Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-06-2019, 06:07   #421
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,794
Thanks: 663
Thanked 836 Times in 288 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Une them qe ja fut kot ai ska interes fare te maj cunat e kuksit ketu i bie me mire dhe rehat ti zevendesoje ata me muxhahedinet iranian ose me refugjatet sirian
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2019, 06:45   #422
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,214
Thanks: 4,679
Thanked 5,342 Times in 2,651 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Mire ju ka thene , Me k’to eshte kollaj se I bllokon ne aeroport dhe te grijne dhembet andej pastaj

Ps... nuk na tha njeri, se kush I paguan demet e shkaktuara nga k’to terroristet? Loool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2019, 20:23   #423
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,165
Thanks: 338
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
Une them qe ja fut kot ai ska interes fare te maj cunat e kuksit ketu i bie me mire dhe rehat ti zevendesoje ata me muxhahedinet iranian ose me refugjatet sirian
Jo mi goce jo! Edveri i ben nder inglizit, i heq qafe kuksiont pri Londre, dhe shkemben nderin me bzajtje ose mos-bzajtje ingliterre ndaj "aksioneve" qeveritare ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 19:24   #424
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,666
Thanks: 1,831
Thanked 2,511 Times in 1,407 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Flakėt pėrfshijnė zyrat nė Bashkinė e Durrėsit, ja dyshimet e para (VIDEO)

Njė vatėr zjarri ėshtė regjistruar nė katin e parė tė bashkisė Durrės.

Zjarri i cili ka rėnė nė ambjentet e zyrave tė kėtij kati ėshtė pikasur nga roja e godines dhe kalimtarė tė rastit tė cilėt kanė njoftuar policinė dhe zjarrfikėsen.

Pas njoftimit, menjeherė nė vendngjarje kanė mbėrritur zjarrfikėset tė cilėt punuan pėr neutralizimin e flakėve.

Paraprakisht thuhet se zjarri ka rėnė nė pjesėn e arshivės, por kjo ende nuk ėshtė konfirmuar nga zyrtarė tė bashkisė.

Ende nuk dihen dėmet e shkaktuara nga zjarri apo edhe motivi, edhe pse paraprakisht dyshohet se flakėt mund tė jenė shkaktuar nga ndonjė shkendije elektrike.


Shėnim
Avokatit tė Lul Berishės nė largim e sipėr i merr flakė arkiva e Bashkisė.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 06-07-2019 nė 19:29
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 19:52   #425
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Kta pacahvuret e pd-se akoma se kane kuptuar qe....kur e luan bishtin me shume sec duhet, ta presin.

PS....me 8 korrik tek sheshi...lol.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 12:41   #426
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,666
Thanks: 1,831
Thanked 2,511 Times in 1,407 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Manipulo dhe korrupto ndėrkombėtarėt, qė tė shtypėsh shqiptarėt
Fatos Lubonja
Sė fundi mė kanė tėrhequr vėmendjen dy deklarata kontradiktore qė vijnė nga opozita. E para, ėshtė njė letėr e kryetares sė Bashkisė sė Shkodrės, Voltana Ademi, e cila iu drejtua njė numri ambasadorėsh perėndimorė, me kėrkesėn e ngritjes sė njė komisioni ndėrkombėtar pėr tė zgjidhur ēėshtjen e Shkodrės, sė cilės iu pėrgjigj ambasadori austriak duke i thėnė se jemi nė vitin 2019 jo nė vitin 1913. E dyta, ishte njė deklaratė e kryetarit tė PD-sė, Lulzim Basha, sipas sė cilės, problemet tona duhet t’i zgjidhim vetė, jo tė na i zgjidhin ndėrkombėtarėt.

Janė dy qėndrime qė shprehin njė moment tė dyzuar tė mendimit politik shqiptar qė tregojnė se, nė njė anė, Shqipėria mbetet ende, siē thoshte Fishta nė vitet 1913, si ai zogu nė fole qė pret tė vijė ta kojė “nana Evropė” dhe, nga ana tjetėr, nevojėn pėr tė dalė nga kėta shpėrgėnj e pėr tė fluturuar. Fatkeqėsisht, pėr momentin, letra e Ademit ėshtė tregues i kulturės dominante politike, kurse thirrja e Bashės mund tė konsiderohet si ndėr cicėrimat e para tė zogut qė kėrkon tė dalė nga foleja.

Vėshtroni entuziazmin, me tė cilin opozita iu referua raportit tė ODIHR-it mbi shkeljet nė votimet e 30 qershorit dhe, nė pėrgjithėsi, reklamimit tė shumė tė dhėnave qė provojnė se Edi Rama dhe tė tijtė kanė vjedhur pėrsėri vota. Pyetja qė ngrihet ėshtė: pse gjithė kjo energji, a thua se nuk mjaftonin pėrgjimet e botuara nė “Bild” pėr tė provuar se Partia Socialiste ėshtė njė organizatė kriminale, dhe a ia vlen tė shpenzohen mė energjitė politike pėr tė sqaruar kėtė? Duke pasur parasysh se populli ėshtė goxha i informuar dhe madje e dha qėndrimin e tij me abstenimin nė votime mbetet tė thuhet se aksioni i opozitės, mė sė shumti, synon tė kthejė nė “Gjykatėn e Apelit” tė ndėrkombėtarėve vendimin e dhėnė nga “Gjykata e tyre e Shkallės sė Parė”, qė e dėnoi opozitėn pėr mospjesėmarrjen dhe planifikimin e pengimit tė zgjedhjeve mė 30 qershor.

Po, a ia vlen dhe sa ia vlen ndjekja e kėsaj linje?

Sipas meje, pėrqendrimi i aksionit politik te shpresa se ndėrkombėtarėt do tė ndryshojnė qėndrim pėrmban jo njė, por dy tė kėqija.

E KEQJA E PARĖ

Kjo buron nga fakti se nuk ka thuajse fare shans qė ndėrkombėtarėt tė heqin dorė nga mbėshtetja qė i dhanė Edi Ramės. Ndihmės zv.sekretari Amerikan i Shtetit, Mattheu Palmer, emisarėt e ambasadės amerikane, BE-sė, OSBE-sė, dolėn nė prag tė zgjedhjeve me deklarata qė do tė bėnin tė turpėrohej ēdo politikan qė pretendon se ka njė fije respekti pėr shtetin e sė drejtės dhe sovranitetin e njė vendi. Ata kundėrshtuan dekretin kushtetues tė Presidentit Meta, duke inkurajuar Ramėn qė tė ecė pėrpara nė rrugėn antikushtetuese tė 30 qershorit. Dhe, le mos harrojmė se kėtė amerikanėt e bėnė pasi kėrcėnuan opozitėn deri me prishje tė marrėdhėnieve me SHBA-nė nėse kryenin akte pengimi me dhunė tė zgjedhjeve. Duke pasur parasysh se pėrgjimet e “Bild”-it flisnin qartė pėr njė parti nė pushtet tė kthyer nė organizatė kriminale, ky qėndrim, nga pikėpamja moralo-juridike ishte njėlloj sikur, pasi je informuar se njė organizatė ka kryer krim dhe synon tė vazhdojė nė kėtė rrugė, nė vend qė tė bėsh diēka pėr ndaluar krimin e radhės, tė pengosh tentativat e vetėmbrojtjes sė viktimave, jo vetėm duke mos u dhėnė atyre mbėshtetje morale e ligjore, por edhe duke u hequr nga dora armėt e vetėmbrojtjes.

Dikush mund tė thotė: po pse ēfarė doje ti, qė ndėrkombėtarėt tė inkurajonin dhunėn qė premtonte opozita tė ushtronte? Jo, por kėsaj pyetjeje unė i pėrgjigjem me disa pyetje qė mė ēojnė nė njė pėrgjigje tė vetme: meqė e paskan kaq merak mospėrdorimin e dhunės, si ka mundėsi qė, ndėrkohė qė kėrcėnuan opozitėn pėr njė dhunė tė mundshme, nuk thanė njė fjalė pėr dhunėn e provuar shtetėrore, qė ka ushtruar organizata nė Dibėr e gjetkė? Si ka mundėsi qė nuk thanė njė fjalė kur nė krye tė Prokurorisė u zgjodh e vazhdon tė mbahet nė mėnyrė antikushtetuese, njė kamikaze e organizatės si Arta Marku, qė po ushtron presion e dhunė kundėr opozitės dhe po u hap rrugėn kriminelėve tė organizatės tė veprojnė pa frikė? Pėrgjigja e vetme ėshtė se ata kanė zgjedhur tė mbėshtesin organizatėn, pėrndryshe, do tė kishin gjetur mėnyrat mė herėt qė gjėrat tė mos arrinin deri te dhuna kundėr dhunės.

Lidhur me shkaqet e kėsaj mbėshtetjeje, them se do tė flitet shumė dhe gjatė, por jam i bindur se, nėse do tė kishim mundėsi tė hynim nė zyrat e tyre e tė dėgjonim se ēfarė ka biseduar Palmeri me ata tė ambasadės amerikane (pra, jo gjuhėn diplomatike, nė dukje tė balancuar e nė emėr tė interesave tė popullit shqiptar, dhe as pėrgjigjen elokuente tė ambasadorit Austriak se jemi nė 2019 dhe jo nė 1913), besoj se do tė dėgjonim arsyetime tė ngjashme me ato qė bėnte jashtė publikut zv/sekretari i Departamentit tė Shtetit nė kohėn e Lindon Jonsonit, kur fliste pėr qėllimet amerikane nė mbėshtetjen qė i jepnin regjimit autoritar e tė korruptuar tė Vietnamit tė Jugut:

70% e bėjmė pėr interesin e SHBA (pėr tė ruajtur tė paprekur imazhin e shtetit mė tė fuqishėm nė botė),

20 % qė Kina tė mos hyjė nė Vietnamin e Jugut

10% qė populli i Vietnamit tė Jugut tė jetojė nė njė vend mė demokratik.

Ka shumė gjasa qė kėto hesape i shoqėrojnė edhe me arsyetimin cinik, me aroma neokoloniale dhe raciste, se ky popull kaq meriton, pasi ka mbetur nė 1913-n prandaj mė mirė tė mbėshtesim njė si Rama se nuk ua kemi ngenė tė vijmė prapė me ushtri kėtu si nė 1997-n. Por, po tė kesh parasysh se nė vende tė tjera, me tė njėjtėn gjendje tė kulturės demokratike, kanė mbėshtetur lėvizjet e dhunshme opozitare, madje me pasoja shumė dramatike (sė fundmi, le tė kujtojmė Libinė apo Sirinė), nuk mund tė mos konkludosh se e vėrteta e mbėshtetjes duhet kėrkuar tek interesat e tyre, mė sė pari. Shkurt, ndėrkombėtarėt kanė zgjedhur tė mbėshtesin politikėn qė na ka premtuar Rama: ose pranoni dhunėn “paqėsore” rilindėse, ose, pėrndryshe, po ngritėt kokė, do pėrdorim dhunė policore pėr t’ju shtypur, me pėrkrahjen e miqve tanė ndėrkombėtarė.

Pėrballė kėsaj tė keqeje, opozita e dhunuar dhe e ēarmatosur duhet tė reshtė sa mė parė sė ankuari e shpresuari te ndėrkombėtarėt. Madje, do tė thosha se ndaj njė pjese syresh duhet tė mbledhė prova, siē ka mbledhur pėr organizatėn e Edi Ramės pėr tė bindur me to opinionin publik shqiptar e ndėrkombėtar, se ata janė pjesė e problemit jo e zgjidhjes.

E KEQJA E DYTĖ

Por politika e mbėshtetjes sė shpresave dhe e aksionit politik te ndėrkombėtarėt ka edhe njė tė keqe tė dytė qė e bėn edhe mė urgjent heqjen dorė prej saj.

Njė popull qė pret t’ia sjellin lirinė, demokracinė dhe dinjitetin SHBA dhe Europa nuk e meriton atė. Ne duhet tė reshtim, mė nė fund, sė shpenzuari kohė e energji pa fund nėpėr kafene apo studio televizive, duke komentuar e debatuar se kė mbėshtesin ndėrkombėtarėt e cila do tė jetė lėvizja e tyre e radhės pėr tė na shpėtuar apo dėnuar. Historia ka provuar se demokracia as nuk importohet dhe as nuk eksportohet, ajo fitohet hap pas hapi. Pra, edhe sikur opozita (apo vetė Edi Rama me bėmat e tij) tė arrijė t’i ndėrrojnė mendje ndėrkombėtarėve pėr rilindėsit dhe ta detyronin atė tė largohej e t’i hapte rrugėn ardhjes nė pushtet tė Lulzim Bashės, nuk kemi asnjė garanci qė, nė kėtė rast, do tė fitonim kundėr kulturės autoritariste dhe aq mė pak kundėr oligarkisė kriminale, tė cilat, tė dyja sė bashku, kanė pjellė Ramėn dhe e mbajnė atė nė pushtet.

Kjo ėshtė arsyeja e dytė pse opozita duhet tė heqė dorė nga paradigma kaq e rrėnjosur nė kulturėn politike shqiptare: siguro mbėshtetjen e ndėrkombėtarėve qė tė qeverisėsh shqiptarėt, tė cilėn Edi Rama e ka kthyer nė: manipulo e korrupto ndėrkombėtarėt qė tė qeverisėsh shqiptarėt. Ajo dhe tė gjithė ne duhet t’i kthehemi vetes pėr tė kryer njė ndryshim paradigmatik tė rėndėsishėm nė kėtė drejtim, qė do tė vendosė mbėshtetjen e shqiptarėve shumė mė pėrpara se ajo e ndėrkombėtarėve. Vetėm ky ndryshim, i sjellė nga shqiptarėt e vetėdijesuar pėr ēka po them, do tė jetė garancia e ecjes drejt mė shumė lirie dhe demokracie dhe jo drejt mė shumė autoritarizmi siē po ndodh, paradoksalisht, me ndihmėn fatkeqe tė ndėrkombėtarėve.

Panorama.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 13:17   #427
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Nje pyetje nga salla per ata qe kane deshiren per t'u pergjigjur apo ata qe kane dijeni. A ka ndonje rast te ngjashem te tille ne bote ku opozita ka vepruar sic vepron PD dhe LSI ? Po ne Europe , a ka ndonje rast te ngjashem?Per te dy rastet po qe se ka pasur, si eshte zgjidhur situata ?

Nuk po kerkoj qe dikush te me thote, po eshte ngritur opozita dhe qeveria nen presionin e masave ka dhene doreheqje. Sepse u pa shume qarte se cfare protestash kishim ne Tirane dhe vetem ne Tirane ) ku 90% te rasteve u katandisen protestat ne grupe horrash 100 deri ne 300 veta qe nuk lane gje pa djegur dhe qe i riparimin e demeve e paguajme ne qe punojme , se Luli e Mona qe u bene lider te protestave me dhune nuk j'u vi gje ne ngarkim. Sa per bllokimet e rrugeve qe u bene ne kohen e te ashtu quajturave protesta , ato u organizuan nga pjesetare te PD qe shkonin me mision. Ne Shqiperi gjate 3 viteve te fundit ka ndodhur ne disa raste qe qeveria ka dhene doreheqje per shkak te presionit te popullit dhe rasti i protestave te PD nuk ka qene aspak i ngjashem me rastet qe po permend (kur ka pasur revolta popullore masive). Pra , a ka raste te ngjashme (bote dhe Europe), kur opozita nuk hyn ne votime apo zgjedhje dhe i bije pastaj kazanit,ben tellalin dhe teori si ky Lubonja qe po na del ekpert dhe si shkrimtar, dhe si historian(kur nxorri Skenderbeun serb apo sllav) dhe si publicist dhe si filizof dhe si politikan dhe si jurist?

Do j'u lutesha qe kush ka njohuri te postonte !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 11-07-2019 nė 16:00
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 13:19   #428
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 266
Thanked 913 Times in 575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

par, do te te them dicka.

e di pse nuk e permend kurre sorrosin ky tos lubonja, dhe as ai artan hoxha(analisti prane pd-se)??????
tosi bashke me tanin, muc nanon, lali erin etj etj jane shume, kane qene ne bordet e fondacionit sorros ne shqiperi.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 11-07-2019, 13:24   #429
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 266
Thanked 913 Times in 575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Nje pyetje nga salla per ata qe kane deshiren per t'u pergjigjur apo ata qe kane dijeni. A ka ndonje rast te ngjashem te tille ne bote ku opozita ka vepruar sic vepron PD dhe LSI ? Po ne Europe , a ka ndonje rast te ngjashem?Per te dy rastet po qe se ka pasur, si eshte zgjidhur situata ?

Nuk po kerkoj qe dikush te me thote, po eshte ngritur opozita dhe qeveria nen presionin e masave ka dhene doreheqje. Sepse u pa shume qarte se cfare protestash kishim ne Tirane dhe vetem ne Tirane ) ku 90% te rasteve u katandisen protestat ne grupe horrash 100 deri ne 300 veta qe nuk lane gje pa djegur dhe qe i riparimin e demeve e paguajme ne qe punojme , se Luli e Mona qe u bene lider te protestave me dhune nuk j'u vi gje ne ngarkim. Sa per bllokimet e rrugeve qe u bene ne kohen e te ashtu quajturave protesta , ato u organizuan nga pjesetare te PD qe shkonin me mision. Ne Shqiperi gjate 3 viteve te fundit ka ndodhur ne disa raste qe qeveria ka dhene doreheqje per shkak te presionit te popullit dhe rasti i protestave te PD nuk ka qene aspak i ngjashem me rastet qe po permend (kur ka pasur revolta popullore masive). Pra , a ka raste te ngjashme (bote dhe Europe), kur opozita nuk hyn ne votime apo zgjedhje dhe i bije pastaj kazanit,ben tellalin dhe teori si ky Lubonja qe po na del ekpert dhe si shkrimtar, dhe si historian(kur nxorri Skenderbeun serb apo sllav) dhe si publicist dhe si filizof dhe si politikan dhe si jurist?

Do j'u lutesha qe kush ka njohuri te postonte !
po ka pra rast te ngjashem, nja nje qind here e kam thene une.
.

eshte rasti i partise socialiste italiane, iku nga parlamenti, dorezuan mandatet sepse kishin goxha presion nga fashistet italiane. pasi lane parlamentin socialistet, musolini u be DUX, fashizmi mori pushtet absolut, fiks si ripjellja sot, dhe si kre shteti ishte nje mbret kukull qe nuk e pirdhte njeri, ai ishte vittorio emanuele, fiks sic nuk e pjerdh njeri sot ilir meten me dekretet e tij.

ateher gjith pushteti fashisteve, tashi gjith pushteti sektit te rilind-rivdekjes.

kryeminister esht nipi i spiro kolekes, komunist antar i byros pordhitike te enver hoxhes.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 11-07-2019 nė 16:01
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 11-07-2019, 13:31   #430
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 266
Thanked 913 Times in 575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

uh lexova pjesen e tjeter te postimit tend..... si eshte zgjidhur situata????

ja si eshte zgjidhur.

dux musolini u be i fuqishem pushtoi libine, shqiperine, u be aleat i hitlerit, shperthyen luften e dyt boterore, pastaj e hongren picken e somes qe te dy. ducen e varen ne milano bashke me dashnore, hitleri vrau veten, dhe italia u be perseri demokratike.


tashi ti pse pyet, kerkon te parashikosh fatin e kryeministrit ne analogji me ducen

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 11-07-2019 nė 13:36
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 13:43   #431
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 266
Thanked 913 Times in 575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

dmth shkurt muhabeti o lion, kta qe lan mandatet dhe ja lane gjith pushtetin edi rames, ja kan fut derrin sa krahu. dihet qe shumica e diktatoreve kane perfunduar keq. dhe ky e ka te veshtire tashi, se shqiptaret nuk i fut dot ne rresht me, sado dhune te perdoresh.

ky nuk i afrohet enver hoxhes, i cili kombinonte dhunen me brain wash. me cfar tu bej brain wash njerzve ky???me batuta burgu dhe me fjalor turk, me sahaner dhe tepsira

njerzit ja dhjen muhabetin, 15 % shkuan ne votime. ky ka bashkite dhe te gjitha pushtetet e tjera te gjitha si enver hoxha, por ama shih ca ndryshimi, enver hoxha conte njerzit ne votime 99.999999999999 %.

dmth ky duduku s'ka popullin me vete, dhe po nuk pate popullin me vete e ke ne bythe, heret apo vone.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 11-07-2019 nė 13:46
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 14:24   #432
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,214
Thanks: 4,679
Thanked 5,342 Times in 2,651 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Nuk ka lonely_lion, dhe Nese do te kishte e sigurte qe populli do te acarohej/ofendohej me sjelljen e tyre dhe do te insintonin qe te denoheshin.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 14:45   #433
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,069
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
po ka pra rast te ngjashem, nja nje qind here e kam thene une.
.

eshte rasti i partise socialiste italiane, iku nga parlamenti, dorezuan mandatet sepse kishin goxha presion nga fashistet italiane. pasi lane parlamentin socialistet, musolini u be DUX, fashizmi mori pushtet absolut, fiks si ripjellja sot, dhe si kre shteti ishte nje mbret kukull qe nuk e pirdhte njeri, ai ishte vittorio emanuele, fiks sic nuk e pjerdh njeri sot ilir meten me dekretet e tij.

ateher gjith pushteti fashisteve, tashi gjith pushteti sektit te rilind-rivdekjes.

kryeminister esht nipi i spiro kolekes, komunist antar i byros pordhitike te enver hoxhes.
Kėta janė mbase familja mė e vjetėr nė politikėn Shqiptare. Kolekajt kanė pasur poste drejtuese nė nivel ministrash tė paktėn qė nė Kongresin e Lushnjes. E njėjta traditė vazhdoi edhe gjatė komunizmit ku shumė himariotė ishin nė poste drejtuese nga maja e piramidės, Byroja Politike dhe poshtė. Mbase krahina e Himarės ėshtė krahina qė ka nxjerrė mė shumė politikanė dhe shtetarė nė Shqipėri nė kėto njėqind e ca vite Shtet Shqiptar. Praktikisht nė kėto gjashtė vitet e qeverisjes socialiste klani i Himarės ka bėrė ligjin, tė paktėn pėrsa i pėrket financave publike, Rama, Gjiknuri dhe Vilma Nushi, sa pėr tė pėrmendur disa emra. Kėshtu qė kur dėgjon ata himariotė qė thonė jemi grekė tė vin tė marrėsh njė hu dhe tu q*** ropt dhe tu thyesh brinjėt.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 11-07-2019 nė 16:01
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 15:18   #434
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,674
Thanks: 789
Thanked 1,513 Times in 870 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Europoli zbarkon me zyre ne Shqiperi.
Amerika & BE njeh zgjedhjet pa i bo syni terr.
Ndersa Shqiptaret bertasin erdhi diktatura lol

Meqense tema eshte kthy ne konspiracion i gjalle , shume pak njerez e dine qe ka qene insistimi amerikonve qe zgjedhjet te mbahen me 30 qershor , te ishte per Ramen si frikacak qe eshte do e kishte bo n'breke pa ndihmen e Amerikonve. Rama hyni ne zgjedhje jo se ishte deshira e tij , por sepse e futen me zor , kur do e kuptoni ket o Shqiptar?

Kur do e kuptoni qe edhe opozita komandohet si me pult televizori?

Gjithe javes ham ham ham...
1 dite para protestes ....pusho i thone se te shpalla organizate terroriste , opa direkt pushojne si me silencio lol

Ja te formohet Spaku dhe gjykata kushtetuese , te bejne ca zhume me noi arrestim te bujshem (nji peshkaqen ka per ta honger ksaj rradhe , por uroj te jene me shume se nji) dhe do shkohet ne zgjedhje te parakoshme qofte vendore dhe qendrore.

Atehere kam deshire te lexoj magnusin ca do thote?
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 11-07-2019, 15:59   #435
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,666
Thanks: 1,831
Thanked 2,511 Times in 1,407 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
par, do te te them dicka.

e di pse nuk e permend kurre sorrosin ky tos lubonja, dhe as ai artan hoxha(analisti prane pd-se)??????
tosi bashke me tanin, muc nanon, lali erin etj etj jane shume, kane qene ne bordet e fondacionit sorros ne shqiperi.
Sigurisht qė e di sepse Lubonja ka predikimet e tij se si tė sfumohet patriotizmi dhe tė zhvlerėsohen figurat KOMBĖTARE ndėrsa ky Hoxha ėshtė ish profi i UET ndėrsa tani ka universitetin e tij qė nuk e kapi reforma ( shet diploma dhe paguan tarifėn pėr SHOQERINĖ E BEQIRIZIMIT)
Kėta beqirėt tanė nuk janė as si bullgarėt qė pėrpara disa viteve kur e kuptuan qė kryeministri i tyre BEQIR ishte i Sorosit bashkuan forcat nga tė gjitha anėt e parlamentit dhe e hoqėn km beqir.
Menduan pėr KOMBIN e tyre pėrpara se tė mendojnė pėr BEQIRIN e vogėl Aleks!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 11-07-2019 nė 16:06
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:34   #436
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
po ka pra rast te ngjashem, nja nje qind here e kam thene une.
.

eshte rasti i partise socialiste italiane, iku nga parlamenti, dorezuan mandatet sepse kishin goxha presion nga fashistet italiane. pasi lane parlamentin socialistet, musolini u be DUX, fashizmi mori pushtet absolut, fiks si ripjellja sot, dhe si kre shteti ishte nje mbret kukull qe nuk e pirdhte njeri, ai ishte vittorio emanuele, fiks sic nuk e pjerdh njeri sot ilir meten me dekretet e tij.

ateher gjith pushteti fashisteve, tashi gjith pushteti sektit te rilind-rivdekjes.

kryeminister esht nipi i spiro kolekes, komunist antar i byros pordhitike te enver hoxhes.
Ripjerdhja nuk eshte e imja o shoku. Po nejse. Po flasim per demokraci o ti shok. Se per ate pune di dhe une rastin e Hitlerit ne Gjermani.
The di une 100 raste. Me thuaj 98 te tjerat se Gjermanine e hoqa une.

P.S.
Do t'a dish pse Spanja eshte e fundit ne liste qe do njohe Kosoven ? Jo se i plas shume per Kosoven apo e ka mire me Serbin , por sepse njohja e Kosoves i krijon nje precedent te papare me krahinen apo zonen baske qe ka ne Spanje. Pse t'a them kete ? Sepse po te ecim me kete llogjike .... ( e kam thene ne forum me pare), po i dhane te drejte PD , pra zbrit ti te vi une ose si ne kete rast kur nuk hyn ne zgjedhje dhe kerkon vende ne bashki apo thote zgjedhje uni partiake do krijoje precedente te papara ne Europe. Ne pushtet hypet me vote dhe zbritet me vote. Nuk do fillojne tani te shkruajne ligje se do Shqiperia. Ne gjykatat e USA per probleme te caktuara apo ceshtje ne gjyq nuk merren te ezaurojne probleme qe kane ndodhur njehere . Thuhet ceshtja filan e vitit filan dhe merret si etalon. Jo per kundershtim, sepse une shumcien e analisteve 2 Andat (Bejtja apo Bushatin), Gonxhen etc. etj i njoh qe femije. Keta o miku nuk jane njerez qe kane nxjerre ndonjehere qimen nga qulli. Jo vetem keta por dhe shume te tjere. Nje analist i vertete apo gazetar i vertete, analizon dhe jep dhe nje ide apo propozon zgjidhje. Ne Shqiperi asnje nuk propozon zgjidhje. Ballkani ka nja 4 apo 5 vjet qe sherri sa ne Mal te Zi, Ne Maqedoni ne Greqi, ne Shqiperi dhe kjo per ate qe do te kuptoje eshte qe dikush i perzjen ujrat. Une personalisht nuk kam asgje me PS ( lam thene qe PS ne 2009 nuk hyri ne Parlament sa i detyruan). Pra nje mut jane. Problemi se kete rradhe u be fare vulgare nga kokepalaret e rruges. Ik ti te vi une. Te themi ok. Hajde ti PD. Po pas 3 muajve te thote PS ik ti dhe te vi une ? Kete precednece do krijojme ? PS nuk shquhet per politike apo Edi. Bile Edi eshte shume liberal sa dhe qelbesire ( qe nga koha kur qe minister drejtesie . po t'i perseri te gjitha cfare kam thene ne kete forum se nuk me lexuar). Pra me PD une e kisha kollaj fare. Nja 3 muaj para zgjedhjeve ose qe kur ata ishin ne parlament nxjirrja ligjin qe : po qe se ke probleme te hapura me drejtesine per financimin apo lobimin nga para te pista , nuk do hysh ne zgjedhje. Po qe se do aktivizosh protesta , do i besh(bejme) ne palzh ne Durres tek rera apo po u bene ne Tirane dhe ka vandalizme ( djegje, apo ku di une) koston e ke personale deri ne sekuestrim prone. Kete e them qe neser po te njejten gje mos t'a vuajme nga PS. Pra o mik ( landi) me kupto. Kemi humbur 30 vjet duke shpoikur ujin e ngrohte. Gjinje ka nje here te pare. Dikujt do i bjere pergjgjesia te miratoje nje ligj apo disa ligje si keto qe permenda ,sepse neser do dale PS ne rruge dhe do djege cdo gje. Pra do vijem verdalle. Ki parasysh nje gje nga mua, sepse ti ke ikur me kohe nga Shqiperia. Shqiptaret nuk jane per pune dhe per te dhene zgjidhje. Ma beso kete qe te them. Shqiptaret i ke per llafe dhe teori. Nga shqiptaret mos prit kurre zgjdhje sepse behen aleat me djallin. Shqopot duan vetm nje version dhe dajak , pa ju lene alternative. Perndryshe shqiptaret do vazhdojne me kete teori.

Do isha shume dakort me Saliun dhe Lulen kur thote narko shtet, po qe se nuk do dija shume mire se c'u be ne kohen e PD. Kujto Lazaratin qe ishte biznes ne diten me diell dhe i hapur fare. Jo ilegak neper kodra. Jo e jo. Bile dhe policine e qelluan. Jo se tani nuk ka hashish apo lesh e presh por jo fare hapur si ne kohen e Lazaratit kur njerezit e mi ne Gjirokaster por je viete ata por dhe nga gjithe Shqiperia(qe flinin ne hotelet e Gjirokastres), shkonin cdo mengjes ne pune ne Lazarat me furgona. Do e pranoja cdo gje por jo nga Sali Berisha qe ka bere kontrabande nafte me shoqerine Shqiponja sa eshte dhier apo qe vrau njerez ne Gerced ( biznesi i te birit). Kur bere ti 50 vjec pse nuk e bere si Ilir Meta qe shtroi dreke per nja 300 vete dhe me nje kosto gati 100 apo 150 Euro per person ( shiko se e ke ne net). Pra. E dhimbshme, por cdo hete duhte te kete nje here te pare. Dhe kjo dhe pse me gjak apo dhe me dhune !

Dhe e fundit. Po e di qe kryeminister eshte nipi i Kolekes. por mos harro se kemi pasur Kryeminister dhe President doktorin e Enverit dhe te Kolekes bashke. Kete mos e harro, sepse ti te pakten mbase ke memorje te mire ! Degjome mua plakun sepse ti ike po une ngela. Dhe po t'a perseris .: une shumicen e ketyre ne qeveri/apo politike sot i njoh qe femije. Shumica jane o direkt ish kasta o njerez me shume privilegje te asaj kohe. Qofte kjo ne PS, PD apo LSI.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 11-07-2019 nė 16:38
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:45   #437
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Sigurisht qė e di sepse Lubonja ka predikimet e tij se si tė sfumohet patriotizmi dhe tė zhvlerėsohen figurat KOMBĖTARE ndėrsa ky Hoxha ėshtė ish profi i UET ndėrsa tani ka universitetin e tij qė nuk e kapi reforma ( shet diploma dhe paguan tarifėn pėr SHOQERINĖ E BEQIRIZIMIT)
Kėta beqirėt tanė nuk janė as si bullgarėt qė pėrpara disa viteve kur e kuptuan qė kryeministri i tyre BEQIR ishte i Sorosit bashkuan forcat nga tė gjitha anėt e parlamentit dhe e hoqėn km beqir.
Menduan pėr KOMBIN e tyre pėrpara se tė mendojnė pėr BEQIRIN e vogėl Aleks!
Par. E di c'i them une ketij Lubonjes dhe shokeve te tij ?

Lubonja. A nuk vjen te na rruash b@let? Apo nuk je berber ti ? N'a fal se nuk e dija. Por mendova se duke pare qe behesh ekspert dhe si shkrimtar dhe si publicist dhe si historian dhe si ku di une, mendova se ishe dhe berber. E kupton vete pastaj Lubinja me shoke. Problemi eshte qe shqiptaret nuk e duan vendin e tyre o @par. Shqiptaret kane 30 vjet gam, gam , gam. Kaq dine te bejne shqiptaret de te qahen si viktima. Tani se fundi kane filluar te kerkojne ndihme qe te tjeret t'ju njohin viktimizimin. Shume vende ish komuniste qe kane bere perpara, kane bere se nuk kane mendjen e shqiptareve, plus dhe probleme te tjera qe une i kam shtjelluar e forum dhe mos t'i perseris.Shqiperia o @par do dhune dhe dajak. Do egzekutime. Se nuk merr ndryshe ky popull.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 16:56   #438
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Tension dhe pƫrleshje anƫ e mbanƫ Shqipƫrisƫ

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
uh lexova pjesen e tjeter te postimit tend..... si eshte zgjidhur situata????

ja si eshte zgjidhur.

dux musolini u be i fuqishem pushtoi libine, shqiperine, u be aleat i hitlerit, shperthyen luften e dyt boterore, pastaj e hongren picken e somes qe te dy. ducen e varen ne milano bashke me dashnore, hitleri vrau veten, dhe italia u be perseri demokratike.


tashi ti pse pyet, kerkon te parashikosh fatin e kryeministrit ne analogji me ducen
land . T'a kam kthyer perfgjigjen me poshte. Sa per pushtoi Ducja apo nuk pushtoi , ke nje liber ne italisht qe eshte botuar dhe ne Shqip '' Seconda Guerra Mondiale" Roberto Battaglia. Pa marre parasysh anen e majte me te cilen autori e ben analizen, shiko faktet dhe e kupton c'a ka bere Ducja. Mjafto te shikosh sa here Ducja dha urdher te sulmohej Franca dhe sa here e ktheu dhe te vjen te qash dhe te qeshesh.Dje keet s'e beri vetem me Francen por dhe me shume urdhera sulmi te tjera. Ducja qe deri ne momentin e fundit qe Gjermania do sulmonte Angline e furmizonte Angline me materiale strategjike luftarake duke lene usharet e tij ne dite te hallit me kepuce me tabane kartoni dhe makineri lufte relike !

E kam permendur nje here ne forum. Konferencen e Hossbach (5 nentor 1937). Kjo eshte aresyeja e vertete pse Hitleti beri lufte. ( Nuk po kishte me buke dhe resourse per 82 milion gjemane te asaj kohe. Po kaq jane dhe sot... si do ja bejne ? ) E ke ketu:

dhe po te kerkosh e ke ne internet fjalimin ( e kam botuar une njehere si link ne pdf). Kjo meqe permende Duce dhe Hitler se eshte jashte teme.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 11-07-2019 nė 16:58
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 17:10   #439
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,521 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Tension dhe pėrleshje anė e mbanė Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Europoli zbarkon me zyre ne Shqiperi.
Amerika & BE njeh zgjedhjet pa i bo syni terr.
Ndersa Shqiptaret bertasin erdhi diktatura lol

Meqense tema eshte kthy ne konspiracion i gjalle , shume pak njerez e dine qe ka qene insistimi amerikonve qe zgjedhjet te mbahen me 30 qershor , te ishte per Ramen si frikacak qe eshte do e kishte bo n'breke pa ndihmen e Amerikonve. Rama hyni ne zgjedhje jo se ishte deshira e tij , por sepse e futen me zor , kur do e kuptoni ket o Shqiptar?

Kur do e kuptoni qe edhe opozita komandohet si me pult televizori?

Gjithe javes ham ham ham...
1 dite para protestes ....pusho i thone se te shpalla organizate terroriste , opa direkt pushojne si me silencio lol

Ja te formohet Spaku dhe gjykata kushtetuese , te bejne ca zhume me noi arrestim te bujshem (nji peshkaqen ka per ta honger ksaj rradhe , por uroj te jene me shume se nji) dhe do shkohet ne zgjedhje te parakoshme qofte vendore dhe qendrore.

Atehere kam deshire te lexoj magnusin ca do thote?
E kam thene dhe nje postim tjeter. Luli qe e ka dosjen e hapur , por dhe Meta dhe Monika, e vetmja shprese qe mbase j'a hedhin eshte te vazhdojne rremujen, packa se mbajne nje Shqiperi te tere varur dhe peng Sepse nga rremuja mbase harrohet puna e gjyqit. Si ka mundesi Lulushi talli trapin me Shqiperine dhe ne fund kur tha sot ...do e djegim, shkoi me femijet dhe gruan dhe i thoshte te tjereve ( aman ju befsha kurban, aman se po bete gje me q@te nenen). Pse nuk shkoi qe diten e pare te protestave Luli me grua dhe femije ???? Pse jo Monika ? Pse nuk u kujdesen qe mos kishte vandalizma dhe djegje? Po e them me plot bindje. Po qe se Luli do kishte dale ne protesten numer 1 me familjen dhe te kishte vazhduar keshtu, te hynte dhe ne zgjedhje, Lulu sot do kishte kush e di sa bashki te fituara !
Kjo tregon qe ne shqiptaret jemi gjaknxhete dhe idiote dhe dime t'i zgidhim gjerat vetem me zjarr dhe me plumba ( dhe per kete n'a merr Europa si shembull). Doni te dini kush eshte kombi me dell dhe kafshe i Europes ? Shqiptaret. Jane kafshe ndaj nuk duhen mbeshtetur ne asgje. Dalin pastaj shqiptaret dhe i tregojne Europes. Kur une prisnja monedha ti banoje ne peme ! Dhe Europa ... A me q@fshi kocken. Race e pjerdhur shqiptaresh Ashtu ju pafsha . Te vrisni njeri tjetrin. Lule dhe Monika ... shkuan larg dhe USA, i mblodhi dhe i tha. Degjo ore kokek@r dhe ti kurve e mutit. Me mua nuk ka pordhe. Qepeni halen dhe fshini qurrat ! Gricni bythen. Dhe lajeni mire gojen me mua. S'do ti ? Do besh ti si i forte ? Me permend ti mua Soros, Laraske apo lesh e li. Me ben ti mua zjarr ne kryeministri ( duke qene vend pjese e aleances). Me ben ti mua pordhe, qe une e di shume mire se kush te financon ty ? OK atehere. Meqe mua m'a can trapin. Ok . Po te le Edi Ramen me PS ne pushtet dhe guxo e bej kakerdhi. Sus ...qelbesira. Neser merr gruan dhe femijet dhe dil ne proteste. Saken se hedh nje bisht cigare ne toke. Yttt pis...
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 11-07-2019 nė 17:12
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur