Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-05-2018, 02:44   #41
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 685
Thanks: 905
Thanked 306 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Alkoma nje pyetje shume te thjeshte kam une: Po Zotin kush e krijoi?

Kete pyetje ma ka bere vajza ime qe kur ka qene 3 vjece ...kane kaluar dekada te tera dhe asnje pergjigje nuk kam mundur t'i jap asaj. Te lutem me ndihmo!
E verteta eshte keshtu; Zoti ka qene, eshte e do te jete. Eshte nga Perjetesia ne Perjetesi. Tani, c'fitim do kesh ti te zbulosh kete? Pse ben pyetje njerezve? Askush nuk mund te jape kete pergjigje. Se edhe po ta japin, ti sdo e besosh. Me mire pyet vete Zotin.
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2018, 03:22   #42
Elsa
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: angli
Posts: 68
Thanks: 146
Thanked 13 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Elsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejtElsa do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Alkoma, e lexova tekstin tend fjale per fjale dhe germe per germe...dhe.......prit te shikoja ndonje pergjigje - Nothing, Nadha, Zilch, Asgje ...asnje pergjigje nuk morra. Nje pyetje prej nje femije nuk jeni ne gjendje t'i pergjigjeni. Vecse ke hapur nje mije vrima per new topics. Per cdo fjalen tende kam nga nje pyetje. Per fat te keq nuk kam kohe. Ndoshta nje here tjeter...Sa lexova kete paragraf me lindi nje pyetje. E thjeshte eshte, si prej femije. Me lere ta ilustroj me nje histori qe me ka ndodhur mua.

Ne Greqi kjo ngjarje. Si gjithmone qe nuk jam kurre korrekte me kohen, edhe ate dite u nisa me vonese ne pune. Sa mberrita ne stacion, pashe autobuzin qe iku. Damn thashe me vete, jo vetem qe jam me vonese por edhe shancin te merrja kete bus me iku. Sa pa fat qe jam! Me nje fjale ngela e para ne rradhe per te pritur bus-in tjeter.Prit prit ....rradha u be nja 15-20 vete. E keqja eshte se kush nuk ka kohe, nuk ka edhe durim. Keshtu vendosa te marr taxi. I bera auto-stop nje taxie dhe po vrapoja ne drejtim te saje. Ne momentin qe po hapja deren e taxi-se (ndoshta kam qene 200-300 m larg stacionit) shikoj autobuzin qe po vinte. Dicka te cuditshme pashe - qe autobuzi po ikte si "i dehur" dhe perpara syve te mi rrembeu te gjithe turmen qe po priste ne rradhe....Taxixhiu po me bertiste qe futu se nuk kam kohe te pres. Keshtu qe ika dhe nuk morra vesh sec behej. Me vone morra vesh nga lajmet qe shoferit i kishte rene infrakt ne zemer while driving. Bashke me vdekjen e tij morri edhe jeten e 12 veteve te tjere.

Nashti pyetja eshte: Pse Zoti me shpetoi mua nga vdekja dhe jo 12 veteve te tjere? Pse me privilegjoi ne ate moment? Apo mos ndoshta nga bukuria e syve te mi?! Edhe une kam bere gabime ne jete.

Pse gjithe ky privilegj per mua dhe jo per 12 "mekataret" e tjere?!
prsh e dashur; energjija e shkrimit tuaj me thote qe pyetja vjen nga mendja e jo nga zemra. po te uleni diku e te vesh vemendjen tek zemra ne qetsi ju do i ndjeni pergjigjet e te gjitha pyetjeve. nje tjeter shpjegim esht se ju duhet ta lexoni me ze te lart pyetjen e do shikoni sa gjykuese jeni ndaj eksperiences. po te uleni e te rivizitoni situaten cfare mesove nga ajo eksperienc? cfar ndjeve per jeten tuaj? per te tjeret? le te themi qe ne jemi pergjegjes te jetes sone edhe nese se kuptojm ate apo jo. nganjehere na vjen natyrshem te fajesojm dike per cfar ndodh ne jeten tone, te kuptoj. por zoti te ka dhen liri absolute te jetoni jeten dhe mesimet e saj e ne duhet te jemi falenderues e mbase me perulje e dhembshuri tja tregojm ate ndonjeher dhe te tjerve. nese zoti ishte lart, apo zoti ishte taksixhiu, apo shoferi i autobusit nuk ka rendesi, ju nuk mesuat mesimin e asaj ngjarjeje e cila ishte te reflektoje per jeten tuaj, se si po e menaxhoni ate e te ndiheshe falenderuese. por esht ok ,nese kjo nuk ndodhi ne te kuptojm. njerezit kan shum pyetje e disa kan pergjigje e disa jo, e nganjehere njerezit nuk i kuptojn dot sepse ata pranojn me me lehtesi cfar bota u paraqet sesa te kerkojn realitetin, dhe kjo esht ok per ne. Nese ju do kishit pergjigje qe ju jeni e privilegjuar cfar do ndryshonte si do ju ndihmonte kjo te rriteshit si person e te mos gjykoni. Nese pergjigja do ishte qe qe mekataret e meritonin te vdisnin si do ju bente kjo te ndiheshe? nese ju ndiheni mire me vuajtjen e te tjerve e kjo ju lumturon atehere kjo esht gezimi juaj. por ne nuk e besojm ate ne e dime qe ju nuk keni ber gabime cdo gje ndodhi ngadal per rritjen tuaj e nese ne koh te lire te reflektoni e ndroni besimet tuaj. sido qe te jet ne ju duam ashtu si jeni, ju jeni nje pjes e jona, gezimi jon, dashurija jon. ju bekoj me drit e dashuri trista from orion
Elsa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2018, 13:32   #43
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

..ceshtja e Zotit eshte aq e vjeter sa ceshtja e Universit!
Zoti eshte Mbreti i qiejve dhe i tokes, dhe shte krijuar nga shtriga irlandeze..dmth nuk ka mundesi te jete krijuar sepse bie poshte Kulti i tij dhe cilesia e tij si Zot apo i persosur!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2018, 13:55   #44
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 5,004
Thanks: 6,949
Thanked 1,985 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Noshta ka shume zotera por i yni eshte vetem nje adoleshenti ri mes shume zoterash tjere.
Noshta zoti jone na ka programuar vone neve, dy tre million vjet me pare kur u shfaq organizmi i pare ne toke/det.
Noshta jemi vetem nje krijese eksperiment i ndonje adoleshenti zot qe vjen nga nje familje e madhe zoterash dhe patjeter zoti jone rrjedh nga nje familje e nderuar.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 21:16   #45
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Noshta ka shume zotera por i yni eshte vetem nje adoleshenti ri mes shume zoterash tjere.
Noshta zoti jone na ka programuar vone neve, dy tre million vjet me pare kur u shfaq organizmi i pare ne toke/det.
Noshta jemi vetem nje krijese eksperiment i ndonje adoleshenti zot qe vjen nga nje familje e madhe zoterash dhe patjeter zoti jone rrjedh nga nje familje e nderuar.
Kush eshte Zoti i juaj Kurt ? Sepse Jezusi i krishterimit biblik eshte 'alfa edhe omega , fillimi edhe fundi' , 'njeriu te ku Perendia banon truperisht' edhe ' Imazhi i Perendise se padukshem' ose thene thjesht ' Perendia midis / me ne'. Ose thene akoma me thjesht pa njohur Jezusin nuk ke per te njohur kurre te Atin e Shenjite qe e dergoje edhe qe eshte krijuesi i gjithsesise , sepse AJ edhe Jezusi jane nje ....

Nuk e kam ndjekur te gjithe rrjedhjen e diskutimit , ama i di automatikisht pikepyetjet qe burojne sepse i kam pasur vete.

Biblikisht por edhe realisht ekzistenca jone bene sense vetem si produkt i nje lufte midis Perendise edhe Djallit per gjithsesine. Ate qe shume te krishtere -qe lexojne biblen madje- keqkuptojne .... eshte se kujtojne qe lufta edhe engjejt e rene ka ndodhur , kur ne fakt eshte duke ndodhur tani.

Madje po ti pyesesh ku ndodhet parajsa edhe ferri gati te gjithe do te thone ne boten e shpirtrave ne sensin qe eshte shume larg nesh. Por a eshte keshtu biblikisht ?

Ku shkoj pas vdekjes Jezusi ku predikoj per 3 dite edhe ku ishin te vdekurit? Ne hades pra edhe jo ne ferr .... ketu biblikisht tregohet qe ate qe konsideronin grekerit e lashte / por edhe civilizimet e lashta eshte e sakte. Hades eshte domaini momental i te vdekurve qe nuk jane te shpetuar .....

Ku shkoj Jezusi pas ringjalljes edhe pas marrjes se celsave te Hades-it? Ne qjell ne sensin te yjet larg kokave tuaj ....

Mjafton dikush te kthej koken poshte edhe larte edhe atje i keni .... ndoshta jo ne te njeten frekuence , por gjithsesi jo larg fizikisht ( te pakten persa i perket Hades-it kurse multiversi jone eshte pakonceptuisht i madhe).

A nuk bene totalisht sense ? A nuk ka nje perputhje totale me te gjithe ' mitet' por edhe gojethenat e te pareve tane ( per ku shkojne te vdekurit , nga ku vijne fantazmat , per mitologjite greke/egjiptiane etj.?) .... madje madje per fenomenin e ufo-ve qe eshte asgje me pak se fasada e demonologjise ( ka me dhjetera kuotime nga kerkuesit me serjoz te kalibrit te gjenive si Jacques Fabrice Vallée)

Si perfundim ceshtja eshte goxha me e thjeshte sesa e komplikuar:

Ka vetem nje rruge drejt shpetimit nga rruga e vdekjes se dyte edhe vdekja e dyte eshte Ferri. Ajo rruge eshte JEZUSI si i biri i Perendise / Perendia veta .... edhe merita e vetme eshte besimi i sinqert ndaj tij. Kur kjo ndodh te gjitha te tjerat pasojne ne nje transformim shpirteror por edhe fizionomik literal.

P.S Ferri natyrisht ekziston edhe eshte dicka e ndryshme nga Hades-i , por ajo qe duhet kuptuar eshte se ne fund fare 'Hades-i bashke me vdekjen vete do hidhen ne ferr' , edhe kushdo qe eshte brenda tij.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 12-06-2018 nė 21:32
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2018, 13:45   #46
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 262 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elsa Shiko postimin
prsh; kur do i postoni vertetimet e shkences per krijimin? flm
Lexo temen se e kam bere.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2018, 13:49   #47
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 262 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Bibla ėshtė i vetmi libėr Hyjnor qė na tregon javėn 7-ditėshe.
Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme.

Sepse nėse jave do kishte mė shumė se 7 ditė atehere toka do rrotullohej nė njė trajektore mė tė gjatė rreth diellit dhe kjo dmth se toka do ishte mė larg dielliut dhe me nje madhesi me te madhe, keshtu qe nuk do kishte kushte per jeten ne toke.

Por nqs java do te ishte me pak se 7 dite atehere toka do te kryente nje trajektore me te shkurter rreth diellit se dmth se do isht eme afer diellit dhe me nje madhesi me te vogel dhe perseri nuk do kishte kushte per jeten.

Por Bibla i vetmi liber Hyjnor e pershkruan javen 7 diteshe ne krijimin nga Perendia sepse toka qe te kete kushte te tjetes duhet te kete ate trajektore qe ka dhe ate madhesi qe ka dhe ate afersi me diellin qe ka qe dmth se jave duhet te jete 7 diteshe dhe numri 7 eshte numri perfekt.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur