Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2012, 09:14   #1
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Projekti TAP dhe Shqiperia

Tiranė, 4 nėntor - Ka shpresa tё mёdha qё projekti i gazsjellёsit Transadriatik TAP, qё sjell gazin nga Azerbajxhani nё Evropё, duke kaluar edhe nipėr territorin shqiptar, tё fitojё ndaj projektit rival Nabuco.

Gjithēka do tё vendoset nё pranverёn e vitit tё ardhshёm nё Azerbajxhan. Do tё jetё ky vend super i pasur me burime tё gazit qё do tё zgjedhё se me cilin gazsjellёs do tё transportojė pasurinё e vet natyrore drejt Evropёs: me TAP apo Nabuco?

I pari kalon nga fushat e gazit tё Azerbajxhanit, nė Gjeorgji, Turqi, Greqi, Shqipėri, nga ku pėrmes tubacioneve nėnujore nė detin Adriatik mbёrrin nė jug tė Italisė dhe qė andej nė Evropėn Perėndimore. I dyti, Nabuco kalon nga Azerbajxhani nё Turqi, Bullgari, Rumani, Hungari dhe pёrfundon nё Austri.

Projekti TAP ka mbёshtetjen e SHBA-sė, kurse Nabucco atё tё BE-sė, me argumentin se pёrveė Turqisё gazsjellёsi do tё kalojё nipėr vendet anёtare tё BE-sė, gjё qё garanton siguri. TAP ka avantazhin e kostos: ndёrtimi i tij e ka koston 13 herё mё tё ulёt se Nabuco, njofton radio DW.

Kohёt e fundit ky projekt shёnoi edhe njё avantazh tjetёr: Shqipёria, Greqia dhe Italia, tre vendet nga ku do tё kalojё gazsjellėsi, nёnshkruan ne New York njё memorandum mirėkuptimi, qё shėnon hapin e parė nė nivel politik pёr tё vijuar mё pas me analiza teknike pėr krijimin e kornizės sė infrastrukturės sė re. Konsorciumi i investitorёve tё projektit TAP pёrbёhet nga tri kompani tė njohura nė Evropė: EGL e Zvicrės, Statoil e Norvegjisė dhe EON Ruhrgaz e Gjermanisė, transmeton Panorama.

Ministri i Ekonomisё dhe Energjitikёs, Edmond Haxhinasto tha pёr programin shqip tё DW se ky memorandum ka vlerё tё madhe. “Ёshtё shumё i rёndёsisishёm pasi pёrmes tij qeveritё e Italisё dhe tё Greqisё angazhohen nё ndёrmarrjen e disa hapave shumё tё rёndёsishėm si pёrfundimi i marrёveshjes me konsorciumin e investitorёve qё ka marrё pёrsipёr realizimin e kёtij projekti, si edhe hapa tё tjera qё kanё interes tё ndёrsjellė pёr secilin vend”, tha Haxhinasto, i cili ka shpresa tё mёdha se nga kjo garё do tё dalё fitues projekti TAP dhe jo ai Nabuco.

“Vendimi pёrfundimtar nё Azerbajxhan do tё merret nё pranverёn e vitit tё ardhshёm. Jemi shumё optimistё qё do tё pёrzgjidhet projekti TAP. Pas shpalljes sё vendimit do tё fillojё ndёrmarrja e veprimeve konkrete pёr ndёrtimin e gazsjellёsit edhe nё territorin e Shqipёrisё”.

Burimi
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2012, 11:38   #2
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Koncepti

Tubacioni Trans Adriatik do tė transportojė gaz natyral nga struktura gjigante Shah Deniz II nė Azerbajxhan, duke e pėrcjellė nėpėrmjet Greqisė dhe Shqipėrisė pėrtej Detit Adriatik nė Italinė jugore dhe mė tej nė Evropėn perėndimore. Projekti ka pėr qėllim rritjen e sigurisė sė furnizimit si dhe diversifikimin e furnizimeve me gaz pėr tregjet evropiane.

Nė kėtė mėnyrė TAP-i do tė hapė tė ashtuquajturin Korridorin Jugor tė Gazit, duke rritur sigurinė e Evropės pėr energji duke kontribuar nė diversifikimin e furnizimit tė rajonit me gaz.
Projekti ėshtė hartuar pėr tė zgjeruar kapacitetin e transportit nga 10 deri nė 20 MMK nė vit nė varėsi tė volumit.

Projekti TAP mundėson gjithashtu zhvillimin e objekteve tė magazinimit tė gazit natyror nė Shqipėri pėr tė garantuar mė tej sigurinė e tregjeve Evropiane gjatė ndonjė ndėrprerjeje operacionale.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2012, 21:37   #3
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,196
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Illyrian rex Shiko postimin
Tiranė, 4 nėntor - Ka shpresa tё mёdha qё projekti i gazsjellёsit Transadriatik TAP, qё sjell gazin nga Azerbajxhani nё Evropё, duke kaluar edhe nipėr territorin shqiptar, tё fitojё ndaj projektit rival Nabuco.

Gjithēka do tё vendoset nё pranverёn e vitit tё ardhshёm nё Azerbajxhan. Do tё jetё ky vend super i pasur me burime tё gazit qё do tё zgjedhё se me cilin gazsjellёs do tё transportojė pasurinё e vet natyrore drejt Evropёs: me TAP apo Nabuco?

I pari kalon nga fushat e gazit tё Azerbajxhanit, nė Gjeorgji, Turqi, Greqi, Shqipėri, nga ku pėrmes tubacioneve nėnujore nė detin Adriatik mbёrrin nė jug tė Italisė dhe qė andej nė Evropėn Perėndimore. I dyti, Nabuco kalon nga Azerbajxhani nё Turqi, Bullgari, Rumani, Hungari dhe pёrfundon nё Austri.

Projekti TAP ka mbёshtetjen e SHBA-sė, kurse Nabucco atё tё BE-sė, me argumentin se pёrveė Turqisё gazsjellёsi do tё kalojё nipėr vendet anёtare tё BE-sė, gjё qё garanton siguri. TAP ka avantazhin e kostos: ndёrtimi i tij e ka koston 13 herё mё tё ulёt se Nabuco, njofton radio DW.

Kohёt e fundit ky projekt shёnoi edhe njё avantazh tjetёr: Shqipёria, Greqia dhe Italia, tre vendet nga ku do tё kalojё gazsjellėsi, nёnshkruan ne New York njё memorandum mirėkuptimi, qё shėnon hapin e parė nė nivel politik pёr tё vijuar mё pas me analiza teknike pėr krijimin e kornizės sė infrastrukturės sė re. Konsorciumi i investitorёve tё projektit TAP pёrbёhet nga tri kompani tė njohura nė Evropė: EGL e Zvicrės, Statoil e Norvegjisė dhe EON Ruhrgaz e Gjermanisė, transmeton Panorama.

Ministri i Ekonomisё dhe Energjitikёs, Edmond Haxhinasto tha pёr programin shqip tё DW se ky memorandum ka vlerё tё madhe. “Ёshtё shumё i rёndёsisishёm pasi pёrmes tij qeveritё e Italisё dhe tё Greqisё angazhohen nё ndёrmarrjen e disa hapave shumё tё rёndёsishėm si pёrfundimi i marrёveshjes me konsorciumin e investitorёve qё ka marrё pёrsipёr realizimin e kёtij projekti, si edhe hapa tё tjera qё kanё interes tё ndёrsjellė pёr secilin vend”, tha Haxhinasto, i cili ka shpresa tё mёdha se nga kjo garё do tё dalё fitues projekti TAP dhe jo ai Nabuco.

“Vendimi pёrfundimtar nё Azerbajxhan do tё merret nё pranverёn e vitit tё ardhshёm. Jemi shumё optimistё qё do tё pёrzgjidhet projekti TAP. Pas shpalljes sё vendimit do tё fillojё ndёrmarrja e veprimeve konkrete pёr ndёrtimin e gazsjellёsit edhe nё territorin e Shqipёrisё”.

Burimi

Citim:
I dyti, Nabuco kalon nga Azerbajxhani nё Turqi, Bullgari, Rumani, Hungari dhe pёrfundon nё Austri.
A nuk ka mundesi qe te loboje edhe Kosova per ket projekte pse mos te kaloje edhe neper kosove ,Prsh , Azerbajxhan - Turqi - Bullgari - Mqedoni - Kosove - Serbi - Hungari te perfundoje ne Austri

Mendoje se kjo do ishte traseja me e lire e keti projekti dhe me me perespektive,
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2012, 22:57   #4
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardan.Ks Shiko postimin
A nuk ka mundesi qe te loboje edhe Kosova per ket projekte pse mos te kaloje edhe neper kosove ,Prsh , Azerbajxhan - Turqi - Bullgari - Mqedoni - Kosove - Serbi - Hungari te perfundoje ne Austri

Mendoje se kjo do ishte traseja me e lire e keti projekti dhe me me perespektive,
Nabucco dhe TAP nuk jane te vetmet projekte qe konkurojne ne mes vete ne ndertimin e rrjeteve dhe distribuimin e gasit ne Europe. Nje projekt rival i tyre, e qe do te filloj me ekzekutimin qysh ne muajin e ardhshem, eshte ai 'South Stream' nga Rusia. Ne baze te ketij projekti planifikohet qe shtrirja e tubacioneve te kaloj kah Serbia, pra kah pjesa veri-lindore e saj, dhe te vazhdoj ne Hungari, duke anashkaluar jo vetem Kosoven, por edhe Maqedonine, Bosnjen, Kroacine etj. Nese nuk gaboj projekti eshte qe Serbia te jete nje lloj perfaqesuesi ekskluziv i gasit rus per kete regjion. Pra, planifikohet qe permes Serbise te furnizohen vendet e tjera te rajonit.

Projekti Nabuco perafersisht e ndjek te njejten trase me 'South Stream' te Rusise, me dallimin qe Nabucco do te distribuoj gasin e rezervave te Azerbejxhanit, ndersa projekti TAP, ne te cilin perfshihet edhe Shqiperia ka nje trase teresisht te ndryshme. Edhe TAP, gjithashtu, e ka burimin e gasit ne Azerbejxhan.

Deri me tani te gjitha gjasat jane qe projekti TAP te jete projekti konkurrues i atij 'South Stream', duke e nxjerre nga 'loja' projektin Nabucco.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2012, 23:21   #5
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

TAP, lobim me ambasadorėt pėr projektin

- 7 Nėntor, 2012
Njė mėngjes jashtė kornizave tė punės, por qė nė vetvete ka lobimin ishte ai i ditės sė djeshme, i zhvilluar nga pėrfaqėsues tė projektit tė gazsjellėsit “TAP” me disa prej ambasadorėve tė huaj tė akredituar nė vendin tonė. I pranishėm nė kėtė tryezė ishte edhe ambasadori amerikan, Aleksandėr Arvizu. TAP ka intensifikuar takimet dhe vėmendjen rreth aktorėve tė rėndėsishėm, pasi edhe dita e pėrzgjedhjes sė projektit qė do tė transmetojė gazin azer nga fushat e Shah Deniz po afrohet gjithmonė e mė shumė. Pėrfaqėsues tė TAP-it shprehen tė bindur qė pėrballė konkurrentit tjetėr, “NABUCCO”, projekti qė kalon nėpėr Shqipėri, Greqi dhe Itali ka avantazhin ekonomik duke qenė tri herė mė i lirė sesa konkurrenti, ndėrkohė qė garanton edhe transport mė tė lirė. Marrėveshjen politike mes tri vendeve, Greqi, Shqipėri dhe Itali, ekipi pėr projektin “TAP” nė Shqipėri e cilėson si mjaft tė rėndėsishme, porse mbetet tashmė tė nėnshkruhet edhe marrėveshja teknike. Kjo e fundit do tė plotėsonte edhe njė tjetėr “kusht”, duke i dhėnė mė shumė siguri projektit tė gazsjellėsit nė sytė e investitorėve. Nė Shqipėri, nėse TAP-i pėrzgjidhet si projekt fitues, do tė investohen rreth njė miliard euro, ēka do tė ishte njė nxitje e mirė pėr ekonominė, madje pėrfaqėsuesit e kompanisė qė menaxhon projektin “TAP” shprehen tė bindur qė zbatimi i projektit do tė ndikonte pozitivisht pėr gjithė Ballkanin Perėndimor, pėrfshirė Greqinė, qė aktualisht ėshtė nė krizė. Situatėn qė u paraqit nė Pulia tė Italisė pak kohė mė parė, ku pati njė farė “refuzimi”, pėrfaqėsues tė TAP-it nė Tiranė nuk e quajnė njė problem pėr projektin, pasi njė reagim i tillė nuk ėshtė i pari, dhe jo vetėm pėr projektin nė fjalė. Ajo ēka realisht theksojnė ata ėshtė fakti qė projekti parashikon minimizimin e efekteve mjedisore dhe garantimin e sigurisė, ēka ėshtė thelbėsore pėr projekte tė kėsaj natyre. Gazsjellėsi “TAP” ėshtė pėrkrahur mjaft nga qeveria, e cila e sheh atė si njė mundėsi pėr gazifikimin e Shqipėrisė, edhe pse kjo do tė kėrkojė shumė vite punė dhe investime tė mėdha. Gazsjellėsi “TAP”, 791 kilometra i gjatė, fillon nė Komotini tė Greqisė dhe pėrfundon nė San Foca tė Italisė. Nga realizimi i kėtij projekti varet edhe projekti tjetėr “IAP”, qė parashikon lidhje me Kroacinė.

burimi
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2012, 11:13   #6
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

TAP: Ja investimi qė do kryejmė nė Shqipėri, Sequi: Do t'ju monitorojmė

TIRANĖ- Nė Tiranė ėshtė zhvilluar sot konferenca pėr Zhvillimin e Tregut tė Gazit nė Shqipėri.
Gjatė fjalės sė tij nė konferencė, pėrfaqėsuesi i TAP-it theksoi se ky projekt pėrfaqėson njė mundėsi tė madhe pėr Shqipėrinė, pėr rritjen e investimeve tė huaja, rritjen e punėsimit apo zhvillimin rural tė vendit. Pėrfaqėsuesi i TAP bėri tė ditur se disa nga seksionet e gazsjellėsit do tė ndėrtohen nė zona tė largėta tė vendit dhe si rezultat do tė ndėrtohen edhe rrugėt qė tė ēojnė nė kėto zona.

Sipas tij, “gazsjellėsi TAP do tė sjellė gaz kaspik nga Azerbajxhani nė Europė, duke kaluar nėpėr Shqipėri. Faktikisht 200 km do tė jetė nėpėr Shqipėri dhe 60 km do tė jenė nė seksionin shqiptar tė detit Adriatik. Kjo ėshtė vetėm njė pjesė e njė rruge tė gjatė dhe tė komplikuar. Ky projekt kap vlerėn e 45 miliardė dollarėve amerikanė dhe pėrfshin disa shtete dhe 10 kompani”.

SEQUI
Ambasadori i BE-sė nė Shqipėri, Ettore Sequi i bėri apel pėrfaqėsuesve tė TAP, pjesmarrės nė konferencė, qė tė shfrytėzojnė tregun shqiptar qė ka nevojė pėr gaz, por njėkohėsisht tė investojnė.

“Me gazsjellėsin e Kaukazit verior qė do sjellė gaz nė Shqipėri ne presim qė tregtarėt komercialė tė sjellin atė qė kanė premtuar. Gjithė Korridori tė jetė fleksibėl dhe tė rrisė tregun nė gjithė vendin ku kalon. Korridori nuk duhet tė ndalojė, por duhet tė vijojė me rritjen e kėrkesės. Ėshtė kredit pėr Shqipėrinė qė ky investim tė vijė nė kėtė vend. Shqipėria duhet tė jetė mė shumė se njė vend pritės, pjesmarrės nė zhvillimin e Europės. TAP duhet tė integrohet dhe tė bėjė investime nė Shqipėri. Ka mundėsi tė ketė pėrfitime tė pritshme nė Shqipėri, ku dhe Shqipėria duhet tė pėrfitojė sa mė shumė nga ky investim”.
Ambasadori Sequi tha se KE do tė bėjė ēfarė ėshtė e mundur qė kjo tė realizohet nė Shqipėri.

BERISHA
Kryeministri Berisha theksoi se gazsjellėsi TAP ėshtė projekti mė i madh dhe mė me perspektivė nė fushėn e energjisė nė fillimet e kėtij shekulli. Duke nėnvizuar se TAP ėshtė njė projekt jetik i njė rėndėsie tė madhe strategjike, kryeministri siguroi se qeveria e tij “do tė pėrmbushė ēdo detyrim qė lind ndaj konsorciumit dhe palėve tė tjera pėr njė partneritet luajal dhe serioz nė kėtė projekt tė madh”.

"Ne po bėjmė gjithēka pėr tė pėrmbushur ēdo detyrim qė rrjedh ndaj konsorciumit dhe palėve tė tjera, pėr njė partneritet luajal dhe serioz. Nė kėtė projekt tė madh, Shqipėria u ėshtė mirėnjohės partnerėve tė saj nė kėtė projekt, pėr gatishmėrinė qė kanė shprehur pėr tė ndihmuar vendin tonė nė masterplanin e gazifikimit, jashtėzakonisht i rėndėsishėm, nė mėnyrė qė qytetarėt shqiptarė tė pėrfitojnė nė maksimum, me njė ndikim nė nivelin e jetesės sė tyre, nga pėrdorimi nė shkallė tė gjerė i gazit nė tė katėr skajet e vendit", deklaroi kreu i qeverisė.

Sipas Kryeministrit Berisha, "Shqipėria ėshtė nė rrugėn e transformimit tė njė superfuqie energjetike rajonale. Ajo ka rezerva ujore tė mėdha dhe pėrfaqėson njė lloj Norvegjie tė vogėl nė gadishullin e Ballkanit. Shqipėria sipas tė dhėnave mė tė fundit ka depozita enorme hidrokarburesh. Kompanitė mė serioze janė duke eksploruar tė bindur pėr sukses tė pashmangshėm nė zona tė ndryshme tė vendit.

Shqipėria, vijoi Kryeministri, "ka pozicionin gjeografik mė tė pėrshtatshėm, pėrballė Italisė, njė treg gjigand energjetik me njė ngushticė qė tė kujton Gjiibraltarin. Tė gjitha kėto e bėjnė pėr ne projektin TAP, njė projekt jetik tė njė rėndėsie tė madhe".

Balkanweb
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2012, 12:13   #7
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Ky,mbase eshte projekti.Qe eshte i financuar nga kolosi i gazit te Azerbaxhanit Socar,ku bejne pjese edhe kompania britanike,norvegjeze,franceze e turke.


SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2012, 12:27   #8
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Ndersa ky duhet te jete,Nabuco,me tre opsionet e tije,si fillim.

SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2012, 12:57   #9
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ndersa ky duhet te jete,Nabuco,me tre opsionet e tije,si fillim.

Keto jane propozimet e para, por si duket asnjeri nga keto nuk do te realizohet ne kete menyre.

Propozimi i pare eshte Nabuco. Ne ate projekt ishte planifikuar qe gasi i Azerbajxhanit te kalonte neper ato shtete. Tani, sic e di une, nese TAP aprovohet, e qe gati eshte pune e kryer, Nabuco nuk do te realizohet fare. Pra, do te realizohet vetem njeri nga keto dy projekte qe kane te bejne me distribuimin e gasit te Azerbajxhanit.

Projekti i dyte eshte "South stream", i cili e ka per synim ndertimin e rrjetit te gypave dhe distribuimin e gasit Rus ne Europe. Ky projekt pritet te filloj ne dhjetor dhe te perfundoj ne vitin 2015. Nga ky projekt Serbia pret shume. e kam thene edhe me pare se Serbia planifikohet te jete nje lloj perfaqesuesi ekskluziv i gazit Rus per regjion.

Projekti i trete eshte vetem nje propozim i Serbise qe shtrirja e gypave nga projekti "South Stream"te behet me ne thellesi te Serbise. Ndoshta nje nga arsyet eshte frika e tyre nga e ardhmja politike e Vojvodines, sepse ne baze te projektit te pare, rrjeti kalon kah Vojvodina.


Shqiperia e as Kosova nuk bejn pjese ne asnjerin nga keto dy projekte. Duke ju falenderuar SHBA-se, pavaresisht se kane edhe interesa te tyre (por qe fatmiresisht jo rralle interesat po dalin se jane te perbashketa) Shqiperia do te jete pjese e nje projekti gjigand te gazifikimit. Atij TAP.

Pra, jane ne loje tri fuqi te ndryshme...

South Stream - Rus
Nabucco - Europian
TAP - Amerikan
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2012, 20:12   #10
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardan.Ks Shiko postimin
A nuk ka mundesi qe te loboje edhe Kosova per ket projekte pse mos te kaloje edhe neper kosove ,Prsh , Azerbajxhan - Turqi - Bullgari - Mqedoni - Kosove - Serbi - Hungari te perfundoje ne Austri

Mendoje se kjo do ishte traseja me e lire e keti projekti dhe me me perespektive,
Jo nuk mundet se Kosoven e kan inat dhe ne bashkpunim me Shqiptart e kan deviju projektin qe kalonte permes shpis tane

p.s

Illyrian. Projekti 99% eshte i TAP-it. Rruga eshte me e shkurter dhe me e mire nga deti JON se neper male dhe humnera pergjat gjith ballkanit. Plus qe ketu kan te bejne bossat Italian qe duan ta ken lidhjen direkte nga Shqipria dhe jo nga Austri etj per arsye politike ekonomike
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 13:40   #11
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Filloi projekti "South Stream".

Shkijet po perjetojne orgazma te njepasnjeshme sot.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 13:48   #12
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Illyrian rex Shiko postimin
Filloi projekti "South Stream".

Shkijet po perjetojne orgazma te njepasnjeshme sot.
Dmth u zgjodh ai perballe Tap ?!
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 13:55   #13
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin
Dmth u zgjodh ai perballe Tap ?!
Ncuk

South Stream eshte tjeter. South Stream eshte projekt per distribuimin e gasit te Rusise.

TAP dhe NABUCCO ishin konkurrent ne mes vete per projektin e distribuimit te gasit Azerbajxhanas. Si duket TAP e ka eleminu NABUCCON dhe pritet te filloj se shpejti shtrirja e gypave.


South Stream ne projektin e saj i kishte anashkalu komplet territoret shqiptare. Ndersa TAP do te bej qe territoret tona te gasifikohen mjaftueshem. Perveq asaj, flitet se cmimi i gasit ne projektin TAP do te jete me i lire se ai i South Stream.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 14:15   #14
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Illyrian rex Shiko postimin
Ncuk

South Stream eshte tjeter. South Stream eshte projekt per distribuimin e gasit te Rusise.

TAP dhe NABUCCO ishin konkurrent ne mes vete per projektin e distribuimit te gasit Azerbajxhanas. Si duket TAP e ka eleminu NABUCCON dhe pritet te filloj se shpejti shtrirja e gypave.


South Stream ne projektin e saj i kishte anashkalu komplet territoret shqiptare. Ndersa TAP do te bej qe territoret tona te gasifikohen mjaftueshem. Perveq asaj, flitet se cmimi i gasit ne projektin TAP do te jete me i lire se ai i South Stream.
Ok, kuptova

Me sa di une tregu i energjise ne pergjithesi dhe ai i gazit ne veēanti eshte i mbushur me nderhyrje politike dhe shpesh kostot e ēmimi, luajn rol dytesor. Gazi nuk eshte mall qe mund te blihet ne burse kur behet fjale per sasi te medha.Rreth 95% e naftes neper bote shitet me marreveshje te arritura ne bisedime te fshehta mes shteteve. Per gazin, nuk ekziston fare nje treg. Marreveshjet nenshkruhen mes kompanive tė mbeshtetura nga qeverite perkatese. Kshuqe kush e di ē'komplot ka bere Rusi andej.

m'korigjo nese jam gabim
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 14:36   #15
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin
Ok, kuptova

Me sa di une tregu i energjise ne pergjithesi dhe ai i gazit ne veēanti eshte i mbushur me nderhyrje politike dhe shpesh kostot e ēmimi, luajn rol dytesor. Gazi nuk eshte mall qe mund te blihet ne burse kur behet fjale per sasi te medha.Rreth 95% e naftes neper bote shitet me marreveshje te arritura ne bisedime te fshehta mes shteteve. Per gazin, nuk ekziston fare nje treg. Marreveshjet nenshkruhen mes kompanive tė mbeshtetura nga qeverite perkatese. Kshuqe kush e di ē'komplot ka bere Rusi andej.

m'korigjo nese jam gabim


Mendoj se komplet sistemi kapitalist dhe globalizimi jane te dizajnuara qe i madhi te ndikoj te voglin ne menyre sa me te lehte. Eshte nje lloj virusi i cili ne fillim nuk e zgjedh menyren se si te depertoj, por ne momentin qe deperton - e hengre. lol

Tani, nuk dua te flas shume per bursat, se nuk ja kam idene...qe te jem i sinqerte. Por, une mendoj se ashtu sikur secili produkt tjeter konsumues edhe gasi e ka cmimin e saj, e rrejdhimisht edhe 'luhatjet' e cmimit...gje qe ndodh per shkak te konkurrences.

Deri me tani gazi eshte perdorur shume dhe shpesh per shantazhe politike. Para ca vitesh Rusia perveq se e kishte lene Ukrainen pa gas (ishte presion politik mbi Timoshenkon, edhe pse ruset jepnin arsye tjeter), e kishte kercenu seriozisht edhe Europen. Tani, si duket, planet jane qe te ekzistojne disa projekte te ndryshme ne menyre qe Ruset te mos e kene monopolin e gasit ne Europe.

Kete mundesi e kane pare tek Azerbajxhani. Pas projektit TAP qendron SHBA dhe ca financues me te vegjel europian.

Shqiperia ne nivel global eshte vetem nje pike e vogel, por ka qene perkrahja e SHBA-ve ajo qe e ka bere te mundshem kalimin e gasit permes Shqiperise.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 14:46   #16
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Epo tani nese TAP fillon punen ''Shqiperia'' ishalla i shfrytezon mire ato miliona euro qe do i japin thjesht e vetem pse kalon kanali i ujit ne shtepine tende, nuk i thone shaka.....
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 14:52   #17
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin
Epo tani nese TAP fillon punen ''Shqiperia'' ishalla i shfrytezon mire ato miliona euro qe do i japin thjesht e vetem pse kalon kanali i ujit ne shtepine tende, nuk i thone shaka.....
Nga disa shkrime qe i kam lexu ne te kaluaren, perfitimet e Shqiperise do te jene te disafishta.

Si gjithmone...do t'ia leme kohes qe te na vertetoj se sa eshte i rendesishem dhe fitimprures ky projekt. Personalisht jam shume optimist
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-12-2012, 17:37   #18
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Korridori i TAP shpallet zonė kombėtareDrejtori i pėrgjithshėm i projektit vlerėson dhėnien e statusit tė gazsjellėsit

Drejtori i pėrgjithshėm i projektit mė tė madh nė Shqipėri, ai i ndėrtimit tė Trans Adriatikut, Kjetil Tungland vlerėson dhėnien e statusit me “Rėndėsi Kombėtare” tė gazsjellėsit. Nė njė komunikatė pėr shtyp, Tungland shpeh kėnaqėsinė qė Shqipėria i ka dhėnė TAP kėtė status.
“Dua tė falenderoj Kėshillin Kombėtar dhe Kryeministrin pėr dhėnien e kėtij statusi. Ne do tė punojmė ngushtėsisht me qeverinė shqiptare pėr tė realizuar TAP, njė projekt qė do tė lehtėsojė lidhjen e Shqipėrisė me rrjetin energjitik tė Europės” shprehet ai.
Javėn e kaluar Kėshilli Kombėtar i Territorit i kryesuar nga kryeministri Sali Berisha i dhanė gazsjellėsi TAP statusin me “Rėndėsi Kombėtare”. Kjo i hap rrugėn hartimit tė Planit Kombėtar Sektorial pėr projektin e Trans Adriatikut. Hartimi i kėtij plani do tė drejtohet nga METE. Pas marrjes sė kėtij statusi korridori me gjerėsi 500 metėrsh i projektit TAP shpallet “zonė kombėtare”. TAP ėshtė njė nga investimet mė tė mėdha tė huaja nė Shqipėri, deri mė tani me vlerė rreth 1 miliardė euro.

Burimi

p.s. nuk me paskan pare syte harte me te coroditur te Shqiperise se kjo ketu. Nejse.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2013, 19:18   #19
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

Kontributi i TAP ne Shqiperi: 2.7 miliard euro dhe 12,000 vende pune ne 50 vite

TAP ka prezantuar studimin e Oxford Economics per ndikimin ekonomik te ketij projekti ne Shqiperi.
Studimi i Oxford Economics tregon pėr pėrfitime tė mjaftueshme potenciale ekonomike thelbėsore pėr Shqipėrinė prej tubacionit me rėndėsi tė veēantė.


Tiranė, Shqipėri: Mė 12 Nėntor, 2012 Oxford Economics’ (OE) paraqiti pėrfundimet e tij nga studimi/raporti i tij (liēensuar nga Gazsjellėsi Trans Adriatik (TAP)) nė Simpoziumin Shqiptar tė Gazit, i cili analizon pėrfitimet potenciale ekonomike qė TAP mund tė ketė pėr Shqipėrinė. Studimi bazohet nė njė kombinim tė statistikave publike tė disponueshme, nga tė dhėnat e vlerėsuara nga vetė TAP dhe projektimet ekonomike tė OE-sė, qė tė sigurojnė njė parashikim tė detajuar tė ndikimit potencial tė tubacionit nė Shqipėri.
Studimi analizon ndikimin potencial ekonomik tė projektit nė tre zona kryesore – kontributin ndaj GDP-sė, numrin e vendeve tė punės tė krijuara dhe tė ardhurat e mbledhura nga taksat. Analiza ėshtė bėrė nė tre nivele tė ndryshme ndikimi – aktiviteti direkt, aktiviteti indirekt i stimuluar nga blerjet e vargut tė kėrkesės dhe aktiviteti me i gjerė i nxitur nga blerjet e punonjėsve – pėr tė dyja fazat e ndėrtimit dhe funksionimit tė tubacionit. Tė gjitha vlerat monetare tė raportuara nga ēmimet e 2012-ės, pra paraqesin “paratė e sė sotmes”.

Sipas tė dhėnave tė kryetitujve gjatė katėr viteve tė tij tė ndėrtimit (2015-18), duke pėrfshirė efektet direkte, indirekte dhe tė nxitura, TAP do tė:
• Kontribuojė njė total prej €370 milion ndaj GDP-sė shqiptare
• Krijojė mesatarisht 9,900 vende pune nė vit
• Pėrftojė €80 milion pėr thesarin shqiptar

Mė pas gjatė funskionimit qė pritet tė zgjasė 50 vjet, duke pėrfshirė ndikimet direkte, indirekte dhe tė nxitura, projekti parashikohet tė:
• Kontribuojė njė total prej €2,700 million ndaj GDP-sė shqiptare
• Krijojė 240 vende pune nė vit
• Pėrftojė €2,500 milion tė ardhura nga taksat

Investimi i TAP pritet tė sigurojė njė shkallė mė tė gjerė pėrfitimesh ndihmėse ndaj vendit. Skuadra e projektit pret tė investojė rreth €60 milion nė rrugėt dhe infrastrukturėn e Shqipėrisė, duke ndihmuar nė shtrimin e rrugės pėr njė zhvillim tė mėtejshėm nė vend. Nė tė njėjtėn mėnyrė tubacioni do tė ndihmojė mbi ēimentimin e objektivit strategjik tė vendit pėr t’u bėrė njė qendėr energjie pėr Europėn e Juglindjes, duke e lejuar tė furnizojė me gaz tė gjithė rajonin e Ballkanit.
Sam Moore, Shef Operativ i Shėrbimeve Konsultive tė Oxford Economics shtoi, “Publikimi i kėtij raporti bėhet tamam nė kohė dhe nė pėrgjithėsi cilėson ndikimin ekonomik tė efektit tė Gazsjellėsit Trans Adriatik nė Shqipėri. Rezultatet tregojnė se jo vetėm qė projekti do tė krijojė pėrfitime tė konsiderueshme nė mėnyrė direkte, gjithashtu do tė prodhojė njė numėr te mjaftueshėm tė “efekteve indirekte” tė cilat do tė jenė aq tė rėndėsishme, ndoshta edhe mė shumė”.

Burimi
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2013, 11:02   #20
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tap apo Nabuco, ku janė shanset pėr Shqipėrinė

METE: Firmoset marrėveshja mes Shqipėrisė-Greqisė-Italisė pėr projektin TAP

ATHINĖ- Firmoset marrėveshja mes tre shteteve (Shqipėri-Greqi-Itali) pėr projektin TAP. Lajmi konfirmohet nga Ministria e Ekonomisė e Energjetikės, e cila bėn me dije se marrėveshja e cila u firmos nė Athinė, pėrcakton bashkėpunimin mes 3 shteteve (Greqi-Shqipėri-Itali) pėr projektin e gazėsjellėsit TAP, i cili garanton 2 miliardė dollarė investime pėr Shqipėri si dhe 20 mijė vende pune.

Marrėveshje tripalėshe, u firmos sot nė Athinė, nga pala shqiptare pėrmes zv/kryeministrit dhe ministrit tė Ekonomisė e Energjetikės, Edmond Haxhinasto.

Marrėveshja mundėson bashkėpunimin ndėrmjet tre vendeve pėr zbatimin e projektit tė TAP, si njė projekt me rėndėsi strategjike pėr kontributin ekonomik e zhvillimor pėr tė tre vendet, rajonin dhe mė gjerė nė Europė. Ky projekt veēanėrisht pėr Shqipėrinė paraqet mundėsi pėr diversifikimin e burimeve tė energjisė, pėrmes gazifikimit tė vendit. Gazsjellėsi Trans Adriatik do tė sjellė gazin natyror nga fusha e Shah Deniz 2 nė detin Kaspik, nė Europėn Perėndimore.

BERISHA: MARRĖVESHJA ME RĖNDĖSI TĖ JASHTĖZAKONSHME
Kryeminsitri i vendit Sali Berisha gjatė mbledhjes sė qeverisė, vlerėsoi se “firmosja e marrėveshjes nė Athinė tė projektit TAP ėshtė me rėndėsi tė jashtėzakonshme”.

GAZSJELLĖSI TAP
Tubacioni TAP do tė transportojė gazin natyror nga Azerbajxhani nė Evropė, nė mėnyrė qė tė reduktohet varėsia nga Rusia pėr furnizimin me gaz. Kapaciteti fillestar i tubacionit TAP do tė jetė 10 miliardė metra kub nė vit me synimin pėr tė shkuar deri nė 20 miliardė metra kub nė vit. Aksionerėt e TAP janė EGL zvicerane, Statoil norvegjeze dhe E.ON Rurgas gjermane. Nė projekt bashkėpunon edhe kompania italiane e energjisė, "Enel".
(e.m/BalkanWeb)
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur