Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-06-2019, 20:37   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,130
Thanks: 6,525
Thanked 3,082 Times in 1,267 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Foli ne gjuhen shqipe, “debohet” nga lokali futbollisti

Ezxhan Alioski, futbollisti i Kombėtares sė Maqedonisė sė Veriut, u pėrjashtua nga njė restorant nė qytetin e tij tė lindjes, Prilep, sepse ai foli nė gjuhėn shqipe. Sapo dėgjuan komunikimin nė shqip tė futbollistit me familjarėt e tij, punonjėsit e restorantit u kėrkuan tė largoheshin, pasi tavolinat ishin tė rezervuara.

Kur foli nė gjuhė gjermane me kushėririn e tij, kamerieri e mori porosinė, e kur iu bashkėngjit edhe familja dhe filluan tė flasin nė shqip, u thanė se duhet tė largohen se ėshtė e rezervuar. Kamerieri nuk e kishte idenė se kush ėshtė Ezgjan Alijoski, futbollisti i reprezentacionit dhe i Leeds United.

Ezgjan Alijoski, Futbollist i Leeds: "Nuk doja t’i them se kush jam se nuk ka nevojė. Ēka mė duhet t’i them kush jam pėr tė hyrė nė lokal?”

Pronari u mundua ta arsyetoj veprimin e punėtorit, por Xhani vendosi tė largohet.

Ezgjan Alijoski, Futbollist i Leeds: "Mė erdhi shumė keq nė atė moment sepse prindėrit ishin me mua. E dini ne shqiptarėt e kemi respektin e madh pėr prindėrit. Ti je me nėnėn dhe babėn, dėshiron tė ulėsh pėr tė pirė diēka. Sigurisht qė dhemb, nuk e pyet nėnėn se ēfarė dėshiron tė pish, por i thotė duhet tė ikėsh”.

Xhani ėshtė rritur nė kulturė evropiane, dhe nuk mundi ta kuptojė se si ėshtė e mundur kjo tė ndodhė, andaj vendosi qė urrejtjes ti bėj njė kundėrsulm.

Ezgjan Alijoski, Futbollist i Leeds: "Ideja ėshtė qė tė shkojmė ta vizitojmė dhe t’i ndihmojmė edhe ne, sa kemi mundėsi, edhe ne ekipi televiziv, t’i ndihmojmė Aleksandrit dhe tė tregojmė se urrejtja nuk luftohet me urrejtje. Nėse nuk e lufton sporti, nuk ka kush e lufton. Unė inat nuk kam, jam kundėr kėtyre gjėrave, jam i rritur nė njė kulturė tjetėr, jashtė kėtij shteti. E bėjmė bashkė! Kjo ėshtė njė tjetėr punė, e ajo njė tjetėr dhe s’ka problem”.

Para se tė arrijmė tek lokali, pamjet tregojnė se ekziston mundėsia qė kamerieri i restorantit, tė jetė personi i vetėm nė Prilep qė nuk e njeh Ezgjan Alijoskin.

Atje na priti menaxheri i lokalit.

“Unė jam menaxheri, mirėserdhėt”.

Si dhe babai i Dejanit, Aleksandri.

“Je i mirėseardhur gjithkund, ėshtė bėrė gabim. Erdha kėtu ta shoh djalin tėnd, por mbase nuk ėshtė, dua ta jap kėtė fanellė time, qė t’ia dėrgosh. Do ta pranoj dhe je i mirėseardhur gjithkund”.

Ezgjan Alijoski, Futbollist i Leeds: “Nuk ėshtė mirė kjo ēka ndodhi sot, edhe ne u kthyem nė mes tė Prilepit pėr inat tė asaj qė ndodhi mė bė njė gjest tė mirė. Pėr inat tė urrejtjes”.

Familjarėt e Xhanit shpjegojnė se kjo nuk ėshtė hera e parė qė u ndodh kėshtu nė Prilep, por shpresojnė se do tė jetė hera e fundit. /ABC news Albania 24/7

__________________

🖤 (2)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2019, 21:29   #2
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,752
Thanks: 829
Thanked 1,565 Times in 904 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Foli ne gjuhen shqipe, “debohet” nga lokali futbollisti

Ky eshte ai qe i shenoi Shqiperise ne Shkoder dhe festoi.
Gjithsesi maqedonasit na urrejne , e dallon direkt sa ndeshesh me ta , gjuha shqipe i acaron , nervozon dhe kthehen ne rracista.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 04:58   #3
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 172
Thanks: 238
Thanked 67 Times in 48 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Foli ne gjuhen shqipe, “debohet” nga lokali futbollisti

Mė e keqja e shqipėtarėve ėshtė se akoma s'kanė mėsuar
dhe se s'kanė kurr pėr tė mėsuarė se sa na "do"shkau...
Tė luash futboll pėr ta ėshtė njėsoj s'ikur tė luftosh pėr ta....
Sporti ėshtė sport, por kur luan pėr shtet nuk mbetet mė vetėm
"sport", e sidomos pėr armiqtė e popullit tėnd...
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2019, 18:04   #4
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,092 Times in 2,293 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Foli ne gjuhen shqipe, “debohet” nga lokali futbollisti

Eshte momenti i fundit qe shqiptaret atje ta largojne nga mbiemrat sufiksin SKI te vendosur dhunshem. Per kete sot nuk mund ti ndaloj askush.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2019, 19:22   #5
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,751
Thanks: 3,321
Thanked 2,604 Times in 1,760 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Foli ne gjuhen shqipe, “debohet” nga lokali futbollisti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Eshte momenti i fundit qe shqiptaret atje ta largojne nga mbiemrat sufiksin SKI te vendosur dhunshem. Per kete sot nuk mund ti ndaloj askush.
Po edhe ne pjese te tjera te ish-Jugosllavise dhe ne Kosove degjoj nga keta mbiemrat me sufiks sllav te imponuar gjate shek.XX-te. Duhen hequr se tani nuk ka me arsye per ti mbajtur.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2019, 19:37   #6
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,092 Times in 2,293 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Foli ne gjuhen shqipe, “debohet” nga lokali futbollisti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po edhe ne pjese te tjera te ish-Jugosllavise dhe ne Kosove degjoj nga keta mbiemrat me sufiks sllav te imponuar gjate shek.XX-te. Duhen hequr se tani nuk ka me arsye per ti mbajtur.
E vertete. Ka shume familje shqiptare qe kane ngelur me sufiks Vic apo Ic sidomos te shqiptaret ne Mal te Zi, edhe pse jane shume atdhetar.

Ne Novi Pazar kishte ndodhur nje iniciative por atje eshte paksa me e veshtire se ne Maqedonine e Veriut dhe Mal te Zi.

Nje rast konkret eshte Mario Dedivanovic (Dedivanaj), nje nga grimeret me te famshem ne bote qe e shfaq perkatesine kombetare ne cdo moment.

__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
🖤 (1)
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2019, 21:15   #7
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,107
Thanks: 1,427
Thanked 2,005 Times in 1,037 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Foli ne gjuhen shqipe, “debohet” nga lokali futbollisti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Ky eshte ai qe i shenoi Shqiperise ne Shkoder dhe festoi.
Gjithsesi maqedonasit na urrejne , e dallon direkt sa ndeshesh me ta , gjuha shqipe i acaron , nervozon dhe kthehen ne rracista.
Per mua nuk ka gje me te ulet se te perbuzesh nga 'maqedonasit'. Per mua ata jane funderrinat e ballkanit e nuk na vine ne as tek maja e gishtit te vogel te kembes per asnje gje.

Mendo sa posht kemi rene si popull kur te perbuzin edhe keta funderrinat e ballkanit! Me sa duket e ndjejne inferioritetin apriori dhe perbuzin shqiptaret per t'u ndjere me mire me vehten!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2019, 22:18   #8
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,465
Thanks: 15,084
Thanked 8,918 Times in 6,017 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Foli ne gjuhen shqipe, “debohet” nga lokali futbollisti

Do dali apet i alexander ne.....kryet
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur