Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-06-2019, 22:45   #1021
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,925
Thanks: 3,805
Thanked 4,099 Times in 2,752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Presidenti anullon dekretim e zgjedhjeve lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Krejt kjo cka eshte duke i ndodhur Shqiperise,jane semundje qe i kane kaluar edhe te tjeret.Dallimi eshte qe kombet e tjera kesi lloj problemesh i kane kaluar para shume kohrave,edhe ate permes "luftes civile".

Edi Rama ka te drejte te mbaje zgjedhje,sepse eshte dita e fundit e caktuar me kushtetute...mirepo,duhet te tregohet qe eshte Shtetar dhe menjehere te formoj Gjykaten Kushtetuese e cila pas ankeses nga partite qe nuk kane marre pjese ne zgjedhje,GJK ti shpall keto zgjedhje lokale si te pavlefshme dhe te organizohen zgjedhje te reja me pjesmarrjen e te gjitha partive.Plus patjeter duhet te hetohen ato pergjimet.
Mendoj qe kjo eshte rruga me e mire per te dal nga ky budallallek shqiptar.

Kur Ne munde te mirremi vesh me sllavet ne Maqedoni,ku problemet jane qindra here me te renda,mundeni edhe JU ta beni.

Hajt se behet mire,...
Agjene be ke Shqiperia, do thonin: ca thua mo ?

I hill nje sy vendeve te ballkanit, te gjitha vendet tjera te dalura edhe nga lufta po negociojne per BE, pos Kusov’s, Bosnes dhe Maqidonia republik of veriu.

Ku do duhej te ishte Odhbenia ne negociata sipas teje, ke cila faze???
Po te ishin te menēur, sikur qe edhe nuk jane, te pakten me Kroejshen do duhej te ishin anetare junioni dhe jo ta radhis veten me tre shtetet (kreatura) e fundit qe kane ngelur.

Edhe pershembudh derjansi, ai minoritari qeter budhgar edhe ajo qetra minoritare vorjopirote nuk e kuptojne dhe akoma nuk kane per ta kuptuar sa e kane oren pdhus me dakika.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 29-06-2019, 22:54   #1022
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,925
Thanks: 3,805
Thanked 4,099 Times in 2,752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti anullon dekretim e zgjedhjeve lokale 2019.

The Economist”: Shqipėria ėshtė zhytur nė kaos


Gazeta Express
29 Qershor 2019 20:29
Media e njohur ndėrkombėtare “The Economist” shkruan pėr situatėn politike nė vendin tonė.

Kjo media nėnvizon se Shqipėria ėshtė e zhytur nė kaos, kurse shton se opozita nuk ka ndalur pėr asnjė moment protestat, tė cilat kanė nxirė imazhin e vendit dhe kanė dėmtuar shpresat e vendit pėr tė hapur negociatat me BE.


Shkrimi i “The Economist”:

Fenerė kineze me fjalėn ‘Ik’ shiheshin kudo nėpėr qiellin e mbrėmjes. Duke mbajtur flamuj kuq e zi , flamuj tė Bashkimit Europian dhe amerikanė, turma tė mėdha tė mbledhura pėrpara kryeministrisė thėrrasim ‘Rama Ik! Rama Ik! Rama Ik!”

Sipas medias britanike, protestat e vazhdueshme dhe pėrplasjet mbi 30 qershorin jo vetėm qė kanė dėmtuar imazhin e vendit, por edhe kanė pakėsuar shpresat pėr hapjen e negociatave me Bashkimin Europian.

Qė nga shkurti, nė njė seri protestash masive, opozita ka kėrkuar qė kryeministri Edi Rama tė japė dorėheqjen. Gjatė demonstratave tė ashpra, fishekzjarre dhe bomba me bojra janė hedhur vazhdimisht nė drejtim tė zyrės sė tij. Lulzim Basha, kreu i Partisė Demokratike tė opozitės ėshtė duke u thėnė vazhdimisht mbėshtetėsve tė tij se nuk do ta lė lejojė qė Shqipėria tė rrėshkasė nė diktaturė. Por, ndėrkohė qė kaosi nė parlament dhe nė rrugė vazhdon, gjasat e Shqipėrisė pėr t’u pėrafruar me BE-nė janė tanimė duke u pakėsuar”, shkruan “The Economist”, duke theksuar se shtyrja e negociatave ishte njė vendim i pritshėm pėr qeverinė Rama.

Njė vit mė parė, BE-ja parashtroi njė sėrė kushtesh pėr hapjen e negociatave. Mė 29 maj njė raport i Komisionit Europian rekomandoi nisjen e bisedimeve, por mė 18 qershor disa vende tė BE-sė i dhanė Tiranės njė goditje tė madhe. Ishte njė sulm i hidhur, edhe pse qeveria shqiptare e kishte pritur. Rama insistoi qė pėrpjekjet e vendit tė tij pėr t’u bashkuar me BE-nė do tė vazhdonin dhe fajėsoi qeveritė europiane qė u tremben partive populiste. Maqedonia e Veriut, e cila ka bėrė pėrparim mė tė mirė drejt pėrmbushjes sė kėrkesave tė BE-sė, u la gjithashtu pėr nė vjeshtė”, shton mė tej gazeta.

Sipas saj, situata kaotike ku ndodhet nėnkupton se Shqipėria po bėhet gjithnjė e mė pak e denjė pėr t’u bashkuar me unionin europian. Ajo e vė theksin tek zgjedhjet lokale, duke theksuar se pas 30 qershorit, Partia Demokratike do tė humbasė tė gjithė ndikimin qė i jepte pushteti lokal.

“Mė 30 qershor do tė mbahen zgjedhjet pėr kryetarėt e bashkive. Zoti Rama thotė se do tė shkojė pėrpara, edhe pse Presidenti Ilir Meta i ka shtyrė pėr shkak tė situatės sė rėnduar. Kolegji zgjedhor mbėshtet qeverinė, por zoti Basha thotė se zgjedhjet janė tė paligjshme dhe ka bėrė thirrje pėr bojkotimin e tyre. Basha po kėrkon miratimin ndėrkombėtar pėr protestat e tij dhe bojkotin e parlamentit, por deri mė tani nuk e ka marrė. Sulmet e mbėshtetėsve demokratė nė bashkitė e mbajtura nga partia e tij kanė sjellė reagime tė ashpra nga qeveritė e huaja. Nėse zgjedhjet vazhdojnė, partia e zotit Basha do tė humbasė vendet e punės dhe patronazhin qė qeveria lokale i jep. Nė tė njėjtėn kohė, parlamenti, nė tė cilin Partia Socialiste e zotit Rama ka shumicėn, ka filluar lėvizjet pėr tė shkarkuar Presidentin Meta”, shkruan gazeta britanike, e cila intervistuar edhe kryebashkiakun Erion Veliaj.

“Ligji”, thotė Veliaj, ėshtė shumė i qartė. Nėse pėrpiqesh tė pengosh njerėzit tė votojnė, shkon nė burg “.

“The Economist” thekson se Basha po pėrpiqet tė dėshmojė se kryeministri Rama u ndihmua nga bosėt e krimit tė organizuar pėr tė fituar zgjedhjet e fundit tė pėrgjithshme, nė vitin 2017. “Rama e mohon atė dhe thotė se do tė padisė gazetarin Peter Tiede, i cili publikoi pėrgjimet nė gazetėn gjermane Bild. Ndėrkohė mė 17 qershor, Basha ishte thirrur pėr t’iu pėrgjigjur akuzave pėr financimin e paligjshėm tė partisė sė tij, akuza pėr tė cilat kreu i PD-sė thotė se akuzat janė tė rreme”, shkruan gazeta britanike.

Ajo kujton trazirat politike tė vitit 1997, duke ngritur shqetėsimit se vendi ynė mund tė gjendet sėrish nė njė situatė tė ngjashme.

Nė vitin 1997, Shqipėri u trondit nga njė rėnie e plotė e rendit dhe ligjit kur qytetarėt rrėmbyen tanket dhe e detyruan presidentin e atėhershėm Sali Berisha tė jepte dorėheqjen. Edhe pse demokracia drejt tė cilės ka ecur Shqipėria e bėn shumė tė vėshtirė qė njė ngjarje e tillė tė ndodhė pėrsėri, politika nė Shqipėri ėshtė njė biznes i pistė. Partitė kryesore janė tė lidhura me klanet tė paqėndrueshme. Basha thotė se armiqtė e krerėve tė krimit tė organizuar, tė cilėt janė aleatė tė socialistėve, i kanė bėrė atij propozime nga mė tronditėset, pėr tė cilat kreu i PD-sė shprehet se i ka hedhur poshtė”, shkruan gazeta e njohur britanike.

“Kėtu nuk bėhet fjalė pėr njė bashkėpunim tė qeverisė dhe krimit tė organizuar, por pėr njė bashkim,” thotė ai pėr “The Economist”.

Por zoti Rama thotė se nėse akuzat e tilla janė tė vėrteta, Komisioni Europian nuk do tė kishte rekomanduar hapjen e bisedimeve tė pranimit, megjithėse liderėt e BE-sė vendosėn t’i shtyjnė sėrish

“Megjithatė situata kaotike duket se po pastrohet pak tė paktėn nė gjykatat e Shqipėrisė. Gjyqtarėt dhe prokurorėt po shqyrtohen pėr pasuri tė pashpjegueshme apo lidhje me krimin e organizuar”, pėrfundon “The Economist”.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 29-06-2019, 22:58   #1023
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 12,894
Thanks: 1,395
Thanked 7,936 Times in 3,491 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 293
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti anullon dekretim e zgjedhjeve lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Prape ketu ti mi ?!

ham ham ; tu bo qeni per t'u qeth e s'vure mend !


ps : m leni 5 minuta, se e fshi vete postimin.
M’kane sjell nga Afghanistani ca kokofile, te pres neser, po te ruaj ca, meqe fillova Lol
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Bad_Teacher : 29-06-2019 nė 23:00
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Bad_Teacher pėlqehet nga
i vjetėr 29-06-2019, 23:01   #1024
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,349
Thanks: 17
Thanked 683 Times in 436 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Presidenti anullon dekretim e zgjedhjeve lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Agjene be ke Shqiperia, do thonin: ca thua mo ?
Po i bej thirrje arsyes.Mirrnu vesh.
Kjo nuk vlen per msuesen dhe per sllavin nga golloberda.Keta nuk qenkan vetem te njeanshem,por edhe ekstremist.
Citim:
I hill nje sy vendeve te ballkanit, te gjitha vendet tjera te dalura edhe nga lufta po negociojne per BE, pos Kusov’s, Bosnes dhe Maqidonia republik of veriu.
Per neve nga MKD Merkeli na ka premtu se do te beje gjithcka,ka thane garant ne Tetor filloni.
Ama Edi Rama garantonte se Shqiperija do te jete para Serbise,ndersa Serbija eshte duke i hapur kapitujt me UE.
Ne fund Shqiptaret e Maqedonise ,do te hyjne ne UE te paret nga gjithe Shqiptaret e tjere.
Citim:
Ku do duhej te ishte Odhbenia ne negociata sipas teje, ke cila faze???
Duhej te ishte tani anetar fuqiplote i UE,..nuk ka probleme me fqinjet,pa probleme me pakicat,...por ce do,paaftesi totale.
Citim:
Po te ishin te menēur, sikur qe edhe nuk jane, te pakten me Kroejshen do duhej te ishin anetare junioni dhe jo ta radhis veten me tre shtetet (kreatura) e fundit qe kane ngelur.
Ne Tetor edhe Maqedonija do e le pas Shqiperine.
Citim:
Edhe pershembudh derjansi, ai minoritari qeter budhgar edhe ajo qetra minoritare vorjopirote nuk e kuptojne dhe akoma nuk kane per ta kuptuar sa e kane oren pdhus me dakika.
Keto te dy te paret pi njoh,kete Vorioepiroten jo...kush eshte ?
__________________
Hap kalaja dyrt e veta
Thote vatani mir se tgjeta ! Kruje 1443
Semiku nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Semiku pėlqehet nga
i vjetėr 29-06-2019, 23:34   #1025
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 967
Thanks: 371
Thanked 255 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Presidenti anullon dekretim e zgjedhjeve lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Agjene be ke Shqiperia, do thonin: ca thua mo ?

I hill nje sy vendeve te ballkanit, te gjitha vendet tjera te dalura edhe nga lufta po negociojne per BE, pos Kusov’s, Bosnes dhe Maqidonia republik of veriu.

Ku do duhej te ishte Odhbenia ne negociata sipas teje, ke cila faze???
Po te ishin te menēur, sikur qe edhe nuk jane, te pakten me Kroejshen do duhej te ishin anetare junioni dhe jo ta radhis veten me tre shtetet (kreatura) e fundit qe kane ngelur.

Edhe pershembudh derjansi, ai minoritari qeter budhgar edhe ajo qetra minoritare vorjopirote nuk e kuptojne dhe akoma nuk kane per ta kuptuar sa e kane oren pdhus me dakika.
Pirati, per Voiro-Epirotet, Greqia eshte ne EU. Edhe per minoritetet super Budhgar ne Shkipni, edhe Budhgaria eshte ne EU. Kan mbet shtetet me Musliman. Eshte Europe raciste thuaj, sepse keto super minoritetet skan faj.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 29-06-2019 nė 23:36
juke nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 30-06-2019, 00:46   #1026
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,040
Thanks: 6,215
Thanked 2,994 Times in 1,225 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti anullon dekretim e zgjedhjeve lokale 2019.

Tema ka kaluar kuoten e 1000 postimeve, dhe si per mbyllje ju pershendes me Zemerthyer!!

__________________

Mandi ėshtė nė linjė  
Postimi i Mandi pėlqehet nga
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur