Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?
Po 4 44.44%
Jo 3 33.33%
Varet nga rrethanat 2 22.22%
Votues: 9. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-07-2018, 15:41   #41
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,376
Thanks: 1,148
Thanked 1,867 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Unė pare kam aq sa mos ti shtri dorėn njeriu... Po pasurinė time s'e ka njeri...!
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 16-07-2018, 16:34   #42
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
A mendoni se per tu bere i pasur duhet te jesh i zgjuar apo dhe nje idiot mund te vere pasuri?

E kam fjalen per pasuri qe vihet nga 0-ja dhe jo per pasurine qe trashegohet prej prinderve.

Personalisht kam njohur persona jo me nivel te larte zgjuarsie qe kane bere para (ne menyra te ndryshme) por me pas i kane jo me bixhoz , kurveri , shpenzime pa kriter etj.

Po ashtu kam pare dhe tipa qe ne pamje te pare duken te zgjuar por qe financiarisht jane troke fare.

Jipni mendimin tuaj.
varet shume nga vendi ku behesh i pasur.
ne albanistan nuk esht kusht te jesh i zgjuar, mjafton te jesh hajdut ordiner me mbeshtetje partiake.
ketu ku jetoj une ndryshon puna, ka gjenij si Bill Gates te cilet jane te pasur.
nderkohe qe historia ka treguar per gjenij te tjere te cilet kane vdekur ne mjerim te plote, mund te te sjell shembuj sa te duash.
Nuk shoh shume lidhje midis pasurise dhe zgjuarsise(kam fjalen per neper bote, jo albanistan, atje s'ka lidhje hic, po hic fare).
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 16-07-2018, 16:42   #43
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ata qė thua ti janė mė tė shkolluar por jo domosdoshmėrisht mė tė zgjuar.
Ka bie fjala persona shum tė zgjuar por pėr arsye financiare nuk vazhdojnė dot ato shkolla qė thua ti por kjo nuk i bėn mė pak tė zgjuar.
Nuk mund tė bėsh pasuri vet po nuk ishe i zgjuar, vetėm nė rastin kur e trashgon pasurinė.
nuk duhet te jesh shum i zgjuar per te vjedhur floririn e krrabes, madje nuk duhet te jesh i zgjuar fare. te mjafton nje post shteteror te cilin ta ka garantuar partia dhe shpirti i hajdutit.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 16:49   #44
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,985
Thanks: 121
Thanked 809 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Inteligjence eshte edhe instikti social e manipulativ. Shkencetari eshte tjeter gje. Ndersa per pasurine; asnje pasuri e konsiderueshme nuk eshte vene kurre me pune te ndershme, ne asnje vend te botes. Diku eshte bere nje zigzak ne fillim.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 16:49   #45
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,524
Thanks: 2,482
Thanked 2,421 Times in 1,254 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
varet shume nga vendi ku behesh i pasur.
ne albanistan nuk esht kusht te jesh i zgjuar, mjafton te jesh hajdut ordiner me mbeshtetje partiake.
ketu ku jetoj une ndryshon puna, ka gjenij si Bill Gates te cilet jane te pasur.
nderkohe qe historia ka treguar per gjenij te tjere te cilet kane vdekur ne mjerim te plote, mund te te sjell shembuj sa te duash.
Nuk shoh shume lidhje midis pasurise dhe zgjuarsise(kam fjalen per neper bote, jo albanistan, atje s'ka lidhje hic, po hic fare).
Pergjigje e mire.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 16:55   #46
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beaute Shiko postimin
Nese pasuria Eshte e trasheguar duhet te jesh i zgjuar ta menagosh.
Nese e Fillon nga 0 duhet Te jesh i zgjuar te vazhdosh me ate ritem.
I pasur nuk behesh kshu tak fak duhet pun dhe shume fat .
Tani nese je budall pa diskutim qe tgjitha kto qe Thash me lart i ke vetem ne endrra.
nuk esht e vertet fare. mund te jesh jo budall, por dhe me semundje mendore dhe te kesh pasuri te pamase.
kam hasur nje tip te tille(italian) ne nje hotel super te shtrenjte ne Liguria(Itali) dikur. ishte diku 70 vjec ky tipi, ishte komplet i cmendur, dhe me nje pasuri te cmendur(e kishte te trasheguar ose jo kete nuk e di me siguri) pasurine ja mbante nen kontroll nje tutor, ky vetem sa i bente nje telefonate dhe tutori ja sillte brenda castit 2 apo 3 mije euro, nuk dinte te perdorte as credit/debit cards, ose ja kishin ndaluar ti perdorte, nuk e di.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 16:55   #47
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,128
Thanks: 225
Thanked 361 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
varet shume nga vendi ku behesh i pasur.
ne albanistan nuk esht kusht te jesh i zgjuar, mjafton te jesh hajdut ordiner me mbeshtetje partiake.
ketu ku jetoj une ndryshon puna, ka gjenij si Bill Gates te cilet jane te pasur.
nderkohe qe historia ka treguar per gjenij te tjere te cilet kane vdekur ne mjerim te plote, mund te te sjell shembuj sa te duash.
Nuk shoh shume lidhje midis pasurise dhe zgjuarsise(kam fjalen per neper bote, jo albanistan, atje s'ka lidhje hic, po hic fare).
O lares pjatash ne amerike, une problematiken e shqiperise e di ne detaje, por ka keni hap barkun ju emigrantet shqipfoles, sidomos disa pjej jush qe vazhdoni lani pjata ne amerike.

Amerika eshte qender e mafies dhe krimit boteror.

Njerezit me te fuqishem ne amerike jane cifutet qe kontrollojne ''federal reserves'' dhe emetimin e dollarit.

Familjet me te fuqishme ne amerike, jane te gjithe te financuara nga cifutet dhe Rothschildet, duke filluar qe nga morganet, rockfelleret dhe kaneigiet.

Sigurisht qe me tregum gjigand qe ka amerika, dhe kulturen e qelbur konsumeriste, normal qe shume njerez behen te pasur, sic ndodhi me ate qe zoteron Amazon, por edhe ne shqiperi ka shume veta qe jane bere te pasur me zotesi.

Ndonje maskarallekt te vogel mund te kene bere tek tuk, por asgje me shume se cfare behet ne amerike.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 17:05   #48
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Inteligjence eshte edhe instikti social e manipulativ. Shkencetari eshte tjeter gje. Ndersa per pasurine; asnje pasuri e konsiderueshme nuk eshte vene kurre me pune te ndershme, ne asnje vend te botes. Diku eshte bere nje zigzak ne fillim.
ai tha....

mos me pyet per milionin e pare te dollareve si e kam bere, per qindra miliona te tjere te tregoj cdogje.

nuk besoj se eshte inteligjence shpirti manipulativ.
ta ilustrosh me shqiperine pershembull.
sado inteligjent te jesh, per disa tipa eshte e pamundur te bejne pune te peshtira partiake te cilat nuk duan aspak inteligjece.

ja nje shembull i paster manipulimi, ish kryeprokurorit shqiptar, atij gjese se trashe nga gramshi, i mungon fare shkolla e mesme, dhe cuditerisht ka te larten, mirepo ky gdheja ja ka dale mbane te vere nje pasuri te cmendur, aq sa vajza e tij cau instagramin me luksin e cmendur.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 16-07-2018 nė 17:19
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 17:12   #49
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
O lares pjatash ne amerike, une problematiken e shqiperise e di ne detaje, por ka keni hap barkun ju emigrantet shqipfoles, sidomos disa pjej jush qe vazhdoni lani pjata ne amerike.

Amerika eshte qender e mafies dhe krimit boteror.

Njerezit me te fuqishem ne amerike jane cifutet qe kontrollojne ''federal reserves'' dhe emetimin e dollarit.

Familjet me te fuqishme ne amerike, jane te gjithe te financuara nga cifutet dhe Rothschildet, duke filluar qe nga morganet, rockfelleret dhe kaneigiet.

Sigurisht qe me tregum gjigand qe ka amerika, dhe kulturen e qelbur konsumeriste, normal qe shume njerez behen te pasur, sic ndodhi me ate qe zoteron Amazon, por edhe ne shqiperi ka shume veta qe jane bere te pasur me zotesi.

Ndonje maskarallekt te vogel mund te kene bere tek tuk, por asgje me shume se cfare behet ne amerike.
ik ere zorthar albanistani, shko lepiji bythen ndonje partiaku atje te te gjejne ndonje pune me 150 mije lek te qelbura shqiptare.


merr vesh ti nga federal reserve, kokra idiotit

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 16-07-2018 nė 17:17
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 17:15   #50
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 45,927
Thanks: 14,121
Thanked 12,198 Times in 7,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 668
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
nuk duhet te jesh shum i zgjuar per te vjedhur floririn e krrabes, madje nuk duhet te jesh i zgjuar fare. te mjafton nje post shteteror te cilin ta ka garantuar partia dhe shpirti i hajdutit.
Eeeee po flasim nė princip jo specifikisht pėr Shqipėri.
Po folėm pėr Shqipėrinė shumė koncepte qė ka bota nuk funksionojnė pothuaj fare kėtu.
Gjyqtar i Gjykatės Lartė dhe dikur i Kushtetueses hajdut brekėsh nė Itali, gjyqtari qėllon me thikė prokurorin 7 herė dhe pastaj janė nė detyrė tė dy, Llalla me tė lartėn pa tė mesme (nuk e di nė e ka 8 vjeēaren) etj, etj
Po qe gjyqsori m*t, m*ti tė mbulon gjithandej.
Ilua e vjedh floririn se s'ka kush e fut nė burg.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 17:19   #51
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,985
Thanks: 121
Thanked 809 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 119
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Nuk po flisja per dallaveraxhinjte infantile, por per disa qe e kane bere manipulimin art. Te ketille qe as nuk e kupton ku qendron me ta. Nje shembull mund te kete qene Titoja. Kurse Shqiptaret genjejne vec gjindjen pa shkolle. Te kishin qene talente te fushes ne fjale, do e kishin bere Shqiperine sa gadishulli Ilirik, e jo ta cungonin per ca miliard dollare te qelbur.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 16-07-2018 nė 17:42
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 17:25   #52
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk po flisja per dallaveraxhinjte infantile, por per disa qe e kane bere manipulimin art. Te ketille qe as nuk e kupton ku qendron me ta. Nje shembull mund te kete qene Titoja. Kurse Shqiptaret genjeje vec gjindjen pa shkolle. Te kishin qene talente te fushes ne fjale, do e kishin bere Shqiperine sa gadishulli Ilirik, e jo ta cungonin per ca miliard dollare te qelbur.
Ka qene vertet talent, e voli perendimin per dekada, dhe u garantoi jugsllaveve nje jete dinjitoze.

Mos krahaso titon me kta rembythjet e shqiperise, berish, rama, e like floriri. kta jan hajdut te peshtire ordinere.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 16-07-2018 nė 17:29
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 19:42   #53
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,934 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
O lares pjatash ne amerike, une problematiken e shqiperise e di ne detaje, por ka keni hap barkun ju emigrantet shqipfoles, sidomos disa pjej jush qe vazhdoni lani pjata ne amerike.

Amerika eshte qender e mafies dhe krimit boteror.

Njerezit me te fuqishem ne amerike jane cifutet qe kontrollojne ''federal reserves'' dhe emetimin e dollarit.

Familjet me te fuqishme ne amerike, jane te gjithe te financuara nga cifutet dhe Rothschildet, duke filluar qe nga morganet, rockfelleret dhe kaneigiet.

Sigurisht qe me tregum gjigand qe ka amerika, dhe kulturen e qelbur konsumeriste, normal qe shume njerez behen te pasur, sic ndodhi me ate qe zoteron Amazon, por edhe ne shqiperi ka shume veta qe jane bere te pasur me zotesi.

Ndonje maskarallekt te vogel mund te kene bere tek tuk, por asgje me shume se cfare behet ne amerike.
nuk te bej Like se do na marrin per bashkepunonjes

p.s. futi edhe nje vide mangut qe e ka cdo amerikan qe te plotesohet postimi
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 20:14   #54
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
nuk te bej Like se do na marrin per bashkepunonjes

p.s. futi edhe nje vide mangut qe e ka cdo amerikan qe te plotesohet postimi
me vjen cudi si mund te krahasoni kapitalizmin amerikan me rumpallizmin shqiptar?
ata qe ju qeverisin atje ne albanistan, mire tia u bejne, se e meritoni, ti dhe ky rumpalla kastriot.
ndonje maskarallik te vogel kan ber ne albanistan thot kaci 1443.
nuk i duken asgje 250 milione dollare te vjedhura nga rruga e kombit. para qe do i paguaj kaci dhe ti koker me koker.
i duket maskarallik i vogel vjedhja e floririt shqiptar ne krrabe.
i duket maskarallik i vogel te gjitha koncesionet e ketij rumpall rames bashke me ate ilir beqen a ca gopin e nones e ka emrin ai.
200 milione euro koncesion, dmth tja falesh parate ilir beqes dhe asaj firmes fantazem, dhe keto para do paguhen koker me koker nga taksapaguesit shqiptare.
diferenca e kapitalizmit amerikan me bujkroberizem-rumpallizmin shqiptar eshte, se nese ne Amerike prodhohet cdo gje, dhe eshte vendi me i begate ne bote, ne shqiperi, parate e vjedhura dhe parate e hashashit dhe kokaines, jane aq debile keta hajdute qe i kane sa, nuk dijne as ti invesojne, e vetmja gje qe dijne te bejne, puneso nje arkitekt dhe nderto kulla ne tirane, ne ate qytet mizerabel, me infrastrukturen me te felliqur ne bote, e ka me keq se kabuli apo mumbai i indise.
nejse, une qe ketej nga larg ne rregull jam, vetem me vjen keq ta shoh vendin tim te origjines te katandisur ne kte far feje. por ta mendosh holle holle, tek e fundit mua nuk me rruhet trapi hic, po hic, se ti, dhe kaci1443 do lini lesht e bythes ne ate shtet mizerabel. sipas kokes festen, i meritoni ata plera qe keni aty ne shqiperi.

ps. lexova nje lajm rastesor sot ne fb, nga nje gazetar i albanistanit, qahej se kishte pagu vezen e skuqur te mengjesit 8 mije lek te vjetra ne nje resort te jugut(me siguri resort me pare te vjedhura ose kokaine) kurse ne Manhattan nuk paguhet me shume se 5 $(sipas tij se un s'kam honger ndonjeher vez te skuqme ne manhattan ), kishte postu dhe foton e fatures ky daku.
Kur te vijne bashkatdhetaret tane nga kosova aty per turizem patriotik, shitjani vezen e skuqme 15 mij lek te vjetra, se pagujn ata. s'ka gje se esht pisllik i papam aty.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 16-07-2018 nė 20:19
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 20:49   #55
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,934 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
me vjen cudi si mund te krahasoni kapitalizmin amerikan me rumpallizmin shqiptar?
ata qe ju qeverisin atje ne albanistan, mire tia u bejne, se e meritoni, ti dhe ky rumpalla kastriot.
ndonje maskarallik te vogel kan ber ne albanistan thot kaci 1443.
nuk i duken asgje 250 milione dollare te vjedhura nga rruga e kombit. para qe do i paguaj kaci dhe ti koker me koker.
i duket maskarallik i vogel vjedhja e floririt shqiptar ne krrabe.
i duket maskarallik i vogel te gjitha koncesionet e ketij rumpall rames bashke me ate ilir beqen a ca gopin e nones e ka emrin ai.
200 milione euro koncesion, dmth tja falesh parate ilir beqes dhe asaj firmes fantazem, dhe keto para do paguhen koker me koker nga taksapaguesit shqiptare.
diferenca e kapitalizmit amerikan me bujkroberizem-rumpallizmin shqiptar eshte, se nese ne Amerike prodhohet cdo gje, dhe eshte vendi me i begate ne bote, ne shqiperi, parate e vjedhura dhe parate e hashashit dhe kokaines, jane aq debile keta hajdute qe i kane sa, nuk dijne as ti invesojne, e vetmja gje qe dijne te bejne, puneso nje arkitekt dhe nderto kulla ne tirane, ne ate qytet mizerabel, me infrastrukturen me te felliqur ne bote, e ka me keq se kabuli apo mumbai i indise.
nejse, une qe ketej nga larg ne rregull jam, vetem me vjen keq ta shoh vendin tim te origjines te katandisur ne kte far feje. por ta mendosh holle holle, tek e fundit mua nuk me rruhet trapi hic, po hic, se ti, dhe kaci1443 do lini lesht e bythes ne ate shtet mizerabel. sipas kokes festen, i meritoni ata plera qe keni aty ne shqiperi.

ps. lexova nje lajm rastesor sot ne fb, nga nje gazetar i albanistanit, qahej se kishte pagu vezen e skuqur te mengjesit 8 mije lek te vjetra ne nje resort te jugut(me siguri resort me pare te vjedhura ose kokaine) kurse ne Manhattan nuk paguhet me shume se 5 $(sipas tij se un s'kam honger ndonjeher vez te skuqme ne manhattan ), kishte postu dhe foton e fatures ky daku.
Kur te vijne bashkatdhetaret tane nga kosova aty per turizem patriotik, shitjani vezen e skuqme 15 mij lek te vjetra, se pagujn ata. s'ka gje se esht pisllik i papam aty.
Presidenti ameriqen Tramp kercenoi te terhiqet nga NATO.
Presidenti ameriqen Tramp ndau familjet emigrante nga femijet
Presidenti ameriqen Tramp bythe e breke me Putin

p.s. veza me e shtrenjte eshte 160 leke te vjetra (16L) me dy te verdha dhe ai budalli harram e paste qe nuk di te skuqe vet nje veze e mire ja bejne.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 21:01   #56
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

FOTO/ Ēmenduri nė jug, 8 mijė lek njė kokėrr vezė
22:35, 15/07/2018
Qė nė jug tė Shqipėrisė gjatė verės ēmimet shkojnė nė qiell kjo tashmė nuk ėshtė gjė e re.

Por qė njė kokėrr vezė tė shitet 8 mijė lekė, tė vjetra, kjo nuk ishte dėgjuar e parė.

LEXO EDHE:
‘Nami’ nė Morinė! 12 mijė kosovarė vijnė nė Shqipėri nė 24 orėt e fundit
Gazetari Klodian Tomorri ka publikuar nė Facebook njė faturė restoranti ku njė omlet me 2 vezė ėshtė faturuar 16 mijė lekė (tė vjetra).

Reagimi i Klodian Tomorrit:

Nė downtown Manhattan kokrra e vezės bėn maksimumi 5 dollarė. Ne vendin me brekėgrisur tė Europės veza kushton 8 mije leke.

Pėrveē kėsaj mund te kapesh Okazion edhe ndonjė plumb bythėve.

Te keqen e turizmit.

Unė ta di se i kam te gjitha falas nuk shkoj asnjė sekonde pėr pushime me ne jug.

https://www.syri.net/sociale/178822/...e-kokerr-veze/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 16-07-2018 nė 21:11
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 21:10   #57
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

ky daku e paska kuptu von qe mos shkoj me pushime ne jug.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 21:11   #58
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 10,963
Thanks: 2,015
Thanked 2,189 Times in 1,458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 342
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
A mendoni se per tu bere i pasur duhet te jesh i zgjuar apo dhe nje idiot mund te vere pasuri?

E kam fjalen per pasuri qe vihet nga 0-ja dhe jo per pasurine qe trashegohet prej prinderve.

Personalisht kam njohur persona jo me nivel te larte zgjuarsie qe kane bere para (ne menyra te ndryshme) por me pas i kane jo me bixhoz , kurveri , shpenzime pa kriter etj.

Po ashtu kam pare dhe tipa qe ne pamje te pare duken te zgjuar por qe financiarisht jane troke fare.

Jipni mendimin tuaj.
Pak konfuze termat kyc, ne kete postim...

Megjithate mendoj se ; Intuita, eshte pjesa me dominante per nje person, i cili i ve qellim vetes te pasurohet...
Guximi per te riskuar, pacipesia, aftesia rekrutuese, manipulimi, kembengulja....
Te gjitha keto, ne sensin me pozitiv....
A ka ndonje jo te zgjuar, qe mund t'i kete si cilesi ?
Pyetje retorike.

Dhe une e kam fjalen jo vetem per ata qe e nisin nga 0, por edhe per ata, qe mbi themele te ngritura me pare, garantojne vijueshmeri....

Te tjerat pastaj, neper postimet si me lart, e devijojne diskutimin ne parim.......
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 21:14   #59
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,002
Thanks: 10,284
Thanked 8,799 Times in 5,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 455
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
FOTO/ Ēmenduri nė jug, 8 mijė lek njė kokėrr vezė
22:35, 15/07/2018
Qė nė jug tė Shqipėrisė gjatė verės ēmimet shkojnė nė qiell kjo tashmė nuk ėshtė gjė e re.

Por qė njė kokėrr vezė tė shitet 8 mijė lekė, tė vjetra, kjo nuk ishte dėgjuar e parė.

LEXO EDHE:
‘Nami’ nė Morinė! 12 mijė kosovarė vijnė nė Shqipėri nė 24 orėt e fundit
Gazetari Klodian Tomorri ka publikuar nė Facebook njė faturė restoranti ku njė omlet me 2 vezė ėshtė faturuar 16 mijė lekė (tė vjetra).

Reagimi i Klodian Tomorrit:

Nė downtown Manhattan kokrra e vezės bėn maksimumi 5 dollarė. Ne vendin me brekėgrisur tė Europės veza kushton 8 mije leke.

Pėrveē kėsaj mund te kapesh Okazion edhe ndonjė plumb bythėve.

Te keqen e turizmit.

Unė ta di se i kam te gjitha falas nuk shkoj asnjė sekonde pėr pushime me ne jug.

https://www.syri.net/sociale/178822/...e-kokerr-veze/
Ka qene veze struci oreee....ka qene veze bio nga dėėėti
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 21:15   #60
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,376
Thanks: 1,148
Thanked 1,867 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Duhet te jesh i zgjuar per te qene i pasur?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
FOTO/ Ēmenduri nė jug, 8 mijė lek njė kokėrr vezė
22:35, 15/07/2018
Qė nė jug tė Shqipėrisė gjatė verės ēmimet shkojnė nė qiell kjo tashmė nuk ėshtė gjė e re.

Por qė njė kokėrr vezė tė shitet 8 mijė lekė, tė vjetra, kjo nuk ishte dėgjuar e parė.

LEXO EDHE:
‘Nami’ nė Morinė! 12 mijė kosovarė vijnė nė Shqipėri nė 24 orėt e fundit
Gazetari Klodian Tomorri ka publikuar nė Facebook njė faturė restoranti ku njė omlet me 2 vezė ėshtė faturuar 16 mijė lekė (tė vjetra).

Reagimi i Klodian Tomorrit:

Nė downtown Manhattan kokrra e vezės bėn maksimumi 5 dollarė. Ne vendin me brekėgrisur tė Europės veza kushton 8 mije leke.

Pėrveē kėsaj mund te kapesh Okazion edhe ndonjė plumb bythėve.

Te keqen e turizmit.

Unė ta di se i kam te gjitha falas nuk shkoj asnjė sekonde pėr pushime me ne jug.

https://www.syri.net/sociale/178822/...e-kokerr-veze/
Ja si ja shpjegojnė kėtij dakut... se kaq i trashė sa ėshtė ky, s'behet kurrė i pasur...

Po te zgjedhesh lokalet e luksit do shkoje aq cmimi, po te levizesh pak metra nga bregu ne nje restorant te thjeshte do ta gjesh me siguri 400 leke vezen. Po te levizesh dhe ca metra me tej, gjen Hostel-in tim qe kushton 10 euro/person, fjetje bashke me omeleten per mengjes.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur