Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-11-2018, 08:38   #421
{A_N_G_E_L_69}
Bavarez
 
Avatari i {A_N_G_E_L_69}
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,685
Thanks: 1,111
Thanked 1,042 Times in 571 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toka ėshtė e rrafshėt, jo e rrumbullakėt!

Fotoja e planetit Jupiter qė po ēmend rrjetin, ēfarė fshihet pas saj


Ndodh ndonjėherė qė satelitėt ose anijet hapėsinore tė kapin imazhe tė formuara nga dukuri natyrore, si pėr shembull figura kafshėsh apo objektesh tė formuara nga retė.

I tillė ėshtė rasti i fundit i anijes Juno tė Nassa-s, e cila fotografoi njė “delfin” tė formuar nė planetin Jupiter.

Shkencėtari i njohur Sean Doran ka publikuar nė rrjetin e tij social, Twitter kėtė fotografi ku shihet qartė imazhi i delfinit.

__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
{A_N_G_E_L_69} nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 17:33   #422
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,915 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toka ėshtė e rrafshėt, jo e rrumbullakėt!

Ne Shqiperi Toka eshte rrafsh, apo e rrafshuar, se kot s'ka dale ajo shprehja:
Erdhen nge te kater cepat e Botes... per te vizituar Vloren.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 17:42   #423
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,445
Thanks: 637
Thanked 1,025 Times in 581 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toka ėshtė e rrafshėt, jo e rrumbullakėt!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
Fotoja e planetit Jupiter qė po ēmend rrjetin, ēfarė fshihet pas saj


Ndodh ndonjėherė qė satelitėt ose anijet hapėsinore tė kapin imazhe tė formuara nga dukuri natyrore, si pėr shembull figura kafshėsh apo objektesh tė formuara nga retė.

I tillė ėshtė rasti i fundit i anijes Juno tė Nassa-s, e cila fotografoi njė “delfin” tė formuar nė planetin Jupiter.

Shkencėtari i njohur Sean Doran ka publikuar nė rrjetin e tij social, Twitter kėtė fotografi ku shihet qartė imazhi i delfinit.

Edhe ky do jetė delfin i rrafshėt, se ska mundėsi tė jetė kaq gjigand...
Po NASA e mban Sekret, nuk e tregon....
U kėnaqa mbrėmė... ishte njė program qė fliste pėr kongresin e tokė rrafshistave nė Itali....
Pyetje... Aq debila sa paraqiten, janė apo bėjnė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 17:44   #424
Beast
V.I.P
 
Avatari i Beast
 
Data e antarėsimit: Nov 2018
Posts: 609
Thanks: 484
Thanked 239 Times in 158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Beast ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Toka ėshtė e rrafshėt, jo e rrumbullakėt!

Lol people still believe the earth is flat
Beast nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-11-2018, 07:45   #425
{A_N_G_E_L_69}
Bavarez
 
Avatari i {A_N_G_E_L_69}
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,685
Thanks: 1,111
Thanked 1,042 Times in 571 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toka ėshtė e rrafshėt, jo e rrumbullakėt!

Ky njeri hedh poshtė ēdo teori dhe ėshtė i bindur se Toka ėshtė e rrafshėt

Ish-ylli i Anglisė nė kriket, Andrew Flintoff ka pranuar se ėshtė i bindur qė bota ėshtė e rrafshėt.
Freddie, 39 vjeē, ėshtė bėrė i obsesionuar pas emisionit “The Flat Earthers”. Emisioni mbėshtetet nė teorinė konspirative, qė thotė se ėshtė gėnjeshtėr qė Toka ėshtė e rrumbullakėt.

Duke folur pėr BBC 5 Live, ai mohoi gjithė fotografitė satelitore tė Tokės, duke thėnė se kishte dėshmi nė to qė Toka nuk ėshtė e rrumbullakėt, transmeton Gazeta Express.

Ai tha: “Nėse jeni nė njė helikopter dhe rrini pezull nė njė vend, pse Toka nuk vjen tek ju (nuk lėvizė) nėse ėshtė e rrumbullakėt?”.

“Pse, nėse po rrotullohemi nė hapėsirė, pse do tė qėndronte uji? Gjithashtu, nėse do tė shkrepnit njė laser rreth 16km larg, nėse bota ėshtė e rrumbullakėt, nuk do tė mund ta shihnit atė, por mundeni”.

Ai shtoi: “Qendra ėshtė Poli i Veriut, pėrreth ėshtė Poli i Jugut, i cili ėshtė si njė mur i madh akulli. Kjo ėshtė arsyeja pse tė gjitha qeveritė tani i kanė bazat nė Polin e Jugut”.

Ata qė besojnė nė Teorinė e Tokės sė Sheshtė, pretendojnė se planeti ynė ka formėn e njė disku tė sheshtė, nė vend tė njė sfere.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
{A_N_G_E_L_69} nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i {A_N_G_E_L_69} pėlqehet nga
i vjetėr 28-11-2018, 09:08   #426
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,915 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toka ėshtė e rrafshėt, jo e rrumbullakėt!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
Fotoja e planetit Jupiter qė po ēmend rrjetin, ēfarė fshihet pas saj


Ndodh ndonjėherė qė satelitėt ose anijet hapėsinore tė kapin imazhe tė formuara nga dukuri natyrore, si pėr shembull figura kafshėsh apo objektesh tė formuara nga retė.

I tillė ėshtė rasti i fundit i anijes Juno tė Nassa-s, e cila fotografoi njė “delfin” tė formuar nė planetin Jupiter.

Shkencėtari i njohur Sean Doran ka publikuar nė rrjetin e tij social, Twitter kėtė fotografi ku shihet qartė imazhi i delfinit.

ky imazh eshte aq i dobet sa ai qe e ka bere me fotoshop apo me programe 3D nuk ja ka pas haberin fare nga texture pattern domethene motive te perseritura...dhe aty shihet fare qarte(kiarte) qe cdo paralel (nese mund t'i quajme keshtu per momentin si Toka) eshte i perseritur, pervec ndricimit(temperatures) qe eshte ne mes i ngrohte dhe afer poleve i ftohte ... ne baze te ndricimit artificial qe eshte bere. Une te tilla mund t'ju bej me miliona dhe te them qe kam zbuluar planete te rrafsheta si Toka...


p.s. skerco di Sean...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-12-2018, 06:34   #427
ricky_ch
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 101
Thanks: 134
Thanked 37 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Toka ėshtė e rrafshėt, jo e rrumbullakėt!

ricky_ch ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-12-2018, 18:48   #428
ricky_ch
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 101
Thanks: 134
Thanked 37 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Toka ėshtė e rrafshėt, jo e rrumbullakėt!

ricky_ch ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur