Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-09-2019, 13:06   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,777
Thanks: 11,193
Thanked 6,090 Times in 2,874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Luginė e Preshevės: Gjuha shqipe “zė kėmbues i njė kėmbane” pėr sllavo-turqit

Gjuha shqipe “zė kėmbues i njė kėmbane” pėr sllavo-turqit

nga, Valon Jashari


Nga admin -22 Shtator 2019033 - burimi kėtu

Binomi serbo-turk si asnjėherė mė parė ėshtė nė bashkėveprim e sipėr, sidomos nė kėto kohė tė rikonfigurimit tė politikave globale nė rajonin e Ballkanit. Shteti serb, Preshevėn, Bujanocin dhe Medvegjėn i mbanė nėn okupim klasik kolonial. Ky ėshtė njė realitet i hidhur dhe i papranueshėm pėr popullatėn shqiptare nė kėtė rajon,e cila vazhdimisht ka shprehė vullnetin e saj tė jetė pjesė e trungut shqiptar. Nga ana tjetėr kemi njė Turqi qė shtiret si shtet-mike e shqiptarėve, e qė nė fakt thuajse nė asnjė moment tė rėndėsishėm tė popullit shqiptar nuk qėndroi pran interesave shqiptare por pran atyre sllave qė ishin nė dėm tė ēėshtjes shqiptare. Influenca sllavo-turke sidomos pėrmes dogmės religjioze islamiste ka marrė pėrmasa tė njė shqetėsimi serioz jo vetėm nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė por edhe nė disa shtete tė rajonit tė Ballkanit, e qė fatkeqėsisht ka lėshuar shtrirje edhe nė Shqipėri e Kosovė.

Kėtė mė sė miri e dėshmon fakti se ditė e mė shumė po derdhen miliona nėpėr organizata tė ndryshme pothuaj se tė gjitha me tendenca e qėllime religjioze, e nga ana tjetėr sė paku as edhe njė shkollė shqipe ende nuk ėshtė hapur nė Turqi. Miliona shqiptar qė jetojnė nė Turqi, e cila i mbajti vetėm si skllevėr dhe mercenar lufte e qė edhe sot e kėsaj dite zemrat e atyre shqiptarėve nė Turqi janė me plagė nė zemėr dhe se e duan dhe e ėndėrrojnė njė ditė qė sė paku tė mund tė flasin shqip apo edhe tė shkojnė nė shkolla shqipe. Politika serbo-turke dėshiron qė shqiptarėt sidomos tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės ti lėr pa identitet, duke ia forcuar identitetin fetar nė mėnyrė qė mė e lehtė tė jetė faza e transferimit ashtu siē e ka paraparė edhe Dudiqi, “boshnjakėzimin pėrmes islamizimit tė Luginės sė Preshevės.”

Fėmijėve shqiptar nė Preshevė po ua heqin abetaren nga dora duke ia zėvendėsuar atė me libra tė beduinėve oriental, e qė ky realitet i hidhur ditė e mė shumė po shkon nė dėm tė shqiptarėve. Kjo rreze e dritės sė shkollės shqipe ėshtė nė rrezik si nga serbėt po edhe nga Turqia qė kanė pėr qėllim tjetėrsimin e gjuhės shqipe pėrmes ligjėratave e dogmave religjioze, si dhe disa projekteve tė ashtuquajtura “projekte pėr zhvillim ekonomik”.

Kėtyre reve tė zeza sllavo-islamiste antishqiptare duhet lėshuar rrufe tė dritės e shkollės shqipe, nga akademik e intelektual, nga ēdo qytetar qė e ndien vetėn shqiptar dhe gjuhėn shqipe, gjuhė tė nėnės sė tyre,qė e duan dhe dėshirojnė ta ruajnė ashtu siē ka thėnė pellazgu i parė: ligjėro shqip si shqiponja mbi fole, qė edhe pas mbi pesė shekuj qė ishim nė errėsirėn e okupimit osman dhe tani sllav nė shekullin e fundit, pėrsėri kėto re tė zeza po rishfaqen nė truallin shqiptar, kėsaj here duke sulmuar shkollėn shqipe dhe identitetin shqiptar nė format mė perfide dhe manipuluese.

Vetėm njė germė tė gjuhės shqipe po qė se na prekė influenca serbo-turke duhet tė jemi nė gjendje tė rrotullojmė tokė e qiell. Pėr dallim prej popujve dhe kombeve tjera sidomos tė rajonit tė Ballkanit qė nė ēdo taban tė gjuhės sė tyre ka edhe historikun e saj, por e veēanta e gjuhės shqipe dhe alfabetit shqip ėshtė se e vetmja gjuhė u mohua plotė mbi pesė shekuj,e qė edhe atėherė kur lindi, lindi si pasojė e kryengritjes shqiptare dhe si e tillė ėshtė gjuhė qė ēdo germė tė saj e ka larė me qindra herė me gjakun e bijave dhe bijve mė tė mirė tė saj, vetėm e vetėm qė tė flitet e tė shkruhet shqip.

Valon Jashari: * Ma.sc. Historisė, Ish-veteran i UĒPMB-sė, dhe ish-Kryetar i “Lėvizjes sė Lirisė”, Lėvizje qė vepron nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė, si dhe aktivist pėr tė drejtat e shoqėrisė shqiptare nė Ballkan.
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 22-09-2019 nė 13:09
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur