Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-02-2019, 13:52   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,146
Thanks: 8,180
Thanked 3,748 Times in 1,998 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gjuha shqipe e arbėreshėve tė Italisė nė rrezik zhdukjeGjuha shqipe e arbėreshėve tė Italisė ėshtė nė rrezik zhdukje.
Ajo ėshtė njė nga gjuhėt e pėrfshira nė projektin e sapo lancuar nga OKB pėr shpėtimin e mbi 3000 gjuhėve ndėr rreth 7000 qė janė sot nė botė.
Projekti "Endagered Languages Project" i realizuar nga njė grup ekspertėsh nė fushėn e edukimit, gjuhės e shkencės tė OKB, nė bashkėpunim me mjaft universitete tė botės dhe motorin e kėrkimit Google, ka si synim tė mbajė gjallė memorien e sė shkuarės pėrmes gjuhės e tė sensibiliziojė opinionin publik botėror mbi problemin e gjuhėve nė rrezik zhdukje.
"Me ēdo gjuhė qė vdes, humbet njė trashėgimi e madhe kulturore", nėnvizojnė ekspertėt botėror tė gjuhės. "Humbet vizioni unik i botės, humbet dėshmia e shekujve tė jetės."
Njohja e ekzistencės sė njė gjuhe mund tė jetė hapi i parė pėr t'i zgjatur asaj jetėn.
Ekspertėt e kėtij projekti vėnė nė dispozicion tė portalit tė tyre materialin e duhur informativ mbi ēdo gjuhė nė rrezik, si dhe ftojnė partnerė e individė tė jenė aktiv nė kontributin e tyre nė dhėnien e informacionit tė shkruar e audio viziv pėr ēdo gjuhė nė rrezik tė lartė zhdukje. Ndėrsa motori i madh i kėrkimit Google, do tė realizoj lancimin e kėtij projekti dhe mbikėqyrjen e zhvillimit tė tij nė kohė afatgjate.
Sipas projektit "Endagered Languages Project" tė OKB, nė Itali gjuha e folur nga minoranca etnike arbėreshe ėshtė nė rrezik zhdukje.
Informacioni i shpėrndarė deri mė tani nga ekspertėt linguistik tė kėtij projekti, thotė se gjuha arbėreshe ėshtė njė dialekt i Shqipėrisė sė Jugut e pėrdorur nga pakica etnike e arbėreshėve qė llogariten tė jenė sot nga 100 mijė deri nė 200 mijė persona qė jetojnė nė tė gjithė territorin italian pėrfshirė dhe ishujt. Shumica e arbėreshėve tė Italisė ėshtė pėrqendruar nė jug tė vendit, nė Kalabri e Sicili.
Gjuha e arbėreshėve tė Italisė ėshtė e njohur nga shteti italian dhe e mbrojtur nga ligji 482 i viti 1999. Shpesh herė komunat e arbėreshėve tė Italisė kanė kėrkuar mė shumė fonde nga qeveria italiane pėr ruajtjen e mėsimit tė gjuhės shqipe nė shkollat publike.
Nė nivel universitar nė disa universitete italiane ekziston katedra e gjuhės shqipe si nė Universitetin e Napolit, tė Palermos, Cozencas, nė Bari e La Sapienza nė Romė./ora
____________________________________
https://www.gazetaexpress.com/lajme-...hdukje-630168/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2019, 14:17   #2
Musachia
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 62
Thanks: 26
Thanked 30 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Musachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėMusachia ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe e arbėreshėve tė Italisė nė rrezik zhdukje

sa pak mbeshtetje kane keta njerez nga qeveria shqiptare, kta meritojne nje vemendje shume here me te madhe.
Musachia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2019, 22:44   #3
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe e arbėreshėve tė Italisė nė rrezik zhdukje

Nuk ka kurrefare mbeshtetje nga Shqiperia per keta arbereshet.Shqiperia mund te kishte nje pjese te buxhetit vjetor e cila do te perdorej per diasporen.Shume mire Shqiperia mund te financonte nje stacion televiz ne gjuhe shqip dhe arberishte i cili do te ndihmonte shume ne mbrojtjen dhe zhvillimin e kesaj kulutre te rrezikuar me zhdukje. Shqiperia mund te ndihmonte edhe me libra e baze materiale.dhe ne te njejetn kohe te dergoje studiues ne keto vende arberore per tu mare me arkivat e shumta qe kane kishat dhe kolegjet areberore atje.Ka shume forma se si mund te ndihmohej kjo popullate.Por nuk ka as vullnet e sa deshire.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur