Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-06-2019, 01:41   #21
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,207
Thanks: 5,286
Thanked 10,978 Times in 3,673 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Skeni pse e beni tragjike!
Te gjitha ata qe kane kerkuar asylum neper bote kane genjy
Kush me shum e kush me pak

Mbaj mend njerin qe ishte nga jugu dhe thoshte “o motra jam nga kosova”
Po Po vllai dhe une nga Africa jam lol
Jo e dashur nuk kan genjy te gjithe. Personalisht jam nje azilante ( prej timshoqi) dhe kam punu per avokatin me te mire ne Montreal e kam pare vlonjate qe hiqeshin si kosovare por kam pare se kishte edhe persona vertet te rrezikuar nga politika.


Nuk mundemi kurre me i fitur te gjithe ne nje thes. Kurren e kurres.
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 08-06-2019, 03:33   #22
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,164
Thanks: 4,205
Thanked 3,295 Times in 1,583 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Ne fillim ketu njerezit kur vijne kerkojne azil și te persekutuar, kalojne gjyqe deri ne shume etape qe zgjat deri ne dy apo trč vjet, kur u vjen negative atehere perpiqen ti marrin dokumentat me rruge mjekesore duke u hequr me dépression, sikur bejne tentativa vetevrasje, apo bejne sikur u bihen te fiket ne mes te rruges qe te vije ambulanca ti marre dhe ți coje ne spital vetem e vetem qe te kene sa me shume hyrje ne spital...
Pună eshte se ka shqiptare qe shfrytezojne njeri tjetrin, dmth japin informacionet me leke, dmth kerkojne leke qe ta ndihmoje qe ta coje tek psikatri qe mund ti leshoje vertetim... Kur degjon gjithe keto marifete qe behen, veshtire tu besh besim shqiptareve..
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 03:49   #23
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,207
Thanks: 5,286
Thanked 10,978 Times in 3,673 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
Ne fillim ketu njerezit kur vijne kerkojne azil și te persekutuar, kalojne gjyqe deri ne shume etape qe zgjat deri ne dy apo trč vjet, kur u vjen negative atehere perpiqen ti marrin dokumentat me rruge mjekesore duke u hequr me dépression, sikur bejne tentativa vetevrasje, apo bejne sikur u bihen te fiket ne mes te rruges qe te vije ambulanca ti marre dhe ți coje ne spital vetem e vetem qe te kene sa me shume hyrje ne spital...
Pună eshte se ka shqiptare qe shfrytezojne njeri tjetrin, dmth japin informacionet me leke, dmth kerkojne leke qe ta ndihmoje qe ta coje tek psikatri qe mund ti leshoje vertetim... Kur degjon gjithe keto marifete qe behen, veshtire tu besh besim shqiptareve..
Keto gjera madje me dramatike i kane bere edhe italianet ne vitet 50-60. Mos i beni shqiptaret si maskarenj. Pse agjentet e shitjeve a nuk mumdohen me ta fut me cdo blerje? Kam punuar ne boten e tregetise dhe madje vazhdoj te jem. Eshte shume e thjeshte te perfitosh nga injorantet. Ai qe e han e han. Njesoj jane gjith rracat pir vecoria eshte qe provincialet e cdo kombi jane viktima absolute. Kjo vlen edhe perme gjere se vetem tregetija. Ne Kanada, nese e ke vendlindjen cdo qytet tjeter perveq Tiranes, ke 150% me shume shance per te fituar lejen e qendrimit. Perse? Sepse politikanet qe i kane dhene udhezimet per ligjet, e dine qe provincialet jane preja e tyre perfekte. Si per votime, si per mos ngritjen e zerit. Pra qytetaria e nje kombi e perben inteligjencen dhe nivelim e tij. Ne Shqiperi jane 98% provinciale dhe perderisa shifrat te jene ne favor te kesaj skele , gjithmone do te kete heroizma te dukurise se fundit. Njeriu nga e keqja cfar s’ben... edhe vehtes Grek i thote ..,

Mos i gjykoni por mundohuni ( edhe une bashk me ju) t’i kuptojme..
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 05:35   #24
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,378
Thanks: 1,149
Thanked 1,867 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

E keni kap me vlonjatėt.... po ē:keni o njerėz tė mirė....
Jam kurioz tė dėgjoj se nė ē:mėnyrė keni gėnjyer ju qė keni arrit aty ku jeni... dhe tani bėni moralistin e pa njollė..
U marrēi tė keqen vlonjatėve.... do thoshte Xhina.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 08-06-2019, 07:08   #25
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
E keni kap me vlonjatėt.... po ē:keni o njerėz tė mirė....
Jam kurioz tė dėgjoj se nė ē:mėnyrė keni gėnjyer ju qė keni arrit aty ku jeni... dhe tani bėni moralistin e pa njollė..
U marrēi tė keqen vlonjatėve.... do thoshte Xhina.
Sepse vlonjatet bejne REVOLUCIONE,dhe te mirat i marrin...Bourgeoisie do thoshte....FAN NOLI.

Ja i shemull ka VETJA...ashtu e keshtu bla,bla,bla me survejonin dhe ika.Kam ardhur per pune(dhe perkthyesi JEDAN GOVNA ka koqova,nuk me udhezoi qe s`duhej apo ishte gabimic)dhe te integrohem.,pershtatem.Fitum ne menyra te tjera ose me pune dashnie.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 07:27   #26
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,378
Thanks: 1,149
Thanked 1,867 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Sepse vlonjatet bejne REVOLUCIONE,dhe te mirat i marrin...Bourgeoisie do thoshte....FAN NOLI.

Ja i shemull ka VETJA...ashtu e keshtu bla,bla,bla me survejonin dhe ika.Kam ardhur per pune(dhe perkthyesi JEDAN GOVNA ka koqova,nuk me udhezoi qe s`duhej apo ishte gabimic)dhe te integrohem.,pershtatem.Fitum ne menyra te tjera ose me pune dashnie.
Jo po tregojua kėtyre tė sotmėve.... i gjejnė tė gjitha gati dhe prapė ankohen... kujtojnė se ne e gjetėm rrugėn tė shtruar me flori...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 08-06-2019, 07:54   #27
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Jo po tregojua kėtyre tė sotmėve.... i gjejnė tė gjitha gati dhe prapė ankohen... kujtojnė se ne e gjetėm rrugėn tė shtruar me flori...
Por disa skane kaluar male me bore ose ne det me barka+ not.Ne usa dhe Canada,nuk di te kete vajtur ...patriot te tipit Caudata apo Urodela ose Amphibien, me stil Delfin,ose tu bo ski ka Alaska.Me kollare ne kostum PO.

KLM.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 08-06-2019, 07:55   #28
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,254
Thanks: 12,256
Thanked 6,719 Times in 4,227 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Jo e dashur nuk kan genjy te gjithe. Personalisht jam nje azilante ( prej timshoqi) dhe kam punu per avokatin me te mire ne Montreal e kam pare vlonjate qe hiqeshin si kosovare por kam pare se kishte edhe persona vertet te rrezikuar nga politika.


Nuk mundemi kurre me i fitur te gjithe ne nje thes. Kurren e kurres.
Po mire nje pjese e mire e kane bere dhe meqe ke punuar per avokatin me te mire ne Montreal do e kesh kuptuar qe dhe ata qe kane ceshtje te vertet e kane me doza egzagjerimi....
Kjo as qe diskutohet

Ska lidhje vetem me vlonjatet por me gjithe shqipetaret.
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 08-06-2019, 07:58   #29
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,069
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Dmth po humbim identitet dhe jemi kthyer nė mall tregu...
Po ashtu jemi kthyer, krah pune. Arsyet e emigrimit janė tė ndryshme, ka faktorė tė jashtėm dhe tė brendshėm. Po tė jap nga njė pėr ēdo rast.
Kur u rrėzua komunizmi situata ishte e tillė nė Europė. Perėndimi ishte i pasur dhe super industrializuar por me njė mungesė tė theksuar tė krahut tė punės. Lindja ishte e varfėr dhe kishte njė boom demografik. Pėr shembull Rumania nėn Ēausheskun kishte si objektiv qė tė arrinte 30 milionė banorė, sepse nė kėtė mėnyrė sipas llogarive tė tyre mund tė bėheshin njė fuqi e rėndėsishme rajonale. Ne kaluam nga 800 mijė banorė nė 1939 nė 3,3 milionė banorė nė 1989, pra u katėrfishuam. Kėshtu qė ishte e pashmangshme qė njerėzit do emigronin. Nė Gjermani njė pjesė e rėndėsishme e popullsisė jeton nė azile sepse janė pleq dhe njė pjesė po ashtu e rėndėsishme e popullsisė pėrkujdeset pėr kėta pleq. Kėshtu qė atyre u duhen njerėz sepse janė popuj tė plakur. Kush do ta punojė industrinė e tyre gjigante? I mblodhi Gjermania tė gjithė. Ēfarė do qė tė bėsh njė doktor Shqiptar do emigrojė nė Gjermani sepse tani ju njihet edhe diploma. Ėshtė treg mė interesant dhe i fuqishėm.
Faktori mė i rėndėsishėm i brendshėm dhe unė e kam pėrmendur disa herė, ėshtė pėrballja jonė si Shqiptar me modernen. Pa u marrė me arsyet, kur u shpall pavarėsia 90-95% e popullsisė nė Shqipėri banonte nė fshat. Nė 1939, 85% banonte nė fshat ndėrsa nė 1989, pėrqindja shkonte nė 70%. Njė vend ėshtė si ajo shtėpia qė nė bazė tė m2 qė ka mban njė numėr tė caktuar banorėsh. Italianėt kur pushtuan Shqipėrinė patėn njė plan pėr ta kolonizuar vendin duke sjellė kolonė italianė. Sipas pėrllogaritjeve tė ekspertėve tė tyre Shqipėria, bazuar mbi rezervat e vendit dhe me njė ekonomi tė mirė menaxhuar mund tė mbajė deri nė 4 milionė banorė. Ata kishin nė plan tė sillnin 3 milionė kolonė italianė, ka dokumente pėr kėtė. Gjatė njė shekulli histori tė shtetit Shqiptar shumė njerėz e kanė vrarė mėndjen si ta zgjidhin kėtė problem sepse me pėrqindje tė tilla nė Europė ka pasur gjatė mesjetės ndėrsa nė shekullin e XX-tė sidomos mbas Luftės sė Dytė Botėrore, popullsia emigroi nė masė drejt qyteteve. Biles nė Perėndim, ti e di shumė mirė qė ndjekin politika dhe financojnė shumė pėr tė ndihmuar fshatin sepse askush nuk ka qejf tė jetoj nė fshat, ėshtė jetė e vėshtirė, i bie mė mirė tjetrit qė me njė sharrė dhe njė kaēavidė tė mbėrthejė njė dritare duralumini dhe mbas 8 orėsh punė tė shkojė nė shtėpinė e tij se sa tė ngrihet me natė dhe tė kthehet me natė sepse bujqėsia ka shumė punė. Pėr ne kėto raporte fshat-qytet ishin njė problem i madh sepse quhesh dhe je njė komb fshatar, jo i qytetėruar, vetė fjala qytetėrim vjen nga qytet. Mirėpo nuk ėshtė gjė e lehtė qė tė zbresėsh gjithė atė popullsi nga fshati nė qytet sepse ka shumė probleme. Me se do merren kėta njerėz nė qytet? Ėshtė problem i madh nga ana ekonomike fillimisht, do ta ndėrtosh ekonominė e vendit nė funksion tė kėtij revolucioni demografik. Kėshtu qė nė fillim tė viteve 90-tė ne u gjendėm me njė popullsi qė po i afrohesh limit qė mund tė mbante vendi, njė popullsi shumė e varfėr dhe 2/3 e kėsaj popullsie qė banonte nė fshat. Kėta njerėz zbritėn fillimisht nė mėnyrė tė ēorganizuar dhe familiare drejt qyteteve duke zaptuar toka dhe troje dhe kur e panė qė qytetet nuk ofronin ndonjė gjė kush e di se ēfarė vendosėn tė emigronin jashtė vendit.
Arsye ka shumė dhe patjetėr qė kėta qė qeverisin kanė shumė pėrgjegjėsi pėr situatėn e krijuar por problemi ėshtė i trashėguar dhe shumė kompleks. Nuk i dha dot zgjedhje diktatura qė ishte njė shtet me shumė mundėsira dhe rezerva dhe qė kontrollonte gjithēka, lėre mė pastaj ta zgjidhin kėta.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 08-06-2019, 08:49   #30
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,931
Thanks: 3,807
Thanked 4,100 Times in 2,753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Po, po qashtu, atehere te kene thene jemi perndjekur nga Saloja tani kush do te ik, te thote: pushteti i Tumanes na perndjek rrugeve te na injektoje qashtu droga dhe duhet te ikim.

Plot qashtu patriota nga Kosova, i kane marre azylat me dokumentacione te paguara me vendime te falsifikuara te gjykatave serbe, qe jane te perndjekur politikisht... qashtu edhe patriotin kane bere mbi bazen e performances se falsifikuar.

Per vete, u kam kadhezuar te verteten, pa ndryshim pike e as presjeje, ne fidhim me paten rrefuzuar, se nuk mjafton ajo arsyeja, mire takort mo takort, me ktheni mbrapa meqe nuk ka arsye! Jo nuk te kthejme, ngaqe ekziston rreziku te jeni objekt i dhunes shteterore atehere ma jipni pra, he rropt ku ti kini!

Me qashtu letra-dhove, as qe me ka vajtur ne mendje ndonjehere dhe singlebell, singlebell mi jep letrat mu, a dhav ju, a dhav ju, oooo sa shume a dhav ju edhe ua mora si Bossi
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 10:20   #31
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 943 Times in 476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Dhe hajde tė gjesh gurin e budallit nė kėtė kaos.
.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 12:35   #32
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,207
Thanks: 5,286
Thanked 10,978 Times in 3,673 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Po mire nje pjese e mire e kane bere dhe meqe ke punuar per avokatin me te mire ne Montreal do e kesh kuptuar qe dhe ata qe kane ceshtje te vertet e kane me doza egzagjerimi....
Kjo as qe diskutohet

Ska lidhje vetem me vlonjatet por me gjithe shqipetaret.
Angie, imshoq ka hy ne ambasadat e korrikut. Statusin e emigrantit politik e ka mga Gjeneva te leshuar. Me ate status ai ka te drejte ne cdo vend te botes te kerkoje azil dhe i aprovohet automatikisht. Nuk kishim pse genjenim as ne edhe nje detaj. Historine e paraqitjes ne emigracionin e kanadase bashke me aplikimin per kerkese qendrese, e kam shkruar vete ( me dore asokohe) dhe e kam plotesuar vete. Ishte nje dosje me te pakten 40 faqe. Une 20 vjeēe isha asokohe dhe as nuk e di ku e gjeta guximin me marre persiper nje ceshtje kaq te rendesishme e cila do behej themeli i nje jete te re. Genjeshter asnje skam thene . Kur kemi paraqitur historine dhe dosjen tek avokati , ne fillim na mori nje sekretar i tij , i cili e therriti vete avokatin pasi e lexoi dy here shkrimin. E mbaj mend si tani qe komunikuan ne latinisht. Brenda nje kohe rekord jemi pranuar dhe madje me eshte ofruar vend ne zyren e tij per perkthyese. Ai ishte nje avokat dhe prokuror ne emigracionin e Mtl. Nuk i shpetonte asgje ne shikim. Nuk jane budallenj edhe keta o jo se kane kaluar me qindra raste ne duar. Dine te kuptojne shume mire genjeshtren. Prandaj edhe shume rrefuzohen .

Ajo qe dua te them eshte qe nuk jane vetem shqiptaret qe mundohen te fitojne qendrese ne nje vend te perparuar. Asgje te keqe ska . Bota ku ta gjeje te marri shqiptare per fondet e emigrantve qe leshon. Se ska ngel Somali e Tahiti e me the te thashe pa mbushur France etj etj.

Keq te vjen kur sheh ish kryetare komiteti e ish prokurore te diktatures qe marrin ketej azil duke krijuar nje histori sikur kane qene te rrezikuar


Gjithsesi keto lloj aplikimesj nuk jane me ne funksion

Tani vijne cuna te rinj dhe i fusin nje brisk kembeve dhe nje vize roze buzeve dhe aplikojne si gay . Eshte fatkeqesi ti shohesh por edhe ata se besoj ta kene te lehte.
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 08-06-2019, 12:58   #33
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,207
Thanks: 5,286
Thanked 10,978 Times in 3,673 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
E keni kap me vlonjatėt.... po ē:keni o njerėz tė mirė....
Jam kurioz tė dėgjoj se nė ē:mėnyrė keni gėnjyer ju qė keni arrit aty ku jeni... dhe tani bėni moralistin e pa njollė..
U marrēi tė keqen vlonjatėve.... do thoshte Xhina.
Edlin, kerkoj falje nese e more per keq permendjen e vlonjateve. Une i mora si shembull prej theksit ekstrem dhe te kuptueshem. Asgje tjeter. Vlonjatet jan nona
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 13:03   #34
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Ne ambasada kane hyre dhe komuniste,te reformuar ose jo....ishte KOHA.Kush e kapi FITOI,kush levizi bycen pak me pas nuk humbi.
TANI...keni qeveri demokratike ne majeni....aqe ke veni.Gjeni metoda te tjera.AproPO....do jermane THONE....te ndertohet APET muri i Berlinit nuk do ishte kec.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 08-06-2019, 13:08   #35
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,207
Thanks: 5,286
Thanked 10,978 Times in 3,673 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne ambasada kane hyre dhe komuniste,te reformuar ose jo....ishte KOHA.Kush e kapi FITOI,kush levizi bycen pak me pas nuk humbi.
TANI...keni qeveri demokratike ne majeni....aqe ke veni.Gjeni metoda te tjera.AproPO....do jermane THONE....te ndertohet APET muri i Berlinit nuk do ishte kec.
Ca thu mor Ben,

A di ndonje komunist ti qe ka hy ne ambasade?

Kur i kan marre me i cu ne aeroport ata qe kane qene ne autobuz e dine se cfar sikleti kan heq se kishin besim se do ti conin ke mali me gropa dhe ti zhduknin. Por ju ka ndenjur shoqeruesi i Perez De Kuelarit gjys metri me automjetin e tij se dihej ca hijenash do ktheheshin komunistat po tu binin serish ne dore


Kete mos e thuj me se s’te ka lezet se je dhe tironc i di shum gjona qe te tjeret se kane idene
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 13:19   #36
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Ca thu mor Ben,

A di ndonje komunist ti qe ka hy ne ambasade?

Kur i kan marre me i cu ne aeroport ata qe kane qene ne autobuz e dine se cfar sikleti kan heq se kishin besim se do ti conin ke mali me gropa dhe ti zhduknin. Por ju ka ndenjur shoqeruesi i Perez De Kuelarit gjys metri me automjetin e tij se dihej ca hijenash do ktheheshin komunistat po tu binin serish ne dore


Kete mos e thuj me se s’te ka lezet se je dhe tironc i di shum gjona qe te tjeret se kane idene
Kur shkrova komuniste kisha parasysh dhe djem nga familja te tilla,dhe cuna shume te mire,Qe ishin te PAKENAQUR me sistemin.E kemi diskutu kete teme,por si shembull....vllai i Aleksander Kondos.E di qe i internuan me perpara.Jam une cun Tirone,dhe PIKERISHT kam llogjike(juve mund te habiteni),ndersa per burrin tat....SOT bej analize tjeter.

Ne Vore i kane ndaluar...kerrat apo autobuzat,m.q-se me pyete.FAKT ke drague.

Sa per dijeni Familia e IME nuk ka qene e persekutuar.Si rreth shume.Ose me qarte...Beni rrite ose vrete=te hurit dhe te litarit.

Shpresoj u kuptuam.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 16:41   #37
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,207
Thanks: 5,286
Thanked 10,978 Times in 3,673 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ka qene Faiku...
Kush esht Faiku
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 16:45   #38
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Kush esht Faiku
Pyet kryebashkiakun e PARE te TIRONES.
Nga pd-ja SUMCI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 16:54   #39
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,107 Times in 2,611 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

nuk kuptoj, Cfare AZILI??????
Asyl auf was?????
Asilo per che cosa????
Asilo na čemu ????
Asyl for what ????
Idiote njerez jane ata qe leshojne dokumente azili per budalliqe te tilla dhe jo shqiptaret.
Kam besuar gjith jeten qe budallenjte jane mbledhur vetem ne ALB,por me sa lexoj dhe degjoj, qenkan me shume ne vendet e UE-se sesa tek ne!
Nqs kjo lloj e "drejte" katunaresh per asil nuk do te egsistonte ne evrope, ju garantoj qe asnje katunar shqipnie nuk do te bente budalliqe te tilla.
Kush jep asil per ksi budalliqesh, le ti dale per zot!
Asilin nuk e shpiken shqiptaret e trashe, ata thjesht shfryttezuan ligjet idiote qe kishin evropianet e "mencur" !
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 08-06-2019, 16:59   #40
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,689
Thanks: 0
Thanked 932 Times in 813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atentat i Rremė pėr Azil

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
nuk kuptoj, Cfare AZILI??????
Asyl auf was?????
Asilo per che cosa????
Asilo na čemu ????
Asyl for what ????
Idiote njerez jane ata qe leshojne dokumente azili per budalliqe te tilla dhe jo shqiptaret.
Kam besuar gjith jeten qe budallenjte jane mbledhur vetem ne ALB,por me sa lexoj dhe degjoj, qenkan me shume ne vendet e UE-se sesa tek ne!
Nqs kjo lloj e "drejte" katunaresh per asil nuk do te egsistonte ne evrope, ju garantoj qe asnje katunar shqipnie nuk do te bente budalliqe te tilla.
Kush jep asil per ksi budalliqesh, le ti dale per zot!
Asilin nuk e shpiken shqiptaret e trashe, ata thjesht shfryttezuan ligjet idiote qe kishin evropianet e "mencur" !
Babe nji ngjarje e vertet: nji shqipe n’skandinavi hiqej si i smur me perfitu asistence. Nji taljon komshi i shqipes shkon dhe e kallzon ke autoriteti perkates. Ato i pergjigjen: qenka vertet i smur ai.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i uj me gaz pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur