Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-10-2018, 19:02   #101
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,901
Thanks: 3,611
Thanked 684 Times in 539 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nuk jam dakord me ty kėsaj here. Edhe njė vend fallco dhe qesharak si maqedonia ka mė shumė dinjitet se ne. Ėshtė pėr turp. Drejtohet nga njė ēikė kurrizi, jo gjithmonė palosur mė dysh.
Po te ve perpara nje situate qesharake.

Mendoje Shqiperine si nje cope panine buke te ngrohte. Ose me mire akoma. Mendoje veten si dicka te tille. Ne nje ane ke Serbine, ne nje ane ke Grekun dhe ne nje ane tjeter Maqedonine.

Ke do te doje ti qe te te gllaberonte?! Jep edhe arsye. Dukesh djale i zgjuar. Beltoja?!

Kush ka bere lufte kohet e fundit me shqiptaret?!

Cfare lidhje ka Maqedonia dhe bojaxhinjte me Indine?

Cfare lidhje ka Serbia me Rusine dhe Rusia me Izraelin?

Cfare lidhje ka Britania me Izraelin? The Big Ben! Mother and Son?!

Dea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 24-10-2018 nė 19:07
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2018, 19:41   #102
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,901
Thanks: 3,611
Thanked 684 Times in 539 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Populli yne eshte keshtu, populli yne eshte ashtu... Populli edukohet. Edukimi nuk behet me fjale, por me ideale dhe me shembull personal. Cdo njeri jep permbi maksimumin e tij kur respektohet, ndersa per ata qe nuk kuptojne cdo te thote respekt ka ligj.

Si mund te edukosh ti ate qe nuk ka buke te haje? A mund te edukoje hajduti dhe i pamoralshmi?


Ne filmin e bazuar mbi historine e Moby Dick ku luan nje aktor bukurosh Australian me mbiemrin Hemsworth (ia harrova emrin per momentin) anetaret e nje ekuipazhi te cilet humben anijen e tyre ne lufte me gjigandin e detit u vune perpara nje situate rrenqethese dhe kanibalistike. Ose te vdisnin ose te hanin trupin e vdekur te nje anetari te ekuipazhit. Arriten deri aty sa te hedhin short se kush do te vetvritej per te sherbyer si ushqim.

Personalisht nuk fus cdo gje ne bark. Do te preferoja te vdisja se sa te mbaja frymen gjalle ne kete menyre.

Te mos kesh te hash ndonjehere eshte me mire se sa te hash buken e tjetrit.

Sa per edukimin dhe moralitetin, mund te them se ka njerez te cilet jane te pasur, shume te pasur POR parane e kane te felliqur dhe e mbajne te mbyllur. Per kete arsye dergojne edhe grate e tyre ne pune te torturohen per te mos lene pershtypjen se kane pasuri te vjedhur.

Jo vetem kaq POR bejne edhe rolin e budallait.

Jo vetem kaq POR jane edhe pimps. I kane vene grate e tyre ne situata teper te rrezikshme duke i futur ne portale, monstruositetin e te cileve vetem une di t'a pershkruaj.

Jo vetem kane vrare dashurine por kane vrare edhe pasurine e tyre.

Keta njerez nuk mund te "lene dashurine larte" dhe te bejne rolin e varfanjakut dhe te jetojne ne kushte mizerabel ndersa xhepat i kane te fryra me para gjaku.

Keta jane njerezit me te ndyre qe ekzistojne. Te pamoralshem. Provokues. Ultimate killers.Dea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2018, 19:58   #103
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,934
Thanks: 891
Thanked 1,691 Times in 989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 173
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Ngaqe bie mbi kurrizin e Shqiptarve te thjesht, ndaj politikuajt bejne kujdes??! Ata per Shqiptaret e thjesht as nuk duan t'ia dijne.

Jam dakord me mbretin Bardh, se ndryshe do na mbetemi gungaēet e Ballkanit.
Po pse e ve pikepyetjen se kuptoj? Ke dyshime qe une mendoj se politkaneve u dhimsen shqiptaret? . Mos e ki dyshim fare mik , se per popullin as qe i kercet politikaneve tane dhe as qe ka per ti kercit noiher.

Thelbi eshte qe mardheniet e kqija me Greqine bien direkt ne kurriz te shqiptarve te thjesht dhe ky eshte fakt. Dy Kisha prishen socialistet ne permet dhe Himare dhe u be nami neper doganat Greke , biles shkoi deri ne parlamentin evropian si ceshtje. Edhe nga vete evropianet u trajtua ne menyre te njeanshme duke i mbajt krahun Greqise. Dhe ishin po te njejtet Shqiptar qe ankohen sot qe pse nuk reagon shteti jone i dhjere qe akuzonin qeverine ne ato dy raste pse Shqiperia perplaset me Greqine kur nderkohe kemi me qindra emigrante qe po kthehen ne doganat greke.

E njejta gje dhe ne mardheniet me Serbine , kur i thua qe Kosova eshte e pavarur konsiderohet si show politik , ndersa kur tenton te rregullosh mardheniet shekullore me serbet atehere je pro serb dhe anti shqiptar . Nuk gjejme dot karar dhe 2 Shqiptar te ndajne te njejtin mendim. O je tradhtar o je Shqiptar , rruge te mesme ska.
__________________
Always loud & always proud!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga AAO : 24-10-2018 nė 20:01
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2018, 20:04   #104
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,348
Thanks: 367
Thanked 667 Times in 485 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Bedrija, sado kotravers, ia ka da leshin problemit kesaj radhe.

Dita Online

Ruaju nga grekėt kur tė bėjnė dhurata
Bedri Islami

Pak ditė mė parė, nė shtetin fqinj grek, krejt befas, por jo edhe e papritur, u bė e qartė se Ministria e Punėve tė Jashtme, pėrmes titullarit tė larguar tashmė tė kėtij institucioni, kishte bėrė financime miliona eurosh nė Shqipėri; mė sė shumti pėr njerėzit e politikės, tė mediave tė ndryshme, por edhe tek njerėzit e shkencės dhe tė artit.

Sė bashku me lajmin, e saktė apo jo, u pėrhap edhe njė listė e atyre qė kishin pėrfituar, tė cilėve u printe lideri i PDIU-sė, e njohur si partia ēame, Shpėtim Idrizi, nė llogarinė e tė cilit, sipas mediave greke, kishin vajtur 340 mijė euro, e duke pėrfunduar tek njerėz qė nuk pėrfillen nė politikė, edhe sikur tė bėjnė dhjetėra foto disi erotike, si ėshtė rasti i njė artisteje tė njohur.

Sidoqoftė, lajmi u dha. Mjaft kolegė, nėse jemi tė tillė, u gjendėn nė listat e pagesave greke dhe reagimet ndaj kėtij lajmi ishin tė pakta, duke pėrjashtuar atė tė Zhejit. Jo gjithnjė heshtja ėshtė shenjė miratimi, por diēka duhet thėnė. Nė mos, duhet pranuar.

Nuk ėshtė lajm i ri qė financimet e politikės sė lartė greke janė tė pranishme nė politikėn, nė median dhe nė kishėn ortodokse autoqefale shqiptare.

Kanė qenė tė ditura se predikimet qė bėhen nė kishat e ngritura me financime greke janė “mirėnjohėse” ndaj shtetit financues, ka qenė e ditur se gjithė loja pėr tė spostuar mėvetėsinė e kishės autoqefale nuk ėshtė bėrė, ashtu thjeshtė, se dikujt i ka shkuar mendja, por se pas tyre kanė qenė financimet e mėdha; ka qenė e ditur se politika greke jo rastėsisht financon pjesė tė politikės shqiptare dhe kapaku i hapur tani ėshtė i fundit.

Kapakėt e pahapur deri tani mund tė tregojnė pėrse u vendos pėr Marrėveshjen e Detit dhe ēfarė enigme fshinte puthja e Bakojanisit; hapja e dosjeve tė vjetra mund tė na shpjegojė pėrse , aq befas, njė qeveri “nacionaliste” qė bėnte thirrje pėr bashkim kombėtar nė vitin 1992, lejonte hapjen pa asnjė kriter tė shkollave greke nė vendin tonė, edhe atje ku nuk kishte asnjė minoritar; mund tė sillen dėshmi tė reja pėrse aq vrullshėm dhe nga cilat financime buluan kėtu bankat greke, qė mė pas u tjetėrsuan, firmat greke, kompanitė e telefonisė mobile. Nė defterėt e vjetėr grekė, jo edhe aq tė rrudhosur, njė ditė do tė kemi dėshmi se cilat lėshime financiare na ēuan drejt krijimit tė mitit tė varrezave greke, edhe me eshtrat e shqiptarėve tė vjetėr, ashtu si do tė kemi mė tė qartė se cilat financime lejuan krijimin e njė organizate si Omonia apo mbijetesėn e partisė sė Vangjel Dules, dhjakut tė vjetėr tė Janullatosit.

Pra, megjithėse lajmi duhej tė ishte tronditės, askush nuk u ndje se kishte qenė njė gjė e paditur.

Ashtu si nesėr, nėse pas, ta zėmė mė Ministrinė e Jashtme tė shtetit turk pėr financimet nė Shqipėri, askush nuk do tė ēuditet. Sepse, si edhe financimet serbe, ato janė njė e fshehtė e hapur, tė cilėn, tė gjithė e dinė, shumė e pėrtypin dhe disa fėrkojnė duart.

Pėrse ndodh kjo dhe pėrse financimet greke dhe serbe janė ndėr mė tė rrezikshmet nė kėtė kohė kur gjėrat janė ende nė lėvizje dhe kur probleme jetike shtrohen para kombit?

Financimet greke dhe serbe erdhėn nė tė njėjtėn kohė nė Shqipėri. Ata buluan si financime partiake dhe nganjėherė u shpallėn me bujė. E djathta greke financonte tė djathtėn shqiptare, haptas, me publicitet medial; e majta greke financonte tė majtėn, por tinėzisht, sepse tė dyja ishin nė opozitė.

Nė janarin e vitit 1991, kur vendi ishte njė portė e shqyer, si ėshtė bėrė e ditur nė media dhe e pa kundėrshtuar edhe kur Hajdari ishte nė jetė, erdhi financimi i parė i ndjeshėm nga shteti serb, qė ishte fillesa dhe qė do bėnte mė vonė burimin e njė deklarate tė Millosheviēit se, “Shqipėria ėshtė kėshtu si ėshtė edhe falė financimeve tona shumėmilionėshe”. Njeriu i ardhur nga Beogradi dorėzoi tek Hajdari shumėn e parė tė ndjeshme dhe, sa herė qė atė e kėrcėnonin me largimin nga partia, ai u kthehej se “unė kam qenė Njėshi dhe Njėshi di shumė gjėra”. Dhe gojėt mbylleshin.

Pra, financimet kanė qenė e, nėse prokuroria e shtetit shqiptar hesht, edhe do tė jenė. Qė ėshtė njė veprimtari e kundėrligjshme, kjo dihet. Qė njerėzit e ligjit deri tani kanė heshtur, edhe kjo ėshtė e qartė.

Financimet greke kanė krijuar njė lob pro grek, qoftė nė politikė, qoftė nė botėn mediale. Krijimi i kėtij lobi nuk ėshtė faj nė vetvete, por ka pėrbėrė e vazhdon tė pėrbėjė faj, pasi u ka shėrbyer interesave tė shtetit grek nė dėm tė vendit tė tyre. Kanė shitur veten, duke dashur tė shesin vendin. Pėrmes kėtij lobi, herė-herė i shfaqur si nacionalist e herė si tolerant, ka ndodhur jo vetėm depėrtimi i ndikimit politik tė kishės greke, por nėpėrkėmbur janė vlera tė ndjeshme kombėtare. Liderė tė lėvizjeve vorio – epirote kanė bėrė pėrsheshe tė mėdha dhe kanė dashur tė bėjmė gjėma mė tė mėdha.

Pėrmes kėtyre financimeve janė mbėshtetur marrėveshja tė turpshme e tė dėmshme, ėshtė hapur njė rrugė e dytė pėr nėpėrkėmbjen e shumė vlerave dhe ėshtė ravijėzuar njė lidhje e ndryshme nga ajo qė ėshtė menduar.

Nėse deri tani gjėrat anė qenė thjeshtė nė tė ditur, por tė pashpallura, tani kemi njė shpallje tė hapur tė financimeve ilegale, tė cilat nuk janė dhėnė as kuturu dhe thjeshtė pėr humanizėm. Ēėshtje tė nxehta mes Tiranės dhe Athinės kanė gjetur avoketėrit e tyre shqiptarė nė dobi tė mendimit politik grek; loja me minoritetin, si pjesė e domosdoshme e ēdo qeverie, deri tek kjo e fundit, ka sjellė hapėsirėn e njė trajtimi pėrtej ēdo norme europiane tė rolit tė tyre; ngjarjet nė disa zona historikisht shqiptare qė u kėrkohet greqizimi, si Himara, duke mbajtur nė mbrojtje huliganėt partiakė, si njė mbrojtje e mendimit politik, po ashtu ka pasur pas vetes financimet greke.

Mos tė bėjmė tė paditurin. Kėto financime kanė qenė tė njohura; ata janė shfaqur pėrmes pikėpamjeve tė ndėrvarura, nė lėshimet politike qė janė bėrė, nė mbrojtjen e antivlerės.

Financimet e dy shteteve fqinjė kanė rrezikshmėrinė e tyre, pasi, me tė dy vendet, kemi ende, si komb e si shtet, mjaft probleme tė thepisura, tė cilat lidhen me ēėshtje themelore, si kufijtė pėrfundimtarė, qofshin tokėsorė, nė Kosovė, qofshin detarė, nė shtetin shqiptar londinez.

Me tė dy shtetet kemi probleme tė etnisė, ku nė Kosovė kėrkohet me forcė, edhe pėrmes infiltrimit masiv tė financimeve tė Shėrbimit Informativ serb pėr tė bėrė tė mundur krijimin e njė Republika serbska nė Kosovė, dhe, nė shtetin shqiptar londinez pėr tė varrosur pėrfundimisht ēėshtjen ēame, qė ėshtė shumė mė e dhimbshme dhe tragjike se minoriteti serb nė Kosovė.

Milionat e zbuluar, nė tė dy shtetet, si financime ilegale nė Shqipėri, kanė shkuar nė duar qė janė tė njohura pėr “tolerancėn” e tyre politike, dhe, tė jemi tė bindur, ata do tė vazhdojnė edhe mė tej.

Do tė vazhdojnė ndoshta edhe mė fuqishėm dhe mė ilegalisht, nėse shteti dhe strukturat e tij nuk e trajtojnė mė kėtė si njė ēėshtje kalimtare.

“Ruaju nga grekėrit kur tė bėjnė dhurata” – ėshtė njė ndėr thėniet qė i ka qėndruar kohės.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2018, 18:22   #105
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 533
Thanks: 89
Thanked 92 Times in 73 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Dukesh qe nga avatari qe nuk je nga ato mostra qe i kupton gjerat.

Shume e thjeshte.

Neqofte se nisemi nga : Asnje gje nuk eshte e rastesishme atehere i bie qe djalli ka lindur ne trojet tona. Ne Shqiperi.

Shprehje tjeter: Gruaja i vuri djallit brire ne balle. Gjeni briret.
Shprehje tjeter: Gruaja e fut shejtanin ne shishe.


Tani, une kete lloj djalli e kam buke me djathe.

Ai ben punen (you have all been punked) dhe une e veshtroj.

Mendo nje balene ose peshkun me te madh qe ekziston.

Une mund te bredh pas gjithe peshqve te vegjel ose mund te le nje peshk te madh te mbledhi gjithe peshqit dhe t'i fus ne barkun e tij.

I bie qe ky superpeshk te jete shfarosesi.

Ai nuk eshte viktime.

Qe te jete viktime ai duhet te gllaberohet. I vetmi njeri qe mund te beje nje gje te tille jam UNE.


Por JO ai superpeshk duhet te mbaje pergjegjesi.


Adea
Kurse une te gllaberoj ty me gjithe peshkun tend dhe ne fund i fus edhe nje luleshtrydhe per shplarje lol. Mos u eksito nga avatari se pastaj shkruan budalliqe me sheqerosje intelektuale. Ah mortja kur doni te beni si filozof.
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-10-2018, 18:25   #106
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,901
Thanks: 3,611
Thanked 684 Times in 539 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga luleshtrydhe Shiko postimin
Kurse une te gllaberoj ty me gjithe peshkun tend dhe ne fund i fus edhe nje luleshtrydhe per shplarje lol. Mos u eksito nga avatari se pastaj shkruan budalliqe me sheqerosje intelektuale. Ah mortja kur doni te beni si filozof.

Albanese Honey???


Dea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2018, 07:55   #107
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,233
Thanks: 1,421
Thanked 2,359 Times in 1,339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Si jemi... zviceran krejt...
Zgjati tre ditė kjo ēudia e fundit?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2018, 09:53   #108
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,213
Thanks: 16,489
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Spiunazhi, njė histori e vjetėr shqiptare.

Akuzat ndaj kundėrshtarėve politikė apo armiqve personalė si tė vendosur nė shėrbim tė agjenturave tė huaja, nuk ėshtė njė sport i ri nė Shqipėri. Qė para formimit tė shtetit shqiptar, agjentura tė ndryshme janė pėrpjekur tė korruptojnė persona influentė nė jetėn shqiptare, nė mėnyrė qė tė pėrkrahinin interesat e tyre. Pėrveē otomanėve qė ishin edhe zotėrit “de fakto” tė provincės shqiptare dhe rrjedhimish kishin rrjetin e tyre agjenturor, nuk mungonin as tė tjerėt.

Austro’Hungaria ishte njė prej tyre, sidomos me ndikim nė popullsinė katolike tė veriut. Pastaj vinte Serbia nė veri tė vendit; Greqia nė jug dhe Italia nė gjithė territorin qė e pretendonte si protektorat.

Agjentėt shqiptarė nuk pėrtonin tė shisnin informacion dhe influancė edhe pėr mė shumė se njė zotėri.

Ardhja e Amet Zogut nė fuqi u shoqėrua me akuza pėr pėrkrahjen jugosllave. Revolucioni i Nolit si ndikim i agjenturės komuniste. Mė vonė Zogu u akuzua edhe si agjent italian. Pėr tė ardhur tek Enver Hoxha i cili ėshtė akuzuar si delfin i sllavėve. Dhe ky i fundit duke akuzuar dhe dėnuar tė tjerė si bashkėpunėtorė tė tė huajve. Herė me tė drejtė dhe herė pėr arsye politike.

Alibia e agjentit tė huaj, gjithmonė ka pasur vend fertil nė mėndjen e shqiptarit, pėr tė lulėzuar.

Viti 1990, do tė shėnonte njė tjetėr bum nė drejtim tė akuzave. Sali Berisha u akuzua si agjent i serbėve, Fatos Nano si i grekėve, dhe shumė politikanė tė tjerė mė minorė si agjentė tė fuqive tė huaja.

Por cila ėshtė nė tė vėrtetė gjendja e veprimtarisė s ė shėrbimeve tė huaja inteligjente nė vendin tonė?

Rreth 20 vjet mė parė Sllobodan Milosheviēit i kėrkohej llogari nė parlamentin e Serbisė se si i kishte shpenzuar 10 milion dollarėt qė ishin alokuar pėr destabilizimin e shqipėrisė.

Nė vitin 2018, shqiptarėt mėsojnė se vetėm shėrbimi i jashtėm grek ka njė fond prej 45 milion euro pėr lobime apo ndėrhyrje nė interes tė greqisė. Nuk dihet sa shpenzojnė pėr kėtė qėllim zbulimi grek apo shėrbimi ushtarak.(kjo del po te xash KLYSHAT skiptare me flamur,qe paksa si veshtire,sepse atehere nuk do ishin sekrete-Beni ky).

Ndėrkohė gjithė bota akuzon Rusinė pėr ndėrhyrje nė Ballkan dhe madje edhe nė shqipėri. Sa shpenzohet dhe kush janė pėrfituesit?

Po Turqia, sa shpenzon nė drejtimin Shqiptar?

Pėr mos foluar pėr ato qė quhen shėrbime aleate dhe sė fundmi u pėrfolėn edhe ushtarakė shqiptarė tė vėnė nė shėrbim tė tyre.

Kjo ėshtė vetėm majėn e aisbergut. E cila nė tregon se nė botėn e nėndheshme tė kėtyre shėrbimeve, janė tė shumtė shqiptarėt qė marrin rroga pėr tė shitur vendin e tyre. (Oranews)

PS: tashti m.q-se jam <bolshevik>, shkruesit nuk ja varen ruset dhe po pati mundesi me kontaktoni me ta.Pazaret i bej vete.

Tungi o THINA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2018, 18:39   #109
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,348
Thanks: 367
Thanked 667 Times in 485 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Me duhet ti nap ni LIKE ktij me siper, pavarsisht se esht i mbrapsht ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2018, 18:48   #110
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,763
Thanks: 3,769
Thanked 3,037 Times in 2,059 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Njė debat interesant:
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2018, 18:49   #111
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,763
Thanks: 3,769
Thanked 3,037 Times in 2,059 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Pa koment:
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2018, 21:20   #112
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,233
Thanks: 1,421
Thanked 2,359 Times in 1,339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Po pėr kėtė ėshtė hedh ndonjė pare, apo e bėnė me punė vullnetare

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 20:21   #113
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,338
Thanks: 7,444
Thanked 3,403 Times in 1,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

1921-2021
VAZHDON FINANCIMI...

Rrethet ekspansioniste nė Greqi kishin ndikim tė madh nė jetėn politke e ekonomike tė vendit dhe pėr fat tė keq donin ta mbanin gjallė tė ashtuquajturėn ēėshtje tė “Vorio-Epirit”. Madje komitetet “Vorio-epirote” nė Greqi u pėrpoqėn tė shkaktonin turbullira nė krahinėn e Himarės, duke dėrguar atje nė maj 1921 armė e municione dhe duke nxitur pėrēarjen fetare. Tė pėrkrahura nga qeveria greke, komitetet „vorio-epirote” nė Greqi u pėrpoqėn tė shkaktonin turbullira nė krahinėn e Himarės, duke dėrguar atje fshehurazi nė maj 1921 armė e municione dhe duke nxitur pėrēarjen fetare.

________

Titulli: Volume 2 of Historia e popullit shqiptar, Universiteti Shtetėror i Tiranės. Instituti i Historisė e Gjuhėsisė
Historia e popullit shqiptar: Pėrgatitur nga njė kolektiv punonjėsish shkencorė tė sektorėve tė historisė sė kohės sė lashtė dhe tė kohės sė mesme, Universiteti Shtetėror i Tiranės. Instituti i Historisė dhe i Gjuhėsisė
Redaktoret: Selim Islami, Kristo Frashėri, Aleks Buda

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 21:20   #114
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,213
Thanks: 16,489
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

Une nuk e di qe nje rus me pasosh jerman
Nje jerman me pasosh rus
Jedan serb me pasosh allbanac
Nje shqiptar me pasosh sllavic
Ose nje palestinez me pasosh jude
Ose sa te tjere.

Te VETMIT qe marrin PENSION ne Shqiperi jane....arvanitasit e organit mashkullor nga epiriotis MALAGAS.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 17:53   #115
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,338
Thanks: 7,444
Thanked 3,403 Times in 1,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Greqia fond sekret pėr mediat nė Shqipėri dhe Maqedoni

JA SI RETUSHOHET HISTORIA, ME DUAR ‘TE PADUKSHME’.
RIBOTIMI AKADEMIK I HISTORISE SE POPULLIT SHQIPTAR, I VITIT 2002, HEQ PJESEN:
“TĖ PĖRKRAHURA NGA QEVERIA GREKE”
RASTESI? GJYKOJENI VETE...

1.
“HISTORIA E POPULLIT SHQIPTAR, VOLUMI 2”, 1968
Rrethet ekspansioniste nė Greqi kishin ndikim tė madh nė jetėn politke e ekonomike tė vendit dhe pėr fat tė keq donin ta mbanin gjallė tė ashtuquajturėn ēėshtje tė “Vorio-Epirit”. TĖ PĖRKRAHURA NGA QEVERIA GREKE, komitetet „vorio-epirote” nė Greqi u pėrpoqėn tė shkaktonin turbullira nė krahinėn e Himarės, duke dėrguar atje fshehurazi nė maj 1921 armė e municione dhe duke nxitur pėrēarjen fetare.
f.492

2.
“HISTORIA E POPULLIT SHQIPTAR NĖ KATĖR VĖLLIME, VOLUMI 3”, TOENA: 2002 (ribotim i Akademisė sė Shkencave)
Rrethet ekspansioniste nė Greqi kishin ndikim tė madh nė jetėn politke e ekonomike tė vendit dhe pėr fat tė keq donin ta mbanin gjallė tė ashtuquajturėn ēėshtje tė “Vorio-Epirit”. Madje komitetet “Vorio-epirote” nė Greqi u pėrpoqėn tė shkaktonin turbullira nė krahinėn e Himarės, duke dėrguar atje nė maj 1921 armė e municione dhe duke nxitur pėrēarjen fetare.
f.172

_________________________________
1.
Titulli: Volume 2 of Historia e popullit shqiptar, Universiteti Shtetėror i Tiranės. Instituti i Historisė e Gjuhėsisė
Historia e popullit shqiptar: Pėrgatitur nga njė kolektiv punonjėsish shkencorė tė sektorėve tė historisė sė kohės sė lashtė dhe tė kohės sė mesme, Universiteti Shtetėror i Tiranės. Instituti i Historisė dhe i Gjuhėsisė, 1968
Redaktoret: Selim Islami, Kristo Frashėri, Aleks Buda

2.
Titulli: Historia e popullit shqiptar nė katėr vėllime: Periudha e pavarėsisė : 28 nėntor 1912-7 prill 1939
Volume 3 of Historia e popullit shqiptar nė katėr vėllime, Instituti i Historisė (Akademia e Shkencave e RSH) Volume 3 of Historia e popullit shqiptar, Instituti i Historisė (Akademia e Shkencave e RSH)
Redaktor: Kristaq Prifti
Bashkepunetor: Skėnder Anamali
Botues: Botimet Toena, 2002

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
portale grek albo

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur