Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-05-2019, 06:54   #1
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,333
Thanks: 2,719
Thanked 2,695 Times in 1,503 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Google bllokon kinezėt e Huawei

Google bllokon kinezėt e Huawei


Google ka ndaluar prodhuesin e telefonave, Huawei nga disa pėrditėsime tė sistemit operativ Android, duke i dhėnė kėshtu njė goditje kompanisė kineze. Sipas BBC, disa prej modeleve tė reja tė telefonave tė zgjuar Huawei pritet tė mos kenė akses te disa aplikacione tė Google.


Lėvizja vjen pasi administrata e Donald Trump e shtoi kompaninė Huawei tek lista e kompanive, me tė cilat firmat amerikane nuk mund tė bėjnė tregti nėse nuk kanė njė licencė. Nė njė deklaratė, Google tha se po i bindet kėtij urdhri. Kurse Huawei nuk reagoi.


Por ēfarė nėnkupton kjo lėvizje pėr pėrdoruesit e Huawei?

Pėrdoruesit aktualė tė celularėve Huawei do tė jenė nė gjendje qė tė pėrditėsojnė aplikacionet, por kur Google tė lanēojė versionin tjetėr tė Android nė fund tė kėtij viti, ai ndoshta nuk do jetė i pranishėm nė pajisjet Huawei. Fjala bie, celularėt Huawei nė tė ardhmen mund tė mos kenė tė tilla aplikacione si YouTube apo Maps. Njė ekspert tha se kjo lėvizje do ketė ndikim tė fuqishėm tek kompania kineze.

Huawei ėshtė vėnė nėn akuzė nga qeveritė perėndimore, tė udhėhequra nga SHBA, pėr shkak se mendohet se pajisjet e kėsaj kompanie mund tė pėrdoren nga qeveria kineze pėr mbikėqyrje. Edhe pse kompania i ka mohuar tė tilla spekulime, sėrish disa vende i kanė bllokuar kompanitė telefonike qė tė pėrdorin produktet e Huawei nė rrjetet telefonike 5G.

Pasi u vendos nė listėn e zezė tė SHBA, kompania tha se ishte e pėrgatitur pėr kėtė situatė. Gjigandi kinez blen 67 miliardė dollarė komponentė ēdo vit. Por tani ata thonė se do i prodhojnė vetė pjesėt e nevojshme. Ata thonė se plani B i tyre nėnkupton prodhimin e sistemeve operativė nga vetė kompania kineze.

Sėrish lėvizja e Google i ka dėmtuar ndjeshėm ambiciet e gjigandit kinez pėr tė parakaluar Samsung si marka mė e shitur e celularėve nė vitin 2020.

mapo.al
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Venom pėlqehet nga
i vjetėr 22-05-2019, 07:57   #2
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,378
Thanks: 1,149
Thanked 1,867 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Dmth..... tė ngrihemi nė diell.....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 23-05-2019, 18:19   #3
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,107 Times in 2,611 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Katastrofe, sot Amazon regjistronte zero shitje te smartphonave HUAWEI, po ashtu edhe sub-brandi Honor.
Kjo do ta shtyje gjigandin kinez qe te dale ne treg me nje sistem operativ te vetin.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 18:31   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,002
Thanks: 10,285
Thanked 8,799 Times in 5,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 455
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Kjo do te thote qe: "ska mo byth viqi t'keqen xhaxhi Liqi"...edhe veta e kam ni Hualalilei
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 18:36   #5
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,333
Thanks: 2,719
Thanked 2,695 Times in 1,503 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Kjo do te thote qe: "ska mo byth viqi t'keqen xhaxhi Liqi"
Jane te gjitha te kurdisura nga Apple edhe Samsung. Me hapat qe po hecen Huawei shume shpejt do dilte nr 1 i celulareve.
Cilesi edhe parametra super, cmim shume me i lire se 2 kompanite qe kryesojne tregun.
Eshte per te qeshur kur lexon se USA i akuzon per spiunim kur ata vete spiunojne gjithe boten.
Google, Microsoft, Facebook, Twitter, Insta etc.. e kane bazen atje edhe shteti ka akses te shohe cdogje nga serverat e tyre.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Venom pėlqehet nga
i vjetėr 23-05-2019, 18:47   #6
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,002
Thanks: 10,285
Thanked 8,799 Times in 5,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 455
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Jane te gjitha te kurdisura nga Apple edhe Samsung. Me hapat qe po hecen Huawei shume shpejt do dilte nr 1 i celulareve.
Cilesi edhe parametra super, cmim shume me i lire se 2 kompanite qe kryesojne tregun.
Eshte per te qeshur kur lexon se USA i akuzon per spiunim kur ata vete spiunojne gjithe boten.
Google, Microsoft, Facebook, Twitter, Insta etc.. e kane bazen atje edhe shteti ka akses te shohe cdogje nga serverat e tyre.
Qe eshte lufte KLLASASH kjo sdo mend

POR edhe qinezi vjedh sa me ska....vetem prej HaMerIkIkise vidhet "intellectual property (IP)" ne vit prej qinezise rreth $225 billion deri ne $600 billion dalaaaa cdo vit ku 1 ne 5 kompani deklaron se Qina i ka vjedhur patenten te cilen e ka me license.....epo tecken e seckes, ata dy gisht suma te te vjedhin e tu thuash edhe bravo....
Trumpi mire e ka per mendimin tim....qashtu Make Amerikikikne great again....no benevreke alla yamafmooto palljoshi style allowed rrajt herre in this kontry.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 23-05-2019 nė 18:50
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 18:54   #7
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,378
Thanks: 1,149
Thanked 1,867 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Qe eshte lufte KLLASASH kjo sdo mend

POR edhe qinezi vjedh sa me ska....vetem prej HaMerIkIkise vidhet "intellectual property (IP)" ne vit prej qinezise rreth $225 billion deri ne $600 billion dalaaaa cdo vit ku 1 ne 5 kompani deklaron se Qina i ka vjedhur patenten te cilen e ka me license.....epo tecken e seckes, ata dy gisht suma te te vjedhin e tu thuash edhe bravo....
Trumpi mire e ka per mendimin tim....qashtu Make Amerikikikne great again....no benevreke alla yamafmooto allowed rrajt herre.
Mirė mo mirė... po nuk e ndalon dot... mund ta frenosh po s'e ndalon dot...
Nė njė program tv qė flisnin pėr Kinėn... Nji gazetar bėri kėtė koment...
Perandoritė nė ngritje ndėrtojnė rrugė, kurse ato nė rėnie, mure...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 19:05   #8
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,002
Thanks: 10,285
Thanked 8,799 Times in 5,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 455
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Mirė mo mirė... po nuk e ndalon dot... mund ta frenosh po s'e ndalon dot...
Nė njė program tv qė flisnin pėr Kinėn... Nji gazetar bėri kėtė koment...
Perandoritė nė ngritje ndėrtojnė rrugė, kurse ato nė rėnie, mure...
Besoj qe edhe ju po te kishit krijuar nje shpikje e ta kishit ligjeruar me patente e me license te rregullt do te kerkonit qe te benit fitim prej mundit dhe aftesise suaj....ky eshte ligji i ekonomise se tregut.....po tjua vidhnin e ta imitonin shpikjen tuaj duke e riprodhuar me kosto shum me te ulet do tju nxirrnin fare nga tregu e kjo quhet vjedhje i nderuar......

Qeveria e SHBAse i ka kerkuar qeverise se RPK te ndaloke ajo kete hajni masive te mbeshtetur prej saj e te detyroje te zbatoje ligjet nderkombetare te sedrejtes se shpikjes si dhe licenses...Kaq.

Sa per muret o mik po te jap nje foto ta shohesh e pastaj flasim......shife mire ta kuptosh ate gjene e murit qe eshte nje butaforizem i liberolo kastravecerve e medemek dhimshunareve karajfile qe sdine se cbehet kendej e flasin kot .....
Nje cift i vdekur nga mbidoza me femijen e tyre ne sediljen e pasme.
Si keta vdesin me qindra mijera individe cdo jave neper rruget e SHBAse .....e ku helmi vjen pikerisht prej atyre kufijeve qe kjo qeveri (si dhe qeverite e me pareshme) kerkon tu vere mure.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 23-05-2019 nė 19:10
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 23-05-2019, 19:10   #9
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,107 Times in 2,611 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Qe eshte lufte KLLASASH kjo sdo mend

POR edhe qinezi vjedh sa me ska....vetem prej HaMerIkIkise vidhet "intellectual property (IP)" ne vit prej qinezise rreth $225 billion deri ne $600 billion dalaaaa cdo vit ku 1 ne 5 kompani deklaron se Qina i ka vjedhur patenten te cilen e ka me license.....epo tecken e seckes, ata dy gisht suma te te vjedhin e tu thuash edhe bravo....
Trumpi mire e ka per mendimin tim....qashtu Make Amerikikikne great again....no benevreke alla yamafmooto allowed rrajt herre.
prit Cool se s'eshte edhe aq e lehte puna.
Vertet China ecen me parimin " e kopjova i pari une, meritat i marr une" por ky mentalitet po abandonohet gjithnje e me shpejt.
China "prodhon" 3 milion inxhinjiere te larte ne vit, njerez te zgjuar dhe me vision, sidomos ne fushen e teknologjise.
Kjo War Trade ka sjelle si rezultat edhe vendosjen e nje Ban te kuq te prodhimeve amerikane ne ate shtet.
Nga sot, ne Kine nuk lejohet perdorimi i Apple, Mc Donalds, automobileve GM, etj markave te medha amerikane.
Nuk e vej doren ne zjarr nese China do te na "spiunonte/pergjonte" nepermjet rrjetit te ardhshem 5G apo jo, por ama jam shume i sigurte qe Google na spiunon dhe pergjon ne cdo vrime te smartphonit.
Epoka kur une si konzumator i Google, ne momentin qe gerrmoj ne internet per bilete udhetimi per filan qytet, bombardohem me reklama per hotele e restorante te atij qyteti, ne momentin qe une gerrmoj ne internet per nje hekur rrobesh dhe pas 10 minutash bombardohem me publicitet per hekura rrobesh dhe kemishash duhet te mbaroje njehere e pergjithmone.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga BABA nga DURRSI : 23-05-2019 nė 19:32 Arsyeja: gabim ortografik
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 19:20   #10
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,002
Thanks: 10,285
Thanked 8,799 Times in 5,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 455
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
prit Cool se s'eshte edhe aq e lehte puna.
Vertet China ecen me parimin " e kopjova i pari une, meritat i marr une" por ky mentalitet po abandonohet gjithnje e me shpejt.
China "prodhon" 3 milion inxhinjiere te larte ne vit, njerez te zgjuar dhe me vision, sidomos ne fushen e teknologjise.
Kjo War Trade ka sjelle si rezultat edhe vendosjen e nje Ban te kuq te prodhimeve amerikane ne ate shtet.
Nga sot, ne Kine nuk lejohet perdorimi i Apple, Mc Donalds, automobileve GM, etj markave te medha amerikane.
Nuk e vej doren ne zjarr nese China do te na "spiunonte/pergjonte" nepermjet rrjetit te ardhshem 5G apo jo, por ama jam shume i sigurte qe Google na spiunon dhe pergjon ne cdo vrime te smartphonit.
Epoka kur une si konzumator i Google, ne momentin qe gerrmoj ne internet per bilete udhetimi per filan qytetet, bombardohem me reklama per hotele e restorante te atij qyteti, ne momentin qe une gerrmoj ne internet per nje hekur rrobesh dhe pas 10 minutash bombardohem me publicitet per hekura rrobesh dhe kemishash duhet te mbaroje njehere e pergjithmone.
Babe si te kom.....si i ke ato faqekucet andejeza

Babe ketu nje dege e qeverise federale nxorri ne ankand nje oferte per nje sasi te caktuar telefoni te zgjuar culular.....kompania fituese kishte ofruar pikerisht Huawei-n si marke pasi edhe cmimi kishte ndikuar shume ne perzgjedhjen dhe fitimin e ketij ankandi....tashti kur FBI dhe qendra te tjera kundrazbulimi vune re qe keta celulare kishin nje software qe trensmetonte direkt te dhena ose data ne nje qender ne Kine e qe kontrollohej nga Huawei dhe direkt qeveria e atij vendi....kjo i terboi keta "murgjerit" tane dhe qe nga ai moment ka plasur bumja.

Nashi Qina mund te nxjerre studente te mire se helbete nje propabilitet i thjeshte del qe nga 3 bil qe jane do te dalin ca te qut....por po te them un dicka qe e kam pare e hasur un vete ketu...ta dish ti sa sa qindra mijera studente Kineze vijne e kryejne kolegjet, kolegje profesionale e universitete ketu

per te tjerat jam ne nje linje me tya....
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 23-05-2019, 19:39   #11
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,378
Thanks: 1,149
Thanked 1,867 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Pse direkt nė Kinė venė ēa shkruj unė kėtu...
Tė mė falni forumi.... po sa tė ndėrroj cel zamet e keni...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2019, 11:17   #12
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,378
Thanks: 1,149
Thanked 1,867 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Nuk do tė ketė mė pėrditėsime apo axhornime, vetėm do tė lejohen pėrditėsime pėr sigurinė....
Apo e kam kuptuar gabim?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2019, 11:23   #13
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Was wird Huawei alles verlieren?

Chips: Sowohl Intel, AMD, Broadcomm, Qualcomm, Xilinx und ARM liefern keine Chips mehr aus.

Android: Zukünftig bekommen bestehende Huawei-Geräte zwar noch Android-Updates, müssen aber auf Googledienste wie den Play Store verzichten.

SD-Karten: SD-Karten-Leser dürfen nicht mehr verbaut werden.

Windows: Huawei-Laptops bekommen kein vorinstalliertes Windows mehr

PS...tashti Beni nuk ka haber per celularet por....

Selbst wenn Huawei mit den USA eine Einigung erzielt und Sanktionen rückgängig machen kann, werden die Geschehnisse der letzten Wochen wohl eine Lehre(NATYRISHT) für die Chinesen gewesen sein. Es ist zu erwarten, dass der Konzern mehr Ressourcen in die Eigenentwicklung von Hard- und Software stecken wird und damit amerikanischen Unternehmen in Zukunft deutlich mehr Konkurrenz machen wird.

Dhe....KINEZET jane ...PEOPLES=CREATIVE dhe JO...picMUT-is.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2019, 11:27   #14
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,931
Thanks: 3,807
Thanked 4,100 Times in 2,753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

edhe mire ua bejne dhe ketyre kopjaqa teknologjise, duhet vendosur gardhin. Ose i akcepton rregullat nderkombetare o ate teknologji te copyvjedhur ta mbash vetem ne Chajna Republik Pazarin.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2019, 11:29   #15
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
edhe mire ua bejne dhe ketyre kopjaqa teknologjise, duhet vendosur gardhin. Ose i akcepton rregullat nderkombetare o ate teknologji te copyvjedhur ta mbash vetem ne Chajna Republik Pazarin.
Ne kapitalizem fiton AI qe ka.....krahun me te lire te PUNES.Kane merdhif...socializmi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2019, 11:41   #16
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,931
Thanks: 3,807
Thanked 4,100 Times in 2,753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne kapitalizem fiton AI qe ka.....krahun me te lire te PUNES.Kane merdhif...socializmi.

ja, schon klar, aber es handelt ja nicht um Spaghettis, die kann man beliebig vorbereiten nach eigener Art und voila auf dem Tisch.

Se pastaj del apet ky qetri i thote, ma ke vjedhe receten e bullonjezave per veti mund ti hash te tavolina jote, ama jo te shesesh qashtu mit meinen gestohohoholenen Rezept und Geld, viel Geld verdienen
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2019, 11:45   #17
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,069
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Thike me dy presa eshte ky vendim. Ata qe e kane mare kete vendim kane bere llogarite e tyre. Por kjo eshte njesoj sikur ti ndalosh Kines te perdori dollarin ne maredheniet ekonomike nderkombetare. Kjo do ti shkaktonte deme te pallogaritshme ekonomise kineze por nga ana tjeter do ti detyronte kinezet qe te gjenin nje alternative. Eshte kjo qe tha Babe:
Citim:
Kjo do ta shtyje gjigandin kinez qe te dale ne treg me nje sistem operativ te vetin.
Sic thashe, kur e moren vendimin i kane llogaritur te gjitha pasojat dhe skenaret e mundshem. Lufte tregetare, me i forti do fitoje ne fund.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 26-05-2019, 12:05   #18
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
ja, schon klar, aber es handelt ja nicht um Spaghettis, die kann man beliebig vorbereiten nach eigener Art und voila auf dem Tisch.

Se pastaj del apet ky qetri i thote, ma ke vjedhe receten e bullonjezave per veti mund ti hash te tavolina jote, ama jo te shesesh qashtu mit meinen gestohohoholenen Rezept und Geld, viel Geld verdienen

Dhe ata/o punetroret paguhen ne muaj....25 Euro.

Per me tej kqyr ARTE ne e gjen PERSENE.E ke ne German linguage.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 26-05-2019, 14:52   #19
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 512 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Jane te gjitha te kurdisura nga Apple edhe Samsung. Me hapat qe po hecen Huawei shume shpejt do dilte nr 1 i celulareve.
Cilesi edhe parametra super, cmim shume me i lire se 2 kompanite qe kryesojne tregun.
Eshte per te qeshur kur lexon se USA i akuzon per spiunim kur ata vete spiunojne gjithe boten.
Google, Microsoft, Facebook, Twitter, Insta etc.. e kane bazen atje edhe shteti ka akses te shohe cdogje nga serverat e tyre.
Edhe me qesharake me duken antiamerikanet dhe antiperendimoret shqiptare, si duket budallalleku enverist ju ka kaluar ne gjenetike!
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2019, 17:18   #20
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,333
Thanks: 2,719
Thanked 2,695 Times in 1,503 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Google bllokon kinezėt e Huawei

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
Edhe me qesharake me duken antiamerikanet dhe antiperendimoret shqiptare, si duket budallalleku enverist ju ka kaluar ne gjenetike!
Si fillim meqe as te njoh e as me njeh ben mire ta eleminosh kete rolin e nevrikut virtual perendimor.
Komunizmin e kam me te degjuar se kam qene shume i vogel.

Ajo cka kam thene une eshte pohuar edhe nga amerikane vete qe kane bere me qindra artikuj sesi NSA ka akses kudo. Lexo iher para se te fillosh propagandat politike se une nuk bera politike.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur