Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-07-2019, 23:52   #181
magnus
larguar

Data e antarėsimit: Jan 2011
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Rreth te drejtave te autorit @

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
O Landush, bej copy shkrimet e saj ne liber dhe krahasoj me shkrimet qe i ka kopju, nese une do e kisha zbulu, e kisha sjell, po pasi ti pohon, atehere sjelli qe ta shohim te gjithe, perndryshe akuza mbetet ne ajer.
Lumi, degjo me vemendje tashi ketu!

se pari, dhe pse duket si teme e vecante sikur e kam hapur une, ne fakt nuk eshte keshtu. postimi fillestar i kesaj teme eshte tek tema kapela frigjiane.
eshte nje teme voluminoze dhe tema me e klikuar ne forum.
kjo eshte teme ne te cilen kane marre pjese shume pak antare(amatere sic i quan ky thirsty).
keshtu, qe une postova ekskluzivisht per Zet dhe Ajnej, jo per ju te tjeret. Ju nuk kuptoni asgje, kurse antaret ne fjale po.

keshtu qe nuk jam i detyruar te caj derrasa me ju, me prova dhe me gjyqe
magnus nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 23:53   #182
Ragnar
Real Madrid

Data e antarėsimit: Mar 2013
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ngjajme shume .kot qe kemi pasur konflikte ..kshu me ka thene dhe nje grek nje here lol
Te thuash qe greket ngjajn me shqipetaret, eshte sikur te thuash elefantet ngjasojn me gjirafa.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 23:54   #183
Performer
Sweet

Data e antarėsimit: Nov 2016
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm

Ohu ragnar ti skupton ..mir e tha landi
Performer nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 23-07-2019, 23:54   #184
thirsty
V.I.P

Data e antarėsimit: Mar 2011
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ngjajme shume .kot qe kemi pasur konflikte ..kshu me ka thene dhe nje grek nje here lol
Por greku te Quan greke te humbur
i vjetėr 23-07-2019, 23:56   #185
Ragnar
Real Madrid

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin

se pari, dhe pse duket si teme e vecante sikur e kam hapur une, ne fakt nuk eshte keshtu. postimi fillestar i kesaj teme eshte tek tema kapela frigjiane.
kjo eshte teme ne te cilen kane marre pjese shume pak antare(amatere sic i quan ky thirsty).
keshtu, qe une postova ekskluzivisht per Zet dhe Ajnej, jo per ju te tjeret. Ju nuk kuptoni asgje, kurse antaret ne fjale po.

E di edhe ket gje se nga eshte kriju kjo teme, se debatin e bem te ajo teme, shoku nuk ke sjell fakte, ke sjell vetem hamendesime, ke pa emisionin dhe pa e lexu fare librin e saj, direkt e ne konkluzion qe ka kopju Zetin apo Ajnejin.
Cka nese kur ta lexosh librin e saj, e sheh qe nuk ka kopju, si do ndihesh ti pastaj!? Poashtu, a nuk paska kjo mundesi edhe kjo te lexon litertura qe keni lexu ju, e te jap mendimet te ngjajshme si ju!? Apo ju tjeret keni akces te bibloteka e Aleksandris qe ishte shkrumosur!?
i vjetėr 23-07-2019, 23:57   #186
Gi de Masha
V.I.P

Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm

Pėr temat e lashtėsisė:
- Mė duken tema tė lodhshme ... dhe nuk besoj fort nė saktėsinė e tyre. Tė gjithė popujt e quajnė veten hyjnorė dhe tė gjithė tė tjerėt ardhacakė .... Tė gjitha ngjarjet lidhen me personazhe tė vdekur.

E vėrteta do tė zbardhet vetėm nėse arrin shkenca deri aty sa tė bisedojė me tė vdekurit!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 24-07-2019 nė 00:02
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 24-07-2019, 00:00   #187
ZET
Cursum Perficio

Data e antarėsimit: Aug 2011
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin

Popull mitik nga Thesalia thotė ndėrmjet tė tjerash. Morėn pjesė nė udhėtimin e Argonautėve.

Albanėt e Kaukazit e kanė origjinėn nga Thesalia dhe shkuan atje gjatė periudhės sė Jasonit.

Cfare thashe me pare? Eshte e pamundur te ndiqen tere huazimet. Por kjo ka dale jo me pare se Maj 2016, qe besoj kam postuar ne nje forum te huaj ku ka shume shqiptare. Per kete nuk kam dyshim.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 29-07-2019 nė 04:55
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 24-07-2019, 00:00   #188
thirsty
V.I.P

thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm

Citim:

Te dinte Shqip Michio Kaku do ishte anonim porsi ju
TE dinte Shqip ndonje professor i historise nga Harvard apo Oxford do ishte ketu me ju e do bashkbisedonte me ju

Besoj se me kupton
i vjetėr 24-07-2019, 00:05   #189
magnus
larguar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
E di edhe ket gje se nga eshte kriju kjo teme, se debatin e bem te ajo teme, shoku nuk ke sjell fakte, ke sjell vetem hamendesime, ke pa emisionin dhe pa e lexu fare librin e saj, direkt e ne konkluzion qe ka kopju Zetin apo Ajnejin.
Cka nese kur ta lexosh librin e saj, e sheh qe nuk ka kopju, si do ndihesh ti pastaj!? Poashtu, a nuk paska kjo mundesi edhe kjo te lexon litertura qe keni lexu ju, e te jap mendimet te ngjajshme si ju!? Apo ju tjeret keni akces te bibloteka e Aleksandris qe ishte shkrumosur!?
po nuk dua mer te te sjell fakte ty. ishte postim i dedikuar ekskluzivisht per Zet dhe Ajnej.

nuk ka te beje me antaret e tjere ai postim

pik
i vjetėr 24-07-2019, 00:07   #190
magnus
larguar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
TE dinte Shqip ndonje professor i historise nga Harvard apo Oxford do ishte ketu me ju e do bashkbisedonte me ju

Besoj se me kupton
si e ke emrin ti joanonimi, plliiz
i vjetėr 24-07-2019, 00:08   #191
Ragnar
Real Madrid

Citim:
po nuk dua mer te te sjell fakte ty. ishte postim i dedikuar ekskluzivisht per Zet dhe Ajnej.

nuk ka te beje me antaret e tjere ai postim

pik
Loool, besoj qe kjo pergjigje e juaj meriton te mbyllet kjo teme dhe pse jo te fshihet e tere tema, se nuk ka kuptim me
i vjetėr 24-07-2019, 00:08   #192
ZET
Cursum Perficio

Vec kesaj ky citim qe na solle, si edhe ata qe e kane bere, thone dicka tjeter. Keta thone qe jane pasardhes te Medeas te lindur ne Thesali, qe do te thoete se jane Armene te Greqizuar.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 24-07-2019, 00:09   #193
King Bardhyl
Super Moderator

Data e antarėsimit: Mar 2015
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Cfare thashe me pare? Eshte e pamundur te ndiqen tere huazimet. Por kjo ka dale jo me pare se Maj 2016, qe besoj kam postuar ne nje forum te huaj ku ka shume shqiptare. Per kete nuk kam dyshim.
Ėshtė e 2011 ZET.
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 24-07-2019, 00:09   #194
thirsty
V.I.P

Citim:
si e ke emrin ti joanonimi, plliiz
Albin Xhemalaj
i vjetėr 24-07-2019, 00:10   #195
ZET
Cursum Perficio

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin

Besoj se me kupton
Qenka kusht se per te vajtur ne Harvard e Oksford nuk duhet te dish shqip? Cfare lloj kerme jeni ju?
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 24-07-2019, 00:12   #196
ZET
Cursum Perficio

Citim:
Ėshtė e 2011 ZET.
Postimi im eshte bere me vone, absolutisht. Vec kesaj thote dicka krejt tjeter.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 24-07-2019, 00:12   #197
thirsty
V.I.P

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Qenka kusht se per te vajtur ne Harvard e Oksford nuk duhet te dish shqip? Cfare lloj kerme jeni ju?
Kete e thoni ju apo mendoni qe e thash une?
i vjetėr 24-07-2019, 00:13   #198
King Bardhyl
Super Moderator

Data e antarėsimit: Mar 2015
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pėr temat e lashtėsisė:
- Mė duken tema tė lodhshme ... dhe nuk besoj fort nė saktėsinė e tyre. Tė gjithė popujt e quajnė veten hyjnorė dhe tė gjithė tė tjerėt ardhacakė .... Tė gjitha ngjarjet lidhen me personazhe tė vdekur.

E vėrteta do tė zbardhet vetėm nėse arrin shkenca deri aty sa tė bisedojė me tė vdekurit!
Shqiptarėt baballarėt e latinėve:

Virgjili e ka shkruar dhe grekėt e kanė botuar. Ēa tė themi, nuk i kemi shkruar ne kėto gjėra.
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 24-07-2019, 00:13   #199
ZET
Cursum Perficio

Jo, ju thate se jeni aq poshte sa nuk meritoni kohe dhe vemendje. Dhe e di cfare? Ke te drejte.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 24-07-2019, 00:17   #200
ZET
Cursum Perficio

Citim:
Shqiptarėt baballarėt e latinėve:

Virgjili e ka shkruar dhe grekėt e kanė botuar. Ēa tė themi, nuk i kemi shkruar ne kėto gjėra.
Qe te kuptohemi me mire; po perpiqesh te me tregosh mua se cfare ka shkruar Virgjili, apo po me deften se nuk jam Virgjili?

Po urdhero vertetoja Italianieve se e kane prejadhjen nga Shqiptaret. Ta pranojne thua; me qe u vjen nga Virgjili i tyre? Se une e vertetoj po te dua, po ty nuk ta jap. Pse? Sepse jam Virgjili.

Nuk kuptoj pse po perpiqeni te me mbushni mendjen ne menyre solide te mos shkruaj me asnje rresht. Ju nuk mund te jeni shqiptare. Por ne se jeni; e meritoni plotesisht veten tuaj dhe fundin qe i keni pergatitur vetes.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim