Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Musliman

Musliman Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt muslimanė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-02-2015, 15:28   #1
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
70 Porosi te Muhammedit

70 Porosi tė Muhammedit (sal-Allahu alejhi we selam -Paqja, meshira dhe bekimet qofshin mbi te Derguarin)

Porositė e Pejgamberit a.s. duhet lexuar me vėmendje sepse ai ka qenė shumė i kujdesshėm pėr ne bile mė i kujdesshėm se ne pėr vetveten tonė. Kėtė na e dėshmon All-llahu nė Kur'an ku thotė:

"Pejgamberi ėshtė mė i ndieshėm ndaj besimtarėve se sa ata ndaj vetė vetvetes sė tyre" (Ahzab, 6)

Mu pėr atė, ai qė e respekton tė Dėrguarin e All-llahut e ka respektuar All-llahun, dhe ai qė i zbaton porositė e tij ka shpėtuar vetveten.
Pėr tė qenė kjo ēėshtje mė e qartė do tė pėrmendim ajetin Kur'anor ku All-llahu urdhėron qė besimtari pėr ē'do ēėshtje tė jetės sė tij duhet tė konsultojė librin e All-llahut (Kur'anin) dhe tė Dėrguarin e Tij Muhammedin a.s. edhe pse Muhammedi a.s. nuk ėshtė nė mesin tonė, por ai na ka lėnė hadithet dhe porosity e tij trashegim qė na sqarojnė dhe na ndriqojnė rrugėn ton pėr tė arritur shpėtimin dhe rrugėn e drejtė dhe atė qė dėshirojmė. All-llahu nė Kur'anin fisnik thotė:

"Nėse nuk pajtoheni pėr ndonjė ēėshtje, atėherė parashtrojeni atė te All-llahu (te libri i Tij) dhe te i dėrguari, po qe se i besoni All-llahut dhe ditės sė fundit. Kjo ėshtė mė e dobishmja dhe pėrfundimi mė i mirė". (Nisa, 59)

Porositė dhe gjykimin e Pejgamberit a.s. duhet pranuar me bindje dhe zemėrgjėrėsi, duke marrė mėsim nga Kur'ani fisnik.
Shih se ē'thot All-llahu pėr kėtė nė Kur'an:

"Pėr Zotin tėnd jo, ata nuk janė besimtarė (tė asaj qė tė zbriti ty as tė asaj para teje) derisa tė mos zgjedhin ty pėr tė gjykuar nė atė konflikt mes tyre, e pastaj (pas gjykimit tėnd) tė mos ndiejnė pakėnaqėsi nga gjykimi yt dhe (derisa) tė mos binden sinqerisht". (Nisa, 65)

Porositė e Pejgamberit a.s. duhet respektuar sepse ato nuk janė porosi tė njeriut tė rėndomtė, por ato janė porosi tė njeriut tė frymėzuar nga All-llahu Fuqiplotė.


Porosia 1

Pejgamberi a.s na bėnė me dije se njeriu gjithmonė ėshtė nėn kontrollin e All-llahut Fuqiplotė andaj ai nuk duhet tė bėjė keq
Prej Ebu Derdasė r.a. transmentohet se Pejgamberi alejhis-selam i ka thėnė:
Puno pėr All-llahun sikur ti e sheh Atė,numeroje veten nė radhėt e tė vdekurve ,kij kujdes, mbrohu nga lutja e tė demtuarit sepse kur i dėmtuari i lutet All-llahut kundėr teje, lutjet e tij ngrehen tek All-llahu sikur flaka e zjarrit.
Transmeton Ibni Asakir prej ibni Derdasė.


Porosia 2

Nga kjo porosi besimtari kupton se zullumqarin duhet penguar nga zullumi.
Prej Enesit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

Ndihmo vellaun tėnd kur ai ben dėm, ose kur i behet dėm. Njė njeri tha: O i dėrguar i All-llahut, do t'i ndihmoj kur i bėhet dėm, por si t'i ndihmoj kur ai bėn dėm. Pejgamberi a.s. tha: Do t'a pengosh nga tė bėrit dėm (tjerėve), atėherė e ke ndihmuar dhe ajo ėshtė ndihma jote ndaj tij.
Transmeton Buhariu.


Porosia 3

Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na tėrheq vėmendjen qė tė jemi tė kujdesshėm e mos tė na mashtrojė dunjaja.
Prej Ebu Seid El-Hudrit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

Dunjaja ėshtė e ėmbėl dhe e gjelbėr. Nė tė vėrtetė All-llahu juve ju ka bėrė mėkėmbės nė tė, Ai ju pėrcjell, ju sheh se si punoni.
Andaj keni frikė dunjanė dhe frigohuni nga kurtha e grave sepse sprovimi i parė i Beni israilėve ka qenė prej grave.
Transmeton Muslimi.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:29   #2
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 4

Me kėtė porosi Pejgamberi a.s na bėn me dije se ēdonjėri qė kėrkon nė emėr tė All-llahut mos ta refuzojmė.
Prej Ibni Omerit r.a transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

Kur dikush kėrkon ndihmė nė emėr tė All-llahut atė ndihmoje, kur lyp diqka nė emer te All-llahut atij jepni, kush ju fton pėrgjigjuni ftesės sė tij,
Kush ju bėn ndonjė tė mirė kompenzoni atij.
Po qė se s'keni me ēka tė kompenzoni atėherė lutuni pėr tė, ngase lutja do tė konsiderohet kompenzim.
Transmeton Ebu Davudi dhe Nisaiu me sened tė vėrtetė.


Porosia 5

Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na bėnė me dije se pėr namaz duhet ecur qetė e jo duke vrapuar.
Prej Ebu Hurejres r.a transmetohet se ka thėnė:

Kam dėgjuar Pejgamberin a.s duke thėnė: Kur jeni nisur pėr nė namaz e tė tjerėt kanė filluar, ju mos vraponi, por ecni qetė. Ēka tė arrini, falni e ato rekate qė u kanė kaluar plotėsoni.
muttefekun alejhi.


Porosia 6

Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na bėnė me dije qė tė kemi kujdes pėr plotėsimin dhe drejtimin e safėve (rreshtave) gjatė namazit.
Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė: (Para se tė filloni namazin)

- Drejtoni radhėt,
- Ngjitni supet me njėri tjetrin,
- Plotėsoni vendin e lirė nė saf,
- Lironi vend atij qė don tė hyjė nė saf,
- Mos i leni vend shejtanit ndėrmjet jush
- Kush e plotėson safin, All-llahu ėshtė me atė, e kush e kėput safin All-llahu kėput lidhjen me tė.
Transmeton Ebu Davudi me sened tė vėrtetė.


Porosia 7

Nga kjo porosi mėsojmė se sunnetet e rėndomta dhe namazet e tjera nafile duhet falė nė shtėpi.

Prej Ebu Dher-rit transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

O njerėz faluni nė shtėpitė tuaja, ngase namazi nė shtėpi ėshtė mė i pranuar dhe mė i vlefshėm pėrpos farzeve.(sepse farzet ėshtė mė mirė tė fallen nė Xhami).
Transmeton Daremiu.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:30   #3
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 8

Nga kjo porosi mėsojmė se dita e xhuma ėshtė dita mė e vlefshme pėr t'i dėrguar salavat Pejgamberit a.s.
Prej Aus bin Ausit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

Dita mė e lavdėruar ėshtė dita e xhuma, andaj sa mė shumė mė ēoni salavat ngase salavati juaj mė paraqitet mua.
Transmeton Ebu Davudi me sened tė vėrtetė.


Porosia 9

Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na bėnė me dije se besimtari mė shum duhet tė punojė se sa tė bėjė pyetje e tė polemizojė.
Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se ka thėnė: E kam dėgjuar Pejgamberin a.s. duke thėnė:

- Nga gjėrat qė ju kam ndaluar largohuni,
- gjėrat qė ju kam porositur zbatoni sa tė keni mundėsi.
Ata qė ishin para jush u bėnė helaq (u zhdukėn), sepse bėnin shumė pyetje dhe kundėrshtonin Pejgamberėt e vet.
Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi.


Porosia 10
Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na bėnė me dije se besimtari gjithmonė duhet pasur frikė nga hidhėrimi i All-llahut dhe tė pėrpiqet tė bėjė vepra tė mira.
Prej Ebi Dher bin Xhenade dhe Muadh bin Xhebelit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

- Frigohu prej All-llahut kudo qė tė jeshė,
- nėse bėn ndonjė vepėr tė keqe, pas saj bėne njė tė mirė do t'a shlyesh atė (tė keqen),
- dhe ndaj njerėzve sillu me sjellje tė mirė.
Transmeton Tirmidhiu.


Porosia 11

Pejgamberi a.s. me kėtė porosi pėrfshin disa vepra me tė cilat besimtari meriton shpėrblimin e All-llahut, Xhennetin.
Prej Ebi Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

- Ndani ushqimin (tė varfėrve)
- Pėrshėndetni njėri tjetrin me selam
- Mbani kontakte tė mira me farefisin tuaj
- Falni namaz natėn kur njerėzit flejnė
Do tė hyni nė Xhennet tė sigurt duke mos u frikėsuar dhe do t'ju pėrshėndesin Melekėt me selam.
Transmeton Ahmed Ibni Habbani etj.


Porosia 12

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet tė jetė i kujdesshėm pėr emėrtimin e fėmijės sė vet.
Prej Ebi Derdasė r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Ditėn e Gjykimit do tė thirreni sipas emrit tuaj dhe tė prindėrve tuaj, andaj emėrtoni fėmijėt tuaj me emra tė mirė.
Transmetojnė Ebu Davudi dhe Hibbani.


Porosia 13

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet t'i ketė gjashtė veti tė ēmuara qė tė fitojė Xhennetin.
Prej Ajjad bin Samit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Mė garantoni pėr gjashtė gjėra qė t'ua garantoj Xhennetin.
- Kur tė flitni, thoni tė vėrtetėn.
- Kur tė premtoni zbatojeni premtimin.
- Kur t'ju lihet diēka emanet, ēone nė vend.
- Ruani nderin tuaj (nga prostitucioni).
- Ruani sytė tuaj nga tė shikuarit haram.
- Ruani duart tuaja (nga tė bėrit keq).
Transmeton Bejhakiu.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:31   #4
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 14

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet tė jetė i ndershėm i sjellshėm dhe fisnik.
Prej Ebu Hurejres r.a transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

- Kush beson All-llahun dhe Ditėn e Gjykimit le ta nderojė mysafirin.
- Kush beson All-llahun dhe Ditėn e Gjykimit le tė mbajė lidhje tė mira me farefisin e tij.
- Kush beson All-llahun dhe Ditėn e Gjykimit le tė thotė fjalė tė dobishme ose le tė heshtė.
Transmetojnė Abdullah bin Imam dhe Ahmedi nė Zevaidin e tij me sened tė mirė.


Porosia 15

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet tė jetė mirėnjohės ndaj tė mirave tė All-llahut dhe tė sillet mirė ndaj njerėzve.
Prej Ebu Dherit r.a. transmetohet se ka thėnė:
Miku im (Pejgamberi a.s.) mė ka porositur tė mos i shikoj ata qė janė mė lartė se unė (me pasuri, pozitė, shėndet etj.), por t'i shikoj ata qė janė mė poshtė se unė.
Mė ka porositur t'i dua tė ngratėt dhe tė rrij me ta.
Mė ka porositur tė sillem mirė me tė afėrmit dhe t'i vizitoj ata, edhe nėse ata mė kthejnė shpinėn.
Mė ka porositur qė tė them tė vėrtetėn, po edhe nėse ajo ėshtė e hidhur.
Po ashtu mė ka porositur qė sa mė shumė tė them:
LA HAULE VE LA KUVVETE IL-LA BIL-LAH, sepse ajo ėshtė njė arkė me gjėra tė ēmuara nga arkat e Xhennetit.
Transmetojnė Taberaniu dhe Ibni Hibbani nė Sahihun e tij.


Porosia 16

Pejgamberi a.s. na mėson qė adhurimin tonė t'ia kushtojmė vetėm All-llahut tė lartmadhėruar.
Prej Abdullah bin Omerit dhe Abdullah bin Asit r.a. transmetohet se Muadh bin Xhebeli kur ka dashur tė udhėtojė i ka thėnė Pejgamberit a.s.
O i Dėrguar i All-llahut, mė kėshillo.
Pejgamberi a.s. ka thėnė:
- Adhuro All-llahun e mos i shoqėro Atij asgjė. Muadhi tha: O i Dėrguar i All-llahut, mė kėshillo. Pejgamberi a.s.tha:
- Kur tė bėsh ndonjė mėkat, menjė-herė bėn njė vepėr tė mirė. Ai tha: O i Dėrguar i All-llahut, mė kėshillo edhe mė. Pejgamberi a.s.tha:
- Bėhu i qėndrueshėm nė tė drejtė dhe ki sjellje tė mirė.
Transmeton Ibni Hibbani nė Sahihun e tij. Po ashtu Hakimi, i cili thotė se isnadi i hadithit ėshtė i vėrtetė.


Porosia 17

Nga kjo porosi mėsojmė se pajtimi mes njerėzve ėshtė njė vepėr e vlefshme.
Prej Enesit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. Ebi Ejjubit i ka thėnė:
A dėshiron tė lajmėroj pėr njė tregti qė me tė do tė shpėtosh nga dėnimi e do tė meritosh kėnaqėsinė dhe shpėrblimin e All-llahut? Ai tha: Po (Pejgamberi a.s. tha): Pajtoi njerėzit kur ata mes vete hidhėrohen dhe afroi kur ata largohen.
Transmeton Taberaniu.


Porosia 18

Nga kjo porosi mėsojmė se dhikri (tė pėrmendurit All-llahun), qetėson zemrėn dhe shpirtin e muslimanit.
Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Pėrpos dhikrit mos folni shumė, sepse tė folurit shumė, ashpėrson zemrėn. Njerėzit mė largė All-llahut janė ata qė kanė zemėr tė ashpėr.
(Zemėr e ashpėr ėshtė ajo, nė tė cilėn nuk ndikon kėshilla, Kur'ani e as ndodhitė tė cilat zbusin zemrėn e njeriut).
Transmetojnė Tirmidhiu dhe Bejhekiu.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:33   #5
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 19

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari gjithmonė duhet tė jetė i drejtė.
Prej ibni Mes'udit r,a transmetohet se Pejgamberi a,s ka thėnė:
Keni kujdes qė gjithmonė tė jeni tė drejtė, sepse e drejta qon drejtė mirėsisė, mirėsia qon nė Xhenet,dikush prej njerėzve vazhdon duke folur dhe punuar drejt deri sa tė shkruhet tek All-llahu i drejtė, po ashtu keni kujdes qė t'i shmangeni gėnjeshtrės, sepse gėnjeshtra ēon nė punė tė ndyra, e ato ēojnė nė zjarr.
Njeriu vazhdon tė gėnjej derisa tė shkruhet tek All-llahu gėnjeshtar.
Transmetojnė Buhariu, Muslimi, Ebu Davudi dhe Tirmidhiu.


Porosia 20

Nga kjo porosi mėsojmė se hixhreti (shpėrngulja mė e mirė ėshtė largimi nga gjunahet).
Prej Ummi Enesit r.a transmetohet se ajo i ka thėnė Pejgamberit a.s;
O i Dėrguar i All-llahut, mė kėshillo. Pejgamberi a.s tha;
Largohu prej gjunaheve, do tė bėsh shpėrnguljen mė tė mirė.
Zbato farzet, sepse ato janė xhihadi mė i vlefshėm, pėrmende
All-llahun gjithmonė, sepse ti nuk mund tė bėsh ndonjė punė mė tė dashur tek All-llahu, pėrpos tė pėrmendurit e Tij sa mė shumė.
Transmeton Taberaniu me sened tė mirė.


Porosia 21

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari gjithmonė duhet nxituar drejt punėve tė mira para se tė bėhet vonė.
Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Nxitoni nė punė (tė mira) para se tė ndodhė ndonjėra nga shtatė gjėrat e vėshtira:
- Vallė, a mos pritni varfėrinė e t'ju shtyjė tė harroni (punėt e ahiretit)
- apo pasurinė e cila ju shtynė tė azdiseni e tė bėheni zullumqar,
- apo ndonjė sėmundje qė t'ju shkatėrrojė shėndetin tuaj,
- pleqėrinė e cila ju humb (fuqinė),
- apo vdekjen qė ju rri nė pritje,
- apo Dexhallin, mė e keqja qė mund tė ndodhė,
- ose, vallė, mos po pritni Ditėn e Kijametit, e cila ėshtė mė e vėshtirė dhe mė e hidhur.
Transmeton Tirmidhiu.


Porosia 22

Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na tėrheq vėmendjen qė tė nxitojmė drejt punėve tė mira qė tė shpėtojmė nga telashet qė mund tė na godasin.
Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Nxitoni nė punė tė mira para se tė ndodhin trazira, qė do tė jenė sikur errėsira e mesnatės, dikush do tė zgjohet nė mėngjes mu'min (besimtar), ndėrsa nė mbrėmje mbetet pa iman, do ta shet fenė e vet pėr ndonjė interes tėkėsaj bote
Transmeton Muslimi.


Porosia 23

Nga kjo porosi mėsojmė se tė larit e xhenazes pėrkujton ahiretin.
Prej Ebu Dherrit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:`
Unė ty tė kėshilloj me njė kėshillė, nėse ti e mban nė mend (dhe vepron me tė) shpresohet tė keshė dobi prej saj.
- Vizitoi varrezat se ato tė pėrkujtojnė ahiretin,
- laj tė vdekurin sepse tė parit e trupit tė vdekur (tė shtangur) dhe larja e tij ėshtė njė kėshillė, mėsim i madh,
- fale namazin e tė vdekurve, se ndoshta me tė zbutet zemra dhe pikėllohet, kurse i pikėlluari ėshtė nėn mėshirėn e All-llahut,
- qendro afėr tė ngratėve, ulu me ta dhe kudo qė t'i takosh pėrshėndeti me selam.
- Rri me ata dhe ushqehu bashkė me njerėzit e sprovuar, nėse don tė jeshė modest ndaj All-llahut
- Vesh rrobe tė trasha, tė ashpra qė tė mos depėrtojė tek ti mendjemadhėsia dhe vetmashtrimi.
- Po ndonjėherė, zbukurohu kur tė adhurosh Zotin tėnd, pėr tė qenė i bukur dhe i pastėr gjatė ibadetit, e jo pėr krekosje para njerėzve.
Transmeton Ibni Maxhe.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:34   #6
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 24

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet tė japė nga pasuria e tij kur ai ėshtė i nevojshėm pėr tė.
Prej Xhundub bin Xhenadeh r.a. transmetohet se ai e ka pyetur Pejgamberin a.s.:
O i Dėrguar i All-llahut, cila sadaka (lėmoshė) ėshtė mė e vlefshme? Ai u pėrgjigj: Ajo tė cilėn e jep njeriu kur ai vet ka nėvojė, e ia jep tė varfėrit fshehurazi.
Transmeton Darimiu.


Porosia 25

Nga kjo porosi mėsojmė se tė kėrkuarit dituri, mėsimi dhe studimi janė mė tė vlefshme se sa falja e namazit nafile.
Prej Ebu Dherrit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. i ka thėnė:
O Ebu Dherr, tė mėsosh njė ajet nga libri i All-llahut (Kur'ani) ėshtė mė e dobishme se sa tė falėsh njėqind rekate (nafile namaz).
Tė pėrpiqesh qė tė pėrfitosh diē nga dituria do tė ishte mė mirė se sa tė falish njėmijė rekate (nafile).
Transmeton Ibni Maxhe.


Porosia 26

Nga kjo porosi mėsojmė se nė dhikrin e All-llahut ka shpėrblim poashtu nė heshtje nga fjalėt e kėqija ka shpėtim.
Prej Ebu Dherrit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. i ka thėnė:
Tė kėshilloj: tė ruhesh nga hidhėrimi i All-llahut, nėse don tė jesh i shpėtuar? Lexo Kur'an, bėn dhikėr, (pėrmende All-llahun) sa mė shumė do tė pėrmendesh lart nė qiej, dhe do tė kesh dritė nė tokė.
Po ashtu tė porosis qė mos tė flasish shumė, pėrpos kur fjala ėshtė e dobishme, pėrndryshe vazhdo nė heshtje, sepse ajo dėbon djallin dhe tė ndihmon nė punėt e fesė.
Transmeton Bejhekiu.


Porosia 27

Nga kjo porosi mėsojmė se kur jemi rehat e mirė nuk duhet harruar All-llahun por gjithmonė Atė duhet lutur.
Prej Ebi Derdasė r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. atij i ka thėnė:
Lutju All-llahut dhe adhuro atė kur je nė rehati, nėse dėshiron qė Ai tė tė pėrgjigjet kur do tė jesh nė vėshtirėsi
Transmeton Hakimi nė "Mustedrek" prej Ebi Derdasė.


Porosia 28

Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na mėson qė gjithmon tė jemi tė pregatitur, tė aftė dhe tė qėndrueshėm.
Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Besimtari i fortė ėshtė mė i mirė dhe mė i dashur tek All-llahu se i dobti, por ēdonjėri ėshtė i dobishėm.
Shpejto nė atė qė ke dobi,
kėrko ndihmė prej All-llahut dhe mos u bėn i pa aftė (mos u dorėzo).
Nėse tė godet diē (e pa dėshirueshme), mos thuaj: sikur ta kisha bėrė kėtė e kėtė do tė ishte kėshtu e kėshtu, ngase thėnia sikur ( ta bėja kėtė.) hap derėn e shejtanit.
Transmeton Muslimi.


Porosia 29

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari gjithmonė duhet tė jetė i pastėr, i disponuar dhe duhet t'i shmanget shpifjes sė vėllezėrve tė vet.
Abdullah bin Mes'udi r.a. thotė:
Mė ka kėshilluar Pejgamberi a.s. dhe mė ka thėnė: O Abdulla, kur tė jesh duke agjėruar parfumosu,
bėhu i disponuar, mos u trego i hidhėruar, i mėrrolur, pėrgjigju ftesės sė muslimanėve se atė e ke obligim, pėrpos nėse ke arsye nuk mban pėrgjegjėsi.
Falja namazin e xhenazes atij qė vdes prej miletit tonė (muslimanėve), po edhe sikur tė jetė mėkatar i madh.
O Abdullah sikur t'i shkosh All-llahut me mėkate tė mėdha sikur kodra, do ta kesh mė lehtė sesa tė shpifėsh, tė dėshmosh rrejshėm kundėr ndonjė besimtari.
Transmeton Taberaniu.

Porosia 30

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari nuk duhet harruar ahiretin, po ashtu nuk duhet t'i nėnēmojė tė tjerėt.
Prej Ebu Bekrit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. i ka thėnė:
O Ebu Bekėr, kur tė shohish njerėzit duke bėrė gara pas dunjasė, ti kėrko ahiretin dhe pėrmende All-llahun pranė ēdo guri dhe druri, All-llahu do tė pėrmend ty kur do ta pėrmendish Atė,
mos nėnēmo askend prej muslimanėve sepse atė musliman qė ju e shihni (konsideroni) pa vlerė, ai tek All-llahu mund tė jetė i vlefshėm.
Transmeton Dejlemiu prej Aliut.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:35   #7
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 31

Nga kjo porosi mėsojmė se Pejgamberi a.s ka qenė i kujdesshėm pėr t'i mėsuar besimtarėt.
Prej Ebu Bekrit r.a. transmetohet se ka thėnė:
Mė ka urdhėruar Pejgamberi a.s. qė ēdo mėngjes dhe mbrėmje, po edhe para se tė flejė tė them: ALL-LLAHUMME FATIRIS-SEMA-VATI VEL ERD ALIMUL GAJBI VESH-SHEHADE.
O Zoti im, (Ti je) krijues i qiejve dhe tokės, Ti e din tė fshehtėn dhe tė dukshmen.
Transmeton Bejhekiu.


Porosia 32

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet tė dojė pėr tė tjerėt atė qė don pėr vete dhe tė jetė i kėnaqur me atė qė All-llahu i ka dhuruar.
Prej Ebi Derdasė r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. i ka thėnė:
O Ebi Derda, me fqiun sillu mirė nėse don tė jeshė besimtar,
dėshiro pėr njerėzit atė qė dėshiron pėr vete do tė jeshė i shpėtuar,
kėnaqu me atė qė All-llahu ka caktuar pėr ty dhe do tė jesh njeriu mė i pasur.
Transmeton Haraiti prej Ebi Derdasė.


Porosia 33

Nga kjo porosi kuptojmė se Pejgamberi a.s gjithmonė na ka mėsuar se ku mund ta gjejmė shpėtimin dhe nga cilat punė duhet tė shmangemi.
Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. i ka thėnė:
A ka kush i merr prej meje disa fjalė, (mėsime) i zbaton dhe ua mėson tė tjerėve?
Unė thashė: Unė o i Dėrguar i All-llahut, (ai) mė mori pėr dore, numėroi pesė dhe tha:
O Ebu Hurejre, ik nga tė ndaluarat do tė jesh personi qė mė sė miri ke adhuruar All-llahun.
Kėnaqu me atė qė All-llahu ka caktuar pėr ty, do tė jeshė mė i pasuri ndėr njerėzit.
Sillu mirė me fqiun, tė jeshė besimtar,
duaje pėr njerėzit atė qė don pėr vete qė tė jeshė i shpėtuar,
mos qesh shumė se tė qeshurit shumė ta mbyt zemrėn.
Transmeton Tirmidhiu.


Porosia 34

Nga kjo porosi mėsojmė se duhet tė jemi tė kujdesshėm pėr kohen e namazeve, pėr prindėrit dhe tė luftojmė nė rrugė tė All-llahut
Prej Abdullah bin Mes'udit r.a. transmetohet, se ka thėnė:
E kam pyetur Pejgamberin a.s. se cila punė ėshtė mė e mirė? Pejgamberi a.s. tha:
Namazi nė kohėn e vet,
rrespekti ndaj prindėrve dhe
lufta nė rrugėn e All-llahut
Transmeton Seid bin Mensur nė Sunenin e tij.


Porosia 35

Pejgamberi a.s. nė kėtė porosi ka cekur njėzet e tre pika tė cilat janė tė nevojshme pėr ēdo besimtarė.
Transmetohet prej Muadh bin Xhebelit r.a. se ka thėnė:
Mė mori Pejgamberi a.s. pėr dore dhe mė tha:
O Muadh tė kėshilloj tė kesh frikė All-llahun,
tė thuash tė vėrtetėn,
tė zbatosh premtimin,
tė ēojsh nė vend emanetin,
mos tradhtosh,
tė mėshirosh jetimin,
tė mbrohesh prej hakut tė fqiut,
tė fshehish hidhėrimin,
tė flasish me urtėsi,
t'i pėrshėndetėsh tė tjerėt me selam,
tė rrespektosh udhėheqėsin (e drejtė),
kupto Kur'anin,
duaje ahiretin,
frikėsohu prej llogarisė,
pak shpreso,
puno shumė (punė tė mira),
kursesi mos tė fyesh ndonjė musliman,
mos beso gėnjeshtarin,
mos shpall tė drejtin gėnjeshtar,
mos kundėrshto imamin e drejtė,
mos shkakto trazira nė sipėrfaqen e tokės.
O Muadh: pėrmende All-llahun pranė ēdo guri dhe druri,
pendohu pėr ēdo mėkat,
pėr tė fshehurin fshehurazi e pėr tė dukshmin haptazi.
Transmeton Bejhekiu.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:36   #8
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 36

Kjo porosi sihariqon thirrėsit nė rrugė tė All-llahut.
Prej Muadhit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
O Muadh: Po tė bėhesh ti shkaktar e tė u dhėzohet (nė Islam) njė njeri prej mosbesimtarėve, do tė jetė mė e dobishme pėr ty sesa tė kesh ca deve tė kuqe.
Transmeton imam Ahmedi.


Porosia 37

Me kėtė porosi Pejgamberi a.s na mėson se si tė shprehim nėnshtrimin tonė tė plotė ndaj All-llahut Fuqiplotė.
Prej Ebij Amarete bin Azib r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Kur tė biesh nė shtrat thuaj:
ALLAHUMME ESLEMTU NEFSIJ ILEJKE, VE VEXHEHTU VEXHHI ILEJKE,VE FEVEVTU EMRIJ ILEJKE, VE ELXHE'TU DHAHRI ILEJKE, RAGBETENVE REHBETEN ILEJKE, LA MELXHEE VELA MENXHEE MINKE IL-LA ILEJKE, AMENTU BI KITABIKEL-LEDHII ENZELTEH VE BI NEBIJJIKE EL-LEDHI ERSELTE.
"O Zoti im, shpirtin tim Ty ta dorėzoj, kah Ti kthehem, Ty tė mbėshtetem, Ty tė frikohem dhe nė Ty shpresoj, s'ka shpėtim dhe strehim pėrveē se te Ti. I besoj librit Tėnd (Kur'anit) qė e zbrite, dhe Pejgamberit qė Ti e dėrgove".
O Ebi Ammare nėse ti vdes gjatė kėsaj nate, vdes me iman (besim)tė vėrtetė, e nėse zgjohesh, zgjohesh me tė mira.
Muttefekun alejh.


Porosia 38

Pejgamberi a.s. me kėtė porosi na tėrheq vėrejtjen qė t'iu shmangemi shtatė mėkateve tė cilat janė shumė tė dėmshme pėr besimtarin.
Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Ruhuni nga shtatė mėkatet tė cilat ju ēojnė nė zhdukje, (shokėt e tij) thanė:
E cilat janė ato o i Dėrguar i All-llahut ?
Pejgamberi a.s. tha:
Tė bėrit rival, ortak All-llahut,
sihri (magjia)
mbytja e njeriut tė cilin akt All-llahu e ka ndaluar, pėrpos nėse ajo bėhet me tė drejtė ,
ngrėnia e kamatės,
ngrėnia e pasurisė sė jetimit,
tė ikurit nga fronti i luftės dhe
shpifja ndaj femrės sė ndershme muslimane.
Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi.


Porosia 39

Kjo porosi na bėn tė kuptojmė se besimtari nuk duhet tė flejė para se tė dėshmon njėsimin e All-llahut dhe tė kėrkojė nga Ai qė ta mbrojė nga sherri i njerėzve dhe i xhinėve.
Prej Ukbe bin Amirit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
O Ukbe bin Amir a dėshiron qė t'i mėsoj ty tre sure (kaptna) tė cilat kanė qenė tė zbritura nė Tevrat, Inxhil, Zebur dhe nė Kur'anin e Madhėrishėm? Unė thashė (thotė Ukbe): Po, o i Dėrguar i All-llahut. Pejgamberi a.s. m'i kėndoi: KUL HUVALL-LLAHU EHAD, KUL EUDHU BI RABIL FELEK dhe KUL EUDHU BI RABIN-NAS. Pastaj tha:
O Ukbe mos i harro kėto, dhe mos tė fleshė asnjė natė para se t'i lexosh kėto sure.
Ukbe thotė: Unė kurrė s'i kam harruar dhe kurrė s'kam fjetur para se t'i kėndoj kėto sure.
Transmeton imam Ahmedi.


Porosia 40

Nga kjo porosi mėsojmė se namazin duhet ta falim me kujdes tė veēantė, tė ruhemi nga tė folurit keq dhe tė jemi tė kėnaqur me atė qė All-llahu ka caktuar pėr ne.
Prej Ebi Ejub El-Ensariut r.a. transmetohet e ky Pejgamberit a.s. i ka thėnė:
O i dėrguar i All-llahut, mė kėshillo:
Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Kur tė falish namaz fale sikur atė e ke namazin e fundit, (sikur pas atij namazi do tė vdesish),
mos fol fjalė qė pastaj tė detyrohesh tė kėrkosh falje pėr tė dhe
assesi mos lakmo nė atė qė e kanė tė tjerėt.
Transmeton imam Ahmedi nė Musnedin e tij.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:37   #9
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 41

Kjo porosi na bėn me dije se muslimani pėr ēdo ēėshtje tė jetės sė tij duhet tė orientohet te mėsimet e Pejgamberit a.s. dhe se aty e gjen ēelsin e problemit tė vet.
Prej Aliut r.a. transmetohet se i ka thėnė Pejgamberit a.s.:
O i Dėrguar i All-llahut: Kur'ani ik prej gjoksit tim (zemrės) , assesi s'e mbaj mend. Pejgamberi a.s. tha: O baba i Hasanit , a dėshiron qė ty t'i mėsoj disa fjalė (lutje) qė prej tyre do tė kesh dobi ti dhe ai qė ti do t'ia mėsosh dhe me atė do tė mbash mend gjithēka dhe kurrė nuk do t'i harrosh?
Ali tha: Po, o i Dėrguar i All-llahut.
Pejgamberi a.s. tha: Kur tė vijė nata e xhuma nėse mundesh tė zgjohesh nė pjesėn e tretė tė natės, zgjohu se ai moment ėshtė i dėshmuar, melekėt janė present dhe lutja pranohet.
Po qė se nuk mund tė zgjohesh nė pjesėn e tretė, atėherė nė mesnatė, po qė se nuk mundesh atėherė para se tė fleshė fal katėr rekate namaz. Lexo nė tė parin Fatihanė dhe suren Jasin, nė tė dytin Fatihanė dhe suren El-Duhan, nė tė tretin Fatihanė dhe suren Sexhde, ndėrsa nė tė katėrtin Fatihanė dhe suren El-Mulk. Pasi tė lexosh et-tehijatin, shehadetin dhe salavatet thuaj: ALL-LLAHUMMEGFIR LIL MU'MINIINE VEL MU'MINAAT, VEL MUSLIMINE VEL MUSLIMAAT EL AHJAI MINHUM VEL EMVAAT BI RAHME-TIKE JA ERHAMER-RAHIMIIN.
RABBENAGFIR LENA VE LI IHVANINA EL-LEDHINE SEBEKU-NA BIL IMAN.
ALL-LLAHUME ERHAMNI BI-TER-KIL MEASI EBEDEN MA EB-KAJTENI VERHAMNI EN ETEKEL-LEFU MA LA J'ANINI VERZUKNI HUSNEN-NERDHA-RI FIIMA JURDI-IKE ANNI.
ALL-LLAHUMME BEDIIUS-SE-MAVAATI VEL-ERD DHEL XHELALI VEL IKRAM VEL IZZETIL-LETI LA TURAM, ES'ELUKE JA ALL-LLAH JA RAHMAN BI XHELALIKE VE NURI VERXHHIKE EN TUNEVVIRE BIKITABIKE BESARI, VE EN TUTLIKA BIHI LISANIJ, VE EN TUFRIXHE BIHI AN KALBIJ, VE EN TESHREHA BIHI SADRIJ, VE EN TES-TA'MELE BIHI BEDENI, FE INNEHU LA JUINUNII ALEL HAKKI GAJREKE VE LA JU'TINIIHI IL-LA ENTE, VELA HAULE VELAKUVVETE IL-LA BIL-LAHIL ALIJIL ADHIM.
O Zot fail besimtarėt dhe besimtaret, muslimanėt dhe muslimanet, tė gjallėt dhe tė vdekurit, me mėshirėn tėnde o mėshirues i mėshiruesve.
O Zoti ynė, na fal neve dhe vėllezėrit tonė besimtarė tė cilėt kanė kaluar para nesh.
O Zoti im, mė mėshiro mua qė t'iu shmangem mėkateve sa tė jem gjallė, poashtu mė mėshiro dhe mos lejo qė tė ngarkoj veten mė punė qė nuk mė takojnė. Mė mundėso qė tė veproj punė me tė cilat Ti do tė jesh i kėnaqur ndaj meje. Zoti im, Ti je shpikės i qiejve dhe tokės, Ty tė takon lartmadhėria, fisnikėria dhe fuqia. Ti s'ke rival.
O Zoti im i gjkithmėshirshėm, Ty tė lus qė pėr hirė tė lartmadhėrisė dhe nurit tė fytyrės sate tė mė ndriēosh syt e mi me dritėn e Kur'anit, tė mė lirosh me tė gjuhėn time, qetėso me tė zemrėn time, poashtu tė lus tėrė trupi im tė veprojė sipas urdhėrave tė Kur'anit, sepse askush tjetėr nuk mund tė mė ndihmojė nė rrugė tė drejtė pos teje, askush nuk mund tė mė japė kėtė qė kėrkoj pos Teje.
O Zot i madhėrishėm s'ka kush mė ndihmon kah e mira as qė mė pengon nga e keēja pos Teje.
Pastaj Pejgamberi a.s. tha:
O Ebel Hasan, vepro kėshtu tre, pesė ose shtatė xhumaja, lutja inshAll-llah do tė pranohet. Betohem nė Atė qė mė dėrgoi me tė vėrtetėn. Besimtarit kjo lutje nuk i refuzohet.
Aliu thotė: Vall-llahi nuk kaluan pesė ose shtatė xhumaja Pejgamberi a.s. erdhi nė tė njejtin mexhlis (vend-ndeje), e unė thashė: O i Dėrguar i All-llahut, unė mė parė mėsoja katėr ajete, pastaj i harroja ndėrsa tash mėsoj dyzet ajete e mė shumė, kur i lexoj sikur e kam Kur'anin para vetes. Mė parė dėgjoja hadithe, kur doja t'i pėrsėris, veē i kisha harruar, kurse tash e dėgjoj hadithin dhe e pėrsėris, s'e harroj asnjė shkronjė. Pejgamberi a.s. tha : Betohem nė Zotin e Qabes, se Ebul Hasani ėshtė besimtar.
Transmetojnė Tirmidhiu dhe Hakimi.


Porosia 42

Nga kjo porosi mėsojmė se besimtari duhet tė ruhet nga zilia, spse zilaiqari ėshtė nė Xhehennem para se tė hyj nė te.
Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberit a.s. ka thėnė:
Keni kujdes, ruhuni nga zilija, sepse zilija i djeg punėt e mira (thevabet) ashtu siē i djeg zjarri drunjtė.
Transmetojnė Tirmidhiu.


Porosia 43

Nga kjo porosi kuptojmė se pėr besimtarin ėshtė mė e dobishme tė posedojė vyrtyte tė larta se sa tė posedojė pasuri tė ndryshme.
Prej Aliut r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. atij ka thėnė:
O Ali, mos lakmo kėnaqėsinė e askujt pėrpos kėnaqėsisė sė All-llahut,
mos ki frikė tjetėr kėnd pos All-llahun,
kur pyetesh pėr diēka mos kurse tė thuash nuk e di, All-llahu e din mė sė miri.
O Ali, cilėn e dėshiron; tė t'i jap ty pesėqind dele, ose tė t'i mėsoj pesė fjalė tė cilat janė tė vlefshme pėr dunja dhe ahiret.
(Aliu tha): O i Dėrguar i All-llahut, m'i mėso pesė fjalė. Atėherė Pejgamberi a.s. tha:
Thuaj: All-llahumme-gfir lii dhenbi ve vesi'li huluki, ve tajjib li kesbi, ve kani'ni bima rrezakteni, vela tedhheb bi nefsi ila shej'in sarreftehu anni.
O Zoti im, fail mėkatet e mia, mė dhuro moral tė mirė, fitimin tim bėre tė jetė i pastėr, mė bėn qė tė mė mjaftojė ajo qė Ti mė ke furnizuar, mos mė bėj qė tė lakmoj atė qė Ti nuk ma ke ofruar.
Transmeton Dejlemiu nė Musnedin El-Firdeus.


Porosia 44

Kjo porosi na bėn tė ditur qė besimtari tė mos habitet pas dunjasė e tė harrojė ahiretin.
Transmetohet prej Ebu Dherrit se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Mos grumbulloni atė qė s'do ta hani,
mos ndėrtoni atė qė nė tė nuk banoni,
mos garoni nė gjėra tė cilat ju nesėr do t'i leni,
keni frikė All-llahun tek i cili do tė ktheheni, dhe para Tij do tė qėndroni,
lakmoni atė, drejt cilės jeni duke shkuar dhe atė qė ju nė tė gjithmonė do tė qėndroni.
Transmeton Darimiu.


Porosia 45

Nė kėtė porosi Pejgamberi a.s. ka cekur njėmbėdhjetė pika dhe ato i ka filluar me porosinė qė tė kemi frikė All-llahun sepse ajo ėshtė ēelsi i shpėtimit.
Transmetohet prej Ebu Dherrit r.a. i cili ka thėnė: O i Dėrguar i All-llahut mė kėshillo!
Pejgamberi a.s. tha: Frikėsohu prej All-llahut sepse ajo ėshtė puna kryesore, (shtylla e fesė). I thashė: O i Dėrguar i All-llahut, vazhdo! Pejgamberi a.s. tha:
Lexo Kur'anin dhe pėrmende All-llahun e Lartmadhėruar, sepse ajo ėshtė pėr ty dritė nė tokė e pasuri nė qiej. I thashė O Pejgamber i All-llahut, vazhdo, e ai mė tyha:
Largohu nga tė qeshurit shumė, se qeshja e tepruar e vdes zemrėn dhe humb ndriqimin e fytyrės. Unė i thash: O Pejgamber mė kėshillo, dhe ai vazhdoi:
Tė porosis tė bėsh xhihad, sepse ai ėshtė ibadeti mė i ēmuar i ummetit tim. Unė i thash: O Pejgamber mė kėshillo edhe mė: Ai tha:
Duaji tė ngratit dhe shoqėrohu me ta.
Unė i thash: O Pejgamber mė kėshillo edh mė: Ai tha:
Shiko ata qė janė mė tė varfėr, e mos i shiko ata qė janė mė tė pasur se ti, qė tė mos harrosh, nėnēmosh dhuntitė e All-llahut qė t'i ka dhuruar. Unė thash: O Pejgamber mė kėshillo edhe mė: Ai tha:
Thuaj tė vėrtetėn po edhe qoftė e hidhur. Unė thash: mė kėshillo edhe mė: Ai tha:
Kij kujdes nga mėkatet tua e mos angazho veten me tė huajat.
Mos kritiko tjetėr pėr punėn tė cilėn ti vetė e bėn. Mjafton pėr ty si mėkat, kur ti angazhohesh me gabimet e huaja e tuat i harron. Dhe kur i kritikon tė tjerėt pėr punėn tė cilėn ti vetė e bėn. Pastaj mė vuri dorėn nė gjoks dhe mė tha:
O Eba Dherr: Menēuria mė e madhe ėshtė tė dish tė planifikosh pėr jetėn dhe ekonominė tėnde.
Devotshmėria mė e madhe ėshtė tė ruhesh nga haramet; ajo qė tė lartėson nderin familjar dhe tė bėn tė ndershėm ėshtė sjellja e mirė.
Transmeton Darimiu.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:39   #10
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 46

Nga kjo porosi mėsojmė se udhėheqėsin e drejtė duhet dėgjuar, duhet tė jemi bėmirės dhe tė kujdesemi pėr namazin.
Pej Ebu Dherrit r.a. tansmetohet se Pejgamberi a.s. atij i ka thėnė:
Dėgjo dhe respekto udhėheqėsin e (drejtė) po edhe sikur tė jetė njė rob me hundė tė prerė .
Nėse bėn njė gjellė, qiti mė shumė ujė, bėre mė tė hollė qė t'u ndash prej saj edhe fqinjve tė tu dhe
Fale namazin nė kohėn e vet.
Transmeton Tirmidhiu.


Porosia 47

Nė kėtė porosi ėshtė karakteristikė urdhėri qė tė pritet gjashtė ditė me qėllim qė Ebu Dherri tė jetė i kujdesshėm, ta pėrcjellė me vėmendje dhe mos tė harrojė.
Transmetohet prej Eba Dherrit dhe Muadh bin Xhebelit r.a. se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Gjashtė ditė (prit), e pastaj mbaje mend se ēka do tė thuhet ty. Kur erdhi dita e shtatė Pejgamberi a.s. tha:
Tė porosis tė kesh frikė All-llahun nė punėt tua tė fshehta dhe tė dukshme.
Kur tė gabosh, bėre njė vepėr tė mirė, qė tė fshish tė keqen e bėrė dhe mos lyp prej askujt asgjė po edhe kur tė bie thupra (prej dore) dhe mos merr emanet
Transmeton Ibni Maxhe.


Porosia 48

Kjo porosi i ėshtė dedikuar Pejgamberit a.s. nga All-llahu Fuqiplotė e Ai na e ka pėrcjellė edhe neve duke pasur parasysh qė edhe net ė kemi dobi nga kjo porosi.
Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Zoti im mė ka porositur nėntė gjėra e unė ju porosis edhe juve:
- Mė ka porositur tė jem i sinqertė nė punėt e fshehta dhe ato tė dukshme,
- tė jem i drejt kur tė jem i disponuar dhe kur tė jem i hidhėruar,
- tė jem i matur (mos tė hargjoj pa nevojė) kur tė jem i pasur dhe kur tė jem i varfėr.
- T'ia fali hakun atij qė mė ka dėmtuar,
- t'i jap atij qė mė ka rrefuzuar, (s'mė ka dhėnė kur i kam kėrkuar),
- ta vizitoj atė qė mė ka bojkotuar,
- heshtja ime tė jetė mendim, studim,
- fjala ime tė jetė dhikėr,
-shikimi im tė jetė mėsim
Transmeton Ibni Maxhe.


Porosia 49

Me kėtė porosi Pejgamberi a.s. na bėn tė ditur se njerėzit derisa e kanė njė gjė nuk ia dinė vlerėn, andaj na tėrheq vėmendjen qė tė mirat e kėsaj bote t'i shfrytėzojmė sepse ato nuk janė tė pėrhershme.
Transmetohet prej Ibni Abbasit se Pejgamberi a.s. njė njeriut i ka thėnė: Shfrytėzoi pesė gjėra para pesė tė tjerave:
- Rininė tėnde para se tė arrijė pleqėria.
- Shėndetin para se tė arrijė sėmundja.
- Pasurinė para se tė vijė varfėria.
- Kohėn e lirė para se tė zihesh me punė.
- Jetėn tėnde para se tė vijė vdekja.
Transmeton Darimiu.


Porosia 50

Me kėtė porosi Pejgamberi a.s. dėshiron qė ne tė jemi tė qėndrueshėm nė besimin tonė ndaj All-llahut Njė dhe tė mos iu afrohemi punėve tė ndaluara nga All-llahu.
Prej Muadh bin Xhebelit transmetohet e ai thotė:
Mė ka porositur Pejgamberi a.s. me dhjetė gjėra:
- Mos i bėn shok All-llahut edhe sikur tė vritesh ose tė digjesh.
- Mos iu kundėrvė prindėrve po edhe nėse tė urdhėrojnė qė tė dalish nga familja dhe pasuria yte.
- Mos le qėllimisht namaz farz pa falė, se kush le namaz farz me qėllim, nuk ėshtė nėn besėn e All-llahut.
- Kursesi mos pi alkohol, se alkoholi ėshtė fillim i ēdo mėkati.
- Ruaju nga mėkatet, se pėr shkak tė mėkateve meriton hidhėrimin e All-llahut.
- Mos ik nga fronti po edhe nėse vriten (zhduken) tė tjerėt.
- Nėse njerėzit i godet vdekja (nė luftė) ti qėndro.
- Shpenzo pėr familjen tėnde nga pasuria yte e fituar.
- Mos largo thuprrėn prej tyre duke i edukuar dhe
- Frikėsoi ata prej (hidhėrimit tė) All-llahut.
Transmeton Ibni Maxhe.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:40   #11
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 51

Nga kjo porosi kuptojmė se punėt qė nuk bėhen me sinqeritet nuk ka dobi prej tyre po edhe nėse janė shumė.
Prej Ebi Dherrit r.a. transmetohet se ky Pejgamberit a.s. i ka thėnė:
O i Dėrguar i All-llahut me kėshillo? Pejgamberi a.s. tha: O Eba Dherr: Bėri punėt me sinqeritet pėr hir tė All-llahut ato do tė mjaftojnė po edhe nėse janė pak.
Transmeton Tirmidhiu.


Porosia 52

Nga kjo porosi kuptojmė se besimtari kur e don dikend duhet ta lajmėron se e don e kur e don e kėshillon kah e mira.
Prej Muadhit r.a. transmetohet se ka thėnė:
Mė mori Pejgamberi pėr dore pastaj mė tha: O Muadh, pasha All-llahun, unė ty tė dua, andaj tė kėshilloj:
O Muadh, mos e le pa thėnė pas ēdo namazi: All-llahumme e'inni ala dhikrike ve shukrike ve husni ibadetike.
O Zoti im mė ndihmo tė tė pėrmendi Ty dhe tė tė falenderoj, (po ashtu mė ndihmo) qė sa mė mirė Ty tė tė adhuroj.
Transmetojnė Bezzari dhe Taberaniu.


Porosia 53

Kjo porosi na bėn tė qartė qė adhurimi tė bėhet me vėmendje dhe me sinqeritet, pėr ndryshe nuk vlen aspak.
Prej Muadhit r.a. transmetohet se ai Pejgamberit a.s. i ka thėnė: O i Dėrguar i All-llahut mė kėshillo?
Pejgamberi a.s. atij i ka thėnė:
Adhuro All-llahun sikur ti Atė e sheh dhe numėroje veten me tė vdekurit, po nėse don tė tė lajmėroj pėr atė qė ėshtė mė e vlefshme se gjithė punėt e tjera, atėherė ruaje kėtė (dhe bėri isharet me dorėn e tij kah gjuha)
Transmeton Tirmidhiu.


Porosia 54

Nga kjo porosi mėsojmė se njėri-tjetrin duhet ndihmuar pėr tė mirė dhe raportet familjare duhet tė mbahen me urtėsi.
Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Kėshilloni njėri tjetrin qė tė sillen mirė ndaj bashkėshorteve tė tyre ngase gruaja ėshtė e krijuar prej brinjės mė tė shtrembėruar nga brinjtė e Ademit a.s. Nėse tenton atė ta drejtosh tėrėsisht, atėherė atė do ta thesh, ndėrsa nėse e le e nuk e drejton dalngadal ajo shtrembėrohet edhe mė shumė, andaj kėshilloni njėri tjetrin qė tė silleni mirė ndaj grave.
Ttransmetojnė Buhariu dhe Muslimi.


Porosia 55

Nė kėtė porosi Pejgamberi a.s. u pėrcaktua vetėm nė xhihadin pėr tė bėrė tė ditur se xhihadi pėr muslimanin ėshtė virtyt i pashoq. Ubadete bin Samit r.a. transmeton se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Luftoni nė rrugė tė All-llahut, sepse lufta nė rrugėn e All-llahut ėshtė dera e Xhennetit.
All-llahu i Lartėmadhėruar pėr hirė tė xhihadit shpėton (njeriun) prej mėrzisė dhe pikėllimit.
Transmetojnė Ahmedi dhe Tirmidhiu.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:41   #12
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 56

Me kėtė porosi Pejgamberi a.s. na bėn me dije qė tė mbajmė lidhje tė ngusht me All-llahun dhe me njėri tjetrin e sidomos i pasuri me tė varfėrin.
Xhabiri r.a. transmeton duke thėnė:
Pejgamberi a.s. na mbajti njė fjalim ku mes tjerash tha:
- O ju njerėz, pendohuni tek All-llahu para se tė vdisni.
- Nxitoni kah punėt e mira para se t'ju ndodh diēka qė mund t'ju pengon nga ato.
- Me All-llahun mbani lidhje tė ngushtė duke pėrmendur Atė sa mė shumė, shpėrndani sadaka (lėmoshė) sa mė shumė fshehurazi dhe haptazi, sepse pėr hir tė saj do tė furnizoheni, do tė ndihmoheni dhe do tė jeni tė fuqishėm.
Transmeton Bejhekiu.


Porosia 57

Nga kjo porosi kuptohet se besimtari duhet tė pėrmbahet nga hidhėrimi.
Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se njė njeri Pejgamberit a.s. i ka thėnė:
O i Dėrguar i All-llahut, mė kėshillo!
Pejgamberi a.s. tha: Mos u hidhėro. Ai pėrsėriti disa herė duke thėnė mė kėshillo e Pejgamberi a.s. tha mos u hidhėro.
Transmeton Buhariu.


Porosia 58

Nga kjo porosi mėsojmė se Pejgamberi a.s. ka qenė i kujdesshėm pėr rininė e ummetit tė vet, andaj i ka porositur qė tė martohen, ndėrsa nė rast pamundėsie pėr martesė u ka ofruar si masė preventive agjėrimin.
Prej Abdullah bin Mes'udit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
O jut ė rinj, kush ka prej jush mundėsi dhe kushte (pėr martesė) le tė martohet, sepse martesa i ruan sytė nga tė shikuarit nė gjėra tė ndaluara dhe e ruan nderin. E kush nuk ka mundėsi (tė martohet), le tė agjėrojė sepse agjėrimi pėr tė do tė jetė mbrojtje.
Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi.


Porosia 59

Nga kjo porosi besimtari mėson se lidhshmėria mė e ngushtė duhet tė jetė me All-llahun krijuesin e botėrave.
Prej Abdullah bin Abbasit r.a. transmetohet se ka thėnė:
Isha njė ditė (duke ecur) pas Pejgamberit a.s., e ai mė tha: O djalosh, unė do t'i mėsoj ty disa fjalė: Ruaje All-llahun (d.m.th. zbatoi urdhėrat e Tij, dhe largohu nga ndalimet e Tij) tė ruan Ai ty (nga ēdo e keqe), ruaje All-llahun nėse dėshiron ta kesh gjithmon pranė vetes.
Kur tė lypish lyp prej All-llahut, kur tė kėrkosh ndihmė, kėrko prej Tij. Dije se gjithė njerėzit sikur tė tubohen qė tė bėjnė ty njė tė mirė nuk do tė bėjnė pėrpos atė qė All-llahu ka caktuar pėr ty, po nėse gjithė njerėzit tubohen, pajtohen qė ty tė tė bėjnė njė tė keqe, nuk do tė mund tė bėjnė pėrpos asaj qė All-llahu pėr ty ka caktuar.
Janė ngritur lapsat dhe janė tharė fletushkat. (don tė thotė, se atė qė All-llahu ka shkruar nė kader, askush nuk mund ta ndryshojė).
Transmeton Tirmidhiu dhe thotė se hadithi ėshtė i mirė dhe i vėrtetė.


Porosia 60

Nga kjo porosi mėsojmė se si tė jemi zotėrinj, krenar dhe tė kemi kujdes kur tė flasim tė mos gabojmė.
Prej Ismail bin Muhamedit r.a. transmetohet se njė njeri ka ardhur te Pejgamberi a.s. dhe i ka thėnė:
O i Dėrguar i All-llahut, mė kėshillo, Pejgamberi a.s. i tha:
- Mos lakmo atė qė kanė tė tjerėt: nėse don tė jeshė zotėri,
- mos u bėn i pangopur, se ajo ėshtė varfėria e gatshme,
- fale namazin sikur atė e ke tė fundit (e nuk do tė falish tjetėr pas tij, ndonėse mund tė ndėrrosh jetė),
- ke kujdes nga punėt dhe fjalėt pėr tė cilat detyrohesh tė kėrkosh falje.
Transmetojnė Hakimi dhe Bejhekiu.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:42   #13
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 61

Nga kjo porosi mėsojmė se Pejgamberi a.s. ka qenė shumė i kujdesshėm pėr faljen e mėkateve tona, andaj na ka shpjeguar se si arrihet falja e mėkateve.
Ikrime r.a. transmeton prej Ibni Abbasit r.a. se Pejgamberi a.s. Abbasit i ka thėnė:
O Abbas, o xhaxhai im a dėshiron qė tė mėsoj, nėse ti vepron atė qė tė mėsoj do tė falen mėkatet. Ato tė parat dhe tė fundit, tė hershmet dhe tė tashmet, ato (qė i ke bėrė) pa qėllim dhe ato me qėllim, tė voglat dhe tė mėdhatė, tė dukshmet dhe tė padukshmet.
(Nėse dėshiron qė tė falen kėto dhjetė lloje tė mėkateve), atėherė fali katėr rekate namaz, nė ēdo rekat lexo Fatihanė dhe njė sure. Pasi t'i lexosh kėto duke qėndruar nė kėmbė, thuaj 15 herė subhanall-llahi velhamdulil-lahi vela ilahe il-lall-llahu vall-llahu ekber, vela haule, vela kuvvete il-la bil-lahil alij-jil adhiim.
Pastaj shko nė ruku dhe tė njejtat fjaė i thua 10 herė (pas thėnjės subhane rabijel adhim), pastaj ngrihu prej rukusė dhe thuaj atė 10 herė, pastaj shko nė sexhde dhe pasi tė thuash 3 herė subhane rabijel e'ala thuaj 10 herė, pastaj qohu prej sexhdes duke qėndruar ulur thuaj 10 herė, pastaj shko nė sexhde dhe thuaj 10 herė, pasi tė bėshė sexhden qėndro ulur dhe thuaj 10 herė, pastaj shko nė rekatin e dytė dhe kėshtu vepro gjatė katėr rekateve, kėshtu qė ato bėhen 75 herė nė njė rekat.
O Abas nėse ke mundėsi qė kėtė (namaz) ta falish pėr ē'do ditė-fale, e nėse jo, fale njė herė nė javė, e nėse jo, po qė se nuk mund ta falish, atėherė fale pėr ē'do ditė, po nėse edhe atė nuk mund ta bėsh, atėherė fale njė herė gjatė jetės sate.
Transmetojnė En-Nesaiu, Ebu Davudi, Ibni Maxhe dhe Bejhekiu.


Porosia 62

Nė kėtė porosi Pejgamberi a.s. ėshtė shprehur nė mėnyrė alegorike ku me fjalė tė shkurta na ka sugjeruar se si tė pėrgatitemi pėr shpėtimin e vetes nė kėtė botė dhe tjetrėn.
Prej Ebu Dherrit r.a. transmetohet se ka thėnė:
Pejgamberi a.s mė ka porositur me katėr gjėra tė cilat pėr mua janė mė tė dashura se dunjaja dhe gjithė ēka ekziston nė tė. Ai mė ka thėnė:
O Eba Dherr, siguroje anijen se deti ėshtė i thellė ,
pėrgatitu pėr udhėtimin se rruga ėshtė e gjatė .
Lehtėso shpinėn tėnde se pragu ėshtė i lartė ,
punėt bėri me sinqeritet, se Mbikqyrėsi ėshtė i kujdesshėm dhe preciz .
Transmeton Imam El-Makdisi.


Porosia 63

Kjo porosi na bėn tė qartė se shokėt e Pejgamberit a.s. pėr ēdo ēėshtje i janė drejtuar Pejgamberit a.s. sepse ai ka qenė mėsues dhe udhėzuesi i tyre nė ēdo lėmi.
Transmetohet prej Othman bin Ebil As Eth-Thekafit r.a. e ai ėshtė ankuar te Pejgamberi a.s. nga njė dhimbje nė trup.
Pejgamberi a.s. i ka thėnė: Vėre dorėn aty ku tė dhemb dhe thuaj: bismilahi 3 herė, pastaj thuaj 7 herė eudhubil-lahi ve kudretihi min sherri ma exhidu ve uhadhirru.
Kėrkoj ndihmė prej All-llahut qė me fuqinė e vet tė mė mbron dhe tė mė shpėton nga e keqja e sėmundjes qė pėrjetoj dhe nga ajo qė unė kam frikė qė mund tė mė godas.
Transmeton Darimiu.


Porosia 64

Pejgamberit a.s. me kėtė porosi na mėson se me cilin duhet tė shoqėrohemi dhe tė kemi kujdes se cilin e pranojmė nė shtėpinė tonė.
Ebi Seid El-Huderiu r.a. transmeton se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Mos shoqėro tjetėr kėnd pėrpos besimtarin,
dhe mos tė hajė bukėn tėnde pėrpos ai qė ka frikė All-llahun.
Transmetojnė Ebu Davudi dhe Tirmidhiu.


Porosia 65

Me kėtė porosi Pejgamberit a.s. na tėrheq vėrejtjen qė tė ruhemi nga shirku dhe na tregon masat mbrojtėse kundėr tij.
Ebu Musa El-Esh-shariju r.a. transmeton se Pejgamberi a.s. njė ditė ka mbajtur njė fjalim, dhe ka thėnė:
O ju njerėz, keni frikė shirkun se ai ėshtė mė i fshehur se ecja e bubrrecit. Dikush nga as-habėt tha: O i Dėrguar i All-llahut, e si tė ruhemi nga shirku pasi qė ai ėshtė mė i fshėhtė se ecja e bubrrecit. Pejgamberi a.s. tha: Thoni ēdo mėngjez dhe mbrėmje: O Zot, tė lutemi tė na mbrosh qė tė mos bėjmė shirk me diēka, duke e ditur dhe kėrkojmė falje pėr atė qė ne nuk e dimė.
Transmetojnė Ahmedi dhe Taberaniu.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2015, 15:43   #14
Prishtinase
Medituese
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: London
Posts: 400
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Prishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolarePrishtinase ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: 70 Porosi te Muhammedit

Porosia 66

Nga kjo porosi mėsojmė rėndėsinė dhe vlerėn e pastrimit tė gojės dhe pėrdorimit tė misvakut.
Prej Ebi Umamete r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Lani dhėmbėt me misvak, sepse misvaku pastron gojen, ai qė pėrdor misvakun All-llahu me tė ėshtė i kėnaqur. Xhibrili ēdo herė qė mė ka urdhėruar mė ka porositur qė tė pėrdori misvakun, sa qė jam frikėsuar se po mė bėhet farz mua dhe ummetit tim. Po sikur tė mos frikėsohesha se do tė ngarkoja ummetin tim, do ta kisha obliguar qė tė pėrdorin misvakun gjatė ēdo abdesi.
Transmeton Ibni Maxhe


Porosia 67

Nga kjo porosi kuptojmė vlerėn e dhikrit dhe faljės sė namazit nė kohėn e vet.
Prej Ajadit r.a. transmetohet se ai ka dėgjuar Pejgamberin a.s. duke thėnė:
Pėrmendni All-llahun vazhdimisht dhe sa mė shumė.
Namazin falne posa tė hyjė koha, e kurrsesi mos e vononi, e All-llahu do t'ua dyfishojė shpėrblimin.
Transmeton Darimiu.


Porosia 68

Nga kjo porosi mėsojmė se shtėpia dallohet nga varrezat vetėm nėse nė tė falim namaz.
Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Falni namaz nė shtėpitė tuaja e mos i bėni ato varreza .
Transmetojnė Buhariu,Muslimi, Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Nasiu.


Porosia 69

Nga kjo porosi mėsojmė qė ēdo herė kur e kemi gjuhen e lirė tė angazhohemi me dhikėr.
Prej Muadhit r.a. transmetohet se ky e ka pyetur Pejgamberin a.s.:
O i Dėrguar i All-llahut, cila punė ėshtė mė e mirė qė mė afron tek All-llahu?
Pejgamberi a.s. tha:
Gjuha jote le tė jetė e angazhuar natėn dhe ditėn me tė pėrmendurit All-llahun.
Muadhi thotė: Kjo ka qenė biseda ime e fundit me Pejgamberin a.s.
Transmeton Imam Ahmedi


Porosia 70

Nga kjo porosi mėsojmė se duhet tė kemi frikė ndaj All-llahut dhe ta ndjekim sunnetin e Pejgamberit a.s. dhe tė hulefai rashidinėve.
Prej Urbad bin Sarijete r.a. transmetohet se ka thėnė:
Pejgamberi a.s. fali namazin pastaj u kthye kah ne, na kėshilloi sa qė shumė na preki, na u trishtuan zemrat dhe na lotuan sytė, pastaj dikush iu drejtua dhe tha: O i Dėrguar i All-llahut, kjo sikur tė jetė kėshillė e fundit, andaj vazhdo tė na kėshillosh edhe mė.
Pejgamberi a.s. tha:
Ju kėshilloj tė keni frikė All-llahun (urdhėrat e Tij zbatoni, nga haramet, tė ndaluarat largohuni),
dėgjoni dhe respektoni po edhe nėse ju udhėheq njė rob zezak , ngase ai qė do tė jetojė pas meje, do tė shohė shumė kundėrshtime,
andaj kapuni pėr sunnetin tim dhe sunnetin e hulefave tė drejtė, tė udhėzuar pas meje,
kapuni fortė pėr sunnetin tim me dhėmballėt e juaja (d.m.th. me gjith fuqinė tuaj qė posedoni).
Ju tėrheqi vėrejtjen tė keni kujdes, tė ruheni nga punėt e shpikura nė fe, sepse ēdo ēpikje nė fe ėshtė bid'at (risi), e ēdo bid'at ėshtė dalalet (humbje e rrugės sė vėrtetė).
Transmetojnė Ahmedi dhe Ebu Davudi.
Prishtinase nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur