Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-06-2019, 09:36   #1
Noe
Mi vida
 
Avatari i Noe
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,052
Thanks: 315
Thanked 253 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Nė Kamėz, Burrel, Kavajė, Pogradec, Bilisht dhe nė Gjirokastėr ka patur tensione dhe pėrplasje mes mbėshtetėsve tė opozitės dhe policisė, qė kėrkojnė largimin e materialeve zgjedhore tė vendosura nė KZAZ-tė pėrkatėse.* Nė Kamėz dhe nė Burrel ka patuar pėrljeshje mes qytetarėve dhe policisė, ndėrsa kjo e fundit ka pėrdorur gaz lotsjellės.

Njė efektiv i Policisė Bashkiake tė Kamzės ka humbur ndjenjat pas pėrplasjeve tė ndodhura nė KZAZ numėr 27 qė ndodhet nė shkollėn “Ibrahim Rugova”. Pėrleshje mė tė forta janė parė nė Burrel, ku nuk kanė munguar as pėrplasjet trup mė trup. Raportohet pėr disa tė plagosur.

Qytetarė tė Kavajės, kryesisht anėtarė tė Partisė Demokratike, kanė protestuar pėrpara KZAZ-sė qė ndodhet brenda shkollės 9-vjeēare “3 dėshmorėt”. Ata kanė kėrkuar largimin e materialeve zgjedhore, duke pohuar se nuk do tė lejojnė procesin e votimit nė ketė bashki, pasi, sipas tyre, nuk ėshtė njė proces legjitim.

Po ashtu Bashkia e Gjirokastrės ka kėrkuar sot lirimin e godinės qė po pėrdoret nga KZAZ pėr zgjedhjet lokale tė 30 qershorit, tė shfuqizuara me njė dekret tė dytė nga Presidenti i Republikės, Ilir Meta./ Opinion.al
Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 09:37   #2
Noe
Mi vida
 
Avatari i Noe
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,052
Thanks: 315
Thanked 253 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Edi Rama arriti ta fuse vendin ne konflikt civil.

P.S Moderator mund ta bashkoni temen te anullimi i zgjedhjeve

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Noe : 19-06-2019 nė 09:46
Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 10:04   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,804
Thanks: 1,314
Thanked 2,191 Times in 1,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Pa u ndėshkuar kėta.... skemi pėr tė gjet qetėsi...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 10:14   #4
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,640
Thanks: 2,210
Thanked 1,235 Times in 823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Cubat nuk ngopen!!!
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 10:36   #5
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,848
Thanks: 720
Thanked 949 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Pa u ndėshkuar kėta.... skemi pėr tė gjet qetėsi...
me kete thjesht kthehemi nga krahu tjeter vazhdojme gjumin sepse ska burre qe ta beje,,, rruga qe kemi marrw eshte qe i gjati ti gjykoje keta te tjeret dhe pastaj te mbreteroje nja 50 vjet dhe delet te shohin endra me fanar ndricues histori e njohur e jetuar!
ana_gend ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 10:41   #6
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,506
Thanks: 4,194
Thanked 4,522 Times in 3,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Poshte ēiviria, ēiviria e krimit... o Noriega o bandit, hik, pirllu hik !
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 11:03   #7
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,603
Thanks: 0
Thanked 1,575 Times in 1,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pergjigje e: Tension dhe perleshje ana e mbane Shqiperise

Per ata qe nuk kane kuptuar se cdo te thote : te besh shtet do bole. Lexoni me poshte. Mos harxhoni kohe dhe energji kot. Me menyren, qe po ju sjell me poshte kane vepruar te gjitha shtetet Europiane (dhe shume te tjera ne bote) per shekuj. Keshtu vazhdojne akoma ata qe duan te bejne shtet. Ata qe kane bole.

Gjithnje ka nje here te pare (duhet te kishte filluar me kohe kjo here e pare) ..... Heren e fundit Baba nga Duresi me replikoi duke me thene qe per kolltukun e Rames nuk ja vlen te sakrifikosh 3 miza dhe jo 100 apo 300 veta. Ajo qe shumica juaj nuk keni kuptuar eshte se nuk behet fjale per kolltukun e Rames, por per jeten dhe te ardhmen tone. Dhe a do kete pastaj garipa qe djegin shkollen apo qendra votimi apo te bejne korrupsion ? Sot e ka rradhen X , neser dhe vete Y (qe mund te jete Rama). Dhe mos vazhdoni me teorira pirxhi,pirxhi. Keshtu behet demokracia brenda dites. Keshtu behet shteti pa harxhuar energji te teperta per llafe dhe budalliqe. Nuk ka nevoje as per Spak dhe as per rroga me qiell te nepunesve .Nuk humbim kot 30 vjet dhe kush e di dhe sa te tjere do humbim akoma. Raca njerezore merr vesh vetem me dhune. Sa per ...dike qe me tha qe Thecer apo ... nuk kishte bole, por beri shtet. Nuk e replikova per t'i thene se Anglia ka prere koka me shumice.Pra Thecer e gjeti shtetin e bere nga ata qe kishin bole. Kujtoni kohen e Kromwell.Jan prere koka ne ate kohe me shumice. Per kenaqesine tuaj po j'u bije kete material si me poshte dhe per te mos j'u lodhur po e perkthej shpejt e shpejt.

Kodi:
https://bigpicture.ru/?p=996485
Shteti behet dhe mbahet me gjak. Frika e ruan vreshtin. Per t'ju ndricuar me shume. Po bidesoja me nje bullgar tani. Mendim gjenial. Ne vitin 1988 apo 1989 , Bullgaria ka hequr denimin me vdekje. Po ate vit(apo pak me vone), u vodh nje banke ne Bullgari ne nje rajon provincial. Ngjarje e rende sepse pati dhe te lenduar. Vjedhesit u kapen dhe meqe denimi me vdekje ishte hequr... u cuan per te punuar ne nje miniere uraniumi. Nuk zgjati shume dhe ata vajten ne parajsen qe kishin kerkuar. Pra ai qe do te beje shtet dhe ka bole, e gjen menyren se si dhe qysh. Ne Shqiperi ? I con te punojne ne miniere dhe nuk i nxjerr hic nga gryka e galerise. I le te flene aty brenda dhe buken ja con aty. Ne kete menyre nuk ka nevoje as per qeli de as per burg. Kush kerkon te ike, egzekutohet ne vend.

Citim:
Как в Иране победили воровство: суровое наказание по законам шариата
Исламская республика Иран — это страна, в которой вообще не воруют. Как такое возможно? Рецепт-то прост. Согласно законам шариата воровство карается «отсечением руки». Если иранец украл в первый раз — отрубают четыре пальца на правой руке, так, чтобы нетронутыми остались большой палец и ладонь. Украл во второй раз — отрубят половину ступни левой ноги. Украл в третий раз — пожизненное.

Это касается как мелких воришек, так и воровства на самом высоком уровне. Так что это еще и к вопросу, как искоренить воровство на государственном уровне. Конечно, в таких условиях туристы могут не переживать, оставляя вещи, деньги и документы в своем номере в отеле, толкаясь на людном базаре или глазея на достопримечательности, — в карман никто не залезет. Дураков нет, никто лишиться правой руки не хочет.

А вот как проходит процесс наказания вора.

(Осторожно! Материал, представленный в подборке, может показаться неприятным или пугающим.)

Si u zhduk vjedhja ne Iran: Denim i ashper sipas ligjit te Sheriatit
Republika Islamike e Iranit eshte njevend ne te cilin vjedhja nuk njihet si fenom. Si eshte e mundur kjo? Receta eshte e thjeshte. Sipas ligjit te Sheriatit, vjedhja denohet me "prerjen e dores". Nese nje iranian kapet duke vjeshur per here te pare, i presin kater gishta ne doren e tij te djathte , ne menyre qe gishti dhe pellemba te mbetet paprekur. Po u kape duke vjedhur per here te dyte - i presin gjysmen e kembes se majte. Po vodhi per here te trete - e egzekutojne.

Kjo vlen per hajdutet e vegjel dhe vjedhjet ne nivelet me te larta. Pra, kjo eshte gjithashtu nje zgjidhje se si eshte crrenjosur vjedhja ne nivel shteteror. Natyrisht, ne kushte te tilla, turistet nuk kane pse te shqetesohen, duke lene gjerat e tyre (para dhe dokumente ne dhomat e tyre te hoteleve), apo te shtyhen ne nje pazar te mbushur plot me njerez me friken se dikush do te ngjitet pas xhepit te tyre. Jo se njerezit ne Iran jane budallenj,por askush nuk do deshironte te humbiste doren e djathte.

Dhe me poshte jepet procesi i ndeshkimit te hajdutit.

(Kujdes! Materiali i paraqitur me poshte mund te jete i pakendshem apo frikesues.)

Citim:
Все происходит публично, на центральной площади и с помощью специального девайса, который громко презентовали в 2013 году.

Denimi realizohet publikisht, ne sheshet kryesore dhe me ndihmen e nje pajisje te vecante, e cila u perdor per here te pare ne 2013.


Citim:
Преступнику обезболивают конечность и завязывают глаза. Двое полицейских удерживают его, чтобы не вырвался, третий осуществляет экзекуцию.

Atij ,qe do gjykohet i behet gjilpere per anestezimin e gjymtyres qe do pritet dhe i lidhen syte. Dy police e mbajne ate ne menyre qe te mos iki dhe i treti kryen ekzekutimin.


Citim:
Девайс представляет собой гильотину с приводом от обычного электромотора. Может отрубать как пальцы, так и руки и стопы, в зависимости от назначенного наказания.

Pajisja eshte nje gijotine e vogel qe vihet ne pune nga nje motor elektrik . Mund te prese gishtat, duart apo dhe kembet, ne varesi te denimit qe do rezlizohet.


Citim:

Процедура на гильотине длится долю секунды. Процесс контролирует врач, преступнику сразу же оказывается помощь по остановке крови и закрытию раны.

Procedura me prerje te gjymtyres ne gijotine zgjat disa sekonda. Ne proces merr pjese dhe nje mjek dhe te denuarit pas prerjes se gjymtyres i jepet ndihma e pare per ndalimin e gjakut dhe mbylljen e plages.


Citim:

Все наказания, включая смертную казнь, проводятся публично, чтобы достигнуть максимального эффекта воздействия на других людей и заставить их много раз подумать, прежде чем совершать преступление.

Дикость? Дикость. Но в стране реально практически не бывает краж и крайне низкий уровень коррупции.

Кстати, арестовывают не только обычных преступников: недавно в тюрьму поместили бывшего вице-президента Ирана Мохаммада Реза Рахими за связь с группой правительственных чиновников, занимавшихся вымогательством денег у бизнесменов и последующим их отмыванием. Всего за решетку по этому делу угодили 11 человек.

Te gjitha denimet, duke perfshire edhe denimin me vdekje, behen publikisht per te arritur efektin maksimal ndaj njerėzve te tjere , per t'i bere ata te mendojnė shume here para se te kryejnė nje krim.

Egersi/ Brutalizem?Po normal qe eshte e tille. Por ne Iran nuk ka praktikisht asnje vjedhje dhe ka nje nivel teper te ulet te korrupsionit.

Jane arrestuar jo vetėm kriminelet e zakonshem te rruges , por dhe qeveritare apo pushtetare.Ish-zevendespresidenti iranian, Mohammad Reza Rahimi, ishte burgosur kohet e fundit me akuzen e korrupsionit. Se bashku me nje grup zyrtaresh qeveritare ,ata merrnin para nga biznesmenet dhe me vone i pastronin ato . Ne total, 11 vete u burgosen ne kete rast.
Sic dhe ju thashe me siper. Nuk ka nevoje per pixhi pirxhi. Jo Spaku, jo rroga te larta, jo burgje, jo lesh po presh. Te drejtat njerezore ? Kjo eshte menyra me e mire qe te tregon se si realizohen apo mbrohen te drejtat njerezore. Kur nje njeri qe kryen krim apo vjedh apo ben korrupsion ai heq dore me deshire nga te drejtat e tij.Pse duhet te vrasim mendjen per te me vone ( te vazhdojme te respektojme te drejtat e tij, kur ai ka hequr dore nga keto te drejta ???) . Po ai qe u vra, u demtua apo u vodh? Ai nuk kishte apo ka te drejta njerezore? Mos beni teori kot. Shqipetaret nuk jane trima dhe nuk do kete nevoje per shume kohe per te tilla metoda.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 19-06-2019 nė 11:05
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 11:31   #8
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,804
Thanks: 1,314
Thanked 2,191 Times in 1,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Ti po thua qė duhet dėnuar Edi Rama si hajdut votash, pėr tė bėrė shtet ?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 11:35   #9
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,848
Thanks: 720
Thanked 949 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Ai po thote qe tja varim ujkut (pinjoll I bllokut) melcite dmth ligjin qe te beje shtet dhe ne č dime cfare fotosh e ilustrojne kete ska nevoje te shohim tutje kemi spacin
ana_gend ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 11:46   #10
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,076
Thanks: 15,630
Thanked 9,261 Times in 6,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ti po thua qė duhet dėnuar Edi Rama si hajdut votash, pėr tė bėrė shtet ?
Ai mendoj une ka parasysh....qe Lazarati mos te zevendesoje emrin Alabania,qe Gerdeci mos te ndodhi PERSERI ne qender te Tirones,qe mos te ndodhin APET pushkatime ne demokraci apo protesta,qe mos Shqiperia te kaloje NEN KUOTEN ZERO(nuk e di sa i bie si shifra).

Por hapen tema me...tensione,perleshje,Spaca...e te tjera,mungon dhe manushaqja per internimet.

MUA keta QELBANIKET e pd-se,me japin PERHERE sensin e kundert.

Apo nje Shqipe e re si thenie...tju japesh SORRAVE mish te gatuar.

Mein time....zavrsije.

Qys.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 12:04   #11
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,804
Thanks: 1,314
Thanked 2,191 Times in 1,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ai mendoj une ka parasysh....qe Lazarati mos te zevendesoje emrin Alabania,qe Gerdeci mos te ndodhi PERSERI ne qender te Tirones,qe mos te ndodhin APET pushkatime ne demokraci apo protesta,qe mos Shqiperia te kaloje NEN KUOTEN ZERO(nuk e di sa i bie si shifra).

Por hapen tema me...tensione,perleshje,Spaca...e te tjera,mungon dhe manushaqja per internimet.

MUA keta QELBANIKET e pd-se,me japin PERHERE sensin e kundert.

Apo nje Shqipe e re si thenie...tju japesh SORRAVE mish te gatuar.

Mein time....zavrsije.

Qys.
Prandaj ta solla foton... se janė tė gjithė pėr benzinė....
Si e shpjegon faktin.... Qė shal gjati erdhi me refrenin gėrdec Lul hajdut etj nė gojė....
Kaluan goxha vite... asnjė nuk dėnoi... Pse se bėri... zogu i erdhi nė dorė...
Cilin nga ata qė akuzon rrasi brėnda?


Pėr sa i pėrket zjarr vėnie e pėrgjime.... mendoj se ėshtė lojė.. dhe nė fund do tė pėrfitojė njė e tretė...
Nqse duhet tė bėhet shtet, tė gjėndet kush pėrgjoi pse nuk denoncoi nė kohė.. dhe pse po dalin tani si kofini...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 12:08   #12
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,603
Thanks: 0
Thanked 1,575 Times in 1,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ti po thua qė duhet dėnuar Edi Rama si hajdut votash, pėr tė bėrė shtet ?
@Edlin. Ti o nuk ke jetuar ne Shqiperi ose harron dicka. Kemi 30 vjet me kete gje. Vidh njeri apo vidh tjetri. Ka vjedhur Saliu dhe ka rrahur opoziten sa e ka bere gjak.... Ilir Meta beri koalicion me PD kur votat i kishte marre per tjeter platforme dhe premtime ne zgjedhje. Deri dje apo pardje, nuk po thoshte njeri qe Edi kishte vjedhur vota, por e akuzonin per drogaxhi, korrupsion e ku di une se cfare (dhe nuk po them qe nuk ka bere dhe kete qe thua ti). Une j'u kujtova qe mekatet e Edit filluan qe ne kohen qe e vune minister, vazhduan kur u be kryetar bashkie dhe me vone u trashen ne zullume. Po kete gje kane bere Saliu, Iliri, Lulja dhe shumica e te tjereve , per te mos thene te gjithe. Cdo here ka nej here te pare. Ne 1995 apo 1996, ne Fier u varen nja dy vete qe vrane deri foshnjen ne djep. E kam thene qe Bashkim Finua duhej te kishte nxjerre para gjyqit Saliun apo kush ishte pergjegjes per 1997. Qe mos t'a zgjas sepse i kam thene keto gjera shume here ne forum, por dhe pse e shoh qe shumica juaj (mos e merr as ti dhe asnjeri ketu per fyrje) e keni memorijen shume te shkurter , po j'u them qe nuk ka nevoje te shpikni ujin e ngrohte as ju dhe as shqipot e tjere.Nuk ecet perpara pa vene mesim nga e kaluara. Ne nuk kemi vene mesim nga e kaluara dhe keshtu do hiqemi zvare gjithe jeten. Shqiptaret jane komb me gjak te nxehte dhe llogarine e bejne. O shyt o fyt . Une cfare desha t'a them e thashe. E kam shkruar ne postimin me siper. Gjithnje ka nje here te pare. Sot e ka rradhen X dhe neser pse jo dhe Edi. Por kjo hera e pare do njerez me bole, qe duan dhe dine te bejne shtet. Ai qe do dhe di e gjen menyren se si. Gjithnje ka nje here te pare. Dikush duhet t'ja filloje, ndryshe po nuk fillove dicka, nuk baron kurre. Po nuk e nise nje rruge, nuk i shkon asaj rruge ne fund. Po nuk u nise te shkosh diku nu shkon kurre. Pra gjithnje ka nje fillim dhe pastaj ka nje vazhdim. Kudo dhe kurdohere ka filluar apo e ka filluar dikush. Shqipot nuk jane nga ata qe zgjidhin gje apo nuk kane bythe per kete. Shqipot dine te bejne viktimen dhe jane ai popull dembel qe me pare vriten me njeri tjetrin se sa respektojne jeten qe i eshte dhene vetem nje here per t'a jetuar. ne emr te respektit per jeten gjithnje ka dhe duhet te kete njehere te pare per t'a mbrojtur ate , packa se menyra mund te jete e dhimbshme. Nuk harrihet asgje pa mund dhe pa djerse.Nuk ka fitore pa gjak dhe pa lufte...pra pa deshmore/ kurbane, keta me hir apo me pahir !

Eshte e thjeshte per t'a kuptuar. Nuk ka dhe as do ndonje sforcim.Por shoh qe dhe kaq e thjeshte qenka shume e veshtire.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 19-06-2019 nė 12:14
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 12:12   #13
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,804
Thanks: 1,314
Thanked 2,191 Times in 1,223 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
@Edlin. Ti o nuk ke jetuar ne Shqiperi ose harron dicka. Kemi 30 vjet me kete gje. Vidh njeri apo vidh tjetri. Ka vjedhur Saliu dhe ka rrahur opoziten sa e ka bere gjak.... Ilir Meta beri koalicion me PD kur votat i kishte marre per tjeter platforme dhe premtime ne zgjedhje. Deri dje apo pardje, nuk po thoshte njeri qe Edi kishte vjedhur vota, por e akuzonin per drogaxhi, korrupsion e ku di une se cfare (dhe nuk po them qe nuk ka bere dhe kete qe thua ti). Une j'u kujtova qe mekatet e Edit filluan qe ne kohen qe e vune minister, vazhduan kur u be kryetar bashkie dhe me vone u trashen ne zullume. Po kete gje kane bere Saliu, Iliri, Lulja dhe shumica e te tjereve , per te mos thene te gjithe. Cdo here ka nej here te pare. Ne 1995 apo 1996, ne Fier u varen nja dy vete qe vrane deri foshnjen ne djep. E kam thene qe Bashkim Finua duhej te kishte nxjerre para gjyqit Saliun apo kush ishte pergjegjes per 1997. Qe mos t'a zgjas sepse i kam thene keto gjera shume here ne forum, por dhe pse e shoh qe shumica juaj (mos e merr as ti dhe asnjeri ketu per fyrje) e keni memorijen shume te shkurter , po j'u them qe nuk ka nevoje te shpikni ujin e ngrohte as ju dhe as shqipot e tjere.Nuk ecet perpara pa vene mesim nga e kaluara. Ne nuk kemi vene mesim nga e kaluara dhe keshtu do hiqemi zvare gjithe jeten. Shqiptaret jane komb me gjak te nxehte dhe llogarine e bejne. O shyt o fyt . Une cfare desha t'a them e thashe. E kam shkruar ne postimin me siper. Gjithnje ka nje here te pare. Sot e ka rradhen X dhe neser pse jo dhe Edi. Por kjo hera e pare do njerez me bole, qe duan dhe dine te bejne shtet. Ai qe do dhe di e gjen menyren se si.

Eshte e thjeshte per t'a kuptuar. Nuk ka dhe as do ndonje sforcim.Por shoh qe dhe kaq e thjeshte qenka shume e veshtire.
Edi e kishte kohėn dhe mundėsinė ta bėnte...
Nuk e bėri apo nuk i interesoi.... Ta kishte bėrė... do e quanin tė gjithė si Spiropali..
Tani ėshtė shumė vonė.... e dogji shansin e tijė...

Mendimi im ky..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 12:17   #14
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,226
Thanks: 345
Thanked 611 Times in 449 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė
per ēfar po perleshet populli dele?!? Per nje farse politikanesh qe nuk duan te largohen nga skena politike, dhe duan te perjetsojne grabitjet qe i kan ber e vijojn ti bejn vendit e popullit. Rivalitet banditesh te shtetit e te "opozites" disa-formeshe. Edhe pak dite dhe do te "dakordesohen".
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 13:05   #15
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,879
Thanks: 1,524
Thanked 8,704 Times in 3,845 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Te gjjthe keta kafshet qe djegin shkollat duhen te denohen!
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 14:20   #16
Noe
Mi vida
 
Avatari i Noe
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,052
Thanks: 315
Thanked 253 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

...........

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Noe : 19-06-2019 nė 15:03
Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 14:21   #17
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,070
Thanks: 3,505
Thanked 2,823 Times in 1,907 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Te gjjthe keta kafshet qe djegin shkollat duhen te denohen!
Kjo gjė duhesh bėrė qėkur u sulmua Kryeministria nė 21 Janar mbase. Si thua ti?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 14:42   #18
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Noellag Shiko postimin
Nė Kamėz, Burrel, Kavajė, Pogradec, Bilisht dhe nė Gjirokastėr ka patur tensione dhe pėrplasje mes mbėshtetėsve tė opozitės dhe policisė, qė kėrkojnė largimin e materialeve zgjedhore tė vendosura nė KZAZ-tė pėrkatėse.* Nė Kamėz dhe nė Burrel ka patuar pėrljeshje mes qytetarėve dhe policisė, ndėrsa kjo e fundit ka pėrdorur gaz lotsjellės.

Njė efektiv i Policisė Bashkiake tė Kamzės ka humbur ndjenjat pas pėrplasjeve tė ndodhura nė KZAZ numėr 27 qė ndodhet nė shkollėn “Ibrahim Rugova”. Pėrleshje mė tė forta janė parė nė Burrel, ku nuk kanė munguar as pėrplasjet trup mė trup. Raportohet pėr disa tė plagosur.

Qytetarė tė Kavajės, kryesisht anėtarė tė Partisė Demokratike, kanė protestuar pėrpara KZAZ-sė qė ndodhet brenda shkollės 9-vjeēare “3 dėshmorėt”. Ata kanė kėrkuar largimin e materialeve zgjedhore, duke pohuar se nuk do tė lejojnė procesin e votimit nė ketė bashki, pasi, sipas tyre, nuk ėshtė njė proces legjitim.

Po ashtu Bashkia e Gjirokastrės ka kėrkuar sot lirimin e godinės qė po pėrdoret nga KZAZ pėr zgjedhjet lokale tė 30 qershorit, tė shfuqizuara me njė dekret tė dytė nga Presidenti i Republikės, Ilir Meta./ Opinion.al
Ngjarjet e fundit po vertetojne me ze dhe figure se partite politike jane banda te armatosura. Dhe nuk kane faj. Nje figure e madhe (s`me kujtohet) ka thene se nje popull qe voton vazhdimisht hajdutet, kriminelet, te korruptuarit, vrasesit,...etj., nuk eshte viktime, eshte BASHKEPUNETOR. I gezofsh o fare populli dhe piju lengun tani.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 14:56   #19
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 753
Thanks: 420
Thanked 435 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Ngjarjet e fundit po vertetojne me ze dhe figure se partite politike jane banda te armatosura. Dhe nuk kane faj. Nje figure e madhe (s`me kujtohet) ka thene se nje popull qe voton vazhdimisht hajdutet, kriminelet, te korruptuarit, vrasesit,...etj., nuk eshte viktime, eshte BASHKEPUNETOR. I gezofsh o fare populli dhe piju lengun tani.
Asnje kundershtim zoteri.

Megjithate, nese ju dhe cdokush tjeter ketu ne forum por edhe ne media deshironi qe t'i eukoni shqiptaret qe te sillen si qytetare me ndergjegje dhe etike demokratike, atehere mire eshte qe cdokujt ne skenen politike t'i permendet krimi dhe pesha e krimit.

Eshte kollaj te futen te gjithe politikanet ne nje thes, por une personalisht kam arritur ne konkluzionin se disa krime ne politiken shqiptare kane qene me te renda se disa te tjera. Per mendimin tim, Sali Berisha, Edi Rama, Servet Pellumbi dhe Fatos Nano kane faje me te medha se Lulzim Basha dhe Ilir Meta. Ky i fundit eshte hajdut me fame kombetare, por te tjeret nuk jane mjaftuar vetem te hajduteria... dhe kjo i ben akoma me fajtore se Meta.

Keto thjesht sa per te edukuar turmat dhe analistet qe u pelqen t'i fusin te tere ne nje thes (se ashtu u leverdis ne profesionin qe ushtrojne).

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 19-06-2019 nė 14:59
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2019, 15:06   #20
Noe
Mi vida
 
Avatari i Noe
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,052
Thanks: 315
Thanked 253 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
@Edlin. Ti o nuk ke jetuar ne Shqiperi ose harron dicka. Kemi 30 vjet me kete gje. Vidh njeri apo vidh tjetri. Ka vjedhur Saliu dhe ka rrahur opoziten sa e ka bere gjak.... Ilir Meta beri koalicion me PD kur votat i kishte marre per tjeter platforme dhe premtime ne zgjedhje. Deri dje apo pardje, nuk po thoshte njeri qe Edi kishte vjedhur vota, por e akuzonin per drogaxhi, korrupsion e ku di une se cfare (dhe nuk po them qe nuk ka bere dhe kete qe thua ti). Une j'u kujtova qe mekatet e Edit filluan qe ne kohen qe e vune minister, vazhduan kur u be kryetar bashkie dhe me vone u trashen ne zullume. Po kete gje kane bere Saliu, Iliri, Lulja dhe shumica e te tjereve , per te mos thene te gjithe. Cdo here ka nej here te pare. Ne 1995 apo 1996, ne Fier u varen nja dy vete qe vrane deri foshnjen ne djep. E kam thene qe Bashkim Finua duhej te kishte nxjerre para gjyqit Saliun apo kush ishte pergjegjes per 1997. Qe mos t'a zgjas sepse i kam thene keto gjera shume here ne forum, por dhe pse e shoh qe shumica juaj (mos e merr as ti dhe asnjeri ketu per fyrje) e keni memorijen shume te shkurter , po j'u them qe nuk ka nevoje te shpikni ujin e ngrohte as ju dhe as shqipot e tjere.Nuk ecet perpara pa vene mesim nga e kaluara. Ne nuk kemi vene mesim nga e kaluara dhe keshtu do hiqemi zvare gjithe jeten. Shqiptaret jane komb me gjak te nxehte dhe llogarine e bejne. O shyt o fyt . Une cfare desha t'a them e thashe. E kam shkruar ne postimin me siper. Gjithnje ka nje here te pare. Sot e ka rradhen X dhe neser pse jo dhe Edi. Por kjo hera e pare do njerez me bole, qe duan dhe dine te bejne shtet. Ai qe do dhe di e gjen menyren se si. Gjithnje ka nje here te pare. Dikush duhet t'ja filloje, ndryshe po nuk fillove dicka, nuk baron kurre. Po nuk e nise nje rruge, nuk i shkon asaj rruge ne fund. Po nuk u nise te shkosh diku nu shkon kurre. Pra gjithnje ka nje fillim dhe pastaj ka nje vazhdim. Kudo dhe kurdohere ka filluar apo e ka filluar dikush. Shqipot nuk jane nga ata qe zgjidhin gje apo nuk kane bythe per kete. Shqipot dine te bejne viktimen dhe jane ai popull dembel qe me pare vriten me njeri tjetrin se sa respektojne jeten qe i eshte dhene vetem nje here per t'a jetuar. ne emr te respektit per jeten gjithnje ka dhe duhet te kete njehere te pare per t'a mbrojtur ate , packa se menyra mund te jete e dhimbshme. Nuk harrihet asgje pa mund dhe pa djerse.Nuk ka fitore pa gjak dhe pa lufte...pra pa deshmore/ kurbane, keta me hir apo me pahir !

Eshte e thjeshte per t'a kuptuar. Nuk ka dhe as do ndonje sforcim.Por shoh qe dhe kaq e thjeshte qenka shume e veshtire.
Tani e lexova ket postim. Bie dakort jo per te gjitha por dakort.
Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur