Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-11-2018, 06:20   #21
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,653
Thanks: 1,234
Thanked 757 Times in 473 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Kufinjte e shteteve caktohen nga Fuqite e Medha. Ato mblidhen, bejne konferenca, heqin ca vija mbi harte dhe ketu mbaron filmi. Pastaj mbasi kalojne vite apo dekada thone, prit se nuk po me pelqen kjo harta keshtu sic eshte dhe i ndyshojne perseri hartat. Keshtuqe nuk ka lidhje se sa te zote jane Shqitaret apo popujt e tjere. Keto gjera zakonisht mesoheshin diku nga klasa e gjashte apo e shtate.
Po pra kete po them, qe nuk kemi drejtu asgje. Kemi sherby te tjereve dhe vendin tone kurre nuk e beme dot ashtu sic duhet. vende te vogla ka plot,mirepo jane vende qe kane demokraci,ekonomi,liri,kulture,qetesi etj. Ne mbetem brima e fundit e kavallit. As me standartet e malit te Zi apo maqedonise nuk jemi kerkund e lere te mos flasim per Luksemburg,danimarke apo Zvicer.
tema eshte per Canakale,ku u vrane me mijra nga te gjitha palet. Ne anen e Turqise kishte edhe shume shqitare qe lane kockat atje. eshte tragjike dhe nuk ka asgje per tu mburrur. Para pak kohesh ishte nje emision ku flisnin disa historiane shqiptare te Kosoves dhe Maqedonise per keta shqiptare te vrare atje. Dhe mburreshin sepse tek rrasa e varrit i shkruanin si emer ose mbiemer qytetin nga ata vinin. per shembull Pristina, Uskub,Manastir,Debra e keshtu me rradhe.
Ata historiane qe flisnin dukeshin sikur kishin zbuluar ndonje planet te ri ku ka jete,nje ekzaltim i pakuptimte. Kete thashe,shqiptaret e shkrehte lane kockat per mbreteri e pernadori e shtete te tjera. Ato shtete u bene,ne mbetem te mustaqet e Celos.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 06:25   #22
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,653
Thanks: 1,234
Thanked 757 Times in 473 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Hahaha Qeni qe leh nuk te ha.

Hrushovi kur erdhi ne Shqiperi vuri kembet mbi tavoline sikur te ishte ne shtepine e vet. Per shqiptarin, pas Zotit, miku eshte i pari. Mbrojtja dhe ruajtja e tij eshte edhe nje nga ligjet tona me te forta. Kanuni i Leke Dukagjinit.

Por edhe pse te vegjel por mikeprites bujare e xhymerte te medhenj, kjo nuk duhet te na veje ne pozite te pabarabarte me mikun i cili edhe pse me i madh duhet te dije te mos behet zot ne shtepine e tjetrit. Hrushovit ju duk si bacja e tij Shqiperia dhe tha se vetem minjte ne Rusi mund te ushqeheshin me ate qe ushqehej gjithe populli shqiptar per nje vit. Madhesia e nje vendi, ne situata ideale, nuk duhet te lejoje potencen e nje pale dhe bythlepirjen nga pala tjeter.

Ne qofte se marrja dhe dhenia eshte e pranuar dhe e drejte per te dyja palet atehere ndryshon puna. POR, une nuk mund te shisja poziten time gjeografike prej se ciles mund te hidhej nje bombe atomike ne Perendim ne shkembim te disa kilogrameve grure.

Cfare eshte integriteti i nje kombi?!

Per sa i perket Turqise, lejome te them se sa here na kanoset Greqia, ne fillojme dhe i puthim doren presideteve turq, si ka bere nje here Sali Berisha. Nga halli apo nga malli???Dea
lideret shqiptare e kane tradite kete punen e bythelepirjes. duke fillu nga bytha e babe sulltanit,baba kralit sic i thonin Karl Jozefit,babe Hitletri,babe Ducja,babe Stalini, babe Mao, e keshtu ne vazhdim.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 06:50   #23
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,541
Thanks: 1,915
Thanked 1,607 Times in 1,066 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 71
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Po pra kete po them, qe nuk kemi drejtu asgje. Kemi sherby te tjereve dhe vendin tone kurre nuk e beme dot ashtu sic duhet. vende te vogla ka plot,mirepo jane vende qe kane demokraci,ekonomi,liri,kulture,qetesi etj. Ne mbetem brima e fundit e kavallit. As me standartet e malit te Zi apo maqedonise nuk jemi kerkund e lere te mos flasim per Luksemburg,danimarke apo Zvicer.
tema eshte per Canakale,ku u vrane me mijra nga te gjitha palet. Ne anen e Turqise kishte edhe shume shqitare qe lane kockat atje. eshte tragjike dhe nuk ka asgje per tu mburrur. Para pak kohesh ishte nje emision ku flisnin disa historiane shqiptare te Kosoves dhe Maqedonise per keta shqiptare te vrare atje. Dhe mburreshin sepse tek rrasa e varrit i shkruanin si emer ose mbiemer qytetin nga ata vinin. per shembull Pristina, Uskub,Manastir,Debra e keshtu me rradhe.
Ata historiane qe flisnin dukeshin sikur kishin zbuluar ndonje planet te ri ku ka jete,nje ekzaltim i pakuptimte. Kete thashe,shqiptaret e shkrehte lane kockat per mbreteri e pernadori e shtete te tjera. Ato shtete u bene,ne mbetem te mustaqet e Celos.
Jo, ti the qe Shqiptaret nuk kane drejtuar dhe prandaj dhe nuk kane bere Shqiperine, me pak fjale. Shqiptaret kane drejtuar, por shtet kombetare qe jane krijuar keto 200 vjetet e fundit jane krijuar nga disa vendime burokratesh ulur ne nje karrige mbas nje tavoline. Kur ai vendos qe ta coptoje nje vend se kestu i intereson, i rruan lesht dhe nuk ke se cfare i ben jo Shqiptar te jesh po alien. E di ate ti ja ligji ja dhe Maliqi?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 09:44   #24
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,380
Thanks: 7,304
Thanked 5,892 Times in 2,480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 167
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Ta kemi parasysh, shqiptaret qe luftuan ne betejat e Galipolit ishin kryesisht nga viset shqipetare te copetuara padrejtesisht prej shtetit ame, Shqiperise, nga Fuqite e Medha per klyshet e Rusise. Si te okupuar ata nuk dinin shtet tjeter pos atij pjese e te cilit kishin qene me shekuj, sidomos kur e krahasonin me gjendjen e tyre te tanishme, me vuajtjet e masakrat e perditshme nen sllavet qe po i perjetonin tani me ne kete kohe. Shkaterrimi i Serbise nga Austrohungaria, ishte shpetim per ta. Keshtu qe edhe shume legjione shqiptare u formuan ne kete kohe. Me fillimin e lufterave ne Galipolli ato do te barten atje per te sherbyer bashke me gjermane, turqe e te tjere kunder anglezeve e francezeve e te tjereve te cilet donin ti vinin ne ndihme Rusise dhe shteteve sllave te bllokuara qe vuanin per armatim e logjistike. Te gjitha rruget u ishin nderprere nga gjermanet, shpetimtaret e popullit tone te pervuajtur e te lene nen meshiren sllave, gati per zhdukje te perhershme.
Andaj, pjesemarja e shqiptareve ne keto luftera, ishte edhe ne interesin gjeopolitik te tyre.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Screenshot_20181117-095031_Chrome.jpg (23.3 KiloByte, 39 shikimet)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 17-11-2018 nė 09:51
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 09:58   #25
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,460
Thanks: 13,706
Thanked 8,156 Times in 5,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Hahaha Qeni qe leh nuk te ha.

Dea
Kan nryshu KOHRAT.....dikur ste kafshonte qeni se ishte nen zinxhire.Liroje(apo e PAME) ne masanej flasim.Pjesen tjeter nuk e lexova per Hrushovin....Turqit merrnin me DHUNE.....AJKEN e FISEVE.Kane qene dhe SHQIPTARE midis tyre ose me drejte per SOT...USA jep bursa per njerezit e afte....prandaj dhe DOMINON....deri me tani.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2018, 18:37   #26
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,835
Thanks: 189
Thanked 276 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
I vetmi 'turk' te koka kan Xhevat qobani , haj medet haj , kjo osht njana pi arsyeve qe fortifikohet vertetsia qe 'nuk ka pas turq at'here' , perqata ma von kur formohet identiteti me Kemalin , ky quhet baba i turqve , sepse qat'her jon formu .
E thua dhe nje here me shqip se nuk e kuptova?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2018, 18:44   #27
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,835
Thanks: 189
Thanked 276 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ku jane varrezat e Shqiptareve qe rane ne ate beteje?

Sa i njeh historia boterore si dhe ajo luftarake pjesmarrjen e Shqiptareve ne kete lufte?

Perse keto forca nuk luftuan per fuqizimin dhe rimarrjen e tokave Shqiptare te pushtuara prej fqinjeve te cilat i kish nxjere ne pazar perandoria e tyre e dashur?

A e njeh kete flijim te cmendur shteti Turk e a ka thirr deri me sot ndonje perfaqsi tonen ushtarake per te nderuar herojt e rene atje???
Kjo qe kerkon ti eshte te kerkosh arin tek tjetri, kur shtepine tende e ke hale.


Une e kam shprehur shume here, qe ne Tirane duhet te kishte 10 muzeme te tjera, qe ti jenin tablone e plote hisorise se lavdishme te kombit shqiptar.

Jo vetem muzeme nuk jane ndertuar, por as buste jo.

Per shembull 99,999% e shqiptareve as qe e dine qe 3 nga 6 gjenerale ne kete beteje ishin shqiptare, pa perfshire 60,000 vullnetaret.

Varet e tyre me nga qytete nga jane i ke.

Po te kerkohet nga shteti shqiptar, nje ndermarje e perbashket me shteitn turk per nje muzeum apo mmorial me te madh per shqiptaret atje, dhe kjo te futet edhe ne librat e histrise se te 2 vendeve, patjeter qe behet.

Ne 1915, tokat shqiptare ishin zbraz nga servet, nese nuk e di.

Kjo betej ishte themeltare per fitoren e koalicionit te Boshtit

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 23-11-2018 nė 18:54
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kastrioti1443 pėlqehet nga
i vjetėr 23-11-2018, 18:48   #28
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,479
Thanks: 3,403
Thanked 404 Times in 315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Ndoshta do te thote qe themeluesi i Turqise dhe krijuesi i identitetit Turk te kete qene Qemal Ataturku (?). Kjo per te ndare Turqine nga Perandoria Otomane si dhe nga kurdet ose gjizaraket.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2018, 18:55   #29
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,835
Thanks: 189
Thanked 276 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Ndoshta do te thote qe themeluesi i Turqise dhe krijuesi i identitetit Turk te kete qene Qemal Ataturku (?). Kjo per te ndare Turqine nga Perandoria Otomane si dhe nga kurdet ose gjizaraket.


Dea
Kjo dihet.

Republika turke lindi si lufte kunder Sulltanatit Osman.

Te ishte per ate cka mbeti nga Osmanet ne 1922, sot nuk do kishte turqi.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kastrioti1443 pėlqehet nga
i vjetėr 23-11-2018, 19:15   #30
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,479
Thanks: 3,403
Thanked 404 Times in 315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Turqia ka nenshtetas te varfer por nje shtet dhe ushtri shume te fuqishme. Per te patur zili.

Greqia eshte shtet shume i varfer dhe perbehet nga nenshtetas te pasur. Arsyeja e falimentimit te Greqise eshte pikerisht kjo. Greqia duke dashur te heqe vemendjen nga problemet e veta akute fillon dhe hedh syte nga "e kaluara e saj e lavdishme" si dhe nga ceshtje jo ekzistuese si "Vorio Epiri".

Greqine e ndertoi Amerika dhe e beri si kopesht me lule deri sa greku si grek qe eshte nuk mund te duronte "sundimin" amerikan. Dhe kjo ndodhi pas investimeve te medha amerikane ne ate vend.

Pesimi behet mesim. Vende te fuqishme si SHBA e kuptojne kete lloj mentaliteti dhe refuzojne te investojne nqs aleanca e lidhur me nje komb te caktuar nuk do t'i sjelle rezultatet e pritura.

Kur nje shtepi eshte rremuje atehere sa me teper te shtojme rremujen aq edhe me e larte urgjenca dhe paniku per rregullimin e kesaj shtepie. Ajo qe ndodhi ne Shqiperi pas 1991-it ishte pikerisht ajo qe duhet te ndodhte: Beje me keq per te filluar t'a besh me mire OSE me keq sa keq nuk mund te behet me!


Ajo qe ndodhi duhet te ndodhte. Edhe pse menyra si ndodhi eshte e diskutueshme, une ne kete rast do te thoja se kur flitet per fillimin e civilizimit te nje vendi per mbijetesen e tij dhe sidomos kur ky vend eshte vendi yt i dashur REZULTATI eshte me i rendesishem sesa menyra dhe mjeti qe u perdor per te arritur ne kete rezultat. Mjeti i perdorimit vis a vis rezultatit merret parasysh vetem ne rastin e vleresimit te individeve qe sollen nje rezultat te tille. Qellimi qe ata kane ne koke eshte i nje prioriteti te larte per mua.

Nga do qe te hidhesh, rezultati eshte i njejte dhe i pandryshueshem. Mund t'a bejme me qejf ose mund t'a bejme me pahir.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-12-2018, 12:55   #31
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 286
Thanks: 34
Thanked 16 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Pėrgjigje e: Re: Beteja e Galipolit u drejtua nga Oficere Shqiptare dhe Gjermane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
E thua dhe nje here me shqip se nuk e kuptova?
Ship o nja , dmth shqip ėshtė njė = shqiponja , e ju jeni tu e fol nji guh t'fabrikume , menoj qe nuk osht ma e vjeter se komunizmi , me tepru pak kisha than t'ashtuqujtunit 'rilindas', ngo mas pari sa interesant 'ri lind' , qe dmth jeni kan turq e tani jeni kthy n'shqiptar , po hej , turq nuk ka pas , pi thojn osmanli , mirpo as osman ska pas , i kan than Arnaut , po evidenca po kallxon qe n'Azin qendrore jan qujt Arban , bash sikur n'ballkan e evrop , po munohni me shit fore kishe rilindje , po osht tradhti klasike ndaj Arbnit , me simbol , me guh , me emen e me ka krejt , kshtuqi ki kujdes qysh po drejtohesh perderisa je i humbun komplet , ose ose , spjegoma t'verteten edhe provom gabim nese ki argument .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur