Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-06-2019, 00:53   #1
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 14,453
Thanks: 692
Thanked 1,044 Times in 776 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Zgjedhjet lokale 2019.

Vazhdoni te shkruani ketu qe te mos ju humbase frymezimi..neser eshte dita kulmore e kesaj gjese dhe une verej qe ju diskutoni me shume pasion keshtu mendova tju krijoj mundesine te vazhdoni diskutimin..te me falni nese nuk ju ndjek dhe nuk jam shume aktiv me postime por e rendesishme eshte qe ju te kenaqeni.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i shoku_tanku pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 00:54   #2
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 655
Thanks: 374
Thanked 337 Times in 203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Ajo tema me president,vazhdimi.

Doris Pack tha sot qe OSBE eshte bashkefajtore me Ramen per pucin e radhes. Une dakord jam me Pack, nderkombetaret po ndihmojne Ramen te behet diktator por edhe Basha po me duket bashkefajtor. Nuk eshte e mundur te djegesh mandatet pa pyetur nderkombetaret ne nje vend ku edhe pishat i mbjellim me ndihmat e BE.

E mendoi si e mendoi Basha tani nuk i ka piken e hijes qe del dhe zbut shqiptaret perballe pucit te radhes, vetem sepse nuk i kishte bere llogarite mire perpara tre muajsh. Po supozoj une se Basha nuk i ka bere llogarite mire as tani qe u thote shqiptareve qe te zbuten? Cfare rezultati do kemi? Tridhjete vjet diktature te Rames (si 30 qe ka vene ne kapele) vetem sepse Basha eshte kolopuc qe tani ben trimin dhe mbas dy ditesh pendohet?

E pra, qe nga momenti qe dogjen mandatet ta ndanin mendjen qe nuk ka paqe me diktaturen e askujt. Qytetareve nuk u thuhet tani rrini urte se mua ma mblodhi ambasada amerikane. Qytetareve u thuhet: ketu deshtoi demokracia, po nuk luftuat sot per lirine tuaj te nesermen nuk e di askush.
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Erdhi Dimri pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 01:15   #3
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,349
Thanks: 17
Thanked 683 Times in 436 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Nga kjo perballje,me duket qe ne fund doli fitimtar Edi Rama.Per cudi nga kjo krize Edi Rama del edhe me i forte se me pare !
Veri bast se do te mbahen zgjedhjet me 30.Qershor - do te mbahen.Komuniteti nderkombetar SHBA-UE e perkrah,dhe nuk eshte cudi qe do i pranojne Zgjedhjet si legjitime.

Pala tjeter Basha-Kryemadhi deri me tani dolen blof,...e filluan furishem me kercenime,demostrata dhe "nuk mbahen zgjedhjet me 30.Qershor",Rama eshte frikacak dhe do te IK,Ai nuk iku.
Me vone ne loje u kyc edhe Meta,ja dha doren Opozites,por ajo nuk diti si ta materjalizoje.Per cudi edhe Meta si President u dogj,...pervec qe Dekretin qe e shpalli nuk i respektohet,tani me eshte bere objekt tallje si President nga Rama.
Meta per shfuqizimin e 30.Qershorit,ofroi si argumentim qe "Zgjedhjet me 30.Qershor" do te krijojne trazira dhe konflikte,ndersa nese Zgjedhjet_Votimet e neserme shkojne pa incidente te renda,edhe Meta do te dal blof si gruaja e vet dhe Basha !

Nga ky konflikt qe duket i krijuar ne menyre artificiale,mua me del FITUES Edi Rama,...mirepo kjo vlen deri ne fund te 30.Qershorit,me interesant eshte te percjellim si do te rrjedhin gjerat nga 1.Korriku.

Ne keto kushte Edi Rama ka hapsire sa te duash ta shantazhoj treshen Basha_Kryemadhi_Meta gjate gjithe veres,mirepo nuk ka shume kohe,deri ne Tetor duhet te beje dicka per krizen,...
__________________
Hap kalaja dyrt e veta
Thote vatani mir se tgjeta ! Kruje 1443
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 03:17   #4
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 903
Thanked 298 Times in 141 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Zgjedhjet lokale 2019.

Ed zagjari, ed legeni, ed shperputhshi, i ke shkue deri ne fund cmendurise tande, e cila tash te ka pru deri ne ket’ theqafje.
Besė burri ti je nji coftėjn stėrvėjn mes te gjalleve.
Keto votime deftojne qarte se PS ashte thjesht nji zgjatim e mbetje ne cofje e partise s’punes, e mbajtun gjalle prej ujqve te vjeter si alia, ruēi, nano, edi s’funit, dhe e mbeshtetun fuqishem prej PD-se dhe forcave te tjera. 30 Qershori hyn ne histori si dta ku edhe brezi ma i ri qi s’e kishte njofte diktaturen e proletariatit, shef te cveshun ashtu si para 90-s dhe votat e deleve (nen hu), plumba per armikun. Une jam armik. Te gjithe cotat qi do hidhen me 30 Qershor do i llogaris plumba ndaj meje e miliona Shqiprareve. Por farmiresisht jane plumba qi plasin si tollumbace te vogla. Ed avdalli bashke me llesh leshin kujtojne se jane perrnjime. U vrafte e drejta e Shqiptareve dhe femijeve Shqiptare.
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i skifteri pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 05:07   #5
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 266
Thanked 913 Times in 575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Vazhdoni te shkruani ketu qe te mos ju humbase frymezimi..neser eshte dita kulmore e kesaj gjese dhe une verej qe ju diskutoni me shume pasion keshtu mendova tju krijoj mundesine te vazhdoni diskutimin..te me falni nese nuk ju ndjek dhe nuk jam shume aktiv me postime por e rendesishme eshte qe ju te kenaqeni.
Per te qene korrekt me gjuhen shqipe, koncepti i zgjedhjes ka te beje me opsionin te zgjedhesh njerin midis dy apo me shume personash. Ketu kemi te bejme me emerimet e 61 personave si kryetare bashkish. Mos fyeni inteligjencen e shqiptareve, gjeni term tjeter dhe ndryshoni titullin.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 30-06-2019 nė 05:14
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 05:11   #6
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,248
Thanks: 6,722
Thanked 7,944 Times in 5,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
Per te qene korrekt me gjuhen shqipe, koncepti i zgjedhjes ka te beje me opsionin te zgjedhesh njerin midis dy apo me shume personash. Ketu kemi te bejme me emerimet e 61 personage si kryetare bashkish. Mos fyeni inteligjencen e shqiptareve, gjeni term tjeter dhe ndryshoni titullin.


shkun per lesh shqiptaret
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 05:19   #7
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 266
Thanked 913 Times in 575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin


shkun per lesh shqiptaret
Ta marrin vesh dhe kta te brezit te ri ca esht diktatura
Pash ate mitingun e vlores lol, me brohorima si ne kohen e dulles. Ne te somes te shkojn, u pelqen diktatura.
Sipas kokes festen.
Un dhe ti jemi ne rregull ketej.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 05:54   #8
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,070
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Ju nuk mund ta imagjinoni. Ky ėshtė turpi mė i madh qė mė kanė zėnė sytė nė kėtė vėnd. Ky njeri i ēmėndur dhe pervers po realizon sot njė nga talljet mė tė mėdha tė carit qė ėshtė parė ndonjėherė. Turp pėr Amerikėn dhe Europėn qė po lejojnė kėtė gjė. TURP TURP TURP.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 06:04   #9
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,000
Thanks: 9,707
Thanked 8,490 Times in 4,337 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Nga Kreshnik Osmani

Tė gjithė shqiptarėt janė sonte tė pushtuar prej etheve se ēfarė mund tė ndodhė nesėr. Tė gjithė janė tė trembur dhe tė hutuar pėr mėnyrėn sesi mund tė pėrshkallėzohet situata nesėr, por te gjithe duhet tė ndalen dhe tė arsyetojnė ftohtė dhe racionalisht disa tė dhėna tė cilat do ti sjell shumė shkurtimisht mė poshtė:

Kėto janė disa prej dimensioneve tė padukshme tė krizės politike nė Shqipėri dhe arsyet pėrse nesėr nuk do tė ndodhė asgjė:

E vjetra ėshtė nė panik dhe po mobilizon popullin qė tė ruajė statukuonė dhe tė mbrojė interesat e saj. Njė pjesė e popullit janė militantė tė cilėt (kuptueshėm) do tė vrapojnė pas vendimit politik tė partisė, njė pjesė janė tė neveritur prej tė gjithėve dhe do tė shkojė nė plazh.
Pėr tė kuptuar mikro-situatat nė politikė, busulla dhe barometri mė i saktė ėshtė gjeopolitika. Nė epokėn nė tė cilėn jetojmė, kush nuk e kupton gjeopolitikėn nuk mund tė kuptojė politikėn dhe kjo arithmetikė ėshtė njėlloj si nje edhe njė, qė bėjnė dy. Amerika ėshtė duke riskicuar botėn sipas mėnyrės sė saj dhe kjo ėshtė arsyeja pėrse nė Shtėpinė e Bardhė ka ardhur presidenti Trump dhe pėrse do tė vazhdojė edhe pėr njė mandat tė dytė. Amerikanėt po pėrgatisin nė Lindjen e Mesme atė qė ėshtė quajtur si “Transaksioni i Shekullit” me arkitekt dhėndrin e Presidentit Amerikan Jared Kushner. Ky transanksion pėr t’i rėnė shkurt ėshtė njė projekt amerikan pėr tė mbyllur njėherė e pėrgjithmonė dosjen e konfliktit “izraelito-arab” qė ėshtė edhe gjeneratori i Politikės sė Jashtme Amerikane me tė gjitha ndikimet anėsore qė ka nė tė gjithė globin. Qė tė rrimė tė qetė pra dhe tė ēlirohemi prej tė qenit qesharakė, e gjithė bota kėto ditė i ka sytė nė Manama tė Bahrejnit, ku po gatuhet dhe projektohet transaksioni gjeopolitik mė i rėndėsishėm i globit, dhe pėr tė qenė sa mė tė sinqertė pėr lexuesin ne nuk gjendemi kėrrkund nė agjėndėn e prioriteteve amerikane pėr momentin. Desha tė them, duhet tė heqim dorė urgjentisht nga kjo ndjenja e habitshme se ne jemi kėrthiza e botės.
Ambasadorja amerikane mbėrrin (njoftimi i emėrimit) nė Tiranė, vetėm dy ditė para zgjedhjeve pėr tė ndaluar tė gjitha zėrat qė spekulojnė me praninė apo mospraninė e njė ambasadori amerikan nė Tiranė, qė nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr ėshtė pėrdorur nga tė gjitha kahet politike pėr llogaritė e tyre. Ky ėshtė njė sinjal i qartė nėpėrmjet tė cilit Uashingtoni sinjalizon Tiranėn zyrtare dy ēėshtje shumė tė rėndėsishme. I pari vjen pėr Ramėn dhe ėshtė: “Presidenti Trump tashmė do tė nisė njeriun e tij nė Tiranė tė cilin Rama duhet ta dėgjojė me mė shumė vėmendje sesa z. Plamer”. I dyti vjen pėr Opozitėn dhe ėshtė: “Alibia e ambasadės amerikane tė komanduar nga George Soros tashmė ra dhe ju duhet tė hapni sytė dhe veshėt mirė, nė qoftė se keni menduar tė na prishni skemėn”, qė do tė thotė edhe ju duhet tė dėgjoni me kujdes tė imėt ēfarė ju thotė zonja koreano-jugore qė vjen nga Turqia dhe Bagdati nė Tiranė. Pėrndryshe skema zbulohet automatikisht.
Amerika nuk ėshtė e interesuar qė roli, autoriteti dhe kreditet e saj ndėr shqiptarėt si i vetmi popull nė botė qė ka njė sasi tė madhe njerėzish tė ngjashėm mė banorėt e Turqisė dhe tė Bagdatit, tė bien dhe tė zbresin nė kėtė nivel qė kanė rėnė pėr shkak tė amerikanofobisė qė ka investuar i gjithė establishment sorosian nė Tiranė majtas dhe djathtas. Nxitja e amerikanofobisė ėshtė investuar nga kasta e Tiranės, kėto kohėt e fundit si njė “kėrcėnim” i hapur pėr Uashingtonin se nėse cėnohet pushteti i tyre nė Shqipėri, ata do ta kthejnė popullin kundėr vetė Amerikės dhe loja mė pas do tė ndryshojė plotėsisht. Pra, ky “damari” sovranist qė i lindi kokave tona tė mėdha kėto ditė, pasi e shitėn dhe e rropatėn plotėsisht Shqipėrinė pėr 30 vjet, duken qartė qė janė njė kėrcėnim pėr “pazar” dhe jo se i preu barku tek sovraniteti i shkelur dhe i nėpėrkėmbur i Shqipėrisė nga nje ambasade e huaj. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr t’u kuptuar.
Njė tjetėr mesazh shumė i rėndėsishėm nėpėrmjet tė cilit amerikanėt kanė ftuar Ramėn dhe ushtrinė e eksituar qė e pason atė, tė mos spekulojė me mbėshtetjen amerikane ėshtė pikėrisht ky: “Ti nuk je mė i mirė se ata tė cilėt i kėrcėnon me Amerikėn, me Reformėn nė Drejtėsi dhe me SPAK (Basha-Berisha-Meta-Kryemadhi) dhe kjo duket qartė kur z. Palmer thotė: “Amerika do tė ndihmojė dhe do tė asistojė Shqipėrinė qė tė ketė hetim tė drejtė dhe transparent lidhur me pėrgjimet”. Kjo do tė thotė qė edhe ty “ta tregojmė qejfin”, sa tė na dalėsh nė shteg por gjėrat bėhėn me radhė. Kjo deklaratė thėrrmon cdo lloj spekulimi se Amerika mban anėn e Rilindjes (tė paktėn nė rastin konkret).
Amerika mbėshtet zhvillimin e zgjedhjeve nesėr, pėr tė mos krijuar precedentin e shkatėrrimit tė zgjedhjeve, kujt t’i teket dhe kur t’i teket, por edhe pėr t’i lėshuar botės, rajonit dhe lojtarėve tė rėndėsishėm politikė nė Shqipėri e nė Ballkan, se Rama do tė largohet kur tė vendosė Trump dhe jo kur tė vendosė “Bild-i” gjerman. Kjo duhet tė jetė shumė e qartė pėr tė gjithė gjithashtu. Direktivat amerikane pėr tė krijuar Gjykatėn Kushtetuese brenda Korrikut, janė tė qarta dhe pėrvėluese si dielli i Korrikut. Mesazhi ėshtė i qartė. Zgjedhjet tė bėhen, ashtu si tė bėhen, rrumpallė dhe moniste, kėtė punė e zgjidhim nė Korrik me Gjykatėn Kushtetuese. Nė kėtė mėnyrė amerikanėt kanė rrėzuar lojėn e Opozitės dhe lojėn e Ramės dhe analistėt e oborreve. Dy zogj pra me njė gur. Opozitės i ka thėnė, se pėr interesat e pushtetit tuaj nuk ma prishni dot skemėn dhe as mė kėrcėnoni dot mua, ndėrsa Ramės i kanė thėnė, punėn tėnde dhe zgjedhjet e tua tė famshme i shohim nė Korrik me Gjykatėn Kushtetuese. Vendimi i Kushtetueses nė Korrik godet edhe zgjedhjet e Ramės pėr tė cilat ai ėshtė i bindur se janė pa vlerė por edhe dekretin e Metės, i cili po pėrpiqej tė vishej me mė shumė pushtet nga ē’ka realisht. Kjo ėshtė njė nga arsyet pėrse miku i tij i fortė, doktor Berisha, qė ėshtė njė dhelpėr e vjetėr politike, ka bėrė njė tėrheqje taktike dhe mė shumė sesa pėr Metėn ėshtė i kujdesshėm qė ta mbajė vetė njė derė tė hapur me amerikanėt, pėr gjithėsesi.
Dekreti i ri i Metės pėr nė 13 Tetor tashmė ėshtė nul, me urdhėr amerikan qė do tė thotė se Zgjedhjet nuk bėhen as kur thotė Rama, as kur thotė Meta por do tė bėhėn kur tė thotė Gykata Kushtetuese, pra kur tė themi ne. Meta u pėrpoq qė nėpėrmjet dekretit tė 13 Tetorit tė mbajė vetėn nė lojė, si lojtar i madh, por as Luli as amerikanėt nuk ia miratuan kėtė, asnjėherė. Kur e panė tė gjithė lojtarėt se askush nuk i beson mė askujt, ata u tėrhoqėn tė gjithė mbrapsh. Ishim tek retorika: “Nė Shqipėri nuk do tė ketė zgjedhje” dhe erdhėm tek retorika: “Le ti bėjnė zgjedhjet pa ne. Te ruajme qetesine dhe te bojkotojme”.
Opozita (Basha-Meta-Berisha-Kryemadhi) ėshtė shumė e interesuar qė nesėr tė mos ndodhė asnjė incident, dhe nuk ka pėr tė ndodhur asnjė i tillė i madh, sepse ata do tė pėrpiqen t’u shesin amerikanėve pikėrisht kėtė. Ne ua dėgjuam fjalėn dhe e ftuam popullin tė mos bėjė dhunė dhe tani e duam njė shpėrblim pėr kėtė. Shpėrblimi ėshtė, ne duam tė vazhdojmė tė qėndrojmė nė lojė dhe tė kontrollojmė skemėn. Rama nga ana e tij edhe pse ėshtė plotėsisht i sigurtė qė do tė largohet sepse tashmė ėshtė i rėnė nė Uashington, ai do tė pėrpiqet qė tė bėjė njė dalje tė lehtė mė sa mė pak pasoja pėr tė dhe pėr dallaveret qė ka bėrė. Pėr kėtė arsye Rama ėshtė i “qetė” dhe shfaqet si i vendosur dhe si i fortė. Rama ėshtė duke luajtur “bukur” por ėshtė i zbuluar plotėsisht. Ai e ka tė qartė se mbėshtetja e amerikanėve pėr tė ėshtė nė shėrbim tė planit amerikan dhe jo pėr planin e Ramės pėr tė sunduar shqiptarėt, por ai po pėrpiqet ta shėsė fort kėtė, sepse kjo ėshtė minimalja qė ai mund tė bėjė.
Cdo lloj skeme a loje ndėrkombėtare nė kurriz tė Shqipėrisė, larg qoftė, tė gjithė shqiptarėt janė tė bindur se kėta qė na kanė udhėheur nė tranzicion nuk mund ta ndalojnė, sepse ata janė bashkėautorė tek mėkatet qė janė kryer ndaj interesave tė Shqipėrisė pėr tre dekada rresht. Kjo eshte dosje e mbyllur plotesisht gjithashtu.
Asnjė fuqi nė rajon dhe nė botė, nuk mund ta ndalojė epokėn e re qė do tė nisė pėr shqiptarėt dhe kjo nuk do tė ndodhė sepse ne jemi tė fortė dhe tė menēur shumė, as sepse bejme shqiponjen ne gjoks. Por sepse interesat e popullit tė vogėl nė kėtė pikė strategjike tė Ballkanit takojnė jo krejt rastėsisht me tė tjera interesa globale tė mėdha, kryesisht me ato amerikane. Dhe e fundit, edhe sikur ta shihni Trump duke u puhtur nė buzė me Putin, lėrini se kanė punėt e tyre, por nuk duhet ta harrojmė kurrė, se Amerika nuk ka asnjė mundėsi praktike qė tė ruajė interesat e saj nė Ballkan pa shqiptarėt dhe pėrtej ēdo manovre e makinacioni diplomatik momental, amerikanet dhe sllavėt nuk kanė pėr tė qenė kurrė bashkė. E nėse bėhen njė ditė kundra nesh tė gjithė, aty do tė duket sa shqiptarė jeni ju qė bėni shqiponjėn nė gjokse dhe unė dhe nėse e meritojmė mė si Komb tė ekzistojmė!
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si Bora pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 06:06   #10
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,000
Thanks: 9,707
Thanked 8,490 Times in 4,337 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Lexoni pak kete artikullin lart te mesoni te verteten!

Shqiptaret kot lodhen te shkretet se kontrollin e ka tjeter kush!!
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si Bora pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 06:08   #11
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,667
Thanks: 1,831
Thanked 2,511 Times in 1,407 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ju nuk mund ta imagjinoni. Ky ėshtė turpi mė i madh qė mė kanė zėnė sytė nė kėtė vėnd. Ky njeri i ēmėndur dhe pervers po realizon sot njė nga talljet mė tė mėdha tė carit qė ėshtė parė ndonjėherė. Turp pėr Amerikėn dhe Europėn qė po lejojnė kėtė gjė. TURP TURP TURP.
Po ē'amerikė mor Bardhyl!!!!!!!!
Ata mbushin arka e mbushin thasė e nuk ju plas pėr Shqipėrinė e ngratė.

Le tė kėrcasin pushkė, le tė kėrcasin mitralozė qė kėtė vėnd po e ushqejnė me shkozė.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 30-06-2019 nė 06:16
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 06:12   #12
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,248
Thanks: 6,722
Thanked 7,944 Times in 5,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
Lexoni pak kete artikullin lart te mesoni te verteten!

Shqiptaret kot lodhen te shkretet se kontrollin e ka tjeter kush!!
pse nuk i fut hundet usa ne gjermani? se kto kan bole jo si delet shqiptare
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 06:14   #13
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,794
Thanks: 663
Thanked 836 Times in 288 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

He mo votuat shpejtoni se jua kaluan komshinjte
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 06:16   #14
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,292
Thanks: 3,070
Thanked 2,420 Times in 1,627 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Po ē'amerikė mor Bardhyl!!!!!!!!
Ata mbushin arka e mbushin thasė e nuk ju plas pėr kėtė vėnd tė lashtė!

Le tė kėrcasin pushkė, le tė kėrcasin mitralozė qė kėtij po e ushqejnė me shkozė.
Lėre par se tė mė shposh pikė gjaku se mė nxjerr, lėre. Sali qėnin dhe Lul legenin i pafsha atje ku as hasmin nuk do tė shikosh.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 06:17   #15
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
Lexoni pak kete artikullin lart te mesoni te verteten!

Shqiptaret kot lodhen te shkretet se kontrollin e ka tjeter kush!!
Nuk i heq as,pike,as presje,as germe dhe.....FIKS.

Shqiptaret jane BERE....HUNJ,DERRA,dhe...PROSTITUTA.

PS....Beni po del per avazin e te djeles dhe porosit ca te DUSH.e KE te.....PARApaguar.

AproPO.....fajin e kane APET...ruset.Se me hypen tensioni me ca SKERBYTHJE me flamur ne forum.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 06:20   #16
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,248
Thanks: 6,722
Thanked 7,944 Times in 5,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Lėre par se tė mė shposh pikė gjaku se mė nxjerr, lėre. Sali qėnin dhe Lul legenin i pafsha atje ku as hasmin nuk do tė shikosh.
sa budallenj jane shqiptaret.

sherr ke lagjja dujsivit ledio
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 06:20   #17
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
pse nuk i fut hundet usa ne gjermani? se kto kan bole jo si delet shqiptare
Do ne ti i kafe...lol.

Do e pagush vete dhe perseja ESHTE!!!

Lexo ate VEMJEN ambasador caubojs ne Gjermani qe fut jo vetem hundet por dhe.....Schwanzin,se ju pelqe disa jermaneve.

Jo per noi gjo ne....ALE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 06:23   #18
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,794
Thanks: 663
Thanked 836 Times in 288 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Pershendetje revolucionare
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ana_gend pėlqehet nga
i vjetėr 30-06-2019, 06:24   #19
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,000
Thanks: 9,707
Thanked 8,490 Times in 4,337 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
pse nuk i fut hundet usa ne gjermani? se kto kan bole jo si delet shqiptare
po pse Shqiperia eshte Gjermani sipas teje?

po jane te manipuluar pra sepse amerika i ka te gjitha pergjigmet dhe pislleqet ne dore shqiptarve dhe i thote shif icik sbere kete qe te them une shife ku e ke celesin usb futesh direkte ne burg po hape gojen..

i bie qe, shqiptaret vete kane bere aq korruption saqe amerika eshte thjeshte spiuni qe po i perdor , kaq e thjeshte eshte drague.

Kurse gjermani nuk eshte i korruptuar e kap me ligj ameriken dhe e nxjerr prej zhelesh jashte shtepise se vet.

me pak fjale ne sbejme dot vezen e gjermanit.. ndaj dhe kemi kete qeveri se kete meritojme..!
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 06:25   #20
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,248
Thanks: 6,722
Thanked 7,944 Times in 5,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet lokale 2019.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Do ne ti i kafe...lol.

Do e pagush vete dhe perseja ESHTE!!!

Lexo ate VEMJEN ambasador caubojs ne Gjermani qe fut jo vetem hundet por dhe.....Schwanzin,se ju pelqe disa jermaneve.

Jo per noi gjo ne....ALE.
tante Merkel ja fut ne bith.

te kujtohet Westerwelle ne londer ...ich bin deutscher und ich spreche deutsch
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur