Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-06-2013, 19:31   #21
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,682
Thanks: 10,708
Thanked 9,018 Times in 5,767 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

e ka bo sala Shqypnin .....parruc....krejt...ket vere 4rrotaku ka me u g'zue
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 19:37   #22
kermilli
V.I.P
 
Avatari i kermilli
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 385
Thanks: 13
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
U inaugurua sot tuneli i autostrades Tirane – Elbasan. Ndertimi i ketij tuneli u bė nė kohė rekord pėr 13 muaj, duke treguar fuqine tranformuese te Shqiperise moderne tashme te rilindur.

Emocionet janė tė mėdha sa vetė rruga, kėnaqėsia gjithashtu. Kėshtu u shpreh kryeministri Berisha nė nisje tė fjalės sė tij lidhur me inaugurimin e kėtij tuneli kaq tė rėndėsishėm jo vetėm pėr kėto dy qytete por pėr tė gjithė vendin.
Pas falėnderimeve tė shumta mbi firmėn e ndėrtimit kreu i qeverisė e cilėsoi kėtė ndėrtim si njė motiv mė shumė pėr tė besuar nė alternativėn qė pėrfaqėson mazhoranca aktuale.
“Siē bashkon Tiranėn me Elabasanin ky tunel, do bashkojė shqiptarė. Ky ėshtė modeli ynė i punėsimit, zhvillimit, rritjes sė rrogave i mirėqenies, i integrimit nė BE. Ėshtė rasti qė tė ftoj tė gjithė qytetarėt e Elbasanasit, e tė Shqipėrisė tė bashkohemi nė pėrpjekjen tonė pėr Shqipėrinė e zhvilluar, qė djersa jonė e ballit tė japė mė shumė fitime e mirėqenie, tė bashkohemi pėr tė bėrė realitet projekte tė tjera tė mėdha”, vuri nė dukje Berisha.
Por ndėrkohė ndėrtimi i kėtij tuneli pėrveē rėndėsisė qė ka pėr treguin e brendshem, ai ka njė rol tė veēantė nė Korridorin 8 .
“Tuneli, autostrada, ėshtė segmenti mė i rėndėsishėm i Korridorit 8, korridorit qė do tė sjellė fluks tė mėdha tė energjisė nga lindja, portė e tė cilit nė Ballkan ėshtė Shqipėria. Eshtė segmenti mė i rėndėsishėm i korridorit tė jugut, qė do sjellė Beratin dhe Tepelenėn nė njė kohė rekord nė Tiranė. Ky korridor me rėndėsinė e tij ėshtė i jashtėzakonshėm pėr zhvillimin e Shqipėrisė, pėr zhvillimin e shqiptarėve. Tuneli monumenti madhėshtor i njė projekti qė ka synim pėrmirėsimin e jetės tuaj. Me tė ne bėjmė qė tregu i madh i Tiranės dhe Elbasanit tė shkrihen nė njė. Ne bėjmė qė prodhimet tė vijnė nė tregun mė tė madh tė vendit me koston mė tė ulėt, qė nėna me fėmijėn e saj qė kėrkon ndihmė tė kualifikuar tė vijė nė Tiranė nė kohė rekord, studentėt nuk kanė mė nevojė tė kėrkojnė mė strehim, pėr ēerek ore janė nė destinacion”, deklaroi Kryeministri.

Por njė pėrgjigje vjen dhe pėr sloganet kundėrshtuese tė sė majtės pėr infrastrukturėn rrugore.
“Unė jam mjek, ju e dini pėr mua trupi i kombit ėshtė si trupi i individit. Muskujt e tij janė tė kotė nėse zemra nuk funksionon. Po kėshtu edhe vendi. Le tė ketė pasuri pėrrallore, potenciale tė mėdha, po nuk pati rrugė nuk ka zhvillim. Tė gjitha mbeten asete tė fjetura”, deklaroi ai.
Gjithashtu, pasi evidentoi bojkotin qė kreu i Bashkisė sė Elbasanit i bėri inaugurimit tė kėtij tuneli, njė ftesė erdhi dhe pėr Ben Blushin.
“Tė gjithė kanė dėgjuar pėr zotimin e Ben Blushit. Kam vendosur ta ftoj nė selinė e PD dhe t'i dorėzoj dokumentin e PD-sė vetėm e vetėm pėr t'i dhėnė atij mundėsinė njė herė nė jetė qė tė mbajė fjalėn e tij. Kur tė dojė e pres nė seli t'i dorėzoj atė dokument”, u shpreh Berisha.
Por kreu i qeverisė bėri dhe njė evidentim tė asaj ēfarė pėrfaqėson alternativa e majtė.
“Le tė shikojmė modelin tjetėr, modelin e dėshpėrimit, trishtimit, pesimizmit. Ky model i fabrikuar nga njerėz pa ide, kėrkon qė tunelin tuaj, rrugėt tuaja, ujėsjellėsat, t’i mohojė t'i fusė nė thesin e Kocos dhe bashkė me Kocon nė autobusin mavi. Atė e ka kapur sindromi i moshės time. Shoku i autobusit ka ardhur te tė 50-at me ide boshe nė kokėn e tij. Meqė tani nuk kap dot vizionin tonė, gėrmon gėrmon nė tė shkuarėn e tij dhe nxjerr ide tė shkuara, mashtrime, mallkime dhe gjėra tėrėsisht pa vlerė. Por kjo nuk ėshtė pėrgjegjėsia ime. Ai u rrit zvarranik nė bunker, unė u rrita zog malesh dhe ja ku jam”, u shpreh Berisha, gjatė fjalės sė tij.Autostrada Tirane - Elbasan
Ky tunel eshte me standartet e fundit europiane, eshte me dy tuba ne zemer te malit me gjatesi mesatare rreth 2.5 km secili.

Autostrada Tirane - Elbasan ka filluar ne muajin maj te vitit 2011 me punimet ne tunelin e Kerrabes.
Pas afro 9 muajsh filluan edhe dy kontratat e tjera te segmenteve rrugore para dhe pas tunelit.
Sot ne perrurojme perfundimin e tunelit ne nje kohe rekord prej 13 muajsh.

Ne dite jane germuar mbi 2000 m3 shkemb dhe jane derdhur mbi 550 m3 beton .

Kohe rekord per hapjen per qarkullim te segmentit nga Tuneli ne Elbasan dhe nje segment para tunelit nga Mulleti ne Ibe.

Keshtu rreth 2/3 e rruges eshte ne perdorim te qytetareve ku megjithe kushtet e veshtira dhe te vecanta atmosferike kompania ka arritur te realizoje nje volum te madh punimesh.

Shpejtesia levizje deri 120km/ore.
27 km e gjate, 4 korsi, tuneli 2.5 km i gjate, 7 mbikalime, 21 viadukte, 4 nenkalime,

Segmenti I (Sauk -Tuneli i Krrabės gjatesia 13 km)
Segmenti III (Tuneli i Krrabės – Elbasan gjatesia 11.5 km)
Segmenti II (Tuneli i Krrabės gjatesia 2.5 km )

Autostrada Tiranė-Elbasan shkurton ose u kursen sė paku 40 minuta kohė.

• Rruga kryesore drejt kryeqytetit pėr qytetarėt e rretheve Elbasan, Librazhd, Korce, Pogradec, Kolonje

• Pjesa e pare e Boshtit te Jugut. (Cerrik, Belsh, Kucove, Berat, Tepelene,Gjirokaster, Delvine, Satrande)

• Skajet ekstreme jugore apo lindore te Shqiperise do te arrijne ne Tirane per me pak se 2 ore me perfundimin e segmenteve qe vijne pas autostrades se re.

Ne qarqet Tirane – Elbasan jane ndertuar 2100 km rruge, 310 shkolla e koshte, 230 qendra shendetsore e ambulanca, 170 Sistem ujesjellesash e KUZ e subvencionuar mbi 5000ha.Panorama
Do tė pėrfundojė edhe ky tunel si ai tjetri qė pas inagurimit (parazgjrdhjeve) u shėmb ,sepse edhe ky tunel po inagurohet para zgjedhjeve dhe shpejt e shpejt , me pak llafe siē i themi ne nė Korēė ,PRAPĖ NĖ HALE DO TĖ PĖRFUNDOJNĖ LEKAT E SHQIPTARĖVE qė Salka tė bėje figurė para kamerave
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 19:48   #23
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,530
Thanks: 14,549
Thanked 12,417 Times in 7,771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Brari Shiko postimin

ENTUZIAZMI

“Rrofte zoti Sali Berisha. Une jam nga Elbasani dhe ndertimi i kesaj rruge per mua eshte nje veper madheshtore. Rilindja e shqiptareve eshte Sali Berisha. Kjo rruge eshte per te gjithe shqiptaret, te gjithe ata shqiptare qe jetojne ne Maqedoni, Greqi eshte mbare kombetare. Ndaj Sali Berisha do te fitoje serish dhe do ta votojne te gjithe, te djathte e te majte”, - u shprehen dje entuziaste banoret.

koha jone

--
Kush qe qi i enthuziazmuarti Lul Guinplen Basha mooo??

Shum qiesh ai...nga Elbasani duhet tė jet vėrtet.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 20:06   #24
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,011
Thanks: 202
Thanked 426 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

E qellofte nje Vetetime mu tek Rruga qe ka inaguruar e inaguroje per fushate. Po nuk bie Vetetima ne Tualet jo , ha mjalt !
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 20:13   #25
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,176 Times in 620 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Janė pėr fushatė kėto..
Para fushatave i ndėrtojnė nė kohė rekord kėta.. bile i pėrurojnė edhe pa mbaruar.
Tani do ta votoj...
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 20:57   #26
POKO
V.I.P
 
Avatari i POKO
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 403
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
POKO ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

nga mengjesi deri ne darke,vetem te mallkojne e qurraviten dijjne mostrat e ripjellijes...o bobooo ra tuneli,o boboo do i bije vetetima thote ki bylmezi nga korca...kurse vet mavrija me buzin mavi,prej dje e gjer me sot,po i bije nga dy her ne dite atypari...ehhh qifja motren

POKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 21:02   #27
POKO
V.I.P
 
Avatari i POKO
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 403
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
POKO ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

rilindasit e vjeterrilindasit e rinje

POKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 21:03   #28
kermilli
V.I.P
 
Avatari i kermilli
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 385
Thanks: 13
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga POKO Shiko postimin
nga mengjesi deri ne darke,vetem te mallkojne e qurraviten dijjne mostrat e ripjellijes...o bobooo ra tuneli,o boboo do i bije vetetima thote ki bylmezi nga korca...kurse vet mavrija me buzin mavi,prej dje e gjer me sot,po i bije nga dy her ne dite atypari...ehhh qifja motren

Ore Gjym pa dorezė, po mos u nxito tė flasėsh mo, se nuk ka rėnė akoma ndonjė shi ja tė bjerė ndnjė shi dhe tė shikojmė pastaj sa do tė mbajė ay tyneli i tė DASHURIT TĖND SALKĖ, se kėshtu e bėri edhe me tynelin tjetėr ay byrazeri tėnd Salka dhe me vesėn e parė nisėn shembjet e dheut
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 21:16   #29
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,530
Thanks: 14,549
Thanked 12,417 Times in 7,771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
....popull trim e mistrec i *****- s !
Lėre lėre...jam hutuar fare...POQOJA* po na flet vlonjatēe.

* (Q-ja ėshtė latinisht mo POQO)...
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 21:52   #30
user010
V.I.P
 
Avatari i user010
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Vendndodhja: Londer
Posts: 300
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
user010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuaruser010 ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Nuk e di, ėshtė e mundur tė ketė dikush dijeni 100% tė numrave.. p.sh sa kushtoi, po ėshtė marrė borxh, me ēa interes, sa kompani konkurruan, pėrse fitoi ajo qė e fitoi, ishte mė e lira, mė e mira, pagoi kompania taksat e duhura, detyrimet sociale etj etj. Tė vihet ky informacion nė internet online ėshtė njė punė e thjeshtė nė ditėn e sotme (duke llogaritur dhe kontributin falas qė mund tė japin studentėt e degėve tė posaēme).

E kam njė zakon tė keq, nuk mė pėlqen tė "blej" me sy mbyllur.

Pyetja e dytė ėshtė.. jam unė njėri i keq qė kjo vepėr nuk ma bėn pozitiv konsiderimin qė kam pėr qeverinė e sotme (tė njėjtin opinion kam dhe pėr ata qė nuk janė nė qeveri)??! E them sepse e kam pak si vėshtirė tė bėrtas "urra"! pėr njė grup njerėzish (i quajtur qeveri) me vepra dhe mentalitet (pa asnjė dyshim) armiqėsor ndaj popullit dhe kombit. Pėrse ti quaj hero pėr njė rrugė tė bėrė me lekėt e mia, mos gėrmuan gjė vetė apo e bėrėn nga xhepi i tyre.

Nuk e di, jam unė i keq dhe mosmirėnjohės qė quaj ofendim tė gėzohem nė 2013-ėn pėr njė rrugė?!

Jam unė i keq qė mendoj se duhej sot tė bėnim biseda pėr gjėra tė tjera dhe jo pėr rrugė dhe pėr drita. Pėrse duhet tė gėzohem pėr njė rrugė (e bukur nuk e mohojė) qė gjendet nė njė shtet qė po i afrohet greminės figuratively (lexoni numrat e ekonomisė) dhe litteraly sepse Shqipėria ėshtė mbushur me rrugė copė copė.

Jam unė i keq qė mendoj se tė detyrosh popullin tė merret me gjėra elementare drita, ujė, rrugė, bukė ėshtė njė metodė mė se e mirė pėr tė hedhur valle hajdutėt dhe populli tė thėrrasė "urra"!

Nga eksperienca qė kam (jashtė Shqipėrisė) jam i besimit se asnjė herė nuk do ketė rrugė tė kompletuara. Afėr apo larg njė rruge tė mirė do ketė njė tjetėr copė copė, ėshtė e rrezikshme ta mėsosh popullin me rrugė, liri, spitale etj etj! Politikanė e njohin mirė kėtė!

Pėr fat tė keq Shqiptari shpesh ėshtė i tė ftohtit dhe tė ngrohtit.. tė bėn nga shok armik (dhe e kundėrta) nė sekondė. Shqiptari harron lehtė, jepi sot njė copė bukė dhe harron ēa i punove dje.
user010 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 23:01   #31
POKO
V.I.P
 
Avatari i POKO
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 403
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
POKO ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

si ka mundesi,ripjellija na paraqet nje shqiperi te zhytur ne skamje,ku populli po vdes per buke me keq se ne somali...posht sali maloku,rrofte eduart bllokqen kurvi

e Hėnė, 17 Qershor, 2013

Moody’s: Shqipėria mbetet me vlerėsimin B1

Agjencia e vlerėsimit, Moody’s (Mood’s Investors Service) nė raportin e saj tė fundit, publikuar sot, e vlerėson vendin tonė nė nivelin B1, pa ndryshim nga vlerėsimi i mėparshėm.
Moody’s evidenton dhe vlereson faktin se Shqiperia i rezistoi presioneve te krizes financiare ne Evrope dhe me gjere, duke menaxhuar te kete rrijte ekonomike dhe reforma te rendesishme per te ardhmen e vendit. Po keshtu vlereson progresin drejt proceseve integruese te vendit e sidomos ligjet e miratuara se fundmi.
Nderkohe vleresohet fakti qe qendrueshmeria makroekonomike e vendit ka qene pozitive dhe potenciali per rritje ekonomike do kete me shume materializim gjate gjysmes se dyte te vitit 2013 e ne vazhdim, duke dhene keshtu nje optimizem realisht te bazuar.
Vazhdimesia e progresi i reformave e permiresimeve ne disa sektore, forcimi i metejshem i institucioneve do te ishin drejtimet – thekson Moody’s, qe do te sillnin jo vetem materializim te potencialit ekonomik, por edhe rritje te metejsme te vleresimit te kreditit te vendit.

POKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 23:17   #32
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga POKO Shiko postimin
si ka mundesi,ripjellija na paraqet nje shqiperi te zhytur ne skamje,ku populli po vdes per buke me keq se ne somali...posht sali maloku,rrofte eduart bllokqen kurvi

e Hėnė, 17 Qershor, 2013

Moody’s: Shqipėria mbetet me vlerėsimin B1

Agjencia e vlerėsimit, Moody’s (Mood’s Investors Service) nė raportin e saj tė fundit, publikuar sot, e vlerėson vendin tonė nė nivelin B1, pa ndryshim nga vlerėsimi i mėparshėm.
Moody’s evidenton dhe vlereson faktin se Shqiperia i rezistoi presioneve te krizes financiare ne Evrope dhe me gjere, duke menaxhuar te kete rrijte ekonomike dhe reforma te rendesishme per te ardhmen e vendit. Po keshtu vlereson progresin drejt proceseve integruese te vendit e sidomos ligjet e miratuara se fundmi.
Nderkohe vleresohet fakti qe qendrueshmeria makroekonomike e vendit ka qene pozitive dhe potenciali per rritje ekonomike do kete me shume materializim gjate gjysmes se dyte te vitit 2013 e ne vazhdim, duke dhene keshtu nje optimizem realisht te bazuar.
Vazhdimesia e progresi i reformave e permiresimeve ne disa sektore, forcimi i metejshem i institucioneve do te ishin drejtimet – thekson Moody’s, qe do te sillnin jo vetem materializim te potencialit ekonomik, por edhe rritje te metejsme te vleresimit te kreditit te vendit.

B 1 Nuk eshte pozitiv.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2013, 23:33   #33
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga POKO Shiko postimin
o te vehet gardhe ne mes,me blloqe betoni,o ashtu te mos lihet,e vertet ajo qe thua ti...shqipot nuk kan mesuar ende mire se si ecet kembe,e lere me me makina ...edhe jane mesuar te shkretet te jetonje te rethuar me gardhe si ne stane malit...50 vjet izolim,e ka lan sakat per nje kohe te gjate trurin e atyre njerzeve lol
Epo keshtu jane autostradat diku tjeter,me parvaze metalike dhe blloqe betoni!
Do apo sdo ja u kemi kaluar(kupto rruar)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 03:24   #34
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

e mo ju iku inati qe u bėti tyneli?
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 07:55   #35
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

ju berishianet i mbani premtimet para zgjedhjeve.
Ja u kam thene UNE qe para do kohesh pra rruga e kombit,nato dhe se fundi kjo e fundit per tu rizgjedhur perseri(n.q-se delet kane akoma lesh dhe nuk i kane qethur).
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 08:36   #36
POKO
V.I.P
 
Avatari i POKO
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 403
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
POKO ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Hapja e tunelit tė rrugėsTirane – Elbasan. 11 mijė automjete kalojnė vetėm nė 24 orė

24 ore nga inagurimi, ne tunelin e Krrabes kane kaluar te pakten 11 mije automjete.
“Kjo eshte sallla e kontrollit te tunelit te Krrabes ku pervec, funksioneve baze te monitorimit te tunelit regjistron dhe numrin e automjeteve.
Nepermjet nje sistemi te posacem regjsitrohet numri i mjeteve qe kalojne ne tunel si dhe lloji iI automjetit qe kalon sipas madhesise. Kjo tregon se ne tunelin nga Elbasani drejt Tiranes kane levizur afro 5500 mjete ndersa nga Tirana ne Elbasan afro 5 mije mjete. 500 mjete me shume kane ardhur ne Tirane.
Qarkullimi i mjeteve ne tunel nuk pushom ne asnje sekonde.
Te shumte jane dhe ata qe ndalojne per te bere foto
Monitorimi i tunelit kryhet nepermjet nje teknologjie te larte e njejte ne vendet e BE.

TV Klan
POKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 13:29   #37
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,682
Thanks: 10,708
Thanked 9,018 Times in 5,767 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Mire qe e ndertuan...dhe bravo....po per mirembajtjen nuk u fol....mos duhen vene edhe pagesa ????? apo keto muhabete behen pas zgjedhjeve....
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 15:09   #38
Gold
Annuit Coeptis
 
Avatari i Gold
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 258
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Gold do tė bėhet i njohur mjaft shpejtGold do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Tuneli eshte nje veper madhore qe nuk do t'i sherbeje vetem Elbasanit e Tiranes, por do t'i sherbeje te gjithe Shqiperise e me gjere, edhe rajonit. Mos harrojme se tani perveēse nga Elbasani vihet ne tirane me nje vrap pele, shkurtohet distanca jashtezakonisht shume edhe me doganen e Qafe-Thanes. Eshte nje rruge nevralgjike per trafikun e udhetareve dhe mallrave ne Republiken e Shqiperise.

Ndoshta sot njerezit flasin sipas orekseve, dikush flet me superlativa e dikush e nxin rrugen, por kjo rruge eshte nje nder veprat me te medha te ndertuara ne keto 22 vite demokraci. Enveri vertet ndertoi hidrocentrale e uzina, por tere ato u ndertuan me skllever te shfrytezuar nga sistemi. Ndersa kto vepra qe po ndertohen sot kane shume here me shume veshtiresi, sepse aty cdo gje paguhet.
__________________
Nothing Else Matters
Gold nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 15:21   #39
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,177
Thanks: 785
Thanked 1,198 Times in 903 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga POKO Shiko postimin
nga mengjesi deri ne darke,vetem te mallkojne e qurraviten dijjne mostrat e ripjellijes...o bobooo ra tuneli,o boboo do i bije vetetima thote ki bylmezi nga korca...kurse vet mavrija me buzin mavi,prej dje e gjer me sot,po i bije nga dy her ne dite atypari...

shiko se tingellon pak keq kjo pune
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2013, 15:39   #40
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,189
Thanks: 339
Thanked 593 Times in 438 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Inaugurohet tuneli i autostradės Tiranės – Elbasan. Ndėrtimi nė kohė rek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
shiko se tingellon pak keq kjo pune
mo u shqeteso, bre tankist ... eshte postim patetik i nje forumisti histerik ... vetem ed paloka mund te shprehet me aq dumbabizem ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur