Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-08-2014, 23:10   #21
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 467 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Ou? Po ata qe po vdesin ne Afrike nga ebola me qindra mijra keto dite?
N.q.s. mundet, por nuk do, atėherė ėshtė dashakeq.
Apo te ka mbajtur me hater? Epo qenka i padrejte.
Lexo Epikurin. Ka qene shume, shume njeri i mencur dhe i urte dhe me logjike te jashtezakonshme per kohen, aq te jashtezakonshme sa shprehja e tij per te cilen eshte e tere kjo teme dhe per te cilen duhet diskutuar - e jo per mrekulline e jeteve tona - eshte akoma edhe sot burim frymezimi per miliarda njerez.
guraxs koha kur kam lindur ka qen momentet me te veshtira qe kombi yn i ka perjetuar ndonjeher ,ka qen koha e shpernguljeve te medha te shqipetareve nga regjimi i Rankoviqit,spitalet kan qen ne regjim ushtarak gjithqka ka qen trishtim ,vuajtje dhun dhe vrasje...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 23:20   #22
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 752 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Ka qene moter riqe Charlus Darvinus leshi, bashke me plagjiaturen e tij gjysmake

__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 23:20   #23
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Po..
Nderkohe tema eshte per paaftesine e hyjnise, apo keqadashjen e tij. Meshiredhenesit te kti timit.

__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 23:29   #24
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 752 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Nuk eshte paaftesi e Tij. Ti nuk e ke kuptuar fene, prandaj mendon keshtu. Fundja(sipas fese) prap te gjithe tek ai do te kthehen, ashtu sic kishin qene edhe me pare, edhe te liget edhe te miret. Kjo jete eshte vetem nje sprove per njerezit. Gjyqi i vertete atje do te behet.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2014, 23:46   #25
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Jo me jo, tallesh... kjo eshte ajo cfare ti beson. Per here te milionte, nuk me plas shume per besime ne hyjnore. Nuk me ngjall ndonje interes dicka e tille. Ti je dakord me prova te llojit qe nje njeri te shohe se si duart ja hane mizat dhe krimbat sepse i ka te kalbura por nuk i ndjen sepse eshte i paralizuar. Une nuk e coj as neper mend kete makabritet - kete prove - e ti e thua jo vetem pa te ardhur zor fare, por synon te ma shesesh si dicka hyjnore, vetem e vetem se te shkon per shtat me prrallen qe ti beson. Njeri apo kafshe je ti? Te pyes sepse une nuk dua te kem shoke qe aprovojne kendveshtrime te tilla.

Nuk dua te vazhdoj te shprehem me gjate, se do merzitesh shume Gon! dhe do pretendosh qe te shaj nderkohe qe prape ti e di shume mire qe po flas per idene. Ajo qe ti ben eshte qe zgjedh te ofendohesh, me deshire, e kam thene pak fare me lart qe dicka e tille po kerkohet me ngulm nga ti dhe Fehmikaciu. Nese te pelqen te ofendohesh dhe e kerkon kaq me ngulm, vazhdo. Por ide te tilla mua me neverisin, me shtojne bindjen qe zot si ky qe thua ti nuk ka. Nese ka, do e peshtyj me gelbaze mu ne mes te surratit, patjeter. Kur jam une me shpirtmire se ai, nje infidel/qafir/ateist, sigurisht qe eshte vetem dhe vetem sadist dhe poshterak. Por nuk mund te ekzistoje asnje qenie inteligjente e vertete kaq e lige, dhe prandaj jam i bindur qe eshte nje pjelle e mendjve te semura. Mendje qe mund te jete vetem pjese e njerezve qe nuk duan pergjegjesi por kane nevoje per rrufeprites, per 'dike' qe ti fale e ti meshiroje, per nje justifikim qe nuk eshte vetvetja sa here qe bejne dicka te keqe dhe e dine shume mire qe e kane dhjere. Ihhhh.. te peshtire sepse jane te infektuar nga nje perralle edhe me e peshtire, e cila eshte kulmi i peshtiresise.Shtese: Ketu, gjeja e pare dhe me kryesore, e theksuar me te zeza dhe fiks cfare eshte zgjedhur me deshire te injorohet fillimisht nga Fehmikaciu dhe me pas nga Gon!, eshte:
Nėse ofendoheni nga kritika ndaj fesė, nėse nuk jeni dakord nga pikėpamja fetare me kundershtimin e fesė nė shumė drejtime duke perfshirė dhe por jo e kufizuar nga venia nė lojė, atėhere ndaloni; mos lexoni mė tej dhe largohuni nga kjo zonė e forumit!

Nese nuk hyni ne kete kategori njerezish, vetem atehere vazhdoni lexoni cdo gje me tej! Kuptoni cfare lexoni!
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2014, 07:08   #26
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 467 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Guraks,i nderuar ju e dini qe jeni nder miqet e mi me te mir,nuk kam qellim te ofendoj juve dhe asnjerin ketu ne forum,nuk eshte qellimi im ketu ne forum te hidhroj ndoke,un edhe nje her po them per ndjenjat e mija rreth kesaj teme,kjo nuk do te thot se une e kam me vend,nejse nje dit do ta kuptojm te verteten i ndeuar por nuk jam nga idhtaret e smur qe vetem zotin e kan ne zemer dhe lutjet,mundohem te jem praktik ne jet.
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2014, 10:40   #27
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 752 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Jo me jo, tallesh... kjo eshte ajo cfare ti beson. Per here te milionte, nuk me plas shume per besime ne hyjnore. Nuk me ngjall ndonje interes dicka e tille. Ti je dakord me prova te llojit qe nje njeri te shohe se si duart ja hane mizat dhe krimbat sepse i ka te kalbura por nuk i ndjen sepse eshte i paralizuar. Une nuk e coj as neper mend kete makabritet - kete prove - e ti e thua jo vetem pa te ardhur zor fare, por synon te ma shesesh si dicka hyjnore, vetem e vetem se te shkon per shtat me prrallen qe ti beson. Njeri apo kafshe je ti? Te pyes sepse une nuk dua te kem shoke qe aprovojne kendveshtrime te tilla.

Nuk dua te vazhdoj te shprehem me gjate, se do merzitesh shume Gon! dhe do pretendosh qe te shaj nderkohe qe prape ti e di shume mire qe po flas per idene. Ajo qe ti ben eshte qe zgjedh te ofendohesh, me deshire, e kam thene pak fare me lart qe dicka e tille po kerkohet me ngulm nga ti dhe Fehmikaciu. Nese te pelqen te ofendohesh dhe e kerkon kaq me ngulm, vazhdo. Por ide te tilla mua me neverisin, me shtojne bindjen qe zot si ky qe thua ti nuk ka. Nese ka, do e peshtyj me gelbaze mu ne mes te surratit, patjeter. Kur jam une me shpirtmire se ai, nje infidel/qafir/ateist, sigurisht qe eshte vetem dhe vetem sadist dhe poshterak. Por nuk mund te ekzistoje asnje qenie inteligjente e vertete kaq e lige, dhe prandaj jam i bindur qe eshte nje pjelle e mendjve te semura. Mendje qe mund te jete vetem pjese e njerezve qe nuk duan pergjegjesi por kane nevoje per rrufeprites, per 'dike' qe ti fale e ti meshiroje, per nje justifikim qe nuk eshte vetvetja sa here qe bejne dicka te keqe dhe e dine shume mire qe e kane dhjere. Ihhhh.. te peshtire sepse jane te infektuar nga nje perralle edhe me e peshtire, e cila eshte kulmi i peshtiresise.Shtese: Ketu, gjeja e pare dhe me kryesore, e theksuar me te zeza dhe fiks cfare eshte zgjedhur me deshire te injorohet fillimisht nga Fehmikaciu dhe me pas nga Gon!, eshte:
Nėse ofendoheni nga kritika ndaj fesė, nėse nuk jeni dakord nga pikėpamja fetare me kundershtimin e fesė nė shumė drejtime duke perfshirė dhe por jo e kufizuar nga venia nė lojė, atėhere ndaloni; mos lexoni mė tej dhe largohuni nga kjo zonė e forumit!

Nese nuk hyni ne kete kategori njerezish, vetem atehere vazhdoni lexoni cdo gje me tej! Kuptoni cfare lexoni!
Si s'perton fare t'a perserisesh veten me mijera here ore!! Une per vete e kam merzi.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2014, 10:46   #28
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,952
Thanks: 809
Thanked 1,081 Times in 384 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

ne fakt keto pyetje marrin pergjigje vetem nese pranojme qe Zoti na provon ne ferr dhe ky qenka ketu!? edhe kjo teori eshte e vjeter!
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2014, 09:29   #29
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,914
Thanks: 806
Thanked 503 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

*

E kam mbajtur per te mencur kete fare Epikurin. Ja qe nuk e paskam ditur qe na paska qene idiot fare.
Si mund te presesh pergjigje nga pyetjet idioteske pos ndonje pergjigjeje edhe me idioteske?!

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2014, 02:13   #30
Drinas
Super Anėtar
 
Avatari i Drinas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 110
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Drinas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*

E kam mbajtur per te mencur kete fare Epikurin. Ja qe nuk e paskam ditur qe na paska qene idiot fare.
Si mund te presesh pergjigje nga pyetjet idioteske pos ndonje pergjigjeje edhe me idioteske?!

*
Se mos ke lexuar gje per filozofi klasike, ku merr vesh rreth mendimit racional? po ik mos bej gafa.
Drinas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2014, 06:49   #31
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,914
Thanks: 806
Thanked 503 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Drinas Shiko postimin
Se mos ke lexuar gje per filozofi klasike, ku merr vesh rreth mendimit racional? po ik mos bej gafa.
Mos na qenka gje instanca e fundit kjo fare philosophia classice ne menyre qe ta marrim per reference?

*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2014, 21:05   #32
Herr Abubu
Anėtar i ri
 
Avatari i Herr Abubu
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 16
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Herr Abubu do tė bėhet i njohur mjaft shpejtHerr Abubu do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

The Problem of Evil has already been refuted by Alvin Plantinga; it is not really a problem at all.

"A world containing creatures who are significantly free (and freely perform more good than evil actions) is more valuable, all else being equal, than a world containing no free creatures at all. Now God can create free creatures, but He can't cause or determine them to do only what is right. For if He does so, then they aren't significantly free after all; they do not do what is right freely. To create creatures capable of moral good, therefore, He must create creatures capable of moral evil; and He can't give these creatures the freedom to perform evil and at the same time prevent them from doing so. As it turned out, sadly enough, some of the free creatures God created went wrong in the exercise of their freedom; this is the source of moral evil. The fact that free creatures sometimes go wrong, however, counts neither against God's omnipotence nor against His goodness; for He could have forestalled the occurrence of moral evil only by removing the possibility of moral good."

The premises are as follows:

1. There are possible worlds that even an omnipotent being can not actualize.
2. A world with morally free creatures producing only moral good is such a world.

Refute it if you can (you can't).

The fact that atheists are still mentioning the Problem of Evil shows how backwards and outdated atheists are. The fact is that most arguments seen by the atheistic movements of today are not accepted in academia any longer because they have already been refuted. Here's what the renown atheist (and naturalist) philosopher Quentin Smith has to say:

"The Metaphilosophy of Naturalism", Philo 4/2 (2001) Jan 01 . 2001

Naturalists passively watched as realist versions of theism, most influenced by Plantinga’s writings, began to sweep through the philosophical community, until today perhaps one-quarter or one-third of philosophy professors are theists, with most being orthodox Christians. Although many theists do not work in the area of the philosophy of religion, so many of them do work in this area that there are now over five philosophy journals devoted to theism or the philosophy of religion, such as Faith and Philosophy, Religious Studies, International Journal of the Philosophy of Religion, Sophia, Philosophia Christi, etc. Philosophia Christi began in the late 1990s and already is overflowing with submissions from leading philosophers. If each naturalist who does not specialize in the philosophy of religion (i.e., over ninety-nine percent of naturalists) were locked in a room with theists who do specialize in the philosophy of religion, and if the ensuing debates were refereed by a naturalist who had a specialization in the philosophy of religion, the naturalist referee could at most hope the outcome would be that ‘no definite conclusion can be drawn regarding the rationality of faith,’ although I expect the most probable outcome is that the naturalist, wanting to be a fair and objective referee, would have to conclude that the theists definitely had the upperhand in every single argument or debate. God is not “dead” in academia; he returned to life in the late 1960s and is now alive and well in his last academic stronghold, philosophy departments
."

PS. I apologize for writing this in English, it was necessary for the sake of expediency and proper articulation.
Herr Abubu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2014, 21:18   #33
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
1. There are possible worlds that even an omnipotent being can not actualize.
Then why call him god???!!!!

Aty ku eshte me bold, zhduke, sepse ka paradoks logjik.Mos quaj qenie te gjithfuqishme dike i cili nuk aktualizon dot dicka.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2014, 21:28   #34
Herr Abubu
Anėtar i ri
 
Avatari i Herr Abubu
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 16
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Herr Abubu do tė bėhet i njohur mjaft shpejtHerr Abubu do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Red Shiko postimin
Then why call him god???!!!!

Aty ku eshte me bold, zhduke, sepse ka paradoks logjik.Mos quaj qenie te gjithfuqishme dike i cili nuk aktualizon dot dicka.
Jo, edhe sepse Zoti ėshtė plotfuqishėm ka gjėra qe nuk mund tė bėjė. Ėshtė e pamundur pėr Zotin pėr tė bėrė qarqet katrore psh. Kjo nuk ėshtė paradoks logjik, kjo veq domethėnė qe Zoti nuk mund te bėrė kontradite logjike. Nuk ka filozof qe e kundėrshton ketė fakt. Filozofet ateist pranojnė premisi e parė, dhe sulmojn premisi e dyte.
Herr Abubu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2014, 21:53   #35
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

sa pergjigje te sinqerta mund te marri pyetja: A po fle? Eshte shok klase me ekzistencen e rratheve katrore.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2014, 22:00   #36
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,822
Thanks: 3,221
Thanked 2,153 Times in 933 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
sa pergjigje te sinqerta mund te marri pyetja: A po fle? Eshte shok klase me ekzistencen e rratheve katrore.
Fjalia fillon me shkronje te madhe.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2014, 17:38   #37
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Zoti eshte nje parazit qe jeton ne mendje te infektuara.
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2014, 18:00   #38
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Gurakas,pse?...kush me shpetoi mua kur kam qen foshnje nga lindja...kush e me rriten si foshnje deri ne 2-vjet..kush me shpetoi ne lumin Llap kur kam pas 5-vjet,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Je lindur naten e madhe ti Fehmi.

Shiko kete video te shejtanit Sam Harris per te mesuar pak me shume rreth "dashurise dhe kujdesit hyjnor, sidomos ndaj femijeve" te te gjitha racave,besimeve,kulturave...

unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2015, 13:39   #39
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*

E kam mbajtur per te mencur kete fare Epikurin. Ja qe nuk e paskam ditur qe na paska qene idiot fare.
Si mund te presesh pergjigje nga pyetjet idioteske pos ndonje pergjigjeje edhe me idioteske?!

*
Ēfarė zhgėnjimi ė ?! Ka lezet kur orientohesh nga bibla dhe kurani lol. Allahu e di mė mirė...!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2015, 14:14   #40
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,914
Thanks: 806
Thanked 503 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga J-W Shiko postimin
Ēfarė zhgėnjimi ė ?! Ka lezet kur orientohesh nga bibla dhe kurani lol. Allahu e di mė mirė...!

Zhgenjime je duke perjetuar to per cdo jave duke kercyer trap pas trapi... Tash e pe (kuptove) qe edhe freemasoneria eshte fe....e qe duhej doemos ta braktisesh dhe shnderrohesh ne dy shkronja te vetme, te cilave nuk ia din kuptimin ose nuk je i sigurte perse i ke zgjedhur.


Persa i perket ketij Epikuracit, le ta pyese "shokun e tij te klases" apo "bashkefshararin" Platonin....

Sic thash edhe me heret: Nuk e paskam ditur sa idiot i madh paske qene Epikuraci


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur