Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Arti Programimit

Arti Programimit Mėsoni dhe ndihmoni tė tjerėt tė hyjnė nė Artin e Programimit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-01-2016, 18:09   #21
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,855
Thanks: 2,560
Thanked 2,540 Times in 1,323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ABC-ja e programimit.

Aha, ne fillim mbasi tha me te verdhe me shkoj mendja tek JavaScripti pasi logon e ka te verdhe, por po PHP nsintaks perdor ?(pikepyetjet).

PHP eshte de facto gjuha programore me e popullarizuar per momentin ne programimin e web-sajteve ne anen e Serverit. Ne qofte se e veren edhe ky forum ne esence eshte i programuar ne PHP. Shiko url-n dhe e veren showthread.php skripten. Mbi PHP eshte krijuar Wordpressi qe eshte CMS me i perdorur ne bote.

Por, kohen e fundit JavaScripti(gjuha skriptuese standarde ne anen e klientit) eshte duke i thyer gjitha limitet pasi po ja merr pjesen e tortes PHP-se ne anen e Serverit me ane te Node.js(JavaScript RE).
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2016, 18:56   #22
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,928
Thanks: 825
Thanked 517 Times in 311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ABC-ja e programimit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga voyager Shiko postimin
Aha, ne fillim mbasi tha me te verdhe me shkoj mendja tek JavaScripti pasi logon e ka te verdhe, por po PHP nsintaks perdor ?(pikepyetjet).

PHP eshte de facto gjuha programore me e popullarizuar per momentin ne programimin e web-sajteve ne anen e Serverit. Ne qofte se e veren edhe ky forum ne esence eshte i programuar ne PHP. Shiko url-n dhe e veren showthread.php skripten. Mbi PHP eshte krijuar Wordpressi qe eshte CMS me i perdorur ne bote.

Por, kohen e fundit JavaScripti(gjuha skriptuese standarde ne anen e klientit) eshte duke i thyer gjitha limitet pasi po ja merr pjesen e tortes PHP-se ne anen e Serverit me ane te Node.js(JavaScript RE).
Leo,


te thot gje chm ? P.sh. dokument.doc, .... .chm


Mua me duhet dic e thjeshte, qofte si liber e qofte si fjalor ose dic nderjemt tyre... ku mund te kem qasje te shpejte (kur kerkoj dic).


Dikush me pat thene se kjo gje mund te behet the me Excel por, ashtu sic ma shpjegoi, pasi e provova, nuk me doli.Shtese:

CHM apo KHCM qenka tool (mjet) per shfletim me duket. Per shfletim te librave elektronik (e-books). Tash shtrohet pyetja si behet (programohet) nje liber elektronik?


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2016, 22:29   #23
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,157
Thanks: 8,197
Thanked 3,758 Times in 2,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ABC-ja e programimit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin

Leo,


te thot gje chm ? P.sh. dokument.doc, .... .chm


Mua me duhet dic e thjeshte, qofte si liber e qofte si fjalor ose dic nderjemt tyre... ku mund te kem qasje te shpejte (kur kerkoj dic).


Dikush me pat thene se kjo gje mund te behet the me Excel por, ashtu sic ma shpjegoi, pasi e provova, nuk me doli.Shtese:

CHM apo KHCM qenka tool (mjet) per shfletim me duket. Per shfletim te librave elektronik (e-books). Tash shtrohet pyetja si behet (programohet) nje liber elektronik?


*
Nje "file" chm eshte ne fakt nje indeks fjalesh, pas ēdo fjale fshehet nje tekst i tere.
chm perdoret psh si ndihme (doracak perdorimi) elektronik per printer, skaner,...etc.

Per programimin e nje libri elektronik, me prapashtesen chm, kemi nevoje per programin gratis Microsoft HTML Help Workshop qe shkarkohet ne adresen e Microsoft :
https://www.microsoft.com/en-us/down...21138#filelist

Pas shkarkimit te Workshop :
-Instalo Workshop
-Hape, shko ne menu Files New
-Ne kutine e dialogut kliko Projet, OK
-Emerto projektin
-Zgjedh typin e skedes(prapashtesen) *.hhp
....
I shtojme dokumentat e deshiruar(me dhjetra...); keta dokumenta duhet te kene prapashtesen .html
...
Nje tuto ne frengjisht :
https://openclassrooms.com/courses/creer-un-fichier-chm
...

NB: Tash e kuptova qe workshop prodhon dokumenta(help) me nje ? .
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 19:29   #24
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,855
Thanks: 2,560
Thanked 2,540 Times in 1,323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ABC-ja e programimit.

Artikulli i Paul Ford-it eshte shume i bukur, i detajueshem dhe i qarte:

What is Code?
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 20:35   #25
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,278
Thanks: 1,428
Thanked 2,373 Times in 1,348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: ABC-ja e programimit.

Njė pyetje kisha unė...
Ja vlejnė kėto kurset mė poshtė apo janė thjesht pėr tė marrė paret...?

https://www.start2impact.it/
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 20:57   #26
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,342
Thanks: 0
Thanked 758 Times in 626 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: ABC-ja e programimit.

Edlin,

Nese do te fillosh, ka ne youtube kurse plot.

Vetem durim per te lexuar dhe filluar te besh testime te kesh.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 21:09   #27
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,278
Thanks: 1,428
Thanked 2,373 Times in 1,348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: ABC-ja e programimit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Edlin,

Nese do te fillosh, ka ne youtube kurse plot.

Vetem durim per te lexuar dhe filluar te besh testime te kesh.
E di.... kėtė i thashė dhe unė ēunit....
E di e di mė thotė.... po kėtu janė mė tė plota e mė tė qarta thotė.... ka katėr orientime inteligjenca artificiale, marketing... e nja dy tė tjera....
Prit, i thashė tė pyes njėherė kėtej se ka elementė qė marrin vesh mirė nga kėto punė...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 21:14   #28
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,342
Thanks: 0
Thanked 758 Times in 626 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: ABC-ja e programimit.

Nese do te beje kurs me pare, do ta beje per te marre provimin apo impelqen dhe do qe te punoje ne kete fushe?

Se pas shkolles, pjesa me e madhe e studimit qe ka bere sdo i hyje ne pune fare. Do i duhet te specializohet ne punen qe do beje.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 21:27   #29
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,278
Thanks: 1,428
Thanked 2,373 Times in 1,348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: ABC-ja e programimit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Nese do te beje kurs me pare, do ta beje per te marre provimin apo impelqen dhe do qe te punoje ne kete fushe?

Se pas shkolles, pjesa me e madhe e studimit qe ka bere sdo i hyje ne pune fare. Do i duhet te specializohet ne punen qe do beje.
I pėlqen tė merret po edhe shkollėn pėr kėtė drejtim e ka, megjithėse nuk kanė filluar akoma tė hyjnė nė programime
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 21:31   #30
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,342
Thanks: 0
Thanked 758 Times in 626 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: ABC-ja e programimit.

Mire eshte, nese ka mundesi te bej bej intership ne ndonje firme startup programimi.

Nderkohe qe ktu ka cuna qe merren me programim, qe mund te te ndihmojne me shume.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 21:37   #31
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,278
Thanks: 1,428
Thanked 2,373 Times in 1,348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: ABC-ja e programimit.

Diēka e tillė ėshtė edhe ajo mė lart.... Ndėrkohė i kam lėnė dorė tė lirė tė fusi duart nėpėr celularė, timin psh e rregulloi dhe mė kurseu 80 €...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 21:47   #32
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,342
Thanks: 0
Thanked 758 Times in 626 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: ABC-ja e programimit.

Po pra po aty ti mson pa paguar, dhe i ndihmon ata qe punojne, me rregullin dosjesh, dhe ben noj pune te vogel rrutine dhe i vjedh edhe " zanatin",...
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2019, 07:52   #33
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,179
Thanks: 0
Thanked 1,752 Times in 1,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: ABC-ja e programimit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Njė pyetje kisha unė...
Ja vlejnė kėto kurset mė poshtė apo janė thjesht pėr tė marrė paret...?

https://www.start2impact.it/
@edlin.

Nga pervoja ime. Fillimisht duhet te kuptoje strategjine e programimit. Pra te mendoje si programist. Per kete do kohe ne fakt. Po te kerkosh ne NET do shikosh se nje programist nuk meson vetem nje gjuhe programimi dhe ngec aty. Gjerat kane evoluar. Mesohet nje gjuhe dhe me vone ndonje version tjeter i saj ose nje tjeter e ngjashme, sepse ka gjera qe behen shume me kollaj me nje gjuhe programimi se sa me nje tjeter(e kam fjalen per platfoma ne rrjet ku nje gjuhe ka perparesi ndaj nje tjetre per librarite qe ka). Nuk dua te bej histori dhe te hyj shume ne detaje,por fare pak si hyrje ... Assembler eshte low level programing. Pas Assembler nuk ka me gje tjeter vec havise me kallaj (shiko dhe Op Codes ne net). C ose C++ mbreteresha e gjuheve. Pastaj ke plot e plot gjuhe te tjera programimi, te prirura drejt Visual Programming dhe te shoqeruara shpesh me nje Integrated development environment (IDE) te tyre. Po i le termat annglisht se nuk eshte e veshtire te gjesh se cfare jane. Delphi (e bazuar ne pascal) eshte nje nga favoritet e mija(ose ka qene, sepse kam kohe qe nuk programoj me). Visual Basic eshte nje tjeter gjuhe qe ka evoluar ne Visual Studio ne mos gaboj. Keto siper jane me pagese, por ke Lazarus dhe Gambas (qe jane pa pagese) nderkohe qe per C ke Dev-C++ Bloodshed C ose Pelles C. Por po kerkove ne net ke plot komunitete qe ofrojne shume mundesi dhe librari falas.

Pra pyetja eshte : Cfare interesi ka? Po qe se ka interes te programoje qarqe do i duhet te interesohet ne ate drejtim. Kerko ne net per CPU programming language ose micro controller programing . Te themi Micro C.

Po ka interes per systemet e telefonise do kerkosh per gjuhe programimi specifike qe perdoren ne ate fushe, si psh. Erlang.

Po ka interes per software ne Windows, Linux,Android do shikosh per gjuhet qe rekomandohen per kete gje (C ose versione te saj) ose gjuhe qe jane si te thuash multi platform. Por tani gjerat kane evoluar shume dhe lidhja ose bashkeveprimi per platforma te ndryshme eshte shume e kollajte. Mund te shkruash nje kod ne C apo gjuhe tjeter, duke qene ne Linux dhe krijon nje program per Windows ose Vice-versa.Nuk po hyj ne detaje se ke shume gjuhe programimi pervec C qe perdoren per te krijuar software.

Gjithnje e me shpesh po i jepet prioritet Python, Rust, Ruby etc.

Kodi:
https://stackshare.io/stackups/python-vs-ruby-vs-rust
What is Python?
Python is a general purpose programming language created by Guido Van Rossum. Python is most praised for its elegant syntax and readable code, if you are just beginning your programming career python suits you best.

What is Ruby?
Ruby is a language of careful balance. Its creator, Yukihiro “Matz” Matsumoto, blended parts of his favorite languages (Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada, and Lisp) to form a new language that balanced functional programming with imperative programming.

What is Rust?
Rust is a systems programming language that combines strong compile-time correctness guarantees with fast performance. It improves upon the ideas of other systems languages like C++ by providing guaranteed memory safety (no crashes, no data races) and complete control over the lifecycle of memory.

Si IDE shpesh ka filluar te perdoret QT designer (sidomos ne Linux), por kam pare shume programe qe perdorin QT Designer dhe per Windows).

Qt Designer is the Qt tool for designing and building graphical user interfaces (GUIs) with Qt Widgets. You can compose and customize your windows or dialogs in a what-you-see-is-what-you-get (WYSIWYG) manner, and test them using different styles and resolutions.

Nje shembull fare i qarte i multi platform software eshte psh. qmplay2 - nje media player, radio player, tv player etj. ( qe egziston per Windows, Linux , Mac OS dhe se fundmi per Android). Vertet program fantastik.

Sa per kurse me leke, te keshiloj njehere te shikosh kete filmin ..

Kodi:
https://www.filma24.cc/good-will-hunting-1997/


Ne nje Universitet me te mira te USA, mendja me e ndritur ishte ai qe pastronte korridoret (personazhi qe interpretohet nga Matt Daemon) dhe qe nuk kishte shpenzuar asnje lek per edukim. Ok. Ai qe nje gjeni por kjo nuk do te thote se duhet te shpenzosh lek per te marre edukim por ke talent dhe aftesi. Ja ku e ke nje keshille nga nje nga mendjet me brilante te njerezimit , keshtu qe kur te vije puna per ate qe thone robt lart e poshte ... jo ore se nuk ka gje falas - ki parasysh se cfare thote Einstein.Secili zgjedh sipas mundesive dhe kapacitetev qe ka. Por kur ke mundesi apo ato gjenden, nuk ke pse ben prova me lek kur kete mund t'i besh pa lek.

Se keta femijet e sotem i duan te gjitha, kur nuk dine se c'duan dhe nderkohe qe nuk kane bythe per asgje.

Nuk ke pse paguan asgje.Shiko me poshte:Keto me siper vetem per te mesuar bazat e Python.

Shpresoj se ke marre ca ide dhe pse ca vone (jo se nuk e kam pare kete teme me pare). Dhe ki parasysh: po nuk prishe, nuk ke cfare ndreq.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 31-10-2019 nė 08:02
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur