Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore > Shkrimtarė tė huaj

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-04-2014, 09:52   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,335
Thanks: 7,412
Thanked 3,400 Times in 1,388 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia MarquezKa ndėrruar jetė sot shkrimtari me famė botėrore, Gabriel Garcia Marquez. Autori i shumė librave dhe fitues i ēmimit “Nobel”, u nda nga jeta nė moshėn 87-vjeēare nga pneumonia, sėmundje qė e vuante prej kohėsh. Lajmi pėr vdekjen e shkrimtarit kolumbian ėshtė bėrė i ditur nga familjarėt pėr mediat e huaja.

Veprimtaria e shkrimtarit

Gabriel Garsia Markez, (i njohur edhe si Gabo), shkrimtari i njohur kolumbian lindi mė 6 mars tė vitit 1927 nė Aracataca, njė fshat i vogėl pranė maleve tė Karaibeve kolumbiane. Ai ishte djali i Gabriel Eligio Garcķa dhe Luisa Santiaga Mįrquez Iguarįn. Si nė ēdo familje tė asaj krahine edhe nė atė Mįrquez gjendja financiare ishte nė pėrkeqėsim tė vazhdueshėm, kėshtu qė Gabrile sė bashku me prindėrit u transferua nė shtėpinė e gjyshėrve tė tij nė Riohacha.

Tetė vjetėt e para tė jetės sė Markezit kaluan qetėsisht, tė mbushura me historitė magjike tė gjyshes Tranquilina Iguarįn dhe tregimet epike tė gjyshit Nicolįs Ricardo Mįrquez Mehija, nė shtėpinė e tė cilit dėgjoi historinė e masakrės sė plantacioneve tė bananes, ku u vranė mbi 100 njerėz, qė mė pas u varrosėn nė njė varr masiv. Nga goja e gjyshit dėgjoi bėmat e jashtėzakonshme tė gjeneralit Rafael Uribe Uribe, protagonist absolut i Luftės Njėmijė Ditore (1899-1902), njė nga ngjarjet mė tė rėnda dhe mė tė pėrgjakshme nė historinė e Kolumbisė.

Ne vitin 1935 humbi gjyshin dhe kjo ngjarje ndikoi shumė nė gjendjen shpirtėrore tė 12 vjeēarit Mįrquez, i cili njė vit me pas shkon nė Barrankija pėr tė studiuar nė shkollėn San Hosé. Mė 1942 u transferua nė Zipaquirį pėr tė pėrfunduar gjimnazin. Ne moshėn 20 vjeēare fitoi tė drejtėn e studimit nė Universitetin e Bogotį, dega drejtėsi. I mėrzitur nga jeta e pėrshpejtuar e kryeqytetit kolumbian dhe nga i ftohti i krahinės se Andeve, Gabriel mbyllej nė dhomėn e tij ku lexonte kryeveprat e autorėve me tė mėdhenj latinė dhe spanjisht-folės. I mahnitur nga letėrsia, filloi tė shkruante duke braktisur studimet.

Megjithė pasionin e madh pėr librat Mįrquez ishte njė nga ata qė vuanin situatėn e Kolumbisė qė po kalonte njė periudhė ku dhuna ishte gjithnjė e pranishme. Me 9 prill 1948, filloi e famshmja El Bogotazo, e njohur si treditėshi i dhunės nė kryeqytet, qė pėrfundoi me vdekjen e drejtuesit liberal Jorge Eliecer Gaitįn. Gjatė atyre ditėve tė pėrgjakshme disa njerėz hynė nė apartamentin e tij dhe dogjėn gjithēka. Mįrquez vendosi tė shkonte nė Kartagjenė ku gjeti punė si redaktor e mė pas si reporter pėr gazetėn "El Universal".

Nė vitin 1949 vendosi tė rikthehej nė Barrankija, ku filloi tė punonte si gazetar dhe u bashkua me “El Gruppo de Barranquilla”, qė pėrbehej nga tė rinj qė kishin pasion letėrsinė. Njė vit mė pas publikoi nė faqet e gazetės "El Espectador" tė Santa Fésė njė tregim me titull "La tercera resignación". Nė vitin 1952, mbaroi sė shkruari romanin e tij tė parė, “La hojarasca” (pėrkthyer shqip si Gjethurinat) dorėshkrimin e tė cilit e dėrgoi nė Argjentinė. Pas tre javėsh nė pėrgjigjen qė i erdhi shkruhej qė mund tė merrej me ēdo gjė pėrveē se me letėrsi.

Nė vitin 1955 fitoi ēmimin e parė nė njė konkurs, ku konkurroi me tregimin "Un dķa después del sįbado" (Dita pas sė shtunės). Falė dhuntive tė tij narrative, Garcķa Mįrquez nė njė hark kohor mjaft tė shkurtėr u bė njė nga emrat mė tė rėndėsishėm tė gazetarisė kolumbiane. Intervistat, artikujt dhe opinionet e tij ishin tė mirėpritura nė ēdo redaksi.

Te gjitha punimet e tij deri nė 1956, u publikuan si njė libėr i vetėm me titull "Relato de un nįufrago", qė trazoi skenėn politike nė vend pasi aty trajtoheshin trafiqet e drogės nėpėrmjet detit. Qėndrimi i Markezit ndaj kėtij fenomeni gjeti aprovimin e popullit, por provokoi keqas politikanėt. Nė nėntor tė vitit 1956 drejtori i gazetės "El Espectador", pėr tė cilėn punonte Markez, mori urdhėr nga disa qeveritarė qė tė pushonte nga puna shkrimtarin.

Nga miqėsia e ngushtė dhe respekti i madh, drejtori vendosi ta dėrgonte nė Zvicėr, ku do tė punonte si reporter pėr gazetėn e tij. Edhe pas falimentimit qė ndodhi njė vit me pas, Markez vendosi tė qėndronte nė Zvicėr. Gjatė jetės nė Evrope, ai vizitoi shumė qytete tė famshme tė kontinentit tė vjetėr sė bashku me mikun Plinio Apuleyo Mendoza. Udhėtimi nė fjalė shėrbeu si frymėzim pėr tė shkruar "90 dķas en la cortina de hierro". Mė 1958, pas njė qėndrimi nė Londėr, Garcķa Mįrquez u kthye nė Amerikė, pėr t’u vendosur mė pas nė Venezuelė.

Nė Barrankija, u martua me Mercedes Barca, me tė cilėn pati dy fėmijė, Rodrigo (lindur nė Bogotį nė 1959) dhe Gonzalo (lindi nė Meksiko nė 1962). Mė 1961 u transferua nė New York ku filloi punėn si korrespondent i Prensa Latina. Kėrcėnimet e vazhdueshme nga ana e CIA-s dhe kubanėve e shtynė tė transferohej nė Meksikė.

Mė 1967 realizoi kryeveprėn e krijimtarisė se tij, pėrkthyer nė shqip si “Njėqind vjet vetmi”, njė libėr qė shėnon kulmin e tė ashtuquajturit realizėm magjik. Mė 1974 dolėn nė treg “Ojos de perro azul” dhe "El otono del patriarca" (Vjeshta e patriarkut), dy veprat mė komplekse tė krijimtarisė sė tij, njė metaforė e gjerė mbi vetminė, mjerimin si pasojė e pasurimit.

Nga viti 1975, Mįrquez jetoi midis Meksikės dhe Kartagjenės, Havanės e Parisit. Mė 1982, u vlerėsua me ēmimin Nobel pėr Letėrsinė. Mė 2002 publikoi vėllimin e parė tė Vivir para contarla (Tė jetosh pėr tė treguar), ndėrsa dy vjet mė pas veprėn e tij tė fundit, tė paktėn deri tani Memorias de mis putas tristes (pėrkthyer nė shqip nga Mira Meksi me titull Kujtim kurvash tė trishta).

Ndėr veprat e tij me tė mėdha padyshim ngelen: Dashuri nė kohėrat e kolerės, Kronikė e njė vdekjeje tė paralajmėruar dhe “Njėqind vjet vetmi” e cila ėshtė pėrkthyer nė shqip nga i madhi Robert Shvarc, Gjenerali nė labirintin e tij, Erendira etj. Veprat e Markezit nė shqip i kanė pėrkthyer Ramiz Kelmendi, Veton Surroi, Aurel Plasari, Mira Meksi e Robert Shvarc.

Tituj tė veprave tė botuara nė Shqipėri

Njėqind vjet vetmi, 1967
Vjeshta e patriarkut, 1975
Varrimi i Nėnė Madhes, 1962
Histori e Miguel Litinit, ilegal nė Kili, 1986
Kolonelit nuk ka kush t’i shkruajė, 1961
Kronikė e njė vdekjeje tė paralajmėruar, 1981
Gjethurinat, 1955
Njė histori me paskuinė 1961
Dashuri nė kohėn e kolerės, 1985
Gjenerali nė labirinthin e tij, 1983
Pėr dashurinė dhe demonė tė tjerė, 1994
Historia e njė rrembimi, 1996
Kujtim kurvash tė trishta, 2004
Dymbėdhjetė tregime pelegrine, 1992
Tė jetosh pėr tė treguar, 2002


Gazeta Shqiptare
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2014, 12:42   #2
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,517
Thanks: 169
Thanked 4,931 Times in 2,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 348
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Ehe, edhe kete e kam dashur. U prehte ne paqe.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2014, 12:49   #3
Poeti
V.I.P
 
Avatari i Poeti
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Ferizaj-Kosovė
Posts: 4,539
Thanks: 0
Thanked 30 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Poeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėmPoeti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Jam njohur me veprat e perkthyera te Markezit qysh ne rinine e hereshme dhe me kane bere vertete pershtypje me menyren e pershkrimit te ngjarjeve dhe figurat e perdorura.

U preht ne paqe!
__________________
KOMBI MBIGJITHA

Kurrė mos thuaj kurrė!
Poeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2014, 12:57   #4
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,756
Thanks: 806
Thanked 788 Times in 352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

U prehte ne paqe!
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2014, 16:18   #5
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Paqe Gabi
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2014, 23:56   #6
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,447
Thanks: 21
Thanked 767 Times in 494 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

RIP Marquez
Personalisht kam lexuar vetem " Njeqind vjet vetmi " dhe " Kolonelit nuk ka kush ti shkruaj " dhe nje permbledhje tregimesh ... nje shkrimtar magjik,me nje stil te te shkruarit te posacem,i vecant,serioz por edhe me nje doze te humorit.


Kolonelit nuk ka kush ti shkruaj (1961)

Ajo erdhi te dera, si hije, e ndriēuar qe poshte nga llampa gati ne te fikur. E fiku para se te hynte nen kunupiere. Por vazhdoi tė fliste.
- Do te bejme nje gje, - e nderpreu koloneli.
- E vetmja gje qe mund te bejme eshte te shesim gjelin, - tha gruaja.
- Mund ta shesim edhe sahatin.
- S’e ble njeri.
- Neser do te bej nje prove se mos m’i jep Alvaroja te dyzete pesot.
- S’ka pėr te t’i dhene.
- Atehere do tė shesim tablone.

Kur gruaja foli, kishte dale perseri nga kunupiera. Koloneli ndjeu frymen e saj qe mbante ere barnash mjekesore.

- S’e ble njeri, - tha ajo.
- Te shohim, - tha koloneli bute, pa nje fije dyshimi ne ze. – Tani bjer e fli. Po nuk shitem ndonje gje neser, prape do t’ia gjejme dermanin.

U mundua t’i mbante syte hapur, por gjumi e keputi. U krodh perfund nje lende pa kohe e pa hapesire, ku fjalet e se shoqes merrnin tjeter kuptim. Mirepo pas nje ēasti ndjeu se po e shkundnin per supi.

- Degjo ketu.

Koloneli nuk e dinte ne i kishte degjuar keto fjale perpara apo pas endrres. Po zbardhte. Nga dritarja hynte nje katror i kthjelltesise se blerte te se dieles. Tha se mos kishte ethe. Syte i digjnin dhe iu desh t te bente nje sforcim te madh per t’u ndermendur.

- C’do te bejme po nuk shitem dot asgje? – perseriti gruaja.
- Atehere do te kete ardhur njezet janari, - tha koloneli plotesisht i ndermendur. – Njezetperqindėshin e paguajne po ate pasdite.
- Neqoftese gjeli fiton, - tha gruaja. – Po neqoftese gjeli humb. S’te ka vajtur mendja se gjeli mund te humbe?
- Gjeli yne nuk humb.
-Ta zeme se humb.
- Kemi edhe dyzet e pese dite kohe per ta menduar kete, - tha koloneli.

Gruas iu sos durimi.

- Po ne nderkaq ē’do te hame, - pyeti dhe e mbertheu fort kolonelin nga jaka e fanelles. E shkundi fort.

Kolonelit iu deshen shtatedhjete e pese vjet, plot shtatedhjete e pese vjetet e jetes se tij, minute per minute, qe t’ia mberrinte ketij ēasti. E ndjeu veten tė kthjellet, te qarte, te pamposhtshėm, kur u pergjigj:

- Nje mut ! ...
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2014, 00:03   #7
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 653 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Gjithmone me ka pelqyer, shko ne paqe Marquez
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2014, 02:14   #8
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,038
Thanks: 16,376
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Paqe Gabi
RIP GABO,se ka qene dhe shkrimtari me i lexuar i Bill Clinton ne rinine e tij.
Ka shkruar apo ka thene nje fraze te madhe...

Me mir nje varr ne Kolumbi,se sa nje qeli............diku tjeter.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2014, 13:50   #9
Jetmira
💙🌙
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,861
Thanks: 1,772
Thanked 1,271 Times in 529 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

13 shprehjet e famshme te jetes, nga Gabriel Garcia Marquez
1. Nuk te dua per ate qe ti je, por per ate qe jam une kur jam prane teje..
2. Askush nuk i meriton lotet e tu, dhe ai qe i meriton, nuk do te beje per te qare.
3. Thjesht sepse dikush nuk te do ne menyren qe ti do deshiroje, nuk do te thote qe ai/ajo nuk te do me gjithe forcen e vet..
4. Nje shok i vertete eshte ai qe te mban doren dhe prek zemren tende.
5. Menyra me e keqe per ti ndjere mungesen dikujt eshte te ulesh prane tij/saj dhe ta dish se s'do e kesh kurre ate..
6. Asnjehere mos rresht se qeshuri, as kur je i/e merzitur, diikush mund te bjere ne dashuri me te qeshuren tende..
7. Ti mund te jesh thjesht nje njeri me shume ne kete bote, por per dike, je vete bota..
8. Mos e harxho kohen tende me dike qe nuk i intereson ta kaloje kohen e vet me ty.
9. Ndoshta Zoti do qe ti te takosh disa njerez te gabuar perpara se te takosh te duhurin, keshtu qe ti jesh mirenjohes.
10. Mos qaj sepse i erdhi fundi. Buzeqesh sepse ndodhi.
11. Gjithmone do kete njerez qe do te te lendojne, keshtu qe ti ke nevoje te vazhdosh te besosh, thjesht ki kujdes.
12. Behu nje njeri me i mire dhe te jesh i sigurt se e njeh mire veten, perpara se te njohesh dike te ri dhe te shpresosh se ky person te njeh..
13. Mos u mundo shume, gjerat me te mira ndodhin kur nuk i pret.
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2014, 03:30   #10
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Kurre ndonjehere gjate jetes se vet, Aurelianoja nuk kishte vepruar me aq mendjemprehtesi sa tani, tek i harroi te vdekurit e vet dhe vuajtjet e tyre, e tek i zuri perseri dyert e dritaret e shtepise me listelat e Fernandes, qe te mos e linte veten te shqetesohej nga asnje tundim i kesaj bote - sepse tashme e dinte fort mire, qe ne pergamenat e Melhiadesit ndodhej i shkruar fati i vet. I gjeti pergamenat te pademtuara mes bimeve parahistorike, pellgjeve avullues dhe insekteve farfurites, qe e kishin fshire nga ajo dhome cdolloj gjurme te se kaluares njerezore; mirepo i mungoi durimi qe t'i nxirrte perjashta ne drite, dhe keshtu filloi t'i deshifronte aty ku ndodhej, me kembe, me ze te larte dhe pa kurfare veshtiresie, a thua se ishin verbuese te mesdites. Ishte historia e familjes, e hartuar dhe e parashikuar deri ne hollesite me te rendomta nga Melhiadesi ketu e 100 vjet me pare. E kishte shkruar ne sakskrisht, ne gjuhen e vet amtare, dhe vargjet me rime te puthur i kishte koduar me kodin personal te perandorit August, ndersa ato me rime te kryqezuar - me kodet ushtarake spartane. Shtresa e fundit fshehtesimbrojtese e ketyre shkrimeve - ne te cilen Aurelianoja sapo kishte nisur te depertonte ne kohen kur e shkalloi dashuria e Amaranta Ursules -, e kishte misterin ne ate, qe Melhiadesi nuk i pat renditur faktet sipas periudhave te vecanta te jetes se njerezve, por pat bashkuar nje shekull te tere episodesh te perditshme, keshtuqe ata ekzistonin te gjithe njeherazi. I magjepsur nga ky zbulim, Aurelianoja i lexoi me ze te larte, pa kapercyer asnje rresht, enciklikat qe vete Melhiadesi i pat recituar dikur Arkadios dhe te cilat, ne te vertete, ishin parashikime qe u permbushen me vone. Dhe kesisoj ai ndeshi aty edhe parashikimin e lindjes se femres me te bukur ne bote, qe u ngjit me shpirt e me trup drejt qiellit, si dhe te dhena mbi prejardhjen e dy binjakeve qe linden pas pushkatimit te atit te tyre e qe, vite me vone hodhen dore nga deshifrimi i pergamenave, vec jo vetem per shkak te pazotesise e te mosperqendrimit, por edhe se perpjekjet e tyre ishin te parakoheshme... Me te arritur te kjo pjese, Aurelianon e perfshiu paurimi per te mesuar origjinen e vet dhe zuri te kapercente pasazhet. Atehere, befas nisi te frynte ere; ishte me teper nje fllad i bute, flatrues, plot e perplot me zera te se kaluares, me murmurima mullagash te sterlashta e me psheretima zhgenjimesh, te pasuara madje me pare se malli pervelues te perndizej zjarr e flake. Ai nuk e ndjeu ate vrundull ere, sepse sapo kishte zbuluar shenjat e para te qenies se vet, qe nisnin pikerisht te nje gjysh epshor, i cili e la veten te ngashnjehej nga nje rrafshnalte e fandaksur, ku gjeti nje grua te bukur te cilen nuk do ta bente dot te lumtur. Aurelianoja vazhdoi te hetonte shtigjet e erreta te prejardhjes se ketij gjyshi, dhe ndeshi castin e ngjizjes se vet midis akrepesh e fluturezash te verdha ne nje banje te muget, ku nje bicim mekaniku shfrynte epshet e veta me nje cupeline qe i dorezohej nga rebelimi. Ishte aq i perhumbur ne lexim, saqe nuk e ndjeu as vrundullin e dyte te eres, qe kete rradhe erdh e u shnderrua ne nje ciklon te tmerrshem; furia e tij shkuli dyer e dritare nga civite, i fluturoi ne hava tjegullat e kraut perendimor te shtepise dhe crrenjosi muret e themeleve. Vetem tani Aurelianoja arriti te zbuloje se Amaranta Ursula nuk ishte motra, por tezja e tij, dhe se Frensis Drejku e pat sulmuar Riohacen vetem e vetem qe ata te dy te mund ta kerkonin njeri-tjetrin neper labirintet e ngaterruara te gjakut, derisa te lindte ajo kafshe mitologjike qe do t'i jepte fund fisit... Ne kohen kur Aurelianoja kaperceu njembedhjete faqe per te mos u marre me fakte pergjithesisht te njohura dhe nisi te deshifronte tamam cka po perjetonte tani, Makondoja po shnderrohej sakaq e tera ne nje shtjelle te rremujshme guresh e pluhuri rrenojash nga terbimi i uraganit biblik. Ai nisi te shfletonte rishtazi per t'i kapercyer profecite e per te marre vesh diten nga rrethanat e vdekjes se vet. Por, ende pa arritur te vargu i fundit, e kishte kuptuar se s'do te dilte kurre me nga ajo dhome, mbase tashme ishte paravendosur qe qyteti i pasqyrave (ose i pasqyrimeve) do te zhdukej nga era dhe do te fshihej nga kujtesa e njerezve ne castin kur Aureliano Babilonia do t'i kishte deshifruar perfundimisht pergamenat, dhe qe gjithcka ishte shkruar ne to, kishte qene e do te ishte perjetesisht e paperseritshme, sepse fiseve te denuar me njeqind vjet vetmi s'u jepej me asnje shans tjeter permbi Toke.

*~*~*~*

Fragmenti mbylles i 100 vjet vetmi. E kam adhuruar dhe e adhuroj Markezin. R.I.P
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 21:20   #11
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,038
Thanks: 16,376
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Ne Gjermani,sa here kisha te beja me kete popull jashtezakonisht te perzemert,gazmor,miqesor,me nje mikepritje te krahasueshme vetem me te...Spanjes, dhe me nje BUJARI te krahasueshme VETEM me.................... te Bashkimit Sovietik.

MARQUEZ.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 21:48   #12
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,038
Thanks: 16,376
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Nje delegat amerikan,i tregoi administratorit se ne Shtetet e Bashkuara e vene lopen ne njeren ane dhe....del qumshti i pasterilizuar,madje dhe gjalpi i paketuar.


Kjo e trasha ka fitu...status apo pas.Naten e mire....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2018, 17:26   #13
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,038
Thanks: 16,376
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Realitetin e Bashkimit Sovietik mund ta kuptosh me mire kur sheh se perparimi ka ecur ne krahe te kundert.
Keshtu,ne nje kohe qe grate punojne(EMANCIPIM,qe juve sju pelqe)per ndertimin e rrugeve,eshte zhvilluar nje INDUSTRI e FUQISHME qe e ka bere Bashkimin Sovietik BRENDA 40-te vjetesh nje nga dy fuqite e medha te botes,por prodhimi i MALLRAVE te KONSUMIT u la pas dore.

FAZIT: SOT ke me BOLLEK mall konSume,por ske bleres.


GABO...AI qe i ka VULOSUR.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2018, 18:50   #14
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,868
Thanks: 4,465
Thanked 7,258 Times in 2,525 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

I papare.

...
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2018, 19:17   #15
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,038
Thanks: 16,376
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Nje vajze,nje studente e Insitutit te Gjuheve te Huaja ne Leningrad me propozoi me nje spanjishte te perkryer-dhe kjo do te thote qe nuk beri as dhe nje gabim te vetem ne nje debat prej...3 oresh.Ajo me pyeti cfare nuk me pelqente nga Bashkimi Sovietik.Mua me vertitej ne koke mendimi....se skisha pare QENE ne Moske.

Me duket mizore qe i keni ngrene te gjithe....qente.

GABRIEL GARCIA me M.

PS: tironen e ke plot me QEN(mendoj dykembesh).

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 07-10-2018 nė 19:20
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2018, 05:27   #16
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 533
Thanks: 89
Thanked 91 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Paqe per shpirtin tend Mr. Marquez!
Nje shkrimtar brilant. Dashuria ne kohen e koleres nje perl.
Jam dashuruar me kete liber, duke soditur dashurine sublime te nje mashkulli qe ne cdo femer tjeter qe e rastisi jeta kerkoi 'ate', femren te cilen e dashuroi deri vetmohim.
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2018, 09:00   #17
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,630
Thanks: 16,168
Thanked 9,946 Times in 5,702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

I perjetshem qoft kujtimi tij
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2018, 09:03   #18
Sopoti
Banned
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,970
Thanks: 5,188
Thanked 5,765 Times in 3,039 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Hey!

Ai po mbush 5 vite i ikur.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2018, 09:05   #19
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,630
Thanks: 16,168
Thanked 9,946 Times in 5,702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Megjithate ne do ta kujtojm ne jete te jeteve si xhaxhi enverin

Jo per gje po ai i ka dashur femrat deri ne vetmohim
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2018, 09:09   #20
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,062
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shuhet shkrimtari Gabriel Garcia Marquez

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Megjithate ne do ta kujtojm ne jete te jeteve si xhaxhi enverin

Jo per gje po ai i ka dashur femrat deri ne vetmohim
edhe julio iglesias
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur