Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika > Sisteme operative > Sistemet Mac os dhe Linux

Sistemet Mac os dhe Linux Gjithēka mbi sistemet operative.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-04-2019, 15:45   #61
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poshnja Shiko postimin
Nuk eshte se linux eshte me i mire se windows dhe Mac. Por ka edhe ai te mirat e vete.
@Poshnja. Me fal por ke ngarterruar temen. Ketu jane vetem ata, qe kane interes per te kaluar nga WIndows dhe Mac ne Linux. Po qe s'e ke mendim tjeter, hap nje teme tjeter dhe shkruaj ate qe mendon, qofte dhe pse Windows apo Mac eshte me i mire se Linux. Nuk te pengon njeri per kete gje,sic dhe nuk me pengoi njeri mua.Them se do me kuptosh.
Gjithsesi une do pres mendimin e @edlin, qe tani ka dy OS ne pune.

Faleminderit.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 15-04-2019 nė 17:28
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 15:47   #62
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,541
Thanks: 4,292
Thanked 7,069 Times in 2,420 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Me thuaj cfare modeli jane dhe c'problem kane.C'do te thote nuk hapen fare ?
1-Nuk ndizen fare ?
2-Kane punuar me pare dhe nuk ndizen me?
3-Apo ndizen dhe fiken?

Po pres me shume info.
Ne fillim u ngadalesuan. Erdhi nje dite nuk u hapen me.
IMG_4134.jpg
IMG_4133.jpg

Kupton gje nga keto foto cfare modeli eshte?
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 15:56   #63
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,541
Thanks: 4,292
Thanked 7,069 Times in 2,420 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Njeri u hap, por punon sh ngadal
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 16:16   #64
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,001
Thanks: 1,377
Thanked 2,266 Times in 1,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
@Poshnja. Me fal por ke ngarterruar temen. Ketu jane vetem ata, qe kane interes per te kaluar nga WIndows dhe Mac ne Linux. Po qe s'e ke mendim tjeter, hap nje teme tjeter dhe shkruaj ate qe mendon, qofte dhe pse Windows apo Mac eshte me i mire se Linux. NUk te pengon njeri per kete gje,sic dhe nuk me pengoi mua.Them se do me kuptosh.
Gjithsesi une do pres mendimin e @edlin, qe tani ka dy OS ne pune.

Faleminderit.
Jo jo nuk kam dy os, krijova USB, dhe i thash tė mė fshinte ēa i dilte para, nuk i bėra ndarje, dhe... bios besoj se ėshtė ruajtur?
Nėse jo, si mund tė bėhet pa tė pėr ta hedh nė ssd... nejse, do kohė ti hedh njė sy materialit, se... profi i jep kapitujt togje togje... harron se ndonjėherė ne na duket si arabisht...

Harrova... gjė e bukur qė nuk ke nevojė tė kėrkosh drivera

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga edlin : 15-04-2019 nė 16:19
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 16:23   #65
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Ne fillim u ngadalesuan. Erdhi nje dite nuk u hapen me.
bashkangjitje 24016
bashkangjitje 24017

Kupton gje nga keto foto cfare modeli eshte?
Nga tastiera duken versione te 2013 e siper. Ti ke ndonje gje per te fshehur qe nuk i ben fotot tamam apo do besh kuiz? Shiko perballe se mos ka te shkruar ose dhe aty pas sepse fotot jane shume te vogla.
Ti me thua u ngadalesuan dhe nuk u hapen me , sikur te ishin kandile dhe j'u mbaroi vaji. @Prudence. I marrim gjerat me rradhe?
Fillimisht te percaktojme tipin e tyre. Pastaj do me thuash cfare kishin te instaluar dhe si ndodhi qe nuk u hapen. Sepse une nuk shtije fall. Benin zhurme? Ngroheshin ? U goditen ? Rane ne toke? Nuk hapen fare? Kur shtyp butonin e ndezjes bejne ndonje zhurme apo hic fare ? Qe te dime se c'te themi. Lenovo jane kuaj pune dhe kushtojne goxha si laptope. Versinonet e vjetra kane qene dhe jane kampione ne pune. Gjithsesi. le t'i marrim gjerat me rradhe.
Te dy laptopet jane te njellojte ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 15-04-2019 nė 16:34
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 16:32   #66
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Jo jo nuk kam dy os, krijova USB, dhe i thash tė mė fshinte ēa i dilte para, nuk i bėra ndarje, dhe... bios besoj se ėshtė ruajtur?
Nėse jo, si mund tė bėhet pa tė pėr ta hedh nė ssd... nejse, do kohė ti hedh njė sy materialit, se... profi i jep kapitujt togje togje... harron se ndonjėherė ne na duket si arabisht...

Harrova... gjė e bukur qė nuk ke nevojė tė kėrkosh drivera
Bios ? Bios dhe CMOS jane tjeter gje.Lexo pak ne net, qe te kuptosh cfare jane. Nuk kane te bejne me OS. Per t'a hedhur ne SSD eshte kollaj. Ne qoftese ke nje SSD e heq HDD e atij latopit dhe j'a vendos.Meqe e ke USB i fut nje te instaluar si hera e pare, por kete here mundohu t'a ndash SSD ne dy partitione sic t'a kam shpjeguar. Nuk do ? Ok. Se e ndan me vine. Nuk besoj se ai laptop ka HDD IDE (me gjilpera). Ja heq dot t'a shikojme? Gje ne net versionin qe ke dhe shiko ne youtube se si hiqet HDD. Nuk eshte e veshtire o @edlin. Shumica juaj keni mesuar te shtypni 5 butona ne Windows dhe kujtoni se e keni mesuar Windows. Ouuuuu sa ka Windows qe as une dhe as j'u nuk i dini. Dhe ketu do mesosh gjera kryesore. Linux eshte shume i thjehste tani. Instalo,cinstalo bej update(keto i kontrollon vete sistemi). Dhe mos ki frike se prish gje. Linux vetem t'i hysh me cekic qe t'a prishesh. Me kollaj e ben m*t nje Windows se sa nje Linux. Ne Linux shkaterrimin e sistemit vetem t'a besh me deshire ,sepse duhet te kesh privilegjet e sudo ( pra te japesh vete passwordin dhe te pranosh te fshish apo te instalosh ) ,sepse si user ke me pak privilegje.Windows i ha gjerat kallup, ne Linux .... jo.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 15-04-2019 nė 17:02
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 16:47   #67
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,541
Thanks: 4,292
Thanked 7,069 Times in 2,420 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Nga cel nuk postoj dot foto te medha ndaj i zvogeloj sa mundem. Te dy njesoj jan lap top. Njeri u hap e kam ne karikim. Eshte i ngadalte me thone femijet.
Tjetri nuk hapet me tha nipēja qe merr vesh disi dhe i hodhi nje sy.

Ku mund ta shoh, cfare modeli jane? Nuk shfaqin asnje nga ato qe ke pyetur ti. Edhe mund te kene rene ndonjehere, por jo nga lartesi e madhe
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 16:56   #68
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,541
Thanks: 4,292
Thanked 7,069 Times in 2,420 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

IMG_4137.jpg

...
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 16:58   #69
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,001
Thanks: 1,377
Thanked 2,266 Times in 1,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Po e bėj ndryshe pyetjen, nė se shkėpus HD, heq edhe bios?
Ose ku gjėndet nė HD apo ram?
Sepse pėr tė bėrė startimin, duhet tė hy nė bios pėr tė zgjedhur USB pėr start, apo jo?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 17:07   #70
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Po. E pashe me vonese tek foto e pare. Ideapad 100. Qenka versioni 14IBY.

Kodi:
https://www.notebookcheck.net/Lenovo-IdeaPad-100-14IBY.154860.0.html
https://www.youtube.com/results?sear...y+and+cleaning

Mbesa ime bleu nje te ngjashem, rreth nja 3 kave me pare ne Greqi.4 GB dhe SSD. I vuri MX Linux dhe eshte e kenaqur. Per kete qe ke ti nuk di c'te them. Po qe se hyn ne Windows dhe shikon parametrat (CPU,HDD , Karta grafike) dhe i poston, krijojme ndonje ide. Problemi eshte se Windows eshte renduar shume. Gjithsesi , posto ato qe mundesh nga ato qe te thashe me siper. Ngrohen ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 17:24   #71
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Po e bėj ndryshe pyetjen, nė se shkėpus HD, heq edhe bios?
Ose ku gjėndet nė HD apo ram?
Sepse pėr tė bėrė startimin, duhet tė hy nė bios pėr tė zgjedhur USB pėr start, apo jo?
Ti Bios nuk ke si e heq. Ne start up duke shtypur buttonat perkates per ate laptop ti hyn ne BIOS.

Bios eshte ne motherboard. Po hyre ne Bios ( editorin qe sheh kur hyn aty mund te besh reset ne vlerat e fabrikes) por ke sdhe funksione te tjera nje prej te cileve eshte dhe rradha e Boot Start Up Periferic ( Pra se nga kush starton laptopi). Po hape laptopin do gjes se Bios ka baterine petashuqe kurse CMOS qe veshtire t'a gjesh eshte nje chip fare i vogel tek laptopet.

Po hoqe HDD ti heq HDD . Kaq. Dhe ki parasysh, Dikur njeri me ka thene. Nuk mesohet noti nga bregu. Se une nuk isha ku gjeja kompjuter ne ate kohe dhe e shkruaja programin ne leter. Shume pak kohe ne kompjuter.Ishte 1990-1991. Kur i gjeja bosh , rrija me ore.
Pra mos ki frike te fusesh duart , qofte dhe te prishesh. Po nuk prishe nuk ke ca ndreq.

Atehere:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/BIOS

https://en.m.wikipedia.org/wiki/CMOS

Kodi:
https://www.quora.com/How-do-you-establish-the-difference-between-CMOS-and-BIOS
Citim:
The BIOS and CMOS are often times thought to be the same thing, but they are not. They are two different components of a computer, but they do work together to make the computer function properly.


The BIOS is a computer chip on the motherboard that resembles the picture above. This chip contains a special program that helps the computer processor interact and control the other components in the computer. These other components include disc drives, video cards, sound cards, network cards, floppy drives, USB ports, hard drives, and others. Without the BIOS, the processor would not know how to interact or interface with the computer components, and the computer would not be able to function.


The CMOS is also a computer chip on the motherboard, but more specifically, it is a RAM chip. This is a type of memory chip which stores information about the computer components, as well as settings for those components. However, normal RAM chips lose the information stored in them when power is no longer supplied to them. To retain the information in the CMOS chip, a CMOS battery on the motherboard supplies constant power to that CMOS chip. If the battery is removed from the motherboard or runs out of juice (e.g. a dead CMOS battery), the CMOS would lose the information stored in it. Any settings you made in the CMOS setup would be lost, and you would need to make those settings changes again after a new CMOS battery was put on the motherboard. For example, with a dead CMOS battery the time and date will reset back to the manufactured date if it has been off for a long period of time.

The BIOS program on the BIOS chip reads information from the CMOS chip when the computer is starting up, during the boot up process. You may notice on the initial start up screen, called the POST screen, an option is available to enter the BIOS or CMOS setup. When you enter this setup area, you are entering the CMOS setup, not the BIOS setup. The BIOS chip and program cannot be updated directly by a user. The only way to update the BIOS is using a BIOS flash program called a BIOS update, which updates the BIOS to a different version. These updates usually are provided by either the motherboard manufacturer or the computer manufacturer.

The CMOS setup lets you change the time and date and settings for how devices are loaded at start up, like hard drives, disc drives, and floppy drives. The CMOS setup lets you enable and disable various hardware devices, including USB ports, the onboard video card and sound card (if present), parallel and serial ports, and other devices.

Nje tjeter shpjegim shpjegim:

The BIOS and CMOS are often thought to be the same thing, but they are not. They are two different components of a computer, but they do work together to make the computer function properly.

The BIOS, or "Basic Input/Output System", is special firmware stored in a chip on your computer's motherboard. It is the first program that runs every time you turn on your computer. The BIOS performs the POST, which initializes and tests your computer's hardware. Then it locates and runs your boot loader, or loads your operating system directly.

When you make changes to your BIOS configuration, the settings are not stored on the BIOS chip itself. Instead, they are stored on a special memory chip, which is referred to as "the CMOS." CMOS stands for "Complementary Metal-Oxide-Semiconductor." It's the name of a manufacturing process used to create processors, RAM, and digital logic circuits, and is also the name for chips created using that process.

Like most RAM chips, the chip that stores your BIOS settings is manufactured using the CMOS process. It holds a small amount of data, usually 256 bytes. The information on the CMOS chip includes what types of disk drives are installed on your computer, the current date and time of your system clock, and your computer's boot sequence.

Nje tjeter shpjegim shpjegim:

CMOS: It is a RTC battery with chip which stores date and time for your system, till 90s it was also used for saving user setup data, but later came the system without CMOS support, so in that scenario whatever the settings user has done can't be stored in RTC, hence with every new boot system used to boot with default settings, but BIOS took care of it by saving this data in nonvolatile memory.

BIOS: It is a firmware that initializes hardware for your system and performs checks to make sure everything working properly and passes control to Operating System. This is stored in nonvolatile memory chip, BIOS also accesses CMOS to get current date and time and some other functions.

Anyways with or without RTC/ CMOS you're BIOS can work.

Nje tjeter shpjegim shpjegim:

When we use the term BIOS usually we mean the collection of software on the BIOS chip. Think of it as a folder, where there is a file for every hardware. One of the files on BIOS, is for accessing CMOS which is a different chip.

When we say get into BIOS at startup, it is really that program inside BIOS, that accesses CMOS (It is a CMOS editor). In CMOS, you can change some settings related to your hardware and how the computer starts. BIOS softwares will then use those settings at startup. Thus a CMOS editor is equivalent to a BIOS settings editor, and some may refer to it as a BIOS editor.

While BIOS is on ROM (Read only Memory) CMOS is on RAM. This means changing BIOS can only be done through flashing while CMOS can be accessed easier through a CMOS editor. (and that does not have to be the CMOS editor in your BIOS, but it's hard/impossible to find an alternative as how the settings are stored depends on your BIOS, and also because Windows OS does not provide an interface to those settings. However HP BIOS has support for WMI and thus makes their CMOS editor in windows possible. Also Dos and Linux do provide you with ways to change CMOS Memory). CMOS Memory is maintained by a small battery inside your computer.

I ran across this when I upgraded a wifi card in my laptop. The BIOS has a check list which network cards it allows and refused to start the computer. However, if it found a setting in CMOS to skip the check it would. That setting was of course for the manufacturers own use and was not in the normal CMOS editor/BIOS settings. I had two options, flash BIOS with a hacked version containing my Card ID , or get into dos/linux using a startup CD, and use a program that changes that CMOS setting. The latter option is of course much less risky. The only draw back is that I'd have to do it again if the CMOS Battery died/needed to be replaced sometime in the future.

Newer computers store the BIOS settings on an EEPROM (flash disk) and no longer on CMOS. And BIOS has also been replaced by UEFI which can store its code on flash disk or even hard drive, making BIOS flashes obsolete. However UEFI implementations often emulate BIOS so that older OS that expect one can run. UEFI is supported from Vista SP1 and later Windows OS.

Nje tjeter shpjegim shpjegim:

CMOS stands for Complentary Metal-Oxide Semiconductor whereas BIOS stands for Basic Input/Output System.
CMOS and BIOS both are computer components and they work together to run a computer system in a proper manner but they are not the same.
BIOS is the very first thing that runs every single time computer turns on.
Whenever any changes are made to BIOS configuration all the changes are saved to CMOS chip.
CMOS battery is an associated component that offers power for Real Time Clock whether the computer is turned on or off. If it is removed and re-inserted into the computer , then the BIOS settings gets removed.

Nje tjeter shpjegim shpjegim:

They are completely different terms but are ambiguous as one (i.e., CMOS) is the manufacturing technology used in ICs and the other (i.e., BIOS) is basic hardware and OS initialization program installed on ICs using such CMOS technology.

The term clear the CMOS actually means clear the BIOS program to default settings that is loaded on a CMOS IC (which is usually a 3V button cell). Check configuration section of BIOS for a comprehensive grasp.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 15-04-2019 nė 17:26
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 10:26   #72
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,001
Thanks: 1,377
Thanked 2,266 Times in 1,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ti Bios nuk ke si e heq. Ne start up duke shtypur buttonat perkates per ate laptop ti hyn ne BIOS.

Bios eshte ne motherboard. Po hyre ne Bios ( editorin qe sheh kur hyn aty mund te besh reset ne vlerat e fabrikes) por ke sdhe funksione te tjera nje prej te cileve eshte dhe rradha e Boot Start Up Periferic ( Pra se nga kush starton laptopi). Po hape laptopin do gjes se Bios ka baterine petashuqe kurse CMOS qe veshtire t'a gjesh eshte nje chip fare i vogel tek laptopet.

Po hoqe HDD ti heq HDD . Kaq. Dhe ki parasysh, Dikur njeri me ka thene. Nuk mesohet noti nga bregu. Se une nuk isha ku gjeja kompjuter ne ate kohe dhe e shkruaja programin ne leter. Shume pak kohe ne kompjuter.Ishte 1990-1991. Kur i gjeja bosh , rrija me ore.
Pra mos ki frike te fusesh duart , qofte dhe te prishesh. Po nuk prishe nuk ke ca ndreq.

Atehere:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/BIOS

https://en.m.wikipedia.org/wiki/CMOS

Kodi:
https://www.quora.com/How-do-you-establish-the-difference-between-CMOS-and-BIOS
Tani e kuptova.... ma sqaroi dhe ēuni....

Do tė ta ndėrroj unė hd mė tha.... Po unė me se do luaj i thashė..

Mjafton vetėm ssd pėr tė rrit shpejtėsinė, apo duhet ndėrruar edhe ram...?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 11:11   #73
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Tani e kuptova.... ma sqaroi dhe ēuni....

Do tė ta ndėrroj unė hd mė tha.... Po unė me se do luaj i thashė..

Mjafton vetėm ssd pėr tė rrit shpejtėsinė, apo duhet ndėrruar edhe ram...?
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Thuaji cunit te shikoje ne net ndonje tutorial ose manualin e laptopit para se t'i hyje punes per te nderruar HSS. Ose me jep modelin e sakte dhe t'a gjej une.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Nje SSD eshte te pakten 10 here me i shpejte ne shkrim dhe lexim krahasuar me nje HDD te viteve 2015 apo 2016.

Sa me shume Ram aq me mire eshte, sepse shume veprime kryhen ne Ram dhe OS nuk ka nvoje qe mbase mbushet Ram te shkruaje ne disk ( per Linux - Swap partition)

Procesori.... sa me i shpejte aq me mire sepse ka te beje me shpejtesine dhe sasine e instruksioneve qe kryhen ne njesine e kohes.

Ndaj t'a riperseris. Bej bilancin. Sa Euro me duhet te shtoj qe t'a permiresoj kete laptop. Po qe se blen Ram , ki parasysh se do jene version i vjeter dhe nuk mund t'i perdoresh per laptopet e rinj. Ato jane DDR2 apo DDR3 ? Kurse SSD e ke OK. Sepse e perdor ne laptopet e rinj. Sa per CPU (processorin) nuk ja vlen as t'a mendosh te gjesh nje me te shpejte, se do hapur laptopi e terci versi. Pra. Po qe se gjen lire fare nje 4 GB ram per ate laptop do jete OK.Nuk i gjete, lere me ate qe ka dhe SSD qe do blesh.Loz yc dhe shiko ndryshimin mes HDD dhe SSD. Merrja doren dhe investo ne nje laptop me te mire.Te 2012 te themi. Dhe do jesh i kenaqur, bile me shume se kaq. Ram eshte mire te kesh 8 GB ose dhe me shume (tek laptopi i ri , por dhe 4 GB te ben pune).Po ke ndermend te investosh ne nje laptop te ri(dmth usato i 2012, 2013 ... dhe me vlere 150 deri 200 EU ) , me pyet te te them ne j'a vlen. Me 200 Euro sot nuk blen dot asgje ose mund te blesh nje laptop qe eshte thjesht m*t. Nje laptop qe ti sot e blen per 200 EU (tipat t'i kam thene me siper ne postime ) para 6 ose 7 viteve benin minimalisht 700 deri ne 1200 EU.Shiten aq, jo se nuk kane me ate vlere fizike , por problemi qendron tek vlera morale. Thjesht nuk i preferojne ose i perdorin me pak si dhe desktopet. Cdo laptopi qe i ve syrin shikoji review ne net dhe kupton se cfare po merr.
Teorite se eshte i laptop i perdorur apo Linux ashtu e keshtu i i ha , i tret apo i beson kur i provon vete. Cdo laptop qe e blen sot ne dyqan dhe qe ka te instaluar Windows(cdo laptop pa perjashim) eshte i perdorur(i vjeter), sepse eshte bere i tille, qe ne momentin qe del nga fabrika.Kur arrin ne dyqan eshte bere gjysh.Ne kete moment eshte vetem fjala dhe eksperienca ime ndaj mendimit tend apo ato cfare ti apo te tjeret kane degjuar apo duan te prononcen se ashtu besojne, mendojne, kane degjuar apo e thone sepse duan te shkruajne ( si me thene ....per me u gjend Kola ne pune). Une di te them qe ....

You will love
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 11:26   #74
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,001
Thanks: 1,377
Thanked 2,266 Times in 1,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Do e provoj, gjeta njė ssd 64 Gb 15€, kur ta marr ta tregoj...
Ēunin e futa si pėr dėnim nė lojė.. theu ekranin e cel. pyeta lart e poshtė donin 80 - 100 €
Po do cel i thashė rregulloje vetė, shih si bėhet nė internet... me 20 € gjeti ekranin dhe kaēavidat qė i duheshin..
I hyri nė qejf, rregulloi dhe njė tjetėr qė rrinte nė sirtar.... tani u bėn ndere shokėve...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 11:50   #75
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Do e provoj, gjeta njė ssd 64 Gb 15€, kur ta marr ta tregoj...
Ēunin e futa si pėr dėnim nė lojė.. theu ekranin e cel. pyeta lart e poshtė donin 80 - 100 €
Po do cel i thashė rregulloje vetė, shih si bėhet nė internet... me 20 € gjeti ekranin dhe kaēavidat qė i duheshin..
I hyri nė qejf, rregulloi dhe njė tjetėr qė rrinte nė sirtar.... tani u bėn ndere shokėve...
Mos nxito. Nuk investon dot dhe 5 Euro? Diku te 20 Euro i gjen te rinj ata 120 GB ose 128GB ? T'a kesh per laptopin tjeter, qe do blesh me vone. SSD japin garanci ne pune minimalisht 1.0000.0000 ore pune. Une nje 64 GB e kam pas blere per 10 EU. I perdorur , ne 2017.

Hemmmm... Kontrolloje ne Internet me pare tipin qe ka ai SSD dhe cfare shpejtesie ka ne shkrim dhe lexim, ose ma jep tipin dhe prodhimin, te t'a kontrolloj une.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 16-04-2019 nė 12:03
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 11:53   #76
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Do e provoj, gjeta njė ssd 64 Gb 15€, kur ta marr ta tregoj...
Ēunin e futa si pėr dėnim nė lojė.. theu ekranin e cel. pyeta lart e poshtė donin 80 - 100 €
Po do cel i thashė rregulloje vetė, shih si bėhet nė internet... me 20 € gjeti ekranin dhe kaēavidat qė i duheshin..
I hyri nė qejf, rregulloi dhe njė tjetėr qė rrinte nė sirtar.... tani u bėn ndere shokėve...
Sot shumica(brezi i ri por dhe shume e shume te tjere), dine cmimin por jo vleren gjerave !!!

Dhe mos harro nje mesim nga i madhi Warren Buffet (nder 4 e njerezit me te pasur ne bote)Apo keto :
Ajo e sipermja e fundit, qe dua t'a nenvizoj me te madhe se eshte perle....Dhe t'a mendosh qe ky ka nje hale me para, ben bamiresi pa fund cdo dite(diku tek 300.000$ deri 500.000$ diten) ..... dhe ec e degjo pordhet dhe teorite e shqiptareve per patriotizem, shtet apo si fitohen dhe si duhen prishur parate. Shqiptaret keto 30 vitet e fundit kane treguar jane komb i varfer shpirterisht dhe te panginjur me para deri ne zullum, me kete klase politike qe kane nxjerre dhe qe vazhdojne te pjellin.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 16-04-2019 nė 12:02
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 16:55   #77
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,001
Thanks: 1,377
Thanked 2,266 Times in 1,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Tani mua s`mė rrinė duart i fus dhe aty ku s'marr vesh nga kurioziteti....
Do mė duhet edhe ndonjė mbrokull tė lidh ssd me kėtė krėhėrin....
Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga edlin : 16-04-2019 nė 17:19
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 17:32   #78
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Tani mua s`mė rrinė duart i fus dhe aty ku s'marr vesh nga kurioziteti....
Do mė duhet edhe ndonjė mbrokull tė lidh ssd me kėtė krėhėrin....Hemm. Te thashe me lexo ore.T''a thashe kete problem qe dje. Ky eshte nje HDD i vjeter IDE. Mos u ngaterro me SATA (SSD), ketu se rrezik dhe po ta gjesh cicivene per t'a lidhur nuk do t'a njohe BIOS.MOs tento te blesh HDD te tille,vetem po e gjete pa para. Bej c'te them une ore,se te jap mend pa para dhe me shume deshire. Investo ne nje laptop deri 200 Euro. T'i dhashe te dhenat. Mund dhe mos t'i kesh aq , se njerez jemi, por bej nje dite pushime me pak kete vit dhe mesoji kalamaqet me Linu. Veten po e po dhe do jesh burre trendi qe do i cmendesh italiankat tek vendi ... i tyre ! I am a geek guy !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 17:40   #79
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,001
Thanks: 1,377
Thanked 2,266 Times in 1,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Cool Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Hemm. Te thashe me lexo ore.T''a thashe kete problem qe dje. Ky eshte nje HDD i vjeter IDE. Mos u ngaterro me SATA (SSD), ketu se rrezik dhe po ta gjesh cicivene per t'a lidhur nuk do t'a njohe BIOS.MOs tento te blesh HDD te tille,vetem po e gjete pa para. Bej c'te them une ore,se te jap mend pa para dhe me shume deshire. Investo ne nje laptop deri 200 Euro. T'i dhashe te dhenat. Mund dhe mos t'i kesh aq , se njerez jemi, por bej nje dite pushime me pak kete vit dhe mesoji kalamaqet me Linu. Veten po e po dhe do jesh burre trendi qe do i cmendesh italiankat tek vendi ... i tyre ! I am a geek guy !
E o mire se doren po mesoj...
ja sa shkarkova KODI, ta shoh me vone...
Ti kishe vene nje menyre per radio po... pastaj , boii tani..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 17:51   #80
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
E o mire se doren po mesoj...
ja sa shkarkova KODI, ta shoh me vone...
Ti kishe vene nje menyre per radio po... pastaj , boii tani..
Ore ti mesoje doren, se dora per ate pune eshte, por me degjo dhe mua se te kursej nerva, kohe dhe leke. Nuk kisha vene nje menyre rper adio, por e kane bere cunat for free. Ke dhe nje version Gui te saj. Une e kam modifikuar ca ate GUI dhe i kam shtuar kanalet per veten time. Por... kur te fillosh me Linux , installo qmplay2 , qe eke dhe ne Windows for free. Eshte progam njesh. Radio, TV, youtube,video,s hkarkim opo...all in one . E ka bere nje qe rri ne Poloni , por me duket se eshte race e verdhe.
Thone ai Kodi punon yll me nje Rapsberry Pi, qe i gjen lire fare ne net. Dhe Rapsberry Pi, linux perdor
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur