Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-06-2019, 14:33   #1
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Atentat i Rremė pėr Azil

Atentat i rremė pėr azil/ Tė arrestuarit nė Gjykatė kėrcėnojnė gazetarėt


Gjykata e Vlorės kanė lėnė nė masėn e sigurisė “Arrest me burg” shtetasit Romario Aliraj dhe Arben Veliko, tė cilėt inskenuan ngjarjen e datės 12 maj, ku u qėllua me breshėri automatiku ndaj automjetit me tė cilin lėvizte Romarjo Aliraj.

Fillimisht u raportua se ndaj Alirajt u krye atentat, por fakti qė ndaj tij ishte qėlluar me rreth 20 plumba dhe nuk pati asnjė lėndim, shtoi dyshimet e policisė sė Vlorės. Tre ditė mė parė Aliraj u arrestua pėr ngjarjen, ndėrsa sė bashku me tė edhe Arben Veliko, njė biznesmen nė fushėn e ndėrtimit nė Vlorė.

Tė dy kėta persona e kishin inskenuar atentatin me qėllim pėr tė pėrfituar azil nė njė nga vendet e Bashkikit Evropian. Ndaj tyre rėndojnė akuzat e “Kallėzim i rremė”, “Mbajtje pa leje e armėve luftarake dhe municionit” dhe “Largim nga vendqėndrimi”. Seanca gjyqėsore ėshtė drejtuar nga gjyqtare Herila Ēela, ndėrsa prokuror i ēėshtjes Alfred Salih. Ky i fundit ka kėrkuar masėn e sigurisė “Arrest nė burg”, kėrkesė e cila ėshtė lėnė nė fuqi nga gjykata e Shkallės sė Parė nė Vlorė.

Por, seanca ka pasur edhe njė incident. Gazetarėt janė kėrcėnuar nė sallėn e gjyqit, pak pėrpara nisjes sė seancės gjyqėsore. Pėr shkak tė kėrcėnimeve, situata ka qenė e tensionuar deri nė pėrfundim tė tė gjithė seancės gjyqėsore pėr vlerėsimin e masės sė sigurisė.

http://top-channel.tv/2019/06/06/ate...jne-gazetaret/
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 14:37   #2
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,070
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Cila ėshtė tema pėr tė cilėn duhet qė tė diskutojmė kėtu?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 14:46   #3
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 655
Thanks: 374
Thanked 337 Times in 203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Cila ėshtė tema pėr tė cilėn duhet qė tė diskutojmė kėtu?
Morali i leshit i ketij kombi... komb leshkosh pa moral, nga me i madhi gjer te me i vogli. Edhe te nderrosh Ramen, leshi moral qe kemi ne hale do na coje si komb....

To be continued...
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Erdhi Dimri pėlqehet nga
i vjetėr 07-06-2019, 14:55   #4
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Cila ėshtė tema pėr tė cilėn duhet qė tė diskutojmė kėtu?
Cfare jane gati te bejn Shqipot per Azil/Viza/Pashaporta Europiane e Amerikane.

Degradim i shoqerise.

Sic tha Erdhi Dimri
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 14:58   #5
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,070
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Atėherė hap njė temė pėr kėtė ēėshtje dhe shpreh mendimin tėnd duke e ilustruar me disa raste.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 15:10   #6
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Atėherė hap njė temė pėr kėtė ēėshtje dhe shpreh mendimin tėnd duke e ilustruar me disa raste.
E shprehim edhe ketu.

Jam shrehur me pare edhe mendoj perseri qe fajin per kete degradim e ka politika 100%. Fajin e ka politika duke filluar nga PD'ja e Berishes qe e beri korrupsionin ministri ne vete ku popullli mendon se cdo e drejte edhe e pa-drjete fitohet vetem me pagese edhe shoqeri. Faj ka PS e Nanos qe vazhdoi kete tradite. Faj ka PS'ja e Edi Rames qe krahasonte cdo gje te keqe te qeverise Berisha me utopine e perendimit. Faj ka PD'ja e Berishes/Bashes ne opozite qe perhap cdo lajm te zeze edhe e krahason me utopine e perendimin. Faj shume te madh ka edhe media qe na tregon vetem lajme utopie nga perendimi e jo realitetin.

Kemi sot nje shoqeri qe mendon se e vetmja shprese per ta eshte largimi nga Shqiperia.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 07-06-2019 nė 15:14
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 15:26   #7
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,070
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
E shprehim edhe ketu.

Jam shrehur me pare edhe mendoj perseri qe fajin per kete degradim e ka politika 100%. Fajin e ka politika duke filluar nga PD'ja e Berishes qe e beri korrupsionin ministri ne vete ku popullli mendon se cdo e drejte edhe e pa-drjete fitohet vetem me pagese edhe shoqeri. Faj ka PS e Nanos qe vazhdoi kete tradite. Faj ka PS'ja e Edi Rames qe krahasonte cdo gje te keqe te qeverise Berisha me utopine e perendimit. Faj ka PD'ja e Berishes/Bashes ne opozite qe perhap cdo lajm te zeze edhe e krahason me utopine e perendimin. Faj shume te madh ka edhe media qe na tregon vetem lajme utopie nga perendimi e jo realitetin.

Kemi sot nje shoqeri qe mendon se e vetmja shprese per ta eshte largimi nga Shqiperia.
Ndėrhyrja ime kishte tė bėnte me faktin qė titulli i temės dhe OP nuk pasqyrojnė qėllimin pėr tė cilin e ke hapur kėtė temė. Zakonisht kur hapet njė temė duhen bėrė disa kėrkime paraprakisht. Ne kemi tema tė hapura kėtu nė forum nė lidhje me emigrimin e Shqiptarėve dhe arsyet. Po tė kishe bėrė njė kėrkim tė shpejtė do kishe gjetur njė temė tė tillė dhe mund ta kishe postuar atje kėtė artikull si njė rast ekstrem i njė personi qė kėrkon tė emigrojė. Megjithatė ti e hape temė mė vete tashmė.
Analiza jote e faktorėve ėshtė gjysmake. Sepse ndėrkohė qė flasim jugu i Italisė, njė vend anėtar i G7, po zbrazet. Nė Ballkan ka gjithashtu shėmbuj tė ngjashėm, Kroacia pėr shembull njė vend anėtar i BE, qė ndodhet nė sferėn e influencės gjermane po pėrballet me njė emigracion tė madh. Kėtu kemi anėtarė nga Kosova qė kanė mė tepėr informacion dhe mund tė shpjegojnė se edhe nė Serbi po ndodh njė fenomen i tillė, krahina tė tėra si Shumadija pėrshembull janė tė zbrazura, udhėton me orė tė tėra dhe nuk shikon njeri me sy. Pra problemi nuk ėshtė thjesht dhe ekskluzivisht Shqiptar.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 15:51   #8
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 655
Thanks: 374
Thanked 337 Times in 203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Kisha nje djale nga Korca ketu ku jetoj. Shume cun i mire, i ndihmonte edhe shqiptaret e tjere, mbante edhe ndonje flamur te vogel te Shqiperise ne dhome. Kur po i vinte data me ik, me kerkoi pak ndihme me dosjen e azilit qe kishte hapur.... me syte e mi lexova se ky njeri (djale i mire e "patriot") kerkonte azil ne Amerike me pretekstin se ne Shqiperi persekutohej ngaqe i perkiste minoritetit grek. E perseris qe ishte "djale flori" dhe nuk kishte as greke dhe as ortodokse ne familje...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 07-06-2019 nė 16:00
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Erdhi Dimri pėlqehet nga
i vjetėr 07-06-2019, 16:06   #9
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Kisha nje djale nga Korca ketu ku jetoj. Shume cun i mire, i ndihmonte edhe shqiptaret e tjere, mbante edhe ndonje flamur te vogel te Shqiperise ne dhome. Kur po i vinte data me ik, me kerkoi pak ndihme me dosjen e azilit qe kishte hapur.... me syte e mi lexova se ky njeri (djale i mire e "patriot") kerkonte azil ne Amerike me pretekstin se ne Shqiperi persekutohej ngaqe i perkiste minoritetit grek. E perseris qe ishte "djale flori" dhe nuk kishte as greke dhe as ortodokse ne familje...

Edhe pasanik me 20 vila te jesh, po te bindi dikush qe aty ku je eshte shume keq, ti do besh gjithcka per tu larguar.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 07-06-2019 nė 16:45
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 16:45   #10
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ndėrhyrja ime kishte tė bėnte me faktin qė titulli i temės dhe OP nuk pasqyrojnė qėllimin pėr tė cilin e ke hapur kėtė temė. Zakonisht kur hapet njė temė duhen bėrė disa kėrkime paraprakisht. Ne kemi tema tė hapura kėtu nė forum nė lidhje me emigrimin e Shqiptarėve dhe arsyet. Po tė kishe bėrė njė kėrkim tė shpejtė do kishe gjetur njė temė tė tillė dhe mund ta kishe postuar atje kėtė artikull si njė rast ekstrem i njė personi qė kėrkon tė emigrojė. Megjithatė ti e hape temė mė vete tashmė.
Analiza jote e faktorėve ėshtė gjysmake. Sepse ndėrkohė qė flasim jugu i Italisė, njė vend anėtar i G7, po zbrazet. Nė Ballkan ka gjithashtu shėmbuj tė ngjashėm, Kroacia pėr shembull njė vend anėtar i BE, qė ndodhet nė sferėn e influencės gjermane po pėrballet me njė emigracion tė madh. Kėtu kemi anėtarė nga Kosova qė kanė mė tepėr informacion dhe mund tė shpjegojnė se edhe nė Serbi po ndodh njė fenomen i tillė, krahina tė tėra si Shumadija pėrshembull janė tė zbrazura, udhėton me orė tė tėra dhe nuk shikon njeri me sy. Pra problemi nuk ėshtė thjesht dhe ekskluzivisht Shqiptar.
Kroatet kane te dretje to emigrojne ku te duan edhe per cfaredo arsye qe duan brenda Bashkimit Europian. Edhe nuk po boshatiset ne ate mase qe po boshatiset Shqiperia sot. Rumania edhe Bullgaria e kane problem emigrimin por jo ne ate mase sa Shqiperia. Serbia, Maqedonia edhe Shqiperia kane nje emigrim te madh. Perseti jo ne ate mase sa Shqiperia.

Data tregojn kete:

Popullsia:Emigration ne Net e jo %. Kur e llogarit ne % duhet zmadhuar harta shume qe te marr parasysh Shqiptaret.

juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 17:06   #11
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,070
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Kroatet kane te dretje to emigrojne ku te duan edhe per cfaredo arsye qe duan brenda Bashkimit Europian. Edhe nuk po boshatiset ne ate mase qe po boshatiset Shqiperia sot. Rumania edhe Bullgaria e kane problem emigrimin por jo ne ate mase sa Shqiperia. Serbia, Maqedonia edhe Shqiperia kane nje emigrim te madh. Perseti jo ne ate mase sa Shqiperia.

Data tregojn kete:

Popullsia:Emigration ne Net e jo %. Kur e llogarit ne % duhet zmadhuar harta shume qe te marr parasysh Shqiptaret.

Tė gjithė kėta popuj qė ti pėrmend nuk po emigrojnė pėr shkak tė Berishės apo Ramės. Njė pjesė e tyre janė anėtarė tė BE-sė dhe si rrjedhojė kanė pėrfituar nga ky anėtarėsim edhe nga pikėpamja ekonomike. Serbia qė nuk ėshtė vend anėtar ka pėrfituar nga ndihma ekonomike gjermane, njė ndihmė shumė bujare duhet thėnė pėr arsye tė caktuara politike. Dhe megjithėse kėto vende kanė pasur kėto pėrfitime ekonomike dhe kanė qenė mė tė favorizuara se Shqipėria pėrsėri pėrballen me kėtė fenomen.
Megjithatė, unė e vlerėsoj faktin qė ti po pėrpiqesh ti japėsh seriozitet diskutimit mbas atij fillimi jo tė qėlluar. Mbase unė po kėrkoj shumė por mė beso qė qėllimi im ėshtė zhvillimi i njė debati sa mė cilėsor. Sepse raste si ai i paraqitur nė OP pėr tė cilin ne ende nuk e dimė se pėr ēfarė bėhet fjalė por edhe nėse e ka bėrė pėr tė emigruar ne nuk dimė historinė e tij personale apo tė thuash kėtu qė njoh njėrin me 20 shtėpi qė ishte shumė ēun i mirė dhe patriot por qė nė letra thoshte jam grek, e ku e di unė ēfarė, e banalizojnė diskutimin dhe i ulin cilėsinė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 17:21   #12
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Tė gjithė kėta popuj qė ti pėrmend nuk po emigrojnė pėr shkak tė Berishės apo Ramės. Njė pjesė e tyre janė anėtarė tė BE-sė dhe si rrjedhojė kanė pėrfituar nga ky anėtarėsim edhe nga pikėpamja ekonomike. Serbia qė nuk ėshtė vend anėtar ka pėrfituar nga ndihma ekonomike gjermane, njė ndihmė shumė bujare duhet thėnė pėr arsye tė caktuara politike. Dhe megjithėse kėto vende kanė pasur kėto pėrfitime ekonomike dhe kanė qenė mė tė favorizuara se Shqipėria pėrsėri pėrballen me kėtė fenomen.
Shqipera e ka me shume se ti gjithe ata. Me shume se edhe Kroacia qe e perdori ti si shembull. Edhe pse Kroatet e kan shume te kollajshme te emigrojne.
Citim:
Megjithatė, unė e vlerėsoj faktin qė ti po pėrpiqesh ti japėsh seriozitet diskutimit mbas atij fillimi jo tė qėlluar. Mbase unė po kėrkoj shumė por mė beso qė qėllimi im ėshtė zhvillimi i njė debati sa mė cilėsor. Sepse raste si ai i paraqitur nė OP pėr tė cilin ne ende nuk e dimė se pėr ēfarė bėhet fjalė por edhe nėse e ka bėrė pėr tė emigruar ne nuk dimė historinė e tij personale apo tė thuash kėtu qė njoh njėrin me 20 shtėpi qė ishte shumė ēun i mirė dhe patriot por qė nė letra thoshte jam grek, e ku e di unė ēfarė, e banalizojnė diskutimin dhe i ulin cilėsinė.
Ke pire kafen sot? Nuk e di me cfare qellimi e ke pare ti as edhe cfare qellimi mendon ti se kam ne prapaskene.

Nuk u banalizua fare.

Ne fakt, si Erdhi Dimri, edhe un kam ndihmuar nje cift me letrat e azilit. Keta pretendonin qe gruaja ishte shfrytezuar per arsye politike edhe burri ishte rrahur me vone. (Pa shkuar ne detaje)

Ngjarje te tilla jan te plotshme edhe ky artikulli eshte pjese e te njejtes rrjedhoje qe kemi hasur ne emigrim.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 07-06-2019 nė 17:23
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 17:40   #13
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,070
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bresheri Plubash Makines - Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Shqipera e ka me shume se ti gjithe ata. Me shume se edhe Kroacia qe e perdori ti si shembull. Edhe pse Kroatet e kan shume te kollajshme te emigrojne.


Ke pire kafen sot? Nuk e di me cfare qellimi e ke pare ti as edhe cfare qellimi mendon ti se kam ne prapaskene.

Nuk u banalizua fare.

Ne fakt, si Erdhi Dimri, edhe un kam ndihmuar nje cift me letrat e azilit. Keta pretendonin qe gruaja ishte shfrytezuar per arsye politike edhe burri ishte rrahur me vone. (Pa shkuar ne detaje)

Ngjarje te tilla jan te plotshme edhe ky artikulli eshte pjese e te njejtes rrjedhoje qe kemi hasur ne emigrim.
Nėse je i interesuar pėr temėn e emigrimit mund tė vazhdosh ta diskutosh me anėtarėt e tjerė. Pėr momentin nuk kam ndonjė interes pėr kėtė temė, mbase mė vonė mund tė shpreh mendimin tim. Qėllimi i ndėrhyrjes time ishte pėr ti dhėnė njė normalitet debatit sepse pėrveē njė fraze shabllone fajin e ka Berisha, Rama, etj, dhe ndonjė historie personale, nuk po shikoja njė debat me substancė ku tė bėhej njė analizė e fenomenit.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 20:54   #14
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,378
Thanks: 1,149
Thanked 1,867 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

O Bardhyl, po pse atėherė gjithė ky emigrim i Jugut drejt veriut?
Kėtu ku jam unė zonat afėr kufirit dhe jo vetėm kanė trend tė shkojnė nė Zvicėr, biles egziston njė numėr i konsiderueshėm i atyre qė bėjnė dhe emigrim ditor apo javor, dmth venė punojnė dhe nė darkė kthehen nė shtėpi apo mbas njė jave..

Mė bėri pėrshtypje njė ēun i ri sapo mbaruar shkollėn me punė tė mirė, disenjator nė zyrė teknike.... do shkoj njė javė mė tha tė shoh si ėshtė ambjenti... Ē'do ti nė Zvicėr i thashė... me shpi e katandi e vėndali... ėshtė mė mirė aty mė tha...
Do bėneē si unė aty i thashė... rrėnjėdalė...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 20:57   #15
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,070
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
O Bardhyl, po pse atėherė gjithė ky emigrim i Jugut drejt veriut?
Kėtu ku jam unė zonat afėr kufirit dhe jo vetėm kanė trend tė shkojnė nė Zvicėr, biles egziston njė numėr i konsiderueshėm i atyre qė bėjnė dhe emigrim ditor apo javor, dmth venė punojnė dhe nė darkė kthehen nė shtėpi apo mbas njė jave..

Mė bėri pėrshtypje njė ēun i ri sapo mbaruar shkollėn me punė tė mirė, disenjator nė zyrė teknike.... do shkoj njė javė mė tha tė shoh si ėshtė ambjenti... Ē'do ti nė Zvicėr i thashė... me shpi e katandi e vėndali... ėshtė mė mirė aty mė tha...
Do bėneē si unė aty i thashė... rrėnjėdalė...
Kerkese-oferte.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 21:02   #16
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,378
Thanks: 1,149
Thanked 1,867 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Kerkese-oferte.
Dmth po humbim identitet dhe jemi kthyer nė mall tregu...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 21:03   #17
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,054
Thanks: 13,038
Thanked 7,976 Times in 4,664 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 231
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Duhet pranuar qe idete e mashtrimit i kemi gjeniale ....
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 21:25   #18
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,254
Thanks: 12,256
Thanked 6,719 Times in 4,227 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Skeni pse e beni tragjike!
Te gjitha ata qe kane kerkuar asylum neper bote kane genjy
Kush me shum e kush me pak

Mbaj mend njerin qe ishte nga jugu dhe thoshte “o motra jam nga kosova”
Po Po vllai dhe une nga Africa jam lol
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 07-06-2019, 22:07   #19
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,674
Thanks: 789
Thanked 1,513 Times in 870 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Skeni pse e beni tragjike!
Te gjitha ata qe kane kerkuar asylum neper bote kane genjy
Kush me shum e kush me pak

Mbaj mend njerin qe ishte nga jugu dhe thoshte “o motra jam nga kosova”
Po Po vllai dhe une nga Africa jam lol
E vertete.

Me kujtove polaket ne 98-99 qe u rregjistronin si Kosovar ne angli lol. Dhe ne at periudhe ngaqe fluksi ishte i madh i azilanteve nga Kosova dhe Shqiperia anglezt nuk ja dilnin dot me perkthyesa dhe nje pjese te mire i kane rregjistru pa perkthyes fare , ku me ket rast e shfrytezuan polaket qe ne at kohe nuk leviznin dot pa viza ne evrope.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 07-06-2019, 22:52   #20
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Skeni pse e beni tragjike!
Te gjitha ata qe kane kerkuar asylum neper bote kane genjy
Kush me shum e kush me pak

Mbaj mend njerin qe ishte nga jugu dhe thoshte “o motra jam nga kosova”
Po Po vllai dhe une nga Africa jam lol
Sa te perndjekur kishte nga shkinat ne Gjermani....ehuuuuu.
Te tjeret kishin luftue.
Dhe kur ju banje pitjen...po perse ke ardh ne Gjermani,kur kenka lufte?????
Hmmmmmmm
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur