Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Fenomene Paranormale

Fenomene Paranormale Tek ky forum do tė flasim pėr tė gjitha fenomenet tė cilat pėr njė ose mė shumė arsye mbeten ende tė pashpjegueshme nga shkenca e kohės tonė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-02-2016, 19:47   #21
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,656
Thanks: 14,626
Thanked 12,567 Times in 7,876 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 684
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
plaē
Plaē paē.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2016, 20:03   #22
Zėu_s
Hyllius
 
Avatari i Zėu_s
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Kasmos (gjithkund)
Posts: 250
Thanks: 47
Thanked 38 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Zėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Shikoni cfare gjeta ne Google!hehehehehe

kurrgjo s'jan kto n'krahasim me do tjera qe veq mundesh me u habite, se ēfar ideja t'smuta kan njerzit, kur t'dojne dikujna me ia shti 777 ethe n'bark ...

psikopati ma i dallum prej tyne asht q'ky:

https://de.wikipedia.org/wiki/Stephen_King


PS.: ka edhe tjera menyra per t'i perforcuar perceptimet ... se perveq frikes, ka edhe ndjenja te tjera qe mund t'i intenzivosh ... mirpo me duket se frika eshte ma efektivja, por s'ka nevoje te jene skena e filma horror qe kan ndonje far lidhje me realitetin tend (se luan prej mendjes pastaj, hehehee) ... nese te duket qe nuk i ka mjaft te mprehta perceptimet, p.sh mund te beshe bungee-jumping, parashute, roller coaster, te ballafaqohesh me ndonje fobi qe ke etj. etj.
__________________
Oculus non vidit, nec auris audivit ... Transcendentiam
Zėu_s nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2016, 20:14   #23
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,788
Thanks: 8,852
Thanked 2,742 Times in 1,413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*

HK,

kerkoj ndjese per nderhyrjen. Megjithate me duhet te reagoj kesaj radhe.

Nuk eshte nje njeri, nese ka qene kriminel, i lidhur doemos me Token (earth bounded) e rrjeshimisht nga ky background nuk varet nese ai to te kaloje ne te pertejmen apo (do te mbese) ne te "ndermjetmen" (si ghost).

Ata te cilet bejne krime, vrasje, vetvrasje, si "ndeshkim" marrin pamundesine per t'i riinkarnuar ne menyre te rregullt.... duhet te presin, mbase dhe me shekuj e mileniume te tere...Eshte po sikur ta perseritesh nje vit shkollor per disa here me radhe.... Natyrisht, masen e "ndeshkimit" s'e percaktoj une... There are the Four Lords of Karma... te cilet e percaktojne saktesisht si? e sa?...


*
Nuk e di ne e vure re, se une ne fillim e shkruajta ghost dhe me pas e ndryshova dhe e vura bad SPIRIT. Kete qe thua ti (qe eshte me se e sakte) kisha ne mendje kur e fshiva nga ghost form ne bad spirit form. E kam permendur edhe me larte ne postimin nr 1, qe kthehesh ne ghost (human form), vetem nqs ke unfinished bussines apo thjesht per revenge. Ndersa kriminelat kalojne ne Jo-Human Spirit form like Devil or Demon. Varet nga power qe ke ketu ne Toke, ate do kesh edhe atje ku do vesh me vone. Ai qe qendroi ne pushtet me egon e tij se ishte i pavdekshem, detyrimisht ka bere deal me devil me pare, si rrjedhoje i takon te jete ne rangun e Devil atje siper. Edhe atje ku eshte ben pjese ne rangun e larte. Eshte exactly ajo qe thua ti me siper, ai nuk eshte ghost, ai futet ne bad spirit.

Quajeni ---> "Gjeneral i ushtrise se vdekur, ose i Vete-Quajtur Gjeneral Shqiptar i Qeverise se Vdekur".
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2016, 20:32   #24
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,656
Thanks: 14,626
Thanked 12,567 Times in 7,876 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 684
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Nuk e di ne e vure re, se une ne fillim e shkruajta ghost dhe me pas e ndryshova dhe e vura bad SPIRIT. Kete qe thua ti (qe eshte me se e sakte) kisha ne mendje kur e fshiva nga ghost form ne bad spirit form. E kam permendur edhe me larte ne postimin nr 1, qe kthehesh ne ghost (human form), vetem nqs ke unfinished bussines apo thjesht per revenge. Ndersa kriminelat kalojne ne Jo-Human Spirit form like Devil or Demon. Varet nga power qe ke ketu ne Toke, ate do kesh edhe atje ku do vesh me vone. Ai qe qendroi ne pushtet me egon e tij se ishte i pavdekshem, detyrimisht ka bere deal me devil me pare, si rrjedhoje i takon te jete ne rangun e Devil atje siper. Edhe atje ku eshte ben pjese ne rangun e larte. Eshte exactly ajo qe thua ti me siper, ai nuk eshte ghost, ai futet ne bad spirit.

Quajeni ---> "Gjeneral i ushtrise se vdekur, ose i Vete-Quajtur Gjeneral Shqiptar i Qeverise se Vdekur".
Kėtu doja tė dilja edhe unė se kisha dėgjuar diQka por nuk e besoja.
Po e tregoj mė posht:

Djalli dhe Krishti takoheshin ēdo javė nė njė ditė tė caktuar dhe llafoseshin secili pėr zonėn qė mbulonte.

Njė ditė prej ditėsh nė njė nga kėto takime Krishti e shikon Djallin shum tė mėrzitur dhe e pyet:

-Ēfar ke qė je mėrzitur?
-Lermė mos mė fol se mė ka ardhur shpirti nė maj tė hundės.
-Po ma thuaj mua se mos tė ndihmoj?
-Nuk mė ndihmon dot po rri.
-Po ku e di ti, ma thuaj njėherė ?
-Mė ka ardhur njė Enver Enver atje dhe ma ka bėr rrėmuj ferrin dhe nuk di si tja bėj.
-Ama pėr kėtė je mėrzitur ti?? Ma dėrgo mua nė parajsė se e rregulloj unė i thot Krishti
-Dakort i thot Djalli dhe ja dėrgon nė Qast dhe u ndan kėta.
Vjen dita e takimit javėn tjetėr del Djalli prit e prit nuk vjen Krishti nė takim, po kėshtu edhe javėn pasardhėse.
Diku mbas ndo njė muaji kur kish dal te vėndi shikon Krishtin qė po ikte me shum nxitim me njė dosje tė kuqe nė sqetull dhe i thotė:
-Ku vete o Krisht, hajde tė bėjm pak muhabet se vajte njė muaj qė s'vjen?
-Nuk vi dot i thot Krishti, jam me vonesė pėr mbledhjen e organizatės bazė tė partisė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2016, 20:36   #25
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ore se kam harruar tu pyes ty Kitty dhe Leaf....ku mund tė jet futur shpirti i Enverit?
Oh ti i malluar i shekullit!!!
Me vjen keq por nga e gjete idene se une apo Kitty mund te gjejme se ku ka shkuar shpirti i dikujt???

Mbaje mallin e mos e lesho vend e pa vend keshtu se na fellice !
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2016, 20:38   #26
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,656
Thanks: 14,626
Thanked 12,567 Times in 7,876 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 684
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Epo thash se mos e dinit nuk ju detyrova.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2016, 20:38   #27
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,294
Thanks: 9,918
Thanked 8,967 Times in 4,504 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 308
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

me leje? ......
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2016, 21:09   #28
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,788
Thanks: 8,852
Thanked 2,742 Times in 1,413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Kėtu doja tė dilja edhe unė se kisha dėgjuar diQka por nuk e besoja.
Po e tregoj mė posht:

Djalli dhe Krishti takoheshin ēdo javė nė njė ditė tė caktuar dhe llafoseshin secili pėr zonėn qė mbulonte.

Njė ditė prej ditėsh nė njė nga kėto takime Krishti e shikon Djallin shum tė mėrzitur dhe e pyet:

-Ēfar ke qė je mėrzitur?
-Lermė mos mė fol se mė ka ardhur shpirti nė maj tė hundės.
-Po ma thuaj mua se mos tė ndihmoj?
-Nuk mė ndihmon dot po rri.
-Po ku e di ti, ma thuaj njėherė ?
-Mė ka ardhur njė Enver Enver atje dhe ma ka bėr rrėmuj ferrin dhe nuk di si tja bėj.
-Ama pėr kėtė je mėrzitur ti?? Ma dėrgo mua nė parajsė se e rregulloj unė i thot Krishti
-Dakort i thot Djalli dhe ja dėrgon nė Qast dhe u ndan kėta.
Vjen dita e takimit javėn tjetėr del Djalli prit e prit nuk vjen Krishti nė takim, po kėshtu edhe javėn pasardhėse.
Diku mbas ndo njė muaji kur kish dal te vėndi shikon Krishtin qė po ikte me shum nxitim me njė dosje tė kuqe nė sqetull dhe i thotė:
-Ku vete o Krisht, hajde tė bėjm pak muhabet se vajte njė muaj qė s'vjen?
-Nuk vi dot i thot Krishti, jam me vonesė pėr mbledhjen e organizatės bazė tė partisė.
Vdeksh ti, se me lot po qesh!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 01:58   #29
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,788
Thanks: 8,852
Thanked 2,742 Times in 1,413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

@Leaf shikoje kete video. Hey, gjeme ndonje hypnotist te mire ne zonen tone. Cheap or even free is preferable.

__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 01:59   #30
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,788
Thanks: 8,852
Thanked 2,742 Times in 1,413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 05:56   #31
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 35 Times in 28 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin

Rina - Katarina,* Mesoni o njerez mesoni! Nqs nuk dini, te pakten rrini dhe degjoni dike, qe di dicka me shume se ju!

Nuk i mohoj bestytnite tek ne, qe kane ekzistuar para qindra apo mijera vitesh, mirepo te vazhdosh te besosh edhe ne ditet e sotme ne gjera te tilla, nuk me duket e logjikshme, por mos te thene jo normale. Kjo nenkupton te te ndalet ora ne kohen kur njerezit besonin ne vetetima e bubullima e murmurima, e i luteshin eres apo fenomeneve tjera qe nuk mund t'i shpjegonin.

Ke pak njerez sot tek ne qe vuajne nga bestytnite, apo qe besojne ne keso "tregime" apo "peralla" mitike per shtriga, dhompira etj. edhe pse shumica prej ketyre figurave mitologjike origjinojne ketu tek ne. Nuk ka te beje me shpirt ose pa shpirt, po ka te beje me ate sa u nenshtrohesh ketyre perallave mitike dhe fillon ti paramendosh s'i te verteta.

E vertete qe une me pa naj shtrige eshtnat keksa (biskota) te bluar ja boj S'guxojne te afrohen faree, faree .

Sa per popullin atje ne Amerike, kjo mbase eshte paragjykim, po sinqerisht s'di pse e kam nje pershtypje se vuajne shume nga keto bestytnite e perrallat e tilla mitike. Une nuk i njoh aq mire se s'kam jetuar atje, po ja qe ashtu mendoj.

A mbase shtrigat dhe dhompirat tane kane emigruar atje ne token e re, kur ishte kjo vala e emigrimeve dhe tek ne s'ka mbet asnje .
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 06:27   #32
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,873
Thanks: 743
Thanked 451 Times in 271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Nuk e di ne e vure re, se une ne fillim e shkruajta ghost dhe me pas e ndryshova dhe e vura bad SPIRIT. Kete qe thua ti (qe eshte me se e sakte) kisha ne mendje kur e fshiva nga ghost form ne bad spirit form. E kam permendur edhe me larte ne postimin nr 1, qe kthehesh ne ghost (human form), vetem nqs ke unfinished bussines apo thjesht per revenge. Ndersa kriminelat kalojne ne Jo-Human Spirit form like Devil or Demon. Varet nga power qe ke ketu ne Toke, ate do kesh edhe atje ku do vesh me vone. Ai qe qendroi ne pushtet me egon e tij se ishte i pavdekshem, detyrimisht ka bere deal me devil me pare, si rrjedhoje i takon te jete ne rangun e Devil atje siper. Edhe atje ku eshte ben pjese ne rangun e larte. Eshte exactly ajo qe thua ti me siper, ai nuk eshte ghost, ai futet ne bad spirit.

Quajeni ---> "Gjeneral i ushtrise se vdekur, ose i Vete-Quajtur Gjeneral Shqiptar i Qeverise se Vdekur".
Ndjese... nuk e kam vene re. Keshtuqe dhe pajtohem plotesisht me paragrafin e pare.

Per sa i perket pjeses tjeter, eshte kryesisht wish-thinking. Do te kishte qene edhe wish-thinking nga ana ime por, ashtu sic kam lexuar, e verteta eshte kunder deshires sime, deshires sate, deshires se...


Ata te cilet i njohim si diktatore: Stalini, Mao, Tito, Caushesku, Enveri, Churchilli, Napoleoni, ....klasifikohen ne te ashtuquajturen zona gri, per dallim (po e marr si shembull) nga Hitleri, i cili i perket 100% zones se zezė...

Ashtu e thot Ligji, keshtuqe ajo qe neve kemi deshire eshte kryesisht paragjykim, ka te beje me urrejtjen (shpeshhere) te pavend...Mirepo, kjo eshte ceshtje tjeter ketu...*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 11:39   #33
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,788
Thanks: 8,852
Thanked 2,742 Times in 1,413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rina Shiko postimin
Nuk i mohoj bestytnite tek ne, qe kane ekzistuar para qindra apo mijera vitesh, mirepo te vazhdosh te besosh edhe ne ditet e sotme ne gjera te tilla, nuk me duket e logjikshme, por mos te thene jo normale. Kjo nenkupton te te ndalet ora ne kohen kur njerezit besonin ne vetetima e bubullima e murmurima, e i luteshin eres apo fenomeneve tjera qe nuk mund t'i shpjegonin.

Ke pak njerez sot tek ne qe vuajne nga bestytnite, apo qe besojne ne keso "tregime" apo "peralla" mitike per shtriga, dhompira etj. edhe pse shumica prej ketyre figurave mitologjike origjinojne ketu tek ne. Nuk ka te beje me shpirt ose pa shpirt, po ka te beje me ate sa u nenshtrohesh ketyre perallave mitike dhe fillon ti paramendosh s'i te verteta.

E vertete qe une me pa naj shtrige eshtnat keksa (biskota) te bluar ja boj S'guxojne te afrohen faree, faree .

Sa per popullin atje ne Amerike, kjo mbase eshte paragjykim, po sinqerisht s'di pse e kam nje pershtypje se vuajne shume nga keto bestytnite e perrallat e tilla mitike. Une nuk i njoh aq mire se s'kam jetuar atje, po ja qe ashtu mendoj.

A mbase shtrigat dhe dhompirat tane kane emigruar atje ne token e re, kur ishte kjo vala e emigrimeve dhe tek ne s'ka mbet asnje .
Eh moj Katarine, shkruajte nje post me shume sa per te kaluar radhen. Moj cupke kur them shtriga, une nuk them bestytni, por them fakte, qe une i kam pare me SYTE e MI. Bile, bile i kam pare ne moshe te vogel, kur ne menyre ABSOLUTE nuk kam qene e influencuar fare nga asnje lloj filmi apo gojedhene. Nuk kam qene e influencuar as nga feja, as nga Anifeja. Ne shtepine tone nuk flitej kurre per politike, fe, nuk blihej kurre gazeta. Neper shkolla nuk na mesohej asgje. Cdo gje reale do ta mesonim nga vetja, se asnje nuk na mesonte. Nejse, me duhet te flas me fakte ne postimin tjeter. See you later!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 13:47   #34
Xhuljan
entity
 
Data e antarėsimit: Jun 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 424
Thanks: 5
Thanked 43 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Xhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Rina - Katarina,

Me erdhe ne shteg me keto qe thua. Kete artikull per shtrigen sikur ta kisha ruajtur tamam per ty. Sikur ta dinja, qe dikush si puna jote do e thoshte kete gje. Sic e shikon shtriga e ka origjinen ne Shqiperi.

Te besosh ose te mos besosh eshte e drejta jote; te kembengulesh te ngelesh "qorr", i verber nga padituria eshte perseri e drejta jote; E po te tallesh me te tjeret qe e kane kete njohuri dhe i kane perjetuar keto fakte - Kjo eshte e padurueshme!

Eshte njesoj sikur nje femije i vogel, te shkoje ne klase dhe te perqeshi mesuesin. Kjo eshte t'ja futesh vetes!

Oh, oh se harrova te them: Arsyeja qe nuk e ke pare ti, ose nuk ka ardhur tek ty, eshte se ajo NUK "ushqehet" dot nga njerez qe s'kane shpirt. Si puna jote psh, ti ndoshta nuk ke shpirt.


* Mesoni o njerez mesoni! Nqs nuk dini, te pakten rrini dhe degjoni dike, qe di dicka me shume se ju!
Mos u merzit me Rinen.
Ajo tha opinionin e saj. Ske pse ja merr personale.
Edhe une kam lexuar ato qe ke shkruar ne forum.
Nuk i besoj aspak. Se ja psh, a do ta besoje ti nqs une do te thoja qe zoti flet me mua pernate dhe me ka caktuar si krishtin e ri qe te shpetoj njerezimin ?
Mesiguri qe jo.
Edhe ti, nuk ke pse merzitesh dhe te percaktosh nese je nje stad me lart duke e quajtur rinen si mosdashese e njohurise dhe qorre.
Nqs ti ben te tilla deklarata ne forum, te cilat asnje nga ne nuk mund ti provoje apo disprovoje, dhe jane deklarata te cilat ne njefare menyre trondisin realitetin e shume prej nesh ketu atehere duhet te jesh e afte qe me thjeshtesi te presesh edhe reagime te tilla.
Mbase ato qe ti thua jane te verteta, por une nuk mund te te besoj vetem se e thua ti.
Mua mund te me duken qesharake, dhe nqs e shpreh ketu qe jane qesharake atehere ti duhet ta kishe marre parasysh ne momentin qe vendose te shpreheshe ne nje forum ku shumicen e anetareve nuk i njeh.

Gjithsesi pershendetje dhe good luck at witch hunting.
Xhuljan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 14:10   #35
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,547
Thanks: 1,472
Thanked 8,404 Times in 3,716 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Ka apo ska jete pas vdekjes sme intereson fare. Kjo jete qe po jetoj mjafton. Kurioziteti nese ca ndodh pasi Te vdes eshte I tepert. Mundohem te jetoj aktualen me njerezit qe dua. Life is 2 short. Ben vaki takoj njerez Te rinj atje pertej, so tani dua ta shfryrezoj ne max kohen me keta qe kam perreth. Qashtu dhe jeta pertej. Hello from this world, life . Lol
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 14:21   #36
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Ndoshta duhet nje tjeter shpjegim per te kuptuar te pertejmen, apo te perparmen e jeteve. Nese dikush merr seriozisht vetem shkencetaret , mund te filloje nga degjimi i spjegimeve te nje shkencetari i cili Punon per Nasan por ka edhe guzimin te tregoje burimin e jetes.

Tom Campbell , autori i "My Big Toe" tregon sesi vepron vetdija jone ne krijimin e botes qe ne shohim. Neper shtjellime ai prek edhe faktin se cfare ndodh me vetdijen/nenvetdijen (ate qe ne e quajme shpirti) pas vdekjes.

Nese keni durim mund ta ndiqni kete video e cila eshte vetem fillimi i spjegimeve te tij.

Eshte nje rruge shume e gjate diturie per te arritur ne besimin tuaj per jeten e pas-jetes

__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 14:25   #37
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,656
Thanks: 14,626
Thanked 12,567 Times in 7,876 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 684
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Do mė mbash me hatėr mua atje meqė je e pėrgatitur?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 14:26   #38
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,448
Thanks: 5,470
Thanked 11,246 Times in 3,795 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Do mė mbash me hatėr mua atje meqė je e pėrgatitur?

ka rradhe shume i dashur akrep....

ehuuuu

merr nje numer gjithsesi se s'i dihet ...
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 14:27   #39
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,656
Thanks: 14,626
Thanked 12,567 Times in 7,876 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 684
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
ka rradhe shume i dashur akrep....

ehuuuu

merr nje numer gjithsesi se s'i dihet ...
Nuk ka iēik me hatėr?
Pse nė rradhė do mė lėsh si tė tjerėt?!
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-02-2016, 19:03   #40
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,788
Thanks: 8,852
Thanked 2,742 Times in 1,413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ka jetė pas vdekjes? - Vazhdimi..

Me ne fund po jepet mundesia te shkruaj, po marr guximin e nje idioti, te tregoj historine e shtriges te shume permendur ne kete teme. Ok, pak a shume kjo ka qene experienca ime e pare fare me ghost/bad spirit.

Sapo mbarova gjimnazin mora libertine te beja turne, duke vizituar ca kusherinj qe jetonin ne qytete te tjera, plus do takohesha me amoren.
"Amore mio" aka my first love, and later on my first fiancee, sa kishte shkuar ushtar ne ate kohe. Ishte ne fakt 4 vjet me i madh nga une, por e kishin marre me vonese ushtar. Arsyen s'e di pse me aq vonese. Pasi u takova me ate ne fillim, ne 30 qershor te atij viti, te nesermen ne 1 korrik shkova ne Berat tek djali i xhaxhait.
I dergoj nje telegram kusheririt, te dale te me presi ne stacion te autobusit. Verej qe nga kati i 6-te qe ai jetonte me pare, kishte nderruar dhomen me komshiun ne katin e pare. (ishte i vetmi 6 katesh ne Berat - Mistrecja duhet ta dije kete). Si mavri dhe beterr qe ka qene Shqiperia, dy cifte te reja ndanin nje apartament. Pra dy cifte ne katin e pare dhe dy cifte ne katin e gjashte. Shkembimi u be even-steven - ti merr apt tim, une do marr tendin. Misteria qendron ne faktin se, ishte komshiu i katit te pare, qe ja kishte bere kerkesen i pari. Dihet qe Berati ka vuajtuar jashtezakonisht per uje ne ate kohe. Uji edhe kur vinte me orar kishte presion vetem per katet e para dhe shume, shume mund te arrinte deri ne katin e trete apo 4-t. Never, ever nuk shkonte uji gjate dites ne katin e 6-te. Kusheriri im vuante shume per uje. Ai e gdhinte gjithe naten duke mbushur uje, por barra me e madhe i binte gruas se tij, se i duhej te lante rroba, pastronte shtepine vetem naten, se vetem ne ate kohe kishte uje per katin e 6-te. So, per komshiun e katit te pare te OFRONTE shtepine e tij per shkembim ne katin e gjashte, kishte dicka qe binte ere shume. Qelbte shume mund te thuash. Nejse arsyeja qe ai tha, eshte se nuk shkonte me komshine. Por kjo nuk i garantonte, se ne katin siper ai nuk do zihej me komshine perseri. Ai po shkonte nga komshia ne komshi. Bile zenkat fillonin gjithmone nga banja, dihet kjo gje shume mire. Pra, nqs ai zihej per banjen ME uje ne katin e pare, kush do i garantonte atij qe zenkat ne banje PA uje ne katin e 6-te nuk do egzistonin me? Pra kush ishte arsyeja e vertete qe bente aq i deshperuar kete shkembim? Pikerisht kete mistery do me duhej mua dhe vajzes se kusheririt, mbeses time qe ta vertetonim me vone. *Note: ime mbese (syte crystal blue) vuante nga "horrible dreams" qe ajo i quante ne syte e te tjereve, se ne te vertete ajo i shikonte me syte hapur. Te thoshte te verteten asnje nuk do ta besonte, kshu qe nga fakte ajo i quante bad dreams. Ja cfare do me duhej te shihja me vone, qe te mesoja shkakun e vertete te shkembimit te dhomave nga kati i 6-te ne ate te parin:

Hengrem darke dhe po prisnim te vinte gruaja e tij nga turni i dyte. Une do flija
ne krevatin tek/single te vajzave, ndersa ata te kater do flinin ne krevat dopjo. Vume vajzat ne gjume, hapem nje drite te vockel nate dhe po prisnim sa te vinte gruaja e tij nga turni i dyte. Duke qendruar gjysem shtrire, ne te dy po benim muhabet gjate gjithe kesaj kohe. Do kete qene ora diku nga 10 pm duke bere muhabet duke folur me kembe dhe duar me kusheririn, per te pritur oren 11.30 pm, qe ai te shkonte ta mirrte gruan ne stacion......kur une shikoj se nga tavani vjen nje mjegull e bardhe dhe sa me shume afrohej u kthye ne forme njeriu ne ngjyre te zeze (gri shume e erret, jo e zeze tamam)....ne very, very slow motion po me afrohej shume ngadale.....ne fillim pashe fru-fru rroba si zhele te vjetra, qe valeviteshin ne ajer....pak e nga pak po shikoja (see though - transparente) nje forme trupi njeriu me duar te plakura, qe leviznin si nje dirigjent ne ajer .....gishtat ishin shume te gjata per te qene duar njeriu, por definitisht ishin gishta njeriu.....thonjte ishin te deformuar.....pjesa e kembeve ishte me afer dyshemese, ndersa pjesa e siperme ishte pak me siper, floating ne ajer siper meje, cdo gje dukej qarte trupi transparent me zhelet "e saj" (them "e saj" se kishte veshur fustan te gjate, ne forme pelerine)....dukeshin gishtat e gjata si ET, the Extra-Terrestial (kete film s'e kisha pare akoma, per here te pare e kam pare vite me vone ne Greqi kete film)......dukeshin pak majat e kepuce burrash.....por ishte PA KOKE......

Konkluzioni i momentit ishe ky: nje shadow e zeze trup njeriu, gishta jo humane si ET, fustan me zhele si zhak te trashe, forme jo solide, ishte transparent, kepuce burrash, rreth formes se saj/tij te zeze (ngjyre hiri gri te zene - mat black color) kishte nje aura si tym te bardhe........por PA KOKE......What the hell is this?! - po mendoja ne ate kohe me syte e cakerriur. Sa me shume afrohej, aq me shume paralizohesha. Me ne fund desha te klithja nga tmerri i asaj "pamjeje", por ne moment shikoj nje si tip tymi te bardhe dhe me ndricim si drite elektrike, e leshuar nga duart e saj/tij te me mbulonte gojen nga klithmat e mia. Tymi i bardhe me ndricim si drite neoni, me bllokoi frymen dhe me paralizoi komplet fare. Trupi im ishte frozen: as duar, as kembe, as buzet, as kordat e zerit, as trup, asgje nuk mund te levizja. Nga vape korriku une po ndihesha sikur me kishin mbeshtjelle me akull. I vetmi organ qe levizja ishin syte, asnje me shume. Ndjeja nje presion shume te madh ne trup, nje presion qe me kishte "locked up" ne nje pozicion dhe nuk beja dot as gek as mek. Me ne fund nga energjia qe me dergoi nga duart, erdhi dhe u afrua, me vuri duart ne fyt e po me mbyste me duar. Ne ate kohe nuk mund bile te mirrja as fryme. Isha gati per te dhene frymen e fundit....dhe aty ku nga ai trup qe nuk kishte identitet me duart akoma ne fytin tim....me ne fund i doli koka. Koke me fytyre gruaje plake me kapele (hood) te mbuluar, me nje veshtrim te ngulet dhe urrejtes, nje fytyre shumeeeee te shemtuar qe te kallte tmerrin, me rrudha shume te trasha sa nje gisht cdo rrudhe e rrudha shekullore, hunde pak me maje dhe shume te shtrembert, me syte te bardhe (jo blue) sy te bardhe te shpelare, si sy pa jete, me gojen hapur dhe drite neoni brenda ne goje. Shikoja avuj te bardhe dhe ndricuese qe dinin nga goja e saj dhe nga duart e saj. Me ne fund m'i hoqi duart e saj nga fyti im dhe somehow po mbushesha pak me fryme....degjoj te qeshurat e saj sarkastike. Me erdhi zeri...po mundohej te dilte zeri im nga goja, po si per cudi ngeci dhe u kthye mbrapsht deri tek gryka dhe ZERI DOLI NGA SYTE. Me ne fund me nje dhimbje te tmerrshme qe ndieja ne syte nga forca e zerit tim, e pyeta:
- Cfare dreqin je ti? Kush je ti? Cfare lloj specie apo egzistence je ti? Une e di TAMAM qe s'jam ne enderr, as gjysem fjetur nuk jam, se me kape ne biseden me kusheririn; bile ai po flet akoma me mua...nuk e degjon? Ai po flet akoma - duke kthyer vetem qepallat nga ai.
Ne ate kohe cdo gje ishte e paralizuar pervec syve dhe qepallave. Qeshi aq forte me menyren me sarkastike ne bote. Zeri i saj ishte i cjerre dhe nuk degjohej si tingull human. Qeshi forte forte me zerin e saj te cjerre dhe te holle dhe me ne fund me tha:
- Viola nuk ta tregoj se kush jam! Gjeje vete se kush jam... dhe nuk ndalonte se qeshurin.....duke u tallur me mua. Une mund te jem/behem/transformohem ne cdokush (njeri), ne cdosend (sende/materje).
- Viola?!?!?!?!?!?! Nga e di emrin tim? Kush je ti? Cfare specie je ti? Cfare po ndodh, se asgje nuk po marr vesh?!
-Ti e ke emrin Viola, yt kusheri e ka emrin keshtu (tha emrin e tij te vertete), jane vajzat me keto emra (duke thene emrat e tyre)....dhe ju te dy po prisni gruan e tij. Une erdha te argetohem pak me ty.
- Cfare argetimi i thua kesaj ti? Kjo eshte torture - i thashe une. Kush jeeeeeeeee ti? - bertita me forte me tmerr nga SYTE.
- Ahahaha - qeshi ajo ne menyre sarkastike dhe tallese dhe me ne fund perseriti: Une jam CDOKUSH dhe GJITHCKA!
- Kush cdokushi moj?
- Une mund te transformohem ne cdokush! Do te ta jap me prova? Tani me shikon si grua plake, por nqs dua mund te tranformohem ne cdo njeri tjeter. Ok, ja te transformohem ne "amoren" tende filanin (duke thene emrin e tij te vertete).
- Kush filan moj? Nga e njeh ti ate?
- Emer, mbiemrin e tij te plote, qe eshte ushtar ne Tirane, qe kryen sherbimin si ushtar ne burgun e Tiranes, nderkohe ka shkuar 1 muaj ne Durres ne garden e udheheqesave qe bejne plazh ne kete kohe......Do akoma me hollesira? - me tha pa ndaluar te qeshuren e saj qe te cirrte shpirtin.....Do akoma fakte?
Ok, let me then.........
Perpara syve te mi shikoj nje vorbull marramendese - tym i bardhe, energji drite ne ngjyre neoni, hije e zeze...pak me vone ngjyre jeshile...
Ne ate moment ajo, nga grua me fustan me zhele u transformua PERPARA SYVE TE MI ne djale i ri, veshur si ushtar, uniformen e tij te plote, qe nga cizmet ushtarake der tek kollarja e bardhe e jakes, deri tek syte me te bukura ne bote, sy jeshile me cerka ngjyre mjalti te borfriend-it tim, floket e tij te qethura dhe me ne fund fytyra e tij e plote. Everything and every forme i perkiste boyfriend-it tim. Pra nga grua plake u transformua ne boyfriend-in tim. Kapelen e tij ushtarake e kishte ne dore. Vura re qe kapelja nuk kishte formen e ushtareve te asaj kohe.*Forma e kapeles nuk ishte si ushtaret e zakonshem, por me formen si ushtaret franceze te rrumbullaket dhe me yllin e kuq me pese cepa. Ndoshta ndonje antar e di si ka qene ndryshimi midis kapeles e ushtareve te zakonshem nga ajo e Guardes ushtarake.

Tallej me mua, filloi te qeshte perseri, beri salutim si ushtar, vuri kapelen ne koke dhe nderroi zerin, duke transformuar zeri e saj te cjerre, ne zerin e vertete te boyfrind-it tim. Ne ate kohe ne vend te me mbyste filloi te perkedhelej si dashnor (guxhu-guxhu) duke filluar qe nga Landa-Landushe, qe nga puthjet deri tek prekja sexuale e trupit. Yaaaaaaaaaakkkkk..! Edhe pse ishte gjoja forma e tij, ndjeja energjine e asaj plake, qe fshihej ne trupin e tij. Nga energjia e nje trupi femeror, kalonte ne energji ne trup mashkullor, por no matter what, dallohej shume qarte, se ajo energji i takonte asaj dhe vetem asaj, pavaresisht tranformimeve qe beri. Gojen me kishte leshuar nga gishtat e saj, akoma ishja e paralizuar (mobility), as qafen nuk e levizja dot, as nuk e kundershtoja dot. Yak, I got sexually kissed and touched by that old hag! Yak! Somehow e dija qe NUK ishte boyfriend-i im. E dija qe mbrapa asaj forme energjie, fshihej plaka e qelbur.
Ngaqe zerin ma kishte lene te lire, arrita dhe bertita nga syte perseri: Jo ti nuk je filani (emri i tij)...E di mire qe s'je boyfriend-i im.....so, who the hell are you dhe cfare kerkon nga mua?!
- Oh, do te dish kush vertete jam une?! Ok, po te them te verteten kesaj rradhe...

......dhe perseri pashe ate vorbullen marramendese te transformohej ne formen e plakes se vjeter - kesaj rradhe e plote, me trup dhe me koke me kapelen e saj, rrobat e saj, kepuce burrash, etj,.
- Une jetoj me shpirtin tuaj, me energjine tuaj - me thoshte
- Cfare kerkon te thuash me shpirtin tuaj? Ca eshte shpirti? Per cfare shpirti e ke fjalen? Une kuptoj shpirt ne gjuhen e saj letrare, ti cfare kupton me fjalen shpirt?
- Ok, shpirti qe nenkuptoj une eshte lloj energjie, qe ka ne trup cdo njeri dhe mua me nevojitet te mbijetoj. Sic e shikon nga rrudhat une jam shekullore, kam jetuar per nje kohe shume shume te gjate, almost ne infinit dhe per kete gje me duhet te ushqehem me energjine tuaj qe te jetoj akoma me gjate. E perzgjedhura ime eshte mbesa e dyte e jotja (emrin e saj), preferoj femije ne vecanti , por me raste edhe femra te reja dhe te bukura si ty...
- Ah syte e tu..! - me tha - duke mbyllur syte e saj me kenaqesi perverse dhe i hapi perseri pak me vone, duke me vene perseri gishtat e saj ne fytin tim.
Cfare u be me vone ja kjo eshte skena EGZAKTE qe me ndodhi ne ate moment:

Sa ishte kohezgjatja nuk isha ne gjendje ta dalloja, por degjoja me saktesi cdo gje qe me rrethonte. Degjoja frymemarrjen e plakes si feshferime si plasmas mbi gojen time, degjova zerat nga jashte, miletin qe po ktheheshe nga puna... me ne fund degjova zerin e kusheririt qe me fliste:
- Viola, Landa, Jola....cfare ke?
Une po therrisja emrin e tij: - Hej (emrin e tij) ndihmeeee....! Hajde ketuuuuuuuuuuu..! Une nuk isha ne gjendje te bertisja me ze natyral, se ma kishte zene fytin me dore plaka, plus qe po kryente ritualin e saj, plus qe edhe te desha te flisja me ze natyral nga goja, zeri me dilte nga syte. Po si t'i kuptonte ai keto gjera?
Me ne fund u ngirt, hapi driten ......
Mor' po sa hapi driten cdo gje u zhduk.
- Cfare ke moj? Se pa syte e mi te cakerritur.
- Kam gjithe kohen qe po te therras - i thashe - pse nuk erdhe?
Te pashe qe kishe cakerritur syte dhe fillova te bertisja se cfare ke?
- Nga pozicioni gjysem shtrire qe ishe me pare, pak me vone te pashe shtrire tamam - me tha - Mendova se fjete dhe prandaj nuk vazhdova me biseden mė me ty. Vete po prisja oren qe shkoj ne bus station dhe po rrija menduar. Tani erdhi ora dhe doja te ikja, te pashe ty me syte e cakerritur qe po shikoje larte teje.
- Te therrisja, nuk me degjove? Sa eshte ora? - e pyes.
- Eshte 11.30 pm. Boh me duhet te iki, por edhe ty s'te le dot ne kete gjendje!

Nga perllogaritjet del qe gjithe ky ritual kishte ndodhur diku nga ora 10.30 deri me 11.30. Ai nuk shkoi ta merrte gruan ne stacion. Pak me vone vjen e shoqja vete dhe e pyet, se pse nuk doli ta priste. Erdha vete me shoqet - i tha e shoqja.

Sa i thashe une qe eshte nje grua plake me rroba si zhele qe po me mbyste.....pa mbaruar fjalen i tha te shoqit - Oh kjo qenka si puna e vajzes tone (emrin e saj)
- Ca ka pare vajza jote?!
- Pikerisht kete qe thua ti.....dhe menjehere e qepen gojen si me zinxhir.

Kam nje jete te tere qe i pyes, se cfare ndodhi ne ate shtepi ne ate kohe, cfare ndodhi me vajzen tuaj? Edhe vjet qe shkova ne Greqi, nuk me lane te hapja gojen. Pse e nderruat shtepine nga kati i 6-te tek i pari? Cfare ndodhte ne ate dhome?
- Please stop! - kaq me thane.
Pyeta mbesen me vone dhe me tha: Thia please, nqs nuk do te me cojne ne spital psiqiatrik dhe te me ndaje burri, please stop!

Ok! - i thashe - te kuptoj shume mire se ku e ke fjalen. Kjo ka qene arsyeja e vetme, e vertete, qe ate kohe nuk mund te rrefehesha dot tek njeri. As tek burri me vone nuk j'u rrefeva dot, ne asnje encounter qe kam pasur, jo vetem ne ate shtepi, por edhe ne shtepine e burrit dhe shume te tjera qe me kane ndodhur me vone.
- She, that old lady, tormented me in all my childhood! Shyqyr qe e kam harruar pak tani! Please thia, stop, don't start again! - e mbylli biseden tone mbesa ime....

Disclaimer: Jam top nga mendja dhe nuk vuaj nga asnje lloj semundje mendore!

ET, filmat supernatyral i kam pare per here te pare ne Greqi. Filmi "The exorcist" e kam pare ne vitin 1992 ne Greqi. S'kam pasur asnje influence nga asnje lloj feje ne Shqiperi, se jam rritur, formuar dhe brymosur nga dy prinder ateiste.

*Doja te shtoja edhe kete fakt: Kjo teme eshte hapur vite me pare dhe gjithmone ka pasur interesin tim. Para dy muaj or so, e diskutoj kete teme me vajzen time dhe ajo me thote, se kjo puna e shtriges eshte cekur ne filmin amerikan ""Supernatural" Something Wicked" dhe direkt shkova ne Google. Sa shkruaj shtriga supernatural, gjeja e pare qe shikoj ishte fotoja qe kam sjelle me larte.

........sa e pashe fluturova nga karrigja me te njejtin tmerr te asaj kohe. Po perjetoja perseri ato momente ne shtepine e kusheririt tim. Ishte tamam, exact ashtu sic e pashe une ketu dhe 35 vjet me pare......
Vetem hunda duhet te ishte pak e shtrember dhe pakez me maje - kete ndryshim te vogel do beja tek kjo foto.

.....qe domethene, perderisa e gjeta ne Google te pershkruar ne menyre aq te imet, kaq te sakte, do te thote se s'jam une e para qe e kam perjetuar kete gruan plake. Ka vetem dy muaj or so, qe une kesaj gruaje plake i vura emrin Shtriga, se kurre me pare nuk dija si ta quaja ate dhe gjithe procesin qe bashkangjitet me shtrigen plake.

2 muaj me pare, me ne fund i vura emrin, nje fytyre qe pashe 35 vjet me pare!

Nuk me ngelet tjeter vecse te gjej, zbuloj procesin "si, pse, qysh" ndodhin keto gjera...se qe ndodhin, une e kam faktuar shume, shume here me pare.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur