Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-10-2014, 09:36   #1
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse
30 Shtator, 2014 | Postuar nė: Opinion | Shkruar nga: TemA

Miron Ēako


Ashtu si ju, dhe unė si shqiptar e mirėprita vizitėn e Papa Franēeskut dhe ndjehem krenar bashkė me ju pėr mikpritjen dinjitoze qė u tregua ndaj tij mė 21 shtator.

Kėtė ditė shfaqėm edhe njė herė para Papės dhe delegacionit qė e shoqėronte, por edhe mbarė botės qė na vėzhgonte, virtytet tona tė lashta, mbi tė gjitha mikpritjen siē thotė proverbi ynė ‘shtėpia ėshtė e Zotit dhe e mikut’.

Ritreguam njė vlerė tė rrallė, qė Europa dhe bota na e merr pėr shembull, bashkėjetesėn paqėsore.

Vetė Papa Franēesku, nė fjalimet e tij i dalloi kėto virtyte dhe vlera morale dhe kėshilloi qė kėto gjėra tė shenjta tė zhvillohen akoma edhe mė shumė pėr tė mirėn e vendit tonė dhe tė rajonit.

Por ju them tė drejtėn njė shqetėsim e kisha se mos disa puro shqiptarė do tė rishfaqeshin nė media ose gazeta tė ndryshme pėr tė kontestuar vizitėn e Papės duke kėrkuar qė me anė tė antimitingjeve tė prishnin tubimin nė sheshin “Nėnė Tereza”, ashtu siē kanė bėrė kur tė tjerė primatė tė lartė kanė vizituar vendin tonė, por kėsaj radhe ata nuk u shfaqėn, heshtėn dhe mirė bėnė.

Mos vallė janė penduar pėr veprimet e tyre duke fyer miqtė qė na vizitojnė apo mos kanė dy standarde nė trajtimin e personave dhe ngjarjeve?

Nga njėra anė Papa dhe gjithė pėrfaqėsia e Kishės Katolike u pritėn me madhėshti dhe shumė mirė u bė sepse kėshtu priten miqtė por nga ana tjetėr disa shqiptarė nė emėr tė Shqipėrisė nuk lanė gjė pa thėnė kundėr vizitės pastorale tė Patriarkut Ekumenik Vartholomeut I dhe tė gjithė patriarkėve tė tjerė tė Jerusalemit, Bullgarisė, Rumanisė dhe Serbisė si dhe kryepeshkopėve dhe episkopėve tė tjerė qė pėrfaqėsojnė tė gjithė Kishat Orthodhokse nė botė.

Puna arriti deri aty sa disa donin tė prishnin me njė grumbullim tė paligjshėm me parrulla pėr shqiptarinė momentin e veēantė dhe shumė tė shenjtė tė shenjtėrimit tė Kishės Katedrale “Ngjallja e Krishtit” nė kryeqytet nga Tėrėshenjtėria e tij Bartolomeu I dhe primatė tė tjerė tė Kishave Orthodhokse. Siē dimė gjithė kjo ceremoni u krye brenda territorit tė Katedrales dhe me shpenzimet e KOASH-it. Falė Zotit dhe ndėrhyrjes sė shtetit kjo gjė fyese pėr vetė shėrbesėn e shenjtė dhe pėr popullin orthodhoks nuk ndodhi. Nė tė kundėrtėn do tė ishte njė turp i madh pėr Shqipėrinė sepse edhe atėherė si tani nė vizitėn e papės gjithė bota i kishte sytė nga ne. Si papa ashtu dhe primatėt e kishave tė krishtera nė botė janė tė barabartė si funksion dhe pėrfaqėsi, pėrveēse Papa ėshtė dhe president i shtetit tė Vatikanit. Ėshtė pėr t’u pėrshėndetur pjesėmarrja e madhe e shqiptarėve dhe jo vetėm tė krishterė nė celebrimin e Meshės qė u mbajt nė sheshin Nėnė Tereza, po ashtu dhe respekti qė u tregua pėr atė shėrbesė fetare e cila pėrveē shqipes u celebrua nė italisht, latinisht dhe greqisht.

Pėr fat ose pėr ēudi kėtė radhė nuk pati kontestim ose incident pėr tė prishur panairet siē ndodhi nė 24 gusht nė nderim tė dėshmorit Shėn Kozma, nga ata shqiptarė shumė tė ndjeshėm nė pėrdorimin e shqipes nė shėrbesa fetare dhe qė duan me forcėn e “argumentit” qė Zotit nė territorin shqiptar t’i lutesh vetėm shqip.

Kėtė radhė ata heshtėn apo mos ka njė tjetėr standard pėr gjuhėn greke qė pėrdoret nė gjithė Kishat Orthodhokse tė botės si gjuha ndėrkombėtare e Kishės dhe pėr sqarim Ungjilli i parė i drejtuar kombeve u shkruajt nė greqisht.

Pėr kėta vetėm ata qė flasin dhe luten greqisht quhen armiq tė shqiptarėve dhe ia kanė me tė keq kombit tonė? Kurse ata me tė drejtėn legjitime tė religjionit qė besojnė i luten Zotit nė latinisht ose arabisht quhen miq? Ėshtė kjo njė mendjelehtėsi apo njė standard i dyfishtė keqdashės pėr Kishėn Orthodhokse, martirėt dhe primatin e saj? Nderim dhe mirėnjohje e drejtė iu afrua papės si pėrfaqėsues edhe nė Shqipėri pėr kontributin e spikatur qė Kisha Katolike ka dhėnė dhe vazhdon tė japė nė rrafshin shpirtėror, moral, social, kulturor dhe politik dhe siē promovohet ky kontribut nuk ėshtė vetėm pėr tė mirėn e katolikėve shqiptarė por tė gjithė kombit dhe tė gjithė shqiptarėve.

Por pėrse kėta puro shqiptarė mbajnė njė tjetėr standard pėr atė qė ka bėrė dhe vazhdon tė bėjė Kisha Orthodhkse dhe primate i saj Kryepiskopi Anastas si nė rrafshin shpirtėror, moral, kulturor, social dhe bashkėjetesės paqėsore midis fqinjėve? Pse kjo vepėr kaq e madhe nė pėrpjesėtim me mundėsitė qė ka KOASH sfumohet, anatemohet, keqinterpretohet duke u quajtur si diversion i agjenturave tė huaja?Duhet tė kujtojmė se gjatė kėtyre 22 viteve qė Kisha Orthodhokse udhėhiqet nga Kryepiskopi dhe Sinodi i Shenjtė janė riorganizuar 460 enori orthodhokse, janė hirotonisur 150 klerikė me origjinė dhe nėnshtetėsi shqiptare, me arsim tė lartė, tė shkolluar nė Akademinė Ngjallja e Krishtit nė Shėn Vlash, Durrės dhe nė shkolla tė larta jashtė vendit. Janė ndėrtuar nga themeli 150 kisha tė reja, janė restauruar 60 kisha, manastire dhe monumente kulture, janė riparuar 160 kisha qė kishin mbetur nga shkatėrrimi ateist komunist, janė blerė dhe rikonstruktuar 70 godina pėr kopshte, shkolla tė mesme dhe nėntėvjeēare, qendra rinore, qendra shėndetėsore, seli mitropolitane, shtėpi pritjeje, punishte, mensa pėr tė varfėrit dhe e gjithė kjo vepėr ndėrtuese shkon nė 450 objekte funksionale. Ka 11 vjet qė funksionon qendra mjekėsore diagnostikuese “Ungjillėzimi” nė Tiranė.

Pėr kėto 11 vjet janė realizuar 1 milion vizita dhe 3 mijė analiza. Duhen pėrmendur ndihmat sociale, pėr krizat dhe tragjeditė qė kaloi vendi ynė nė vitin 1992, 1994, 1997, 1999, mikpritja e kosovarėve nga KOASH-i, u pritėn 33 mijė refugjatė.

Nė 2008 mbas tragjedisė nė fshatin Gėrdec u ndihmuan materialisht banorėt e prekur tė kėtij fshati; si dhe njė ndihmė e vazhdueshme qė bėhet ēdo ditė pėr njerėzit nė nevojė, nė mensa pėr tė varfėrit dhe nė Zyrėn e Ndihmės Sociale. KOASH ėshtė anėtare e Konferencės Evropianė tė Kishave, anėtare e Kėshillit Botėror tė Kishave ku nga viti 2009 kryepiskopi Anastasi ėshtė president nderi i Konferencės Botėrore tė Paqes.

Nė vitin 2000 kryepeshkopi Anastas ishte kandidat pėr ēmimin “Nobel” pėr paqe.

I kujtojmė tė gjitha kėto jo pėr tė krijuar rivalitet qė nuk ekziston ndėrmjet kishave dhe personave qė i drejtojnė ato, por pėr ta treguar mė qartė standardin e dyfishtė qė mbajnė kėta shqiptarė, qė njė tė huaj qė drejton kishėn katolike edhe nė Shqipėri e quajnė mik tė madh dhe fotografia e tij zbukuron vendin, dhe mirė bėjnė se i tillė ėshtė, por pse njė tė huaj tjetėr qė nė mėnyrė kanonike drejton Kishėn Orthodhokse tė Shqipėrisė prej 22 vjetėsh dhe si primat kishtar ėshtė i barabartė me tė gjithė primatėt e kishave tė krishtera nėpėr botė, pavarsisht shtrirjes gjeografike qė ka njė kishė lokale, e quajnė armik dhe e bėjnė karikaturė nė faqet e gazetave, thjesht se ėshtė me origjinė greke dhe flet greqisht.

Njė numėr i madh klerikėsh katolikė 800 meshtarė morėn pjesė nė meshėn qė u celebrua nga papa dhe pjesa mė e madhe e tyre nuk janė shqiptarė, por me origjinė nga vende tė ndryshme tė botės dhe shėrbejnė si klerikė nė shumė famulli qė gjenden nė vend. Kjo ėshtė njė gjė e drejtė dhe e rregullt pėr tė gjithė kishat e krishtera nė botė, sepse kisha si institutcioni Perėndisė ėshtė pėrmbi kufizimet tė kombėsisė dhe nacionalitetit.

Po pse kur bėhet fjala pėr ata tė huaj qė shėrbejnė nė kishėn orthodhokse, qė pėr hir tė vėrtetės janė sa gishtat e dorės, bėhet kaq zhurmė duke i paraqitur si njė ushtri agjentėsh qė mashtrojnė dhe demonizojnė popullin sipas tyre me helenizmin a diēka tjetėr. Ky ėshtė njė standard i dukshėm i dyfishtė dhe tė bėjnė kujdes ata: Mos mendojnė se bota nuk i shikon kėto gjėra. Patjetėr qė ata i dinė edhe ato qė bėhen mbrapa fasadės. Prandaj dhe papa Franēesku nė takimin me pėrfaqėsuesit e tė gjitha feve nė Shqipėri tha dhe kėshilloi: “Dialog, duke ruajtur indentitetin, pa hipokrizi.”

Nuk ka njeri qė nuk gabon, por gabimi nuk duhet lejuar tė bėhet kolektiv dhe kėshtu tė penalizohen tė gjithė. Ėshtė moment qė ata qė kanė gabuar padashje ose me dashje tė reflektojnė dhe t’i kėrkojnė tė falur Kishės Orthodhokse dhe primatit tė saj. Por ajo qė ėshtė mė e rėndėsishmja ne si popull shqiptar besimtar ose ateist qė duam tė integrohemi nė Evropėn e bashkuar, nė kėtė bashkim kombesh ku bashkėjetojnė me respekt tė ndėrsjelltė vlerat shpirtėrore dhe kulturore, duke dashur tė kontribojmė modestisht jo shumė nė resurse ekonomike, por nė ato vlera morale dhe etike, si mikpritja, mirėnjohja dhe bashkėjetesa, duhet tė distancohemi nga tė tillė qė kanė dy standarde nė vlerėsimin e personave, ngjarjeve dhe veprave dhe tė mos i lejojmė qė me standardin e tyre tė dyfishtė tė prishin bashkėjetesėn paqėsore kaq tė bukur dhe njėkohėsisht tė brishtė, si dhe imazhin e Shqipėrisė tek miqtė tanė tė huaj dhe me veprimet e tyre tė papėrgjegjshme ta vonojnė integrimin nė Evropėn e bashkuar.

*Drejtori i zyrės sė katekizmit pranė KOASH
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2014, 10:10   #2
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,636 Times in 1,043 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Po Iriniei akoma fliste percart se si Kosova eshte Serbi. Aq sa edhe Rama thone qe e humbi qetesin edhe refuzoi darken. Apo gabohem?
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2014, 10:25   #3
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Arrow Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Patriarkana e Moskes ka kontrata te SHUMTA bashkepunimi me Ministrine e Arsimit,kazermat ushtarake,stacionet e policise,burgjet,spitalet e shume institucione te reja.Biles Kirill dergon priftat(sumaqirisov) ne Talkshows ku predigohet: njerezit qe nuk besojne jane te semure psiqik(Wuwi).
Ne nje vizite ne Akademine Shteterore Papuliqis Kirillias keshillon apo ju jep mesazhin zyrtareve te ardhshem per politiken <liberale> Europiane: ne Eurolesh jetojne njerez te dobet,njerez te rehatshem,qe nuk kane forcen e duhur apo kurojan ti pergjigjen energjikisht veteflijimit myslyman(kuptoni nga mua.....kamikazeve araboqelbsa).

Marre me shkurtime nga Diana Laarz.
Koha online.
Pra kirill dhe ilias jane ca pisa qe gjuajne shume larg,qe i bie shume afer po ishe Shqiptar.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2014, 12:21   #4
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,667
Thanks: 8,789
Thanked 6,777 Times in 2,848 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Patriarkana e Moskes ka kontrata te SHUMTA bashkepunimi me Ministrine e Arsimit,kazermat ushtarake,stacionet e policise,burgjet,spitalet e shume institucione te reja.Biles Kirill dergon priftat(sumaqirisov) ne Talkshows ku predigohet: njerezit qe nuk besojne jane te semure psiqik(Wuwi).
Ne nje vizite ne Akademine Shteterore Papuliqis Kirillias keshillon apo ju jep mesazhin zyrtareve te ardhshem per politiken <liberale> Europiane: ne Eurolesh jetojne njerez te dobet,njerez te rehatshem,qe nuk kane forcen e duhur apo kurojan ti pergjigjen energjikisht veteflijimit myslyman(kuptoni nga mua.....kamikazeve araboqelbsa).

Marre me shkurtime nga Diana Laarz.
Koha online.
Pra kirill dhe ilias jane ca pisa qe gjuajne shume larg,qe i bie shume afer po ishe Shqiptar.
Problem e kemi SYSTEMA, sepse kto pseudoklerike leshi i kemi fqinje si ne veri, verilindje, jug (serbi- maqedoni-greqi)dhe e ke parasysh vete si ne lagje kur ke komshiun e keq qe bohet canceri i lagjes, nga ana tjeter s,po na lejne rehat mjekerrcjapet tane qe po shtohen shume kohet e fundit!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2014, 12:22   #5
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Nuk qenka mire nga trute ky Miron Cako.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2014, 13:04   #6
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Keta ortodokset e sotem po behen bajat fare.Mendoja se Janullatosi do zgjithte dy shqiptare te zgjuar por paska zgjedhur vetem budallenjte. O Zot ēna gjeti !
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2014, 14:07   #7
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

I paska kapė zilia kėta se pse ai mė i mirė se na dhe nė vend se tė pyesin veten se ēka nuk ėshtė nė rregull me 'ta, ata vendosin tė merren me tė tjerėt.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 16:19   #8
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Ne respekt te Pergjegjesit te Katekizmit ne KOASH, duhet ta falenderojme per artikullin kritik te balancuar e te moderuar deri ne kufijte e te pamundures dhe mendoj dhe e vleresoj , perveē te tjerave edhe si nje kontribut te ēmuar ne ruajtjen dhe promovimin e tolerances fetare dhe respektit te ndersjellte mes besimeve fetare ne Shqiperi.
Artikulli eshte konceptuar me nje paralelizem dhe krahasim mes dy ngjarjeve: Shenjterimit te Katedrales “Ngjallja e Krishtit” dhe vizites se papa franceskut, ku jepen qarte diferencat ne trajtim dhe ne mikpritje dhe njera nga ceshtjet qe shtrohet eshte te sheshohen keto diferenca.
Per mendimin tim, pergjegjesia duhet kerkuar tek kryeministri yne “katolik”, pasi eshte ky pergjegjesi numer nje i promovimit te 2 standarteve me hipokrizine e tij gjoja ne perkrahje te Kishes Orthodhokse, kur eshte promotor i bllokimit dhe i voneses se ndertimit te Katedrales, me nje mije justifikime, kur 1 vit me pare, bashkepartizanet e tij perdhosen ne menyren me te ulet Kishen “Hyrja e se Tereshenjtes ne Tempull”, Kishes 300 vjeēare te Permetit, dhe vune dore mbi te, duke u dhene zemer gjithe pseudopatrioteve dhe ish-nomenklatures se kuqe, xhuferve, etj., per te hapur nje fushate shpifjesh ndaj Kryepiskopit Anastas dhe Kishes sone Ortodhokse.
Ky person, Kryeministri pra, eshte ai qe duhet te kerkoje falje i pari dhe s`ja vlen te merremi shume me te tjeret , pasi ai eshte “dora e fshehur” kunder KOASH-t dhe Kryepiskopit.
Ky dhe qeveria e tij jane ata qe nxorren nga buxheti i “mbijeteses” shqiptare, 2.5 milion euro per te pritur papen, qe konsiderohet nga z. Ēako ne te njejtin paralel me Patriket Orthodhokse, jam i sigurt dhe s`ka si te jete ndryshe, per hir te moderimit, sepse nje krahasim i tille nuk mund te behet. Po t`i hysh historisė do te shikosh mekatet e renda te papeve e romano-katolicizmit ndaj Kishes Orthodhokse, per te cilet askush nuk ka kerkuar falje, pa permendur divergjencat kanonike, se nuk ja vlen te zgjatemi shume.
Kisha jone Orthodhokse nuk doli ne shesh dhe te shpaloste “meshen” me pompozitet sic bene katoliket dhe papa, qe bejne meshe kudo ku i ze mengjsi e nata, por qendruan ne shtepine e tyre dhe nuk dolen me makine (si dikur tito, hrushovi, cu en lai, etj.), duke “bekuar” femije, por me shume per reklamim te vetes se tyre.
Sic po duket, sulmet ndaj Kishes sone Orthodhokse, sa vijne e shtohen, te fshehta e te hapura, deri tek shenjtoret tane si Shen Kozma Etoliani dhe paverisht se z. Cako ka bere edhe nje reviste te shkurter te vepres se Kryepiskopit, nuk besoj se do te merret njeri me keto. Mire do te ishte te permendrj edhe shifra 12 milion dollare per 33 000 refugjatet kosovare, me te cilet mund te ndertoheshin edhe 2 Katedrale si ajo “Ngjallja e Krishtit”.
Vepra e satanait eshte ne zhvillim e siper, dhe persekucioni i fshehte dhe i hapur ndaj Kishes Orthodhokse do te vazhdoje, keshtu qe mendoj se moderacioni i z.Miron eshte i tepruar.
Gjithsesi ne nuk kemi pse te kemi frike sepse “Nese Perendia eshte me ne, kush mund te jete kunder nesh”.
Udheheqesi kunder nesh e ka te garantuar ferrin

Tung….
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 16:25   #9
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Me fal.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 16:30   #10
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Me fal.
te lumte Rex! Zoti te falte!

tung
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 16:33   #11
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Tani e kam ndergjegjen e paster. Llogaris ne ndihmen tende ne diten e gjykimit.


Flm edhe ty. Na ke ndihmu, na ke kqyr...
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 16:36   #12
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Pjella e neperkes Ilia greku akoma u vertiska neper forum dhe tani na dashke ti falemi Pushtit DEMONIAK Anastas

Zoti te shfaroste ty bashke me te ligjte o fetar i ndyre dhe me gjithe keto qe beni e keni siguruar ferrin jo vetem per ju po edhe per ndjekesit tuaj .
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 16:41   #13
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 467 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Nuk mendoj qe kemi fyer KOASH,perkundrazi un kam respekt per te, por duhet te jem i sinqert edhe tani sepse ne fe nuk ka politik,qdo fe qe eshte mbi kombin dhe gjuhen shqipe nuk e respektoj dhe nuk shkoj ne ato faltore...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 16:41   #14
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga daniel00 Shiko postimin
Pjella e neperkes Ilia greku akoma u vertiska neper forum dhe tani na dashke ti falemi Pushtit DEMONIAK Anastas

Zoti te shfaroste ty bashke me te ligjte o fetar i ndyre dhe me gjithe keto qe beni e keni siguruar ferrin jo vetem per ju po edhe per ndjekesit tuaj .
Jam une qe ndjek te tjeret o daniel protestanti,...nuk duhet kaq shume urrejtje mes nesh edhe pse jeni ne herezi,.., kujdes demonin, sepse ai katoliket dhe protestantet i ka te "vetet",..,

Kryepiskopi Anastas eshte ikona e Krishtit,..., mos bej te tilla mekate

tung..
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 16:55   #15
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

A nuk e sheh o fetar i verber dhe i lig qe te gjithe shqiptaret qe i thone vetes shqiptare (jo shpirtshitur te greku ) e urrejne ANASTASIN JANULLAQEN ?

Po qe kur qenka mekat qe gjarprit ti thuhet gjarper ? Je komik dhe i pacipe , ti je nje i pafytyre po aq sa Anastasi qe kurre nuk ndiqni shembullin e Jezusit dhe tani ti karagjoz i felliqur na e krahasoke Jezusin, me nje zvarranik helmatises si Janullaqja .

Nese nuk e urren te ligun je pale me te dhe meriton te njejtin ndeshkim . Greket do e marrin ndeshkimin e tyre ashtu si edhe shqiptaret apo gjithe Evropa qe e shperfill Perendine dhe ta them une se si . Do te ngrihet nje popull e nje komb qe do ti roberoje e nenshtroje shume here me i keq edhe se sa paria fetare politike qe i sundon , do ti poshteroje e dhunoje me barbarizem e terror .

Deri ne diten e gjykimit fetaret do bejne tregti me fene e tyre te rreme me te cilen kan tallur servile si ti per lavdine e tyre , dhe ti qe sot tund flamurin grek te Anastasit nje dite do te tundesh flamuj te tjere sepse cmimi per te qene i Krishtit eshte teper i larte per hipokritet dhe blasfemuesit e ligj si ju e vetem ata qe e duan vertete Jezusin do ta paguajne cmimin e perndjekes dhe martirizimit me gjakun e tyre .
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 16:59   #16
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Jam une qe ndjek te tjeret o daniel protestanti,...nuk duhet kaq shume urrejtje mes nesh edhe pse jeni ne herezi,.., kujdes demonin, sepse ai katoliket dhe protestantet i ka te "vetet",..,

Kryepiskopi Anastas eshte ikona e Krishtit,..., mos bej te tilla mekate

tung..
Do takohemi ne paradise!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 17:05   #17
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga daniel00 Shiko postimin
A nuk e sheh o fetar i verber dhe i lig qe te gjithe shqiptaret qe i thone vetes shqiptare (jo shpirtshitur te greku ) e urrejne ANASTASIN JANULLAQEN ?

Po qe kur qenka mekat qe gjarprit ti thuhet gjarper ? Je komik dhe i pacipe , ti je nje i pafytyre po aq sa Anastasi qe kurre nuk ndiqni shembullin e Jezusit dhe tani ti karagjoz i felliqur na e krahasoke me Jezusin me nje zvarranik helmatises si Janullaqja .

Nese nuk e urren te ligun je pale me te dhe meriton te njejtin ndeshkim . Greket do e marrin ndeshkimin e tyre ashtu si edhe shqiptaret apo gjithe Evropa qe e shperfill Perendine dhe ta them une se si . Do te ngrihet nje popull e nje komb qe do ti roberoje e nenshtroje shume here me i keq edhe se sa paria fetare politike qe i sundon , do ti poshteroje e dhunoje me barbarizem e terror .

Deri ne diten e gjykimit fetaret do bejne tregti me fene e tyre te rreme me te cilen kan talur servile si ti per lavdine e tyre , dhe ti qe sot tund flamurin grek te Anastasit nje dite do te tundesh flamuj te tjere sepse cmimi per te qene i Krishtit eshte teper i larte per hipokritet dhe blasfemuesit e ligj si ju e vetem ata qe e duan vertete Jezusin do ta paguajne cmimin e perndjekes dhe martirizimit me gjakun e tyre .
Ti je nje nga martirizuesit e Kryepiskopit, kur perdor taktiken gebelsiane "shpif, shpif, sepse dicka do te mbetet", keshtu qe Anastasi ka vuajtur e vuan per Krishtin, ndersa ti qe te duket sikur e mbron, bie ne gabimin satanik, te ngaterreses dhe perzjerjes se te mires me te keqen, shkak I renjes ne nacionalizem dhe I interpretimit te gjithckaje, mbi kete busull, kur sic ka thene nje I ditur: “nacionalizmi eshte streha e fundit e maskarenjve”

tung
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2014, 17:09   #18
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 117 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
“nacionalizmi eshte streha e fundit e maskarenjve”

tung
dhe ti je nje nga ata,se nuk ka me orthodhoksoultranacionaliste se greket,te cilet ultranacinalizmin e kane te lidhur nyj me orthodhosine...dhe ju i lepini bythen...prandaj mos na u hic ketu si internacionalist
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2014, 17:17   #19
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Moment pėr tė reflektuar dhe kėrkuar falje Kishės Ortodokse

Standartet e 2 fishta qe shqetesojne z. Miron dhe qe duhet te shqetesojne edhe ēdo orthodhoks te vertete (jo "ortodoks"), jane me shume se nje dhe keto shfaqen fshehurazi, pasi klasa politike del "e lare", por ja qe kane arritur t`i hedhin nje pjese te shqiptareve "trute e gomarit", dhe kjo duket edhe ne "madheshtine hipokrite" me te cilen u prit papa. Kjo, jo se i ha meraku per romano-katolicizmin, por shpresojne se ndoshta u hedh ndonje kocke me shume, a po na fut ne evrope dhe naivitete ēiliminjsh si keto.
Por nese kane te drejten e tyre te vleresojne "shenjterine" e papes, nuk ka kurrkush te drejte te paragjykoje Kishen tone te Krishtere Orthodhokse.
Me te drejte artikullshkruesi ngriti problemin e gjuhes. Ketu duket qarte se ky "segment" antiorthodhoks, ben diskriminimin e greqishtes, pasi nuk thote as edhe nje fjale per latinishten qe perdoret shume me dendur nga katoliket, apo arabishten e cila kendohet 5 here ne dite dhe gjemon gjithe qyteti. Kemi pra diskriminim te greqishtes, por qe eshte diskriminim edhe per ne orthodhokset e Shqiperise, sepse greqishtja eshe gjuha e pare me te cilin eshte shkruar Ungjilli dhe ka rendesi kanonike per ne besimtaret dhe klerin orthodhoks, keshtu qe disa minuta ne Kishen tone perdoret kjo gjuhe ne psaltje, gjate Liturgjise Hyjnore.
Nje akt tjeter diskriminues i "segmentit" antiorthodhoks eshte sulmi ndaj Kryepiskopit Anastas, thjesht per origjinen e Tij greke, me pseudoaresye se “udheheqesit fetare duhet te jene me gjak shqiptari’, e te tjera si keto dhe harrojne se ne krye te te gjithe katolikeve te globit, edhe te atyre shqiptare, eshte papa, me kombesi joshqiptare, p.sh. francesku eshte argjentinas, te tjeret, gjermane, polake, italiane, etj.
Me c`te drejte pra pergojosni Kryepiskopin tone???
-Skandaloz eshte qendrimi i ketij “segmenti” ( i cili ngadale po kthehet drejtez), ndaj shenjtoreve tane dhe sidomos ndaj Shen Kozma Etolianit, ku edhe pati kercenime nga 20 shoqata dhe shteti ne kete rast duhej te kishte vepruar ndaj ketyre, sepse kercenuan se do te bllokojne rrugen per ne Kolkondas (Libofshe), per festen e 300 vjetorit te lindjes se Kozma Etolianit. Dhe kjo thjesht per shkak te origjines “greke” te shenjtorit.
-Sic e permendi edhe artikullshkruesi probleme pati edhe diten e Shenjterimit te Katedrales “Ngjallja e Krishtit”, revolta te pashpjegueshme, ne nje kohe qe celebrohej Liturgjia Hyjnore nga Patriku Bartholomeu.
Ne i permendim keto gjera thjesht per te sensiblizuar opinionin, jo se kemi frike apo kemi ndonje kompleks se “po diskrimonohemi”, etj, pasi: “Nese Perendia eshte me ne, kush mund te jete kunder nesh”

tung
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur