Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-04-2019, 17:20   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,703
Thanks: 388
Thanked 1,512 Times in 961 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Shqiptarėt ikin, bizneset ulin qepenat nė Durrės, nuk gjejnė dot punėtorė!Shqipėria u zbraz nga popullsia e saj dhe ky ėshtė njė realitet i prekshėm jo vetėm nga ata qė tė afėrmit ju emigruan larg pėr njė jetė mė tė mirė, por kėtė realitet sot e ndjejnė qė nga furrtari i lagjes qė nuk shet mė as gjysmėn e bukėve qė piqte deri para njė viti, e deri tek dyqani i lagjes qė u mbyll se nuk gjeti punėtore.

Lagjja nr.7 nė Durrės gjendet midis Muzeumit tė Dėshmorėve dhe godinės sė Drejtorisė sė Policisė tė Qarkut Durrės, njė zonė qendėr ku jetojnė banorė me mesataren e shpenzimeve ditore tė popullsisė.

Dy dyqane ushqimore ku fruta-perimet gjendeshin tė freskėta janė mbyllur nė dy javėt e fundit. I pari ishte brenda lagjes. Pronari qė e punonte bashkė me bashkėshorten mėsuam se ka ikur nė Itali bashkė me tre fėmijėt, sepse nuk dilte mė pėr tė ushqyer pesė gojė.

Dyqani i dytė gjendet nė rrugė kryesore “Aleksandėr Goga”. Pronarėt kanė mė shumė se dy javė qė kėrkojnė punėtore pėr orarin e paradites. Kanė vėnė edhe shpallje pėr punėtore por nuk kanė gjetur deri tani.

“Kemi shkuar ditė pėr ditė tek Zyra e Punės nuk ka kandidatė. Paga ėshtė 250 mijė nė muaj me siguracione. Tetė orė vetėm paradite, por s’ka punėtorė. Kanė ikur jashtė nuk ka mė fuqi punėtore” thotė Arbri, i cili dyqanin e hap vetėm pasdite, pasi paradite ėshtė nė punė. Paguajnė qiranė, taksa e tatime. Tė gjitha detyrimet.

Tė njėjtin problem kanė shumė subjekte biznesi prej gati njė viti nė Durrės. Ashtu si ky dyqan lagjeje edhe supermarketet kanė tė njėjtin problem. Nuk sigurojnė dot punėtorė pėr tė punėsuar nė supermarkete. Por edhe fabrikat e rrobaqepėsive, tė pėrpunimit tė lėndės sė parė prej kohėsh kanė shfaqur kėtė problem, mungesėn e fuqisė punėtore.
Nuk bėhet mė fjalė pėr punėtorė tė kualifikuar, sepse punėdhėnėsit i pėrgatisin nėpėrmjet kurseve profesionale. Nė treg mungojnė tė rinjtė tė aftė pėr punė e me dėshirė pėr tė punuar.

Fabrikat qė gjenden nė zonėn industriale tė Shkozetit qė operojnė kryesisht nė tregti, marketing dhe shpėrndarje, nuk po gjejnė mė djem tė rinj tė aftė pėr tė punuar.
Paga mesatare e punėtorėve nė kėta sektorė varion nga 25 deri nė 35 mijė nė muaj dhe sigurisht u paguhen edhe detyrimet e sigurimeve shoqėrore. Me kėto paga, tė rinjtė qė janė edhe forca vitale e vendit kanė parė mundėsinė pėr t’u larguar. Biznesi nė vend sipas fuqisė dhe tė ardhurave pėrcakton pagat. Por biznesi nė kohė krizash jo rrallė herė shkon deri nė kufijtė e mbijetesės dhe falimenton pėr shkak tė politikave tė kėqija dhe mungesės sė subvencionit nga shteti.

Pagat nė Shqipėri nuk plotėsojnė as nevojat minimale pėr tė mbijetuar e aq mė pak pėr tė krijuar familje e pėr tė rritur fėmijėt me kėto tė ardhura.

Nuk ėshtė e largėt dita qė Shqipėria do tė mbetet pa krahun e punės, pa fuqinė vitale tė kombit. Kėta tė rinj qė po arratisen nga vendi kanė shkaktuar “tėrmet” me uljen drastike tė lindjeve nė dy vitet e fundit.

Ashtu si dyqanet qė me vėshtirėsi gjejnė fuqi punėtore nė rastin konkret shitėse, mė herėt ishte alarmi nga shėrbimi shėndetėsor. Mjekėt dhe infermierėt u larguan masivisht nga vendi dhe “arratisja” ende nuk ka marrė fund.

Do vijė shpejt dita qė ashtu si Italia e Greqia fqinje do i hapim dyert emigrantėve indianė, pakistanezė e afrikanė pėr tė jetuar e punuar nė kėtė vend, sepse Shqipėria nuk ju dha tė ardhme bijve tė saj, por i pėrzuri nga shtėpitė nė moshėn mė tė bukur, atėherė kur duhet tė rrisnin fėmijėt nė vendin e tyre.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 17:39   #2
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 4,012
Thanks: 322
Thanked 325 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Ėshtė kthyer nė problem jo vetėm pėr rrogat 300 euroshe, por edhe pėr rroga 2000 euroshe nuk po ka mė shqiptarė qė tė mbushin kėto pozicione.
Gjermanėt pas lufte punuan pa pagesė pėr tė rindėrtuar vendin, ulėn kokėn dhe paguan shumė tė mėdha shteteve tė tjera tė cilat i kishin pushtuar mė parė. Shqiptarucat e sotėm ikin me pengesėn mė tė vogėl qė u del pėrpara. Njė pjesė e mirė e tė rinjvė janė kthyer nė barkderra qė nuk mund tė ngjitin as 20 shkallė, pasi janė rritur me bythėn nė makinė, karrike e lėvizje me ashensor.
Njerėz qė nuk i duhen as dreqit.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Edvin83 pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 18:13   #3
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Ėshtė kthyer nė problem jo vetėm pėr rrogat 300 euroshe, por edhe pėr rroga 2000 euroshe nuk po ka mė shqiptarė qė tė mbushin kėto pozicione.
Gjermanėt pas lufte punuan pa pagesė pėr tė rindėrtuar vendin, ulėn kokėn dhe paguan shumė tė mėdha shteteve tė tjera tė cilat i kishin pushtuar mė parė. Shqiptarucat e sotėm ikin me pengesėn mė tė vogėl qė u del pėrpara. Njė pjesė e mirė e tė rinjvė janė kthyer nė barkderra qė nuk mund tė ngjitin as 20 shkallė, pasi janė rritur me bythėn nė makinė, karrike e lėvizje me ashensor.
Njerėz qė nuk i duhen as dreqit.
Ky nuk eshte vetem problemi i Shqiperise. Me duket se e thashe dhe para pak ditesh.Bullgari eshte p.sh. rasti katastrofik, qe shumica mbase nuk e dine. Nga gati 9 milion banore para vitit 2000, Bullgaria numeron sot pothuaj 7 milion banore dhe mendohet se ne 2050 (por dhe me shpejt), numri i popullsise te zbrese tek 4 milion.Rumania numeron gati 3.5 milione me pak se nga viti 2000.Serbia ka 600.000 me pak se 20 vjet me pare.Greqia ka sot popullsine qe kishte ne vitin 2000 dhe popullsia po zvogelohet pavaresihst numerit te emigranteve qe hyjne atje.Polonia ka qe prej vitit 1995 me po te njejten popullsi. Pra cdo vit nga Polonia ikin pothuaj aq sa eshte rritja natyrrore e saj. Problemi eshte se shqipot jane injorante dhe i pelqen viktimizimi. Plus kjo dhe e portaleve shqiptare qe nxijne cdo gje duke kujtuar se me kete lloj nxirrje i bejne nder Shqiperise. Nuk po them qe Shqiperia eshte lule, por shoh shume pak pjekuri apo iniciative qytetare per te ndryshuar gjerat. Gjen ne portale lloj-lloj muti te shkruar por nuk gjej nje shkrim apo nje kerkese t'i kerkohet shtetit nga X specialist apo institucion apo universitet ku te keshilloje, te themi.Nga studimi i bere ... i keshilloj qeverise te ule kete takse apo te shtoje kete subvension per kte gje.Apo dicka tjeter. Nuk shoh asnje kerkese nga asnje universitet, institucion apo grup te interesuar te mbedhe firma per te klauar ne parlament nje ligj apo nje peticion. Te themi te mos paguaje me asnje lek per parlamentaret qe lene kuvendin apo nuk shkojne ne kuvend. Nuk shoh asnje peticion apo propozim per te ndryshuar dicka. Nuk shoh asnje iniciative qytetare per t'u ngritur te themi ...te mbledhin firmat per t'i hequr te drejten e perfaqesimit ne Kuvendit te Shqiperise te deputetit qe kane zgjedhur dhe po qe se duhet t'a padisin per ceshtje penale. Secili dhe cdo kush i pervishet nejri-tjetrit me zell te madh duke e share poshteruar apo ku di une qysh e tek. Dhe ne kohen e rrezimit te komunizmit dolen nja dy apo tre personalitete te kohes ,(c'rendesi ka me dhune,direktive) dhe botuan ne ZP e kohes ca artikuj kritike . Shqiperise i ka ngelur ora mbrapa nga njerezit e vonuar ne kohe qe merren sot me ata qe jane vrare 75 vjet me pare. Ishin heroj apo nuk ishin. Dhe ketu ne forum , na bini loj lloj muti nga portalet. Njerez. Jemi ngopur me mut dhe po hame perdite jashte forumit. Paci perendine, na lini sa kohe qe jemi ketu ne forum, te tresim ate qe hame jashte.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 18:48   #4
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 893
Thanks: 30
Thanked 304 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

8 ore vetem paradite thote pronar Arbri..lol! 250mi lek ne muaj. Vk. 250 me mire se zero po prape..dyqind e fakin pesedhjetemije!
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 18:50   #5
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 893
Thanks: 30
Thanked 304 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Une e kisha 800mi rrogen dhe prape ika. Jo me 250mi. Xhizės!
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Smokkie pėlqehet nga
i vjetėr 30-04-2019, 01:29   #6
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 597 Times in 472 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Tregu apo pazari i madh i Fierit ne buze te Gjanices kishte ngrene nder te tjera edhe cirkun dhe parkun e femijeve te lagjes 15 Tetori. Rradha e tregetareve me shumice dhe pakice ishte e gjate dhe e pambarueshme. Secili tregetar i strehuar ne nje tip cadre ishte kthyer ne nje tip ujku qe gjurmonte per preun me te kollajte. Rutina e sjelljes se rraqeve dhe mbledhjes se tyre ne fund te dites shkaktonte nje gjullurdi te madhe ne trafikun e makinave te cilat e kishin shnderruar shetitoren e madhe ne nje rrotacile pa hije, gusto dhe estetike.

Me mori malli per femijerine.

Me 2013, heren e fundit qe vizitova Shqiperine, pazari famekeq ishte mbyllur dhe tregetaret ishin strehuar ne nje qender tregetare.

Futem nje mengjes ne qender per te blere suvenire per femijet. Shtanga. Asnje klient pervec MEJE. Isha e vetmja kliente blerese ne nje qender tregetare shumekateshe dhe e pashe veten te rrethuar nga dhjetra tregetare te cdo kati te cilet gati nuk me shqyen duke dashur te me terhiqnin ne dyqanin e tyre.

Ku ka kafene me teper se kliente?
Ku ka tregje ku shitesat tejkalojne bleresit?

Pse nuk ka punetore ne Shqiperi?

Sepse te gjithe jane tregetare.


Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 30-04-2019 nė 01:31
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 30-04-2019, 05:14   #7
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Gjetja e nje pune relativisht te mire, po behet e veshtire kudo. Une e shoh shume te zymshme kete situate pas disa vjetesh ne Europe. Kane propozuar te vendosin javen me 4 dite pune ne vend te 5 qe eshte sot dhe shpejt mund te hyje ne fuqi.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 30-04-2019, 05:16   #8
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Shqiptarėt ikin, bizneset ulin qepenat nė Durrės, nuk gjejnė dot punėtorė!Shqipėria u zbraz nga popullsia e saj dhe ky ėshtė njė realitet i prekshėm jo vetėm nga ata qė tė afėrmit ju emigruan larg pėr njė jetė mė tė mirė, por kėtė realitet sot e ndjejnė qė nga furrtari i lagjes qė nuk shet mė as gjysmėn e bukėve qė piqte deri para njė viti, e deri tek dyqani i lagjes qė u mbyll se nuk gjeti punėtore.

Lagjja nr.7 nė Durrės gjendet midis Muzeumit tė Dėshmorėve dhe godinės sė Drejtorisė sė Policisė tė Qarkut Durrės, njė zonė qendėr ku jetojnė banorė me mesataren e shpenzimeve ditore tė popullsisė.

Dy dyqane ushqimore ku fruta-perimet gjendeshin tė freskėta janė mbyllur nė dy javėt e fundit. I pari ishte brenda lagjes. Pronari qė e punonte bashkė me bashkėshorten mėsuam se ka ikur nė Itali bashkė me tre fėmijėt, sepse nuk dilte mė pėr tė ushqyer pesė gojė.

Dyqani i dytė gjendet nė rrugė kryesore “Aleksandėr Goga”. Pronarėt kanė mė shumė se dy javė qė kėrkojnė punėtore pėr orarin e paradites. Kanė vėnė edhe shpallje pėr punėtore por nuk kanė gjetur deri tani.

“Kemi shkuar ditė pėr ditė tek Zyra e Punės nuk ka kandidatė. Paga ėshtė 250 mijė nė muaj me siguracione. Tetė orė vetėm paradite, por s’ka punėtorė. Kanė ikur jashtė nuk ka mė fuqi punėtore” thotė Arbri, i cili dyqanin e hap vetėm pasdite, pasi paradite ėshtė nė punė. Paguajnė qiranė, taksa e tatime. Tė gjitha detyrimet.

Tė njėjtin problem kanė shumė subjekte biznesi prej gati njė viti nė Durrės. Ashtu si ky dyqan lagjeje edhe supermarketet kanė tė njėjtin problem. Nuk sigurojnė dot punėtorė pėr tė punėsuar nė supermarkete. Por edhe fabrikat e rrobaqepėsive, tė pėrpunimit tė lėndės sė parė prej kohėsh kanė shfaqur kėtė problem, mungesėn e fuqisė punėtore.
Nuk bėhet mė fjalė pėr punėtorė tė kualifikuar, sepse punėdhėnėsit i pėrgatisin nėpėrmjet kurseve profesionale. Nė treg mungojnė tė rinjtė tė aftė pėr punė e me dėshirė pėr tė punuar.

Fabrikat qė gjenden nė zonėn industriale tė Shkozetit qė operojnė kryesisht nė tregti, marketing dhe shpėrndarje, nuk po gjejnė mė djem tė rinj tė aftė pėr tė punuar.
Paga mesatare e punėtorėve nė kėta sektorė varion nga 25 deri nė 35 mijė nė muaj dhe sigurisht u paguhen edhe detyrimet e sigurimeve shoqėrore. Me kėto paga, tė rinjtė qė janė edhe forca vitale e vendit kanė parė mundėsinė pėr t’u larguar. Biznesi nė vend sipas fuqisė dhe tė ardhurave pėrcakton pagat. Por biznesi nė kohė krizash jo rrallė herė shkon deri nė kufijtė e mbijetesės dhe falimenton pėr shkak tė politikave tė kėqija dhe mungesės sė subvencionit nga shteti.

Pagat nė Shqipėri nuk plotėsojnė as nevojat minimale pėr tė mbijetuar e aq mė pak pėr tė krijuar familje e pėr tė rritur fėmijėt me kėto tė ardhura.

Nuk ėshtė e largėt dita qė Shqipėria do tė mbetet pa krahun e punės, pa fuqinė vitale tė kombit. Kėta tė rinj qė po arratisen nga vendi kanė shkaktuar “tėrmet” me uljen drastike tė lindjeve nė dy vitet e fundit.

Ashtu si dyqanet qė me vėshtirėsi gjejnė fuqi punėtore nė rastin konkret shitėse, mė herėt ishte alarmi nga shėrbimi shėndetėsor. Mjekėt dhe infermierėt u larguan masivisht nga vendi dhe “arratisja” ende nuk ka marrė fund.

Do vijė shpejt dita qė ashtu si Italia e Greqia fqinje do i hapim dyert emigrantėve indianė, pakistanezė e afrikanė pėr tė jetuar e punuar nė kėtė vend, sepse Shqipėria nuk ju dha tė ardhme bijve tė saj, por i pėrzuri nga shtėpitė nė moshėn mė tė bukur, atėherė kur duhet tė rrisnin fėmijėt nė vendin e tyre.
Ky tipi me 3 femije .... ne Itali do haje te vetin. Sidomos ne kete kohe. Te shkosh ne Itali ne kete kohe , me gruan dhe me 3 kalamaj, qe mund t'i kesh ne shkolle, eshte me mire futja vetes.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2019, 11:29   #9
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,345
Thanks: 3,506
Thanked 3,980 Times in 2,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Copy paste eshte problemi edhe ketu. Po ikin i madh e i vogel, edhe keta qe kane mbetur jane me nje kembe ketu e nje jashte.

Kompani nga te gjitha industrite kane fillu ta ndjejne mungese e punetoreve. Fillimisht do te zevendesohen me te pakualifikuar e te pa pervoje e ne te ardhmen do te mungojne edhe keta.

Nuk po ikin vetem ata qe nuk e kane nje pune por edhe ata me paga me te mira. Nuk eshte ne pyetje vetem gjendja ekonomike por deshtimi i komplet sistemit. Nuk ka arsim cilesor, shendesi e me e rendesishmja nuk funksionon as sistemi i drejtesise.

Cdo vit i aktivizojme disa punetor sezonal per kater muaj. Ne te kaluaren bllokohej inbox i resurseve humane nga aplikimet. Tani vjen ndonje rralle e permalle dhe ate nga njerez tejet te papergaditur.

Zoti na ndihmoft.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 30-04-2019, 11:32   #10
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,054
Thanks: 13,038
Thanked 7,976 Times in 4,664 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 231
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Po ikin drejt vendeve qe kan bere monopol gjithcka...po humb fryma e konkurences ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Performer pėlqehet nga
i vjetėr 30-04-2019, 11:37   #11
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,138
Thanks: 620
Thanked 734 Times in 491 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Gjetja e nje pune relativisht te mire, po behet e veshtire kudo. Une e shoh shume te zymshme kete situate pas disa vjetesh ne Europe. Kane propozuar te vendosin javen me 4 dite pune ne vend te 5 qe eshte sot dhe shpejt mund te hyje ne fuqi.
Kush e ka propozuar ? Cfare quhet nje pune relativisht e mire ? Sa para duhet te kete te ardhura nje person qe te jetoje? Kush i vendos rregullat ?
Po sikur une te te jap patate e ti me jep pambuk ?
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2019, 12:32   #12
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,069
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Po ikin drejt vendeve qe kan bere monopol gjithcka...po humb fryma e konkurences ...
I mblodhi tė gjithė Gjermania. Me sa duket, kur Rama erdhi nė pushtet bėri ndonjė marrėveshje tė fshehtė me gjermanėt. Ky ėshtė kolonializėm modern. Tė merr gjithēka, tė grabit pasuritė natyrore, tė kthen nė njė kosh plehrash dhe nė fund tė rrėmben gjithė popullsinė e aftė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 30-04-2019, 12:41   #13
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,054
Thanks: 13,038
Thanked 7,976 Times in 4,664 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 231
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Kjo puna e marreveshjes ok. Po pse e ka bere .ca fiton ?
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2019, 13:18   #14
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,069
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Kjo puna e marreveshjes ok. Po pse e ka bere .ca fiton ?
Arsyet mund tė jenė disa duke filluar nga pėrllogaritje naive dhe pastaj situata doli nga kontrolli, etj, deri te njė plan i qėllimshėm pėr zbrazjen e vendit. Kėtė nuk e gjejmė dot por mund tė ngremė hipoteza. Fakt ėshtė qė vendi po zbrazet dhe Lali plehra mburrej njė ditė dhe thoshte gjithė qef me atė mėnyrėn e neveritshme tė tij se nė Tiranė kemi tani 159 etni tė ndryshme!!!!
Qė tė realizohet zbrazja e njė vendi nė mėnyrė tė tillė siē po ndodh tani nė Shqipėri duhet tė ketė tė paktėn dy faktorė tė interesuar, njė i huaj dhe njė vendas, por patjetėr qė ka mė shumė se kaq.
Pėrpara disa ditėve njė polic mė vodhi kuponin e pasaportės sė djalit tim me vlerė 75.000 lekė tė vjetra brenda nė polici. Qė mos ta zgjas nė detaje, e kėrcėnova me terezi, i thashė qė meqė kisha bėrė ndėrkohė aplikimin dhe mora nė sportel njė fotokopje tė kuponit, do ta denoncoja si kupon tė humbur dhe do kėrkoja me ndihmėn e ndonjė miku nė polici tė kqyreshin filmimet e kamerave sepse ndonjė qytetar i papėrgjegjshėm mund ta kishte gjetur dhe marrė. U tremb dhe mė merr pas nja 10 min. nė telefon dhe mė thotė qė u gjet kuptoni, kishte rėnė diku. Ma solli kuponin dhe i dhashė edhe njė 10.000 lekėsh tė vjetra.
Ka mė skandal se kaq?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 30-04-2019 nė 13:21
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 30-04-2019, 13:40   #15
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,054
Thanks: 13,038
Thanked 7,976 Times in 4,664 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 231
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Une mendoj qe vendin duan ta zbrasin qe te kene sa me pak kundershtim. Duan te mbeten vetem ata qe i perkrahin. Por harrojn dicka qe ata njerez qe i perkrahin jane te paafte shumica . E nuk mbijetojn dot ashtu prandaj kane kaluar ne krize ...
Se si do ta zgjidhin mbetet per te pare ...ka shume mundesi qe do hajn koken e vete nese nuk gjejne ndonje zgjidhje inovative...qe jane te detyruar ta bejne nese duan te mbijetojn vales se ndryshimeve ...

Gallat kemi per te pare ...kaos ..e pastaj ndryshim....
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2019, 14:31   #16
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,138
Thanks: 620
Thanked 734 Times in 491 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Dje u ngula per ca kohe ne nje lokal. " pronare " nje cift kroatesh te shperngulur ne perendim 25 vite perpara. I njejti problem dhe ne Kroaci me rrefejne.
Nuk ka fuqi punetore, nuk pjellin me e po u leshojne vendin indianeve, kinezeve etj...etj.
C'ngushellim !
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i B.E.V pėlqehet nga
i vjetėr 30-04-2019, 14:58   #17
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 893
Thanks: 30
Thanked 304 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Arsyet mund tė jenė disa duke filluar nga pėrllogaritje naive dhe pastaj situata doli nga kontrolli, etj, deri te njė plan i qėllimshėm pėr zbrazjen e vendit. Kėtė nuk e gjejmė dot por mund tė ngremė hipoteza. Fakt ėshtė qė vendi po zbrazet dhe Lali plehra mburrej njė ditė dhe thoshte gjithė qef me atė mėnyrėn e neveritshme tė tij se nė Tiranė kemi tani 159 etni tė ndryshme!!!!
Qė tė realizohet zbrazja e njė vendi nė mėnyrė tė tillė siē po ndodh tani nė Shqipėri duhet tė ketė tė paktėn dy faktorė tė interesuar, njė i huaj dhe njė vendas, por patjetėr qė ka mė shumė se kaq.
Pėrpara disa ditėve njė polic mė vodhi kuponin e pasaportės sė djalit tim me vlerė 75.000 lekė tė vjetra brenda nė polici. Qė mos ta zgjas nė detaje, e kėrcėnova me terezi, i thashė qė meqė kisha bėrė ndėrkohė aplikimin dhe mora nė sportel njė fotokopje tė kuponit, do ta denoncoja si kupon tė humbur dhe do kėrkoja me ndihmėn e ndonjė miku nė polici tė kqyreshin filmimet e kamerave sepse ndonjė qytetar i papėrgjegjshėm mund ta kishte gjetur dhe marrė. U tremb dhe mė merr pas nja 10 min. nė telefon dhe mė thotė qė u gjet kuptoni, kishte rėnė diku. Ma solli kuponin dhe i dhashė edhe njė 10.000 lekėsh tė vjetra.
Ka mė skandal se kaq?
Me ka ndodhur dhe mua kjo me kuponin. Une e kisha te vajzes 170mi apo 180 mi lek. Sa dola nga rajoni mora dike ne tel, mori ky dike nje dike tjeter dhe u gjend brenda 30min. Vk.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2019, 15:04   #18
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,128
Thanks: 225
Thanked 361 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Ėshtė kthyer nė problem jo vetėm pėr rrogat 300 euroshe, por edhe pėr rroga 2000 euroshe nuk po ka mė shqiptarė qė tė mbushin kėto pozicione.
Gjermanėt pas lufte punuan pa pagesė pėr tė rindėrtuar vendin, ulėn kokėn dhe paguan shumė tė mėdha shteteve tė tjera tė cilat i kishin pushtuar mė parė. Shqiptarucat e sotėm ikin me pengesėn mė tė vogėl qė u del pėrpara. Njė pjesė e mirė e tė rinjvė janė kthyer nė barkderra qė nuk mund tė ngjitin as 20 shkallė, pasi janė rritur me bythėn nė makinė, karrike e lėvizje me ashensor.
Njerėz qė nuk i duhen as dreqit.
Krahasimi yt eshte idiotesk dhe pa baze.

Ne rradh te pare gjermanet nuk kishin ku emigronin dhe duhej te qendronin ne gjermani. Emigrimi atehere ka qene shume me i veshtire se sot

Ne rradh te 2te , gjermanet nuk lejoheshin te leviznin nga gjermania.

Ne rradh te 3te, miliarda euro nga plani Marshall qe u investuan sic duhet krijoi klimen e duhur ekonomike ne Gjermani.

Eshte e evertete qe tek shqiptaret eshte krijuar nje lloj kulture e emigrimit, ashtu sic eshte e vertete qe shqiptaret ne nje mase te konsiderueshme jane njerez te pa lexuar, me komplekse ndaj perendimit, nuk njohin historine e tyre ( dhe historianet dhe ata qe dalin ne media kan faj kryesor ne kete gje) etj, ashtu sic ate qe di me shume dhe qe eshte me kompetent e largojne, marrin gjerat shabllon nga perendimi dhe nuk kane analize te thelluar etj etj ejt

por fakti kreysor qendron qe shteti i bananeve te kletyre 30 viteve ka e'' ndertuar'' historine me te zeze te te gjiha kohrave per shqiptaret.

Nuk ka asnje arsye pse nje djal i ri te harxohje 10 vite te jetes se tij me nje rroge 300 apo edhe 400 euro ku mund te marri 5=6 here me shume diku jashte, dhe ne te njejten kohe nuk i ofroht asnje siguri ne Shqiperi.

Ti mund te besh kete pyetje: pse nuk ngrihen shqiptaret te rrezojne e kete sistem politik terrorist?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2019, 15:05   #19
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,128
Thanks: 225
Thanked 361 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Arsyet mund tė jenė disa duke filluar nga pėrllogaritje naive dhe pastaj situata doli nga kontrolli, etj, deri te njė plan i qėllimshėm pėr zbrazjen e vendit. Kėtė nuk e gjejmė dot por mund tė ngremė hipoteza. Fakt ėshtė qė vendi po zbrazet dhe Lali plehra mburrej njė ditė dhe thoshte gjithė qef me atė mėnyrėn e neveritshme tė tij se nė Tiranė kemi tani 159 etni tė ndryshme!!!!
Qė tė realizohet zbrazja e njė vendi nė mėnyrė tė tillė siē po ndodh tani nė Shqipėri duhet tė ketė tė paktėn dy faktorė tė interesuar, njė i huaj dhe njė vendas, por patjetėr qė ka mė shumė se kaq.
Pėrpara disa ditėve njė polic mė vodhi kuponin e pasaportės sė djalit tim me vlerė 75.000 lekė tė vjetra brenda nė polici. Qė mos ta zgjas nė detaje, e kėrcėnova me terezi, i thashė qė meqė kisha bėrė ndėrkohė aplikimin dhe mora nė sportel njė fotokopje tė kuponit, do ta denoncoja si kupon tė humbur dhe do kėrkoja me ndihmėn e ndonjė miku nė polici tė kqyreshin filmimet e kamerave sepse ndonjė qytetar i papėrgjegjshėm mund ta kishte gjetur dhe marrė. U tremb dhe mė merr pas nja 10 min. nė telefon dhe mė thotė qė u gjet kuptoni, kishte rėnė diku. Ma solli kuponin dhe i dhashė edhe njė 10.000 lekėsh tė vjetra.
Ka mė skandal se kaq?
Pushti Veliaj ku e ka thene kete gje per 159 etni te ndrsyhme ne Tirane?

E gjen dot.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2019, 15:14   #20
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt ikin, bizneset nuk gjejnė dot punėtorė!

Shumica juaj ketu o nuk e njihni Europen ose i keni syte ne....

Si ka mundesi qe keni shume vite aty dhe nuk kuptoni se c'po behet ?
Para nja 2 ore shkembeva email me nje italian. E pyeta me shendet dhe halle dhe i thashe? Situata si eshte ne Itali? C'te te them tha ? Ai tipi ka nerez ne Gjermani. Dhe me tha konkretisht. Italia ..... hemmm probleme. Aty ka qene. mos them me keq. Por ku ka filluar te kete probleme Gjermania , c'e pyet. Kete punen e infermiereve qe iknin nga vendi i tyre dhe shkonin ne Gjermani e kishin dhe ne Itali. Bile i tipi me tha se infermieret ne Gjermani paguheshin per nje rroge me e ulet se cfare e dija une. Qe une e di qe gjerat nuk jane fushe me lule ne Gjermani, kete nuk ka perendi qe m'a heq nga mendja, se e kemi diskutuar dhe here te tjera. Po ai italiani, ja futi kot?
Sa per rrogen, Kastrioti1443, cdo gje eshte relative. Nje rroge 1000 Euro ne Shqiperi apo Kosove , une e quaj rroge te mire, bile shume te mire krahasuar me cmimet e Shqiperise.Te themi dhe 700 Euro nuk eshte rroge e keqe (per person).
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur