Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-10-2019, 14:44   #141
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,392
Thanks: 6,367
Thanked 6,947 Times in 3,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

K’saj I thone .. kur te pj*rdh zoti ne vesh . Loool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 14:48   #142
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,330
Thanks: 11,943
Thanked 9,800 Times in 6,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
a ka nr. tel apo whatsap?
Ledio....ai i co tarallakeve vetem text msg....nuk lodhet shume.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 14:54   #143
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 233
Thanks: 44
Thanked 147 Times in 84 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ka lidhje.

Kaosi eshte nje koncept filozofik botkuptimor njerzor. Nuk eshte koncept fizik. Eshte nje koncept i zhvilluar per te kuptuar vecorit e informacionit dhe per vene nje rend llogjik ne njohurit tona per kete koncept te ri shkencor. Pra kocnepti i kaosit dhe i rregullit ka te bej me sjelljen e informacionit. Pra si
sillet ai.
Ligji themelor i informacioni eshte pavdekshmeria e tij. Pra informacioni nuk shuhet. Ai eshte aty ne jete te jeteve.

Te me falesh qe nuk mund te shpjegohem me qarte dhe me hollsishem por po shkruaj nga telefoni dhe nuk mund te shkruaj me shume sa ti marr doren.
Information into a black hole gets destroyed. It's gonna be lost forever.
Je akoma tek fizika e shkolles se mesme
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:22   #144
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,392
Thanks: 6,367
Thanked 6,947 Times in 3,341 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Well we can say that some ppl have a black hole in their head.. so it travels around them .

It’s like the Dark matter . Lool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 09:49   #145
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,672
Thanks: 366
Thanked 628 Times in 420 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Dallas imagjinoje universin si nje liber. Ku energjia eshte aurorja e shrimit. Shkrimi eshte informacioni dhe libri bashke me fletet e tij jane hapsire-koha. Pra gjitheshka bene energjia ne kete hpsire( ne kete jiber) shkruhen ne forme shkronjash e fjalesh nga informacini. Dhe na japin keshtu historin e universit( nje romanx apo nje poem brenda ketij libri). Vrima e zeze eshte si maja e zjarrte e nje cigareje per kere liber qe mund te djegi nje cope te njeres nga faqet e ketij libri atje ku ajo eshte me pran dhe e djeg nje cop faqe te ketij libri bashke me shkronjat( informacionin) qe eshte shkruajtur nr tr. Pra vetem ate pjese te informacionit qe ndodhet prane saj. Cigarja djeg pjesen e faqes se librit me te cilen bie ne kontakt bashke me germar qe jane shkruajtur ne te. Me fjale te tjera vrima e zeze shkaterron hapsiren dhe kohen dhe rrjedhimisht edhe informacionin qe gjendet ne kete pjese te hapsire-kohes.

Pra informacioni eshte gjurma qe le energjia ne hapsire. Nje poem apo nje romanxe, ndoshta nje histori e krijuar nga energjia shkruar ne hasiren tre dimensionale.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 10:06   #146
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,794
Thanks: 4,354
Thanked 4,691 Times in 3,129 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

edhe qashtu, hajt, hajt po ecnin rruges dy veta siē zakonisht ecin tek ato gjezagjosendet e dhafave dhe erdhi dhafi ka Zot, nuk ka Zot!

Ky qetri, ja priti po si erdhe te perfundimi ? me mire tha eshte te thuash ka edhe i venndosim piken dhafit, se te diskutoj me ty, ka apo nuk ka !

edhe une mendoj si shkenctarja e temes.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 16:58   #147
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,672
Thanks: 366
Thanked 628 Times in 420 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Ku eshte rendesia e informacionit dhe vlerat e tij. Jane dy pikat kryesore ku mund te ndalemi dhe te vlersojme kete shkence intuitive.

1) pika e pare eshte se po ta mesojme dhe kuptojme mire kete shkence ne mesojme historine dhe gjithe te fshehtat e universit te cilat jane te shkruara te gjitha aty jashte.
2) dhe e dyta eshte qe nepermjet informacionit krijohen programe dhe urdhera te cilat mund te na sherbejne me vone jo vetem ne kuptimin e universit por edhe ne plazmimin e tij. Pra te mund te veme dore ne shume ligje e fenomene universale. Me fjale ge thjeshta te jemi zot te universit. Te krijojme e programojme ne ligje fizike. Deri ketu eshte shtytur fantazia e sotme duke mesuar me habi mundesit dhe prespektivat e kesaj fushe.

Prandaj Mico Kaku shprehet ne ate forme. Shakenca me ndihmen ekesaj fushe ka filluar te na shfaqet e bukur dhe gjithe mundesi. Do thoni ju kjo eshte eufori... Ndoshta, por eshte bukur te enderrosh.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 00:16   #148
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,440 Times in 1,085 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ka lidhje.

Kaosi eshte nje koncept filozofik botkuptimor njerzor. Nuk eshte koncept fizik. Eshte nje koncept i zhvilluar per te kuptuar vecorit e informacionit dhe per vene nje rend llogjik ne njohurit tona per kete koncept te ri shkencor. Pra kocnepti i kaosit dhe i rregullit ka te bej me sjelljen e informacionit. Pra si
sillet ai.
Ligji themelor i informacioni eshte pavdekshmeria e tij. Pra informacioni nuk shuhet. Ai eshte aty ne jete te jeteve.

Te me falesh qe nuk mund te shpjegohem me qarte dhe me hollsishem por po shkruaj nga telefoni dhe nuk mund te shkruaj me shume sa ti marr doren.

Kaosi eshte nje teori e tere dhe perfshin gjithe universin me cdo fenomen qe permban. Sipas kesaj teorie boten e "drejton " kaosi.

Ketu me thua qe informacioni eshte i pavdekshem e nuk shuhet po ashtu me larte me pergjigjen qe i jep dallas po vete thua se vrimat e zeza jane si cigarja qe n'a djeg fleten dhe n'a zhduk informacionin, te pakten ne ate pjese te "fletes ".
Keto te dyja jane kontradiktore!!!!
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 10-10-2019 nė 00:19
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur