Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-07-2018, 10:32   #1
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,666
Thanks: 1,831
Thanked 2,511 Times in 1,407 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Bruksel.

Nė raport me tė ardhurat, sot ėshtė mė e lirė tė blesh njė shtėpi nė Amsterdam, Berlin, Stokholm, Bruksel, Athinė, sesa nė Tiranė.

Kryeqyteti i Shqipėrisė renditet i pesti nė Europė, nga 31 kryeqytete, pėr sa i pėrket pėrballimit tė blerjes sė njė apartamenti nė gjashtė mujorin e parė tė 2018-s, sipas portalit Numbeo.

Duhen Mesatarisht 17.65 vite pėr tė blerė njė apartament nė Tiranė mė tė ardhurat e disponueshme mesatare tė familjeve shqiptare.

Nė vend tė parė, si mė i shtrenjti, ndėr kryeqytetet e Europės, pėr sa i pėrket pėrballimit ėshtė kryeqyteti i Serbisė, Beogradi, ku me tė ardhurat e disponueshme duhen 21.2 vite pėr tė blerė njė apartament.

Mė pas renditen Roma, me 20.74, Moska me 19.85 vite dhe Parisi me 18.5 vite, tė ndjekura nga Tirana.

Tirana po bėhet mė e shtrenjtė, tė ardhurat nė vend numėro…

Ēmimet e apartamenteve nė Tiranė kanė qenė nė rritje tė vazhdueshme pėr zona tė caktuara vitin e fundit. Brenda unazės sė qytetit ēmimet fillojnė nga 1200 euro pėr metėr nė katror deri nė 2500-3000 nė zonat pranė qendrės dhe te televizioni, qė ėshtė aktualisht zona mė e shtrenjtė e Tiranės.

Shtrenjtimi i ēmimeve ėshtė reflektuar edhe nė indeksin qė Numbeo pėrditėson ēdo 6 muaj.

Nėse nė vitin 2012 Tirana renditej e 49 pėr sa i pėrket ēmimit tė apartamenteve nė raport me tė ardhurat, nė 2017-n kryeqyteti renditej nė vendin e 12.

Nė gjashtė mujorin e parė tė 2018-s, Tirana ėshtė ngjitur nė klasifikim duke u renditur e shtata (nė kėtė renditje pėrfshihen 100 qytetet kryesore tė kontinentit Europian).

Pra nė 6 vjet ėshtė pėrkeqėsuar me 42 vende, teksa ēmimet janė rritur me 30-40% krahasuar me 6 vjet mė parė.

Po ndėrsa ēmimet janė shtrenjtuar me ritėm tė shpejtė, nuk ka ndodhur e njėta gjė me tė ardhurat tė disponueshme, gjė e cila ka sjellė edhe rritjen e papėrballueshmėrisė.

Nė 2016-n, rritja mesatare e pagave ishte negative sipas INSTAT, ndėrsa nė 2017-n, ishte rreth 3%, ndėrsa ēmimet e apartamenteve u shtrenjtaun me 10-20% nė tė njėjtėn periudhė.

Numbeo pėrllogarit pėrballimin e blerjes sė njė apartamenti duke marrė nė konsideratė raportin midis ēmimit tė njė apartamenti dhe tė ardhurave tė disponueshme.

Kryeqytet mė tė pėrballueshme nė Europė

Kryeqyteti mė i pėrballueshėm nė botė ėshtė Rekjaviku, i ndjekur nga kryeqyteti i Europės Brukseli. Apartamentet janė tė pėrballueshme edhe nė Kopenhagen.

Nė Europėn Perėndimore, ėshtė mė e lehtė pėrballimi i blerjes sė njė apartamenti, duke qenė se edhe tė ardhurat e disponueshme tė familjeve janė mė tė larta.

Megjithatė, edhe Sofia renditet njė ndėr kryeqytetet mė tė pėrballueshme pėr blerjen e njė apartamenti, ku edhe pse tė ardhurat e disponueshme janė ndėr mė tė ulėtat nė raport me vendet e tjera anėtare tė Bashkimit Europian, ka ēmime tė ulėta pėr apartamentet.(monitor)

Kryeqyteti Raporti ēmim tė ardhura nė 6M1 2018

1 Beograd, Serbia 21.21
2 Rome, Italy 20.74
3 Moskė, Russia 19.85
4 Paris, France 18.51
5 Tirana, Albania 17.65
6 Prage, Czech Republic 17.06
7 Lisbone, Portugal 16.52
8 Kiev, Ukraine 15.59
9 Shkup, Macedonia 14.81
10 Budapest, Hungary 14.5
11 Stockholm, Sėeden 14.2
12 Sarajevo, Bosnia And Herzegovina 13
13 Ljubljana, Slovenia 12.94
14 Bratislava, Slovakia 12.82
15 Varshave, Poland 11.98
16 Zagreb, Croatia 11.42
17 Prishtina, Kosove 11.21
18 Oslo, Norvegji 11.14
19 Madrid, Spain 11.1
20 Dublin, Ireland 11.04
21 Amsterdam, Netherlands 10.94
22 Bucharest, Romania 10.87
23 Riga, Latvia 10.77
24 Luxembourg, Luxembourg 10.73
25 Athine, Greece 10.47
26 Berlin, Germany 10.38
27 Tallin, Estonia 10.31
28 Frankfurt, Germany 9.98
29 Sofia, Bulgaria 9.49
30 Kopenhagen, Denmark 8.32
31 Bruksel, Belgium 7.22
32 Reykjavik, Iceland 6.7
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 16-07-2018 nė 10:34
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 16-07-2018, 11:45   #2
ThegreatGatsby
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 2,188
Thanks: 812
Thanked 445 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
ThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

Ore po te jete per shtrenjtesi ja u fusim te gjitheve ne kthese ne plako. S'ka xhibla.
__________________
G.R Lucrative Innovations & CO.
ThegreatGatsby nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 11:49   #3
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Bruksel.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Nė raport me tė ardhurat, sot ėshtė mė e lirė tė blesh njė shtėpi nė Amsterdam, Berlin, Stokholm, Bruksel, Athinė, sesa nė Tiranė.

Kryeqyteti i Shqipėrisė renditet i pesti nė Europė, nga 31 kryeqytete, pėr sa i pėrket pėrballimit tė blerjes sė njė apartamenti nė gjashtė mujorin e parė tė 2018-s, sipas portalit Numbeo.

Duhen Mesatarisht 17.65 vite pėr tė blerė njė apartament nė Tiranė mė tė ardhurat e disponueshme mesatare tė familjeve shqiptare.

Nė vend tė parė, si mė i shtrenjti, ndėr kryeqytetet e Europės, pėr sa i pėrket pėrballimit ėshtė kryeqyteti i Serbisė, Beogradi, ku me tė ardhurat e disponueshme duhen 21.2 vite pėr tė blerė njė apartament.

Mė pas renditen Roma, me 20.74, Moska me 19.85 vite dhe Parisi me 18.5 vite, tė ndjekura nga Tirana.

Tirana po bėhet mė e shtrenjtė, tė ardhurat nė vend numėro…

Ēmimet e apartamenteve nė Tiranė kanė qenė nė rritje tė vazhdueshme pėr zona tė caktuara vitin e fundit. Brenda unazės sė qytetit ēmimet fillojnė nga 1200 euro pėr metėr nė katror deri nė 2500-3000 nė zonat pranė qendrės dhe te televizioni, qė ėshtė aktualisht zona mė e shtrenjtė e Tiranės.

Shtrenjtimi i ēmimeve ėshtė reflektuar edhe nė indeksin qė Numbeo pėrditėson ēdo 6 muaj.

Nėse nė vitin 2012 Tirana renditej e 49 pėr sa i pėrket ēmimit tė apartamenteve nė raport me tė ardhurat, nė 2017-n kryeqyteti renditej nė vendin e 12.

Nė gjashtė mujorin e parė tė 2018-s, Tirana ėshtė ngjitur nė klasifikim duke u renditur e shtata (nė kėtė renditje pėrfshihen 100 qytetet kryesore tė kontinentit Europian).

Pra nė 6 vjet ėshtė pėrkeqėsuar me 42 vende, teksa ēmimet janė rritur me 30-40% krahasuar me 6 vjet mė parė.

Po ndėrsa ēmimet janė shtrenjtuar me ritėm tė shpejtė, nuk ka ndodhur e njėta gjė me tė ardhurat tė disponueshme, gjė e cila ka sjellė edhe rritjen e papėrballueshmėrisė.

Nė 2016-n, rritja mesatare e pagave ishte negative sipas INSTAT, ndėrsa nė 2017-n, ishte rreth 3%, ndėrsa ēmimet e apartamenteve u shtrenjtaun me 10-20% nė tė njėjtėn periudhė.

Numbeo pėrllogarit pėrballimin e blerjes sė njė apartamenti duke marrė nė konsideratė raportin midis ēmimit tė njė apartamenti dhe tė ardhurave tė disponueshme.

Kryeqytet mė tė pėrballueshme nė Europė

Kryeqyteti mė i pėrballueshėm nė botė ėshtė Rekjaviku, i ndjekur nga kryeqyteti i Europės Brukseli. Apartamentet janė tė pėrballueshme edhe nė Kopenhagen.

Nė Europėn Perėndimore, ėshtė mė e lehtė pėrballimi i blerjes sė njė apartamenti, duke qenė se edhe tė ardhurat e disponueshme tė familjeve janė mė tė larta.

Megjithatė, edhe Sofia renditet njė ndėr kryeqytetet mė tė pėrballueshme pėr blerjen e njė apartamenti, ku edhe pse tė ardhurat e disponueshme janė ndėr mė tė ulėtat nė raport me vendet e tjera anėtare tė Bashkimit Europian, ka ēmime tė ulėta pėr apartamentet.(monitor)

Kryeqyteti Raporti ēmim tė ardhura nė 6M1 2018

1 Beograd, Serbia 21.21
2 Rome, Italy 20.74
3 Moskė, Russia 19.85
4 Paris, France 18.51
5 Tirana, Albania 17.65
6 Prage, Czech Republic 17.06
7 Lisbone, Portugal 16.52
8 Kiev, Ukraine 15.59
9 Shkup, Macedonia 14.81
10 Budapest, Hungary 14.5
11 Stockholm, Sėeden 14.2
12 Sarajevo, Bosnia And Herzegovina 13
13 Ljubljana, Slovenia 12.94
14 Bratislava, Slovakia 12.82
15 Varshave, Poland 11.98
16 Zagreb, Croatia 11.42
17 Prishtina, Kosove 11.21
18 Oslo, Norvegji 11.14
19 Madrid, Spain 11.1
20 Dublin, Ireland 11.04
21 Amsterdam, Netherlands 10.94
22 Bucharest, Romania 10.87
23 Riga, Latvia 10.77
24 Luxembourg, Luxembourg 10.73
25 Athine, Greece 10.47
26 Berlin, Germany 10.38
27 Tallin, Estonia 10.31
28 Frankfurt, Germany 9.98
29 Sofia, Bulgaria 9.49
30 Kopenhagen, Denmark 8.32
31 Bruksel, Belgium 7.22
32 Reykjavik, Iceland 6.7
E lexova dhe une kete postim. Ky tipi e ka zbukuruar nje cike.Ai ka vepruar me llogjike ekonomisti dhe mire ka bere.Por dhe pse me kete llogjike une nuk jam dakort.Po bejme nje llogari te thjeshte per te pare ne perputhen shifrat.Apartament 70m2 ne Tirane.Cmimi mesatar 50.000 Euro. Te themi kemi nje familje me te ardhura ne xhep 1000 EU.Po qe se harrijne te kursejne 500 EU ne muaj, i thone 6000 EU ne vit, pra do te duheshin 9 vjet per t'a blere. Po a ka familje te zakoneshme qe kane te ardhura total 1000 EU dhe harrijne te kursejne 500 EU ne muaj? Me nje kursim prej 250 EU ne muaj, llogaria del sa eshte e shkruar ne studim. Problemi, qe ne artikull nuk eshte konsideruar, eshte se cmimet e shtepive nuk rrine ne vend, per shkak te rritjes se taksave, per shkak te inflacionit(te cilin qeveria Shqiptare, s'e llogarit hic ne fund te vitit, qe me aq sa eshte norma e inflacionit, te shtoje rrogat) etj.
E verteta eshte qe shtepite, toka dhe cdo gje ne Shqiperi eshte e shtrenjte jashte cdo lloj llogjike.E kemi diskutuar njehere ne postime te mepareshme. Dhe c'eshte me e keqja , cilesi e nje shtepie/apartamenti ne Shqiperi eshte skandaloze. Pallate me mure si flete cigari shiten vetem ne Shqiperi se ne Europe, nuk i blen njeri.Nuk po vazhdoj akoma me instalimet apo me izolimet.

Keto dite ne telefon me vine oferta apo njoftime. Shitet tek liqeni apartment 90m2 / 101.000 EU apo 101 m2/131.000 EU, apo shitet vile me 300m2 me 600m2 truall / 250.000 EU. Shqiptaret kujtojne se Eurot jane kokra groshe. Ne shumicen e vendeve te Europes kur ke nje pasuri te tundeshme dhe te patundeshme mbi limitin e 150.000 EU(ose pak me pak ose pak me shume ), individi duhet te paguaje dhe nje takse shtese e quajtur , takse pasurie. Shembull: Ne nje vend Europian, nje i njohuri im,per gati 200.000 EU pasuri te deklaruar (para ne banke dhe prona;pronat i ka ne Shqiperi), taksa e pasurise qe paguan aty ku punon (Wealth Tax) eshte 400 EU (pervec taksave te tjera).
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 16-07-2018 nė 12:36
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 16-07-2018, 11:55   #4
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,934 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

uhuhuhuhhuuuu ja plasen blerjet ne Tirane...kane kaq vjet me te njejtat apartamente dhe jo vetem qe nuk jane shitur por ndertojne edhe te reja. Po shqiptaret aq jane gjithsej...

p.s. personalisht te me falin gjithe Tiranen nuk e dua se me pelqen natyra me ajer te paster dhe uje jo-boville...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 12:49   #5
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 45,936
Thanks: 14,125
Thanked 12,201 Times in 7,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 668
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

Po qe kėshtu pse nuk blejnė shtėpi nė Berlin, Amsterdam apo Bruksel por e blejnė nė Tiranė?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 12:59   #6
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Bruksel.

Ja nje site anglez me cmimet e shtepive qe shiten p.sh. ne zonene e Lancasterit.

Kodi:
https://www.rightmove.co.uk/property-for-sale/find.html?locationIdentifier=REGION%5E769&sortType=1&propertyTypes=detached%2Csemi-detached%2Cterraced&primaryDisplayPropertyType=houses&maxDaysSinceAdded=14&includeSSTC=false
Per kuriozitet mund te kerkoni dhe qytete te tjera duke vene filtrin perkates ( Low Price -> High Price etj.)
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 13:02   #7
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,054
Thanks: 13,038
Thanked 7,976 Times in 4,664 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 231
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

I fryjn cmimet kot , po pasur idene fare , e di kush I blejne ato shtepi ata qe sdine ku ti cojne parate se I kan fituar pa u lodh , su dhimbsen se atje as qe ja vlen fare me ble ...po ka budallenj plot ska gje ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2018, 13:12   #8
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,247
Thanks: 6,722
Thanked 7,944 Times in 5,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

ja ka fut kot nejse.

ke lagja ime shkon metri 2000-3000 euro per app
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2019, 09:23   #9
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,041
Thanks: 6,223
Thanked 2,994 Times in 1,225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

Ēmime “tė papara” apartamentesh/ Nė rajon ulen, nė Tiranė shkojnė 4000 euro m2

Njė sėrė pallatesh janė ndėrtuar dhe ende shumė projekte tė tjera janė projektuar pėr t’u vėnė nė jetė nė kryeqytet, por kjo nuk ka ndikuar fare nė uljen e ēmimit tė apartamenteve.

Revista "Monitor" ka mėsuar se ēmimet po rriten me shpejtėsi dhe po arrijnė nivelin e 4,000 euro pėr metėr katror, nė projektin e ri qė po ndėrtohet pranė Presidencės, duke shėnuar kėshtu nivelin mė tė lartė tė ēmimeve nė rajon.

Mė poshtė shkrimi i plotė i "Monitor":

Apartamentet luksoze nė zonat qendrore nė Tiranė po kapin majat, teksa njė sėrė projektesh luksoze janė nė ndėrtim. Ēmimet po rriten me shpejtėsi dhe po arrijnė nivelin e 4,000 euro pėr metėr katror, nė projektin e ri qė po ndėrtohet pranė Presidencės, duke arritur nivelin mė tė lartė nė rajon, sipas tė dhėnave qė raportohen nga Colliers International. Tirana ia ka kaluar edhe Beogradit, qė ishte kryeqyteti mė i shtrenjtė nė rajon, me rreth 3 000 euro/m² pėr apartamentet Premium. Nė Podgoricė, apartamentet kushtojnė maksimumi 2,200 euro/m² dhe nė Shkup nuk i kalojnė 2,000 eurot.

Sipas agjencisė Colliers International Albania, qė vepron nė industrinė e shėrbimeve tė pasurive tė paluajtshme, sipėrfaqja totale e parashikuar tė ndėrtohet gjatė 5 viteve tė ardhshme (duke supozuar ecuri normale tė ndėrtimit) nė zonat qendrore tė Tiranės (projekte tė njė shkalle tė caktuar) ėshtė vlerėsuar tė jetė rreth 538,000 m².

“Po ndėrtohet nė mėnyrė tė frikshme jashtė ēdo logjike tregu”, thotė Stela Dhami, partnere menaxhuese e Colliers International. Ajo shton se projektet po ndėrmerren pa pasur njė koncept tė qartė pėr zhvillimin e logjikshėm tė tregut. “Investimet janė tė orientuara nga vendndodhja, pa parė potencialet zhvillimore, pasi perceptohet qė risku ėshtė zero kur ėshtė vendndodhje parėsore”. Ajo parashikon qė brenda dy vitesh tė ketė njė flluskė, pasi po ndėrtohet pa asnjė lloj kriteri.

Arben Dervishi, kryetar i Shoqatės sė Ndėrtuesve nė Tiranė, pohon se pėr fatin e keq, ndėrtuesit nė Shqipėri vijojnė qė tė ndėrtojnė nė mėnyrė empirike dhe pa studime tė mirėfillta pėr kėrkesėn nė tregun e patundshmėrisė nė Shqipėri.

Sipas Albanian Construction Portal, vetėm nė qytetin e Tiranės po zhvillohen 227 projekte ndėrtimi, ku pjesėn mė tė madhe e zėnė ndėrtimet e godinave rezidenciale dhe njė pjesė tė vogėl, projektet e infrastrukturės nė qytet. Ndėrtuesi Hajredin Fratari thotė se nevojat e tregut parashikojnė njė kėrkesė prej 1000 deri 1500 apartamente pėr shitje nė vit, e cila plotėsohet lehtėsisht vetėm nėpėrmjet ofertės sė dy apo tre projekteve tė pėrmendura mė sipėr. Ndėrsa brenda Unazės shiten mesatarisht 100-150 apartamente premium.

Ēmimet nė kryeqytet kanė njė luhatje tė madhe, nga 500-600 euro nė periferi nė mbi 3000 euro pėr metėr katror nė zonat e qendrės. Ēmimet janė shėnuar rritje tė shpejtė vitin e fundit, me 10-30% pas njė stanjacioni qė pėsuan nė periudhėn e mėparshme, tė nxitura si nga rritja e taksave (kryesisht ajo e ndikimit nė infrastrukturė), dhe nga oferta e shtuar, teksa sipas operatorėve janė rritur blerjet e apartamenteve nė cash.

Sipas Numbeo, aktualisht Tirana ėshtė qyteti i dhjetė mė i shtrenjtė nė Europė nga 103 qytete tė marra nė shqyrtim pėr sa i pėrket ēmimet e shtėpive nė raport me tė ardhurat e qytetarėve, (njė indeks qė mat pėrballueshmėrinė e blerjes sė apartamenteve) duke u renditur krahas qyteteve si Milano, Roma, Parisi, Londra, etj.

Projektet e mėdha nė zonat qendrore, sipas Collers, do tė dalin nė treg me njė ēmim minimal prej 2,500 euro/m², pėrveē Rrugės sė Kosovarėve, ku ēmimet luhaten rreth 1500-2200 euro. Kjo ofertė ėshtė tėrėsisht nė kah tė kundėrt me atė qė kėrkon tregu dhe me kapacitetin real tė ekonomisė shqiptare. Sipas llogaritjeve tė Colliers, ēmimet nuk kanė sens, teksa sipas vlerėsimeve pėr kthimin nga qiraja (rental yield), ēmimi i shitjes ėshtė shumė i lartė nė raport me tė ardhurat qė gjenerohen nga qiraja.

Tirana mbetet gjithsesi mes dy kontrasteve, ky ēmimet nė periferi janė ndėr mė tė lirat nė rajon, ndėrsa ato pėr apartamentet luksoze janė bėrė tashmė mė tė shtrenjtat, ndonėse tė ardhurat pėr frymė tė shqiptarėve mbetet mė tė ulėtat nė Europė, me 30% tė mesatares europiane. (Bosnjė-Hercegovina- 32%; Mali i Zi- 46%; Serbia dhe Maqedonia e kanė nivelin sa 36% tė mesatares sė BE).

Ēmimet nė rajon nė rėnie

Ndryshe nga Shqipėria, rajoni ka shėnuar njė rėnie tė ēmimeve tė apartamenteve.

Nė Mal tė Zi, sipas Global Property Guide, ēmimet e apartamenteve po bien, kryesoisht pėr shkak tė largimit tė blerėsve rusė. Pas njė rritjeje nė 2017-n, ka pasur gjithashtu njė rėnie nė banesat rezidenciale. Sipas Zyrės Statistikore tė Malit tė Zi, ēmimet e apartamenteve ranė me 5% nė tremujorin e dytė 2018, tė pėrshtatura me inflacionin. Rusėt po shesin shtėpitė e pushimit, ndėrkohė qė ka rėnė ndjeshėm kėrkesa e tyre pėr shtėpi tė reja. Sipas Colliers Montenegro. Qyteti mė i shtrenjtė nė mal tė Zi pėr momentin ėshtė Bari, duke ia tejkaluar Budvės me njė ēmim mesatar 1,461 EUR/m2 nė tremujorin e dytė 2018. Ēmimi mesatar pėr m² nė Podgoricė nė tremujorin e dytė ishte rreth 1,116 EUR/m², nė Budva 1258 EUR/m² dhe nė Niksic 550 EUR/m².

Sipas National Corporation for Mortgage Insurance (NKOSK), qė monitoron ēmimet e apartamenteve nė Serbi, tendenca ėshtė nė rėnie, me pėrjashtim tė Beogradit. Ēmimi mesatar i njė metri katror nė Serbi pėr hapėsirat rezidenciale ishte 878 euro nė fund tė qershorit 2018. Nė kryeqytetin serb, ēmimet mesatare variojnė nga vetėm 389 euro nė Barajevo nė 1,705 euro (mesatarisht) pėr hapėsirėn rezidenciale nė Savski Venac. Pėr apartamentet luksoze nė zonat mė tėrheqėse tė qytetit, ēmimi i njė metri katror luhatet mes 2,000 dhe 3,000 euro.

Sipas Global Property Guide, nė Shkup, ēmimet mesatare tė apartamenteve janė mesatarisht rreth 900-1200 euro pėr metėr katror dhe nė zonat e tjera janė rreth 23% mė tė ulėta sesa mesatarja kombėtare qė ėshtė rreth 800 euro/m2.


__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2019, 10:29   #10
Dahlin
Ohana
 
Avatari i Dahlin
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 14
Thanks: 80
Thanked 10 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dahlin do tė bėhet i njohur mjaft shpejtDahlin do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

Ne jemi ku thėrret qameti �������� dhe prap se hapim gojėn pėr kėto lloj problemesh. Problem mbetet "ēizmja e Monės" , pėr atė dalim nė protestė.
jemi popull delenxhi ������
__________________
Vullneti per te realizuar enderren tende, e ben jeten interesante !
Dahlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2019, 12:04   #11
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,247
Thanks: 6,722
Thanked 7,944 Times in 5,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

4000 euro m2 per at qytet gjith zhul edhe smog!
atyne qe mushin hunet i duket normal ledio.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2019, 13:18   #12
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 14,453
Thanks: 692
Thanked 1,044 Times in 776 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

U pa puna,po shes shtepine ne Tirane edhe po ble nje ne Suedi,nje ne Norvegji.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i shoku_tanku pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2019, 14:44   #13
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 893
Thanks: 30
Thanked 304 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
U pa puna,po shes shtepine ne Tirane edhe po ble nje ne Suedi,nje ne Norvegji.
Dhe me pjesen qe tepron i fut nje pale pushime ne Dubai!
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2019, 15:54   #14
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 14,453
Thanks: 692
Thanked 1,044 Times in 776 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

Jo mo,po ble edhe nje pale shtepi ne Madrid per sevap.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2019, 15:59   #15
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 118
Thanked 242 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

Fale punes se lali Lekut, cmimet kane per te shkuar edhe 8000 euro metri katror...pastaj ka per ti dale pronari vendit ku e ble!
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i IronMan pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2019, 19:53   #16
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,674
Thanks: 789
Thanked 1,513 Times in 870 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

Ka shume informalitet ne Shqiperi prandaj dhe cmimet rriten sipas qefit...

Ta provoje dikush me kapital 100 milion usd nga Amerika dhe t'vije te aplikoje per leje ndertimi shife si ti heqin breket direkt

Ktu 20% i do bashkia per leje..
10% tjera i do partia..
10 % tjera i do sindikata..
10% i do dhe gjykata ...


Dhe ne fund do detyrohesh te ngresh cmimet sepse ste dalin llogarite.

Keni rastin e Gener 2 tek diga e liqenit , eshte leje ndertimi e dhene nga basha , sa fillun punimet u hodhen ne sulm socialistet (kerkonin pjesen e tyre) , u nderpren punimet dhe ceshtja shkoi ne gjykate. Erdhi veliaj ne bashki , mbas 3 vitesh rifilluan prap punimet. Tani me 2 llogari te thjeshta ky bossi i projektit ka paguar Bashen , Veliajn , Gjykaten dhe te dyja partite , ne mos tre me gjithe Lsi
Nderkohe qe tani cmimi fillestar i projektit Gener 2 eshte 2500 eur meter2 , domosdo.

Ky vend nuk ofron treg per investitore te ndershem.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2019, 17:31   #17
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 943 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: RAPORTI: Shtėpitė nė Tiranė, mė shtrenjtė se nė Amsterdam, Berlin dhe Br

Kush nuk e ka mundėsinė tė largohet do mundohet tė gjejė diēka nė Tiranė,qė pėr Shqipėrinė ėshtė boshti i universit.
Normale qė kėrkesa e lartė prodhon ofertė,dhe nėse zonat vip janė tė paarritshme,ka plot zona ku mund te gjesh oferta mė humane.
Banesat pranė presidencės janė vetėm pėr politikanė dhe trafikantė,ose tė dyja bashkė.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur