė zyrės stok (tranzit). Treshja e arkės pėr veprim vendos plikon nė kasafortė brenda mjediseve tė dhomės kasafortė tė arkės “pėr veprim” dhe ēelėsat e kėsaj kasaforte vendosen nė modulin e menaxhimit tė ēelėsave.

Referuar pamjeve filmike, procesverbalit tė kqyerjes sė tyre si dhe deklarimeve tė shtetasit Ardian Bitraj nė cilėsinė e pėrgjegjėsit tė arkės stok ka rezultuar se kjo procedurė nuk ėshtė zbatuar, dhe kjo ka sjellė pėr pasojė qė shtetasi Ardian Bitraj tė pėrfitojė nga kjo situatė dhe tė pėrvetėsoj shuma tė mėdha parash. Fakti qė shtetasi Ardian Bitraj ka hapur i vetėm derėn kasafortė tė arkės stok, tregon se nga ana e shtetasit Petrit Ramohitaj nė cilėsinė e pėrgjegjėsit e arkės pėr veprim, ku duhej dhe tė vendoseshin ēelėsat nuk ėshtė zbatuar rregullorja pėrkatėse Nr.741 datė 29.03.2014.

KLEVIS BEJTAJ
Nga procesverbali i kqyrjes sė pamjeve filmike, nė departamentin e Emisionit tė Bankės sė Shqipėrisė, tė datės 30.07.2014 ka rezultuar se nė datė 15 dhe 16 korrik 2014, shtetasi nėn hetim Klevis Bejtaj ka shkuar me automjetin e tij tip Benz me targė TR 3833 M pranė godinės sė departamentit tė Emisionit tė Bankės sė Shqipėrisė dhe ėshtė takuar me personin nėn Ardian Bitraj.Ky i fundit,para se tė nisej tek makina e shtetasit nėn hetim Klevis Bejtaj, ka marrė sasi parash nga ambientet e bankės dhe ėshtė drejtuar pėr nė automjetin qė drejtohej nga shtetasi nėn Klevis Bejtaj, qė nga verifikimet e bėra ėshtė nipi i tij.

Nga deklarimet e shtetasit Klevis Bejtaj, pranohet fakti se ka qenė me automjetin e tij afėr godinės sė departametit tė Emisonit nė Bankėn e Shqipėrisė, ka takuar shtetasin Ardian Bitraj. Gjithashtu shtetasi Klevis Bejtaj pranon faktin se ka qenė nė dijeni tė vjedhjes sė Bankės nga ana e shtetasit Ardian Bitraj rreth njė javė para arrestimit tė tij, por nuk ka kallėzuar nė organet kompetente.

Shkrimi u botua nė Shqiptarja.com (print) nė 6 Gusht 2014

Redaksia Online
(d.a/shqiptarja.com)
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 02:39   #52
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,410
Thanks: 0
Thanked 196 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Dėshmitė: Nė Bankė nuk merrej vesh se ē’bėhej.

Dėshmitė: Nė Bankė nuk merrej vesh se ē’bėhej, pyesni eprorėt, Fullani i di tė gjitha


Aty nuk merrej vesh se ēfarė bėhej, nuk kishte njė rregullore se ēfarė duhej tė zbatonte njėri dhe ēfarė pėrgjegjėsie kishte tjetri. Jemi ende tė shokuar. Nuk dimė asgjė, pėrgjegjėsia ėshtė e eprorėve, e atyre qė janė lart, jo e jona. Ne nuk kemi dyshuar pėr asnjė moment tek Ardian Bitraj, sepse ai nuk shoqėrohej shumė me ne. Mė tepėr rrinte me Mimoza Bruzian”.

Kjo deklaratė ėshtė pjesė nga rrėfimet e Petrit Ramohitajt, me detyrė pėrgjegjės i Arkės nė Veprim, dhe e Bashkim Xhilagės, ish-kontrollor mbikqyrės.

Tė dy ata janė pyetur veē e veē nė mesditė nga grupi i hetimit dhe tė dy ata kanė fajėsuar drejtuesit, se kishin lėnė pa rregullore Departamentin e Emisionit, ēka ka sjellė njė punė nė rrėmujė nė departament, e ka shkaktuar edhe vjedhjen e 713 milionė lekėve.
Por, njė burim i Top


Channel tha se asnjėri nuk foli pėr persona konkretė, megjithėse prokurorėt kanė tentuar tė marrin mė tepėr tė dhėna prej tyre. Gishti i akuzės ėshtė drejtuar nė adresė tė eprorėve, me argumentin se prej tre vitesh ata kishin lėnė pa rregullore Degėn e Thesarit, ēka i bėn prokurorėt dyshues se, nė tė vėrtetė, ky sektor mund tė ketė funksionuar pa rregullore pėr njė periudhė kohe.

Por, kjo hipotezė ėshtė e vėshtirė pėr t’u argumentuar me prova. Burime tė Top Channel thonė se, gjatė javės do tė pyeten edhe tė arrestuarit e tjerė me ta. Gjithsesi, prokuroria pretendon se Xhilaga, sipas rregullores sė Marsit 2014 tė miratuar nga Kėshilli Mbikqyrės, kishte pėr detyrė tė kryente kontrolle periodike pėr gjendjen fizike tė kartmonedhave nė Arkėn Stok, si dhe tė mbikqyrte veprimet nė Arkėn nė Veprim, te tė cilat nė vazhdimėsi ėshtė kryer vjedhja 713 milionėshe.

Prokuroria dyshon se, duke mos ushtruar funksionet e tij, Xhilaga ka shkaktuar, ashtu si edhe kolegėt e tij, vjedhjen e Departamentit tė Emisionit. Nga ana tjetėr, Petrit Ramihotaj – thotė prokuroria – duhet tė zbatonte rregulloren pėr mbajtjen e ēelėsave nė tre kopje dhe mbylljen e tyre nė njė kasafortė.

Nga kqyrja e kamerave tė sigurisė rezulton se Bitraj hap i vetėm kasafortėn e Zyrės Tranzit, ēka hedh dyshime se Ramohitaj nuk ka respektuar rregulloren, qė i detyron tre punonjėsit nėn hetim; Ramohitaj, Liljana Tusha dhe Ardian Bitraj; qė t’i mbyllnin ēelėsat nė njė pliko tė veēantė, e cila duhej tė vendosej nė njė kasafortė tjetėr nė modulin e menaxhimit tė ēelėsave.
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 02:43   #53
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,410
Thanks: 0
Thanked 196 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Tė arrestuarit dėshmi bombė:

Tė arrestuarit dėshmi bombė: Thesari i bankės u vodh nga kupola drejtuese, jo nga ne.

Tė arrestuarit si tė dyshuar pėr vjedhjen e bankės sė shtetit kanė artikuluar disa dėshmi tronditėse, qė komprometojnė rėndė pozitat e kupolės drejtuese tė Bankės sė Shqipėrisė. Gjatė zbėrthimit nė hetuesi, tė arrestuarit akuzojnė drejtuesit e lartė tė Bankės sė Shqipėrisė pėr vjedhjen e parave, ndėrsa kanė konfirmuar faktin se banka e shtetit shqiptar ėshtė njė han pa porta, pa sistem sigurie dhe pa kontrolle. “Aty nuk merrej vesh se ēfarė bėhej, nuk kishte njė rregullore se ēfarė duhej tė zbatonte njėri dhe ēfarė pėrgjegjėsie kishte tjetri. Jemi ende tė shokuar. Nuk dimė asgjė, pėrgjegjėsia ėshtė e eprorėve, e atyre qė janė lart, jo e jona. Ne nuk kemi dyshuar pėr asnjė moment tek Ardian Bitraj, sepse ai nuk shoqėrohej shumė me ne. Mė tepėr rrinte me Mimoza Bruzian”, ka pohuar Petrit Ramohitajt, me detyrė pėrgjegjės i Arkės nė Veprim. Po ashtu, njė dėshmi ka dhėnė edhe Bashkim Xhilaga, ish-kontrollor mbikqyrės.
Tė dy ata janė pyetur veē e veē nė mesditė nga grupi i hetimit dhe tė dy ata kanė fajėsuar drejtuesit, se kishin lėnė pa rregullore Departamentin e Emisionit, ēka ka sjellė njė punė nė rrėmujė nė departament, e ka shkaktuar edhe vjedhjen e 713 milionė lekėve. Sipas burimeve, asnjėri nuk foli pėr persona konkretė, megjithėse prokurorėt kanė tentuar tė marrin mė tepėr tė dhėna prej tyre. Gishti i akuzės ėshtė drejtuar nė adresė tė eprorėve, me argumentin se prej tre vitesh ata kishin lėnė pa rregullore Degėn e Thesarit, ēka i bėn prokurorėt dyshues se, nė tė vėrtetė, ky sektor mund tė ketė funksionuar pa rregullore pėr njė periudhė kohe. Por, kjo hipotezė ėshtė e vėshtirė pėr t’u argumentuar me prova. Burime thonė se, gjatė javės do tė pyeten edhe tė arrestuarit e tjerė me ta. Gjithsesi, prokuroria pretendon se Xhilaga, sipas rregullores sė Marsit 2014 tė miratuar nga Kėshilli Mbikqyrės, kishte pėr detyrė tė kryente kontrolle periodike pėr gjendjen fizike tė kartėmonedhave nė Arkėn Stok, si dhe tė mbikėqyrte veprimet nė Arkėn nė Veprim, te tė cilat nė vazhdimėsi ėshtė kryer vjedhja 713 milionėshe.

Prokuroria dyshon se, duke mos ushtruar funksionet e tij, Xhilaga ka shkaktuar, ashtu si edhe kolegėt e tij, vjedhjen e Departamentit tė Emisionit. Nga ana tjetėr, Petrit Ramihotaj, thotė prokuroria, duhet tė zbatonte rregulloren pėr mbajtjen e ēelėsave nė tre kopje dhe mbylljen e tyre nė njė kasafortė. Nga kėqyrja e kamerave tė sigurisė rezulton se Bitraj hap i vetėm kasafortėn e Zyrės Tranzit, ēka hedh dyshime se Ramohitaj nuk ka respektuar rregulloren, qė i detyron tre punonjėsit nėn hetim; Ramohitaj, Liljana Tusha dhe Ardian Bitraj; qė t’i mbyllnin ēelėsat nė njė pliko tė veēantė, e cila duhej tė vendosej nė njė kasafortė tjetėr nė modulin e menaxhimit tė ēelėsave.
E merkure, August 6, 2014 - 10:28 pm
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 02:45   #54
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,410
Thanks: 0
Thanked 196 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Kamerat e bankės, njė muaj memorie

Kamerat e bankės, njė muaj memorie. Serveri fshin videot paraardhėse.

TIRANE - “Panorama” shkruan sot se grupi hetimor i vjedhjes sė 713 milionė lekėve nė Bankėn e Shqipėrisė mbajti tė bllokuar dje pėr shtatė orė ambientet e Thesarit, ku janė pėrvetėsuar kartėmonedhat.

Prokurori i ēėshtjes sė bashku me dy oficerėt e Njėsisė Task-Force si dhe disa efektivė tė sektorit tė krimit financiar nė Policinė e Tiranės kryen veprime hetimore nė ambientet e repartit X nė Linzė, nga ora 9:00 deri rreth orės 16:00. Grupi i hetimit ka pohuar se ka kontrolluar edhe njė herė zyrat e tetė punonjėsve tė bankės tė arrestuar deri tani. Po kėshtu mėsohet se janė marrė nė pyetje disa specialistė tė Departamentit tė Emisionit, tė arkės stok dhe nė veprim, tė cilėt kanė shpjeguar rregulloren e brendshme tė Thesarit.

Qėllimet e “vizitės sė papritur” tė grupit tė hetimit nė ambientet e bankės ditėn e djeshme kanė qenė dy: mbledhja e dokumentacionit dhe procesverbaleve tė hyrje-daljes sė kartėmonedhave me qėllim llogaritjen e dėmit financiar dhe verifikimi i ndonjė personi tjetėr tė implikuar nė ngjarjen e rėndė. Lidhur me vjedhjen e ndodhur pėr rreth 4 vjet rresht, e cila ėshtė realizuar nga pėrgjegjėsi i arkės stok Ardian Bitraj, janė nė hetim edhe zyrtarė tė tjerė tė Departamentit tė Emisionit, por edhe punonjės tė tjerė tė Bankės sė Shqipėrisė.

Nga kėqyrja qė ėshtė bėrė nė kutitė e kartėmonedhave tė boshatisura nga Ardian Bitraj ėshtė vėnė re se nė 90 pėr qind prej tyre ai ka futur blloqe tė bardha letre tė blera nė kancelari. Kėto blloqe mėsohet se janė futur nė bankė nga Ardian Bitraj pėrkundėr procedurave tė kontrollit dhe vėzhgimit me argumentin se ishin furnizim pėr procesin e punės. Pasi i ka ēuar nė arkėn stok, Bitraj i ka vendosur blloqet nė kuti nė vend tė kartėmonedhave, nė mėnyrė qė tė mos binte nė sy boshatisja e tyre.

(er.nu/BalkanWeb)
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 10:24   #55
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,207
Thanks: 4,669
Thanked 5,338 Times in 2,648 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Rrėzohet propozimi pėr dorėheqjen e Fullanit

Sh mire, pak nga pak po qartesohet qe Guvernatori s'ka gisht ne k'te vjedhje...Nuk kam pasur dyshime qe ne fillim. Pergjegjesia nuk bien vetem ne K'te, punetoret duhet t'ju permbahen rregullave sipas ligjit.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 11:00   #56
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 559
Thanks: 177
Thanked 222 Times in 108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Rrėzohet propozimi pėr dorėheqjen e Fullanit

Ta kish ditur Fullani qe do venin punet keshtu i kish kompesuar vete ato para te humbura. Me teper po felliqet Fullani sa hajduti qe vodhi 7 milione dollare.
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 11:01   #57
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rrėzohet propozimi pėr dorėheqjen e Fullanit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Sh mire, pak nga pak po qartesohet qe Guvernatori s'ka gisht ne k'te vjedhje...Nuk kam pasur dyshime qe ne fillim. Pergjegjesia nuk bien vetem ne K'te, punetoret duhet t'ju permbahen rregullave sipas ligjit.
Cfare po qartesohet konkretisht ? Kush do e shkarkoj ose me sakte kush do bej presion per shkarkimin e tij, Ermelinda Meksi qe as ka votuar kundra, apo "rrethanoret" si Adriana Berberi qe jane ne 12 borde njekohesisht e kane rroga marramendese per nje shtet si Shqiperia.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 11:11   #58
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Jane 3 tema paralele per kete ne mos me teper, dhe nuk ka aresye pse te hapen 20 te tjera.

Temat u bashkuan ketu dhe do vazhdojne te bashkohen. Ka nje kulture debati dhe zhvillimi tematike qe po u prish nuk ka me ndryshim ndermjet ketij forumi dhe nje agregatori ordiner lajmesh sic jane bere shumica e gazetave shqiptare (dmth, kllone te njera tjetres).
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 11:25   #59
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,978 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

U perzi leshi krejt. Nuk mund t'a gjej as postimin qe e bera para 10 minutave. lol
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 11:26   #60
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,207
Thanks: 4,669
Thanked 5,338 Times in 2,648 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Supervjedhja nė bankėn e shtetit

Sille komentin tim qe tu pergjigja atehere.... ce ke k;te ves, bashkon temat dhe nuk sjell komentet.

Tani vertet i bere lemsh, pasi c'do teme trajtonte prb te ndryshem
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur