Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-04-2019, 14:16   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.Veseli: Kosharja ėshtė simbol i bashkimit tonė pėr liri

Gazeta Express
9 Prill 2019 13:47

Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim. Dėshmorėt e kėsaj beteje ranė pėr lirinė dhe tė ardhmen e gjeneratave. Kjo tokė, Kosova do tė jetė pėrjetė e mot e shqiptarėve.

Kėshtu tha sot kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Kadri Veseli, nė shėnimin e 20-vjetorit tė Betejės sė Koshares dhe thyerjes sė kufirit Shqipėri – Kosovė nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.

Ai tha se pėr gati 100 vjet mes pėr mes kėtyre maleve shtrihej njė kufi i dhunshėm, me tela me gjemba, me posta ushtarake, me zona tė minuara, i cili kullonte gjak shqiptarėsh. Prandaj, shtoi Veseli, UĒK-ja i kishte vėnė vetes njė detyrė tė madhe: bashkė me robėrinė shekullore duhej rrėnuar edhe ky kufi.

“Ne qėndrojmė sot kėtu, qė para kėtyre 114 heronjve tė kombit tė zotohemi se do ta vazhdojmė ėndrrėn e tyre. Do ta vazhdojmė ėndrrėn pėr njė Kosovė qė fuqizohet nga ditė nė ditė, nga viti nė vit. Jemi kėtu pėr tė dhėnė zotimin se kurrė mes shqiptarėve nuk do tė ketė kufi. Jemi kėtu pėr tė dhėnė zotimin se kurrė mė askush nuk do tė mund tė cenojė kufijtė e Kosovės sovrane”, tha nė vazhdim Veseli.

Ai shtoi se askush nuk do tė mundė ta ndalė Kosovėn tė bėhet pjesė OKB-sė, NATO-sė dhe BE-sė.

“Kosharja ėshtė njė vend qė ju flet brezave. Na flet vetė neve qė patėm nderin tė luftojmė bashkė me kėta heronj, qė prehen nė kėtė lėndinė tė shenjtė tė kombit. Kosharja ėshtė mesazhi se kur shqiptarėt bėhen bashkė, nuk ka forcė qė mund t’i ndalė nė qėllimet e tyre”, theksoi kryeparlamentari Veseli.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2019, 14:18   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.10 fakte pėr Betejėn e Koshares

Gazeta Express
9 Prill 2019 14:30

Beteja e Kosharės njihet si beteja mė e lavdishme e luftės sė fundit nė Kosovė. Sot shėnohet 20-vjetori i saj. Mė poshtė po rendisim disa fakte tė kėsaj beteje.

1. Beteja e Kosharės ka simbolikėn e bashkimit tė dy krahėve tė luftės nė njė organizim tė pėrbashkėt pėr vazhdimin e luftės pėr ēlirimin e Kosovės.

2. Beteja e Kosharės ishte e organizuar nėn operacionin luftarak tė titulluar “Shigjeta”. Operacioni ishte i planifikuar nė pėrpikmėri, dhe nė koordinim me oficerė tė ushtrisė shqiptare.

3. Sulmi i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės mbi pozicionet e ushtrisė serbe kishte filluar nė orėn 3 tė mėngjesit tė datės 9 prill 1999. Baza ushtrake jugosllave e njohur si “Karaulla e Kosharės” ra nė dorė tė forcave tė UĒK’sė ditėn e nesėrme.

4. Beteja e Kosharės zgjati nga data 9 prill 1999 deri mė 10 qershor 1999. Gjatė kėsaj periudhe nė luftime ranė 187 dėshmorė.

5. Beteja e Kosharės shėnon edhe thyerjen e kufirit Kosovė-Shqipėri i cili ishte vendosur dhunshėm me pushtimin e Kosovės nga Serbia.

6. Nė betejėn e Kosharės kanė marrė pjesė rreth 6000 mijė ushtarė nga tė gjitha trojet shqiptare dhe nga mėrgata.

7. Brigada 138, mori emrin e komandantit Agim Ramadani pas rėnies heroike tė tij nė kėtė betejė.

8. Oficerėt serbė e pėrshkruajnė Betejėn e Kosharės si mė tė rėndėn dhe sulmin mbi bazėn ushtarake tė tyre si sulm i ngjashėm me sulmet guerile tė luftės sė Vietnamit.

9. Nė anėn e ushtrisė serbe gjatė betejės kishte edhe mercenarė tė ndryshėm qė vinin nga Rusia dhe shtetet tjera sllave.

10. Mė 22 Maj 1999, gjatė fushatės ajrore pėr tė bombarduar caqet serbe aeroplanėt luftarakė tė NATO-s gabimisht bombarduan pozicionet e UĒK-sė duke shkaktuar vdekjen e 67 ushtarėve.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2019, 14:21   #3
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.Limaj: Beteja e Koshares i dha impuls tė ri luftės sė UĒK-sė

09 prill 12:48

Zėvendėskryeministri i Kosovės, Fatmir Limaj, ka pėrkujtuar 20-vjetorin e betejės sė Koshares, duke shprehur nderime pėr tė gjithė dėshmorėt e kombit.

Sipas Limajt, kjo betejė i kishte dhėnė njė impuls tė ri luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, duke mundėsuar furnizim mė tė lehtė me armatim.

“Dy dekada mė parė nė Koshare ushtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė rreshtuar nė Brigadėn 138 ‘Agim Ramadani’, zhvilluan njė nga betejat mė tė lavdishme tė UĒK-sė. Beteja e Koshares kulmoi me thyerjen e kufirit i cili dhunshėm ishte vendosur mes shqiptarėve. Kjo betejė i dha njė impuls tė ri luftės sė drejtė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, duke mundėsuar kėshtu furnizim mė tė lehtė me armatim. Nė kėtė 20-vjetor kujtojmė dhe nderojmė dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė rėnė nė kėtė betejė. Lavdi dėshmorėve tė Koshares dhe gjithė dėshmorėve tė Kombit”, ka shkruar Limaj nė llogarinė e vet nė “Facebook”.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2019, 14:24   #4
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.

14:18 / 09.04.2019
Thaēi: Beteja Koshares hapi njė kapitull tė ri

Presidenti i vendit, Hashim Thaēi, sot ka bėrė homazhe te varrezat e dėshmorėve nė Koshare dhe ka marrė pjesė nė Tubimin Pėrkujtimor, nė kuadėr tė Manifestimit Tradicional “Ditėt e Shqipes 2019”, pėr nder tė 20 vjetorit tė Betejės sė Koshares.

Ai ka thėnė se Beteja e Koshares ka hapur njė kapitull tė ri nė atė kohė pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr lirinė, ēlirimin dhe pavarėsinė e Kosovės.

“Sot shėnojmė 20 vjetorin e kėsaj beteje patriotike, atdhetare, tė rėndėsishme, historike dhe vendimtare pėr ēlirimin e Kosovės. Nė radhėt e kėtyre angazhimeve pėr liri dhe pavarėsi, pėr ēlirim ishin bashkuar tė gjithė. Ishin bashkuar tė gjithė me njė synim, me njė qėllim, me njė vizion, ēlirimin pėrfundimtar tė Kosovės nga sundimi pėr mė tepėr sė njėshekullor i Serbisė”, u shpreh kreu i shtetit.

Ai theksoi se sot kur shėnojmė 20 vjetorin e Betejės sė Koshares, nė tė njėjtėn kohė kujtojmė edhe masakrat qė shteti i Serbisė ka kryer nė Kosovė.

“Kėto pėrkujtime kanė dinjitetin, kanė krenarinė e nė tė njėjtėn kohė kanė dhimbjen dhe lotėt nė sytė e ēdo qytetari pėr ata qė dhanė jetėn pėr liri, nė veēanti pėr martirėt qė u ekzekutuan pamėshirshėm nga ushtria dhe policia serbe. Pra, kujtojmė edhe 13 mijė e 500 civilė tė vrarė nga shteti i Serbisė, kujtojmė rreth 400 masakra anekėnd Kosovės dhe rreth 20 mijė gra tė dhunuara po nga ushtria dhe policia e Serbisė”, ka theksuar Thaēi.

Kreu i vendi ka thėnė se tash 20 vite pas kėsaj beteje, janė 20 vite tė pėrpjekjeve tona pėr shtetndėrtim, 20 vite tė krenarisė, tė dinjitetit dhe tė forcimit tė identitetit shtetėror, pėr ndėrtimin e Kosovės sė re, Kosovės euroatlantike, Kosovės qė gjithmonė do tė falėnderojė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, NATO-n dhe gjithė partnerėt tjerė qė na ndihmuan pėr liri dhe pavarėsi.

Thaēi ka uruar edhe njėherė tė gjithė tė pranishmit pėr themelimin e Ushtrisė sė Kosovės, e cila, sipas tij, do tė funksionojė nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės.

“Ushtri kjo e re, moderne, e standardeve tė NATO-s qė do tė funksionojė jo parcialisht nė territorin e Kosovės, por nė ēdo cep tė territorit tė Republikės sė Kosovės”, ka shtuar ai.

Duke u bazuar nė kompetencat e tij kushtetuese, pėr kontributin patriotik dhe atdhetar tė Brigadės 138 “Agim Ramadani”, Thaēi e ka dekoruar kėtė brigadė me “Urdhrin e Lirisė” dhe nga sot tė gjithė dėshmorėt e kėsaj brigade i ka shpallur heronj tė Kosovės.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2019, 11:50   #5
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.Haradinaj: Nė Betejėn e Koshares u thye kufiri mes shqiptarėve

09.04.2019 • 08:26

Kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj pėrkujtuar Betejėn e Kosharės nė 20 vjetorin e saj.

Haradinaj nė njė status nė llogarinė e tij nė Facebook, ka shkruar se janė bėrė 20 vjet kur forcat ēlirimtare bashkuan armėt nė Betejėn e Koshares, pėr tė thyer kufirin mes shqiptarėve

“Janė bėrė 20 vjet kur forcat tona ēlirimtare bashkuan armėt nė Betejėn e Koshares, pėr tė thyer kufirin mes shqiptarėve. Sot pėrulemi para heroizmit tė atyre qė dhanė jetėn, qindra tė plagosurve, sakrificės sė Luftėtarėve tė Lirisė, pėr lirinė qė e jetojmė ne sot. Lavdi Dėshmorėve tė Kombit”, ka shkruar ai./Telegrafi/
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2019, 15:49   #6
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,119 Times in 2,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.

Zagi, a je ti?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2019, 16:14   #7
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.Nasim Haradinaj: Nė Betejėn e Koshares nuk ka pasur ushtarė tė FARK-ut

10.04.2018 • 16:30

Nėnkryetari i Shoqatės sė Veteranėve, Nasim Haradinaj, ka deklaruar se FARK-u nuk ka vepruar nė Betejėn e Koshares.

“Ka dezinformata lidhur me Betejėn e Koshares dhe pjesėmarrjen e FARK-ut nė kėtė betejė. Kjo betejė ėshtė zhvilluar nėn njė emblemė – atė tė UĒK-sė”, tha ai.

Haradinaj tha se “roli i FARK-ut ka qenė njė tentativė pėr tė arritur diēka”.

“Jo vetėm nė Koshare, mirėpo nė asnjė betejė tjetėr FARK-u nuk ka vepruar”, ėshtė shprehur Haradinaj nė njė intervistė nė Info Magazine tė Klan Kosovės.

“Askush nuk e mohon tentativėn e FARK-ut, megjithatė nuk ky formacion nuk ka ndėrmarrė asnjė veprim”.

Haradinaj vlerėsoi se lidhur me kėtė tani po flitet pėr shkak tė interesave politike.

“Mendoj se tash po behet njė zhurmė e madhe, zhurmė politike. Po e bėjnė kėtė pėr politikė, ka persona qė ju konvenon njė gjė e tillė”, tha ai.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2019, 22:20   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,378
Thanks: 4,014
Thanked 4,379 Times in 2,947 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.

po, qashtu edhe samun pitalkes, Kosharen i kane sosur se udhehequri si beteje qashtu kumananta strategjik si Nasim Haradinaj pdhus lista e faka veteranve te radhitur njeri pas tjetrit.

ik shko kadhezoj ketyre uqka qenefave, sa aksione dhe beteja si kjo nuk jane zhvilluar, se donin kumanantat te vjelnin lekun, e atdheu po kadhet, a kurvat po krihen serbet luftonin me 4-5 formacione ushtarake, paraushtarake, policore e kriminele dhe nuk u behej vone, ama ketyre qe hanin pite e flija dhe hanin mutin me komunikata ēlirimtare, kishin kohe te kallezonin edhe ate per ēlirimtaren, kush mundet e kush nuk mundet te luftoj ne Kusove.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (2)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 19:45   #9
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.Si e mori nofkėn “Katana”, Agim Aamadani ?

Gazeta Express
11 Prill 2019 20:02

Janė bėrė dy dekada qė kur heroi i kombit Agim Ramadani, ishte vrarė nė luftė frontale nė Betejėn e Koshares


Ai, ishte njėri ndėr hartuesit e planit pėr thyerjen e kufirit shqiptaro – shqiptar, nė Koshare, nė Prill tė 99-tė.

Por, si e mori Agim Ramadani nofkėn Katana?

Kėtė e tregon Hisen Berisha, qė ėshtė njė nga udhėheqėsit e kėsaj beteje.

“Nofkėn katana e ka marr, prej njė shpatė e njohur si katana, se edhe ai u kanė si shpatė, i ka pre senet”.

Por, pėrveē aftėsive luftarake tė Agimit, ai njihej edhe si piktor e poet, qė jo rrallėherė i motivonte shokėt e luftės.

Madje Hisen Berisha, i kujtohet njė nga fjalėt e Ramdanit qė ishte motiv pėr luftėtarėt e UCK-sė.


“Kur jena hi ne filan vendin, e ka leshu Agimi ate shikimin, dhe e ka thėnė fjalėn e njohur “Ja vlen me vdeke, vetėm per emrin Kosovė”.

Se njė poet e piktor, mund tė ishte edhe luftėtar i zoti, nė fillim, dikujt nuk ja kishte mbushur synin.

‘Nė fillim, kur thojshin poet e sene, nuk ma ka mbush synin, por me pas…”

Madje Ēuni, tregon edhe mėnyrėn se si e kuptoi, qė shoku i tij i luftės, kishte rėnė nė betejė.

“E kam kuptu kur nuk ėshtė pėrgjigj nė radio lidhjet qe i pėrdorshim”.

Agim Ramadani, kishte rėnė heroikisht me 11 prill tė vitit 1999, gjatė luftimeve tė ashpra me forcat serbe nė kufirin shqiptaro – shqiptar.


Ndryshe, pėr ndėr tė 20 vjetorit tė heroit Agim Ramadani, ėshtė organizuar edhe njė akademi pėrkujtimore nė Teatrin e Kosovės.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 00:42   #10
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.Haradinaj: NATO bombardoi qėllimisht kazermėn e UĒK-sė nė Koshare


Gazeta Express
19 Prill 2019 1:11

Ish-komandanti nė Betejėn e Koshares, Nasim Haradinaj ka thėnė se nuk qėndrojnė ato qė ka thėnė Hisen Berisha se sulmet e NATO-s nė kazermėn e UĒK-sė ishin tė gabuara.

Haradinaj, nė “Debat Plus” nė RTV Dukagjini, ka thėnė se nė momentin kur NATO ka sulmuar kazermėn e marrė nga UĒK-ja nė Koshare, agregati nuk ka qenė duke punuar dhe ka qenė i ftoftė akull.

“Kolegun tim qė ėshtė profesionist [Hisen Berisha], e demanton kjo teori se nxehtėsia ka tėrhequr bombat e NATO-s”, tha ai.

Pėrfaqėsuesi i OVL UĒK, ka thėnė se NATO kur ka sulmuar kazermėn nė Koshare, e ka ditur se aty ėshtė UĒK-ja dhe ai vend ishte nėn kontroll tė UĒK-sė.

“Ne na kanė thėnė se kazerma ėshtė sulmuar nga NATO, nga njė aeroplan francez…Unė mendoj sė avioni francez ka goditur kazermėn qėllimisht”.

Haradinaj ka thėnė se Milaim Zeka pa dashje ka shpėtuar edhe shumė ushtarė tė tjerė sepse bilanci i humbjeve do tė ishte shumė mė i madh.

“Milaim Zeka nė mėngjes ka bėrė cirkus, duke thėnė se ėshtė zgjuar rusi dhe po na sulmon. Milaimi ka zgjuar njerėzit dhe ka nxjerrė jashtė duke bėrė shaka. Bile disa janė ankuar se po na prishė gjumin. Por ata qė kanė mbetur duke fjetur kanė humbur jetėn pasi ėshtė bombarduar kazerma”, tha ndėr tė tjera Nasim Haradinaj.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 00:49   #11
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 611 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.

Per nje germe qe ti s'e ve fjale F U C K behet U C K.

Jo nje germe POR edhe vetem nje shenje pikesimi mund te bej ndryshimin midis jetes dhe vdekjes.

Ne kohen e telegrameve kur dikush i internuar ne Siberi priste pergjigjen finale per falje ose vdekje me pushkatim, u lirua vetem nga nje gafe e rende e telegrafistit. Kjo mund te mos kete qene gafe, varet nga personi per te cilin flasim.

Te lirohet ne asnje menyre. Te pushkatohet.

Telegrafisti dergoi:

Te lirohet. (PIKE) Ne asnje menyre te pushkatohet.


Rrofte U C KEl- Corrazon
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 22:33   #12
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.E thotė Fadil Demiri: Agim Ramadani nuk ka qenė nė LDK

nga:Gazeta Blic

“Agim Ramadani nuk ka qenė nė LDK. Agim Ramadani ka qenė anėtar i LKĒK-sė, atė e di saktė.

Ish-oficer ushtarak Fadil Demiri, pėr herė tė parė nė emisionin “Blic Interview” deklaroi se heroi i kombit Agim Ramadani, nuk ka qenė asnjėherė pjesė e LDK-sė.

Demiri, akuzoi se nė vazhdimėsi ėshtė manipuluar opinioni pėr angazhimin e ish-bashkėluftėtarit tė tij, nė partinė e themeluar nga Ibrahim Rugova, qė tani e udhėheq Isa Mustafa, LDK-nė.

“Agim Ramadani nuk ka qenė nė LDK. Agim Ramadani ka qenė anėtar i LKĒK-sė, atė e di saktė. Pra nė aspekt akademik ka qenė nė LKĒK”, u shpreh Demiri nė emisionin “Blic InterView”, derisa pėrmendi edhe takimin e fundit me tė “herėn e fundit kur jemi pa, ka qenė natėn e bombardimeve”, raporton GazetaBlic.

Ndėrkaq duke folur pėr misionin e Betejės sė Koshares, Demiri me zhgėnjim u shpreh se qėllimi nuk ėshtė arritur, qė sipas tij ka qenė hapja e korridorit me Zonėn e Dukagjinit.
Ai po ashtu mohoj se pėrgjatė luftės ka ekzistuar FARK-u.

“FARK-u nė kuptimin e emrit ka qenė paksa imagjinar. Edhe dokumentet janė lėshuar si UĒK. Nuk e di a ka pa ndonjėkush FARK. FARK ka qenė ide e vjetėr, e kanė quajtur FARK, por FARK nuk ka pas. Askush nuk ka mbajtė shenjė tė FARK-ut”, tha ai.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 22:46   #13
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,378
Thanks: 4,014
Thanked 4,379 Times in 2,947 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.

shume dhafa modhe paska thene Demiri, po ēfare ushtarak sheli ka qene ky? Nje pabuks qe kishte zbritur te shkepuste nje cope buke qyl. Ndersa meqe ra dhafi, te ndjerin Agim Ramadanin e kam njohur hyhyhyyy para 27 viteve, jo vetem nga ana profesionale qe ishte pjese e subordinimit te strukturave tona qe prej fillimit edhe kur ishte ne Zvicer, e edhe kur ikem per Shqiperi.

Qashtu paska genjyer ai Kompiri komplet ne mes te emisionit, sepse Agimi ishte pro Rugove komplet, jo si partiak, por si institucion.

Qashtu ti faka njuz i Hashimit
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 22:48   #14
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,665
Thanks: 14,632
Thanked 12,572 Times in 7,880 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 684
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
shume dhafa modhe paska thene Demiri, po ēfare ushtarak sheli ka qene ky? Nje pabuks qe kishte zbritur te shkepuste nje cope buke qyl. Ndersa meqe ra dhafi, te ndjerin Agim Ramadanin e kam njohur hyhyhyyy para 27 viteve, jo vetem nga ana profesionale qe ishte pjese e subordinimit te strukturave tona qe prej fillimit edhe kur ishte ne Zvicer, e edhe kur ikem per Shqiperi.

Qashtu paska genjyer ai Kompiri komplet ne mes te emisionit, sepse Agimi ishte pro Rugove komplet, jo si partiak, por si institucion.

Qashtu ti faka njuz i Hashimit
Kush ėshtė kjo sevdaja?
Sevda ne i themi dashuri, kshu i thoni dhe ju Pirato?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 22:55   #15
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,378
Thanks: 4,014
Thanked 4,379 Times in 2,947 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Kush ėshtė kjo sevdaja?
Sevda ne i themi dashuri, kshu i thoni dhe ju Pirato?
Po ēfare, kjo duhet te jete fare prosti e qijatores
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2019, 23:40   #16
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,378
Thanks: 4,014
Thanked 4,379 Times in 2,947 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.

Apropo meqe ra dhafi, po sjelle vidjojen ne vazhdim, te ketij kalit topall, qashtu qysh i ka Drenica.
surrata siē thone gjermanet ohne Schamgefühl ( pa fijen e turpit) qe nxjerrin surratin edhe para kamerave te genjejne me ate surrat te morrit, e qe mezi perbihet nga gjitha ato genjeshtra.


Nga njohurite qe kam, ky ka qene kadet i akademise ushtarake ne Zagreb, por perfunduar nuk e ka, ngaqe ishte edhe i burgosur gjate asa kohe me disa te tjere, dhe nuk i ceke emrat e te gjitheve edhe kur flet per periudhen e burgimit (qellimisht i ik, ja dergova linkun sot njerit qe e njeh si parane e kuqe ma ktheun, qe ky edhe nenen e vet shet, pdhus qe e shau me rrob te shtepise nga gjithe enēiklopedia )


Qetra, periudha e vitit 1991, njihet kur shume ushtare shqiptare braktisnin ish armaten jugosllave ne Kroaci, nderkohe gjindet po ky surrat me ca shoke te tjere, qe u plasojne kroateve idene, perse tu jipni ketyre pasaporta, kur mundeni ti angazhoni ne frontin kroat. Kroatet e kuptuan, qe do i perdornin si mish per top dhe ndaluan te jipnin pasaporta per gjithe ata te rinje, ose duhej te intervenohej permes ketij surratit nga vidjoja, Naim Malokut, Tome Berishes, Anton Markut dhe Xhafer Jasharit, nje shok i tij ( pa paragjykuar Mitrovicasit, por nga ata qe kam pasur rastin ti njoh, seē me eshte shkrepur ne koke, pse dhe ēfare i bene njerezit te jene aq bastarde, ndoshta eshte edhe uji i atyre minierave !!!)

Intervenimi i qeverise se atehershme te Kosoves dhe kercenimin, se do ndiqen penalisht e nderprene aktivitetin e tyre kur dergoni ēuna te ri shqiptare ne frontin kroat ne emer te organizimit te luftes ne Kosove. Jane dy ushtare shqiptare te vrare ne rajonin e luftimeve ne Gospic te Kroacise.


Pastaj nga intervista e thote, qe iku ne Ēeki te beje biznesin ! ē`biznes mund te bente njeriu ne fillim te viteve 1992 atje, kur Ēekia, nuk ishte anetare e BE, pos bizneseve nga me te dyshimta, pastrim parash, transferim ilegal refugjatesh etj, etj.

Ne Tirane, e kam pare keshtu si surrat, diku matane ne pjesen e logjistikes dhe meqe nuk kishte funksion te ndare, sillej me vendasin e tij, por se ēfare ka bere saktesisht nuk e di. Nje gje, e sigurte qe verdallosej me LPK-ne (sikur qe e thote ne menyre kontrdiktore, here qe ishte LPK, ne kohen e burgosjes e here LDK ne Slloveni, kur organizonte demonstratat, surrat struci.


Dhe po ta degjosh, gjithkund ishte aktiv, here ketu e here aty, ne Koshare thote, nuk kisha post, por i ndihmoja, qashtu, thua qe te prashise miser kishte shkuar. Por, qe eshte e sigurte 100 % qe ky as kallashin nuk din ta mbaje ne dore, se jo me te kete bere namin, si ja faturon PYdykja e Lulit me Hushimin.

Pas luftes, e shperblejne me tendera dhe i mundesojne te futet ne biznes dhe nga njeriu qe verdallosej Kroacise, Sllovenise dhe Ēekise, ku nuk kishte as mut ne byce, thone qe eshte milioner ne Kosoven e pasluftes, fal lidhjeve me PDK-ne, Hushimin dhe Kadri Veselin.

Me ra te lexoja nderkohe edhe biografine e falsifikuar te tij, ama i lejohet meqe ka kete surrat te paturp dhe merr guximin ta nxjerre edhe TV per interviste.Dhe tjetra, thjeshte qashtu, meqe nuk paska ekzistuar FARK-u, pse nuk ikte ke UQKA por ishte ne llisten e ministrise se mbrojtes, nga edhe paguhej ky dhe shume pabuksa qe kishin ngelur rrugeve te botes dhe qe silleshin sikur te ishin refugjate.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2019, 23:54   #17
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,378
Thanks: 4,014
Thanked 4,379 Times in 2,947 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.

Ja edhe tjetra, qe tregon per keta surrata e pafytyre qe ēirren TV, UQKA kumananantat.

Nasim Haradinaj asnjėherė s’kishte hyrė nė frontin e luftės, po merrej me fondet pėr armė, shantazhime dhe abuzime
Nga: Afrim Zenelaj Mė: 20 prill 2019 Nė ora: 18:34


Beteja e KosharėsKoha e tė vėrtetės
Nė disa dalje tė komandantit Hisen Berisha kam arritur tė shoh njė reagim ndryshe, njė rrėfim ndryshe, njė rrėfim qė i ka qėndruar kohės, qė nuk ngjall reagime jo parimore do tė thotė qė ėshtė njė me tė vėrtetėn.
Duhet guxim e dozė burrnie e morali pėr ta thėnė tė vėrtetėn.
Kjo kurajė ka munguar shumė personaliteteve tė luftės ta thonė. Ju ka munguar apo e kanė thėnė tė kamufluar me gjysmė zėri dhe vetė bashkėluftėtarėt e komandantit Hisen Berisha.

Nė blic intervistėn e z. Berisha arrita ta ndjejė edhe njė herė kėtė tė vėrtetė nė njė dimension fitimtari dhe logjike shkencore e profesionale.
Ėshtė njė dimension unik i njė luftėtari trim i urtė, intelektual tė tregohet respekt pėr armikun e vrarė dhe pėr mos lėndimin e ndjenjave tė familjeve tė tė vrarėve nė kohė paqeje.
Tė tilla tipare mund tė gjenden vetėm tek personalitetet qė tejkalojnė nivelin tė rezonuarit serbo-shovinist nė Ballkan.
Ajo qė mė shumė mė bėri pėrshtypje ėshtė fakti se provokoi njė reagim pozitiv e mbėshtetės nga tė gjitha nivelet dhe kategoritė shoqėrore, tė dėgjuesve dhe komentuesve.
Ajo qė la njė shije jo tė kėndshme ishte reagimi ironik i njė akteri qė shquhet pėr shpėrthimet e tipit “njeri i dėshpėruar thotė dhe bėnė gjėra tė dėshpėruara”.

Jemi mėsuar apo e kemi tė njohur nga dy javė luftė nė vitin 1998 nė fshatin Prilep e Rostovic si “Komandant Bardhi nė kali tė bardhė” derisa dezertoi pėr tė mos u kthyer deri nė qershorin pėrkatėsisht shtatorin 1999 si i marė nė “besė” nga PPDK pėr ti shpėtuar pėrballjes me Ramush Haradinaj pėr shkak tė dezertimit mbi gėnjeshtrėn se ka ikur pėr armatim dhe koordinim.

Pėrmes formave korruptive (50,000 DM qė i kishte dhėnė gjeneralit tė graduar nga Sali Berisha, Kudusi Lama) arriti tė gjej formėn e infiltrimit “si i dėrguar i Shtabit tė pėrgjithshėm” nė QSU – Papaj, me ofertėn se kishte sjellė disa ushtarė (qė nė fakt ishin persona me prirje kriminale) si dhe po u jap disa armė qė gjoja kishte grumbulluar pėr t’ia dėrguar Ramushit (ato nė fakt ishin hekurina-pjesė armėsh qė tė gjitha nuk pėrbėnin 10 armė komplete edhe pse me to kishte arsyetuar dhjetėra mijėra euro) duke shfrytėzuar po ashtu butėsinė dhe paqėndrueshmėrinė e komandantit Rrustem Berisha. Por, edhe zotimin e tyre qė tė bashkonin tė gjitha forcat dhe armėt (sugjerim ky i MM kolonel Ahmet Krasniqit) e pranuan pėr ēka i solli ca ushtarė qė i mbante nė kamp/shator nė Padesh, nė borė, shit tė ftohtė, tė zhveshur e pa armė (ndonėse vet e kishte selinė nė Hotel Kosova).

Nga opinionet e shumė oficerėve dhe ushtarėve te UĒK-sė rezulton se Nasim Haradinaj asnjėherė s’kishte hyrė nė frontin e luftės (merrej me prapavinė, fondet pėr armė, shantazhime dhe abuzime siē ishte edhe tendenca pėr tė kontrolluar – komanduar GO3 – Grupin Operativ 3, ndėrrimin e eprorėve oficerėve komandues tė frontit me partizanėt e tij, si dhe pretendimin pėr pozitėn e komandantit tė Brigadės, si i dėrguar i shtabit fantom qė e kontestonte edhe vetė Ramush Haradinaj nė shumė deklarime tė tij) por nė njė rast tė tillė, flitet se ishte vetė Hisen Berisha qė ua prishi kėtė planė, ndėrkohe qė veē e kish nėnshtruar komandantin e brigadės.

Pra, Tito me Jovanken e tij siē i quante si pėr tallje shpesh bashkėluftėtari i tij Cima -Cen Aliēkaj, asnjėherė nuk kishte hyrė nė front, por ka pėrfituar sa herė kanė ardhė mediat si dhe nga kamera e mikut tė tij qė pas lufte ia shet gruan, `reporteri i luftės dhe gazetari Milaim Zeka, qė tė duket nė kamera televizive si njė ndėr akterėt e zėshėm tė asaj lufte.

Po kėtė ritėm ka ndjekur edhe me involvimin nė lutėn e Luginės dhe nė Maqedoni.

Ka qėndruar nė parapvinė logjistike pėr tė abuzuar me mjetet materiale nė emėr tė armatimit. U involvua edhe vet personalisht nė strukturat drejtuese tė frontit dhe duke bėrė heroizma siē ishte urdhėrimi pėr qitje nė gryken e Ushit pa objektiv pa profesionalizėm vetėm e vetėm pėr ti sjellė UCPMB ndesh me qėndrimet e KFOR/`NATO qė kontrollonte tampon zonėn e sigurisė prej 5 km. Kėtė angazhim e mori pikėrisht pėr tė mbuluar deficitin qė kishte ndaj luftės sė UCK prej tė cilės kishte dezertuar e tani po e dėmtonte edhe atė tė UCPMB dhe UC Kombėtarė.

Zbritja nė liri pasi e morėn nė “besė” PPDK dhe Hashim Thaēi pėr ti shpėtuar kėrcėnimit deri edhe me vrasje e sharje tė kushėririt tė tij luftėtar e komandant trim e i famshėm Rambos, pasi qė edhe kur u krijua AAK e Ramush Haradinajt, Nasimi nuk arriti tė jetė pjesė e sajė. Pamundėsia qė edhe Brigadėn 138 “Agum Ramadani” nuk arriti ta pėrdorte si kalė fitoreje, pėr t’iu kundėrvėnė Rambos, edhe vet PPDK – PDK qė nuk e donin nė radhėt e veta pėr shkaka tė deponimeve tė hetuesve tė UDB nė vitet e regjimit serb, e nxorėn me marifet nga radhėt e tyre duke e sistemuar nė LBK pėrkrah ideologut komunist Rexhep Qosja.

Pretendimi pėr tu identifikuar si figurė kyēe nė radhėt e Brigdės sė Koshares kishte pėr qėllim qė ta sfidonte Ramus Haradinajn por edhe rritjen e ēmimit tė tij nė tregun politik Kosovar, pėr ē’ gjė vuri nė veprim edhe Gjeneralin komunist te korruptuar dhe qė vepronte sipas parimit “qeni ku han leh” Kudusi Lame qė nuk la media tė shkruar as elektronike pa e lavdėruar e ngritur pėrmes mediave tė tipit Milaim Zeka me rrotulla e pa rrotulla.

Kishte harruar “komandant bardhi nė kali tė bardhė” se Kosova ėshtė njė vend i vogėl dhe se ishte mare vesh se nga burgjet e shtabit tė Rognerit , ku i mbanin spiunet serb tė pozitave tė larta deri naēelnik supi e inspektor tė lartė hetues, si Xheladin Beqiraj, Zukan Kuqi etj., i kishin liruar dhe siē ėshtė parė nė dosjet hetimore tė disa policėve ushtarak e bashkėpunėtorėve tė Nasimit e vellait Agronit e Naimit, qė sot po trajtohen nėpėr Gjuykatat ndėrkombėtare tė drejtėsisė speciale, e po i vuajnė pasojat e atyre veprimeve, i kishin liruar edhe Xheladinin edhe Zukanit edhe shumė tė tjerė.

Sipas dėshmive nė gjuhen angleze, te dy kėta e kishin kushtėzuar me kushtin se “nėse ne vritemi atėherė do tė publikohen tė gjitha deponimet qė keni dhėnė nė hetuesi deri sa ju kemi marrė nė pyetje nė SUP-et serbe edhe ndaj burrave si Smajl Hardinaj etj. deponime kėto qė i kemi dėrguar nė vend tė veēantė dhe tė cilėt bėhen publike nėse ne vritemi apo na ndodhė ēfarėdo e keqeje”.

Shih kjo u dėshmua nė njė rast kur disa luftėtarė kishin marrė urdhėr qė ta mėrini Zukan Kuqin nė Junik meqė kishte rrahur njė ish – polic ushtarak tė UĒK dhe polic i Kosovės pas lufte, e Nasim Haradinaj kishte ndėrhyrė qė ai mos tė cenohej. E habitshme ishte se si kishte arritur tė njoftohej dhe nga kush. Si arriti qė tė vijė aq shpejtė aty para derės sė Zukan Kuqit. Kishe bashkėpunėtor nipat e Zukan Kuqit nė brigadėn 138, apo njėsitin qė mori urdhrin ta sillnin aty apo kishte radio apo telefon me tė cilin mbanin lidhje me Komandant Bardhin ish shefat e UDB. Njė rast tė tillė identik patėn edhe kur u tentua tė merrej Xheladin Beqiri.

Kjo i bėri ata persona tė inkriminuar, persona nė mbrojtje te veēantė nga Nasimi &Co.
Kjo ėshtė edhe njė ndėr arsyet kryesore qė e bėn tė zhurmshėm nė ēdo gjė ku ai pretendon se mund tė rehabilitoj tė kaluarėn e vet.
Kjo e bėn tė jet i paskrupull ngase e gėrryen fakti se dėshmoi edhe kundėr babait tė tij i cili vitet fundit tė jetės kur e kuptoi se ēfarė i kishte bėrė i biri i pėrfundoi pa koshienc nė Suedi derisa vdiq, larg mundėsisė tė kontaktoj njerėz dhe media, gjė qė do tė ndodhte se ishte njeri i madh i lėvizjes kombėtare. Edhe pretendimet e keqpėrdorimit tė njerėzve tė caktuar pėr tė vrarė personalitete si presidenti Ibrahim Rugova, duke tentuar tė manipulonte njerėz me karakter jo stabil si Hysni Rama – i njohur nga lufta si RAKETA, me shuma marramendėse parash. Ky qėndron edhe pas pretendimit pėr vrasjen e Anton Berishės nga vėllai i tij Agroni e Artan Nimani. Mbajtja e pozitės sė Drejtorit tė pylltarisė nė Komunėn e Deēanit, dhe kallja e pyjeve pėr ti shitur drutė nė emėr tė pastrimit nga drunjtė e djegur. Po ky ėshtė ay qė po manipulon me njė ushtarė qė quhet Rrahim Hashimi (i pėrfshirė nė krime biznesore tė dyshimta dhe nėn hetim tė organeve shtetėrore) qė nė luftė nuk ishte fare i vėrejtshem se nuk paraqiste ndonjė cilėsi tė veēantė, e sot e pėr shkak tė njė fotografie gjatė luftės e ka shantazhuar e abuzuar deri nė shtyrje pėr tė dėshmuar nė gjykatėn speciale pėr tė intriguar e dėshmuar kundėr komandantit Anton Quni si komandant i Rrahim Hashimit pėr tė nxjerrė pėrfitime nga bizneset e pista qė kishin pasur bashkė tė gjithė. Kjo kishte bėrė qė ky i pa moral njerėzor as politik jo se jo, tė organizonte vrasjen e shumė oficerėve gjoja tė FARK-ut.

Nė ndėrgjegjen e tij rendojnė edhe vrasjet me disa malėsor tė Shipshanit dhe amoraliteti e abuzimi me femrat e familjeve tė tyre. Ky ėshtė njė njeri pa moral as njerėzor dhe as politik, ndaj duhet ti nėnshtrohet drejtėsisė speciale se vėshtirė tė gjykohet nė drejtėsinė e rėndomtė tė Kosovės.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2019, 19:43   #18
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.


MERCENARI I FARK-UT

Quni: 12 mijė marka i kam marrė nė luftė, aq i kam pėrfituar pėr njė muaj nga biznesi im nė Zagreb
Aktuale maj 02, 2019 - 21:08

Anton Quni, deputet i LDK’sė sonte nė ‘Debat Plus’ ka folur pėr zėrat e fundit se ai ishte ‘mercenar’ nė luftėn e fundit nė Kosovė.

Quni thotė se pėr njė vit kishte marrė pagė nga Ministria e Mbrojtjes pasi ka shėrbyer si ushtarak. Por ai thotė se pjesėmarrja nė luftė s’ka qenė pėr pagė.

Quni thekson se pėr 1 vit kishte marrė 12 marka, ndėrkohė qė veē pėr njė muaj kishte pėrfituar aq nga bizensi i tij nė Zagreb.

”Natyrisht qė do tė doja qė gjėrat tė ishin ideale dhe tė paguheshim tė gjithė. Nėse e llogaritni prej korrikut 1998-1999, unė kam marrė 12 mijė marka pėr tri lufta. 12 mijė marka, pėr ata qė mė quajnė mercenar. Ky ka qenė pėrfitimi mujor nė Zagreb nė biznesin tim. Kėtė po e them qė me kuputu qė angazhimi im s’ka qenė pėr njė pagė. U dashtė me lėnė dicka pėr me ndjek njė ideal. Dhe i jam nėnshtruar rregullave dhe disciplinave ushtarake’’, ka thėnė Anton Quni.

Tutje ai thotė se ato para janė harxhuar aty. Me shokė tė luftės, pėr cigare e gjėra tjera esenciale.

‘’Unė qato i ka hargji qatyy. Ndonjė kafe, ndonjė mik, dicka. Nėse e ke mundėsinė, ushtarin duhet me ushqy, me trajnu dhe motivu’’.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2019, 19:46   #19
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,832
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.
Beqa: Qunin e ndalova nė kufi, e kontrollova mos po dezertonte nga lufta

Aktuale maj 02, 2019 - 18:19


Deputeti i PDK-sė, Hajdar Beqa, ka folur sot pėr pėrplasjet mes tij dhe Anton Qunit para disa ditėsh nė Kuvendin e Kosovės.

Si mysafir nė T7, Beqa ka treguar pėr “takimin nė liqenin e Komanit me Anton Qunin” .

Beqaj ka thėnė se ka qenė me njėsitin e tij duke kontrolluar pjesėtarėt e UCK-sė pėr tė mos I lejuar tė dezertojnė nga lufta pėr shkak se motivi kishte rėnė pas vrasjes sė Agim Ramadanit. Aty Beqa ka takuar edhe Anton Qunin tė cilin e ka ndaluar.

“Ne kemi pasur leje qė me shiku mos ka ndonjė nga dezerter qė po ikte nga lufta qė tė mos e lejojmė me shku nė Shqipėri. E kam ndalu edhe Anton Qunin. Ai ka dėshmu se ka leje nga Rrustem Berisha ndryshe nuk e kishim lėshu”, ka thėnė Beqa nė Frontal.

Ndryshe sipas deputetit tė PDK-sė, Quni nuk do tė lejohej tė shkonte. “Nuk kish mujtė mė shku Anton Quni, pa lejen e Berishes”, ka thėnė Beqaj. Ky i fundit ka treguar se shumė oficer I ka kthyer nė kufi pasi tė njėjtit kanė dashur tė largohen nga lufta.
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2019, 22:14   #20
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,378
Thanks: 4,014
Thanked 4,379 Times in 2,947 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e UĒK-sė, lufta e Koshares ėshtė lufta e shqiptarėve pėr bashkim.

pak paska marre 12000 marka pdhus i ka harxhuar me shoket, bleje njerit nje sugjuk, qetrit nje kuti dhakuma edhe nje qeterit nje konzerve peshku edhe iken markat (kjo eshte tamam Boshko Buhe muhabet )
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur