Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-10-2019, 13:59   #41
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,885
Thanks: 1,598
Thanked 1,467 Times in 700 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Unė nuk kam fyer njeri nė postimet mija, unė thjesht nuk kam asnjė lloj respekti pėr njerėz qė veē tė tjerash edhe gėnjejnė dhe fyejnė. Nė rastin konkret, ky anėtar gėnjeu dhe fyeu sepse vendosi nė njė kategori njė shkrimtar qė ėshtė njė simbol kombėtar pėr shqiptarėt me njė serb. Pėrveē se ai shprehu nė kulmin e sinqeritetit njė mendim personal, ai qėllimisht zgjodhi mua qė tė mė citonte me qėllim provokimin tim, nuk ėshtė hera e parė qė e bėn kėtė dhe arsyeja ėshtė paaftėsia pėr tu pėrballur nė debat. Pėr atė me sa kuptohet vlera janė mėsimet e ajetollahėve, gjė qė unė nuk e ndaj dhe e kundėrshtoj me argumenta ndėrsa ai nuk mund ta mbrojė. Kjo defiēencė e bėn atė qė tė sillet nė kėtė mėnyrė. Por nuk kam ndėrmend qė tė merrem me atė.
Siē tė thashė, unė i urrej gėnjeshtrat. Nė postimin tuaj ju mė akuzoni pėr ofendim. Nuk dua qė t'ju fyej sepse ėshtė hera e parė qė flas me ju dhe fjala gėnjeshtare ėshtė shumė e rėndė kur pėrdoret ndaj njė femre. Por le tė themi qė jeni e pasaktė. Sepse ju i bėtė like njė postimi tė anėtarit nė fjalė ku ai pėrdor shprehje fyese. Postimi ėshtė i shkurtėr, as dy rreshta tė plota. Prandaj unė habitem dhe jam i detyruar qė t'ju pyes, a e lexuat postimin pėrpara se ta bėnit like? A e kuptuat si postim? Jeni nė gjėndje qė ta dalloni fyerjen?
Unė mund tė ndėrhyjė ndonjėherė ashpėr, por kjo ndodh kur mė fyhet identiteti im kombėtar, simbolet e kėtij identiteti dhe jo pse dikush mė thotė druvar. Dhe kjo nuk ka tė bėjė me faktin nėse jam supermoderator, etj, gjeni njė argument tjetėr se kėtij i doli boja.
Une i lexova postimet dhe pash qe dy a tre antarve ju drejtove me "mbylle gojen- apo mos fol , tjetrit i thua takėmi si puna jote , genjeshtar etj" , ata kishin dhene idete e tyre mbase te gabuara, por ti nuk ke te drejeten tju heqesh te drejten e fjales.
Mua me pyet "a jam ne gjendje une te kuptoj?" - kjo pyetje eshte fyese . Sic duket i beke padashje por me qellim keto .
Dhe verejtejn time mere me.pozitivitet , se te kam lexuar disa here neper tema dhe me kan pelqyer argumentet qe sjelle.
Ketu ngela pak e habitur nga menyra se si ju pergjigje komenteve qe u bene. Megjithate ju e dini vete kete pune.
Se e devijuam temen. Ndjese antarve.
Gjithe te mirat!
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2019, 14:15   #42
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,523
Thanks: 3,659
Thanked 2,959 Times in 2,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Une i lexova postimet dhe pash qe dy a tre antarve ju drejtove me "mbylle gojen- apo mos fol , tjetrit i thua takėmi si puna jote , genjeshtar etj" , ata kishin dhene idete e tyre mbase te gabuara, por ti nuk ke te drejeten tju heqesh te drejten e fjales.
Mua me pyet "a jam ne gjendje une te kuptoj?" - kjo pyetje eshte fyese . Sic duket i beke padashje por me qellim keto .
Dhe verejtejn time mere me.pozitivitet , se te kam lexuar disa here neper tema dhe me kan pelqyer argumentet qe sjelle.
Ketu ngela pak e habitur nga menyra se si ju pergjigje komenteve qe u bene. Megjithate ju e dini vete kete pune.
Se e devijuam temen. Ndjese antarve.
Gjithe te mirat!
Vazhdon tė thuash gjėra tė pasakta. Pyetja qė tė bėra dhe qė mbeti pa pėrgjigje nga ana jote nuk kishte qėllim fyerjen tuaj por marrjen e njė informacioni qė do tė mė ndihmonte pėr tė njohur dhe kuptuar ju si person sepse siē edhe e thashė, nuk kemi komunikuar ndonjėherė bashkė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 07:53   #43
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 499 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

Gazetarja me famė botėrore, Amanpour: Turp tė shpėrblesh Handke me ēmimin Nobel

Vendimi pėr dhėnien e Ēmimit Nobel nė Letėrsi shkrimtarit austriak Peter Handke, ėshtė komentuar dhe nga gazetarja e njohur CNN-it, Christiane Amanpour.

“Faleminderit pėr Olga Tokarzcuk qė iu dha Ēmimi Nobel pėr Letėrsi, por ėshtė turp qė t’i jepet Peter Handke. Ai mbėshteti Slobodan Milloseviēin. Ai madje mbajti njė fjalim nė funeralin e kėtij ekzekutori ballkanik”, tha ajo nė Tėitter.E njohur si ndėr emrat mė prestigjozė tė gazetarisė botėrore, edhe pėr faktin si raportuese nė vatra lufte, Amanpour tha se “unė kam raportuar pėr Millosheviēin dhe pasuesit e tij gjenocidal nga e gjithė Bosnja, si dhe gjykimet qė pasuan. Ishte spastrimi i parė dhe i vetėm etnik nė Evropė qė nga Lufta e Dytė Botėrore. Si mund tė zgjasin kėto kujtime kaq shkurt?”, pyeti ajo.


360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 12:25   #44
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,183
Thanks: 15,633
Thanked 13,233 Times in 8,362 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Laureati i "Nobelit", pėrkrahės i Millosheviqit

“Nuk e di se ē’grerėz e ka pickuar”, Kadare rrėfen takimin me Handke

Vlerėsimi me ēmimin “Nobel” i shkrimtarit austriak, Peter Handke, ka shkaktuar zemėratė tė thellė.

Deklaratat e shkrimtarit kundėr shqiptarėve dhe adhurimi i tij pėr Millosheviēin e kanė vėnė atė edhe mė parė nė qendėr tė kritikave.

Shkrimtari austriak haset edhe nė librat e shkrimtarit kandidat pėr ēmimin “Nobel”, Ismail Kadare.


Ai i ka pėrshkruar qėndrimet e Handke kundėr Shqipėrisė e Kosovės, nė librin e tij “Ra ky mort e u pamė”, ku mes tė tjerash rrėfen edhe njė takim me tė.

“Nuk e gjej dot ē’grerėz e ka pickuar”, shkruan Kadare, teksa flet pėr tėrbimin e tij ndaj shqiptarėve dhe mbrojtjen me zell qė iu bėn krimeve serbe nė tokėn shqiptare.

Mė poshtė, fragment nga libri i Kadaresė “Ra ky mort e u pamė”:

“Televizioni austriak mė kėrkon njė mendim pėr qėndrimin e Peter Handkes. Nė Austri dhe nė Gjermani ka fushatė tė ashpėr kundėr tij. Ai qėndrim, ē’ėshtė e vėrteta, mė shumė se zemėrim, mė ka shkaktuar brengė. Siē ndodh me njerėzit qė i njeh. Siē ndodh me sjelljet qė ndryjnė brenda njė mister. Prej vitesh, duke qenė kėshilltar pranė shtėpisė botuese austriake “Residennz Verlag” ėshtė ai qė ka propozuar librat e mi pėr pėrkthim.

E kam njohur para ca vitesh nė Paris. Ambasadorja e Austrisė nė Francė na ftoi pėr darkė tė dyve, bashkė me gratė. Gruaja e tij franceze ėshtė e admirueshme.

Nuk e gjej dot ē’grerėz e ka pickuar. Gjithė ai tėrbim kundėr shkrimtarėve boshnjakė, gjithė ai zell pėr tė mbrojtur krimet serbe nė Bosnjė e pastaj nė Kosovė.

Njė shkrimtar kroat pėrpiqet ta shpjegojė me zanafillė frojdiste. Nuk mė besohet. Ndėrkaq, nga darka nė ambasadėn austriake mė kujtohet njė frazė e tij. Njė frazė disi e veēantė, e thėnė me njėfarė pikėllimi: “Nuk jam mė i njohur si mė parė”. A mund tė jetė atje ana e sė keqes? Ndoshta, pse jo.

Ismail Kadare, prill 1999”
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2019, 13:19   #45
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,095
Thanks: 8,069
Thanked 3,700 Times in 1,963 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Kraja pėr Washington Post tregon pse Nobeli pėr Handken e shtangu Ballkanin


Kreu i Akademisė sė Shkencave tė Arteve tė Kosovės, Mehmet Kraja, nė njė shkrim autorial tė botuar nė Washington Post, ka shtruar dilemėn pse Nobeli iu dha njė njeriu qė lartėsoi njė kriminel lufte.

Kraja e nis artikullin e tij me pėrgjigjen qė njė qytetar bashnjak i kishte bėrė pyetjes sė shtruar nė Twitter nga Komiteti i Nobelit, e qė i ishte drejtuar ndjekėsve “nėse ata kishin lexuar veprat e shkrimtarit austriak Peter Handke”.
“Jo, ne ishim tė zėnė duke kėrkuar pėr familjet dhe miqtė tanė tė varrosur nė varre masive tė cilat ai mohoi se ekzistonin”, ishte pėrgjigja e Emir Suljagicit, citon Kraja.
“Ėshtė ndjenjė qė u pėrcoll gjerėsisht nė Ballkanin Perėndimor, njė rajon qė ende po rimėkėmbet nga njė dekadė luftėrash. Ende nuk kemi njė pasqyrė tė qartė tė tė gjitha viktimave tė Slobodan Miloseviqit, diktatorit tė ndjerė serb, politikat e tė cilit Handke i inkurajoi dhe i miratoi publikisht”, ka shkruar Kraja, duke shtuar se “nė pjesėn tonė tė botės, rreth 150,000 njerėz, kryesisht civilė shqiptarė dhe boshnjakė, u vranė nė njė luftė tė pakuptimtė qė riktheu kujtime pėr Holokaustin dhe Mesjetėn pėrsėri nė Evropė”.
Kryeakademiku Kraja, shton gjithashtu se sot akoma ka familje qė ende mbajnė njė copė leckė, njė orė dore me baltė ose njė fotografi tė paqartė nė kėrkim tė tė dashurve tė tyre.
“Dy dekada pas luftės, ka nėna dhe baballarė, gra, motra, djem dhe vajza qė kalojnė ēdo natė duke shpresuar nė njė trokitje nė derė qė do t'u sjellė atyre lajme pėr burrin e tyre tė zhdukur ose djalin e tyre tė rrėmbyer. Orė tė panumėrta janė kaluar ende nga shumė familje nė korridoret e klinikave mjekoligjore, duke pritur njė rezultat ADN-je nė mėnyrė qė tė paktėn tė kenė njė varr tė vėrtetė pėr tė vajtuar”, ka shkruar Kraja.
Kraja flet edhe pėr atė se ka gjenerata tė tėra qė kurrė nuk qenė nė gjendje tė shfrytėzojnė potencialin e tyre tė plotė, sepse ishin dėbuar nga punėt e tyre dhe u dėbuan nga shtėpitė e tyre nė njė fushatė tė spastrimit etnik tė udhėhequr nga Millosheviqi.
“Drejtėsia nuk u ėshtė dhėnė kurrė, sepse nuk ka drejtėsi qė mund tė korrigjojė njė humbje tė tillė. Por pėr Handke, asnjė nga kėto nuk kishte rėndėsi”, ka shkruar Kraja.
“Unė nuk e di tė vėrtetėn. Por unė shoh. Unė e dėgjoj. E ndiej. E mbaj mend. Kjo ėshtė arsyeja pse unė jam kėtu sot, afėr Jugosllavisė, afėr Serbisė, afėr Slobodan Millosheviqit”, citon Kraja tė ketė thėnė Handke nė funeralin Millosheviqit.
“E bėri kėtė pasi fillimisht shprehu kundėrshtimin e tij pėr fushatėn ajrore tė NATO-s ndaj forcave serbe qė synonin tė ndalonin luftėn brutale nė Kosovė. Nė njė intervistė, Handke pretendoi se aleanca nuk po parandalonte njė Aushvic tė ri, por pėrkundrazi krijonte njė tė tillė”, shkruan Kraja.
“Kjo ėshtė arsyeja pse ne, viktimat e agresionit mizor nacionalist, e gjejmė veten tė shtangur nga vendimi i jurisė sė Ēmimit Nobel, njė institucion shumė i respektuar, pėr tė cilin ne do tė prisnim t’i mbėshteste dhe mbronte shumė ideale qė e detyruan botėn perėndimore tė ngrihej kundėr tė kėqijave tė luftės, pėr t'i dhėnė ēmimin e merituar atij qė ka ideuar vdekjen dhe shkatėrrimin”, ka shkruar Kraja.
Pėr Krajėn, kjo protestė nuk ka tė bėjė me Ballkanin perėndimor dhe pėrvojat e brezave qė kanė jetuar nėpėr ferr pėr shkak tė Millosheviqit dhe mbėshtetėsve tė tij.
“Nuk ėshtė fjala pėr tė sulmuar lirinė e fjalės ose lirinė e bashkimit, pėr tė cilėn ne gjithashtu kemi luftuar gjatė dhe ėshtė vėshtirė pėr t’u shijuar. Kjo protestė nuk ka tė bėjė me njė njeri qė thjesht kishte mendime politike, bindje ideologjike apo kujdeset pėr atė qė ėshtė moralisht e drejtė.
“Ėshtė protestė kundėr shpėrblimit tė njė shkrimtari qė amplifikoi mbėshtetjen pėr njė kriminel lufte dhe miratoi planin e tij tė paramenduar pėr shfarosjen etnike dhe atė politike”, ka shkruar Kraja.
Implikimet e kėtij vendimi, sipas Krajės, sjellin tė keqe pėr tė gjithė njerėzimin, sepse kjo inkurajon udhėheqės dhe shkrimtarė tė tjerė nė motive dhe prirje kaq tė egra.
“Handke nuk ishte nė anėn e duhur tė historisė nė Kosovė ose nė Ballkan; ai nuk ishte nė anėn e idealeve fisnike; nė vend tė kėsaj, ai gjeti strehė nė anėn e errėt tė ngjarjeve tragjike nė Ballkan”, shkruan Kraja.
Vullneti i Alfred Nobelit saktėson se ēmimi duhet tė shkojė pėr autorėt qė kanė “prodhuar nė fushėn e letėrsisė veprėn mė tė shquar nė njė drejtim ideal”. Ishte e vėshtirė tė shihet se si vendimi i Komitetit tė Nobelit pėr t'i dhėnė ēmimin Handkes shkon konform kėtij vullneti nė ndonjė mėnyrė.
“Nobeli, pėrmes trashėgimisė sė tij, i fshiu tė gjitha kritikat, por ai ishte njė Tregtar i Vdekjes pėr shkak tė shpikjes sė tij tė dinamitit. Sidoqoftė, Komiteti Nobel pėr fat tė keq - dhe nė mėnyrė tė pashlyeshme - i ėshtė bashkangjitur Peter Handkes, njė lartėsues i Slobodan Miloseviqit, Kasapit tė Ballkanit”, pėrfundon Kraja shkrimin e tij.
_____________________________________
https://www.koha.net/kulture/189659/...ngu-ballkanin/

_______________________

“Ėshtė protestė kundėr shpėrblimit tė njė shkrimtari qė amplifikoi mbėshtetjen pėr njė kriminel lufte dhe miratoi planin e tij tė paramenduar pėr shfarosjen etnike dhe atė politike”, ka shkruar Kraja.

Shfarosja e planifikuar e nje etnie(populli), ne te drejten nderkombetare, ka vetem nje emer : gjenocid.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 19-10-2019 nė 13:23
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2019, 21:19   #46
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,487
Thanks: 270
Thanked 450 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Suedia ne ket rast po i bashkohet popullsise evropiane. Deri ne ket moment gjithe evrope kane kritikuar suedine norvegjine per marrjen e shume emigranteve mysliman dhe politikes extreme te majte te suedise norvegjise e danimarkes. Tani suedia po i con nje mesazhe popullit evropian.
Sot 95% e evropes eshte pro milishevicit dhe serbise.
Nese do votonte gjithe evropa sot per shpernguljen e gjithe shqiptarve mysliman nga evropa njeher e pergjithmone, jua garantoj qe 95% do votonjn per zhdukjen e shqiptarve.
Eshte vendim shume i matur politik nga suedia per mendimin tim, pamvarsisht kontrovers.
Kurt je gabim ne cdo shkronje te komentit tend.

Jo vetem qe Suedia eshte nje shtet multi kulti dhe multi etnik me suedeze qe nuk mbajne mende se me ke u shker..dhyen dje por edhe kjo pjess tjeter e komentit tend eshte qesharak.

Europiani mesatar mendon se cfare birre do pije neser dhe cfare vendi do vizitoje. Eshte i squllet.

Shume qejf kam te di se cfare pi.

Por nje gje eshte e vertete, shqiptaret kane organizim te dobet dhe servet kane super propagande.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2019, 21:22   #47
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,487
Thanks: 270
Thanked 450 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Nese tema eshte hapur per te treguar vlerat njerezore dhe jo thjeshte ato akademike , Kadareja ne nje kategori me kete funderrine eshte.
Kadareja eshte nje meegaritar qe vjen 1 here ne 200 vite.

Edhe une nuk jam dakord me disa prespektiva te tij per historine por eshte ne interesin kombetetar shqiptar qe ai te fitoje Nobelin.

Ti hallin ku e ke?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 09:36   #48
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,975
Thanks: 6,892
Thanked 1,965 Times in 1,107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Kurt je gabim ne cdo shkronje te komentit tend.

Jo vetem qe Suedia eshte nje shtet multi kulti dhe multi etnik me suedeze qe nuk mbajne mende se me ke u shker..dhyen dje por edhe kjo pjess tjeter e komentit tend eshte qesharak.

Europiani mesatar mendon se cfare birre do pije neser dhe cfare vendi do vizitoje. Eshte i squllet.

Shume qejf kam te di se cfare pi.

Por nje gje eshte e vertete, shqiptaret kane organizim te dobet dhe servet kane super propagande.
Cfar pin ti se? Nuk e shikon qe ti po mbeshtet cdo fjale timen?
Si ti edhe 100% e evropianve te djathte e quajn suedine multi-kulti paradise. Pse vetem ti i ke kto idera mbi suedine dhe jo nje gjerman polish humgarez francez apo danes i djathte?
Pikerisht per kte sulm gjithanesh nga e djathta perendimore suedia e suprizoj boten.
Ne fakt edhe trump e sulmon suedine haptas qe “nuk duam te behemi si suedia multikulturaliste.

Megjithate une isha ne suedi para dy vitesh, kalova 3 net ne stokholm, nuk eshte aq keq sa njerzit e pershkruajn, mundukt vetja 100% ne suedi.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 10:09   #49
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,523
Thanks: 3,659
Thanked 2,959 Times in 2,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Cfar pin ti se? Nuk e shikon qe ti po mbeshtet cdo fjale timen?
Si ti edhe 100% e evropianve te djathte e quajn suedine multi-kulti paradise. Pse vetem ti i ke kto idera mbi suedine dhe jo nje gjerman polish humgarez francez apo danes i djathte?
Pikerisht per kte sulm gjithanesh nga e djathta perendimore suedia e suprizoj boten.
Ne fakt edhe trump e sulmon suedine haptas qe “nuk duam te behemi si suedia multikulturaliste.

Megjithate une isha ne suedi para dy vitesh, kalova 3 net ne stokholm, nuk eshte aq keq sa njerzit e pershkruajn, mundukt vetja 100% ne suedi.
Ēfarė ka thėnė Trump????? lol.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 11:27   #50
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,975
Thanks: 6,892
Thanked 1,965 Times in 1,107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ēfarė ka thėnė Trump????? lol.
Trump flet per suedine si Kastrioti, e ofendon suedine si multi-kulti heaven dhe nuk kane me kontroll nga emigrantet e shumte.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 12:01   #51
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,523
Thanks: 3,659
Thanked 2,959 Times in 2,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Trump flet per suedine si Kastrioti, e ofendon suedine si multi-kulti heaven dhe nuk kane me kontroll nga emigrantet e shumte.
https://www.youtube.com/watch?v=ETAq...&feature=share
Po Trump ėshtė trap o Kurt. Ai pardje tha qė jam i lumtur qė takohem me Presidentin Mocarela(Matarella). Dy vendet tona kanė njė miqėsi tė vjetėr qė nė kohėn e Perandorisė Romake. Dhe menjėherė vazhdoi tė thoshte se bashkė me Presidentin Mocarela po pėrkujtonin zbulimin e Amerikės nga Kolombi!!!!
Amerika ėshtė vendi mė multietnik dhe multikulturor nė Botė, o Kurt. Ėshtė vend i ndėrtuar nga emigrantėt.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 12:43   #52
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,975
Thanks: 6,892
Thanked 1,965 Times in 1,107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po Trump ėshtė trap o Kurt. Ai pardje tha qė jam i lumtur qė takohem me Presidentin Mocarela(Matarella). Dy vendet tona kanė njė miqėsi tė vjetėr qė nė kohėn e Perandorisė Romake. Dhe menjėherė vazhdoi tė thoshte se bashkė me Presidentin Mocarela po pėrkujtonin zbulimin e Amerikės nga Kolombi!!!!
Amerika ėshtė vendi mė multietnik dhe multikulturor nė Botė, o Kurt. Ėshtė vend i ndėrtuar nga emigrantėt.
Une e di si eshte amerika por suedia ne ket rast merrest si shembull tmerri nga trump qe ka marr shume rrefugjat mysliman gjoja.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur