Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-05-2019, 13:01   #41
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Une dhe dulla sdime gja,qfar ban Mehmeti.Nejse mua me duket e VAKET shkaterrimi i kishes.
fiks lol, dulla sdinte gje megjithmen qe ata sekretarucet e rretheve i vun dinamitin kishes
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:03   #42
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
The Ottoman campaigns during the conquest of Albania usually ended in land desolation, abduction into slavery, and imposition of Islam. The campaigns of 1464 and 1465 brought devastation to the Albanians. These campaigns were undertaken in the summer, in the harvest season, and finished off by burning down the fields and bringing ruin, by driving away the cattle, and taking the captured people into slavery. Particularly difficult was 1466, when the Albanian lands were invaded by sultan Mehmed II followed by his entire army. Turkish chronicler Kemal Pashadze mentions that "because of the heavy losses inflicted on them by the Albanians, the Ottomans showed appalling ferocity here and even left no vegetation on the ground". 58
Burimi: Albanian Identities Antonina Zhelyazkova
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (2)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:07   #43
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Dale se na erdhi spuridhiakua dhe po na "qendis" nje pergjigje.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:07   #44
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Per Skenderbeun dhe SHQIPTARET e MOQEM ka aq FAKTE,vetem duhet ta kesh GJAKUN...jo JEVGJIT.

Nel 1690, a causa delle interminabili rivolte dei kossovari albanesi, il sultano decretņ lo sterminio totale della popolazione di Kossova portando dalla Crimea un esercito di tartari a fianco dell’esercito turco. Ovunque, con gli urli «A morte gli albanesi e Allah akbar», hanno raso al suolo e massacrato la popolazione in tutte le regioni di Kossova. I turchi riesumarono i resti di Pjeter Bogdani, da poco sepolto, e li buttarono in pasto ai cani nella piazza di Pristina. Bogdani era un vescovo e uno dei padri della prosa albanese (Graciani, 2012: 2-7).

Si...EDHE>>>>>>> Per la conversione all’Islam e contro la lingua materna, i turchi hanno seguito una politica di inaudita violenza, mai inflitta ad altri Paesi dell’impero. La loro politica si riassume in due dei tanti decreti che riguardano solo l’Albania e non altri Paesi dei Balcani:

Chi si oppone alla conversione all’islam perde tutti i suoi beni.

Chiunque diffonde la lingua albanese, pubblica libri in albanese sarą condannato a morte.

Pra....skemi cju bojme.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:07   #45
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro Shiko postimin
Si sot 566 vite mė parė me 29 Maj 1453 Ushtria Osmane e drejtuar nga Sulltan Mehmet II (Fatihu), pushtoi mė nė fund Kostandinopjėn duke I dhėnė fund Perandorisė 1150 vjeēare Bizantine dhe duke e kthyer Kostandinopojėn nė kryeqytet tė Perandorisė Osmane.

E ashtuquajtura `Roma e Dytė`, pushoi sė egzistuari duke pushuar sė egzistuari dhe e ashtuquajtura Perandori Orthodokse, transferoi kryeqytetin e saj nė Moskė qė sot nga religjiozėt quhet dhe `Roma e Tretė`.

Nė atė kohė trevat e Arbėrisė dhe tė Epirit I pėrkisnin Perandorisė sė Bizantit pėr shkak tė ndarjes fetare sipas linjės sė Theodosit.

Linja e Theodhosit ishte linja qė ndau Perandorinė Romake nė Perandorinė Romake tė Perėndimit –Katolike- Roma, dhe Perandorinė Romake tė Lindjes-Ortodokse (bizanti + sllavėt), Konstandinopoja (pushtuar nga turqit nė 1453 dhe u bė Perandoria Osmane me fe islame + ortodokse).


Shqipėria e sotme ose Arbėria dhe Epiri i djeshėm u pėrfshi nė Perandorinė e Lindjes –Ortodokse (por me gjithė kėtė disa zona mbetėn katolike edhe pas pushtimit turk).

Sipas znj. Anisa Papleka: ``Pėr ta sqaruar tė gjithė kėtė rrėmujė mė nga afėr, po fillojmė me kohėn kur Justiniani i, nė vitin 535, pasi kishte ripushtuar Dalmacinė, e ndau atė nė dy provinca: nė njė pjesė qė mbajti emrin e vetė Dalmacisė me seli Salonėn dhe nė pjesėn tjetėr qė u quajt Prevalitana me seli Shkodrėn. Prevalitana, e cila arrinte deri nėn Lezhė, kishte si qytete kryesore Dioklenė, Shkodrėn dhe Lezhėn.

Me vendim tė perandorit Leo [Isauriku] (732), Epiri i Ri, Prevalitana dhe Italia e Jugut, iu hoqėn kishės Romane, pushtetin e sė cilės pėr kėto territore e pėrfaqėsonte vikari apostolik i Selanikut, dhe u vunė nėn kontrollin e patriarkatit tė Konstantinopojės. Kryeqendra e Prevalitanės, qė ishte nė Shkodėr, transferohet nė Durrės, kėshtu qė zhduket qendra ipeshkvnore e Shkodrės, autoriteti i tė cilės i kalon Dioklesė.

Si rrjedhojė, jo vetėm politikisht, por edhe fetarisht, jo vetėm Epiri i Ri, por edhe Prevalitana, ranė nėn Bizant dhe nėn pushtetin fetar tė Konstantinopojės, megjithėse siē argumenton Shuflaj, kėto territore i ruajtėn deri diku me fanatizėm lidhjet e drejtpėrdrejta me Romėn dhe me kishėn romane``.

Pak Histori.

Perandoria Bizantine nganjeherė referohet si Perandoria Romake e Lindjes dhe vazhdim i Perandorise Romake te Lindjes gjate periudhes Antike te vone dhe gjate mesjetes. Kryeqyteti i saj ishte Konstandinopoja (Stambolli I sotėm) e cila ne fillim e kishte emrin Bizantium.

Kjo Perandori, i mbijetoi fragmentimit te Perandorise Romake te Perendimit ne shek 5 e.r., dhe vazhdoi te egzistoje deri ne renien e Konstandinopojes ne duart e Osmaneve me 29 Maj 1453. Perandoria e Bizantit jetoi afersisht 1100 vjet.

Gjate egzistences se saj Perandoria e Bizantit ishte nje force ekonomike, ushtarake, kulturore e fuqishme. Njelloj Perandoria Bizantine dhe Perandorie Romake e Lindjes jane terma historiografike te krijuar pas perfundimit te mbreterise.

Qytetaret e saj vazhduan ti referohen peradorise se tyre si `perandori romane` (Βασιλεία τῶν Ῥωμαίων) ose Romania dhe per vehten e tyre si `romane` apo `romanoi`.

Constantinopoja ka qene kryeqyteti perandorak pas shenjterimit te saj ne vitin 330 e.r., ne Kohen kur Perandor i Romes ishte Konstandini I Madh. Gjate 11 shekujve qyteti ka qene rrethuar shume here por u pushtua vetem nje here : gjate kryeqezates se 4 ne vitin 1204 dhe kryqtaret vendosen nje shtet jo stabel Latin per disa vite; Nicaeanet u a rimoren Konstandinopojen latineve me 1261; dhe heren e dyte kur u pushtua perfundimisht nga turqit ne 29 maj 1453.

Disa ngjarje ne shekujt 4-6 shenuan periudhen e tranzicionit gjate te ciles u nda perfundimisht Perandoria Romake e Perendimit dhe ne Oerandorine Greke te Lindjes.

Konstandini i I (mbreterimi 324–337) e riorganizoi Perandorinne duke e bere Konstandinopojen Kryeqytet te Ri dhe legalizoi Kristianizmin ne Perandori.

Nen Theodosius i I (mbreterimi 379–395), Kristianizmi u be Fe zyrtare dhe Perandoria u be shtet-fetar-zyrtar Kristian, dhe praktikat e tjera religjioze u ndaluan.

Me ne fund, nen mbreterimin e Heraclius i I (mbreterimi 610–641),Ushtria dhe Administrata Perandorake u ristrukturuan dhe u pershtaten per perdorim zyrtar Grek ne vend te asaj Latine.

Keshtu, megjithsse shteti Romak vazhdoi dhe mbajti traditat e shtetit Romak , historianet modern e dallojne Bizantin nga Roma e Lashte aq sa kur Perandoria u perqendrua ne Konstandinopoje, u orientua me shume nga kultura greke se sa ajo latine dhe u karakterizua nga Kristianizmi Orthodoks.

Perandoria Bizantine ka patur nje karakter multi-etnik gjate histories se saj dhe ruan traditat romano-helenistike me elemente mbizoteruese greke.

Perdorimi I rastesishem I termit Perandoria e grekeve (Imperium Grecorum) ne perendim I referohet `Perandorise Romake te Lindjes` dhe e nje Perandori Bizantin si Perandori i Grekeve (Imperator Graecorum), dhe perdoret gjithashtu per te ndare prestigjin e Perandorise Romane e mbreterite e reja te Perendimit.

Banoret e quanin vehten e tyre Romanoi dhe Graekoi, madje deri ne shek e XIX , Greket e kane perdorur tipikisht ne gjuhen greqishte te re si Romaika dhe Graikika.

Termi Roma e Lindjes eshte pershkruar me kujdes si nje njesi politike qe perfshin provincat lindore te Perandorise se vjeter Romake deri ne vitin 476 e.r., kur kishte akoma dy perandore.

I njėjti term mund te jete perdorur te pakten deri ne shek VI, per aq gjate sa njerezit vazhduan te veprojne dhe mendojne ne pajtim me ato qe mbizoteronin ne nje Perandori Romake te meparshme.

Gjatė te njejteve shekuj megjithate kishte ndryshime kaq te thella ne efektet e tyre kumulative saqe pas shekullit te 7 shoqeria e Lindjes ndryshonte cilesisht nga format e meparshme. Ne nje perpjekje per te njohur kete dallim, historianet ne menyre tradicionale kane pershkruar perandorite e mesjetes si `Bizantine`.

Termi erdhi nga emri Bizantium, qe ishte ne fakt nje koloni greke e lashte ne anen europiane te Bosforit midis detit mesdhe dhe detit te zi; qyteti me kete emer ishte nje pike kalimi midis Europes dhe Azise se Vogel (Anatolia.)

I rithemeluar si Roma e Re nga Perandori Konstandin ne vitin 330 e.r., ketij qyteti I u vendos emri Konstandinopoje ose qyteti i Konstandinit.

Termi Bizantium thekson aspektin qendror te civilizimit bizantin; nje shkalle qyteterimi ne te cilin jeta administrative dhe intelektuale gjendej ne kete qytet nga viti 330- deri ne vitin1453 kur ishte Perandor Konstandini 11 (apo i 12).

Konstandinopoja lokalizohej ne bregdetin europian te Bosforit, ne mes te detit Egje dhe detit te zi, qe tani I perket Turqise. Qyteti bashkonte dhe perzjente popujt europiane dhe ato te Azise se Vogel.

Konstandinopoja ishtė ndėrtuar nė formėn e njė trekėndėshi i cili rrethohej nė tė dyja anėtė mė ujė, nė veri nga Briri i Artė kurse nė jug nga Deti Marmara. Vetėm ana e tretė nė pjesėn perėndimore bashkohej me tokėn.

Qytei I Bizantit u krijua nga nje koloni greke te themeluar ne anen europiane te Bosforit. Legjenda e lashte Greke I referohet mbretit legjendar Byzas, udheheqesi I koloneve Megarean, dhe njekohesisht themeluesi I ketij qytei ne qe ne vitin 667 p.e.r. Forma e latinizuar Byzantium mbeti emir original i ketij qyteti.

Shume me vone, emri Byzantium u be i zakonshem ne Perendim te cilet i referoheshin Perandorise Romake te Lindjes.

Ne vitin 330 e.r. Perandori Konstandin i I, ne nje perpjekje per te forcuar Perandorine e ri –themeloi Bizantin me emrin Konstandinpol, ose `Roma e Re`, dhe Kryeqyteti I gjysmes lindore te Perandorise Romake. Perandori Konstandin i I gjithashtu lejoi kristianet dhe fene e tyre e zyrtarizoi.

Pas vdekjes se tij ne vitin 395 e.r, Perandor Theodosius I, e ndau Perandorine midis dy djemve te tij dhe Perandoria nuk u bashkua me kurre. Theodius beri gjithashtu Krishterimin si fene e vetme te Perandorise, dhe Konstandinopoja siguroi perparesine mbi qendrat e tjera kristiane ne lindje ahtu si Roma ishte ne Perendim.

Renia e Romes e cila u pushtua nga Osthrogotet ne vitin 476, shenoi edhe fundin e gjysmes perendimore te Perandorise Romake. Gjsyma Lindore vazhdoi si Perandori Bizantine me Konstandinopojen si Kryeqytet te saj.

Konstandinopoja mendohet se ne kulmin e saj kishte nje popullate nga 200.000 deri ne 500.000 njerez, sidomos ne shekullin e V, dhe perandoret u perpoqen qe te frenonin rritjen se sa te nxisnin shtimin e popullates. Pas vitit 391 e.r., Krishterimi shoqerohej dhe me fe te tjera, por nga ky vit u vendos me dekret perandorak qe te frenoheshin te gjitha format e kulteve pagane dhe u mbyllen te gjitha tempujt pagane. Presioni Perandorak u manifestua edhe ne Koncilet Kishtare te shek IV, me ne krye Perandorin i cili siguroi nje rol drejtues rol i cili vazhdoi edhe gjate shek tė V duke percaktimet si kush quhen herezi dhe ne shtypjen e tyre.

Kryeqyteti Konstandinopoja u ri-inagurua ne vitin 324 e.r., ne qytetin e lashte te Bizantit, si Kryeqytet i Perandorise Romake nga Perandori Konstandini i Madh dhe emir i tij i dedikohet ne 11 maj 330.

Nje nga Perandoret me te medhenj Justiniani i I (mbreteroi 527-565), dhe gruaja e tij Theodora, pergatiti fushaten per te shkaterruar persianet ne frontin lindor dhe te shkaterronte herezite qe kishin armiqesuar kishen katolike Romake.

Ai sponsorizoi nje ri-kodifikim dhe nje permbledhje dhe ligjeve Romake dhe ndertoi Katedralen e Mrekullueshme te Shen Sofise.

Por ri-pushtimi i Afrikes se Veriut dhe Italise nga Justiniani I, ishte jete shkurter. Lufta me Persine, dhe sulmet e tribuve slave e bullgare demtuan rende te ardhurat e Perandorise. Per kete shkak Perandoria u interesua per problemet e saj te brendeshme dhe la pas dore Perendimin.

Megjithse drejtuesit vazhdonin ta quanin Perandorine si `Romake`, pas vdekjes se Justinianit, termi `Bizantine` filloi te perdorej me kujdes per Perandorine sidomos ne Kohen e mesjetes.

Ne saje te kesaj mareveshjeje, ne fakt ne emrin `grek` maskoheshin shume etni me origjine te ndryshme si: sllave ose turq, etj.

Konstandinopoja eshte rrethuar disa here por u pushtua gjate 11 shekujve te pare vetem ne vitin 2014 gjate Kryqezates se 4 nga Venecianet.

Kryqtaret vendosen nje shtet Latin me Perandore Latine deri ne vitin 1261.

Perandoria dhe kryeqyteti Konstaninopoja u ri clirua nga bizantinet ne vitin 1261 nga dinastia e Paleologut.

Ne shek e XIV turqit selxhuke e rrethuan ne 1395 por nuk e pushtuan dot., por turqit ndertuan nje pozicion strategjik afer kryeqytetit.

Rėnia e Kostandinopojės.

Ne vitin 1453 , per tu mbrojtur nga Osmanet, mbrojtja e qytetit kishte nje flote prej 26 anijesh: 5 nga Gjenova, 5 nga Venediku, 3 nga Kreta veneciane, 1 nga Ankona, 1 nga Aragona, 1 nga Franca, dhe 10 ishin anije t Bizantit.

Murete dyfishta Theodosiane lokalizoheshin 2km ne perendim te murit te vjeter, u ndertuan ne Peradorin Theodosius 2 (mbreterimi 408-450e.r.),dhe kishin 57 kulla. Pasi u shkaterruan nga nje termet (viti 448 e.r.), ato u rindertuan per 60 dite.

Qyteti kishte 20 km mure: muret Theodosiane- 5.5km,muret perballe detit -7 km (pergjate `Bririt te Arte),muret pergjate detit Marmara-7.5 km.

Perplasjet e renda etnike dhe fetare te shekujve te mevonshem e dobesuan Bizantin, perballe armiqve te shumte te perendimit dhe te lindjes.

Armiqesite karakterizonin lidhjet midis Bizantit dhe te ashtuquajturve `barbare`; sidoqofte, Bizanti ishte i hapur ndaj barbareve nese ata pranonin te pagezoheshin dhe te ktheheshin ne te krishtere dhe do ti qendronin besnike Perandorit.

Kryeqyteti I Bizantit u pushtua per here te dyte dhe te fundit ne 29 maj 1453, dhe Perandori i Bizantit ra duke luftuar ne muret e Kryeqytetit te tij, i vrare nga osmanet.

Krahina Trapezus (Trabzon- ne turqisht) u pushtua ne 1461.

Perandori Byzantine KonstantinI XI, I kuptoi qellimet e Sulltan Mehmetit 2, dhe keshtu kerkoi ndihme ne Europen Perendimore; por tani cmimi ishekuje luft dhe armiqesi midis Lindjes dhe Perendimit do te kishte taksen e vet.

Qe nga viti 1450 Perandoria ishte e lodhur dhe perbehej tashme vetem nga disa dhjetra km2 jashte kryeqytetit, nga `ishujt e Princeshes` ne detin Marmara, dhe Peloponezi me qendren e tij kulturore Mystras.

E ashtuquajtura `Perandoria e Trebizondit` (u pushtua ne 1461), nje shtet pasues qe u formua pas kryqezates se 4, gjithashtu mbeti gjalle ne bregdetin e detit te zi.

Byzantine Emperor Constantine XI, I kuptoi qellimet e Sulltan Mehmetit 2, dhe keshtu kerkoi ndihme ne Europen Perendimore; por tani cmimi ishekuje luft dhe armiqesi midis Lindjes dhe Perendimit do te kishte taksen e vet.

Qe nga viti 1450 Perandoria ishte e lodhur dhe perbehej tashme vetem nga disa dhjetra km2 jashte kryeqytetit, nga `ishujt e Princeshes` ne detin Marmara, dhe Peloponezi me qendren e tij kulturore Mystras.

E ashtuquajtura `Perandoria e Trebizondit` (u pushtua ne 1461), nje shtet pasues qe u formua pas kryqezates se 4, gjithashtu mbeti gjalle ne bregdetin e detit te zi.

Kur filloj rrethimi, popullata e kryeqytetit llogaritej rreth 50.000 banore se bashku me rrefugjatet qe erdhen nga periferia perreth.

Garnizoni i qytetit perbehej nga 5.000 greke dhe 2.000 te huaj, me te shumtit ishin gjenoveze dhe veneciane.

Njerzit e Justininit ishin armatosur mire, kurse pjesa tjeter ishin civile, vullnetare dhe armatosur vendas e te huaj, marinare,dhe gjithashtu edhe murgj.

Te gjithe zoteronin shpirt luftarak dhe shume nga ata u vrane duke luftuar.

Gjate javes se pare te rillit, trupat osmane u rreshtuan dhe mren pozicionet perreth mureve te kryeqytetit. Sulmi i pare u be me 18 prill 1453.

Dihej qe ushtria e Sulltanit u grumbullua masivisht ne zonen e Adrianopoles. Trupat kishin ardhur nga cdo rajon i Perandorise osmane dhe ishin afersisht mbi 150.000 ushtare nga shume nacionalitete, dhe mijra te tjere jo ushtare te rregullt por te grumbulluar se bashku me ushtrine osmane me qellim per te plackitur.

Tė gjithe ishin gati pėr tė sulmuar qytetin.

Trupat osmane ishin shumė tė pėrgatitura dhe te pajisura mire. Trupat `elite` ishin Janissaries (jenicerėt) qė pėrbėheshin nga fėmijėt e rrėmbyer tė krishtere dhe te konvertuar forcerisht ne islam; sidoqoftė, ishin ushtarė profesionistė qė pėrbenin ajken e ushtrise osmane.

Sipas tradites islame , Sulltani perpara fillimit te masakrės u kerkoi te rrethuarve te dorezonin qytetin duke u premtuar tu ruante jetet e tyre dhe pronen e tyre.

Perandori i Konstandin i XI i Bizantit dha nje pergjigje sfiduese dhe krenare dhuke hedhur poshte kerkesen e Sulltan Mehmetit te II.

Menjehere filloi goditja e mureve te qytetit me topa te medhej gjylet e te cileve peshonin disa kuintale.

Veziri i Sulltanit Halil Chandarli pati rezerva te medha persa I perket rrethimit qe ne fillim,sepse kishte frike nga ndonje nderhyrje e Flotes Veneciane qe sipas fjaleve qe qarkullonin –ishte duke ardhur, apo trupat hungareze qe do te kapercenin Danubin, e keshtu rrethimi do te vazhdonte per nje kohe te gjate.

Veziri gjate nje takimi ne daten 25 maj, i tha Sulltanit qe te hiqnin rrethimin, sepse sipas tij po te qendronte rrethimi me gjate, atehere, do te kishin pasoja te paparashikuara per interesat Osmane.

Sulltani ishte i merzitur dhe vete per shkak te zgjatjes se veprimeve luftarake dhe per pasoje, dha urdher per nje sulm frontal, ne shkalle te gjere, dhe te fundit kunder Konstandinopojes.

Vendimi i Sulltanit u perkrah nga komandantet e rinj e sidomos nga Zaganos Pasha, nje Kristian i konvertuar ne Islam.

Propozimi i Vezirit Halil u hodh poshte dhe te gjithe te pranishmit vendosen te vazhdojne rrethimin.

Te rrethuarit gjate dites se hene te 28 majit, riparuan muret dhe pengesat dhe i riforcuan ato.

Ne qytet kembanat e kishave orthodokse rane zhurmshem dhe qytetare e ushtare u bashkuan ne nje procession te gjate duke mbajtur reliket e shenjta Brenda dhe pastaj duke marshuar jashte kishave.

Veziri gjate nje takimi ne daten 25 maj, i tha Sulltanit qe te hiqnin rrethimin, sepse sipas tij po te qendronte rrethimi me gjate, atehere, do te kishin pasoja te paparashikuara per interesat Osmane.

Sulltani ishte i merzitur dhe vete per shkak te zgjatjes se veprimeve luftarake dhe per pasoje, dha urdher per nje sulm frontal, ne shkalle te gjere, dhe te fundit kunder Konstandinopojes.

Vendimi i Sulltanit u perkrah nga komandantet e rinj e sidomos nga Zaganos Pasha, nje Kristian i konvertuar ne Islam.

Propozimi i Vezirit Halil u hodh poshte dhe te gjithe te pranishmit vendosen te vazhdojne rrethimin.

Te rrethuarit gjate dites se hene te 28 majit, riparuan muret dhe pengesat dhe i riforcuan ato.

Ne qytet kembanat e kishave orthodokse rane zhurmshem dhe qytetare e ushtare u bashkuan ne nje procession te gjate duke mbajtur reliket e shenjta Brenda dhe pastaj duke marshuar jashte kishave.

Sulltani me jeniceret e tij te gardes, hyne ne qytet mbasditen e pare te pushtimit. Konstandinopoja kryeqyteti I Perandorise se Bizantit dhe qeyteti me i madh i Europes se asaj kohe kishte rene ne duart e tij.

Sulltani beri nje vizite ne te gjithe qytetin e shkaterruar.

Sulltani hyri per here te pare ne Katedralen e Shen Sofise dhe e pa me habi madheshtine e saj.

Pas pak urdheroi qe kjo katedrale te kthehej ne xhami.

Sulltani dha urdher qe tu jepeshin fund vrasjeve, sepse sipas tij mjaftonte.

Ndersa Sulltani kaleronte ne rruget e Konstndinopojes ai tha: Cfare qyteti qe fituam, qe e lame ne dore te plackitjes dhe shkaterrimit.

Krishterimi Orthodoks pesoi nje humbje jashtzakonisht te madhe pas Renies se Konstandinopojes.

I vetmi popull orthodox, qe luftoi deri ne 1479 ishin Arberit dhe Epirotet te cilet nen udheheqjen e Gjergj Kastrioti –Skenderbeu, rezistuan per 25-30 vite pushtimit Osman.

Pushtimi i Gadishullik Ilirik shperbeu kishat orthodokse dhe hierarkine orthodokse, por ajo u ruajt nga disa dekrete te Sulltaneve per: Mali Athos, kishat sllave te Serbise dhe Bullgarise, me pak ato Rumune, ne disa zona te Greqise, ne Siri, Egjipt (koptet), Armeni e Gjeorgji, Irak, me kusht qe te paguanin harac dhe te mobilizonin ushtare ne rast lufte si dhe te lejonin kalimin e ushtrive osmane.

Sulltani lejoI Patriarkanen e Konstandinopojes te mbijetonte dhe te manaxhonte ne menyre te kufizuar kishat dhe te krishteret.

Me pushtimin e Stambollit, Sulltan Mehmeti II u shpall si mbrojtės i Kishės Orthodokse dhe i njohu Patrikanės jo vetėm tė drejtat e vjetėra nė anėn fetare, po edhe fuqi juridike mbi Orthodoksit. Ai ripėrtėriu traktatet e paqes me Serbinė dhe Vllahinė.

Megjithe keto leshime orthodoksia u pakesua dhe nje pjese e mire e populates orthodokse u largua ne zona jashte perandorise si ne Itali, Ukraine, Venedik, Spanje, Hungari.

Pas viteve 1540, Doktrina FIDE dhe Urdheri Bazilian, filluan te kristianizojne me lejen e Sulltanit disa zona ne Ballkan, ne religjionin katolik.

Pas pushtimit me 1537 nga Sulltan Sulejmani, shume njerez u kthyen ne kripto-kristiane (laramane).

Misioni Basilian dhe Propaganda Fide, e cila u themelua nga Selia e Shėnjtė mė 1622 nga Papa Gregori XV. Propaganda Fide u quajt ndryshe edhe “Kongregacioni pėr Ungjillizimin e Popujve“.

Duka i madh Rus Vasilij I djalė i Dhimitėr Donskit ngadhėnjimtarit tė famshėm mbi tartarėt, ndaloi pėrmendjen e emrit tė perandorit bizantin nė kishat ruse dhe tha frazėn proverbiale: “kemi njė kishė por jo njė perandori!”.

Pas dates 29 Maj 1453 kur Osmanet me ne krye Sulltan Mehmetin e II Konstandinopoja u be Kryeqytet I Perandorise Osmane. Qyteti e ndėrroi emrin nė Istanbul (Stamboll) ne vitin 1930.

Shen Sofia- Ἁγία Σοφία- eshte kishe (bazilike) e orthodokse greke patriarkale e cila me vone pas pushtimit Osman u be nje xhami perandorake, dhe sot eshte nje Muzeum dhe gjendet ne Stambollin e sotem ne Turqi.

Data e ndertimit eshte ne vitin 537 e.r., dhe deri ne 1453 sherbeu si Katedrale Orthodokse dhe si vend I Patriarkut te Konstandinopojes , me perjashtim te viteve 1204-1261 kur kryqezata e katert e pushtoi dhe e beri Katedrale Roamke Katolike nen Perandorine Latine te Konstandinopojes.

Ndertesa u be xhami prej 29 Maj 1453-1 shkurt 1931.

Ndėrtesa e Shėn Sofisė, u laicizua si Muzeum qė nga 1 shkurti i vitit 1935 e deri nė ditėt e sotme kur i kėrkohet Presidentit Erdogan qė tė ribehet Kishė
Artikull i goditur, jam dakord me Pirron, pervecse Roma e III nuk ekziston, vazhdon Kostandinopoja, Roma II, pavaresisht renjes se fuqise ushtarake, eshte mendja e Kishes Orthodhokse. Jeruzalemi eshte zemra.
Kostandinopoja ra prej mekateve te popullit, qe arriti kulmin me sinodin e firences 1439, ku Kisha u vu nen varesine e papes, pra u krye tradheti e hapur, me perjashtim te Shen Markut te Efesit dhe popullit orthodhoks.
Me bold, shume e vertete, vete flamuri arb (shqiptar) eshte flamuri i bizantit. Gjergj Kastrioti si orthodhoks lidhi kurore me Doniken (Araniti), ne Kishen e Shen Trinise, tek Manastiri i Ardenices. Nuk ka prift orthodhoks qe te marton nese nuk je i pagezuar. Vitin qe shkoi u krye perkujtimore ne Katedralen "Ngjallja e Krishtit", ne kujtim te Heroit tone Kombetar. Madje eshte ideja e shpalljes shenjtor te Shen Gjergj Kastriotit, i Kishes Orthodhokse padiskutim.
Persa u takon xhamive te prizrenit dhe durresit duhet urgjentisht te heqin emrin e sulltan fatihut. Feja s`duhet te perzihet me politiken.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 30-05-2019 nė 13:15
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:13   #46
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
vazhdon Kostandinopoja, Roma II, pavaresisht renjes se fuqise ushtarake, eshte mendja e Kishes Orthodhokse
Ja edhe pak spurdhiakos. Erdogani u ka dhene ultimatum qe te marrin nenshtetesine turke. Sa kane mbetur atje, 5.000?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:19   #47
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

King Bardhyl, eshte abuzuar shume se Skenderbeu eshte martuar ne Kanine, kjo nuk eshte aspak e vertete, Kanina ishte selia e Gjergj Aranitit, vjerrit te Skenderbeut dhe i ati i Marina Aranitit(e quajtur ndryshe Donika). sigurisht Gjergj Araniti i ka bere ceremoni te bijes ne Kanine, por sakramenti i marteses eshte bere ne kishen katolike te Danjes(vaut te dejes), eshte fiks si sot lol, behen dy dasma, nje ke shpia e nuses tjetra ke shpia e dhendrit, dhe celebrimet behen ke bashkia e burrit
ajo kisha ku bohen celebrimet(sakramenti i marteses) tregon dhe per religjionin e burrit.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:25   #48
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

@LAND

Johann von Hahn (1811-1869), grande filologo e specialista della storia dell’Albania, della sua lingua e cultura, dopo studi approfonditi scrive....dhe FJALE per FJALE ne SHQIP

Shqiptarėt janė pasardhėsit e drejtpėrdrejtė tė pellazgėve, paraardhėsit e grekėve dhe romakėve. Gjuha e tyre, e cila ėshtė ruajtur pothuajse e paprekur, ėshtė gjuha e sotme shqipe (nga vepra e Jacque E 1995 f 35-36).

Dhe perse kjo BESOHET(sipas meje)...I risultati di Hahn sono stati ampiamente condivisi dalle scuole anglosassone, tedesca, austriaca, svedese e altro. Il tedesco Theodore Mommsen (1817-1903), per fare un esempio, grande storico e filologo, premio Nobel per la letteratura, arriva alle stesse conclusioni di Hahn. Credo che gli studi sulla storia e la cultura di una nazione siano decisamente pił credibili quando arrivano da specialisti dei Paesi non confinanti.

PS....hulumtimin se ka bere beni por nje...Shqiptar qe....nato a Tirana, laureato in Matematica (1967), č stato ricercatore e uno dei principali autori della riforma dell’istruzione matematica per tutti i livelli dell’istruzione pubblica. Ha ottenuto un dottorato di ricerca in Matematica presso l’Universitą di Tirana e presso l’Universitą Statale di Pavia. Le sue ricerche e le opere, che riguardano studi sulla matematica, le scienze e le arti, sono state pubblicate in lingua albanese, greca, slava e italiana.

Mendimi IM....SHKOLLA SHQIPTARE....DIKUR.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:28   #49
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Skenderbeu nuk ishte dhender kollovar te martohej ne Ardenice apo ne Kanine lol Skenderbeu ishte Skenderbe, dominus albaniae, i duhej ajo martese per te lidhur nje aleance me nje princ shqiptar shum te fuqishem jugor, Gjergj Aranitin. i duhej sepse ishte ne lufte me turkun.
ja kshu ju pordhodokser, qe doni te beni Skenderbeun kollovar tek Gjergj Araniti. Skenderbeu mori nusen e coi ne shpin e vet ne veri

ju kripsha trute copa idiotesh

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 30-05-2019 nė 13:40
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:31   #50
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
Skenderbeu nuk ishte dhender kollovar te martohej ne Ardenice apo ne Kanine lol Skenderbeu ishte Skenderbe, dominus albaniae, i duhej ajo martese per te lidhur nje aleance me nje princ shqiptar shum te fuqishem jugor, Gjergj Aranitin. i duhej sepse ishte ne lufte me turkun.
ja kshu ju pordhodokser, qe doni te beni skenderbeun kollovar tek Gjergj Araniti. Skenderbeu mori nusen e coi ne shpin e vet ne veri

ju kripsha trute copa idiotesh
skemi cbojm.Po ta morresh SOT quhet.....dhune ne e ke mrena.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:32   #51
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
@LAND

Johann von Hahn (1811-1869), grande filologo e specialista della storia dell’Albania, della sua lingua e cultura, dopo studi approfonditi scrive....dhe FJALE per FJALE ne SHQIP

Shqiptarėt janė pasardhėsit e drejtpėrdrejtė tė pellazgėve, paraardhėsit e grekėve dhe romakėve. Gjuha e tyre, e cila ėshtė ruajtur pothuajse e paprekur, ėshtė gjuha e sotme shqipe (nga vepra e Jacque E 1995 f 35-36).

Dhe perse kjo BESOHET(sipas meje)...I risultati di Hahn sono stati ampiamente condivisi dalle scuole anglosassone, tedesca, austriaca, svedese e altro. Il tedesco Theodore Mommsen (1817-1903), per fare un esempio, grande storico e filologo, premio Nobel per la letteratura, arriva alle stesse conclusioni di Hahn. Credo che gli studi sulla storia e la cultura di una nazione siano decisamente pił credibili quando arrivano da specialisti dei Paesi non confinanti.

PS....hulumtimin se ka bere beni por nje...Shqiptar qe....nato a Tirana, laureato in Matematica (1967), č stato ricercatore e uno dei principali autori della riforma dell’istruzione matematica per tutti i livelli dell’istruzione pubblica. Ha ottenuto un dottorato di ricerca in Matematica presso l’Universitą di Tirana e presso l’Universitą Statale di Pavia. Le sue ricerche e le opere, che riguardano studi sulla matematica, le scienze e le arti, sono state pubblicate in lingua albanese, greca, slava e italiana.

Mendimi IM....SHKOLLA SHQIPTARE....DIKUR.
shum sakte
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 13:53   #52
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,647
Thanks: 1,252
Thanked 2,047 Times in 1,172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
King Bardhyl, eshte abuzuar shume se Skenderbeu eshte martuar ne Kanine, kjo nuk eshte aspak e vertete, Kanina ishte selia e Gjergj Aranitit, vjerrit te Skenderbeut dhe i ati i Marina Aranitit(e quajtur ndryshe Donika). sigurisht Gjergj Araniti i ka bere ceremoni te bijes ne Kanine, por sakramenti i marteses eshte bere ne kishen katolike te Danjes(vaut te dejes), eshte fiks si sot lol, behen dy dasma, nje ke shpia e nuses tjetra ke shpia e dhendrit, dhe celebrimet behen ke bashkia e burrit
ajo kisha ku bohen celebrimet(sakramenti i marteses) tregon dhe per religjionin e burrit.
Kėshtu ėshtė thėnė dhe me Ē'po kuptoj Ardenica ndoshta futet pėr tė shmangur tritolin qė pėrmėnd Ana gend
🖤 (2)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 14:12   #53
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kėshtu ėshtė thėnė dhe me Ē'po kuptoj Ardenica ndoshta futet pėr tė shmangur tritolin qė pėrmėnd Ana gend
ja ta them une kush e ka shpikur kte perrallen e ardenices lol, nje peralle paradoksale ne brendine e vet lol, sepse thote qe aty ishin dhe perfaqsues katolike te vatikanit, raguzes, venecias dhe napolit.
gjithe kte "histori" pordhodokse e ka shpikur pa mbeshtetjen e asnje lloj dokumenti historik nje fare pordhodoksi Naun Kule, ne nje botim te KOASH( e dini ca eshte ky apo tu a them?). nuk ka asnje dokument historik, zero zero zero.

historia e manastirit te ardenices nje ish tempull pagan ilir, pastaj, eshte tjeter gje, s'ka lidhje me Skenderbeun fare.


dhe e dini si e justifikojne mungesen e burimit autentik dokumentar, e kane transmetuar murgjit gojarisht brez pas brezi qe Skenderbeu eshte martuar aty

dmth murgj si ilia, dhe pastaj del iliaz spiro dhe thote qe nuk mund te martohesh ne nje manastir ortodoks nese nuk je ortodoks.

kshu ilia????

sille pra burimin historik qe eshte martuar Skenderbeu aty????

mos sill si burim kte kllufin Naun Kule ortodoks, nje cop idioti. ky eshte bashkekohor, s'quhet burim

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 30-05-2019 nė 14:30
🖤 (2)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 14:17   #54
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,817
Thanks: 689
Thanked 899 Times in 310 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Po ne lenden e historise si č kemi pas dhe si eshte?! Dmth kush e beri ate histori??
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 14:17   #55
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,332
Thanks: 8,127
Thanked 6,187 Times in 2,630 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Ajo qe me ngre nervat me shume ne kto diskutime eshte qe keto teori te pa bazuara ndaj figures se Skenderbeut, jane te mbeshtetura dhe te promovuara edhe nga "shqiptare" te cilet te indoktrinuar nga religjioni, duan te shkelin dhe te eklipsojne edhe figurat me te mira te kombit shqiptar, biles duke perfshire edhe ato raste kur keto figura te cmuara kane provuar katerciperisht dhe fare qarte qe kane punuar dhe luftuar per Shqiperine dhe shqiptaret dhe i perkasin historise shqiptare!
Nuk mbahem per patriot te madh (perkundrazi jam lokalist) por perballe nje figure kaq gjigande dhe reale te shqiptarise, me ngelet vetem ta adhuroj, ta cmoj, ti jem mirenjohes per sakrificat dhe te perulem ne heshtje, me gojen kycur!

__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 14:21   #56
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Ajo qe me ngre nervat me shume ne kto diskutime eshte qe keto teori te pa bazuara ndaj figures se Skenderbeut, jane te mbeshtetura dhe te promovuara edhe nga "shqiptare" te cilet te indoktrinuar nga religjioni, duan te shkelin dhe te eklipsojne edhe figurat me te mira te kombit shqiptar, biles duke perfshire edhe ato raste kur keto figura te cmuara kane provuar katerciperisht dhe fare qarte qe kane punuar dhe luftuar per Shqiperine dhe shqiptaret dhe i perkasin historise shqiptare!
Nuk mbahem per patriot te madh (perkundrazi jam lokalist) por perballe nje figure kaq gjigande dhe reale te shqiptarise, me ngelet vetem ta adhuroj, ta cmoj, ti jem mirenjohes per sakrificat dhe te perulem ne heshtje, me gojen kycur!

big like babe, e ke myt me kte foto. ke dal king fare.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 30-05-2019 nė 14:25
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 14:24   #57
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
big like babe, e ke myt me kte foto.
Forumi pa BABEN ka DURRSI,sdo kishte ASPAK ???????????????????

VLERE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 14:30   #58
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,332
Thanks: 8,127
Thanked 6,187 Times in 2,630 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
big like babe, e ke myt me kte foto. ke dal king fare.
shife sa te vegjel jemi neve perballe kesaj figure madheshtore!
Kaluan mbi 500 vjet dhe prapeseprape disa shqiptaruce, akoma nuk u rriten qe te kuptojne vleren dhe madheshtine e tij.
Turp i madh per ata dhe token ku u linden!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (3)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 14:37   #59
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
shife sa te vegjel jemi neve perballe kesaj figure madheshtore!
Kaluan mbi 500 vjet dhe prapeseprape disa shqiptaruce, akoma nuk u rriten qe te kuptojne vleren dhe madheshtine e tij.
Turp i madh per ata dhe token ku u linden!
VIZITEN e PARE ne KRUJE shkruesi e ka bere me nje femer gjermane.
Dhe HODHEM FIRMEN kur DOLEM ne...BUCH.
Pastaj BUTRINT dhe me rradhe vazhdimesia.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 15:23   #60
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,647
Thanks: 1,252
Thanked 2,047 Times in 1,172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 29 Maj 1453-29 Maj 2019, 566 vjet nga Rėnia e Kostandinopojės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
Po ne lenden e historise si č kemi pas dhe si eshte?! Dmth kush e beri ate histori??
Nuk e di kush e bėri, po unė e mbaj mend se e sqarojnė zgjedhjen e Ardenicės si zonė asnjanėse, dmth as nė Qishbardhė nėn Kaninė dhe as nė Krujė, qėllimi ishte qė edhe martesa tė ishte nė shėrbim tė unifikimit tė shqiptarėve.... unė kėshtu e mbaj mėnd...
🖤 (1)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur