Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-09-2019, 23:46   #401
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,021 Times in 1,874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 197
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Marlboro keto kohe.
Po duhan mund te kem pire me dhjetra lloje te ndryshme e njejta gje ėshtė.
Plus qe ky efekt nuk krijohet nga duhani por duhani e perforcon.
Kam pasur dhe kohe( disa vite) qė e lashe duhanin fare dhe ishte njellojė.
Thash se mos po pije nga kto technology Heets se mu me shkonte tensioni 18me 10 vetem nga ajo !!!

Shif mos ke ndonje infeksion te fshehur ke temperatur?
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 23:47   #402
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Futi edhe nje uje te bekuar, si pacebo.

Di ndonje vend te mire nga keto per yshtje, heqje magjie, hapje te fatit etj ?

Ps: jo Viking temp normale, vec kur jam me grip
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 23:50   #403
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,308
Thanks: 0
Thanked 750 Times in 618 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Di ndonje vend te mire nga keto per yshtje, heqje magjie, hapje te fatit etj ?
Aha, per kto pune, duhet pyt noj vlla myslymon. Ose cekja i Beratit,...yp xhixhi.

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 23:50   #404
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,021 Times in 1,874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 197
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Di ndonje vend te mire nga keto per yshtje, heqje magjie, hapje te fatit etj ?

Ps: jo Viking temp normale, vec kur jam me grip
Epo ik vizitohu bo ndonje analiz se eshte e cuditshme ndonej munges vitamine a ndonje hekuri magnezi e budallaqe te tjera si kto.

Te shkuara.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 23:52   #405
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,308
Thanks: 0
Thanked 750 Times in 618 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Thash se mos po pije nga kto technology Heets se mu me shkonte tensioni 18me 10 vetem nga ajo !!!

Shif mos ke ndonje infeksion te fshehur ke temperatur?
Nje shok feminije, la leshte, qe shyqyr qe i kishte, ne nje nga kto spitalet moderne, ne Bergamo me duket, ngaqe pinte prej ketyre.

Shyqyr, qe shpetoi.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 23:52   #406
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Epo ik vizitohu bo ndonje analiz se eshte e cuditshme ndonej munges vitamine a ndonje hekuri magnezi e budallaqe te tjera si kto.

Te shkuara.
Po ore do iki Patjeter keto dhjete vitet e ardheshme se shume e kam lene pas dore.

Flm shoku.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 29-09-2019 nė 23:55
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 23:54   #407
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,797
Thanks: 7,085
Thanked 8,327 Times in 5,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Di ndonje vend te mire nga keto per yshtje, heqje magjie, hapje te fatit etj ?

Ps: jo Viking temp normale, vec kur jam me grip
E kam dhe une shum her ket djersitjen.mund te jete edhe levizja e tensionit te gjakut
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 23:58   #408
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Ooooo ik se me lodhet une nje pyetje bera keta jo po mos ke ate jo po mos ke kete
Hahahahah

Flm njerez se dija qe ishin kaq te gjindshem ne ketō raste
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 00:01   #409
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Ooooo ik se me lodhet une nje pyetje bera keta jo po mos ke ate jo po mos ke kete
Hahahahah

Flm njerez se dija qe ishin kaq te gjindshem ne ketō raste
Jena t’gjith doktora mor vlla. Kto me letra t’cojn ke analizat iher.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 08:50   #410
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,266
Thanks: 136
Thanked 278 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

1. Paciente post interventi per hernie umbelikale (nga imazhet qe me treguan ishte nderhyrje madhore). Ne diten e 7 post interventi veshtiresi frymemarrje e theksuar dhe insuficience respiratore. D-dimeri vjen i larte. Kryhet angio-ct qe tregon emboli pulmonare ku difektet e mbushjes jane ne arterien pulmonare te djathte, ne trungun kryesor. Duket situate e menaxhueshme nese buk do te ishte qe pacientja eshte me 7 hemoglobinen dhe referon se ka pasur jashteqitje te zeza (melene). Te trajtosh apo mos te trajtosh? Kjo eshte ceshtja

2. Pacient post hemorragjie cerebrale, pak a shume 3 jave. Paraqet dispne te theksuar dhe insuficience respiratore dhimbje gjoksi, hipotension. D-dimeri i pare vjen lehtesisht i rritur nderkohe qe perseritja vjen shume e larte. Dyshimi i larte per tromboemboli. Te trajtosh apo mos te trajtosh? Kjo eshte pyetja
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 08:58   #411
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,268
Thanks: 1,425
Thanked 2,369 Times in 1,345 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Rujna zot...
Mėndjen e kthjellėt e dorėn e lehtė.... dhe ndihmėn e zotit sa njė mal...


Ps. punė shuuuumė e sikletshme...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 09:13   #412
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,268
Thanks: 1,425
Thanked 2,369 Times in 1,345 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Kam njohur nė QSUT njė mjek kardiovaskular... Kishte studiuar nė Itali, doktor dhe njeri shumė i mirė... respekt!
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 09:54   #413
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,124
Thanks: 0
Thanked 1,745 Times in 1,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kam njohur nė QSUT njė mjek kardiovaskular... Kishte studiuar nė Itali, doktor dhe njeri shumė i mirė... respekt!
Ehhhh. @Edlin. Qepe , hudhra.Se zien gjethe ulliri dhe i pi lengun nuk ben keq. Se zien lekura portokalli.limoni dhe majdanoz dhe i pi lengun , prap nuk ben keq. Por njerezit hane si lope ore....
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 11:19   #414
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,544
Thanks: 4,820
Thanked 3,710 Times in 1,766 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IronMan Shiko postimin
1. Paciente post interventi per hernie umbelikale (nga imazhet qe me treguan ishte nderhyrje madhore). Ne diten e 7 post interventi veshtiresi frymemarrje e theksuar dhe insuficience respiratore. D-dimeri vjen i larte. Kryhet angio-ct qe tregon emboli pulmonare ku difektet e mbushjes jane ne arterien pulmonare te djathte, ne trungun kryesor. Duket situate e menaxhueshme nese buk do te ishte qe pacientja eshte me 7 hemoglobinen dhe referon se ka pasur jashteqitje te zeza (melene). Te trajtosh apo mos te trajtosh? Kjo eshte ceshtja

2. Pacient post hemorragjie cerebrale, pak a shume 3 jave. Paraqet dispne te theksuar dhe insuficience respiratore dhimbje gjoksi, hipotension. D-dimeri i pare vjen lehtesisht i rritur nderkohe qe perseritja vjen shume e larte. Dyshimi i larte per tromboemboli. Te trajtosh apo mos te trajtosh? Kjo eshte pyetja
kush do shkaktoje me shpejt vdekjen nje hemorragjie digjestive apo nje embolie pulmonare
Ne rastin e pare duket nje hemorragjie digjestive e larte , me teper gastrik
ketu do vendosej doze ngarekese ne IPP omeprazol 80 mg dha pastaj 240 mg ne seringue elektrike per 24 ore dhe gastroskopie ne urgjence per te pare ku eshte gjakderdhja dhe ndalohet dhe transfusion gjaku++++, dhe antikoagulucion ne dose preventive derisa hemmoglobine mbetet stable...


ne rastin e dyte varet sa eshte hemorragjia , shkak i kujt AVC
une do vendosja Lovenox a dose kurative me kontrol skanografique te kokes pas 48 oresh per te pare ne eshte keqesuar hemorragjia , gje qe do dukej nqs ka shenja neurologjike qe shfaqen
gjithmon duke ja shpjeguar pacientit dhe familjes per risqet dhe benefikun e tratamentitSpecialitet duhet te punojne dore me dore se kur vjen pacienti pźr nje gje dhe gjen 10 probleme nuk ja del dot

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marya : 16-11-2019 nė 11:25
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 11:50   #415
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,124
Thanks: 0
Thanked 1,745 Times in 1,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
kush do shkaktoje me shpejt vdekjen nje hemorragjie digjestive apo nje embolie pulmonare
Ne rastin e pare duket nje hemorragjie digjestive e larte , me teper gastrik
ketu do vendosej doze ngarekese ne IPP omeprazol 80 mg dha pastaj 240 mg ne seringue elektrike per 24 ore dhe gastroskopie ne urgjence per te pare ku eshte gjakderdhja dhe ndalohet dhe transfusion gjaku++++, dhe antikoagulucion ne dose preventive derisa hemmoglobine mbetet stable...


ne rastin e dyte varet sa eshte hemorragjia , shkak i kujt AVC
une do vendosja Lovenox a dose kurative me kontrol skanografique te kokes pas 48 oresh per te pare ne eshte keqesuar hemorragjia , gje qe do dukej nqs ka shenja neurologjike qe shfaqen
gjithmon duke ja shpjeguar pacientit dhe familjes per risqet dhe benefikun e tratamentitSpecialitet duhet te punojne dore me dore se kur vjen pacienti pźr nje gje dhe gjen 10 probleme nuk ja del dot
Ah mi @Marya sa e mire je. Varet se cfare spitali eshte. Po qe se pacienti nuk sjell fitim.... do i kalohet sektorit tjeter. Funeralit.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 12:43   #416
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,268
Thanks: 1,425
Thanked 2,369 Times in 1,345 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ehhhh. @Edlin. Qepe , hudhra.Se zien gjethe ulliri dhe i pi lengun nuk ben keq. Se zien lekura portokalli.limoni dhe majdanoz dhe i pi lengun , prap nuk ben keq. Por njerezit hane si lope ore....
Ndonjėherė ėshtė edhe gjenetike,, nė guzhinė unė pėrdor vetėm vaj ulliri bmv... kėto erėzat nuk janė ndarė ndonjėherė qė kur s:mbaj mėnd... Po ndonjėherė ėshtė me fat...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 13:06   #417
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,124
Thanks: 0
Thanked 1,745 Times in 1,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ndonjėherė ėshtė edhe gjenetike,, nė guzhinė unė pėrdor vetėm vaj ulliri bmv... kėto erėzat nuk janė ndarė ndonjėherė qė kur s:mbaj mėnd... Po ndonjėherė ėshtė me fat...
ehhh. @edlin. eshte e thjeshte. ha sa duhet dhe jo me shume. kaq. robt jane bere si lubi. hane si lope. trurin nuk e vene ne pune.levizje jo e jo. dhe dihet pastaj vazhdimi.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 18:00   #418
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,266
Thanks: 136
Thanked 278 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
kush do shkaktoje me shpejt vdekjen nje hemorragjie digjestive apo nje embolie pulmonare
Ne rastin e pare duket nje hemorragjie digjestive e larte , me teper gastrik
ketu do vendosej doze ngarekese ne IPP omeprazol 80 mg dha pastaj 240 mg ne seringue elektrike per 24 ore dhe gastroskopie ne urgjence per te pare ku eshte gjakderdhja dhe ndalohet dhe transfusion gjaku++++, dhe antikoagulucion ne dose preventive derisa hemmoglobine mbetet stable...
Pak a shume ashtu u veprua. Omeprazol 40 mg x2 venoz, 2 njesi gjak. Nderkohe per shkak te embolise ne degen kryesore, gjithsesi heparina u fillua me doze per emboli ama. Deshi Zoti, kuadri i melenes shkoi ne permiresim, hemodinamika mbajti, pati stabilitet nga ana e hemoglobines, nderkohe pjesa respiratore shkoi ne permiresim. Nuk eshte me nen oksigjen prej rreth 48 oresh.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ah mi @Marya sa e mire je. Varet se cfare spitali eshte. Po qe se pacienti nuk sjell fitim.... do i kalohet sektorit tjeter. Funeralit.
Lion, pak me optimist shoku!
__________________
I'm IronMan!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga IronMan : 16-11-2019 nė 18:04
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 18:46   #419
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,124
Thanks: 0
Thanked 1,745 Times in 1,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IronMan Shiko postimin
Pak a shume ashtu u veprua. Omeprazol 40 mg x2 venoz, 2 njesi gjak. Nderkohe per shkak te embolise ne degen kryesore, gjithsesi heparina u fillua me doze per emboli ama. Deshi Zoti, kuadri i melenes shkoi ne permiresim, hemodinamika mbajti, pati stabilitet nga ana e hemoglobines, nderkohe pjesa respiratore shkoi ne permiresim. Nuk eshte me nen oksigjen prej rreth 48 oresh.
Lion, pak me optimist shoku!
Po. Optimist. Ok. Ka nje shprehje, Kush rron duke shpresuar vdes duke dhier, por kjo nuk ka vend ketu.

Pra u duskutua rasti i pare? Ai me Umbilical hernia ? Pacienti kishte 7 dite ashtu ne ate gjendje dhe kjo pasi eshte operuar ? Pra dha ato komplikacione ? Nejse. Se do me thoni se bej doktorin.Packa se mund te isha bere vertet nje doktor shume i mire. Ishalla e kalon. Nuk di se cfare moshe ka. Goxha komplikacione deri emboli. Shkaku se pse erdhi deri ketu ? Pse kjo melena kaq e rende ? Me diabetin si eshte pacienti ? Probleme famljare te trashegimise me gjakun ? Sa i ka te qendrushem prodhimi ne rruazeve te kuqe)i ka me shumice apo pakice). Keto per te ardhmen e pacientit.

Tjesht kam lexuar dhe me pare per te gjitha keto. Melena ka pasur dikur tim ate plus shume probleme te tjera. Probleme me gjakun tezja (te dy per rahmet). Se kur te pleks puna dhe kur ke deshire dhe lexon. Nuk eshte e veshtire.Te pakten jo aq sa e bente nje mjek qe e degjova tek emisioni i Canit (Google nuk ka bere universitet mjekesie).Do pasion dhe kujtese e mire, por mbi te gjitha te jesh njeri. Po nuk je njeri, nuk behesh dot doktor i mire.Do jesh lekist por jo doktor sepse interesi yt do jete te besh leke dhe jo te shpetish jete. Do e shohesh tjetrin si thes me leke dhe jo mish gjak dhe shpirt.

Nga une doktor @lioni.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 19:38   #420
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,266
Thanks: 136
Thanked 278 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Me optimist, me optimist!
Nese do ishe doktor, do kuptoje qe embolia eshte nje komplikacion i mundshem post interventi. Pacientja kishte marre terapi me Rivaroxaban pas interventi por e paqarte si e kishte marre ne shtepi. Nuk njihej per gastrit. Nuk ka patologji te trasheguara. Nuk ka problematika me gjakun duke qene se pas ndalimit te melenes nuk pati me renie per te mos thene nje tendence e lehte ne rritje edhe ne distance nga dhenia e njesive te gjakut.
Rastin e solla sepse jane ato raste ku po trajtove rrezikon hemorragji dhe po nuk trajtove, pacienti te ben skompensim kardiak nga embolia dhe iken tek funerali. Sido qe te kthehesh e ke me te futme shkurt muhabeti
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur