Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-02-2018, 10:33   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,718
Thanked 5,771 Times in 2,741 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Drenicė- emėrvende: Etimologjia reale e emrit Obri ( emėr fshati ), nga Hamdi Kurti

Etimologjia reale e emrit Obri
nga Hamdi Kurti ( mėsues )

Sikur tė marrim etimologjinė reale tė emrit Abri , duhet doemos tė shkruhet OBRI , sepse emri i tė parit tonė ėshtė OBRI .
Thuhet , sipas gojėdhėnave se tė parėt tanė , tė shtėrnguar nga nevoja e moszhdukjes fizike e biologjike , ikėn nga Mirdita , pėr tė mbijetuar qė tė mos zhdukeshin fizikisht nga ekspeditat turke dhe u vendosėn nė Malėsinė e Podgurit .
Ishin tė krishterė - katolikė dhe aty gjetėn kishėn dhe kushte qė tė mbijetonin , por ajo kishė ishte ortodokse dhe kryekėput nėn ndikimin hegjemonist sllav dhe poashtu armiqėsor sikurse ai pushtuesi turk dhe grek .
Dalėngadalė , nga politika sllave , kėta tė ikur apo tė dyndur filluan tė humbin identitetin e tyre kombėtar .
Dikush thotė se emri OBĖR ėshtė me prejardhje ilire .
Shkencėrisht nuk e di .
Nuk ngul kėmbė nė kėtė .
Tė parėt tanė ishin fis BERISHĖ , por unė ende nuk e di se si janė ndarė BERISHA E KUQE apo fisi KUQ dhe BERISHA E BARDHĖ .
Thuhet gjithashtu se aty , nėn ndikimin sllav tė politikės sė kohės , u asimiluan plotėsisht shumė shqiptarė , refugjatė tė ikur nga ekspeditat shfarosėse turke dhe u bėnė plotėsisht SLLAVĖ .
Vetė MARK MILANI ishte i po atij fisi qė mė vonė u bė njė antishqiptar i devotshėm ( nga fisi i KUQIT ) .
Nuk e di sa ėshtė e vėrtetė , por thuhet se edhe Petar Petroviq Njegoshi ishte i fisit KUQ .
Nga Podguri , njė familje shqiptare , mori rrugėn e shtegtimit sėrish dhe kur vijnė nė Kosovė , ndalen dhe pushojnė nė njė vend .
Ishin tre vėllezėr :
PREKA
OBRI
dhe
LUTA .
Vėllai i vogėl , LUTA , u ndal nė DUkagjin , pikėrisht nė vendin e sotėm ku quhet LUTOGLLAVĖ , ndėrsa dy vėllezėrit tjerė shtegtojnė mė tej .
Sot , nė LUTOGLLAVĖ dhe nė TURJAKĖ ka fis tė KUQIT .
Shtegtimi i dy vėllezėrve tjerė , Obrit dhe Prekės vazhdoi deri nė Drenicė .
U vendosėn nė fshatin Verbovc tė sotėm ( tashmė me riemėrtim - FORTESĖ ) dhe aty gjetėn ujė , tokė pjellore , pyll dhe njė vend pėr mbijetesė .
Vėrbovci ( tashmė FORTESA ) , nė tė kaluarėn e lashtė kishte qenė qytet dhe kishte pasė kala dhe rreth saj njė KAZA .
Mbase u janė frikėsuar ekspeditave turke edhe aty , edhe pse ishte aty toka tejet pjellore , pylli afėr , shumė rrjedha uji mbitokėsore , pas njė kohe ndahen OBRI dhe PREKA .
OBRI vendoset nė Abrinė e sotme , ndėrsa PREKA vendoset nė PREKAZ .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Obri nė atė vendbanim qė vendoset gjen Bytyqin qė ishte i vendosur mė heret dhe Gashin qė kishte ardhė nga Llausha e Skenderajit .
Ata ishin me besim musliman , ndėrsa OBRI ishte i besimit katolik , por pas disa vitesh edhe familja e OBRIT kthehet nė besimin musliman dhe djalin e dytė e pagėzon me emrin ISLAM , ndėrkohė qė djalin e madh e kishte tė pagėzuar me emrin GAXHĖ dhe unė nuk e di se nga cili besim ėshtė pagėzuar GAXHA .
OBRI ka pasė pesė djem
- GAXHA
- ISLAMI
- REXHA
- ĒERKINI dhe
- SMAKA .
Sot , nga kėto trungje familjare tė OBRIT ėshtė edhe thėnia :
PESĖ BARQET E ABRISĖ
- nga pesė trungjet e para tė OBRIT .
Pas njė kohe qė janė vendosė nė Abri , bijtė e OBRIT janė nda dhe tre prej tyre kanė mbetė nė Abrinė e Epėrme ( tė sotme , qė ėshtė nėn administratėn e komunės sė Drenasit ) , ndėrsa dy prej tyre kanė dalė nė anėn perėndimore tė kodrave , nė Abrinė e Ulėt ( qė sot administrohet nga komuna e Skenderajit ) .
Abria ka qenė dikur si njė fshat i tėrė , por administrata jugosllavo - komuniste e ka copėtuar nė dy fshatra , nė dy komuna e madje edhe nė dy regjione .
— Abria e Epėrme dhe e Ulėt , si dy fshatėra ;
— Abria e Epėrme me komunėn e Drenasit dhe Abria e Ulėt me komunėn e Skenderajit
Kėshtu , Abria e Epėrme i pėrket regjionit tė Prishtinės , ndėrsa Abria e Ulėt regjionit tė Mitrovicės .
Edhe sot e kėsaj dite , fshati Abri , qė ėshtė njėri ndėr dhjetė fshatrat mė tė mėdha nė Kosovė ėshtė i ndarė kėshtu .
Pra , emri OBĖR ėshtė nga paraardhėsi ynė ( i abriasve ) , ndėrsa shndėrrimi i O - sė nė A ėshtė bėrė qėllimshėm , sepse njė herė ėshtė tentuar qė Abria tė merr toponimin ARBĖRI - tash ABRI .
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur