Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-05-2019, 10:47   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,827
Thanks: 7,534
Thanked 3,484 Times in 1,815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
General Electric do tė ndėrtojė Kosovėn e ReContour Global dhe Qeveria e Kosovės njoftojnė se konsorciumi i kompanive tė General Electric ("GE") ėshtė pėrzgjedhur si Ofertuesi i Preferuar nė tenderin pėr Inxhinieringun, Prokurimin, Ndėrtimin ("EPC") dhe Mirėmbajtjen Afatgjatė ("LTM") pėr Projektin e Termocentralit ‘Kosova e Re’.
Ministri i Zhvillimit Ekonomik i Kosovės, Valdrin Lluka ka thėnė se Qeveria e Kosovės ėshtė e kėnaqur me interesimin e madh tė tregut pėr projektin Kosova e Re, transmeton KosovaPress.

“Projekti pasqyron nevojėn pėr kapacitet shtesė energjetik pėr tė pėrmbushur nevojat afatgjate tė sigurisė sė furnizimit me energji elektrike nė Kosovė. Pėrzgjedhja e GE-sė si Ofertuesi i Preferuar e vė Kosovėn njė hap mė afėr arritjes sė njė rezultati tė suksesshėm tė kėtij procesit tė filluar shumė kohė mė parė me mbėshtetjen e shumė institucioneve ndėrkombėtare. Qeveria do tė marrė pjesė nė procesin e negociatave me qėllim tė pėrmirėsimit tė mėtejmė tė kushteve nė interes tė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės. Zbatimi i suksesshėm i kėtij projekti ka potencialin pėr tė ndryshuar perspektivėn e pėrgjithshme ekonomike tė vendit.”
Prapavija e Termocentralit Kosova e Re
Ky projekt shėnon njė hap tė rėndėsishėm pėr ekonominė e Republikės sė Kosovės dhe do tė pėrfaqėsojė investimin direkt tė huaj mė tė madh tė bėrė ndonjėherė nė vend. Termocentrali do tė furnizojė ngarkesėn bazė energjetike tejet tė nevojshme me ēmimin mė tė lirė tė mundshėm dhe nė mėnyrė tė besueshme pėr tė pėrmbushur kėrkesėn nė rritje pėr energji elektrike nė Kosovė nė mėnyrė tė pavarur, pa u mbėshtetur nė import. Gjatė dekadės sė fundit Republika e Kosovės ka importuar energji elektrike ne vlerė mbi 500 milionė euro. Duke pėrdorur teknologjinė mė tė fundit dhe burimet e bollshme vendore tė lėndės djegėse, ‘Kosova e Re’ do tė jetė njė nga termocentralet mė bashkėkohore me qymyr nė botė.
‘Kosova e Re’ do tė jetė instrumentale pėr rritjen e cilėsisė sė jetės sė njerėzve. Termocentrali do tė rezultojė nė pėrmirėsimin e konsiderueshėm tė cilėsisė sė ajrit duke reduktuar emetimet e ndotėsve kryesorė dhe do tė kontribuojė nė pėrmirėsimin e shėndetit tė njerėzve qė jetojnė dhe punojnė nė rajon. Emetimet e pluhurit do tė reduktohen me 93%, ndėrsa SOx dhe NOx do tė reduktohen me 85% dhe 93% respektivisht, me CO2 tė ulur pėr 38%.
Termocentrali i ri do tė ndihmojė nė rritjen dhe mbėshtetjen e zhvillimit ekonomik tė Kosovės. Duke ofruar siguri afatgjatė tė furnizimit, ‘Kosova e Re’ do t'i japė fund humbjeve vjetore prej 300 milion euro tė shkaktuara nga furnizimi aktual i pasigurt i energjisė elektrike nė Kosovė. Kjo do tė krijojė njė ambient atraktiv pėr investimet e huaja direkte dhe do tė mbėshtesė rritje nė ekonomi. Vlerėsohet se ky investimi madhor i ContourGlobal do tė rrisė bruto produktin vendor (GDP) afatmesėm pėr sė paku 2%, duke nxitur rritje ekonomike vendore dhe rajonale.
Siē ėshtė njoftuar shtatorin e vitit tė kaluar katėr kompani tė parakualifikuara u ftuan tė paraqesin propozimet e tyre teknike dhe financiare.
GE, ContourGlobal dhe Qeveria e Kosovės planifikojnė qe tė vazhdojnė negociata tė mėtejshme me qėllim tė arritjes sė njė marrėveshje mbi kushtet pėrfundimtare.
______________________________
https://www.koha.net/arberi/160656/g...-kosoven-e-re/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur