Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2019, 14:29   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,002
Thanks: 10,284
Thanked 8,799 Times in 5,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 455
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Skandali i Rrugės sė Arbrit/ Tuneli i shembur nuk riparohet mė, ndėrtohej pa projekt

Skandali i Rrugės sė Arbrit/ Tuneli i shembur nuk riparohet mė, ndėrtohej pa projekt tė miratuar teknikTuneli i shembur i Murrizės nė Rrugėn e Arbrit nuk mund tė riparohet dhe do tė braktiset. Kėtė e pohoi pėr Exit.al njė nga ekpertėt qė punon nė ndėrtimin e rrugės.

Si rezultat, jo vetėm kostoja e gjithė punimeve tė kryera pėr hapjen e tubit kryesor tė tunelit, ėshtė humbje pėr kompanisė ndėrtuese Gjoka Konstruksion sha, por tani duhet tė pėrshtatet projekti inxhinjerik, pasi tuneli nuk mund tė hapet mė nė tė njejtin vend.


Pėr tė kuruar dėmin nė imazhin publik, pas lajmit tė shembjes sė tunelit, dje, Edi Rama bėri dje njė vizitė nė kantierin ndėrtimor tė rrugės, ku ėshtė shfaqur duke bėrė disa hapa nė pjesėn hyrėse tė tunelit, nė drejtim dalės, duke pohuar natyrshėm: “Qenka fantastike”.

Kronika e vizitės ėshtė njė montazh qesharak filmimesh dhe deklaratash tė intepretuara me kujdes pėr tė theksuar se ēdo gjė shkon sipas planifikimit, veēanėrisht ecuria e punimeve tė tunelit, dhe madje punimet do pėrfundojnė para afatit.

As Kryeministri, as Ministrja Belinda Balluku, as proari i kompanise ndėrtuese Rrok Gjoka nuk i janė referuar shembjes dhe apo faktit se, tashmė, tuneli do tė duhet tė hapet nė njė gjurmė tė re, pasi dėmtimi e ka bėrė tubin e hapur tė pariparueshėm.

Pėrtej kėsaj kronike propagandistike, gjithēka mbehet sekret dhe gazetarėt nuk lejohen as t’i afrohen kantjerit tė ndėrtimit.

Sipas tė dhėnave tė Open Data Albania, kompania ka marrė nė janar 2019 nga qeveria kėstin e parė, prej mbi 2,1 miliardė lekė (mbi 20 milionė euro) vetėm pak muaj pas fillimit tė punimeve, pasi ka deklaruar se ka kryer 25 pėr qind tė punimeve ose mbi 8 miliardė lekė punime. Kontrata pėrcakton se pagesat nga qeveria do tė bėhen nė 13 kėste qė paguhen ēdo tre muaj.

Deri nė momentin e shembjes ishte pėrparuar rreth 600 metra thellėsi nga ana e Tiranės, ndėrkohė qė sapo kishin filluar punimet nga ana tjetėr—tuneli ndėrtohet duke punuar nė tė dyja drejtimet pėr t’u takuar nė mes. Tuneli ishte planifikuar tė kishte dy tuba, secili me gjatėsi 3,2 kilometra, njė kryesor pėr kalimin e trafikut dhe njė tub i ngushtė paralel qė do tė pėrdoret vetėm nė rast emergjencash.

Fillimisht, brenda tunelit ndodhi njė rrėshqitje nė mes tė muajit maj nė njė gjatėsi prej 15 metrash. Por duket se shembja ka vazhduar, e ndihmuar nga rreshjet e kohėve tė fundit qė kanė shtuar rrėshqitjen nė njė terren i cili kishte rezultuar mė i rrėshqitshėm se sa ishte planifikuar. Siē duket nga fotot e botuara nga Exit.al tuneli ėshtė shembur deri nė hyrje tė tij.

Burimi i Exit.al u shpreh se shkaku kryesor pėr shembjen ishte projekti i dobėt inxhinjerik i dhe mungesa e njohurive dhe pėrvojės sė ekipit tė projektit nė ndėrtim tunelesh.

Kėtė pohim e ka pėrforcuar edhe inxhinjeri gjeolog Prof. Dr. Bashkim Lleshi, i cili ėshtė shprehur pėr portalin Rruga e Arbėrit:

Shembja nuk ka ndodhur pėr arsye gjeologo-teknike, por pėr moszbatim tė teknikės sė avancimit tė tuneleve, ndoshta pėr pėrdorje mbi masėn e duhur tė lėndės eksplozive.

Ndėrkohė, njė nga inxhinjerėt e projektit, Mark Pepkola kishte pohuar nė prill 2019 se tuneli do tė pėrfundonte gjashtė muaj para afatit, qė duket njė ngutje e pajustifikuar.

Megjithatė, burimi i Exit.al nė grupin e specialistėv tė projektit shprehet se projekti teknik dhe i zbatimit pėr tunelin nuk ka qenė i miratuar nga Kėshilli Teknik i Autoritetit Rrugor Shqiptar (ARRSH).

Exit.al pyeti ARRSH-nė nėse projekti ėshtė miratuar nga Kėshilli, por nuk mori asnjė pėrgjigje nga ky institucion.

Nėse ky pohim ėshtė i vertetė, do tė kishim tė bėnim me njė skandal, i cili bėn pėrgjegjės jo vetėm kompaninė Gjoka Konstruksion, por edhe mbikqyrėsin e punimeve, ARRSH-nė dhe Ministrinė e Infrastrukturės dhe Energjitikės, tė cilat kanė lejuar punime pa projekt tė miratuar.

E gjithė kjo ngjarje nxjerr nė pah faktin se koncesioni pėr ndėrtimin e rrugės, qė parashikon dy tunele dhe disa ura, iu dha njė kompania qė nuk ka as kapacitetet teknike dhe as pėrvojėn nė vepra tė tilla. Pėr mė tepėr i gjithė procesi i kontraktimit ka qenė njė proces i dyshimtė sikurse shpjegohet mė poshtė.

Kontrata mes Ministrisė sė Infrastrukturės dhe Energjitikės dhe kompanisė Gjoka Konstruksion sha u nėnshkrua nė mars 2018 dhe punimet filluan nė gusht 2018.

Kontrata 13 vjecare pėr “pėrmirėsimin, ndėrtimin, operimin dhe mirėmbajtjen e Rrugės sė Arbrit” ėshtė e tipit Partneritet Publik Privat me kosto totale ndėrtimi prej 33 miliardė lekėsh (rreth 260 milionė euro) dhe rreth 7 miliardė tė tjera koso mirėmbajtje.

Projekti pėrfshin pėrfundimin e rreth 15 kilometra rrugė tė ndėrtuara pjesėrisht nga qeveria e mėparshme, projektimin dhe ndėrtimin e rreth 26 kilometra rrugė tė reja—pėrfshi tunelin 3,2 kilomtra tė Qafės sė Murrizit, dhe tė 6 urave me gjatėsi nėn 400 metra secila—si dhe mirėmbajtjen e rrugės.

Ndėrtimet duhet tė kryehen brenda 44 muajsh, ndėrsa mirėmbajtja do tė bėhet pėr 111 muaj tė tjerė. Sipas planifikimit fillestar, rruga do tė hapej pėr trafikun nė pranverėn e vitit 2022.

Edhe pse i trajtuar si kontratė PPP, investimi do tė financohet i gjithė nga shteti, pa asnjė risk pėr kompaninė private. Pagesa e qeverisė fillon, pas kryerjes sė 25 pėr qind tė punimeve tė parashikuara, ose pas vitit tė parė nėse janė realizuar tė paktėn 20 pėr qind e volumit tė punimeve tė parashikuara dhe pastaj do tė bėhen pagesa tė rregullta ēdo tre muaj.

Praktikisht, kompania private do tė kryejė punime paraprake nė vlerėn e pak milionė eurove pėr tė cilat do tė paguhet vetėm pas pak muajsh, njėsoj sikur ndėrtimi tė ishte bėrė me njė kontratė tė thjeshtė prokurimi. Madje, qeveria do tė paguajė edhe interesin pėr kredinė qė kompania do tė marrė pėr financimin e investimit.

Kjo do tė thotė se i vetmi element qė ka njė kosto pėr privatin ėshtė se duhet tė pėrballojė fillimisht njė pjesė tė vogėl tė punimeve me financim tė paguar nga ai vetė pėr t’u rimbursuar menjėherė nga qeveria.

Mbajtja e njė tenderi nė bazė tė njė propozimi tė pakėrkuar ishte gjithashtu e dyshimtė, pasi projekti pėr ndėrtimin e rrugės ka qenė njė projekt i hershėm i qeverisė dhe pėr kėtė arsye nuk mund tė bėhej me propozim tė pakėrkuar sikurse u bė.

Qeveria ra fillimisht dakord qė rruga tė ndėrtohej nga kompania kineze China State Construction—kompania e treta mė e madhe nė botė nė fushėn e ndėrtimit— me financim tė qeverisė kineze.

Por kompania kineze u tėrhoq pasi qeveria shqiptare u pėrpoq t’i impononte asaj njė sėrė kushtesh tė papranueshme pėr kompaninė qė ēuan jo vetėm nė largimin e kompanisė, por edhe anullimin e financimit tė qeverisė kineze pėr kėtė projekt.

Pas kėsaj, qeveria mori njė propozim tė pakėrkuar nga firma Gjoka Konstruksion dhe mbi kėtė bazė organizoi tenderin pėr koncesionin e rrugės, nė tė cilėn Gjoka mori disa pikė bonus, por qė qenė tė panevojshme pasi dy kompanitė e tjera pjesėmarrėse nuk paraqitėn ofertė financiare, duke e lėnė Gjokėn automatikisht fituese.

Ėshtė e paqartė se si u kalua nga njė kontratė e tipit tė pastėr PPP, ku kompania do pėrdorte fondet e saj pėr ndėrtimin e rrugės dhe do ta rimerrte financimin pėrmes vendosjes sė tarifės sė kalimit, nė formulėn e financimit totalisht nga qeveria tė ndėrtimit tė rrugės.

Sido qė tė jetė, paaftėsia e kompanisė duket se ka shkaktuar kosto shtesė tė cilat tani mbetet tė shihet se si do tė pėrballohen.

/Exit.al/
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur