Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Pjatoheni qe Lugina e Presheves ti bashkangjitet Kosves,ndersa Veriu i Kosoves Serbis
Po 13 46.43%
Jo 15 53.57%
Votues: 28. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-10-2018, 10:45   #641
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ēdo ditė nė botė, 7000 fėmijė nėn pesė vjeē, vdesin pėr shkaqe qė lidhen me kequshqyerjen.

Ēdo ditė nė botė, 7000 fėmijė nėn pesė vjeē, vdesin pėr shkaqe qė lidhen me kequshqyerjen.
Alarmin e ka dhėnė njė raport i Save the Children qė ka lansuar fushatėn globale me titullin ‘deri nė fund pėr fėmijėt’, me objektivin pėr tė ulur varfėrinė nė vendet shumė tė varfra apo nė vendet nė konflikte lufte, ku fėmijėt vazhdojnė tė jenė tė privuar nga ushqimi i mire, uji i pastėr dhe kurimet mjekėsore, duke humbur kėshtu tė drejtat themelore tė njė fėmijėrie normale.

Fushatat e OJQ’ve kanė si qėllim tė shpėtojnė fėmijėt qė vuajnė nga kequshqyerja dhe tė mbajnė tė lartė vėmendjen pėr njė vrasės tė heshtur dhe shkatėrrues, qė kontribuon nė mėnyrė vendimtare nė vdekjen e rreth gjysmės sė 5.4 milion fėmijėve nėn pesė vjeē, qė vdesin ēdo vit, nė nivel global, duke humbur jetėn nga sėmundje lehtėsisht tė shėrueshme dhe tė parandalueshme.

OJQ’tė janė gjithashtu shumė tė shqetėsuara pėr gjendjen e shtatė vendeve (Somali, Burundi, Siri …) ku kanė mundur tė mbledhin vetėm tė dhėna tė pjesshme.

Njė numėr i pėrgjithshėm prej 124 milionė persona vuajnė nga uria akute nė botė, ndėrsa 151 milionė fėmijė janė tė prekur nga kequshqyerja dhe 51 milionė nga njė dobėsim gradual i masės trupore.


PS:Gazetari Khashoggi humbi jetėn aksidentalisht gjatė marrjes nė pyetje, sipas Arabisė Saudite.

Njė raport i pėrgatitur nga qeveria saudite do tė pohojė se gazetari i zhdukur saudit, Jamal Khashoggi, ka vdekur aksidentalisht, gjatė njė marrjeje nė pyetje, nė konsullatėn e Arabisė Saudite nė Turqi, njofton CNN, duke cituar burimet anonime.

Sipas gazetarit tė njohur Jake Tapper, raporti mund tė konkludojė se operacioni ėshtė kryer pa leje dhe transparencė, dhe se ata qė janė pėrfshirė do tė mbahen pėrgjegjės.

Ndėrkaq, njė burim tjetėr ka thėnė pėr CNN se raporti ende po pėrgatitet dhe paralajmėron se gjėrat mund tė ndryshojnė.

Update 23.30: policia arrnaute po investigon akoma tek ta bycSHKERDHYMAT,dhe notizie te pakonfirmuara thone(pa u tallur)qe penisin dhe koqet ja kane gjetur ne truallin e JEVGJITEVE.Nja 10 MILIARD $ nuk dihet kush do i futi ne gjep.

Hajde tungi albanezer.

Flash: kta zhulat bejne gjamira ne DARkoqovo <falas> ndera arrnautet bejne rrembime personash ne toke te.....HUAJ.

SHUNI bre se asht MARRE ju LESHAT e uqk-sic.
nuk e di qfar arsye pate ti shajsh ushtaret e UĒK-se edhe pse postimi nuk pat asgje me temen
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2018, 23:41   #642
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoreshScott pėr dialogun: Nuk kemi vija tė kuqe, ēdo marrėveshje mes shteteve ėshtė e pranueshme pėr SHBA-tė

Botapress 19 Tetor – Ambasadori amerikan Kyle Scott mori pjesė nė “Ballkan 360: Vlerėsimi i angazhimit gjerman dhe amerikan nė Ballkanin Perėndimor”, nė kuadėr tė Forumit tė Sigurisė tė Beogradit, dhe me kėtė rast ai tha se SHBA-tė e pranojnė ndonjė marrėveshje mes Prishtinės dhe Beogradit e cila ėshtė e plotė dhe e cila mund tė aplikohet dhe ajo qė udhėheqėsit besojnė se mund tė kenė mbėshtetjen e popullit.
“Ne ju japim hapėsirė dhe varet nga ju si do ta zhvilloni atė. Ne nuk tėrheqim vija tė kuqe – kjo mundet e kjo nuk bėn, por ne i thamė qartė tė dy palėve qė SHBA-tė nuk kanė kontroll bosh. Ne duam tė shohim se ēfarė mund tė arrijnė dy shtetet dhe nėse mund ta mbėshtesim – tha Kyle Scott, transmeton lajmi.net

Ai beson se status quo-ja ka rreziqe, jo vetėm si njė konflikt i ngrirė, por edhe pėr qėllimet qė do tė mund tė ēonin nė paqėndrueshmėri nė rajon.

“Unė i kuptoj ata qė flasin pėr Kutinė e Pandorės, por nuk jemi nė vitin 1999. Ne jemi duke pritur pėr tė propozuar njė marrėveshje, por ėshtė e vėshtirė tė mos pranohet nėse arrinė njė marrėveshje me tė cilėn tė dy shtetet mund tė jetojnė.”

“SHBA-tė janė dy dekadat e fundit tė qėndrueshme, qė nga rėnia e Millosheviqit, duke kėmbėngulur nė rajon drejt pajtimit, pėr tė ecur pėrpara rajoni nė ndėrtimin e sė ardhmės dhe rritjes ekonomike me demokraci tė forta e cila bazohet nė sundimin e ligjit dhe tė forcuara nga liria e medias”, u shpreh mė tutje Scott.

“Nė 17 vitet e fundit, ne kemi ofruar ndihmė vetėm pėr Serbinė nė vlerė prej njė miliardė dollarėsh, kryesisht si mbėshtetje pėr kėto drejtime zhvillimi. Asnjė hap drejt reformave nuk mund tė imponohet nga jashtė, por duhet tė zbatohet nga udhėheqėsit dhe tė pranohen nga qytetarėt tė cilėt kanė nevojė mė shumė se kushdo tjetėr.”

Ai ėshtė shprehur gjithashtu se ka vonesa nė kėtė proces, sepse kėto janė tė gjitha ēėshtjet e vėshtira dhe kėrkojnė mė shumė guxim e vendosshmėri tė udhėheqėzve, por edhe nevojė pėr mbėshtetje tė qytatarėve.

“Megjithatė, jam optimisht rreth rajonit dhe asaj se ku po shkon ky rajon. Amerika gje Gjermania kanė njė pikpamje pozitive pėr Ballkanin dhe gjithēka qė ėshtė bėrė nė Evropė qė nga hyrja nė NATO pėr integrimit dhe investimet. Ndėrsa ne nuk kemi kėtė mendim pėr Moskėn, ne mendojmė se ata mendojnė mė shumė rreth strategjisė gjeopolitike”, ka thėnė Scott.

Ai gjithashtu pohoi se SHBA-tė gjithmonė kanė qenė “tifoz” tė zgjerimit tė BE-sė, madje edhe nė kėtė rajon, sepse BE ėshtė forca mė e fuqishme pėr njė tranzicion paqėsor.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2018, 00:33   #643
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,479
Thanks: 3,403
Thanked 404 Times in 315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Aj aj jam ne hall;
Se Bota u be corap;
Ishin dy superfuqi;
S'me pelqen te behen tri...


Cilat jane superfuqite boterore dhe cilat jane sferat e influences se tyre?

A jane vertete armiq apo bejne lojen e armiqesise perpara kombeve e popujve te tyre?

Cila eshte forca prej se ciles ata kane me teper frike?

A e keni vene re se sa here plasin skandale domestike vemendja hidhet ne boten e jashtme?

Nese krijohet percarje brenda nje vendi atehere e vetmja menyre per te bashkuar kete vend eshte te krijoje iluzionin e armikut te jashtem i cili do t'a pushtoje ose do t'a bombardoje.

Nese relatat boterore jane te mira dhe miqesore, vemendja e popullit do te drejtohet ne politiken e krereve te vet. Nqs pakenaqesia e tyre ndaj kokes se vet eshte e madhe atehere plas revolucioni ose lufta civile ose kaosi.


Lojra politike. Lojra me te vertete te uleta.

Asnje nuk eshte me i mire se tjetri. Asnje superfuqi nuk e ka krijuar kete titull ne baze te ndershmerise.

Te gjithe spiunojne njeri-tjetrin.

Te gjithe kane fakte dhe prova kunder njeri-tjetrit.

Kjo shtyn ne berjen e kompromisit.

A few good men! Only a few good men mban kjo toke.

Te gjitha keto tregojne se asnje nuk meriton titullin "superfuqi".

Superfuqia te ha guxhumanin.

Superfuqia nuk pranon kompromis.


Te gjithe jane hajdute. Satelitet e tyre e provojne kete gje.

Nqs ShBA ishte pro popullit shqiptar kjo do te tote se ajo duhet te jete ABSOLUTISHT kundra popullit serb.

Perse duhet dhene nje miliarde dollare nje kombi qe ka hyre ne lufte me nje komb tjeter?
Perse jep nje miliarde dollare nje vendi qe sapo bombardove?


Sa e ulet politika!
Sa te korruptuar njerezit!Dea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 20-10-2018 nė 00:36
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2018, 19:33   #644
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,979
Thanks: 305
Thanked 519 Times in 385 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Behet fjale per "Fifty Shades of Grey" apo "Fifty Shades of Blue"?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 11:02   #645
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
ēdo njeri i menēur, ik prej Hushimit. Me Hushimin mund te jete ndonje dhakum i skaduar edhe ata gay-at e parades tu Kusov`s :D
Jep dorėheqje David Phillips: Nuk mund tė marrė pjesė nė planin e ndarjes sė Kosovės

Nga: A.ZH Mė: 11 tetor 2018 Nė ora: 21:24

http://botasot.info/aktuale-lajme/96...es-se-kosoves/

Eksperti i Politikės sė Jashtme, David Phillips, njėherėsh kėshilltar pėr Marrėdhėnie me Jashtė i angazhuar nga Hashim Thaēi, ka dhėnė dorėheqje nga kjo detyrė.

Ai ka thėnė se ideja e shkėmbimit tė territoreve mes Kosovės dhe Serbisė, ėshtė alternativa mė e keqe pėr zgjidhjen e problemeve mes dy vendeve.

Philips ka theksuar se korrigjimi i kufijve pėrfaqėson njė tradhti historike tė popullit tė Kosovės, duke e quajtur kėtė ide tė rrezikshme, destabilizuese dhe qė mund tė ēojė nė dhunė dhe fragmentim tė pėrtėrirė.

Ai ka thėnė se nuk mund tė merrė pjesė nė planin e ndarjes sė Kosovės, pasi kjo bie nė kundėrshtim me vlerat e tij, pėrcjell Bota sot.
“Unė nuk mund tė marrė pjesė nė planin e propozuar tė ndarjes qė ka tė meta strategjike dhe nė thelb kundėrshton vlerat e mia. Si parim i kam informuar edhe anėtarėt e Qeverisė sė Kosovės pėr synimin tim pėr tė dhėnė kėtė dorėheqje, qė tė mos marrė pjesė nė ndarje”, thuhet nė letrėn e David Philips, tė dorėzuar sot.

Lexoni tė plotė deklaratėn e dorėheqjes sė Phillipsit:

Unė kam punuar pėr pavarėsinė e Kosovės mbi tridhjetė vjet, si zyrtar amerikan nė Capitol Hill, nė ‘think-tanks’ si Kėshilltar pėr Marrėdhėniet me Jashtė, si dhe studiues nė Universitetin Kolumbias. Qeveria e Kosovės sė fundmi mė ka kėrkuar tė shėrbeja si kėshilltar nė dialogun Kosovė-Serbi. U pajtova sepse besoja se mund tė arrihej njė marrėveshje duke e fuqizuar pushtetin, duke rritur sundimin e ligjit dhe duke rritur presionin nga bashkėsia ndėrkombėtare nė Serbi pėr ta njohur Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran brenda kufijve tė saj aktual.

Disa nė institucionet e Kosovės po ndjekin njė rrugė tjetėr. Ata pranojnė korrigjimin e kufijve, duke dhėnė territor nė Serbi.
Unė besoj se ndarja apo korrigjimi i kufijve ėshtė marrėveshje e keqe, e cila nuk do tė normalizonte marrėdhėniet me Serbinė apo do ta vendoste Kosovėn nė njė pozicion pėr tė fituar njohje mė tė madhe globale. Ithtarėt e korrigjimit tė kufijve besojnė se mos-njohėsit e BE-sė do tė pranonin njė Kosovė tė rikonfiguruar dhe se SHBA-ja mund ta bindė Rusinė dhe Kinėn qė tė heqin kundėrshtimin e tyre ndaj anėtarėsimit tė Kosovės nė OKB. Nuk ka bazė tė njohur pėr kėtė pėrfundim.

Pėr mė tepėr, korrigjimi i kufijve pėrfaqėson njė tradhti historike tė popullit kosovar. Ajo minon parimet demokratike tė multikulturalizmit dhe pluralizmit politik pėr tė cilin shumė prej tyre kanė vdekur nė Ballkanin Perėndimor.
Ėshtė potencialisht e rrezikshme, destabilizuese dhe mund tė ēojė nė dhunė dhe fragmentim tė pėrtėrirė.

Unė nuk mund tė marrė pjesė nė planin e propozuar tė ndarjes qė ka tė meta strategjike dhe nė thelb kundėrshton vlerat e mia. Si parim i kam informuar edhe anėtarėt e Qeverisė sė Kosovės pėr synimin tim pėr tė dhėnė kėtė dorėheqje, qė tė mos marrė pjesė nė ndarje.


David L. Phillips
Prishtinė, Kosovė
11 Tetor 2018
Thaēi: David Phillips nuk ka qenė kurrė kėshilltar i imi


Botapress, 21 Tetor-Sė fundmi eksperti i Politikės sė Jashtme, David Phillips, njėherėsh kėshilltar pėr Marrėdhėnie me Jashtė i angazhuar nga Hashim Thaēi, ka dhėnė dorėheqje nga kjo detyrė. Ai nuk ėshtė pajtuar me idenė e Thaēit pėr “korrigjimin e kufijve” nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.

Ka qenė Thaēi ai i cili nė njė emision televiziv ka shokuar me deklaratėn e tij. Ai ka thėnė qė Phillips nuk ka qenė kurrė kėshilltarė i tij.

“Ai kurrė nuk u kanė kėshilltari i imi. Ai u kan kėshilltar i Qeverisė, ka ba qa ka ba u shku”, ka thėnė shkurt Thaēi, nė emisionin Oksigjen./BP/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 21-10-2018, 11:54   #646
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,460
Thanks: 13,706
Thanked 8,156 Times in 5,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
nuk e di qfar arsye pate ti shajsh ushtaret e UĒK-se edhe pse postimi nuk pat asgje me temen
Nuk shajti njeri ushtaret e UCK-se,por nuk me pelqejne keto demarkacionet,asocionet,pazaret e ku ta di une.ky idhulli jot do ishte me e mira te thoshte: e <qlirova> kosoven,aty mbaroi dhe misioni im(i TIJ).
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 19:14   #647
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Nuk shajti njeri ushtaret e UCK-se,por nuk me pelqejne keto demarkacionet,asocionet,pazaret e ku ta di une.ky idhulli jot do ishte me e mira te thoshte: e <qlirova> kosoven,aty mbaroi dhe misioni im(i TIJ).
e ndor te kujt ta la o dashamire
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 21:04   #648
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,038
Thanks: 3,332
Thanked 3,581 Times in 2,438 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
Thaēi: David Phillips nuk ka qenė kurrė kėshilltar i imi


Botapress, 21 Tetor-Sė fundmi eksperti i Politikės sė Jashtme, David Phillips, njėherėsh kėshilltar pėr Marrėdhėnie me Jashtė i angazhuar nga Hashim Thaēi, ka dhėnė dorėheqje nga kjo detyrė. Ai nuk ėshtė pajtuar me idenė e Thaēit pėr “korrigjimin e kufijve” nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.

Ka qenė Thaēi ai i cili nė njė emision televiziv ka shokuar me deklaratėn e tij. Ai ka thėnė qė Phillips nuk ka qenė kurrė kėshilltarė i tij.

“Ai kurrė nuk u kanė kėshilltari i imi. Ai u kan kėshilltar i Qeverisė, ka ba qa ka ba u shku”, ka thėnė shkurt Thaēi, nė emisionin Oksigjen./BP/

po a ? qashtu paska thene Hushimi, e prej nga erdhi Hushimi president prej Broje a prej qeverie ?

Dhakum, a mos ka qene keshilltare i joti pahiri ?
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2018, 18:45   #649
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh18:41 / 30.10.2018
Plani i Thaēi-Vuqiē pėr kufijtė meriton mbėshtetje tė kujdesshme

Gazeta britanike Financial Times ka vlerėsuar se zyrtarėt e SHBA dhe BE janė gjithnjė e mė shumė "tė nxehtė" dhe se Berlini "po zbut" qėndrim kur bėhet fjalė pėr idenė e korrigjimit tė kufijve dhe shkėmbimit tė territoreve, si njė zgjidhje e problemit tė Kosovės.

Nė analizėn e fundit "Plani ballkanik qė meriton mbėshtetjen e tė matur", Financial Times merret me ēėshtjen e rrezikut dhe pėrfitimeve tė idesė sė presidentit tė Serbisė dhe atij tė Kosovės, Aleksandar Vuēiq dhe Hashim Thaēi, pėr njė korrigjim tė mundshėm tė kufijve dhe shkėmbimin e territoreve.

"Zgjidhja e situatave konfliktuale shpesh kėrkon nga udhėheqėsit hapa tė guximshėm, madje edhe ato qė kanė qenė dikur tabu. Nė kėtė rast, nėse presidentėt mund tė arrijnė njė marrėveshje, pėrfitimet e mundshme pėr Serbinė, Kosovėn dhe rajonin e gjerė janė tė mjaftueshme pėr tė merituar mbėshtetjen e kujdesshme ndėrkombėtare. Zyrtarėt e SHBA-sė dhe BE-sė janė gjithnjė e mė 'tė ngrohur' pėr planin. Megjithėse kancelarja gjermane Angela Merkel kritikoi idenė, duket se qėndrimi i Berlinit po zbutet”, shkruan gazeta britanike.

Financial Times shkruan se historia ka treguar se "prekja" e kufijve nė Ballkan ėshtė mė e rrezikshme se nė ēdo pjesė tė Evropės, por gjithashtu presidenti serb Aleksandar Vuēiq dhe homologu i tij Hashim Thaēi po lėvizin drejt njė marrėveshje kyēe qė synon normalizimin e marrėdhėnieve, e cila pėrfshin pikėrisht korrigjimin e kufijve dhe shkėmbimin e territorit, transmeton KosovaPress.

Tutje, nė analizė thuhet se arritja e marrėveshjes do tė nėnkuptonte pėrparimin e Serbisė drejt anėtarėsimit nė BE dhe daljen e Kosovės nga "limba ndėrkombėtare" nė tė cilėn bazohet nė shpalljen e pavarėsisė nė vitin 2008.

Nė tė njėjtėn kohė, sipas FT-sė, kjo do tė kontribuonte nė vazhdimin e procesit tė eurointegrimit tė tė gjithė rajonit dhe do tė forconte momentin e zgjidhjes sė ēėshtjeve komplekse tė nisura nga bisedimet pėr emrin ndėrmjet Athinės dhe Shkupit.

"Pasoja mė e rrezikshme mund tė ishte inkurajimi i liderėve tė tjerė dhe njerėzve nga rajoni i ish-Jugosllavisė, kryesisht serbėve nga Bosnja, pėr tė rikthyer kufizimet qė nuk u pėlqen", paralajmėron Financial Times.

Analiza thotė se tė gjitha detajet e planit ende nuk janė tė njohura, dhe presidentėt Vuēiq dhe Thaēi janė tė ftuar tė paraqesin idetė e tyre nė mėnyrė mė transparente.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2018, 19:49   #650
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,262
Thanks: 46
Thanked 119 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Llopovat s’kane te ndalur.

Kur ta vjedhin pronen ne menyre te ‘ligjshme’ ne pike te dites ne nivel lokal, duke privatizuar (shitur) edhe trotuaret, imagjinoe se cfar pazaresh bejn keta liderat e tyre qe jane atje siper. Keto mbetjet titiste e marksist-leniniste, analfabete, qe terhiqen si parti demokratike, e vetem demokrat qe nuk jane, duhet te shkulen si kanceri pa meshire.
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Skerdilaidas pėlqehet nga
i vjetėr 01-11-2018, 10:01   #651
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,460
Thanks: 13,706
Thanked 8,156 Times in 5,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Thaēi nė Bjellorusi: Marrėveshje pėr njohje reciproke e paqe nė Ballkan.

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė drejtimin e tij tė pranishmėve nė Konferencėn e Sigurisė sė Munihut, qė po i zhvillon punimet nė Minsk tė Bjellorusisė, ka thėnė se tash ėshtė koha pėr marrėveshjen mes Kosovės dhe Serbisė.

Presidenti Thaēi nė kėtė konferencė theksoi se Evropa ėshtė nė udhėkryq, me zhvillime tė shumta tė cilat shtrojnė pikėpyetje pėr tė ardhmen dhe se Ballkani Perėndimor ka mbetur i lėnė nė njė situatė tė paqartė. “Jam i lumtur qė jam nė Bjellorusi, vizita e parė e njė niveli tė tillė nė mes tė dy vendeve”, ka thėnė presidenti Thaēi, duke u fokusuar mė pas nė procesin nėpėr tė cilin po kalojnė Kosova dhe Serbia, nė kėrkim tė njė marrėveshjeje paqeje dhe pajtimi. Marrėveshja nė mes tė Kosovės dhe Serbisė ėshtė e vėshtirė, u shpreh Presidenti Thaēi, “Por, edhe nė rrethana tė tilla unė shoh dritė nė fund tė tunelit. Pse? Fillimisht, tė dy shtetet, pėr kėtė jam i bindur, e dinė se nuk mund tė vazhdojnė tė qėndrojnė ashtu siē janė sot. Status quo-ja e tanishme nuk mund tė mbahet mė. Konflikti i tanishėm i ngrirė i dėmton tė dy vendet nė tė gjitha fushat e jetės, nė integrim, zhvillim ekonomik, nė siguri”. Presidenti Thaēi shtoi se qėllimi kryesor i procesit tė dialogut ėshtė arritja e njė marrėveshjeje pėrfundimtare paqėsore pėr njohje tė ndėrsjellė dhe ulėse tė Kosovės nė Kombet e Bashkuara. Nė Konferencėn e Sigurisė sė Munihut, qė po i zhvillon punimet nė Minsk tė Bjellorusisė, presidenti i Kosovės ka thėnė se tani ėshtė momenti i duhur pėr tė vepruar drejt arritjes sė marrėveshjes Kosovė-Serbi. Ai ka thėnė se lidershipi nė Kosovė dhe Serbi e dėshiron njė marrėveshje tė paqes, BE-ja e dėshiron dhe po punon drejt arritjes sė kėsaj marrėveshjeje dhe tani, pa hamendje, tė gjithė duhet tė lėvizim pėrpara.

PS: derisa e kerkojne lidershipet, le te banet me ne fund,dhe do marrim viza me nga kerra ne eu.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 10:38   #652
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,484
Thanks: 6,806
Thanked 3,220 Times in 1,656 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

… del hapur kunder Gjermanise shtetit e popullit mik i Kosoves qe nga vitet 1960.
Pa Gjermanine, edhe emni i Kosoves do te zhdukej perfundimisht. Del ky serbo hashkaliu i brojes e kritikon bashke me nje majmuneshe te servis aleatin dhe mikun e pathyeshem e besnik te shqiptareve, shtetin me te fuqishem ne kontinentin e vjeter, mikun e aleatin me besnik te shqiptareve, Gjermanine.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 10:54   #653
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
… del hapur kunder Gjermanise shtetit e popullit mik i Kosoves qe nga vitet 1960.
Pa Gjermanine, edhe emni i Kosoves do te zhdukej perfundimisht. Del ky serbo hashkaliu i brojes e kritikon bashke me nje majmuneshe te servis aleatin dhe mikun e pathyeshem e besnik te shqiptareve, shtetin me te fuqishem ne kontinentin e vjeter, mikun e aleatin me besnik te shqiptareve, Gjermanine.

hajde rren rren rren shpifje shpifje shpifje
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 10:56   #654
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 8,620
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Presidenti i Kosoves del hapur - shkembim territoresh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
… del hapur kunder Gjermanise shtetit e popullit mik i Kosoves qe nga vitet 1960.
Pa Gjermanine, edhe emni i Kosoves do te zhdukej perfundimisht. Del ky serbo hashkaliu i brojes e kritikon bashke me nje majmuneshe te servis aleatin dhe mikun e pathyeshem e besnik te shqiptareve, shtetin me te fuqishem ne kontinentin e vjeter, mikun e aleatin me besnik te shqiptareve, Gjermanine.


Hashim Thaēi


Pėr sqarim tė opinionit publik, mė poshtė gjeni tė plotė fjalimin tim nė Konferencėn e Sigurisė nė Minsk. Gjermania ėshtė aleat strategjik i Republikės sė Kosovės. Besoj, sot, sikurse kam besuar gjithmonė, se nuk ka dhe nuk mund tė ketė zgjidhje tė qėndrueshme nė Ballkan pa mbėshtetjen edhe tė Gjermanisė. Berlini ėshtė porta e Kosovės dhe e rajonit pėr integrim nė BE. Kritikat negative pėr Gjermaninė nuk mund tė mė atribuohen mua. HTH
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur