Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-09-2019, 18:55   #21
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,054
Thanks: 3,500
Thanked 2,817 Times in 1,902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Kryeministri i Republikes se Kosoves anulon viziten ne Prage

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Shqiperia minimumi qe mund t'beje eshte te therrase ambasadorin cek nepermjet ministrise se jashtme per shpjegime ne lidhje me dekleratat e presidentit cek. Do thush ti clidhje ka kjo me Kosoven shtet me vete ? Ka lidhje sepse behet fjale per nje shtet me 95% popullsi me kombesi Shqiptare , dhe ne si shteti amė e kemi per detyre te mbrojme te drejtat e shqiptarve , edhe sikur ne alaske qofshin ata.
Tani ju a i lexoni qendrimet qe kane mbajtur ceket ne lidhje me deklaratat e presidentit te tyre? Ketu nuk kemi te bejme me nje qendrim te Cekise ndaj Kosoves. Po te kishte qene e tille, dakord jam qe edhe Shqiperia duhet te merrte masat e saja, disa nga te cilat ti i permend ne postimin tend. Por ketu kemi te bejme me rastin kur Qeveria dhe Presidenti kane qendrime te kunderta. Dhe ne Ceki, eshte detyre e Qeverise dhe jo e Presidentit politika e jashtme. Pavaresisht kesaj Kosoves i takon qe te mbaj qendrim sepse ne fund te fundit ai eshte President. Por Shqiperia nuk duhet qe te mbaje te njejtin qendrim sepse i bie qe ne shqiptaret jemi prishur me ceket.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 18:59   #22
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,054
Thanks: 3,500
Thanked 2,817 Times in 1,902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Kryeministri i Republikes se Kosoves anulon viziten ne Prage

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
kerkoj ndjese, Bardhyl ke te drejte ....po eshte presidenti Cek e jo krye ministri.
Lexo pak faqen e tij te Wikipedia:
Miloš Zeman
Po te citoj vetem nja dy gjera pikante:
Citim:
Presidency

Zeman's alleged excessive alcohol consumption became a subject of public discussion and media attention on several occasions. Many Czechs believed he was drunk during his appearances at Czech TV headquarters, shortly after his victory in the 2013 presidential election, or during the exhibition of the Bohemian Crown Jewels.[14]
On 26 March 2017, during a radio interview, Zeman stated that someone had placed child pornography onto a computer in the official residence. Zeman claimed that he had called "IT guys", who had found out that the hackers were from Alabama in the United States.[32] Later, Zeman's spokesman added that "the President, like every night, googled his own name on the internet and one of the pages contained child pornography".[33] According to police, there was no evidence of a hacking attack on Zeman's computer.[34]

Personal life

Zeman is a heavy drinker and long-term chain smoker. He only slightly curbed his consumption of alcohol and cigarettes after being diagnosed with diabetes in 2015.[137]
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 19:00   #23
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,542
Thanks: 6,921
Thanked 8,177 Times in 5,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Kryeministri i Republikes se Kosoves anulon viziten ne Prage

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Tani ju a i lexoni qendrimet qe kane mbajtur ceket ne lidhje me deklaratat e presidentit te tyre? Ketu nuk kemi te bejme me nje qendrim te Cekise ndaj Kosoves. Po te kishte qene e tille, dakord jam qe edhe Shqiperia duhet te merrte masat e saja, disa nga te cilat ti i permend ne postimin tend. Por ketu kemi te bejme me rastin kur Qeveria dhe Presidenti kane qendrime te kunderta. Dhe ne Ceki, eshte detyre e Qeverise dhe jo e Presidentit politika e jashtme. Pavaresisht kesaj Kosoves i takon qe te mbaj qendrim sepse ne fund te fundit ai eshte President. Por Shqiperia nuk duhet qe te mbaje te njejtin qendrim sepse i bie qe ne shqiptaret jemi prishur me ceket.
Ish shefi i diplomacisė ēeke nga partia opozitare liberale TOP09 Karel Schwarzemberg, e ka porositur Zemanin qė nėse mendon se Kosova nuk ekziston, le t’i pyesė futbollistėt ēek.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 19:13   #24
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,054
Thanks: 3,500
Thanked 2,817 Times in 1,902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Kryeministri i Republikes se Kosoves anulon viziten ne Prage

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Ish shefi i diplomacisė ēeke nga partia opozitare liberale TOP09 Karel Schwarzemberg, e ka porositur Zemanin qė nėse mendon se Kosova nuk ekziston, le t’i pyesė futbollistėt ēek.
Nuk eshte hera e pare qe ky debil krijon situata te tilla te nje dualizmi ne politiken e jashtme te Cekise:

Czech leaders clash over sanctions against Russia

PRAGUE (AP) — The Czech Republic’s prime minister has condemned the president’s rejection of European Union sanctions against Russia over the Ukraine crisis.

President Milos Zeman spoke Tuesday in Strasbourg, repeating his stance against the sanctions by saying they don’t work. Zeman suggested they should be replaced with a dialogue that might result in some compensation for Ukraine from Russia. He also called Russia’s annexation of the Crimean Peninsula irreversible.

Prime Minister Bohuslav Sobotka responded by saying that Zeman’s speech “was in sharp contradiction of our foreign policy and the president had no mandate to do it.” He said that the sanctions could be lifted only after Russia honored a 2015 peace deal.

Foreign Minister Lubomir Zaoralek and some other politicians also rejected Zeman’s comments.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 19:24   #25
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,704
Thanks: 846
Thanked 1,416 Times in 1,053 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Kryeministri i Republikes se Kosoves anulon viziten ne Prage

I ka ardhur inat qe humbi Cekia ndeshjen me Kosoven.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 19:28   #26
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,547
Thanks: 3,652
Thanked 4,203 Times in 2,359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 434
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Re: Kryeministri i Republikes se Kosoves anulon viziten ne Prage

Cekia eshte republike parlamentare dhe presidenti ka rol te kufizuar. Ky nuk ka fuqi politike dhe eshte i njohur per qendrime kontraverse. Nuk e marrin shume seriozisht as atje. Sot u kundershtua dhe perqesh nga pozita dhe opozita ceke.

Per kete arsye Ramushi beri gabim qe e refuzoi pjesemarrjen ne Prage. Ky ishte edhe qellimi i ketij presidenti ne kordinim me Serbine.

Definitivisht Ramushi eshte i prere per gjeneral ushtrie, jo per politike.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 19:36   #27
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,704
Thanks: 846
Thanked 1,416 Times in 1,053 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Kryeministri i Republikes se Kosoves anulon viziten ne Prage

Po u prishen mardheniet diplomatike dhe cekia te refuzoje te luaje ndeshjen e mbetur me kosoven,e marim tre pikeshin ne tavoline ?
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 19:47   #28
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,054
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Kryeministri i Republikes se Kosoves anulon viziten ne Prage
Haliti thotė se Kosova duhet tė marrė pjesė nė Samitin e Pragės


Gazeta Express
11 Shtator 2019 20:56

Xhavit Haliti nga Partia Demokratike e Kosovės ka thėnė se Kosova duhet tė marrė pjesė nė Samitin e Pragės, pasi sipas tij vendi nuk e ka luksin qė t’i bojkotojė samitet si ky i Pragės.

“Kosova duhet tė marrė pjesė nė Samitin e Pragės. Shteti i Kosovės nuk e ka luksin qė t’i bojkotojė samitet si ky i Pragės, ku krahas Grupit tė Vishegradit, tė cilin e pėrbėjnė Ēekia, Sllovakia, Polonia dhe Hungaria, marrin pjesė edhe kryeministrat e Ballkanit Perėndimor”.

Sipas Halitit, Mospjesėmarrja e Kosovės nė Samitin e Pragės, i krijon hapėsirė Serbisė, respektivisht veprimtarisė sė saj kundėr njohjeve tė shtetit tė Kosovės dhe anėtarėsimit tė saj nė institucione ndėrkombėtare.

“Mospjesėmarrja e Kosovės nė Samitin e Pragės, i krijon hapėsirė Serbisė, respektivisht veprimtarisė sė saj kundėr njohjeve tė shtetit tė Kosovės dhe anėtarėsimit tė saj nė institucione ndėrkombėtare.
Tėrheqje e Kosovės nga skena ndėrkombėtare paraqet lėshim terreni ndaj Serbisė. Shteti i Ēekisė e ka njohur shtetin e Kosovės mė 21 maj 2008 dhe kjo njohje, pavarėsisht deklaratave individuale, vazhdon tė mbetet e vlerėshme”.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur